Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις On 30/8/2024 at 9:52 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Καλημερα!! 

Όχι καλά θυμάσαι!! Δε θα τη πάλευα διαφορετικά..!! Εκεί ήταν το θέμα.. το έβαλα αλλά δεν μπορούσα να την βρω... Δηλαδή σα να την άκουγα στο βάθος αλλά όχι ξεκάθαρα για να πιάσει το Doppler χτύπους.. Έμεινα ψύχραιμη όμως γιατί ο σύζυγος είναι αυτός που την βρίσκει καμπάνα κάθε φορά αμέσως..😅 Έτσι και έγινε δηλαδή.. μόλις γύρισε την βάλαμε και εκεί η σκατουλα δυνατά και ξαστερα...148 με 153 τουκου τουκου τουκου 💓💓💓💓😍😍😍😍 Πως την βρίσκει αμέσως όμως ο π@@στης!!! Όχι τίποτα άλλο το έχει πάρει και πάνω του, ότι θέλει μόνο το μπαμπά της!!🤣🤣🤣🤣

Αλλά μέχρι να την δω τώρα θα σκάσω.. έχει περάσει πάρα πολύς καιρός.. 

Ευτυχώς που το έχετε το εργαλείο αυτό και την ακούτε! Εγώ θα είχα σκάσει τόσο καιρό να το δω και να μην το νιώθω κιόλας 😵

Ταλέντο ο άντρας σου! Επαγγελματίας χειριστής ντοπλερ! 😆

Υπομονή! Πλησιάζουν οι μέρες! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 30/8/2024 at 10:00 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Και τι θα μπορούσε να σημαίνει το αυξημένο υγρό; Το μωράκι γιατί είναι κακό που έφτασε το 1κιλο;; Ψυχούλα μου μωρέ 1κιλο!! 😍😍😍😍 Κοντζαμ αντράκι!! ❤️❤️❤️❤️

Πάντως πολύ καλή η καμπύλη σου.. μήπως απλά κάνεις μεγάλα μωράκια αν ήταν έτσι και στο προηγούμενο..;! 

Υποθέτω κι εγώ ότι είναι οι εγκυμοσύνες μου τέτοιες. Μου είπε ο γιατρός να το κοιτάξουμε ξανά σε δύο εβδομάδες για να δούμε σε ποιο ποσοστό της καμπύλης ανάπτυξης είμαστε. Αλλιώς οι δικες μου υποθέσεις είναι ότι θα γεννήσω νωρίτερα; Θα ψάξουμε να δούμε αν φταίει κάτι; Δεν ξέρω 🤷🏻‍♀️

