Μετάβαση σε περιεχόμενο

🍒Ιούνης τρέφει κεράσια στ' αμπέλι, και τα πολυπόθητα μωράκια μας στέλλει! 🍒🧿👶🤰🏼


Recommended Posts

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω κάποιες σκέψεις και πιστεύω πως μόνο εσείς θα με καταλάβετε. Όπως φαίνεται αυτός ο μήνας δεν είχε αποτέλεσμα και πραγματικά δεν με πειράζει καθόλου. Το μωρό μου είναι αρκετά μικρό, οπότε απολαμβάνω όσους μήνες έχει την αποκλειστικότητα. Απλά λόγω του ότι πριν μείνω έγκυος, κάπως μας ειχαν αγχώσει οι γιατροί κ πιστεύαμε πως δε θα μείνω ποτε φυσιολογικά…και δεδομένου πως υποτίθεται μετά την γεννά είσαι πολύ «γόνιμη», αγχώνομαι που δεν είχαμε αποτέλεσμα. Όλο ακούω «πρόσεχε γιατί μετά την γεννά μένεις πανεύκολα» και ενώ είχαμε πολύ σωστές επαφές, το αποτέλεσμα αρνητικό. Ξανά λέω πως δεν με στεναχωρεί το γεγονός καθεαυτό, απλά αγχώνομαι μήπως η πρώτη σύλληψη ήταν τυχαίο γεγονός και τώρα δυσκολευτούμε πολύ, όπως μας έλεγαν τότε οι γιατροί.. 

εγω κοριτσι μου στο πρώτο που προσπαθούσα 1,5 χρόνο..στο δεύτερο έκανα 3-4 μηνες ελεύθερα αλλα οποτε ειχαμε κέφι.. όταν ειπα θα προσπαθήσω στοχευμένα με τεστ ωορρηξιας και επαφες φουλ έμεινα αμέσως και δεν το περίμενα γιατί θηλαζα άσχετα που δεν προχώρησε και μετά την αποξεση που έκανα πάλι στοχευμένα εμεινα εγκυος ξανα πραγματικά αναρωτήθηκα γιατί στην κόρη με πήρε 1,5 χρόνο; Τι στο καλό γινόταν λαθος ;  

πιστεύω πως θα έχεις γρήγορα αποτελέσματα αν πας και στοχευμένα δηλαδή δεν θα αργήσει να έρθει.. στο μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών ισχύει αυτό ότι μετά από εγκυμοσύνη είσαι πιο γόνιμη.. εσενα δεν έχει χρονίσει καν το μωρακι από όσο ξέρω ε; εδώ κοπέλες που έκαναν εξωσωματική στο επόμενο ήρθε από μόνο του 😊

Ποσο καιρό κάνετε στοχευμένα ; Θηλαζεις ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω κάποιες σκέψεις και πιστεύω πως μόνο εσείς θα με καταλάβετε. Όπως φαίνεται αυτός ο μήνας δεν είχε αποτέλεσμα και πραγματικά δεν με πειράζει καθόλου. Το μωρό μου είναι αρκετά μικρό, οπότε απολαμβάνω όσους μήνες έχει την αποκλειστικότητα. Απλά λόγω του ότι πριν μείνω έγκυος, κάπως μας ειχαν αγχώσει οι γιατροί κ πιστεύαμε πως δε θα μείνω ποτε φυσιολογικά…και δεδομένου πως υποτίθεται μετά την γεννά είσαι πολύ «γόνιμη», αγχώνομαι που δεν είχαμε αποτέλεσμα. Όλο ακούω «πρόσεχε γιατί μετά την γεννά μένεις πανεύκολα» και ενώ είχαμε πολύ σωστές επαφές, το αποτέλεσμα αρνητικό. Ξανά λέω πως δεν με στεναχωρεί το γεγονός καθεαυτό, απλά αγχώνομαι μήπως η πρώτη σύλληψη ήταν τυχαίο γεγονός και τώρα δυσκολευτούμε πολύ, όπως μας έλεγαν τότε οι γιατροί.. 

Κορίτσι μου ...λοιπόν..... Θα σου μιλήσω βάσει τεράστιας έρευνας που εκανα το μήνα που προσπάθησα για το δεύτερο και νόμιζα ότι αδιαθετησα. 

Υπάρχει ναι αυτή η θεωρία ότι μετά τον τοκετό μένεις πολύ εύκολα έγκυος. Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά του νομίσματος όπου οι πρώτες περίοδοι μετά τον τοκετό είναι ένα χάος. Αστάθεια, ορμόνες που δεν έχουν ισορροπήσει, και αν θηλάζεις κιόλας;;; Υψηλή προλακτίνη και πολύ χαμηλή προγεστερόνη. Διάβαζα λοιπόν σε πολλά ξένα φόρουμ γυναίκες που προσπαθούσαν να μείνουν έγκυες αλλά είχαν θέμα με την ωχρινικη τους φάση (πιθανότατα λόγω χαμηλής προγεστερόνης), και ο θηλασμός λειτουργούσε σαν αντισύλληψη. Αυτό νόμιζα ότι συνέβη και σε μένα, άσχετα που τελικά ήμουν έγκυος και δεν το ήξερα. 

