Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Εμάς πριν 2 χρόνια το πήραμε 630€ (χωρίς αυγό και καλαθουνα) από 700€ από το mothercare με ένα -10% εκτύπωση που μας είχαν κάνει κι αυτοί... Εγώ επειδή είχα κολλήσει με αυτό το καρότσι (μου δείχνανε και διάφορα άλλα που έπρεπε να έχεις πτυχίο αστροναύτη για να τα ανοίξεις) το πήραμε παρόλη την τιμή, γιατί κιολας μας είχαν ήδη κάνει δώρα διάφορα μεγάλα κι ακριβά πράγματα (ήταν και το πρώτο εγγόνι/ανήψι το δικό μου και ξεχειλωθηκαν όλοι 😆) . 

Καλαθουνα δεν πήρα επειδή μου λέγανε όλοι ότι θα είναι τζαμπα λεφτά. Γέννησα κιολας Ιούλιο με καύσωνα και το μωρό ακόμα και στο λίκνο ιδρωνε πάρα πολύ, οπότε εκ των υστέρων καλά έκανα. Κιόλας δεν κάναμε πολλές βόλτες στην αρχή και δεν κοιμόταν εκτός του σπιτιού μας, οπότε δεν μας χρειάστηκε εμάς. 

Τώρα το αυγό... Είχα πάθει ένα παροξυσμό ότι θα είναι πεταμένα λεφτά κι ας πάρω ένα καρεκλακι αυτοκινήτου από 0+ μήνες και σιγά στο κανονικό καρότσι μια χαρά θα είναι κτλ κτλ, και σιγά δε θα κάτσει πάνω από 6 μηνών και δεν κάνει να κοιμάται πάνω από 2 ώρες εκεί, και διάφορα τέτοια. Οπότε ούτε αυτό πήραμε. Αλλά έβλεπα την ευκολία των άλλων γονιών, που απλά το έβγαζαν απ'το αυτοκίνητο και το κούμπωναν στο καρότσι και το είχα ζηλέψει πολυ 🥲 Ειδικά στις επισκέψεις στην παιδίατρο που δεν μπορούσαμε να βάλουμε το καρότσι μέσα. Εμείς κάπως ταλαιπωρήθηκαμε με το βάλε βγάλε το μωρό από το αυτοκίνητο στο καρότσι... 

Πιστεύω ότι το αυγό βολευει πολύ. Είναι για λίγο καιρό και για όχι πολλές ώρες όμως. Δοκίμασε να πάρεις της φίλης σου και να το δοκιμάσεις στα μαγαζιά. Ή να τους ρωτήσεις αν μπορούν να σου δείξουν εκεί με τους ανταπτορες αν μπορείς να βάλεις ένα καρεκλακι. Να είσαι σίγουρη ότι γίνεται πριν αγοράσεις κάτι. Γενικά είναι πολύ ασφαλές το μωρό εκεί. Το βλέπεις εκεί ζουληγμενο, ζωσμένο, προστατευμένο με μαλακά υφάσματα, να μην κουνιέται καθόλου, αλλά σε πληροφορώ μια χαρά άνετο είναι. Έχουν συνηθίσει απο την κοιλιά που είναι στριμωχτα και το θεωρούν ασφάλεια. Κάνουν και κάτι υπνους εκεί άλλο πράγμα!! 😆

Α, επίσης υπάρχει και βάση isofix inglesina για να κουμπώνει το αυγό στο αυτοκίνητο, είναι μεγάλη ευκολία μεν, αλλά νομίζω ότι και με τις ζώνες αυτοκινήτου μια χαρά δένει το αυγό στο αυτοκίνητο. Μην πάνε να στο πουλήσουν στα μαγαζιά 😆 ήταν ένας πωλητής που μας είχε βγάλει μια λίστα προσφορά 1500€ και έλεγε ότι δε θα μπορέσουμε να ζήσουμε χωρίς αυτά και ότι η ζωή μας θα είναι μαύρη! Υπερβολικός! 😆

Δεν είναι η βάση μαζί με το αυγό;; Γιατί ψάχνοντας, αν όχι όλα, τα περισσότερα αυγά/καθισματακια αυτοκινήτου πωλούνται μαζί με τη βάση isofix για το αυτοκίνητο.. θα το προσέξω πριν αποφασίσω να το πάρω.. Αλλά γενικότερα όχι, όλες οι φίλες μου είναι στο μοναδικό που επιμένουν, ότι δηλαδή μπορεί να φαίνονται πεταμένα λεφτά αλλά η ευκολία να βάζεις το παιδί στο αυγό από εκεί στο καρότσι και μετά στο αυτοκίνητο και τούμπαλιν χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις/βάζεις το παιδί και να το ξυπνάς και δη στους πρώτους μήνες, είναι αξία ανεκτίμητη..!! 😂😂 Καλαθουνα ούτε εγώ έχω σκοπό να πάρω.. και χειμώνα που θα γεννησουμε δηλαδή, εφόσον θα έχω το λίκνο να κοιμάται στο σπίτι και έξω το πρώτο καιρό με το κρύο πόσο θα βγούμε και τι βόλτες να κάνουμε..; 

Ναι μου είπε η πωλήτρια να μάθουμε τι εταιρείας και ποιού μοντέλου είναι το αυγό της φίλης μου για να δούμε αν υπάρχουν ανταπτορες για το συγκεκριμένο μοντέλο μήπως και δεν χρειαστεί να το πάρουμε, δέχεται αρκετά από τα επώνυμα μοντέλα αλλά να είμαστε σίγουροι πριν αποφασίσουμε.. βέβαια και πάλι ήταν από τα μοναδικά καροτσια που είχαν προδιαγραφές για να κουμπωνουν άλλων εταιριών αυγά.. οπότε δεν παύει να είναι ένα plus..!

Καλά τον ουρανό με τα άστρα προσπάθησαν να μας πουλήσουν ως απαραίτητα...! Και ευτυχώς που είχα κάνει μια μικρή έρευνα μιλώντας με φίλες, με εσάς και ψάχνοντας στο internet για το τι θα μου χρειαστεί.. μάλιστα στην αρχή κόντεψα να τσακωθω με την πωλήτρια γιατί με ειρωνευόταν κιόλας σε φάση "είναι το πρώτο σας παιδάκι ε; Φαίνεται.." και "καλά κάτσε να γεννήσεις και θα με θυμηθείς..!". Μετά βγήκαμε σχεδόν γνωστοί και πιάσαμε τη συζήτηση για το παρελθόν και το πως ήμασταν κάποτε και μπλα μπλα μπλα και εκεί μαλάκωσε και αποφάσισε ουσιαστικά να μας βοηθήσει με αυτά που ψάχναμε..!

Και εμάς μας είπε ότι αν κάνουμε αγορές πάνω από 1500€ θα μας κάνουν δώρο το λίκνο των 200+++€.. 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Δεν είναι η βάση μαζί με το αυγό;; Γιατί ψάχνοντας, αν όχι όλα, τα περισσότερα αυγά/καθισματακια αυτοκινήτου πωλούνται μαζί με τη βάση isofix για το αυτοκίνητο.. θα το προσέξω πριν αποφασίσω να το πάρω.. Αλλά γενικότερα όχι, όλες οι φίλες μου είναι στο μοναδικό που επιμένουν, ότι δηλαδή μπορεί να φαίνονται πεταμένα λεφτά αλλά η ευκολία να βάζεις το παιδί στο αυγό από εκεί στο καρότσι και μετά στο αυτοκίνητο και τούμπαλιν χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις/βάζεις το παιδί και να το ξυπνάς και δη στους πρώτους μήνες, είναι αξία ανεκτίμητη..!! 😂😂 Καλαθουνα ούτε εγώ έχω σκοπό να πάρω.. και χειμώνα που θα γεννησουμε δηλαδή, εφόσον θα έχω το λίκνο να κοιμάται στο σπίτι και έξω το πρώτο καιρό με το κρύο πόσο θα βγούμε και τι βόλτες να κάνουμε..; 

Ναι μου είπε η πωλήτρια να μάθουμε τι εταιρείας και ποιού μοντέλου είναι το αυγό της φίλης μου για να δούμε αν υπάρχουν ανταπτορες για το συγκεκριμένο μοντέλο μήπως και δεν χρειαστεί να το πάρουμε, δέχεται αρκετά από τα επώνυμα μοντέλα αλλά να είμαστε σίγουροι πριν αποφασίσουμε.. βέβαια και πάλι ήταν από τα μοναδικά καροτσια που είχαν προδιαγραφές για να κουμπωνουν άλλων εταιριών αυγά.. οπότε δεν παύει να είναι ένα plus..!

