Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 6 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Ωραίοι είναι οι μάρσιποι, πήραμε κι εμείς έναν. Υπήρχαν περίοδοι στις αρχές που το παιδί δεν καθόταν στο καρότσι γιατί φοβόταν τον αέρα, τον κόσμο, που δεν ήταν κολλημένο πάνω μας... Οπότε τον είχαμε στον μάρσιπο και με την επαφή καθόταν πολύ ήσυχος και κοιμόταν 😊 παρολα αυτά, είχα επιλέξει έναν μάρσιπο για να τον πηγαίνουμε ορειβασία στα βουνά (είχε τις καλύτερες κριτικές), με κάτι λουριά από δω κι από κει, τα οποία εσφιγγαν τόσο πολύ που δεν μπορούσα να τα ξελυσω!! Κι έτσι μια φορά όταν το προσάρμοσα στον άντρα μου, τελείωσε, έμεινε εκεί για αυτόν, βαρέθηκα να το ξανά αλλάξω για μένα 😆 άμα είναι να πάρεις κάτι, πάρε κάτι εύκολο και διαχειρισιμο. 

Είναι ο,τι πρέπει για βόλτα και περπάτημα ειδικά όσο το μωρό είναι ελαφρύ. Βάζεις και το μπουφάν σου από πάνω, του φοράς κι ένα φορμακι-μπουφανακι ή μια κουβέρτα γύρω γύρω και τέλος. 

ωωω τέλεια! τώρα μόλις επιβεβαιώσεις αυτό που είχα στο κεφάλι μου 😅😅😅 μου φαίνεται θα σκιπάρω την καλαθούνα και θα πάρω αυγό που μπαίνει στη βάση καροτσιού, λίκνο και ένα καλό εύχρηστο μάρσιμο 👌 βέβαια δε ξέρω αν τα πουλάν αυτά τα σετ που βλέπω χωρίς καλαθούνα με μόνο αυγό και το "κανονικό" καρότσι για μετά αλλά θα δούμε όταν πάμε για την έρευνα αγοράς!

αχ κι εμάς μας αρέσουν οι εξορμήσεις στη φύση και θα ήταν ό,τι πρέπει κι ένα ορειβατικό μάρσιμο - αν και έχουν σίγουρα η μία απ τις κουνιάδες μου γιατί είναι φυσιολάτρεις οπότε μπορώ να τις ζητήσω μήπως μας το στείλει να το δοκιμάσουμε κι εμείς αντί να πάρω και έξτρα για ορειβασία. Μου έβαλες ιδέες τώρα!! χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 990
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κ εγώ κορίτσια θεωρώ μαστ τον μάρσιπο... εμένα με βόλεψε πολύ! Όσο για τη βόλτα που λέτε το χειμώνα,  εμένα η κόρη μου γεννημένη Φεβρουάριο , κάναμε αμέτρητες βόλτες γιατί και ο αέρας είναι πιο καθαρός από τους καλοκαιρινους μήνες κ δεν έχει κ τόσο κόσμο έξω! Οπότε το είχα καταχαρεί! Θέλει μια προσοχή ο μάρσιπος για τα νεογέννητα όμως,  να το δείτε... 

Εγώ σας το ξαναείπα,  την καλαθουνα τη χρησιμοποίησα πολύ και στις βόλτες και στον ύπνο το βράδυ( γκρινιαρικο μωρό) 

Όμως σίγουρα δεν είναι απαραίτητο. Δεν μπορώ να πω ότι χωρις αυτό δεν γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το πιο πιθανό είναι να βγει τοξοτακι , σαν εμένα!! Η κόρη μου υδροχοος σαν τον μπαμπά της ! Τα πάμε σετ 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσια μου σε άλλα νέα επιτέλους αυτή τη βδομάδα έχουμε τον πρώτο υπέρηχο μετά την αυχενική!! 🥳🥳🥳🥳

Ειλικρινά νομίζω ότι πέρασαν 2 μήνες, να σκάσω είμαι 🤣 Πέμπτη επιτέλους να δούμε πως πάει το μωράκι 🤞

Ήθελα λίγο να μοιραστώ μαζί μας μια κατασταση που βιώσα κυρίως για να πάρω μια επιβαιώση ότι όλα θα πάνε καλά γιατί τρόμαξα η αλήθεια είναι...

Παρασκευή βράδυ λοιπόν, έλειπε ο δικός μου για την κηδεία που λέγαμε, και το αποφασίζω να φάω λίγα σταφύλια, τα λευκά. Προφανώς τα έχω μουλιάσει στο ξύδι και ξεπλύνει κι όλα τα σχετικα. Μετά λέω να δω μια ταινία και μου ρχεται να φάω λίγα πατατάκια. Που λέτε πέφτω για ύπνο και να πονάει η κοιλία μου χάλια! λέω πάει πείραξε είτε ο συνδυασμός σταφύλι-πατατακι ή δε τα πλυνα καλά 😅 ο πόνος κι απ τις δύο πλευρές της κοιλιάς και χαμηλα. Λέω δεν είναι το στομάζι αυτό, κι άρχισα να φοβάμαι μήπως κάτι τρέχει με το μωρό.... Κοιμήθηκα παρόλα αυτά, γιατί προφανώς κι η υπνηλία νίκησε τον πόνο χαχαχα 😅 ξύπνησα κατα τις 4+ και πάλι ένιωθα πονάκια και βάρος... τελος παντως, το πρωι που ξύπνησα ήμουν καλα, πλακώθηκα στα νερά και καλή διατροφή με φυτικές ίνες και με το που πήγα τουαλέρα (σόρρυ για το ΤΜΙ) όλα καλά. Απλά από τότε έχω αυτό το αισθημα του ΄βαρους εκείς χαμηλά στην κοιλιά ρε παιδιά, τι φάση... δε το είχα πιο πριν αυτό... λε΄τε να έπαθα καμιά αποκόλληση ή τελος πάντων κάτι με το μωράκι ή τη μήτρα; δε μπορώ να καταλάβω, αλλά εφόσον δεν είδα ούτε αίμα ούτε μπορώ να πω ότι αυτά τα πονάκια είναι αβάστακτος πόνος ή σουβλιές είπα να κάνω υπομονή μέχρι την Πέμπτη. Μάλλον ήταν απ το έντερο, νιώθω τελευταία κιόλας ότι έχω μια δυσπεψία στα πάντα... τι να πω

Α! επίσης το στήθος τι φάση, από εκεί που δε με πονούσε μετά τη 12η εβδομάδα, άρχισε να βαράει κι αυτό εκείνη την Παρασκευή β΄ραδυ μέχρι όλο το σκ...! παρατήρησα ότι φουσκωσε κιόλας οπότε σκέφτομαι τι μπορεί να συνέβη εκείνο το βράδυ, πέρασα κάποιο είδους αναπτυξιακό άλμα σα τα μωρά και τα νήπια;; 😅😅😅

Αχ αυτό με το στήθος κ εγώ... ειλικρινά νομίζω ότι θα το πιέσω κ θα αρχίσει να βγαίνει γάλα! Τόσο φουσκωμένο και πονάειιιιιι.... 