Πάντως δεν τον ανησύχησε τον γιατρό μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2024 at 11:23 ΠΜ, ο/η Kate1992 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!!! Χθες καναμε την β επιπέδου εμείς! Πηγα στο γιατρό μ στο νοσοκομείο και όχι ιδιωτικά όπως την αυχενική διαφάνεια! Λοιπόν η εμπειρία μ μπορώ ν πω διαφορετική από την αυχενική διαφάνεια! Μέσα στο ραντεβού είχε έναν ειδικευόμενο και μια φοιτήτρια στις οποίες μιλούσε κιόλας ο γυναικολόγος μου και τους εξηγούσε πράγματα! Δν μ Απηύθηνε τον λόγο σε λεπτομέρειες εμένα αλλά μ ελεγε κάθε τόσο ότι είναι όλα καλά και όλα φυσιολογικα! Ο τράχηλος 34,2 χιλιοστά , αμνιακό υγρο φυσιολογικό , η Μπέμπα 390 γρ, πλακούντας καλός , μητριαιες πολύ καλες και αιμάτωση το ίδιο! 🙏🙏δόξα το θεό! Η μπουμπου βέβαια ζόρικη γκομενα! 🤣 δν άνοιγε με τίποτα τ πόδια για ν επιβεβαιώσουμε το φύλο! Επίσης δν έχω καμία λήψη της διότι δν καθόταν πουθενά🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ τον γιατρό τον ενδιέφερε ν πάρει σωστά τις μετρήσεις και ν μην ξεχάσει τίποτα όποτε δν έχω ούτε μια φωτό της! Στη τελευταία προσπάθεια για φωτό που ήθελα ν την βγάλει έτσι ολόκληρη μέσα στη κοιλιά όπως κάθονται όλα τ μωράκια ξαπλωμένα ανάσκελα η δικιά μου είχε το κεφάλι στο στομαχι τον κωλο κάτω και τα πόδια ψηλα στο κεφάλι , λες και έκανε κεράκι! Δν θέλει μ λέει φωτό σήμερα!😩 τ λέω γιατρέ μια φωτό έγχρωμη το προσωπάκι; Μ λέει δν μπορώ ν βγάλω σήμερα, δν κάθεται με τίποτα! Μου κακοφάνηκε η αλήθεια είναι γιατί όλοι μ έλεγαν πως στη β επιπέδου θ δεις κ το πρωσικό της μπέμπας σε 3d και εγώ δν έχω τίποτα στα χέρια μ αυτή τη στιγμή! Ούτε καν μια ασπρόμαυρη! Βέβαια εννοείται πως χαιρομαι πως είναι όλα καλά και ας μην έχω φωτό της! Μίλησα κ μ την Κουμπαρα μου πιο μετά που τον είχε κ αυτή γιατρό και μ είπε τ ίδια γ τη πρώτο της παιδί, ότι δν καθόταν πουθενά και ότι γενικά ο γιατρός αυτός στη β επιπέδου τον ενδιαφέρει να είναι όλα καλά και ν τ δει όλα με κάθε λεπτομέρεια για να είναι 200% σίγουρος παρά η φωτό κ οι στάσεις του μωρου! Όποτε εκει καθυσηχαστηκα ακόμα περισσότερο! 
μ είπε πως επόμενο ραντεβού έχουμε σε 4 εβδομάδες πάλι που θ μαι 26! 25η βδομάδα ν τ στείλω μνμ γ ν μ γράψει καμπύλη ζάχαρου και το εμβόλιο τ Κοκυτη! Και μετά το ραντεβού μας ξεκινάω και ασβέστιο! 
Αυτά τα νέα μου κορίτσια! 
 

Πείτε μ εμπειριες σας από β επιπέδου! Ισχύει πως στη β επιπέδου θ έπρεπε ν είχα φωτό της μπέμπας μ ; 
 

@Θέτις Κ. και @lahesis ο γιατρός μ ήταν χρόνια στο εξωτερικό πριν , και μπορώ ν πω με αυτά που διαβάζω τώρα πως κ αυτός έχει νοοτροπία εξωτερικού τελικά! 
θα κλεισω ραντεβού ν πάω και στον ιδιώτη γιατρό μ για υπέρηχο στις 24 εβδομάδες γιατί ο σύζυγος έχει ν δει τη μπουμπου από την αυχενική διαφάνεια και θέλει ν τη δει! Όποτε μπορεί ν έχω τότε καμία λήψη της 🤷🏻‍♀️🙏🥹💗

@Θέτις Κ.έκανες β επιπέδου; 

Κι εμάς στην β επιπέδου καθόταν μπρούμυτα με το προσωπο τελείως κάτω, είχε βάλει και τα χέρια του εκεί γύρω και ζοριστηκε ο γιατρός για να μας πάρει 2 φωτογραφίες, οι οποίες ήταν έτσι κι έτσι... Μας είπε ότι μόνο αν θέλουν τα μωρά βγαίνουν οι φωτογραφίες, συνήθως κουνιούνται, έχουν τα χέρια μπροστά και δεν γίνεται δουλειά 😆

Για τους γονείς είναι απλά στενάχωρο που περιμένουν πώς και πώς να δουν το 3D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2024 at 2:49 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Όλα καλά κορίτσια μου!! Το αγοράκι μας μεγαλώνει ομαλά, όλα φυσιολογικά με τις μετρήσεις του σ αυτή τη φάση 🙏🙏🙏💙💙💙

Ήταν πολύ συνεργάσιμος ο καλός μου, δε μας δυσκόλεψε καθόλου και τελειώσαμε μέσα σε 45 λεπτά! 

Μητριαιες αρτηρίες μου έλεγξε με τον κοιλιακό υπέρηχο ενώ περίμενα ότι θα γίνει ενδοκολπικά. Τράχηλος 39.7χιλ, δεν είπε κάτι, μόνο ότι είναι φυσιολογικος. Δε ξέρω καν τι σημαίνει αυτή η μέτρηση να σας πω την αλήθεια.