Δεν θυμάμαι αν θηλάζεις, αλλά ακόμα και να μην, δώσε λίγο χρόνο στις ορμόνες σου να βρουν την ισορροπία τους. Είναι πολύ προσφατος ακόμα ο τοκετός, ενδεχομένως το σώμα σου να χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα. Είναι σοφό το σώμα μας και ξέρει αν είναι σε θέση να κυοφορήσει. Μην αγχώνεσαι καθόλου.. Δεν στα γράφω για να σου χαιδεψω τα αυτιά, απλά ειλικρινά έκανα εκτενέστατη έρευνα ακριβώς επειδή και εγώ πριν γεννήσω είχα 3 εγκυμοσύνες με την πρώτη προσπάθεια και φοβήθηκα μήπως άλλαξε κάτι με τον τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Έχω κάποιες σκέψεις και πιστεύω πως μόνο εσείς θα με καταλάβετε. Όπως φαίνεται αυτός ο μήνας δεν είχε αποτέλεσμα και πραγματικά δεν με πειράζει καθόλου. Το μωρό μου είναι αρκετά μικρό, οπότε απολαμβάνω όσους μήνες έχει την αποκλειστικότητα. Απλά λόγω του ότι πριν μείνω έγκυος, κάπως μας ειχαν αγχώσει οι γιατροί κ πιστεύαμε πως δε θα μείνω ποτε φυσιολογικά…και δεδομένου πως υποτίθεται μετά την γεννά είσαι πολύ «γόνιμη», αγχώνομαι που δεν είχαμε αποτέλεσμα. Όλο ακούω «πρόσεχε γιατί μετά την γεννά μένεις πανεύκολα» και ενώ είχαμε πολύ σωστές επαφές, το αποτέλεσμα αρνητικό. Ξανά λέω πως δεν με στεναχωρεί το γεγονός καθεαυτό, απλά αγχώνομαι μήπως η πρώτη σύλληψη ήταν τυχαίο γεγονός και τώρα δυσκολευτούμε πολύ, όπως μας έλεγαν τότε οι γιατροί.. 

Ρένα μου όταν αρχίσαμε να κάνουμε εξετάσεις με το σύζυγο μετά από 8 μήνες προσπαθειών μου είπαν ότι η πιθανότητα να μείνω φυσιολογικα έγκυος ήταν μόλις 5% λόγω χαμηλού αποθεματικού ωαρίων! Μετά από 1,5 περίπου χρόνο προσπαθειών εμένα τελικά με εξωσωματική. Γεννάω,κ στους 6 μήνες μου έρχεται περίοδος κ θήλαζα αποκλειστικά. Μετά από 4-5 μήνες έγκυος φυσιολογικα στη μικρή μου ενώ θήλαζα και με εντελώς άστατη περίοδο τους μήνες αυτούς! Οπότε μην αγχώνεσαι! Από μήνα σε μήνα θα έρθει!! Με το καλό ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ αλήθεια! Η μικρή είναι 6 μηνών και σταμάτησα τον αποκλειστικό θηλασμό πριν 1.5 μήνα περίπου, όπου μου ήρθε κ περίοδος. Η δεύτερη ήρθε άστατα στις 36 μέρες, ενώ τώρα είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 15η ημέρα, όπως δηλαδή και πριν την εγκυμοσύνη. Επαφές είχαμε κ πριν κ την ίδια μέρα, αλλά και την επόμενη. Πιστεύω κ εγώ πραγματικά ότι το σώμα ξέρει τι κάνει…αλλά όπως κ να έχει ένα άγχος κ μια απογοήτευση γεννιέται. Η αλήθεια είναι πως θελουμε πολύ να κάνουμε κ άλλο μωράκι με τόσο μικρή διαφορά, αλλά αν δεν είχε προηγηθεί η δυσκολία της πρώτης σύλληψης, ίσως αφήναμε λίγο καιρό να περάσει ακόμα. Μακάρι να γίνει ότι είναι καλύτερο. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ. Άκου τώρα και την δίκη μου ιστορία.. ξεκιναμε προσπάθειες για 2 μήνες, ανακαλύπτουμε ενδομητριωση, μπαίνω για χειρουργείο και μετά αποχή από προσπάθειες για 3 μήνες. Φτάνουμε στον Απρίλιο του 2023 όπου με το οκ του γιατρού ξεκινάμε. Κλάματα κάθε μήνα, απογοήτευση, και έναν γιατρό να με τραμπουκίζει (στην πραγματικότητα) ότι αν δεν κάνω εξωσωματική θα εμφανιστεί πάλι η ενδομητριωση. Μην στα πολυλογώ αλλάζω γιατρό τον Οκτώβριο και αλλάζει όλη μας η ζωή. Συνάντησα έναν άγγελο- γιατρό. Μου πήρε όλο το άγχος, κάναμε όλες τος απαραίτητες εξετάσεις για να αποκλείσουμε τα πάντα και φτάνουμε πια στον Απρίλιο 2024. Συμπληρώσαμε έναν χρόνο προσπαθειών χωρίς καμία σύλληψη. Την προηγούμενη εβδομάδα κλείσαμε ημερομηνία γάμου για τον Αύγουστο του 2025. Είπαμε δεν πειράζει θα το παλέψουμε αργότερα αλλιώς, αλλά με θάρρος. Και τελικά το όνειρο μας για γάμο-βάφτιση θα πραγματοποιηθεί ( αν με το καλό φτάσουμε στο τέλος🙏). 