Όσο για την κοιλιά,  ίσως είδες κ τα δικά μας μηνύματα πιο πριν. Μάλλον είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πονοι τώρα. 

Αντε με το καλό να το δεις και να ηρεμήσεις, πως όλα είναι καλά ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kallia.Geo χαίρομαι πολύ που ακούω και τη δική σου άποψη για μάρσιπο/καλαθουνα! Κι εσύ μου επιβεβαιώνεις κάπως αυτό που είχα κατά νου ❤️ τι όμορφα που περιγράφεις τις βόλτες με την κορούλα σου στο μάρσιπο, κι εγώ κάπως έτσι το φαντάζομαι, κι όπως είπε κι η @_piripiri_ θα κλείνω και το μπουφάν και μια χαρά θα μαστε ☺️ θα βγει ο χειμώνας έτσι πιστεύω 🙏

Όντως τα πάτε σετ με τον άντρα σου τα μωράκια σας χαχαχα εμείς που είμαστε κι οι δυο αιγοκεροι για να δούμε αν θα γίνω οικογένεια κατσικιών εξ ολοκλήρου 🤣🤣🤣 🐐 🐐 🐐 

Ναι είχα διαβάσει τα μντα σας για τους πόνους στην κοιλιά, καλά που μου το θύμησες γιατί μάλλον κι εγώ τώρα τους νιώθω πιο πολύ όπως περιγράφετε κι εσείς ενώ πριν ήταν σαν τραβήγματα... Καλά το στήθος τι να πω... Στο 1ο τρίμηνο ήταν το μόνιμο συμπτώμα μου, δεν άντεχα ούτε το λουρί της τσάντας να με ακουμπάει. Μετά κατά την 12η εβδ όμως εξαφανίστηκε αυτό, μέχρι που το είχα ξεχάσει κιόλας 🤣 και μου έκανε πολύ εντύπωση που μου τα σκάσε έτσι εκείνο το βράδυ σε συνδυασμό και με τον πόνο στην κοιλιά. Σήμερα είναι καλύτερα απλά νιώθω αυτό το αίσθημα βάρους στην κοιλιά και το στήθος μόνο αν το πιέσω πονάει. Αλλά είναι αισθητά και πιο φουσκωμένο, μου το είπε κι ο άντρας μου όταν γύρισε 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Kallia.Geo χαίρομαι πολύ που ακούω και τη δική σου άποψη για μάρσιπο/καλαθουνα! Κι εσύ μου επιβεβαιώνεις κάπως αυτό που είχα κατά νου ❤️ τι όμορφα που περιγράφεις τις βόλτες με την κορούλα σου στο μάρσιπο, κι εγώ κάπως έτσι το φαντάζομαι, κι όπως είπε κι η @_piripiri_ θα κλείνω και το μπουφάν και μια χαρά θα μαστε ☺️ θα βγει ο χειμώνας έτσι πιστεύω 🙏

Όντως τα πάτε σετ με τον άντρα σου τα μωράκια σας χαχαχα εμείς που είμαστε κι οι δυο αιγοκεροι για να δούμε αν θα γίνω οικογένεια κατσικιών εξ ολοκλήρου 🤣🤣🤣 🐐 🐐 🐐 

Ναι είχα διαβάσει τα μντα σας για τους πόνους στην κοιλιά, καλά που μου το θύμησες γιατί μάλλον κι εγώ τώρα τους νιώθω πιο πολύ όπως περιγράφετε κι εσείς ενώ πριν ήταν σαν τραβήγματα... Καλά το στήθος τι να πω... Στο 1ο τρίμηνο ήταν το μόνιμο συμπτώμα μου, δεν άντεχα ούτε το λουρί της τσάντας να με ακουμπάει. Μετά κατά την 12η εβδ όμως εξαφανίστηκε αυτό, μέχρι που το είχα ξεχάσει κιόλας 🤣 και μου έκανε πολύ εντύπωση που μου τα σκάσε έτσι εκείνο το βράδυ σε συνδυασμό και με τον πόνο στην κοιλιά. Σήμερα είναι καλύτερα απλά νιώθω αυτό το αίσθημα βάρους στην κοιλιά και το στήθος μόνο αν το πιέσω πονάει. Αλλά είναι αισθητά και πιο φουσκωμένο, μου το είπε κι ο άντρας μου όταν γύρισε 😂😂😂

Περάσανε οι βδομάδες κορίτσια 🥰🥰🥰 κ εγώ συνειδητοποίησα ότι την Τρίτη μπαίνω στην 20η βδομάδα.  Στα μισά δλδ ! Απίστευτο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου! Σας έχασα την προηγούμενη εβδομάδα που έλειπα με άδεια και προσπαθώ να διαβάσω τα νέα σας!!!! Βλέπω ότι όλες προχωράμε καλά🙏 και χαίρομαι πάαααρα πολύ🥰✌️!

Βλέπω ότι ψάχνεστε με τα μωρουδίστικα και λέω μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτό το κομμάτι! Έχει και εκπτώσεις και ίσως αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια σιγά σιγά!!!!

Το βασικό που έχουμε να κάνουμε είναι να αδειάσουμε το δωμάτιο που θα γίνει ο χώρος για τη μπέμπα μας διότι μέχρι τώρα ήταν γραφείο.... Κάτι ξεκινήσαμε ν ακάνουμε με τον άντρα μου αλλά έχουμε δρόμο!!! Επίσης λέμε να το βάψουμε το πολύ μέχρι τέλη Αυγούστου για να στεγνώσει καλά και να φύγει ότι μυρωδιά μπορεί να έχει!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Περάσανε οι βδομάδες κορίτσια 🥰🥰🥰 κ εγώ συνειδητοποίησα ότι την Τρίτη μπαίνω στην 20η βδομάδα.  Στα μισά δλδ ! Απίστευτο.... 

Αχ πόσο την περιμένω κι εγώ την 20η!!!!  Αρχίζεις να μετράς αντίστροφα πλέον!!!! Τι υπέροχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου! Σας έχασα την προηγούμενη εβδομάδα που έλειπα με άδεια και προσπαθώ να διαβάσω τα νέα σας!!!! Βλέπω ότι όλες προχωράμε καλά🙏 και χαίρομαι πάαααρα πολύ🥰✌️!

Βλέπω ότι ψάχνεστε με τα μωρουδίστικα και λέω μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτό το κομμάτι! Έχει και εκπτώσεις και ίσως αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια σιγά σιγά!!!!

Το βασικό που έχουμε να κάνουμε είναι να αδειάσουμε το δωμάτιο που θα γίνει ο χώρος για τη μπέμπα μας διότι μέχρι τώρα ήταν γραφείο.... Κάτι ξεκινήσαμε ν ακάνουμε με τον άντρα μου αλλά έχουμε δρόμο!!! Επίσης λέμε να το βάψουμε το πολύ μέχρι τέλη Αυγούστου για να στεγνώσει καλά και να φύγει ότι μυρωδιά μπορεί να έχει!!!

 

Ξεκουραστηκες καθόλου?? Εντάξει,  έχουμε κ πολύ χρόνο ακόμα για τα μωράκια!! Εγώ ρε κορίτσια ακόμα να μαθω το φύλο και δεν ετοιμάζω τίποτα 😂 

Θέλω να δω τι είναι το ψαράκι αυτό που όλο κουνιέται! 