Καλά τον ουρανό με τα άστρα προσπάθησαν να μας πουλήσουν ως απαραίτητα...! Και ευτυχώς που είχα κάνει μια μικρή έρευνα μιλώντας με φίλες, με εσάς και ψάχνοντας στο internet για το τι θα μου χρειαστεί.. μάλιστα στην αρχή κόντεψα να τσακωθω με την πωλήτρια γιατί με ειρωνευόταν κιόλας σε φάση "είναι το πρώτο σας παιδάκι ε; Φαίνεται.." και "καλά κάτσε να γεννήσεις και θα με θυμηθείς..!". Μετά βγήκαμε σχεδόν γνωστοί και πιάσαμε τη συζήτηση για το παρελθόν και το πως ήμασταν κάποτε και μπλα μπλα μπλα και εκεί μαλάκωσε και αποφάσισε ουσιαστικά να μας βοηθήσει με αυτά που ψάχναμε..!

Και εμάς μας είπε ότι αν κάνουμε αγορές πάνω από 1500€ θα μας κάνουν δώρο το λίκνο των 200+++€.. 🤣🤣🤣🤣

Τότε που κάναμε ψώνια εμείς δεν ήταν η βάση μαζί. Ήταν έξτρα 150€ νομίζω. Πλέον δεν ξέρω, μπορεί να κάνουν και προσφορές ή να είναι σε πακέτο. Επένδυση μας το έλεγε ο πωλητής! 😆 Πρέπει να είσαι και σίγουρη ότι το αυτοκίνητο σας έχει υποδοχή isofix, μην το πληρώσετε χωρίς να το έχετε 😅 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Τότε που κάναμε ψώνια εμείς δεν ήταν η βάση μαζί. Ήταν έξτρα 150€ νομίζω. Πλέον δεν ξέρω, μπορεί να κάνουν και προσφορές ή να είναι σε πακέτο. Επένδυση μας το έλεγε ο πωλητής! 😆 Πρέπει να είσαι και σίγουρη ότι το αυτοκίνητο σας έχει υποδοχή isofix, μην το πληρώσετε χωρίς να το έχετε 😅 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το διασταυρώσω..!! Υπάρχει όμως καινούργιο αυτοκίνητο πλέον χωρίς isofix;; 🤔 Μωρέ εσύ καλά κάνεις και το λες..! Αν και σε αυτά που έχουμε το έχουμε κοιτάξει, μέχρι και του '95 το αυτοκίνητο έχει.. παρόλα αυτά εννοείτε ότι και στο καινούργιο με το καλό που θα πάρουμε, θα το προσέξουμε..!

Καλά.. "επένδυση" μας έβγαζε τα μπιμπερο, τις πιπίλες, την καλαθουνα μέχρι και την συρταριερα για την αλλαξιερα..!!! Ότι μπορεί να χρειαστεί ένα μωράκι "επένδυση" το βάφτιζε...!! Ποσοστά παίρνουν..; Θα 'θελα να 'ξερα..! 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το διασταυρώσω..!! Υπάρχει όμως καινούργιο αυτοκίνητο πλέον χωρίς isofix;; 🤔 Μωρέ εσύ καλά κάνεις και το λες..! Αν και σε αυτά που έχουμε το έχουμε κοιτάξει, μέχρι και του '95 το αυτοκίνητο έχει.. παρόλα αυτά εννοείτε ότι και στο καινούργιο με το καλό που θα πάρουμε, θα το προσέξουμε..!

Καλά.. "επένδυση" μας έβγαζε τα μπιμπερο, τις πιπίλες, την καλαθουνα μέχρι και την συρταριερα για την αλλαξιερα..!!! Ότι μπορεί να χρειαστεί ένα μωράκι "επένδυση" το βάφτιζε...!! Ποσοστά παίρνουν..; Θα 'θελα να 'ξερα..! 😂😂

Όχι όχι όλα τα νέα αυτοκίνητα έχουν σίγουρα isofix. Είναι στις προδιαγραφές. Για το παλιό του '95 έλεγα, αλλά αφού το έχετε ελέγξει κι έχει, τέλεια!! 

Εν τω μεταξύ, πιπίλες και κάτι μπιμπερο μας είχαν δώσει στο μαιευτήριο εμάς με τα δωρεάν δείγματα 😆 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddoμου σε ευχαριστώ πααααρα πολύ για τις πληροφορίες! Είναι ακριβώς στα 2 cm στον τράχηλο. 

Ευχαριστω κοριτσια λαι για τις ευχες για το αυτοκίνητο 🥰🥰🥰

λοιπον , ενα εγκεφαλικο το επαθα με τα καροτσια κ τις τιμες εεε... αχαχαχ εγώ το ίδιο θα κρατήσω και για το μωρό,  θα βάλω και το αυγό, και την καλαθουνα και μια χαρά!!! Είπα η μόνη επένδυση που θα κάνω είναι ένα καλό θηλαστρο , χωρίς καλώδια κ τέτοια!! 

Εμείς το αυγό το βάζαμε με τη ζώνη και επειδή η κόρη μου είναι μικροκαμωμενη,  κρατήσαμε το αυγό μέχρι κ το χρόνο σας πληροφορώ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Δεν είναι η βάση μαζί με το αυγό;; Γιατί ψάχνοντας, αν όχι όλα, τα περισσότερα αυγά/καθισματακια αυτοκινήτου πωλούνται μαζί με τη βάση isofix για το αυτοκίνητο.. θα το προσέξω πριν αποφασίσω να το πάρω.. Αλλά γενικότερα όχι, όλες οι φίλες μου είναι στο μοναδικό που επιμένουν, ότι δηλαδή μπορεί να φαίνονται πεταμένα λεφτά αλλά η ευκολία να βάζεις το παιδί στο αυγό από εκεί στο καρότσι και μετά στο αυτοκίνητο και τούμπαλιν χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις/βάζεις το παιδί και να το ξυπνάς και δη στους πρώτους μήνες, είναι αξία ανεκτίμητη..!! 😂😂 Καλαθουνα ούτε εγώ έχω σκοπό να πάρω.. και χειμώνα που θα γεννησουμε δηλαδή, εφόσον θα έχω το λίκνο να κοιμάται στο σπίτι και έξω το πρώτο καιρό με το κρύο πόσο θα βγούμε και τι βόλτες να κάνουμε..; 

Ναι μου είπε η πωλήτρια να μάθουμε τι εταιρείας και ποιού μοντέλου είναι το αυγό της φίλης μου για να δούμε αν υπάρχουν ανταπτορες για το συγκεκριμένο μοντέλο μήπως και δεν χρειαστεί να το πάρουμε, δέχεται αρκετά από τα επώνυμα μοντέλα αλλά να είμαστε σίγουροι πριν αποφασίσουμε.. βέβαια και πάλι ήταν από τα μοναδικά καροτσια που είχαν προδιαγραφές για να κουμπωνουν άλλων εταιριών αυγά.. οπότε δεν παύει να είναι ένα plus..!

Καλά τον ουρανό με τα άστρα προσπάθησαν να μας πουλήσουν ως απαραίτητα...! Και ευτυχώς που είχα κάνει μια μικρή έρευνα μιλώντας με φίλες, με εσάς και ψάχνοντας στο internet για το τι θα μου χρειαστεί.. μάλιστα στην αρχή κόντεψα να τσακωθω με την πωλήτρια γιατί με ειρωνευόταν κιόλας σε φάση "είναι το πρώτο σας παιδάκι ε; Φαίνεται.." και "καλά κάτσε να γεννήσεις και θα με θυμηθείς..!". Μετά βγήκαμε σχεδόν γνωστοί και πιάσαμε τη συζήτηση για το παρελθόν και το πως ήμασταν κάποτε και μπλα μπλα μπλα και εκεί μαλάκωσε και αποφάσισε ουσιαστικά να μας βοηθήσει με αυτά που ψάχναμε..!