 

Ναι θεωρώ πολύ σημαντικό το κομμάτι του γιατρού, για αυτό κ εγώ είπα να επισκεφτώ τον δικό μου για να μιλήσω πρώτη φορά ανοιχτά για το θέμα .. από το τηλέφωνο μου είπε να μην αγχώνομαι κ να δούμε υπερηχογραφικα την ωορρηξία .. 

τελος πάντων λέω να ξεχαστώ με το ψάξιμο για γάμο κ βλέπουμε!

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές ! 
εσυ ποτε ξαναπάς γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολα τα κορίτσια της ομάδας! Εύχομαι αυτος ο μηνας να ναι ο τυχερός για ολες μας ❤️ Είμαι 29 χρονων και πριν ενα χρονο τον Ιουλιο εμεινα εγκυος. Το τεστ (μερα αναμονης περιοδου)ηταν πολυ αχνο θετικό τοσο που δεν ημουν σιγουρη οτι το βλέπω. Μια ωρα αργότερα αιμα περιόδου και πολυς πολυς πόνος. Δυστυχώς ειχα εξωμήτριο. Αφου περασα εναν χρονο βαρβατο απο εξετασεις και διαφορα άλλα, εκανα λαπαροσκοπηση οπου και βρήκαμε οτι ειχα ενδομητριωση. Ο γιατρός (θεος θα ελεγα) μου εδωσε το οκ μετα απο ενα μήνα να προσπαθήσω ξανα. Και φτανουμε στο σήμερα. 1η Ιουνίου κανω τεστ χωρις να εχω καθυστέρηση και βγαίνει θετικό. Έπαθα σοκ. Ο μηνας μπηκε τέλεια. Τωρα ειναι νωρίς αλλα οι χοριακες μου ειναι πολυ καλες εως τωρα και εχω ραντεβού την Τετάρτη με τον γιατρό. Ελπίζω να πανε όλα καλά. Θα ηθελα να ενθουσιαστω πολυ παραπανω αλλα φοβάμαι. Ομως απ την άλλη εχω θετικο προαίσθημα! Εύχομαι σε ολες τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ αλήθεια! Η μικρή είναι 6 μηνών και σταμάτησα τον αποκλειστικό θηλασμό πριν 1.5 μήνα περίπου, όπου μου ήρθε κ περίοδος. Η δεύτερη ήρθε άστατα στις 36 μέρες, ενώ τώρα είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 15η ημέρα, όπως δηλαδή και πριν την εγκυμοσύνη. Επαφές είχαμε κ πριν κ την ίδια μέρα, αλλά και την επόμενη. Πιστεύω κ εγώ πραγματικά ότι το σώμα ξέρει τι κάνει…αλλά όπως κ να έχει ένα άγχος κ μια απογοήτευση γεννιέται. Η αλήθεια είναι πως θελουμε πολύ να κάνουμε κ άλλο μωράκι με τόσο μικρή διαφορά, αλλά αν δεν είχε προηγηθεί η δυσκολία της πρώτης σύλληψης, ίσως αφήναμε λίγο καιρό να περάσει ακόμα. Μακάρι να γίνει ότι είναι καλύτερο. 😊

Έλα κορίτσι μου είσαι μια χαρά εγω δεν άρχισα προσπάθεια με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άφησα 3 κύκλους να έχω επαφες αλλά όχι ολοκληρωμένες μετά είχα επαφες ελεύθερα οποτε είχα κέφι και μετά άρχισα στοχευμένα προσπάθεια δηλαδή εμένα το παιδάκι μου είχε πάει 1 χρόνων όταν άρχισα στοχευμένα προσπάθεια γιατί μου είχε πει και ο γιατρός μου να περιμένω ιδανικά να περάσει 1 χρόνος από την καισαρική.. 

ακομα δεν έχει επανέλθει η περιοδος καλά και ο θηλασμός επηρεάζει πολύ την ωορρηξία δεν βοηθάει αν έχεις 1,5 μήνα που έκοψες τον θηλασμό ακόμα δεν έχουν επανέλθει οι ορμόνες σου η προλακτινη θα είναι ανεβασμένη 

Εσυ κανε τις επαφες σου και θα δεις δεν θα αργήσει να έρθει το σπορακι σας είμαι σίγουρη 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

Ναι δυστυχώς ήρθε το πρώτο αίμα... Πάμε για τον επόμενο  μήνα!!