Το μωράκι ζυγίζει 464γρ αλλά δε μας μέτρησε όλο το μήκος του συνολικά όπως περίμενα. Είπε ότι μετράνε κάθε άκρο και μέρος του σώματος ξεχωριστά σ αυτή τη φάση και βλέπω τώρα στη χαρτί ότι για το καθένα έχει μια κλίμακα και σε όλα βρίσκεται εντός των φυσιολογικών τιμών, οπότε υποθέτω ότι είμαστε ΟΚ.

Είναι με το κεφάλι προς τα κάτω και τα πόδια του προς το θώρακά μου. Οπότε αν άρχισει να βαράει θα το νιώσω σίγουρα 🤣🤣 μέχρι στιγμής είναι ψιλό ήσυχος πάντως. 

Αυτά κορίτσια μου, Δευτέρα θα δω και το γυναικολόγο να του πάω τα αποτελέσματα και να μου πει για τα επόμενα βήματα ☺️

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες που έχουν ραντεβού στις προσεχείς εβδομάδες!

Μπράβο το αγοράκι σας μεγαλώνει μια χαρά! Και ο τράχηλος όπως σου είπαν τα κορίτσια σημαίνει ότι είναι ακόμα μακρύς και δεν υπάρχει φόβος για πρόωρη γέννα ή περίδεση! Όλα πολύ καλά! 🩵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Μπράβο το αγοράκι σας μεγαλώνει μια χαρά! Και ο τράχηλος όπως σου είπαν τα κορίτσια σημαίνει ότι είναι ακόμα μακρύς και δεν υπάρχει φόβος για πρόωρη γέννα ή περίδεση! Όλα πολύ καλά! 🩵

Τέλεια! Ευχαριστώ κορίτσι μου 🙏

Λοιπόν κορίτσια όπως σας είχα πει μου έστειλαν μια βαλίτσα με ρουχαλακια και παιχνιδάκια οι κουνιάδες μου κι άρχισα να τα οργανώνω σε κατηγορίες και φυσικά Μ έπιασε baby fever (λες και δεν είμαι έγκυος ήδη 🤣). Οπότε ξεχύθηκα στα μαγαζιά σαν τη χαζομαμα και είπα να πάω για αυτό το "ένα φορμακι για το καλό" που ξεκίνησε ως παράδοση μετά από κάθε milestone, μιας κι η β επιπέδου πήγε άψογα. 

Νομίζω ότι ξεφύγαμε κάπως από το "1 φορμακι" 🤭🤭

Μου είπαν γενικά να προτιμήσω τα πυτζαμακια με φερμουάρ για τις δύσκολες νύχτες αλλαγής πανας. Όσο για τις σαλιαρες στις φώτο, είμαι σίγουρη ότι θα είναι παντελώς άχρηστες, αλλά μου άρεσαν τα σχεδιακια και ήταν σε -70% 😅💙🤎

 

IMG_20240831_153145.jpg

IMG_20240831_153208.jpg

IMG_20240831_153305.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Υποθέτω κι εγώ ότι είναι οι εγκυμοσύνες μου τέτοιες. Μου είπε ο γιατρός να το κοιτάξουμε ξανά σε δύο εβδομάδες για να δούμε σε ποιο ποσοστό της καμπύλης ανάπτυξης είμαστε. Αλλιώς οι δικες μου υποθέσεις είναι ότι θα γεννήσω νωρίτερα; Θα ψάξουμε να δούμε αν φταίει κάτι; Δεν ξέρω 🤷🏻‍♀️

Πάντως δεν τον ανησύχησε τον γιατρό μου

Άμα δεν ανησύχησε ο γιατρός ,να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις! Απλώς κάνεις μεγάλα παιδιά κυρία μου 😁😁✌️✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τέλεια! Ευχαριστώ κορίτσι μου 🙏

Λοιπόν κορίτσια όπως σας είχα πει μου έστειλαν μια βαλίτσα με ρουχαλακια και παιχνιδάκια οι κουνιάδες μου κι άρχισα να τα οργανώνω σε κατηγορίες και φυσικά Μ έπιασε baby fever (λες και δεν είμαι έγκυος ήδη 🤣). Οπότε ξεχύθηκα στα μαγαζιά σαν τη χαζομαμα και είπα να πάω για αυτό το "ένα φορμακι για το καλό" που ξεκίνησε ως παράδοση μετά από κάθε milestone, μιας κι η β επιπέδου πήγε άψογα. 