Και εμάς μας είπε ότι αν κάνουμε αγορές πάνω από 1500€ θα μας κάνουν δώρο το λίκνο των 200+++€.. 🤣🤣🤣🤣

Πωπω κοριτσια αυτό λέγαμε με το σύζυγο εχθές.... πόσα χρήματα για όλα αυτά εεεε ..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

@_piripiri_είναι Ιούλιο ο γιος σου ?? Έχει γενέθλια? Να το χαίρεσαι το αστεράκι σου ! Πολύχρονο και ευτυχισμένο !!! 

Ναι έχει τώρα γενέθλια σε 4 μέρες!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Όχι όχι όλα τα νέα αυτοκίνητα έχουν σίγουρα isofix. Είναι στις προδιαγραφές. Για το παλιό του '95 έλεγα, αλλά αφού το έχετε ελέγξει κι έχει, τέλεια!! 

Εν τω μεταξύ, πιπίλες και κάτι μπιμπερο μας είχαν δώσει στο μαιευτήριο εμάς με τα δωρεάν δείγματα 😆 

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Καλά όχι ότι υπήρχε περίπτωση να βάλω το παιδί στο διπορτο αυτοκίνητο του Flintstone.. χωρίς αερόσακους χωρίς θέρμανση και τρέμει ολόκληρο!! 🤣🤣🤣 Λες τώρα θα ανοίξει από παντού και θα μείνω με το τιμόνι στο χέρι!! 😅😅 Μπορεί να είναι οικονομικό αυτοκινητάκι για να πηγαίνει ο συζυξ στη δουλειά αλλά ούτε να το οδηγήσω δεν νοιώθω ασφάλεια.. όχι να βάλω το παιδί μέσα..!! 

Λοιπόν κοίταξα και αυτο που μου έλεγες με τη βάση του αυγού μέσα στο site της inglesina..!! Το αν περιέχει τη βάση εξαρτάται από το αυγό που θα πάρεις!! Πχ αυτό που μας πρότεινε η πωλήτρια το Darwin infant δεν περιέχει τη βάση!! Πάει περίπου 240€ το αυγό + 200€ η βάση!!! Χωρίς έκπτωση σου λέω τώρα χονδρικά στο site της inglesina πόσο γράφει.. και είναι το πολύ μέχρι το πρώτο έτος του παιδιού.. υπάρχουν διάφορες επιλογές αλλά όπως τα είδα θα προτιμήσω το Marko Polo 360°.. είναι για μωρά βρέφη μέχρι 4ετων και έρχεται με τη βάση η οποία περιστρέφεται ώστε μέχρι 15-16 μηνών να κοιτάει προς τα πίσω και μεγαλώνοντας το παιδί να περιστρέφεται το καθισματακι μπροστά και έρχεται στο πακέτο μαζί με τη βάση..! Πάει στα 530€ αλλά τουλάχιστον λες μέχρι 4 χρονών περίπου το παιδί θα είναι καλυμμένο, δεν θα χρειαστεί να δώσεις έξτρα άλλα τόσα λεφτά μετά τους 10-12 μήνες.. βέβαια θα μου πεις 500€ το καρότσι + 500€ το αυγό...😰 

Θα περιμένω να μιλήσω πρώτα με τη φίλη μου τι αυγό έχει και βλέπουμε..

στις πριν 2 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Ναι έχει τώρα γενέθλια σε 4 μέρες!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 🥰🥰

Έλα ρε!!! Να τον χαίρεσαι!!! Πολύχρονος να είναι κοριτσάκι μου και ευτυχισμένος στη ζωή του!!!❤️❤️❤️❤️❤️

Και λιονταράκι!!! Τυχερή!!!! Για λίγο τη γλίτωσες με το καρκινακι..!! Είμαστε πολύ γκρινιαρικα παιδιά.. 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

@Kiddoμου σε ευχαριστώ πααααρα πολύ για τις πληροφορίες! Είναι ακριβώς στα 2 cm στον τράχηλο. 

Ευχαριστω κοριτσια λαι για τις ευχες για το αυτοκίνητο 🥰🥰🥰

λοιπον , ενα εγκεφαλικο το επαθα με τα καροτσια κ τις τιμες εεε... αχαχαχ εγώ το ίδιο θα κρατήσω και για το μωρό,  θα βάλω και το αυγό, και την καλαθουνα και μια χαρά!!! Είπα η μόνη επένδυση που θα κάνω είναι ένα καλό θηλαστρο , χωρίς καλώδια κ τέτοια!! 

Εμείς το αυγό το βάζαμε με τη ζώνη και επειδή η κόρη μου είναι μικροκαμωμενη,  κρατήσαμε το αυγό μέχρι κ το χρόνο σας πληροφορώ. 

 

Άρα οριακά επιχείλιος.. Όλα καλά θα πάνε!! 🙏🙏🙏❤️❤️❤️

Αφού έχεις ήδη κοριτσάκι μου μη το συζητάς καθόλου..!!!  Άσε με πανάκριβα όλα.. 😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Καλά όχι ότι υπήρχε περίπτωση να βάλω το παιδί στο διπορτο αυτοκίνητο του Flintstone.. χωρίς αερόσακους χωρίς θέρμανση και τρέμει ολόκληρο!! 🤣🤣🤣 Λες τώρα θα ανοίξει από παντού και θα μείνω με το τιμόνι στο χέρι!! 😅😅 Μπορεί να είναι οικονομικό αυτοκινητάκι για να πηγαίνει ο συζυξ στη δουλειά αλλά ούτε να το οδηγήσω δεν νοιώθω ασφάλεια.. όχι να βάλω το παιδί μέσα..!! 

Λοιπόν κοίταξα και αυτο που μου έλεγες με τη βάση του αυγού μέσα στο site της inglesina..!! Το αν περιέχει τη βάση εξαρτάται από το αυγό που θα πάρεις!! Πχ αυτό που μας πρότεινε η πωλήτρια το Darwin infant δεν περιέχει τη βάση!! Πάει περίπου 240€ το αυγό + 200€ η βάση!!! Χωρίς έκπτωση σου λέω τώρα χονδρικά στο site της inglesina πόσο γράφει.. και είναι το πολύ μέχρι το πρώτο έτος του παιδιού.. υπάρχουν διάφορες επιλογές αλλά όπως τα είδα θα προτιμήσω το Marko Polo 360°.. είναι για μωρά βρέφη μέχρι 4ετων και έρχεται με τη βάση η οποία περιστρέφεται ώστε μέχρι 15-16 μηνών να κοιτάει προς τα πίσω και μεγαλώνοντας το παιδί να περιστρέφεται το καθισματακι μπροστά και έρχεται στο πακέτο μαζί με τη βάση..! Πάει στα 530€ αλλά τουλάχιστον λες μέχρι 4 χρονών περίπου το παιδί θα είναι καλυμμένο, δεν θα χρειαστεί να δώσεις έξτρα άλλα τόσα λεφτά μετά τους 10-12 μήνες.. βέβαια θα μου πεις 500€ το καρότσι + 500€ το αυγό...😰 

Θα περιμένω να μιλήσω πρώτα με τη φίλη μου τι αυγό έχει και βλέπουμε..

Έλα ρε!!! Να τον χαίρεσαι!!! Πολύχρονος να είναι κοριτσάκι μου και ευτυχισμένος στη ζωή του!!!❤️❤️❤️❤️❤️

Και λιονταράκι!!! Τυχερή!!!! Για λίγο τη γλίτωσες με το καρκινακι..!! Είμαστε πολύ γκρινιαρικα παιδιά.. 🤣🤣🤣

Κλαίω με το αυτοκίνητο! 🤣 Ζείτε μια περιπέτεια κάθε φορά!! 🤣

Αφού βρήκες μια άκρη με τα πράγματα μια χαρά. Θα δεις και της φίλης σου και θα αποφασίσεις. Τουλάχιστον μπαίνουν σε μια σειρά οι αγορές. Αν μπορούν να σου κάνουν και καμία προσφορά καλά θα ναι 😅 

Ναι λιονταράκι, αλλά και τον καρκίνο δεν τον "γλιτώσαμε" είναι ο ωροσκόπος του απ' όσο έχω πληροφορηθεί 😆 το καλό μου θέλει να παίρνει αυτό που θέλει μόνο με γκρίνια! 😆😆 Τα αγαπώ τα καρκινακια πάντως! Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Κλαίω με το αυτοκίνητο! 🤣 Ζείτε μια περιπέτεια κάθε φορά!! 🤣

Αφού βρήκες μια άκρη με τα πράγματα μια χαρά. Θα δεις και της φίλης σου και θα αποφασίσεις. Τουλάχιστον μπαίνουν σε μια σειρά οι αγορές. Αν μπορούν να σου κάνουν και καμία προσφορά καλά θα ναι 😅 

Ναι λιονταράκι, αλλά και τον καρκίνο δεν τον "γλιτώσαμε" είναι ο ωροσκόπος του απ' όσο έχω πληροφορηθεί 😆 το καλό μου θέλει να παίρνει αυτό που θέλει μόνο με γκρίνια! 😆😆 Τα αγαπώ τα καρκινακια πάντως! Οι περισσότεροι φίλοι μου είναι! ❤️

Καλημέρα!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!