Θα περάσουν γρήγορα οι μέρες και θα έρθει ο επόμενος κύκλος που μακάρι να είναι ο τυχερός και να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ αλήθεια! Η μικρή είναι 6 μηνών και σταμάτησα τον αποκλειστικό θηλασμό πριν 1.5 μήνα περίπου, όπου μου ήρθε κ περίοδος. Η δεύτερη ήρθε άστατα στις 36 μέρες, ενώ τώρα είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 15η ημέρα, όπως δηλαδή και πριν την εγκυμοσύνη. Επαφές είχαμε κ πριν κ την ίδια μέρα, αλλά και την επόμενη. Πιστεύω κ εγώ πραγματικά ότι το σώμα ξέρει τι κάνει…αλλά όπως κ να έχει ένα άγχος κ μια απογοήτευση γεννιέται. Η αλήθεια είναι πως θελουμε πολύ να κάνουμε κ άλλο μωράκι με τόσο μικρή διαφορά, αλλά αν δεν είχε προηγηθεί η δυσκολία της πρώτης σύλληψης, ίσως αφήναμε λίγο καιρό να περάσει ακόμα. Μακάρι να γίνει ότι είναι καλύτερο. 😊

Κ εμένα με άγχωνε το γεγονός ότι επειδή έκανα 2 χρόνια προσπάθεια να συλλάβω το πρώτο πιστευα ότι θα δυσκολευόμουν το ίδιο κ στο δεύτερο για αυτό είχαμε πει μολις έκλεισε ενος το παιδί ας κάνουμε ελεύθερα κ μετά το Πάσχα να κάνουμε στοχευμένα με τεστ ωορρηξιας δλδ! Το παιδί μου έκλεισε ενος τον Δεκέμβρη κ τον Γενάρη είχα τελευταία φορά περίοδο…εσένα ο τοκετός είναι ακόμη πιο πρόσφατος όποτε συμφωνώ δωσε χρόνο στο σώμα σου και θα δεις ότι θα έρθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki12 είπε:

Ναι θεωρώ πολύ σημαντικό το κομμάτι του γιατρού, για αυτό κ εγώ είπα να επισκεφτώ τον δικό μου για να μιλήσω πρώτη φορά ανοιχτά για το θέμα .. από το τηλέφωνο μου είπε να μην αγχώνομαι κ να δούμε υπερηχογραφικα την ωορρηξία .. 

τελος πάντων λέω να ξεχαστώ με το ψάξιμο για γάμο κ βλέπουμε!

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές ! 
εσυ ποτε ξαναπάς γιατρό;

Ναι αυτό να κάνεις!!!! Την επόμενη Παρασκευή θα πάνε να ακούσουμε καρδούλα με το καλό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Θα το παρακολουθείτε στενά φαντάζομαι κ πιστεύω δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα οι 5 μερούλες 

1ον δεν ξέρω τι εννοείς στενά;;; 2ον θα κάνω 2ο doppler αρχές Ιουλίου στο γιατρό μου (εννοώ τον ιδιώτη που με παρακολουθεί χρόνια τώρα και απλά θα "χωρίσουμε" μέχρι τη γέννα) ο οποίος μου είπε ότι είναι αμελητέο αυτό υπερηχογραφικά και να μην ανησυχώ καθόλου...

Κορίτσια μου, γύρισα σπιτάκι μου για λίγες μέρες ακόμα να ετοιμάσω το σπίτι για τον ερχομό της μπουμπούς και να διαλέξω απο τα πράγματα που μου έχουν φέρει τι είναι για το πρώτο διάστημα να τα πάρω μαζί μου κάτω! Απίστευτο ότι σε 2 βδομάδες μπαίνω στον 8ο... Περνάει πάρα πολύ γρήγορα ο καιρός!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

1ον δεν ξέρω τι εννοείς στενά;;; 2ον θα κάνω 2ο doppler αρχές Ιουλίου στο γιατρό μου (εννοώ τον ιδιώτη που με παρακολουθεί χρόνια τώρα και απλά θα "χωρίσουμε" μέχρι τη γέννα) ο οποίος μου είπε ότι είναι αμελητέο αυτό υπερηχογραφικά και να μην ανησυχώ καθόλου...

Κορίτσια μου, γύρισα σπιτάκι μου για λίγες μέρες ακόμα να ετοιμάσω το σπίτι για τον ερχομό της μπουμπούς και να διαλέξω απο τα πράγματα που μου έχουν φέρει τι είναι για το πρώτο διάστημα να τα πάρω μαζί μου κάτω! Απίστευτο ότι σε 2 βδομάδες μπαίνω στον 8ο... Περνάει πάρα πολύ γρήγορα ο καιρός!!!

Κοιτα κ εγώ πιστεύω ότι είναι αμελητέο κ ότι τσάμπα σε άγχωσε, αλλά σε περίπτωση π δει κάτι στο δεύτερο λογικά θα σε πηγαίνει πιο συχνά για παρακολούθηση αυτο εννοώ στενά πιο συχνά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κοιτα κ εγώ πιστεύω ότι είναι αμελητέο κ ότι τσάμπα σε άγχωσε, αλλά σε περίπτωση π δει κάτι στο δεύτερο λογικά θα σε πηγαίνει πιο συχνά για παρακολούθηση αυτο εννοώ στενά πιο συχνά..