Το νιωσατε εσείς?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου! Σας έχασα την προηγούμενη εβδομάδα που έλειπα με άδεια και προσπαθώ να διαβάσω τα νέα σας!!!! Βλέπω ότι όλες προχωράμε καλά🙏 και χαίρομαι πάαααρα πολύ🥰✌️!

Βλέπω ότι ψάχνεστε με τα μωρουδίστικα και λέω μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτό το κομμάτι! Έχει και εκπτώσεις και ίσως αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια σιγά σιγά!!!!

Το βασικό που έχουμε να κάνουμε είναι να αδειάσουμε το δωμάτιο που θα γίνει ο χώρος για τη μπέμπα μας διότι μέχρι τώρα ήταν γραφείο.... Κάτι ξεκινήσαμε ν ακάνουμε με τον άντρα μου αλλά έχουμε δρόμο!!! Επίσης λέμε να το βάψουμε το πολύ μέχρι τέλη Αυγούστου για να στεγνώσει καλά και να φύγει ότι μυρωδιά μπορεί να έχει!!!

 

Καλώς ήρθες και πάλι κορίτσι μου! Ελπίζω να ξεκουράστηκες και να απολαύσατε τις διακοπές σας ❤️

Κι εμείς απ' το δωμάτιο θα ξεκινήσουμε αν και κοιτάμε κάποια μωρουδιακα όπως θα διαβάσετε άλλωστε κυρίως μήπως και εκμεταλλευτούμε τίποτα καλοκαιρινές εκπτώσεις! Αν και τα χειμερινά μωράκια είναι βολικά γιατί έχουμε και black Friday 😂😂😂 

Εμείς δε ξέρουμε το φύλο αλλά ούτως ή άλλως θα κάναμε κάτι ουδέτερο και αποφασίσαμε (μέχρι στιγμής γιατί ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να αλλάξουμε γνώμη 😅) να έχει θέμα το δάσος και το ζωάκι του μωρού να είναι η αλεπού 🦊 🌲 βασικά φλερτάρω και με το ελαφάκι από τότε που είδα ότι το μασιτικο Σόφη η καμηλοπάρδαλη βγαίνει και σε ελάφι 😂😂😂 θα το δούμε κι αυτό!!

Τώρα που γυρίσατε σιγά σιγά μπορείτε να αρχίσετε απ' το δωμάτιο, νομίζω είναι και το πιο διασκεδαστικό κομμάτι της όλης προετοιμασίας ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ξεκουραστηκες καθόλου?? Εντάξει,  έχουμε κ πολύ χρόνο ακόμα για τα μωράκια!! Εγώ ρε κορίτσια ακόμα να μαθω το φύλο και δεν ετοιμάζω τίποτα 😂 

Θέλω να δω τι είναι το ψαράκι αυτό που όλο κουνιέται! 

Το νιωσατε εσείς?? 

Εγώ προς το παρόν έχω νιώσει 1-2 φορες κάτι σα μπουρμπουληθρες ή φτερούγισμα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι το μωρό. Επειδή έχω εμπρόσθιο πλακούντα και με γειωσαν ότι δε θα το νιώσω σύντομα κάπως το χω βγάλει απ' το κεφάλι μου και πιστεύω ότι αέρια 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Ξέρω ότι σας έλειψα, αλητευα πάλι!! 😅🤗

Πήγαμε γυρίσαμε σχεδόν όλα τα μαγαζιά με βρεφικά..! Είχε πολύ γέλιο ο συζυξ που προσπαθούσε να βρει ένα καρότσι πιο οικονομικό, δοκιμάσαμε σχεδόν όλα τα καροτσια στη κατηγορία που ψάχναμε, του άρεσε ένα στα Λητώ της bugaboo (όντως ήταν καλό) που τα είχαμε για πιο οικονομικά.. τιμή καροτσιου;; Μόνο το καρότσι τώρα.. 1200+€!!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Ε! Αυτή ήταν και η σταγόνα που αρκούσε για να πειστεί και ο ίδιος για της inglesina electa.. πολύ καλό στη κατηγορία του και vfm σε σχέση με τις δυνατότητες του και όσα αντίστοιχα κυκλοφορούν στην αγορά (με βάση τις δικές μας ανάγκες τουλάχιστον!)! Το πήραμε λοιπόν χθες άρον άρον μη το χάσουμε!! 🤣🤣🤣🤣 Έπρεπε να δείτε το σύζυγο!! "Πάρτο πάρτο μη το χάσουμε!! Κοίτα πως φεύγουν..!!"🤣🤣🤣 Για την ώρα πήραμε μόνο το καρότσι.. να πληρωθούμε πρώτα και θα ψάξουμε περισσότερο τα αυγά για το τι θα πάρουμε εντέλει αν δεν μου κάνει της φίλης μου.. μου άρεσε ένα της nuna με αρκετές πιστοποιήσεις ασφαλείας που κουμπώνει είδα και στης inglesina το καρότσι.. θα τα ψάξω όμως, έχουμε χρόνο..!

Γενικότερα πάντως όσες δεν έχετε καρότσι και ψαχνεστε (πχ @Θέτις Κ...) ρίξτε μια ματιά στο YouTube με όσους ασχολούνται με αξιολογήσεις και κριτικές καροτσιων..! Οκ όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους.. αλλά γιατί το λέω.. το κυριότερο που αποκόμισα είναι ότι το κάθε είδος καροτσιου είναι για διαφορετικές δυνατότητες και δραστηριότητες ανάλογα τις ανάγκες της οικογένειας!! Δεν είναι όλα τα καρότσια για τις ίδιες ανάγκες! Άλλα είναι τα καροτσια πόλης, άλλα για εξορμήσεις στη φύση ή για περιοχές με χιόνια και βουνά, άλλα τα ταξιδίου (traveller λέγονται), άλλα τα βόλτας κτλ κτλ..! Βλέποντας λοιπόν διάφορα βιντεάκια, μας βοήθησε πολύ να ξεσκαρταρουμε μέσα στο χαμό που γίνεται από επιλογές του τι ψάχνουμε, αρχίσαμε να ξεχωρίζουμε τι είναι τι, για ποια χρήση κτλ.. Και @Θέτις Κ.μου!! Μην παρασυρεσαι από το τι παίρνει η μία και η άλλη! Ενημερώσου, δες τις ανάγκες σας, τη χρήση που θέλεις να του κάνεις, τις οικονομικές σου δυνατότητες και ανάλογα ψάξε για καρότσι! Και προσοχή στους πωλητές!!!! Σχεδόν όλοι άσχετοι!!! Θα πουν ότι π@π@ριά τους έρθει για να πουλήσουν!!! Και όταν πας άσχετος δεν το καταλαβαίνεις.. όταν έχεις ενημερωθεί, κάνουν μπαμ! Και κάποιοι, άντε, παραδέχονται ότι δεν το ξέρουν και ότι θα μιλήσουν με την εταιρεία πχ.. υπάρχουν όμως και αυτοί που προσπαθούν να σε πείσουν στη βλακεία τους! Προσοχή λοιπόν και καλή ενημέρωση για να μη φεύγουν αλόγιστα χρήματα τσάμπα.. Εκεί καταλήγω τουλάχιστον εγώ..! 