Άστα.. ναι..😅

Μωρέ και εγώ τα αγαπώ τα καρκινακια αλλά για παιδί δεν θα το ήθελα..!! 😂😂 Μωρέ καλά είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου..! Υγεία να έχουν πάνω από όλα και όλα τα υπόλοιπα είναι για έχουμε να λέμε, να περνάει ευχάριστα και η ώρα..!! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!

Άστα.. ναι..😅

Μωρέ και εγώ τα αγαπώ τα καρκινακια αλλά για παιδί δεν θα το ήθελα..!! 😂😂 Μωρέ καλά είναι όλα τα παιδάκια του κόσμου..! Υγεία να έχουν πάνω από όλα και όλα τα υπόλοιπα είναι για έχουμε να λέμε, να περνάει ευχάριστα και η ώρα..!! 😅

Κοπελιά καρκινακι είναι ο γιος μου... Να στον φέρω μια βόλτα 🤣🤣🤣🤣🤣 

Πολλή γκρίνια 😅😅😅 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κοπελιά καρκινακι είναι ο γιος μου... Να στον φέρω μια βόλτα 🤣🤣🤣🤣🤣 

Πολλή γκρίνια 😅😅😅 

 

Παιδί μου!!!! Δεν τα ξέρω νομίζεις;;;; Καρκίνος είμαι!!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έχουμε και τα κροκοδειλια πολύ εύκολα...!!! Άσε σου λέω!!! 🤣🤣🤣🤣🤣

Αλλά κατά βάθος είμαστε ψυχουλες!!! 😝😍😍😍😍😍😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Παιδί μου!!!! Δεν τα ξέρω νομίζεις;;;; Καρκίνος είμαι!!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Έχουμε και τα κροκοδειλια πολύ εύκολα...!!! Άσε σου λέω!!! 🤣🤣🤣🤣🤣

Αλλά κατά βάθος είμαστε ψυχουλες!!! 😝😍😍😍😍😍😂😂😂

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κοπελιά καρκινακι είναι ο γιος μου... Να στον φέρω μια βόλτα 🤣🤣🤣🤣🤣 

Πολλή γκρίνια 😅😅😅 

 

Αααα κορίτσια εγώ τα αγαπώ τα καρκινακια!!!! Δεν βαριέσαι ποτέ μαζί τους !!! 🤣🤣🤣🤣

Αντε να δούμε τι θα είναι τα ζουζουνακια τώρα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

 

Αααα κορίτσια εγώ τα αγαπώ τα καρκινακια!!!! Δεν βαριέσαι ποτέ μαζί τους !!! 🤣🤣🤣🤣

Αντε να δούμε τι θα είναι τα ζουζουνακια τώρα!!!! 

Σε εμάς, με το καλό πάνω από όλα, μεταξύ Τοξότη και Αιγόκερω θα βγουν!! Και στις δύο περιπτώσεις τα αγαπώ πολύ αυτά τα παιδάκια!!!!😍😍😍😍😍😍😍

Τι νόμιζες παιδί μου;;;; Στη τύχη έκανα την εμβρυομεταφορά;;;; 😝🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

 

Αααα κορίτσια εγώ τα αγαπώ τα καρκινακια!!!! Δεν βαριέσαι ποτέ μαζί τους !!! 🤣🤣🤣🤣

Αντε να δούμε τι θα είναι τα ζουζουνακια τώρα!!!! 

P.S. Άλλο τα αγαπώ άλλο τα αντέχω.. και εγώ τα αγαπώ.. αλλά εδώ δεν αντέχω τον εαυτό μου ώρες ώρες..!!! 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2024 at 12:34 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Αχ κι εμείς έτσι! Δουλεύουμε από το σπίτι οπότε οι βόλτες μας είναι πλέον για φαγητό έξω και για κούνιες τον μικρό 😆 κι εγώ αναγκάζομαι να τρώω πίτσες που ξέρω ότι ειναι σίγουρα ασφαλείς 🤭

Εμείς με τον αδερφό μου είμαστε ανάποδα. Αυτός με την κληρονομική χοληστερίνη, εγώ με μόνιμα κάτω από 180 😆 παρόλα αυτά, όταν δεν κάνει διατροφή κάθεται και χλαπακιαζει ο,τι βρει. Κάνει εξετάσεις, φρικαρει, και μετά ξανά μπαίνει σε πρόγραμμα. Εγώ πάλι προσέχω όσο μπορώ. Παρόλα αυτά εγώ παχαινω, αυτός όχι!!! Αδικία!! 😆

στις On 19/7/2024 at 1:28 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

8 Ιούλη ήταν! Ευχαριστώ πολύ!!! ❤️❤️❤️

Όχι σε κάτι τέτοια είμαι στρατιωτάκι! LDL είναι η χοληστερίνη; 116 ήταν η δικια μου σε εξετάσεις το Μάρτιο που κοιτάω με όρια 120 με 240.. 😳 Άσε με ρε φίλε! Όλα τα αρνητικά του DNA των γονιών, συνδυασμένο σε εμένα..! Σε καταλαβαίνω...! Και δυστυχώς βάζω πολύ εύκολα.. λίγο να φάω θα φανεί αμέσως..! Ποτέ δεν ήμουν επίπεδη στη κοιλιά.. καημό το έχω....!! 

Σαρκοφάγο πάντως το μωράκι..!!! 😄😄

Αυτή την αδικία πόσο τη συμμερίζομαι..!!! Βλέπω φίλες μου και ξαδέρφες μου με καλούπι πετιτ.. τρώνε τρώνε και λες που το βάζεις ρε π@@στη;!!! Μια σαλάτα θα φάς εσύ και η κοιλιά τουμπανιαζει σα τα παιδιά στις διαφημίσεις της unicef τα '90s..!🙊

χαχαχαχα αφήστε κορίτσια, νιώθω πολύ αδικημένη με τις κληρονομικές παθήσεις 😅 έχω πάρει χοληστερίνη από μπαμπα, υποθυροειδισμό χασιμότο απ τη μαμά, υπερμετροπικό αστιγματισμό πάλι απ τη μαμά... Σα τη διάφημιση του τζάμπο είμαι 🤣🤣🤣 τώρα τις προάλλες που ήμασταν και στην ενδοκρινολόγο τη ρώτησα για πλάκα τι πιθανοτήτες έχει το μωράκι να αναπτύξει κάποια πάθηση του θυροειδή και είπε αρκετές γιατί κι ο σύζυγος έχει απλά δε παίρνει αγωγή (ακόμα)... και έχουν χασιμότο η μαμά του κι οι 2 αδερφές του, οπότε οι πιθανότητες για το μωράκι μας εκτοξέυθηκαν 🥲 το γλυκό μου ελπίζω να πήρε απ την καλή μεριά των DNA μας 🤞🤞🤞🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2024 at 12:48 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Μη το σκέφτεσαι κοριτσάκι μου! Έχετε χρόνο μπροστά σας και καλύτερα μετά τον υπέρηχο, θα πας με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για ψώνια έχοντας δει το μωράκι υγιές και δυνατό!!! ❤️❤️❤️❤️ Σε καταλαβαίνω.. και εγώ είχα από την αυχενική να δω το μωράκι και ήμουν να σκάσω!! Ευτυχώς με το doppleraki έπαιρνα ανάσες μόλις το άκουγα..! ❤️❤️❤️ Μπορείς μέχρι τότε να χαζέψεις και στο YouTube για λίστες καλύτερων προϊόντων & κριτικές για ότι μπορεί να κοιτάς στο ίντερνετ έτσι ώστε όταν πας στα μαγαζιά να ξέρεις τι ψάχνεις και τι θα προσέξεις..! 