Αααα ναι. Νομίζω ότι γενικά θα μ' έχει η καινούρια γιατρός σε "στενό μαρκάρισμα" για 2 λόγους... Ο ένας είναι για να φάνει αντάξια του γιατρού μου (καθαρά ο εγωισμός του επαγγέλματος) και ο δεύτερος, νομίζω ότι καθαρά λόγω ηλικίας μου, προσπαθεί να καλύψει τα πάντα. Γι' αυτό και μ' έβαλε να μετράω και κάθε 2 μέρες την πίεση, για να προλάβει τυχόν προεκλαμψία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

 

Έγραψα απάντηση αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίστηκαν. 
 

αν εμφανιστούν θα είναι εις διπλούν δεν πειράζει. 
 

θα προσπαθήσω να τα γράψω παρόμοια 😂

αρχικα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ❤️ όσον αφορά φροντίδα μωρού θηλασμό κτλ είμαι εθελόντρια σε δίκτυο θηλασμού τρέχω δικη  μου ομάδα θηλασμού κ θηλάζω σερί 5 χρόνια κάνω ταντεμ κ πάω αν όλα πάνε καλά για τριαντεμ😂 άρα από αυτό το θέμα είμαι καλυμμένη. 
Όταν ήρθα Γερμανία το μωρό μου μόλις είχε γίνει 2 μηνών κ το πήγαινα κανονικά παιδίατρο δεν μου είχαν πει κάτι για Μαια. Επειδή γνωρίζεις είναι υποχρεωτικό να έχω Hebamme ή μπορώ να το πάω παιδίατρο όπως κ το πρώτο μου παιδάκι; Δεν γνωρίζω ακόμα κ δν έχω ρωτήσει Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό. Επειδή δν θα χρειαστώ κάτι πρακτικό από την Μαια απλά δν ξέρω αν πρέπει η Μαια να κάνει πχ μετρήσεις  του μωρού κτλ. 😁

 

οσον αφορά την χοριακη καλύτερα που δεν κάνουν πολλές γιατί βάζουν Praktikanten να παίρνουν αίμα κ όπου κ να έχω πάει μου σπάνε τις φλέβες 🤪😂 την γλιτώσαμε προσωρινώς. 

Οχι δεν είναι υποχρεωτικό.  Οπότε κάνε ότι σου πουν οι γιατροί που θα σε παρακολουθούν. Καλή εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elk είπε:

Έλα κορίτσι μου είσαι μια χαρά εγω δεν άρχισα προσπάθεια με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άφησα 3 κύκλους να έχω επαφες αλλά όχι ολοκληρωμένες μετά είχα επαφες ελεύθερα οποτε είχα κέφι και μετά άρχισα στοχευμένα προσπάθεια δηλαδή εμένα το παιδάκι μου είχε πάει 1 χρόνων όταν άρχισα στοχευμένα προσπάθεια γιατί μου είχε πει και ο γιατρός μου να περιμένω ιδανικά να περάσει 1 χρόνος από την καισαρική.. 

ακομα δεν έχει επανέλθει η περιοδος καλά και ο θηλασμός επηρεάζει πολύ την ωορρηξία δεν βοηθάει αν έχεις 1,5 μήνα που έκοψες τον θηλασμό ακόμα δεν έχουν επανέλθει οι ορμόνες σου η προλακτινη θα είναι ανεβασμένη 

Εσυ κανε τις επαφες σου και θα δεις δεν θα αργήσει να έρθει το σπορακι σας είμαι σίγουρη 😊

 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα με άγχωνε το γεγονός ότι επειδή έκανα 2 χρόνια προσπάθεια να συλλάβω το πρώτο πιστευα ότι θα δυσκολευόμουν το ίδιο κ στο δεύτερο για αυτό είχαμε πει μολις έκλεισε ενος το παιδί ας κάνουμε ελεύθερα κ μετά το Πάσχα να κάνουμε στοχευμένα με τεστ ωορρηξιας δλδ! Το παιδί μου έκλεισε ενος τον Δεκέμβρη κ τον Γενάρη είχα τελευταία φορά περίοδο…εσένα ο τοκετός είναι ακόμη πιο πρόσφατος όποτε συμφωνώ δωσε χρόνο στο σώμα σου και θα δεις ότι θα έρθει...

Καλημέρα κορίτσια!! Έχετε δίκιο! Επίσης, σκέφτηκα μήπως αφήσω τον επόμενο μήνα, ώστε να πάμε διακοπές ήρεμοι κ μετά πάλι τον Αύγουστο να αρχίσουμε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Αααα ναι. Νομίζω ότι γενικά θα μ' έχει η καινούρια γιατρός σε "στενό μαρκάρισμα" για 2 λόγους... Ο ένας είναι για να φάνει αντάξια του γιατρού μου (καθαρά ο εγωισμός του επαγγέλματος) και ο δεύτερος, νομίζω ότι καθαρά λόγω ηλικίας μου, προσπαθεί να καλύψει τα πάντα. Γι' αυτό και μ' έβαλε να μετράω και κάθε 2 μέρες την πίεση, για να προλάβει τυχόν προεκλαμψία.