Νομίζω ότι ξεφύγαμε κάπως από το "1 φορμακι" 🤭🤭

Μου είπαν γενικά να προτιμήσω τα πυτζαμακια με φερμουάρ για τις δύσκολες νύχτες αλλαγής πανας. Όσο για τις σαλιαρες στις φώτο, είμαι σίγουρη ότι θα είναι παντελώς άχρηστες, αλλά μου άρεσαν τα σχεδιακια και ήταν σε -70% 😅💙🤎

 

IMG_20240831_153145.jpg

IMG_20240831_153208.jpg

IMG_20240831_153305.jpg

Πωπω τι όμορφα που είναι! Και ακόμα πιο όμορφα όταν γεμίσουν ❤️❤️ υπέροχα τα χρώματα που διάλεξες ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

Sorry χάθηκα το σκ έχουμε πολλές δουλειές στο σπίτι μέχρι να το φτιάξουμε και δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω!!

Λοιπόν κορίτσια μου εγώ συνέχισα να μην το νοιώθω καθόλου το μωράκι και δεν άντεξα..!! Πήρα τηλέφωνο το γιατρό του δημοσίου που είχαμε δει και για καλή μου τύχη είχε εφημερία οπότε πήγαμε μια βόλτα βραδιάτικα για έναν γρήγορο υπέρηχο..! 🙊😌☺️ Ευτυχώς η σκατουλα, μας είχε γυρίσει πλάτη κάθετα με το κεφάλι στο στέρνο μου και τα ποδαράκια της να κλοτσανε το πλακούντα.. 3 μέρες δεν την ενοιωθα καθόλου.. και όπως καταλαβαίνετε άρχισα να τρελαίνομαι.. περισσότερο για καμία περιτυλιξη τίποτα γιατί καρδούλα ακούγαμε... Αλλά όλα καλά!! Χθες το βράδυ έκανε την επανεμφάνιση της..😅😅

Σε άλλα νέα είπα να ξεκινήσω binge-watching από την αρχή το greys anatomy για να περνάει η ώρα χωρίς να πολυσκεφτομαι... 20 seasons.. που θα πάει, μέχρι να το τελειώσω δεν θα έχω γεννήσει;;! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2024 at 7:11 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Σ ευχαριστώ @Kiddo μου για την επεξήγηση 😍 κατάλαβα, άρα είμαστε καλά από θέμα τραχηλου 🤓

Μάλιστα, άρε τις ίδιες πληροφορίες έχουμε σχετικά με το πως τα μετράνε πλέον. Κι εγώ έβλεπα όσο μετρούσε μοιρούς, πόδια, χέρια έβγαζε το Gestational age στην οθόνη και σε όλα ήμασταν από 20+6 έως 21+3 που είμαστε σήμερα. άρα μια χαρά για την "ηλικία" του.

Σειρά σας τώρα με τη @lilly1984, όλα καλά θα πάνε, εύχομαι να είναι συνεργάσιμες ηοι κορούλες σας και να το απολαύσετε 😍 Εγώ να πω ότι έχω παρατηρήσει ότι και πριν τον 4D υπέρηχο αλλά κι πριν τη β επιπεδου πήγα έχοντας πιει παρα πολύ νερό πριν και απ τις προηγούμενες μέρες, και παρατήρησε ότι υπήρχε πολύ καλύτερα ευκρίνεια της εικόνας. Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα μηχανήματα, αλλά στον 4D, επειδή τον κάναμε 2 φορές, την πρώτη που μάθαμε το φύλο αλλά δε καθόταν να δούμε πρόσωπο και την επαναληπτική χωρίς επιπλέον κόστος, ε τι δεύετερη φορά που πήγα με 3 λίτρα νερό, η διαφορά ήταν αισθητή κορίτσια! Οπότε θα σας συμβούλευα να έχετε πιει αρκετό νεράκι :) 

Αμήν Παναγίτσα μου!!! 🙏🙏🙏🙏🙏 

Σ' ευχαριστώ κοριτσάκι μου!! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

Sorry χάθηκα το σκ έχουμε πολλές δουλειές στο σπίτι μέχρι να το φτιάξουμε και δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω!!