Εμείς πήγαμε ως τώρα στα Bebe jou γιατί έχουμε ένα γνωστό που δουλεύει μέσα οπότε μας είπε ότι μπορούμε να τα πάρουμε πιο φθηνά με τη κάρτα του.. δεν ξέρω ακόμα όμως πόσο πιο φθηνά μπορούμε να τα πάρουμε, του στείλαμε τη προσφορά που μας έκαναν και αναμένω.. βρήκα όμως ωραία πραγματακια! Δεν μπορώ να πω..! Αρκετά ακριβά βέβαια.. ακόμα και με εκπτώσεις.. δηλαδή ένα 10% έκπτωση στα καροτσια, ε δεν το λες έκπτωση!! Αν και το λίκνο που βρήκα εκεί μου άρεσε πολύ..! Πήγαμε και στο to pratiriosas αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη από την ποιότητα.. δηλαδή οκ πολύ καλές τιμές (σχεδόν μισή τιμή από τα Bebe jou) αλλά κακή ποιότητα.. πχ το λίκνο στα Bebe jou με πλενομενα υφάσματα έρχεται με ραφακι από κάτω για πράγματα του μωρού, με κουνουπιέρα, στρώμα κοκοφοίνικα, μαξιλαράκι και σετ σεντόνια στα 220€.. ενώ στο pratiriosas 140€ χωρίς το στρώμα κτλ που δίνουν στο Bebe jou.. με ύφασμα αρκετά "ψεύτικο" μπορώ να πω.. ούτε το ίδιο στιβαρό ήταν.. αυτό στα Bebe jou ήταν γερή κατασκευή.. βέβαια αυτές είναι οι δικές μου εντυπώσεις, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχουν καλά πράγματα..! Καρότσι ειδικά συμφωνώ απόλυτα..! Γενικά δεν ψωνίζω ποτέ από το ίντερνετ αλλά ειδικά τέτοια πράγματα τώρα πρέπει να τα δείς από κοντά..! Καροτσια δοκίμασα αρκετά.. αυτό που με ενθουσίασε μόνο ήταν της inglesina το electa.. σχετικά οικονομικό σε σχέση με άλλα "καλύτερα" επώνυμα καροτσια ακόμα και της ίδιας εταιρείας.. φυσικά δεν ψάχνω για brand είδαμε πρώτα όλα τα φθηνότερα αλλά δεν μου άρεσαν.. το συγκεκριμένο ήταν πολύ εύκολο στη κίνηση του, έστριβε με μεγάλη ευκολία (γενικότερα παρατήρησα ότι αυτά με τις μεγάλες ροδες είναι περισσότερο δυσκίνητα..) που ακόμα και της inglesina το aptica & aptica xt που είναι οι πιο ακριβές σειρές της ήταν πιο δυσκίνητα και βαριά.. μαζεμένο καλούπι, 8 κιλά βάρος, κλείνει με το ένα χέρι και όταν κλείνει στέκεται όρθιο χωρίς να ακουμπάνε τα υφάσματα στο πάτωμα.. το καλό του που μου άρεσε επίσης ήταν ότι παίρνει το αυγό ή και την καλαθουνα χωρίς να χρειάζονται ανταπτορες.. επίσης μπορεί να πάρει συγκεκριμένων διαφορετικών εταιρειών αυγό πχ και καλαθουνα με σχετικούς ανταπτορες.. αφαιρούνται όλα τα υφάσματα και πλένονται στο πλυντήριο και με μεγάλο άνετο καλάθι κάτω από το καρότσι.. δεν ξέρω μου άρεσε πολύ..! Σήμερα είπαμε ρεπό, δεν θα πάμε πουθενά να ξεκουραστώ γιατί 2 μέρες τα έπαιξα..! Σειρά μετά έχει το Λητώ, Mothercare, Ήρα & Orchestra.. να συγκεντρώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ και να προχωρήσουμε..! 

Εμείς είπαμε θα πάρουμε αυτοκίνητο.. δεν γίνεται..! Έχουμε ένα διπορτο του '95 και ένα σενταν που μας δάνεισε ένας φίλος του άντρα μου (του πατέρα του ήταν και του το πήρε να μην οδηγεί οπότε το έδωσε σε εμάς 🤣🤣) του '04.. χωρίς αερόσακους, χωρίς θέρμανση και πολλά.. ο άντρας μου βέβαια προσπάθησε να με πείσει να μην πάρουμε, αλλά δεν υπάρχει καμία των περιπτώσεων να βάλω το παιδί μου σε κάποιο από αυτά και δη όπως οδηγούν πλέον οι περισσότεροι...!! Με δάνειο αναγκαστικά θα μπει και μεταχειρισμένο θα είναι.. αλλά σχετικά καινούργιο μεταχειρισμένο, μετά του '19-20 και πάνω σκέφτομαι..! Έχει μιλήσει ήδη ο άντρας μου με μια μάντρα και θα πάμε από εβδομάδα να τα δούμε.. οπότε θα φροντίσω ότι πάρουμε να είναι μεγάλο ευρύχωρο.. δεν παίρνουμε και κάθε μέρα αυτοκίνητο..! Άλλωστε για να πάρουμε το οτιδήποτε μόνο στο δικό μου όνομα μπορεί να μπει και εγώ δεν υπογράφω αν δεν καλύπτονται οι ανάγκες που θεωρώ ότι πρέπει να καλύπτει το αυτοκίνητο..! Χιχιχι..!! 😎😁😁

Να μην έχεις ανησυχίες! Εγώ πολλές φορές ξεχνάω ότι είμαι και έγκυος..! Δεν νοιώθω τίποτα τις περισσότερες ώρες της μέρας! Δεν έχω νοιώσει και το μωράκι οπότε κάνω αρκετές ταρζανιες μέχρι να φάω σουβλιά στη μήτρα και να πω "ωπ! χαλάρωσε.."! Καλά ρε φίλε.. τι είναι αυτό το κακό με τα έντονα αρώματα 🤢 και πριν ήμουν παράξενη αλλά τώρα δεν παλεύονται!! Όχι καμία σχέση με το α' τρίμηνο και εγώ μια από τα ίδια δηλαδή.. εκεί θα έκανα εμετό.. να σκεφτείς δεν ενέπνεα μέχρι να φύγω τρέχοντας.. και στα ιατρεία/φαρμακεία με διπλή μάσκα που κράταγα και τη μύτη μου.. τώρα πιο ήπια.. πάλι με μάσκα πάω παντού αλλά αναπνέω τουλάχιστον! Απλά δεν τα αντέχω καθόλου!! Με ενοχλούν.. Από κούραση φιλενάδα, ένα πότισμα κάνω πρωί πρωί στο κήπο και ανεβαίνω πτώμα.. για το μαγείρεμα..;! Παίρνω ότι θέλω να καθαρίσω στο καναπέ και μετά δίπλα στη κουζίνα με καρέκλα κάθομαι γιατί δεν αντέχω την ορθοστασία, στο 10' πρέπει να κάτσω..! Και εννοείται παρόλα αυτά μόλις τελειώσω, πτώμα.. Αν δη χρειαστεί να κατέβω Αθήνα;; Όταν γυρίσω πέφτω για ύπνο κομμάτια.. δεν αντέχω! Το αποδίδω καθαρά στην εγκυμοσύνη.. δεν είμαι έτσι ως άνθρωπος, πάντα θα είχα κάτι να κάνω, κάπου να τρέξω.. συνέχεια με κάτι θα ασχολιομουν..! Τώρα ίσα τα πλέον βασικά..

Νερό να πίνεις κοριτσάκι μου!! Είναι πολύ σημαντικό! Βέβαια δεν ισχύει αυτό που λένε ότι πρέπει να πίνετε 8 ποτήρια νερό!! Για το κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικές οι ανάγκες.. θα το κοιτάς στα ούρα! Το χρώμα των ούρων πρέπει να είναι ανοιχτό κιτρινοπο.. αν είναι πολύ διάφανα τότε πίνεις πολύ νερό, αν είναι πιο σκούρα τότε δεν πίνεις αρκετό..! Αλλά είναι σημαντικό να είσαι σωστά ενυδατωμενη και για τις συσπάσεις της μήτρας!! Όταν δεν ενυδατωνεσαι σωστά προκαλούνται συσπάσεις στη μήτρα που μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό.. διασταυρωσε το φυσικά με τη γιατρό σου..! 