Επόμενος σταθμός, η αγορά αυτοκινήτου και η μίνι ανακαίνιση στο σπίτι..!! 😁😁 Πήγαμε ήδη σε μία μάντρα αλλά έχουμε μέλλον μπροστά μας..! Τουλάχιστον έτσι θα περάσει και ο Αύγουστος μέχρι τη Β επιπέδου..!! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2024 at 3:36 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

χαχαχαχα αφήστε κορίτσια, νιώθω πολύ αδικημένη με τις κληρονομικές παθήσεις 😅 έχω πάρει χοληστερίνη από μπαμπα, υποθυροειδισμό χασιμότο απ τη μαμά, υπερμετροπικό αστιγματισμό πάλι απ τη μαμά... Σα τη διάφημιση του τζάμπο είμαι 🤣🤣🤣 τώρα τις προάλλες που ήμασταν και στην ενδοκρινολόγο τη ρώτησα για πλάκα τι πιθανοτήτες έχει το μωράκι να αναπτύξει κάποια πάθηση του θυροειδή και είπε αρκετές γιατί κι ο σύζυγος έχει απλά δε παίρνει αγωγή (ακόμα)... και έχουν χασιμότο η μαμά του κι οι 2 αδερφές του, οπότε οι πιθανότητες για το μωράκι μας εκτοξέυθηκαν 🥲 το γλυκό μου ελπίζω να πήρε απ την καλή μεριά των DNA μας 🤞🤞🤞🤣🤣🤣

Αυτή είναι και η δικιά μου ευχή jumbo μου!! 😂😂 Γενεαλογικά να πάρει τα καλύτερα μας μπας και σωθεί το καμάρι μου!! 🤣🤣🤣 Αμήν Παναγίτσα μου, υγιή παιδάκια πάνω από όλα!! 🙏🙏🙏🙏

στις On 22/7/2024 at 3:52 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

αχ πόσο με καθησυχάζουν τα λόγια σου και των υπολοίπων κοριτσιών ! πραγματικά αυτό το τρίμηνο μέχρι να αισθανθούμε τα μωράκια είναι μια βόλτα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα 🤣🤣🤣 

εσύ κορίτσι έχεις κάνεις τρελή έρευνα αγοράς! μπράβο! εμείς ακόμα τίποτα, μόνο στα chicco έτυχε να μπούμε τις προάλλες που πήγαμε σ ενα μωλ ούτως ή άλλως αλλά δε μου άρεσαν τα καρότσια τους με μια πρόχειρα ματιά... Πολύ ψεύτικα μου φάνηκαν. Βέβαια δε ζητήσαμε και κάποια βοήθεια ή επίδειξη, με το νου μας ό,τι κρίναμε 😅 διαβσα και στα παράκατω ποστ σου ότι βρήκες και γνωστό άνθρωπο σ ενα απ τα καταστήματα, οπότε αντε, εκμεταλεύσου το μπας και σας κάνουν κάποια καλή έκτπωση ή την προσφορά του λίκνο που είπαν. Τίμια πράγματα 🤩 

εδώ εγώ δεν έχω και ιδέα από ποια είναι τα γνωστά καταστήματα, πρέπει να το ψάξω, αλλά θα ρωτήσω και τις πορτογαλίδες να με κατευθύνουν. Αυτές δε τις προλαβαίνω, μπαίνω που μπαίνω και αραιά, έχουν πάρει ήδη τα καρότσια οι περισσότερες 😅😅😅 νιώθω ότι έχω μείνει πίσω χαχαχαχα εδώ παίζει πολύ απ αυτά που διαβάζω στο φόρουμ το τοπικό το καρ΄ότσι Fame της Maxi-Cosi. Αλλά ρε παιδιά κάνει 1500 ευρώ! είναι όλο το πακέτο βέβαια, καλαθούνα, αυγό, η προσαρμογή στο καρότσι για πιο μεγαλό νήπιο μετά, και το isofix αλλά δε ξέρω, το 1500άρι με άφησε μ@λ@κ@ 🤣🤣🤣 βέβαια θα μου πεις αν τα βάλεις όλα αυτά τα εξαρτήματα χωριστά μπορεί να βγαίνουν και τόσα... πρέπει να το ψάξω...

Πάντως χαίρομαι που διαβάζω εδώ και τις απόψεις για το αυγό, γιατί κι εγώ άκουσε διάφορες απόψεις - άλλοι το θεωρούν απαραίτητο κι άλλοι λένε περιττό καλύτερα πάρε καθισματάκι που καλύπτει 0-3 ετών... Επίσης για την καλαθούνα σκέφτομαι πως αν πάρω αυγό, δεν είναι περιττή; Διότι εντάξει είναι ναι μεν μωράκια χειμώνα, αλλά πόσες φορές θα βγούμε με το καρότσι ιανουαριο-φεβρουάριο; Εγώ πιστε΄υω ότι στο αυγό με μια κουβερτούλα και καλό ντύσιμο για μια βολτούλα καλά δεν είναι; ούτως ή άλλως δε ζούμε και στη σκανδιναβία να χουμε βαρείς χειμώνες... Καλά στην Ελλάδα σε κάποια μέρη μπορεί, αλλά εμείς εδώ κάτω από 15 βαθμούς δεν έχουμε το χειμώνα. Οπότε λέω να μην πάρω καλαθούνα γιατί θέλω να πάρω το λίκνο τύπου next to me για συγκοίμιση που είπε κι η @Kiddo.  επίσης για τις αρχικές βόλτες, πέρα απ το αυγό, εγώ έχω στο μυαλό μου να πάρω κι ένα μάρσιμο, και το πολύ να βγάινω βολτούλα στο πάρκο μας ή στην παραλία που είναι 7 λεπτά με τα πόδια... Ξέρω γω, νομίζω θα είναι και ελαφρύ ακόμα το μωράκι οπότε θα με βολέψει να το χω στο μάρσιπο είτε εγώ είτε ο μπαμπάς του. Και να χρησιμοποιούμε το αυγό για άλλες εξόδους τύπου στο γιατρό, σε κάνα καφέ κτλ... Τι λέτε;

 

Πρόσεχε με το μάρσιπο τι θα διαλέξεις! Ψαξτο καλά πρώτα και μίλα με έναν παιδίατρο πριν πάρεις γιατί αν δεν είναι καλό να κρατάει και να στηρίζει το παιδί σωστά αλλά και να είναι σωστά στηριγμένο πάνω σου, θα έχετε θέματα.. ειδικά με το νεογέννητο που δεν στηρίζει το κεφαλάκι του μπορεί να γίνει και επικίνδυνο... Δες τα υφασμάτινα καλύτερα και ψαξτο πρώτα καλά..! Εγώ αποφάσισα να μην πάρω.. τουλάχιστον όχι σε πρώτη φάση..