Λοιπόν κορίτσια μου εγώ συνέχισα να μην το νοιώθω καθόλου το μωράκι και δεν άντεξα..!! Πήρα τηλέφωνο το γιατρό του δημοσίου που είχαμε δει και για καλή μου τύχη είχε εφημερία οπότε πήγαμε μια βόλτα βραδιάτικα για έναν γρήγορο υπέρηχο..! 🙊😌☺️ Ευτυχώς η σκατουλα, μας είχε γυρίσει πλάτη κάθετα με το κεφάλι στο στέρνο μου και τα ποδαράκια της να κλοτσανε το πλακούντα.. 3 μέρες δεν την ενοιωθα καθόλου.. και όπως καταλαβαίνετε άρχισα να τρελαίνομαι.. περισσότερο για καμία περιτυλιξη τίποτα γιατί καρδούλα ακούγαμε... Αλλά όλα καλά!! Χθες το βράδυ έκανε την επανεμφάνιση της..😅😅

Σε άλλα νέα είπα να ξεκινήσω binge-watching από την αρχή το greys anatomy για να περνάει η ώρα χωρίς να πολυσκεφτομαι... 20 seasons.. που θα πάει, μέχρι να το τελειώσω δεν θα έχω γεννήσει;;! 😅😅

Αχ κι αυτά τα μωράκια μας, όλο γυρνάνε τώρα και σκουντάνε όπου βρουν 😅 καλά έκανες κορίτσι μου για να είσαι κι εσύ ήρεμη λοιπόν 🙏 Από περιέργεια πάντως σου είπαν μήπως τι γίνεται στην περίπτωση που πιάνεις καρδούλα με το ντόπλερ αλλά δεν νιώθεις το μωρό, υπάρχει άραγε κάτι που μπορείς να κάνεις για να την ενθαρρύνεις ν αλλάξει θέση; Κάποια ΄σκηση ίσως;

Πώς πάτε με τις προετοιμασίες του σπιτιού; σε ποιο στάδιο βρίσκεστε; 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/8/2024 at 8:39 ΜΜ, ο/η lahesis είπε:

Πωπω θέλω τουτοριαλ✌️✌️😁😁😁😁

Εδώ εδώ παρούσα!!! Δεν θα μπορούσα να αναπνεύσω χωρίς αυτή τη θαυματουργή εφεύρεση!!!❤️❤️

Βέβαια ο συζυξ το κατεει καλύτερα από μένα, έχει να κάνει όμως με το ότι για να το βάλω εγώ πρέπει λίγο να ανασηκωνομαι για να δω οπότε κάπου τη χάνω.. αλλά όταν μου το βάζει ο σύζυγος (το doppleraki εννοώ αμέσως πονηρά μυαλά!!😝) τη βρίσκει καμπάνα!! Οπότε θα σε συμβούλευα να το πάρεις αν έχεις δεύτερο άτομο για να το βάζετε να την ακούτε..! Ιδανικά δηλαδή να είσαι τελείως ξαπλωμένη για να την πιάνει.. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ασφαλές αν και προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά.. πριν αρχίσω να τη νοιώθω σε καθημερινή βάση, την βάζαμε 2 φορές την εβδομάδα και εκτάκτως αν είχα κάποιο λόγο να ανησυχώ.. τώρα μια φορά την εβδομάδα και εκτάκτως πάλι καλή ώρα που δεν την ενοιωθα..

Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να ξοδευτεις! Το λέω επειδή όταν το έψαχνα υπήρχε μεγάλη ποικιλία από οικιακά Doppler και χάθηκα.. 50€ το πήρα και κάνει τέλεια τη δουλειά του!! Αυτό που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι τα Hz.. όσο πιο χαμηλά Hz έχει τόσο πιο ευαίσθητο είναι να το πω, βασικά τόσο πιο "βαθιά" κάτω από το δέρμα πιάνει.. ένα με 3Hz είναι το ιδανικό.. αν τώρα έχεις μερικά κιλακια παραπάνω στη κοιλιά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με λιγότερα Hz αν και πχ εγώ που ήμουν 68-70 με όλα τα παραπανίσια κιλακια μαζεμένα στη κοιλιά με το 3Hz δεν έχω κάποιο πρόβλημα να τη βρούμε.. αν είσαι παραπάνω θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα με 2Hz ή αν είναι αρκετά παραπάνω, ένα με 1Hz.. Επίσης θα σε συμβούλευα να βρεις ένα που να καταγράφει και τους χτύπους της καρδιάς έτσι ώστε αν τυχόν συμβαίνει κάτι να το καταλάβεις από τους χτύπους αν μειώνονται πχ.. σκέψου τώρα με το γιατρό που μίλησα στο τηλέφωνο με ρώτησε πόσους χτύπους καταγράψαμε και μόνο από αυτό μου είπε ότι είναι όλα καλά και δεν χρειάζεται να ανησυχώ, άσχετα που πήγαμε για να μου φύγει το άγχος..