αχ πόσο με καθησυχάζουν τα λόγια σου και των υπολοίπων κοριτσιών ! πραγματικά αυτό το τρίμηνο μέχρι να αισθανθούμε τα μωράκια είναι μια βόλτα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα 🤣🤣🤣 

εσύ κορίτσι έχεις κάνεις τρελή έρευνα αγοράς! μπράβο! εμείς ακόμα τίποτα, μόνο στα chicco έτυχε να μπούμε τις προάλλες που πήγαμε σ ενα μωλ ούτως ή άλλως αλλά δε μου άρεσαν τα καρότσια τους με μια πρόχειρα ματιά... Πολύ ψεύτικα μου φάνηκαν. Βέβαια δε ζητήσαμε και κάποια βοήθεια ή επίδειξη, με το νου μας ό,τι κρίναμε 😅 διαβσα και στα παράκατω ποστ σου ότι βρήκες και γνωστό άνθρωπο σ ενα απ τα καταστήματα, οπότε αντε, εκμεταλεύσου το μπας και σας κάνουν κάποια καλή έκτπωση ή την προσφορά του λίκνο που είπαν. Τίμια πράγματα 🤩 

εδώ εγώ δεν έχω και ιδέα από ποια είναι τα γνωστά καταστήματα, πρέπει να το ψάξω, αλλά θα ρωτήσω και τις πορτογαλίδες να με κατευθύνουν. Αυτές δε τις προλαβαίνω, μπαίνω που μπαίνω και αραιά, έχουν πάρει ήδη τα καρότσια οι περισσότερες 😅😅😅 νιώθω ότι έχω μείνει πίσω χαχαχαχα εδώ παίζει πολύ απ αυτά που διαβάζω στο φόρουμ το τοπικό το καρ΄ότσι Fame της Maxi-Cosi. Αλλά ρε παιδιά κάνει 1500 ευρώ! είναι όλο το πακέτο βέβαια, καλαθούνα, αυγό, η προσαρμογή στο καρότσι για πιο μεγαλό νήπιο μετά, και το isofix αλλά δε ξέρω, το 1500άρι με άφησε μ@λ@κ@ 🤣🤣🤣 βέβαια θα μου πεις αν τα βάλεις όλα αυτά τα εξαρτήματα χωριστά μπορεί να βγαίνουν και τόσα... πρέπει να το ψάξω...

Πάντως χαίρομαι που διαβάζω εδώ και τις απόψεις για το αυγό, γιατί κι εγώ άκουσε διάφορες απόψεις - άλλοι το θεωρούν απαραίτητο κι άλλοι λένε περιττό καλύτερα πάρε καθισματάκι που καλύπτει 0-3 ετών... Επίσης για την καλαθούνα σκέφτομαι πως αν πάρω αυγό, δεν είναι περιττή; Διότι εντάξει είναι ναι μεν μωράκια χειμώνα, αλλά πόσες φορές θα βγούμε με το καρότσι ιανουαριο-φεβρουάριο; Εγώ πιστε΄υω ότι στο αυγό με μια κουβερτούλα και καλό ντύσιμο για μια βολτούλα καλά δεν είναι; ούτως ή άλλως δε ζούμε και στη σκανδιναβία να χουμε βαρείς χειμώνες... Καλά στην Ελλάδα σε κάποια μέρη μπορεί, αλλά εμείς εδώ κάτω από 15 βαθμούς δεν έχουμε το χειμώνα. Οπότε λέω να μην πάρω καλαθούνα γιατί θέλω να πάρω το λίκνο τύπου next to me για συγκοίμιση που είπε κι η @Kiddo.  επίσης για τις αρχικές βόλτες, πέρα απ το αυγό, εγώ έχω στο μυαλό μου να πάρω κι ένα μάρσιμο, και το πολύ να βγάινω βολτούλα στο πάρκο μας ή στην παραλία που είναι 7 λεπτά με τα πόδια... Ξέρω γω, νομίζω θα είναι και ελαφρύ ακόμα το μωράκι οπότε θα με βολέψει να το χω στο μάρσιπο είτε εγώ είτε ο μπαμπάς του. Και να χρησιμοποιούμε το αυγό για άλλες εξόδους τύπου στο γιατρό, σε κάνα καφέ κτλ... Τι λέτε;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/7/2024 at 8:41 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

@Kallia.Geo καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σας! Ήρθε την κατάλληλη στιγμή!! 😁 Είμαι αισιόδοξη ότι θα ανέβει ο πλακούντας, υπομονή μέχρι και τη Β επιπέδου να δεις τι θα σου πει ο εμβρυομητρικός! 

@Kiddo κι εκεί που μου είχες ανοίξει την όρεξη με τα φαλαφελ κι εμένα, το ίδιο γρήγορα αηδιασα με την κατσαρίδα! 🤢 Τραγικοί όλοι τους! Κρίμα τον κακομοίρη την πελάτη, δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του 😱!

Εμείς έχουμε πάρει το inglesina electa, κι εγώ το επέλεξα επειδή ήταν ελαφρύ, εύκολο στη χρήση, έκλεινε εύκολα και χωραγε στο αυτοκίνητό μας. Μας βόλεψε πολύ! Υπάρχουν και φθηνότερα, αλλά ήταν πολύ ποιοτικό, και τώρα που το καθάρισα και το έπλυνα για το δεύτερο παιδί, σαν καινούριο έγινε!! 

 

Κορίτσι να χαίρεσαι το λιονταράκι σου που έχει γενέθλια σε μερικές μέρες 💙💙💙💙

Θα το κοιτάξω κι αυτό το καρότσι που ανέφερες, μου άρεσε που λες ότι ειναι ελαφρύ, έυκολο στο κλείσιμο και χωράει στο αυτοκίνητο - να ρωτήσω έχετε μικρό αμάξι ή μεγάλο; σε ρωτάω γιατί κι εμένα με προβληματίζει πολύ το μέγεθος του καροτσιού γιατί έχουμε είναι fiat punto και έχει πολύ μικρό αποθηκευτικό χώρο. Οπότε βλεπωντας τα δημοφιλή καρότσια με τις ροδάρες σαν φορτηγού αγχώνομαι ότι δεν πρόκειται να μπουν στο φιατάκι 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Σε εμάς, με το καλό πάνω από όλα, μεταξύ Τοξότη και Αιγόκερω θα βγουν!! Και στις δύο περιπτώσεις τα αγαπώ πολύ αυτά τα παιδάκια!!!!😍😍😍😍😍😍😍

Τι νόμιζες παιδί μου;;;; Στη τύχη έκανα την εμβρυομεταφορά;;;; 😝🤣🤣🤣🤣🤣

νομίζω καλ΄υπτουμε όλο το φάσμα Τοξότη-Αιγόκερω αν και σε μένα με βγάζει full term από 18/12 μέχρι και 22/01 οπότε φλερτάρω ένα τσικ και με Υδροχόο που δε ξέρω τι φάση είναι 😅😅 

Πάντως κι εγώ κι ο σύντροφός μου είμαστε Αιγόκεροι του Γενάρη, οπότε αν βγει και το μωρό Γενάρη θα κατουρηθώ απ τη χα΄ρα μου 🤞❤️❤️🤞😍😍

Οι Τοξότες είναι πολύ fun χαρακτήρες μες τα ταξίδια και τη φάση λαλαλαλα που λέει κι η Μαρίνα η Σάττη, αλλά, κρίνοντας από 4-5 τοξότες που έχω στη ζωή μου είναι πολύ παρορμητικοί και αφελείς πολλές φορές θαρρώ 😅 Και ότανν περνάνε δύσκολα κλείνονται στο καβούκι τους μες το μαύρο βούρκο πολύ περισσότερο απ' όσο έχουμε εμείς οι Αιγόκεροι αυτή τη φήμη 🤪🤪 παραδέχομαι ότι είμαστε κι εμείς dark αλλά ευτυχώς εκλογικεύουμε τις καταστάσεις πολύ σύντομα και προχωράμε παρακάτω άμεσα.. έχουμε και δουλειές, ο χρόνος είναι χρήμα 🤣🤣🤣🤣🤣 (όλα τα κλισέ για τον Αιγόκερω σε ένα ορίστε! 🤪)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σε άλλα νέα επιτέλους αυτή τη βδομάδα έχουμε τον πρώτο υπέρηχο μετά την αυχενική!! 🥳🥳🥳🥳

Ειλικρινά νομίζω ότι πέρασαν 2 μήνες, να σκάσω είμαι 🤣 Πέμπτη επιτέλους να δούμε πως πάει το μωράκι 🤞

Ήθελα λίγο να μοιραστώ μαζί μας μια κατασταση που βιώσα κυρίως για να πάρω μια επιβαιώση ότι όλα θα πάνε καλά γιατί τρόμαξα η αλήθεια είναι...