στις On 22/7/2024 at 3:55 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσι να χαίρεσαι το λιονταράκι σου που έχει γενέθλια σε μερικές μέρες 💙💙💙💙

Θα το κοιτάξω κι αυτό το καρότσι που ανέφερες, μου άρεσε που λες ότι ειναι ελαφρύ, έυκολο στο κλείσιμο και χωράει στο αυτοκίνητο - να ρωτήσω έχετε μικρό αμάξι ή μεγάλο; σε ρωτάω γιατί κι εμένα με προβληματίζει πολύ το μέγεθος του καροτσιού γιατί έχουμε είναι fiat punto και έχει πολύ μικρό αποθηκευτικό χώρο. Οπότε βλεπωντας τα δημοφιλή καρότσια με τις ροδάρες σαν φορτηγού αγχώνομαι ότι δεν πρόκειται να μπουν στο φιατάκι 🤣🤣🤣

Από της inglesina έχω να σου προτείνω και το Quid! Είναι κάτι μεταξύ traveller και βόλτας.. 5-6 κιλά βάρος, μαζεύει σα μικρή βαλιτσουλα χωρίς να ακουμπάνε πάλι τα υφάσματα κάτω και στέκεται και όρθιο.. ψαξτο..! Απλά έχει μικρό καλάθι από κάτω για πράγματα το οποίο είναι φυσιολογικό για καρότσι τύπου βόλτας/traveller.. έχουν δηλαδή μικρό καλάθι και μικρές ροδες, δεν είναι και για εξορμήσεις στη φύση που είδα σας αρέσει να κάνετε..

στις On 22/7/2024 at 5:31 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

ωωω τέλεια! τώρα μόλις επιβεβαιώσεις αυτό που είχα στο κεφάλι μου 😅😅😅 μου φαίνεται θα σκιπάρω την καλαθούνα και θα πάρω αυγό που μπαίνει στη βάση καροτσιού, λίκνο και ένα καλό εύχρηστο μάρσιμο 👌 βέβαια δε ξέρω αν τα πουλάν αυτά τα σετ που βλέπω χωρίς καλαθούνα με μόνο αυγό και το "κανονικό" καρότσι για μετά αλλά θα δούμε όταν πάμε για την έρευνα αγοράς!

αχ κι εμάς μας αρέσουν οι εξορμήσεις στη φύση και θα ήταν ό,τι πρέπει κι ένα ορειβατικό μάρσιμο - αν και έχουν σίγουρα η μία απ τις κουνιάδες μου γιατί είναι φυσιολάτρεις οπότε μπορώ να τις ζητήσω μήπως μας το στείλει να το δοκιμάσουμε κι εμείς αντί να πάρω και έξτρα για ορειβασία. Μου έβαλες ιδέες τώρα!! χαχαχα

Όχι στα σετ υπάρχουν 2 επιλογές.. είτε 2σε1 που είναι το καρότσι (βάση δηλαδή με κάθισμα) και καλαθουνα, είτε 3σε1 το καρότσι, η καλαθουνα και το αυγό.. εφόσον δεν θα χρειαστείς την καλαθουνα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις σετ! Διάλεξε το καρότσι που θα σε βολεψει και δες τι αυγό μπορείς να πάρεις που να κουμπώνει στο καρότσι.. τα περισσότερα καρότσια "παίρνουν" μόνο της δικής τους εταιρείας, υπάρχουν αρκετά φυσικά που "παίρνουν" και διαφορετικών εταιρειών με ανταπτορες..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2024 at 5:47 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Εμένα το πιο πιθανό είναι να βγει τοξοτακι , σαν εμένα!! Η κόρη μου υδροχοος σαν τον μπαμπά της ! Τα πάμε σετ 🤣🤣🤣

Τι ωραίοι συνδυασμοί ρε συ!!! 😍😍 Και τα τοξοτακια και τους Υδροχόους τους αγαπάω πολύ!! Πολύ έξω καρδιά άνθρωποι!! Τους αρέσει να εξερευνούν, να ταξιδεύουν, να δοκιμάζουν νέα πράγματα!! Για παιδί ειδικά τα θεωρώ τέλεια!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

στις On 22/7/2024 at 5:48 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Αχ αυτό με το στήθος κ εγώ... ειλικρινά νομίζω ότι θα το πιέσω κ θα αρχίσει να βγαίνει γάλα! Τόσο φουσκωμένο και πονάειιιιιι.... 

Όσο για την κοιλιά,  ίσως είδες κ τα δικά μας μηνύματα πιο πριν. Μάλλον είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πονοι τώρα. 

Αντε με το καλό να το δεις και να ηρεμήσεις, πως όλα είναι καλά ❤️❤️❤️

@Θέτις Κ. μου και εγώ με το στήθος έχω πρόβλημα.. πρέπει να έχω ανέβει τουλάχιστον 2 νούμερα στο cup του στήθους.. και το χειρότερο είναι το βράδυ που κοιμάμαι μπρούμυτα.. δε φτάνει που πονάει δεν βολεύει με τίποτα και ο αερόσακος από κάτω!! Αλήθεια το λέω, πολύ σας ζηλεύω όσες είστε με μικρό στήθος..! Μάλιστα χθες πήγα το πρωί έκανα υπέρηχο μαστού.. (είχα πάει σε μαστολογο πριν κάτι εβδομάδες γιατί είχα εμφανίσει ένα πυώδες γρομπαλακι σκληρό στη θηλή..) ο γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον κάποιος πόρος στη θηλή έκλεισε και μάζεψε πύον.. υποχώρησε με την αλοιφή που μου έδωσε αλλά ο μαστολογος συνέστησε υπερηχογράφημα.. Anyway.. ακόμα και ο υπερηχογραφος με ποναγε τρομερά!!! 😥😩 Ειδικά όταν το πέρναγε πάνω από τη θηλή και στο πλάι μεταξύ μασχάλης και στήθους.. προφανώς από τους αδένες.. Ευτυχώς όλα καλά..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2024 at 11:31 ΜΜ, ο/η Kallia.Geo είπε:

Περάσανε οι βδομάδες κορίτσια 🥰🥰🥰 κ εγώ συνειδητοποίησα ότι την Τρίτη μπαίνω στην 20η βδομάδα.  Στα μισά δλδ ! Απίστευτο.... 

Περάσανε κοριτσάκι μου!!! 😍😍😍😍 Έφαγες τα μισά.. σου μένει άλλο τόσο τώρα...!! 😅😅😍😍😍❤️❤️❤️❤️

Αμήν Παναγίτσα μου, όλα καλά να πάνε!!! Υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου πάνω από όλα!!! Με το καλό και η Β επιπέδου σας τώρα κορίτσια μου!! Σας περιμένω Παρασκευή η @_piripiri_ μας και Σάββατο εσύ!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!!! 🙏🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου! Σας έχασα την προηγούμενη εβδομάδα που έλειπα με άδεια και προσπαθώ να διαβάσω τα νέα σας!!!! Βλέπω ότι όλες προχωράμε καλά🙏 και χαίρομαι πάαααρα πολύ🥰✌️!

Βλέπω ότι ψάχνεστε με τα μωρουδίστικα και λέω μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτό το κομμάτι! Έχει και εκπτώσεις και ίσως αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια σιγά σιγά!!!!