Εχεις κάποιο ρίσκο ή έτσι προληπτικά κ λόγο της ανάπτυξης του εμβρύου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια!! Έχετε δίκιο! Επίσης, σκέφτηκα μήπως αφήσω τον επόμενο μήνα, ώστε να πάμε διακοπές ήρεμοι κ μετά πάλι τον Αύγουστο να αρχίσουμε 😊

Μπορείς να κανεις ελεύθερα κ ας μη βλέπεις τις ημερες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε? Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω! @ΛΕΥΚΗ συγχαρητήρια κορίτσι μου για την εγκυμοσύνη σου όλα θα πάνε τέλεια! Εγώ πήγα σε μια γιατρό στο Έλενα να πάρω άλλη μια γνώμη κ με καθυσηχασε ότι όλα είναι καλά οι εξετάσεις κ εμένα κ του άντρα μου... Μου πρότεινε να χαλαρώσω το καλοκαίρι κ της ζήτησα σπερματεγχυση από Σεπτέμβρη κ το δέχτηκε..( ο προηγούμενος γιατρός μου είπε ότι είναι χάσιμο χρόνου κ με έκοψε ήθελε μόνο εξωσωματική) θα ήθελα να προσπαθήσω με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν θέλω αλλά φάρμακα λόγω του καρουμπαλου που έβγαλα στο στήθος... Δεν είναι κάτι αλλά κ πάλι αγχώθηκα... Οπότε για άλλη μια φορά όλες οι εξετάσεις καλές κ κλείνω περίπου 8 μήνες στοχευμένων προσπαθειών... Στεναχωριέμαι που δεν έχει συμβεί ούτε φυσιολογικά ούτε με ετ αλλά έχω ξεκινήσει γυμναστική  να μην σκέφτομαι κ να κάνω κάτι καλό στο σώμα μου... Κ με έχει βοηθήσει πολύ. Είμαι λίγες μέρες μετά την ωορρηξία κ περιμένω 🙏 κορίτσια μου θα έρθει το μωράκι μας αρκεί να μην τα παρατήσουμε!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε? Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω! @ΛΕΥΚΗ συγχαρητήρια κορίτσι μου για την εγκυμοσύνη σου όλα θα πάνε τέλεια! Εγώ πήγα σε μια γιατρό στο Έλενα να πάρω άλλη μια γνώμη κ με καθυσηχασε ότι όλα είναι καλά οι εξετάσεις κ εμένα κ του άντρα μου... Μου πρότεινε να χαλαρώσω το καλοκαίρι κ της ζήτησα σπερματεγχυση από Σεπτέμβρη κ το δέχτηκε..( ο προηγούμενος γιατρός μου είπε ότι είναι χάσιμο χρόνου κ με έκοψε ήθελε μόνο εξωσωματική) θα ήθελα να προσπαθήσω με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν θέλω αλλά φάρμακα λόγω του καρουμπαλου που έβγαλα στο στήθος... Δεν είναι κάτι αλλά κ πάλι αγχώθηκα... Οπότε για άλλη μια φορά όλες οι εξετάσεις καλές κ κλείνω περίπου 8 μήνες στοχευμένων προσπαθειών... Στεναχωριέμαι που δεν έχει συμβεί ούτε φυσιολογικά ούτε με ετ αλλά έχω ξεκινήσει γυμναστική  να μην σκέφτομαι κ να κάνω κάτι καλό στο σώμα μου... Κ με έχει βοηθήσει πολύ. Είμαι λίγες μέρες μετά την ωορρηξία κ περιμένω 🙏 κορίτσια μου θα έρθει το μωράκι μας αρκεί να μην τα παρατήσουμε!!!

 

Κοριτσι μου όλα καλά θα πάνε,  επιμονή και υπομονή 🌹 πόσες μέρες μετά την ωορρηξια είσαι; εγώ είμαι στην 6η μέρα σήμερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@cat12 που εισαι κουκλα μ εσυ? Σε χασαμε! Ακου να σ πω. Σχεδίασε το καλοκαίρι σου σαν να είναι τ τελευταίο χωρις μωρο. Κανε φέτος οτι για τ επομενα καλοκαιρια δ θα μπορεις. Και πιστεψε το! Μακρινο καλοκαίρι του 2016. 2 χρονια προσπαθειων, γιατρων, εξετασεων, απογοητευσεων. Λεω στον αντρα μου φετος θελω να παμε Ζάκυνθο. Μ λεει ειναι πολυ μακρυα. Λεω γι αυτο. (Μενουμε Βορεια Ελλάδα). Φέτος ειμαστε οι 2 μας.  Του χρονου οτι κ να γινει θα έχουμε μωρο. Ειχα ηδη πλανο για εξωσωματικη.