Παρασκευή βράδυ λοιπόν, έλειπε ο δικός μου για την κηδεία που λέγαμε, και το αποφασίζω να φάω λίγα σταφύλια, τα λευκά. Προφανώς τα έχω μουλιάσει στο ξύδι και ξεπλύνει κι όλα τα σχετικα. Μετά λέω να δω μια ταινία και μου ρχεται να φάω λίγα πατατάκια. Που λέτε πέφτω για ύπνο και να πονάει η κοιλία μου χάλια! λέω πάει πείραξε είτε ο συνδυασμός σταφύλι-πατατακι ή δε τα πλυνα καλά 😅 ο πόνος κι απ τις δύο πλευρές της κοιλιάς και χαμηλα. Λέω δεν είναι το στομάζι αυτό, κι άρχισα να φοβάμαι μήπως κάτι τρέχει με το μωρό.... Κοιμήθηκα παρόλα αυτά, γιατί προφανώς κι η υπνηλία νίκησε τον πόνο χαχαχα 😅 ξύπνησα κατα τις 4+ και πάλι ένιωθα πονάκια και βάρος... τελος παντως, το πρωι που ξύπνησα ήμουν καλα, πλακώθηκα στα νερά και καλή διατροφή με φυτικές ίνες και με το που πήγα τουαλέρα (σόρρυ για το ΤΜΙ) όλα καλά. Απλά από τότε έχω αυτό το αισθημα του ΄βαρους εκείς χαμηλά στην κοιλιά ρε παιδιά, τι φάση... δε το είχα πιο πριν αυτό... λε΄τε να έπαθα καμιά αποκόλληση ή τελος πάντων κάτι με το μωράκι ή τη μήτρα; δε μπορώ να καταλάβω, αλλά εφόσον δεν είδα ούτε αίμα ούτε μπορώ να πω ότι αυτά τα πονάκια είναι αβάστακτος πόνος ή σουβλιές είπα να κάνω υπομονή μέχρι την Πέμπτη. Μάλλον ήταν απ το έντερο, νιώθω τελευταία κιόλας ότι έχω μια δυσπεψία στα πάντα... τι να πω

Α! επίσης το στήθος τι φάση, από εκεί που δε με πονούσε μετά τη 12η εβδομάδα, άρχισε να βαράει κι αυτό εκείνη την Παρασκευή β΄ραδυ μέχρι όλο το σκ...! παρατήρησα ότι φουσκωσε κιόλας οπότε σκέφτομαι τι μπορεί να συνέβη εκείνο το βράδυ, πέρασα κάποιο είδους αναπτυξιακό άλμα σα τα μωρά και τα νήπια;; 😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κορίτσι να χαίρεσαι το καρκινάκι σου που έχει γενέθλια σε μερικές μέρες 💙💙💙💙

Θα το κοιτάξω κι αυτό το καρότσι που ανέφερες, μου άρεσε που λες ότι ειναι ελαφρύ, έυκολο στο κλείσιμο και χωράει στο αυτοκίνητο - να ρωτήσω έχετε μικρό αμάξι ή μεγάλο; σε ρωτάω γιατί κι εμένα με προβληματίζει πολύ το μέγεθος του καροτσιού γιατί έχουμε είναι fiat punto και έχει πολύ μικρό αποθηκευτικό χώρο. Οπότε βλεπωντας τα δημοφιλή καρότσια με τις ροδάρες σαν φορτηγού αγχώνομαι ότι δεν πρόκειται να μπουν στο φιατάκι 🤣🤣🤣

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις ευχές! ❤️

Εμείς έχουμε ένα Corsa. Δεν είναι τεράστιο το πορτμπαγκάζ του, αλλά το χωρούσε μαζί με μια βαλίτσα καμπίνας πχ. Νομίζω το πουντο έχει στενό πορτμπαγκάζ αλλά είναι ψηλό αμαξάκι, οπότε όρθιο το καρότσι σίγουρα θα χωράει. 

Ωραία τα maxi-Cosi. Ήταν από την πρώτη μαρκα που μας είχαν δείξει, αλλά ήταν όντως πολύ ακριβά. 🥲 Έλεγα πως άμα δεν βρω κάτι να με ικανοποιεί θα τα έδινα τα λεφτά, αλλά αυτό που μας είχαν δείξει ήταν κοντά στο 1000αρικο, κι όχι 1500€, αυτά μου φαίνονται παρά πολλά 😅 Κάνε μια έρευνα αγοράς, με το να τα προβαρεις όμως, να τα κλείσεις εσύ, να δεις τι σε βολεύει στο ύψος σου και στου άντρα σου, να τα δείτε από κοντά και οι δύο. Και μετά θα δεις και ανάλογα τις ανάγκες σου τι θα αγοράσεις για το αυτοκίνητο ή για ταξίδια. Έχεις πάντως χρόνο ακόμα μέχρι να αποφασίσεις, μην αγχώνεσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις ευχές! ❤️

Εμείς έχουμε ένα Corsa. Δεν είναι τεράστιο το πορτμπαγκάζ του, αλλά το χωρούσε μαζί με μια βαλίτσα καμπίνας πχ. Νομίζω το πουντο έχει στενό πορτμπαγκάζ αλλά είναι ψηλό αμαξάκι, οπότε όρθιο το καρότσι σίγουρα θα χωράει. 

Ωραία τα maxi-Cosi. Ήταν από την πρώτη μαρκα που μας είχαν δείξει, αλλά ήταν όντως πολύ ακριβά. 🥲 Έλεγα πως άμα δεν βρω κάτι να με ικανοποιεί θα τα έδινα τα λεφτά, αλλά αυτό που μας είχαν δείξει ήταν κοντά στο 1000αρικο, κι όχι 1500€, αυτά μου φαίνονται παρά πολλά 😅 Κάνε μια έρευνα αγοράς, με το να τα προβαρεις όμως, να τα κλείσεις εσύ, να δεις τι σε βολεύει στο ύψος σου και στου άντρα σου, να τα δείτε από κοντά και οι δύο. Και μετά θα δεις και ανάλογα τις ανάγκες σου τι θα αγοράσεις για το αυτοκίνητο ή για ταξίδια. Έχεις πάντως χρόνο ακόμα μέχρι να αποφασίσεις, μην αγχώνεσαι 😊

έχεις δίκιο, πρέπει να τα προβάρουμε εμείς να δούμε τι μας ταιριάζει! ευελπιστώ να πάμε σε κάποια καταστήματα το σκ που μας έρχεται 🤞 αλλά σίγουρα κρατάω στο νου μου κι αυτό που έχετε εσείς γιατί και το κόρσα στην ίδια κατηγορία μου φαίνεται με το πούντο - δεν έχω ιδέα από αυτοκίνητα απλά το έχω ακουστά κι αυτό ως μικρό αμαξάκι πόλεως γι αυτό στο μυαλό μου φαίνεται ότι είναι συγκρίσιμο με το δικό μας 😅

σ ευχαριστώ πολύ για τα τιπς ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

αχ πόσο με καθησυχάζουν τα λόγια σου και των υπολοίπων κοριτσιών ! πραγματικά αυτό το τρίμηνο μέχρι να αισθανθούμε τα μωράκια είναι μια βόλτα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα 🤣🤣🤣 

εσύ κορίτσι έχεις κάνεις τρελή έρευνα αγοράς! μπράβο! εμείς ακόμα τίποτα, μόνο στα chicco έτυχε να μπούμε τις προάλλες που πήγαμε σ ενα μωλ ούτως ή άλλως αλλά δε μου άρεσαν τα καρότσια τους με μια πρόχειρα ματιά... Πολύ ψεύτικα μου φάνηκαν. Βέβαια δε ζητήσαμε και κάποια βοήθεια ή επίδειξη, με το νου μας ό,τι κρίναμε 😅 διαβσα και στα παράκατω ποστ σου ότι βρήκες και γνωστό άνθρωπο σ ενα απ τα καταστήματα, οπότε αντε, εκμεταλεύσου το μπας και σας κάνουν κάποια καλή έκτπωση ή την προσφορά του λίκνο που είπαν. Τίμια πράγματα 🤩 

εδώ εγώ δεν έχω και ιδέα από ποια είναι τα γνωστά καταστήματα, πρέπει να το ψάξω, αλλά θα ρωτήσω και τις πορτογαλίδες να με κατευθύνουν. Αυτές δε τις προλαβαίνω, μπαίνω που μπαίνω και αραιά, έχουν πάρει ήδη τα καρότσια οι περισσότερες 😅😅😅 νιώθω ότι έχω μείνει πίσω χαχαχαχα εδώ παίζει πολύ απ αυτά που διαβάζω στο φόρουμ το τοπικό το καρ΄ότσι Fame της Maxi-Cosi. Αλλά ρε παιδιά κάνει 1500 ευρώ! είναι όλο το πακέτο βέβαια, καλαθούνα, αυγό, η προσαρμογή στο καρότσι για πιο μεγαλό νήπιο μετά, και το isofix αλλά δε ξέρω, το 1500άρι με άφησε μ@λ@κ@ 🤣🤣🤣 βέβαια θα μου πεις αν τα βάλεις όλα αυτά τα εξαρτήματα χωριστά μπορεί να βγαίνουν και τόσα... πρέπει να το ψάξω...