Το βασικό που έχουμε να κάνουμε είναι να αδειάσουμε το δωμάτιο που θα γίνει ο χώρος για τη μπέμπα μας διότι μέχρι τώρα ήταν γραφείο.... Κάτι ξεκινήσαμε ν ακάνουμε με τον άντρα μου αλλά έχουμε δρόμο!!! Επίσης λέμε να το βάψουμε το πολύ μέχρι τέλη Αυγούστου για να στεγνώσει καλά και να φύγει ότι μυρωδιά μπορεί να έχει!!!

 

Αχ άδεια, διακοπουλες, ξεκούραση, κι εγώ περιμένω τη δική μου πώς και πώς!! Όχι ότι έχει τρελή δουλειά τώρα σε μας, αλλά μου λείπει αυτή η αίσθηση του να είμαι ξέγνοιαστη, χωρίς να πρέπει να κάνουμε μιτιγκς και να διαβάζω μέιλ όλη την ώρα... 😅

Καλά το έχετε προγραμματίσει και με το βάψιμο! Να έχετε κάνει τα βαριά στην αρχή και μετά εκεί στον 8ο-9ο που βαραίνουμε, να έχουν μείνει μόνο στολισμοί κι η αναμονή για τη μπέμπα!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου! Σας έχασα την προηγούμενη εβδομάδα που έλειπα με άδεια και προσπαθώ να διαβάσω τα νέα σας!!!! Βλέπω ότι όλες προχωράμε καλά🙏 και χαίρομαι πάαααρα πολύ🥰✌️!

Βλέπω ότι ψάχνεστε με τα μωρουδίστικα και λέω μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτό το κομμάτι! Έχει και εκπτώσεις και ίσως αρχίσω να παίρνω κάποια πραγματάκια σιγά σιγά!!!!

Το βασικό που έχουμε να κάνουμε είναι να αδειάσουμε το δωμάτιο που θα γίνει ο χώρος για τη μπέμπα μας διότι μέχρι τώρα ήταν γραφείο.... Κάτι ξεκινήσαμε ν ακάνουμε με τον άντρα μου αλλά έχουμε δρόμο!!! Επίσης λέμε να το βάψουμε το πολύ μέχρι τέλη Αυγούστου για να στεγνώσει καλά και να φύγει ότι μυρωδιά μπορεί να έχει!!!

 

Καλώς μας γύρισες Λίλη μου!!! Πως περάσατε;! Πως είσαι εσύ κατά τα άλλα;; 

Μην ανησυχείς, έχουμε μπόλικο χρόνο μπροστά μας για αυτά! Αλλά και εγώ έτσι είπα να εκμεταλλευτώ τις εκπτώσεις.. έχουμε και black Friday μπροστά μας.. μια χαρά!! Χιχι!! 😁😁

Άσε και εμείς τώρα μέσα στον Αύγουστο λέμε να το κάνουμε αυτό, που θα έχει και άδεια ο σύζυγος αλλά και για να έχει ξεμυρίσει εντελώς μέχρι να έρθει το μωράκι..!! 😍😍😍 Έτσι και εμείς.. κάτι μεταξύ αποθήκης, γραφείου και σιδεροτηριου με ρούχα είναι αυτό το δωμάτιο.. ένας χαμός!! 😂😂 Πρέπει να τα αδειάσουμε, να το φτιάξουμε από την υγρασία, να μονωσουμε κτλ, να το βάψουμε..😰 πότε θα προλάβουμε σε δύο εβδομάδες να τα κάνουμε όλα αυτά και όχι μόνο στο παιδικό δωμάτιο αλλά σε όλο το σπίτι.. δεν ξέρω..!!! 😱😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλώς ήρθες και πάλι κορίτσι μου! Ελπίζω να ξεκουράστηκες και να απολαύσατε τις διακοπές σας ❤️

Κι εμείς απ' το δωμάτιο θα ξεκινήσουμε αν και κοιτάμε κάποια μωρουδιακα όπως θα διαβάσετε άλλωστε κυρίως μήπως και εκμεταλλευτούμε τίποτα καλοκαιρινές εκπτώσεις! Αν και τα χειμερινά μωράκια είναι βολικά γιατί έχουμε και black Friday 😂😂😂 

Εμείς δε ξέρουμε το φύλο αλλά ούτως ή άλλως θα κάναμε κάτι ουδέτερο και αποφασίσαμε (μέχρι στιγμής γιατί ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να αλλάξουμε γνώμη 😅) να έχει θέμα το δάσος και το ζωάκι του μωρού να είναι η αλεπού 🦊 🌲 βασικά φλερτάρω και με το ελαφάκι από τότε που είδα ότι το μασιτικο Σόφη η καμηλοπάρδαλη βγαίνει και σε ελάφι 😂😂😂 θα το δούμε κι αυτό!!

Τώρα που γυρίσατε σιγά σιγά μπορείτε να αρχίσετε απ' το δωμάτιο, νομίζω είναι και το πιο διασκεδαστικό κομμάτι της όλης προετοιμασίας ❤️❤️

Αχ και το ελαφάκι και η αλεπού μου αρέσουν πολύ! Έχουν και πολύ ωραία χρώματα, μπορείς να κάνεις διάφορους συνδιασμούς!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ξεκουραστηκες καθόλου?? Εντάξει,  έχουμε κ πολύ χρόνο ακόμα για τα μωράκια!! Εγώ ρε κορίτσια ακόμα να μαθω το φύλο και δεν ετοιμάζω τίποτα 😂 

Θέλω να δω τι είναι το ψαράκι αυτό που όλο κουνιέται! 

Το νιωσατε εσείς?? 

Άσε με!!! Τίποτα ακόμα... Να σκάσω είμαι!!!! Το περιμένω πως και πως...!!!! Αν και είμαι που είμαι αναίσθητη.. δεν πολύ δίνω κιόλας σημασία σε συμπτώματα.. στον 8ο με βλέπω να το νοιώθω στο τέλος!!!! 🤣🤣🤣

Ε ουδέτερα χρώματα μωρέ.. ότι και να είναι..! Παλ αποχρώσεις.. Απορώ πως δεν έχει καταφέρει να σας δεί φύλο!!! Λογικά δεν μπορεί... Τώρα στη Β επιπέδου θα το δείτε..!! Του π@@στη!!! 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

Ξέρω ότι σας έλειψα, αλητευα πάλι!! 😅🤗

Πήγαμε γυρίσαμε σχεδόν όλα τα μαγαζιά με βρεφικά..! Είχε πολύ γέλιο ο συζυξ που προσπαθούσε να βρει ένα καρότσι πιο οικονομικό, δοκιμάσαμε σχεδόν όλα τα καροτσια στη κατηγορία που ψάχναμε, του άρεσε ένα στα Λητώ της bugaboo (όντως ήταν καλό) που τα είχαμε για πιο οικονομικά.. τιμή καροτσιου;; Μόνο το καρότσι τώρα.. 1200+€!!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Ε! Αυτή ήταν και η σταγόνα που αρκούσε για να πειστεί και ο ίδιος για της inglesina electa.. πολύ καλό στη κατηγορία του και vfm σε σχέση με τις δυνατότητες του και όσα αντίστοιχα κυκλοφορούν στην αγορά (με βάση τις δικές μας ανάγκες τουλάχιστον!)! Το πήραμε λοιπόν χθες άρον άρον μη το χάσουμε!! 🤣🤣🤣🤣 Έπρεπε να δείτε το σύζυγο!! "Πάρτο πάρτο μη το χάσουμε!! Κοίτα πως φεύγουν..!!"🤣🤣🤣 Για την ώρα πήραμε μόνο το καρότσι.. να πληρωθούμε πρώτα και θα ψάξουμε περισσότερο τα αυγά για το τι θα πάρουμε εντέλει αν δεν μου κάνει της φίλης μου.. μου άρεσε ένα της nuna με αρκετές πιστοποιήσεις ασφαλείας που κουμπώνει είδα και στης inglesina το καρότσι.. θα τα ψάξω όμως, έχουμε χρόνο..!