Πηγαμε περασαμε τελεια. Αυγούστο του 2017 έγκυος στο μηνα μου. Καλοκαίρι 2018 ενα μωρο. Καλοκαίρι 2019 δυο μωρα. Τ μωρο σου είναι πολύ πιο κοντ απο οτι φαντάζεσαι. Εύχομαι να είναι τ τελευταίο σ χωρις μωρο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Εχεις κάποιο ρίσκο ή έτσι προληπτικά κ λόγο της ανάπτυξης του εμβρύου; 

Δεν έχω ρίσκο γενικά. Η πίεση μου είναι πάντα χαμηλή, διαβήτη και κιλά πολλά δεν έχω... Νομίζω μόνο λόγω ανάπτυξης εμβρύου και προληπτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δεν έχω ρίσκο γενικά. Η πίεση μου είναι πάντα χαμηλή, διαβήτη και κιλά πολλά δεν έχω... Νομίζω μόνο λόγω ανάπτυξης εμβρύου και προληπτικά.

Ναι…εγώ είχα θέμα στην πρώτη εγκυμοσύνη με τις μητριαιες αρτηρίες κ πήρα ασπιρίνη από την αυχενική, μετά βελτιώθηκε αλλά έκανα πίεση 36εβ. Ούτε εγώ είχα τίποτα από όλα αυτά κ γενικά η πίεση μ πάντα είναι χαμηλή…κ το μωρό έβαζε βάρος αλλά πάντα το κατώτατο…είναι καθαρά θέμα του πλακούντα μου είπε η γιατρος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι…εγώ είχα θέμα στην πρώτη εγκυμοσύνη με τις μητριαιες αρτηρίες κ πήρα ασπιρίνη από την αυχενική, μετά βελτιώθηκε αλλά έκανα πίεση 36εβ. Ούτε εγώ είχα τίποτα από όλα αυτά κ γενικά η πίεση μ πάντα είναι χαμηλή…κ το μωρό έβαζε βάρος αλλά πάντα το κατώτατο…είναι καθαρά θέμα του πλακούντα μου είπε η γιατρος 

Ναι ευτυχώς όταν μίλησα με το γιατρό μου που με παρακολουθούσε μέχρι τώρα, ηρέμησα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@cat12 που εισαι κουκλα μ εσυ? Σε χασαμε! Ακου να σ πω. Σχεδίασε το καλοκαίρι σου σαν να είναι τ τελευταίο χωρις μωρο. Κανε φέτος οτι για τ επομενα καλοκαιρια δ θα μπορεις. Και πιστεψε το! Μακρινο καλοκαίρι του 2016. 2 χρονια προσπαθειων, γιατρων, εξετασεων, απογοητευσεων. Λεω στον αντρα μου φετος θελω να παμε Ζάκυνθο. Μ λεει ειναι πολυ μακρυα. Λεω γι αυτο. (Μενουμε Βορεια Ελλάδα). Φέτος ειμαστε οι 2 μας.  Του χρονου οτι κ να γινει θα έχουμε μωρο. Ειχα ηδη πλανο για εξωσωματικη.

Πηγαμε περασαμε τελεια. Αυγούστο του 2017 έγκυος στο μηνα μου. Καλοκαίρι 2018 ενα μωρο. Καλοκαίρι 2019 δυο μωρα. Τ μωρο σου είναι πολύ πιο κοντ απο οτι φαντάζεσαι. Εύχομαι να είναι τ τελευταίο σ χωρις μωρο.

 

Διαβάζω το μήνυμα σου και απλά κλαίω! 

Τα ίδια λέω στον άντρα μου είναι το τελευταίο καλοκαίρι που θα είμαστε οι δύο μας ! Προσεύχομαι με όλο μου το είναι για αυτό! Μένουμε θεσσαλονικη και κλείσαμε διακοπές οδικώς να πάμε Τήνο,τέλος Ιουλίου! 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες όσες έχετε τα παιδάκια σας και είστε εδώ να δίνετε δύναμη και κουράγιο σε εμάς που το παλεύουμε 💫❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maria98 είπε:

Κοριτσι μου όλα καλά θα πάνε,  επιμονή και υπομονή 🌹 πόσες μέρες μετά την ωορρηξια είσαι; εγώ είμαι στην 6η μέρα σήμερα 

Είμαι 4 μέρες 😊 είχα 11η μέρα θετικό τεστ... Είχα μόνο δύο επαφές γιατί δεν το περίμενα ότι θα γίνει τόσο νωρίς... Για να δούμε ♥️ 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@cat12 που εισαι κουκλα μ εσυ? Σε χασαμε! Ακου να σ πω. Σχεδίασε το καλοκαίρι σου σαν να είναι τ τελευταίο χωρις μωρο. Κανε φέτος οτι για τ επομενα καλοκαιρια δ θα μπορεις. Και πιστεψε το! Μακρινο καλοκαίρι του 2016. 2 χρονια προσπαθειων, γιατρων, εξετασεων, απογοητευσεων. Λεω στον αντρα μου φετος θελω να παμε Ζάκυνθο. Μ λεει ειναι πολυ μακρυα. Λεω γι αυτο. (Μενουμε Βορεια Ελλάδα). Φέτος ειμαστε οι 2 μας.  Του χρονου οτι κ να γινει θα έχουμε μωρο. Ειχα ηδη πλανο για εξωσωματικη.