Πάντως χαίρομαι που διαβάζω εδώ και τις απόψεις για το αυγό, γιατί κι εγώ άκουσε διάφορες απόψεις - άλλοι το θεωρούν απαραίτητο κι άλλοι λένε περιττό καλύτερα πάρε καθισματάκι που καλύπτει 0-3 ετών... Επίσης για την καλαθούνα σκέφτομαι πως αν πάρω αυγό, δεν είναι περιττή; Διότι εντάξει είναι ναι μεν μωράκια χειμώνα, αλλά πόσες φορές θα βγούμε με το καρότσι ιανουαριο-φεβρουάριο; Εγώ πιστε΄υω ότι στο αυγό με μια κουβερτούλα και καλό ντύσιμο για μια βολτούλα καλά δεν είναι; ούτως ή άλλως δε ζούμε και στη σκανδιναβία να χουμε βαρείς χειμώνες... Καλά στην Ελλάδα σε κάποια μέρη μπορεί, αλλά εμείς εδώ κάτω από 15 βαθμούς δεν έχουμε το χειμώνα. Οπότε λέω να μην πάρω καλαθούνα γιατί θέλω να πάρω το λίκνο τύπου next to me για συγκοίμιση που είπε κι η @Kiddo.  επίσης για τις αρχικές βόλτες, πέρα απ το αυγό, εγώ έχω στο μυαλό μου να πάρω κι ένα μάρσιμο, και το πολύ να βγάινω βολτούλα στο πάρκο μας ή στην παραλία που είναι 7 λεπτά με τα πόδια... Ξέρω γω, νομίζω θα είναι και ελαφρύ ακόμα το μωράκι οπότε θα με βολέψει να το χω στο μάρσιπο είτε εγώ είτε ο μπαμπάς του. Και να χρησιμοποιούμε το αυγό για άλλες εξόδους τύπου στο γιατρό, σε κάνα καφέ κτλ... Τι λέτε;

 

Ωραίοι είναι οι μάρσιποι, πήραμε κι εμείς έναν. Υπήρχαν περίοδοι στις αρχές που το παιδί δεν καθόταν στο καρότσι γιατί φοβόταν τον αέρα, τον κόσμο, που δεν ήταν κολλημένο πάνω μας... Οπότε τον είχαμε στον μάρσιπο και με την επαφή καθόταν πολύ ήσυχος και κοιμόταν 😊 παρολα αυτά, είχα επιλέξει έναν μάρσιπο για να τον πηγαίνουμε ορειβασία στα βουνά (είχε τις καλύτερες κριτικές), με κάτι λουριά από δω κι από κει, τα οποία εσφιγγαν τόσο πολύ που δεν μπορούσα να τα ξελυσω!! Κι έτσι μια φορά όταν το προσάρμοσα στον άντρα μου, τελείωσε, έμεινε εκεί για αυτόν, βαρέθηκα να το ξανά αλλάξω για μένα 😆 άμα είναι να πάρεις κάτι, πάρε κάτι εύκολο και διαχειρισιμο. 

Είναι ο,τι πρέπει για βόλτα και περπάτημα ειδικά όσο το μωρό είναι ελαφρύ. Βάζεις και το μπουφάν σου από πάνω, του φοράς κι ένα φορμακι-μπουφανακι ή μια κουβέρτα γύρω γύρω και τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και εμένα το ένα μάτι έβγαζε συνέχεια δάκρυ από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε το έχει  μας είπαν να πάρουμε κολλύριο να την βάζουμε  Μετά από κάτι μερες το σταμάτησα εγω γιατί είχε και αντιβίωση μέσα αλλά εκεί μετά φούντωσε το μάτι και πέρα από δάκρυ έβγαζα και πύον ,αρχισα ξανα σταγόνες .. ευτυχώς το πύον σταμάτησε μια μέρα κρατησε όποτε κάθε μέρα καθαρίζω με ορο και βάζω μια σταγόνα  Εμένα κρατάει καιρό πάντως και η μεγάλη το είχε και εκείνη αλλά εκείνη άρχισε πιο μετά να δακρύζει δεν την εβαλα τίποτα σταμάτησε μόνο του αλλά και σε εκείνη κρατησε μεγάλο διάστημα 
    • Εξαιρετικά βρε κοριτσάκι μου!!! Ψυχουλακι 400γρ!!! 😍😍Μπράβο το κορίτσι σας!!! ❤️❤️❤️❤️ Για το ζάχαρο μου είπε ότι θα το δούμε στη καμπύλη σε 2 εβδομάδες.. αναμένω και εγώ να δούμε.. και εμένα τα είδε ο γυναικολόγος και δεν είπε κάτι αλλά δεν θα περίμενα τις δικές του οδηγίες να σου είμαι ειλικρινής.. μόνο την ενδοκρινολόγο εμπιστεύομαι με αυτά! Για το βάρος που λες εμένα με βάση τις μετρήσεις της Β επιπέδου μου έδωσαν μια καμπύλη πρόβλεψης βάρους γέννησης.. και μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα πηγαίνουμε με βάση αυτή τη καμπύλη.. 3.3-500 στις 40 εβδομάδες τη βγάζει αν το διαβάζω σωστά το σχεδιάγραμμα.. θα το δούμε πάλι 3/10 που έχω υπέρηχο.. τώρα τι να σου πω 🤷 από γιατρό σε γιατρό φαντάζομαι διαφέρουν αυτά..
    • καλημέρα κορίτσια,θελω να κάνω μια ερώτηση μου είπαν οτι υπάρχει ενα επίδομα για παιδιά που χρειάζονται 24ωρη φροντίδα αλλα στο ίντερνετ δεν βρίσκω κατι.Ξέρει κάποια να βοηθησει;
    • Καλημέρα μανούλα 😍 υπομονή..και αν μπορείς μίλα με τον παιδίατρο σου μήπως σου δώσει κατι για τους κολικούς! εμεις χθες μετα από 4 μέρες κοιμηθήκαμε επιτέλους... μακάρι να τον επιασαν οι σταγόνες και από εδώ περα να μπούμε στο πρόγραμμα μας πάλι 🤷
    • Τέλεια τα νέα σου κοριτσάκι μου!!! Μπράβο!!❤️❤️❤️❤️ Σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα και στην έβγαλε 650γρ; Μη τη φοβάσαι τόσο τη καμπύλη.. έχω κάνει πολλές φορές προσωπικά και ποτέ δεν με ενόχλησε το υγρό γλυκόζης.. είναι σα σιρόπι σκέψου.. τώρα εξαρτάται από το καθένα πως θα του κάτσει.. αλλά εγώ που δεν είμαι των γλυκών καθόλου και την έκανα στο τέλος του α τριμήνου/αρχές β τριμήνου πάλι δεν με ενόχλησε.. και ούτως ή άλλως δεν πρέπει να κόβεις βόλτες μετά τη λήψη της γλυκόζης.. κανονικά θα πρέπει να κάτσεις εκεί μέχρι να ολοκληρωθεί η εξέταση γιατί όσο περπατάς/μετακίνησε τόσο μεταβολίζεται η γλυκόζη στο αίμα οπότε και να νοιώσεις ζαλάδα θα κάθεσαι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...