Γενικότερα πάντως όσες δεν έχετε καρότσι και ψαχνεστε (πχ @Θέτις Κ...) ρίξτε μια ματιά στο YouTube με όσους ασχολούνται με αξιολογήσεις και κριτικές καροτσιων..! Οκ όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους.. αλλά γιατί το λέω.. το κυριότερο που αποκόμισα είναι ότι το κάθε είδος καροτσιου είναι για διαφορετικές δυνατότητες και δραστηριότητες ανάλογα τις ανάγκες της οικογένειας!! Δεν είναι όλα τα καρότσια για τις ίδιες ανάγκες! Άλλα είναι τα καροτσια πόλης, άλλα για εξορμήσεις στη φύση ή για περιοχές με χιόνια και βουνά, άλλα τα ταξιδίου (traveller λέγονται), άλλα τα βόλτας κτλ κτλ..! Βλέποντας λοιπόν διάφορα βιντεάκια, μας βοήθησε πολύ να ξεσκαρταρουμε μέσα στο χαμό που γίνεται από επιλογές του τι ψάχνουμε, αρχίσαμε να ξεχωρίζουμε τι είναι τι, για ποια χρήση κτλ.. Και @Θέτις Κ.μου!! Μην παρασυρεσαι από το τι παίρνει η μία και η άλλη! Ενημερώσου, δες τις ανάγκες σας, τη χρήση που θέλεις να του κάνεις, τις οικονομικές σου δυνατότητες και ανάλογα ψάξε για καρότσι! Και προσοχή στους πωλητές!!!! Σχεδόν όλοι άσχετοι!!! Θα πουν ότι π@π@ριά τους έρθει για να πουλήσουν!!! Και όταν πας άσχετος δεν το καταλαβαίνεις.. όταν έχεις ενημερωθεί, κάνουν μπαμ! Και κάποιοι, άντε, παραδέχονται ότι δεν το ξέρουν και ότι θα μιλήσουν με την εταιρεία πχ.. υπάρχουν όμως και αυτοί που προσπαθούν να σε πείσουν στη βλακεία τους! Προσοχή λοιπόν και καλή ενημέρωση για να μη φεύγουν αλόγιστα χρήματα τσάμπα.. Εκεί καταλήγω τουλάχιστον εγώ..! 

Επόμενος σταθμός, η αγορά αυτοκινήτου και η μίνι ανακαίνιση στο σπίτι..!! 😁😁 Πήγαμε ήδη σε μία μάντρα αλλά έχουμε μέλλον μπροστά μας..! Τουλάχιστον έτσι θα περάσει και ο Αύγουστος μέχρι τη Β επιπέδου..!! 😅😅

Χαχαχα, πείστηκε μόνος του ο συζυξ!! Με γειά το καρότσι!! Πιστεύω θα σας βολεψει!! 😊 Με το καλό τώρα κι η αγορά του αυτοκινήτου! 

Συμφωνώ πολύ με αυτό που λες για τις ανάγκες τις οικογένειας και τους ανενημερωτους πωλητές... Υπάρχουν βέβαια κι άλλοι που είναι ενημερωμένοι και σε πάνε μόνιμα στις πιο ακριβές επιλογές για να πουλήσουν... Θέλει να το έχεις ψάξει κάπως πιο πριν και να ρωτάς τα σημαντικά για σένα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Τι ωραίοι συνδυασμοί ρε συ!!! 😍😍 Και τα τοξοτακια και τους Υδροχόους τους αγαπάω πολύ!! Πολύ έξω καρδιά άνθρωποι!! Τους αρέσει να εξερευνούν, να ταξιδεύουν, να δοκιμάζουν νέα πράγματα!! Για παιδί ειδικά τα θεωρώ τέλεια!!! ❤️❤️❤️❤️❤️

@Θέτις Κ. μου και εγώ με το στήθος έχω πρόβλημα.. πρέπει να έχω ανέβει τουλάχιστον 2 νούμερα στο cup του στήθους.. και το χειρότερο είναι το βράδυ που κοιμάμαι μπρούμυτα.. δε φτάνει που πονάει δεν βολεύει με τίποτα και ο αερόσακος από κάτω!! Αλήθεια το λέω, πολύ σας ζηλεύω όσες είστε με μικρό στήθος..! Μάλιστα χθες πήγα το πρωί έκανα υπέρηχο μαστού.. (είχα πάει σε μαστολογο πριν κάτι εβδομάδες γιατί είχα εμφανίσει ένα πυώδες γρομπαλακι σκληρό στη θηλή..) ο γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον κάποιος πόρος στη θηλή έκλεισε και μάζεψε πύον.. υποχώρησε με την αλοιφή που μου έδωσε αλλά ο μαστολογος συνέστησε υπερηχογράφημα.. Anyway.. ακόμα και ο υπερηχογραφος με ποναγε τρομερά!!! 😥😩 Ειδικά όταν το πέρναγε πάνω από τη θηλή και στο πλάι μεταξύ μασχάλης και στήθους.. προφανώς από τους αδένες.. Ευτυχώς όλα καλά..! 

Πωπω ρε κορίτσι μου... Ελπίζω να έφυγε τελείως το γρουμπαλακι και να μην ξαναβάλεις...  Πολύ ζόρι ο υπέρηχος τώρα με τον πόνο παντού και τις ευαίσθητες θηλές... 😫

Εμένα δεν πόνεσε καθόλου το στήθος στην αρχή εν τω μεταξύ κι είχα αγχωθει πολύ, γιατί ήταν το μόνο σταθερό σύμπτωμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη... Είχε πρηστεί όμως, είχε φουσκώσει προς τα πάνω λες κι είχα κάνει ανόρθωση... 😆 Τώρα τελευταία έχει αρχίσει και να με πονάει κάπως κι εμένα... Με άφησαν οι αναγουλες και με έπιασε αυτό για να μην βαριέμαι 😅

Μεγάλη ταλαιπωρία ο πόνος αυτός και στον ύπνο και όταν βαζοβγαζεις σουτιεν-μπουστακια και στο μπάνιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Περάσανε κοριτσάκι μου!!! 😍😍😍😍 Έφαγες τα μισά.. σου μένει άλλο τόσο τώρα...!! 😅😅😍😍😍❤️❤️❤️❤️

Αμήν Παναγίτσα μου, όλα καλά να πάνε!!! Υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου πάνω από όλα!!! Με το καλό και η Β επιπέδου σας τώρα κορίτσια μου!! Σας περιμένω Παρασκευή η @_piripiri_ μας και Σάββατο εσύ!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!!! 🙏🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️❤️

Πέρασε ο καιρός, έφυγαν και τα πολλά άγχη τα αρχικά, μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους!!❤️❤️ Περιμένω να πάω να πρηξω τον εμβρυομητρικό την Παρασκευή στις ερωτήσεις και να δω το μπεμπέ 3D! 😆 Θα σας ενημερώσω!! 