Πηγαμε περασαμε τελεια. Αυγούστο του 2017 έγκυος στο μηνα μου. Καλοκαίρι 2018 ενα μωρο. Καλοκαίρι 2019 δυο μωρα. Τ μωρο σου είναι πολύ πιο κοντ απο οτι φαντάζεσαι. Εύχομαι να είναι τ τελευταίο σ χωρις μωρο.

 

Καλά κορίτσι μου εσύ?? Το έχω ρίξει σε δουλειές γυμναστική κ γενικά πράγματα που δεν έκανα πριν αφού έχω χρόνο τώρα που δεν δουλεύω 😊 προσπαθούσες κ εσύ καιρό... Κ εσενα οι εξετάσεις έδειχναν όλα καλά? Αχ μακάρι να είναι το τελευταίο χωρίς μωρό θα κάτσω να χαλαρώσω όσο μπορώ κ να ευχαριστηθω κ εγώ το καλοκαίρι γιατί είναι η πρώτη φορά χωρίς να εργάζομαι... Τι όμορφα πηγές Ζάκυνθο πέρασες ωραία κ ήρθε κ το μωράκι ♥️ ελπίζω να δω ξανά αυτές τις θετικές γραμμουλες σε τεστ...  Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να πάω διακοπές γιατί δουλεύει ο άντρας μου κ δεν θα έχει άδεια αλλά εγώ σίγουρα θα κάτσω να ηρεμήσω 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!! 🥰 Με το καλο ν ερθει η μπουμπουκα σου!!!💖💖💖✨️✨️🙏🧿
    • Εννοειται θ σας γραψουμε τα νεα μας κ μακαρι το θεματακι ν γεμισει απο "θετικα" νεα!!! 🙏❤️ Πωωω φανταζομαι... εδω εμεις κ λιωνουμε απ τη ζεστη, ποσο μαλλον εσεις οι εγκυουλες!! Υπομονη γ τα θαυματακια σας!!✨️✨️ αξιζουν ολη την ταλαιπωρια μας!! 
    • Να χαίρεσαι την κορούλα σου αρχικά!! Εγώ θα σου παραθέσω την εμπειρία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό αυτό που έκανα.  Έχω και εγώ μια μικρουλα  8 μηνών που είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό moro (αυτό που σαν νεογέννητα κουνάνε πολύ έντονα τα χεράκια και τρομάζουν). Σε τέτοιο βαθμό που ξυπνούσε ανά 10 λεπτά ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Απηυδισμένη μίλησα με την παιδίατρο, εξηγώντας της ότι η μικρή βολεύεται μόνο μπρούμυτα. Αλλιώς δεν κοιμάται ούτε εκείνη ούτε εμείς. Μου απάντησε ότι και η δική της κόρη μόνο μπρούμυτα μπορούσε να κοιμηθεί, οπότε με καταλαβαίνει και off the record μου είπε να την αφήνω έτσι όσο μπορώ να την έχω υπό την επίβλεψη μου. Βέβαια, εγώ είχα και ένα πολύ δυνατό νεογέννητο και έπειτα βρεφακι, που σήκωνε με τεράστια ευκολία το κεφαλάκι της. Έπειτα, γυρνούσε πολύ εύκολα από μπρούμυτα ανάσκελα (με το αντίθετο δυσκολευόταν), οπότε ήμουν και πιο ήσυχη. Την έβαζα όμως στο κρεβάτι μου όσο ήταν πολύ μωρό για να την ελέγχω μέσα στη νύχτα, και εννοείται λαγοκοιμομουν.  Μίλα και με τον παιδίατρο σου να σου πει την γνώμη του, ωστόσο εφόσον το μωράκι σου βολεύεται έτσι, θεωρώ είναι κρίμα να το αλλάζεις στάση και να το ξυπνάς. Όλα αυτά στα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία, χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω σε κίνδυνο οποιοδήποτε μωράκι με την άποψη μου!
    • Ουυυυ!!! Κ τι δν παιρνω...!!!😅 Προγεστερονη απ στομα ανα 8ωρο, κολπικη προγεστερονη ανα 12ωρο, κορτιζονη, σαλοσπιρ, φελισιν, χαπι θυροειδη, αντιπηκτικη ενεση καθε μερα κ επειδη δν μου φτανουν, παιρνω κ μια πολυβιταμινη 😂😂 α κ προβιοτικο!!!😇 Αλλα ευτυχως δν εχω τπτ... μονο λιγη υπνηλια καπως κ λιιιγη κουραση...
    • Με το καλό και σ' εσένα κοπέλα μου!!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...