Ποια άλλα κορίτσια έχουν υπέρηχο τώρα; Νομίζω η Θέτις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλώς ήρθες και πάλι κορίτσι μου! Ελπίζω να ξεκουράστηκες και να απολαύσατε τις διακοπές σας ❤️

Κι εμείς απ' το δωμάτιο θα ξεκινήσουμε αν και κοιτάμε κάποια μωρουδιακα όπως θα διαβάσετε άλλωστε κυρίως μήπως και εκμεταλλευτούμε τίποτα καλοκαιρινές εκπτώσεις! Αν και τα χειμερινά μωράκια είναι βολικά γιατί έχουμε και black Friday 😂😂😂 

Εμείς δε ξέρουμε το φύλο αλλά ούτως ή άλλως θα κάναμε κάτι ουδέτερο και αποφασίσαμε (μέχρι στιγμής γιατί ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να αλλάξουμε γνώμη 😅) να έχει θέμα το δάσος και το ζωάκι του μωρού να είναι η αλεπού 🦊 🌲 βασικά φλερτάρω και με το ελαφάκι από τότε που είδα ότι το μασιτικο Σόφη η καμηλοπάρδαλη βγαίνει και σε ελάφι 😂😂😂 θα το δούμε κι αυτό!!

Τώρα που γυρίσατε σιγά σιγά μπορείτε να αρχίσετε απ' το δωμάτιο, νομίζω είναι και το πιο διασκεδαστικό κομμάτι της όλης προετοιμασίας ❤️❤️

Δαγκωτο ελαφάκι για εμένα!!! 😍😍😍😍😍😍

Αχχχχχ και εμείς αποφασίσαμε!!! Είμαι πολύ πολύ ενθουσιασμένη να το δω να παίρνει σάρκα και οστά!!! Για την ώρα σαν όραμα το έχουμε μόνο.. αλλά έψαξα και γίνεται αυτό που θέλουμε να κάνουμε!!! Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! Ανυπομονώ!!!! 😍😍😍😍😍😍😍

Εμείς λοιπόν (να το μοιραστώ γιατί θα σκάσω τόσο καιρό που δεν το λέω!!!! 🤣🤣) είπαμε να "παίξουμε" με το όνομα της μικρής.. το όνομα που είπαμε θα της δώσουμε, υπάρχει και ως αστερισμός.. οπότε θα κάνουμε τον ένα μεγάλο τοίχο, εκεί που θα είναι η κούνια μετά, με ταπετσαρία τον αστερισμό της και το υπόλοιπο ένα απαλό κουφετι (όχι ροζέ).. το ταβάνι λέμε να το γεμίσουμε με φωσφορίζοντα αστέρια και πλανήτες που θα λάμπουν όταν θα κλείνεις το φως (ξέρετε ποια λέω..) και για φωτιστικό ένα επίσης ή σελήνη τώρα ή κάποιο πλανήτη.. ανάλογα τι θα βρούμε.. και μετά διάφορα διακοσμητικά πίνακες τι θα μας αρέσει κτλ με σχετικό θέμα..!!! 

Στην αρχή σκεφτόμουν να κάναμε κάθε τοίχο και μια διαφορετική εποχή όπου σε κάθε τοίχο να βάζουμε και φωτογραφίες της μικρής ανάλογα την εποχή που τραβήχτηκε ώστε να φαίνεται και πως μεγαλώνει και αλλάζει.. κάτι σαν τοιχογραφία time lapse(!!!!!) 😂😂 αλλά ο σύζυγος που έχει γνώση από αυτά λόγω επαγγέλματος κάποτε.. με "γειωσε".. πέρα από το ότι είναι πανάκριβοι οι ζωγράφοι για να ζωγραφίσουμε κάθε τοίχο, το νεογέννητο μου είπε θέλει πολύ ήπια χρώματα το πολύ δύο χρωματικών αντιθέσεων.. 🤷 Αλλά οκ, από φαντασία εγώ άλλο τίποτα!!! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Ξεκουραστηκες καθόλου?? Εντάξει,  έχουμε κ πολύ χρόνο ακόμα για τα μωράκια!! Εγώ ρε κορίτσια ακόμα να μαθω το φύλο και δεν ετοιμάζω τίποτα 😂 

Θέλω να δω τι είναι το ψαράκι αυτό που όλο κουνιέται! 

Το νιωσατε εσείς?? 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!!!! Ξεκουράστηκα και αίσθηση να κολυμπάω στο νεράκι ήταν υπέροχη! Ένιωθα όλο το βάρος να φεύγει!🐬

Ούτε κι εγώ έχω καταλάβει κινήσει του μωρού και αύριο είμαστε 17 εβδομάδες ακριβώς!!!! Την περιμένω πολύ να τη νιώσω τη μπεμπούλα μου!🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Καλώς ήρθες και πάλι κορίτσι μου! Ελπίζω να ξεκουράστηκες και να απολαύσατε τις διακοπές σας ❤️

Κι εμείς απ' το δωμάτιο θα ξεκινήσουμε αν και κοιτάμε κάποια μωρουδιακα όπως θα διαβάσετε άλλωστε κυρίως μήπως και εκμεταλλευτούμε τίποτα καλοκαιρινές εκπτώσεις! Αν και τα χειμερινά μωράκια είναι βολικά γιατί έχουμε και black Friday 😂😂😂 

Εμείς δε ξέρουμε το φύλο αλλά ούτως ή άλλως θα κάναμε κάτι ουδέτερο και αποφασίσαμε (μέχρι στιγμής γιατί ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να αλλάξουμε γνώμη 😅) να έχει θέμα το δάσος και το ζωάκι του μωρού να είναι η αλεπού 🦊 🌲 βασικά φλερτάρω και με το ελαφάκι από τότε που είδα ότι το μασιτικο Σόφη η καμηλοπάρδαλη βγαίνει και σε ελάφι 😂😂😂 θα το δούμε κι αυτό!!

Τώρα που γυρίσατε σιγά σιγά μπορείτε να αρχίσετε απ' το δωμάτιο, νομίζω είναι και το πιο διασκεδαστικό κομμάτι της όλης προετοιμασίας ❤️❤️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου, ήταν υπέροχες διακοπές, του χρόνου με το καλό θα είμαστε με τα μωράκια μας!!!!

Κι εμείς έτσι το σκεφτόμαστε, σα δάσος με ζωάκια, να είναι χαρούμενο και εκπαιδευτικό!💞🌷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...