Τέλος προσπάθησε να μην μπερδέψεις τους δικούς σου χτύπους καρδιάς με του μωρού ή με τους χτύπους των μητριαιων αρτηριών και ανησυχήσεις τσάμπα.. του μωρού κυμαίνονται στους 150 +/-10.. των μητριαιων κάπου στους 100-110 και οι δικοί σου πάνω κάτω στους 70 (περίπου σου λέω με βάση τις δικές μου μετρήσεις).. αν και θέλει πολυυύ "προσπάθεια" για να καταφέρεις να τα μπερδέψεις, στο λέω όμως γιατί διάβασα διάφορα τέτοια αρνητικά σχόλια ψάχνοντας πριν πάρω και είπα να στο διευκρινίσω και αυτό.. αλλά όταν το πάρεις θα το καταλάβεις και μόνη σου τι εννοώ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

@Θέτις Κ.καταρχάς ουαου είσαι φουλ οργανωμένη! τέλειο το πινακάκι, μακάρι να ήμουν τόσο οργανωμένη στη δουλειά μου 😅

@Kiddoσε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές σου, εύχομαι κι εγώ για όλα τα κορίτσια εδώ ό,τι καλύτερο!
Τελευταία φορά τη βγάλανε 425g στις 21+3.
Δεν θυμάμαι πότε την κατάλαβα να κλωτσάει ακριβώς γιατί στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη πάντως αρκετά νωρίς, γύρω στις 18-19.
Βασικά εγώ αγχώνομαι για το ανάποδο, ότι δηλαδή έχει υπερβολική δραστηριότητα, με κλωτσάει πάρα πολλές φορές τη μέρα και πολύ δυνατά 😂 σε σημείο που ανυσηχώ μήπως την ενοχλεί κάτι... θα ρωτήσω και το γιατρό μου αν είναι φυσιολογικό

Θα με δει πάλι την Τετάρτη που θα είμαι 24+3, λογικά θα μου γράψει και την καμπύλη σακχάρου.
Αυτό με ανησυχεί λίγο, δεν είναι κάπως αηδιαστικό αυτό που σου δίνουν να πιεις; φοβάμαι μη με πιάσει κάνας εμετός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Εδώ εδώ παρούσα!!! Δεν θα μπορούσα να αναπνεύσω χωρίς αυτή τη θαυματουργή εφεύρεση!!!❤️❤️

Βέβαια ο συζυξ το κατεει καλύτερα από μένα, έχει να κάνει όμως με το ότι για να το βάλω εγώ πρέπει λίγο να ανασηκωνομαι για να δω οπότε κάπου τη χάνω.. αλλά όταν μου το βάζει ο σύζυγος (το doppleraki εννοώ αμέσως πονηρά μυαλά!!😝) τη βρίσκει καμπάνα!! Οπότε θα σε συμβούλευα να το πάρεις αν έχεις δεύτερο άτομο για να το βάζετε να την ακούτε..! Ιδανικά δηλαδή να είσαι τελείως ξαπλωμένη για να την πιάνει.. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι ασφαλές αν και προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά.. πριν αρχίσω να τη νοιώθω σε καθημερινή βάση, την βάζαμε 2 φορές την εβδομάδα και εκτάκτως αν είχα κάποιο λόγο να ανησυχώ.. τώρα μια φορά την εβδομάδα και εκτάκτως πάλι καλή ώρα που δεν την ενοιωθα..

Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να ξοδευτεις! Το λέω επειδή όταν το έψαχνα υπήρχε μεγάλη ποικιλία από οικιακά Doppler και χάθηκα.. 50€ το πήρα και κάνει τέλεια τη δουλειά του!! Αυτό που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι τα Hz.. όσο πιο χαμηλά Hz έχει τόσο πιο ευαίσθητο είναι να το πω, βασικά τόσο πιο "βαθιά" κάτω από το δέρμα πιάνει.. ένα με 3Hz είναι το ιδανικό.. αν τώρα έχεις μερικά κιλακια παραπάνω στη κοιλιά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με λιγότερα Hz αν και πχ εγώ που ήμουν 68-70 με όλα τα παραπανίσια κιλακια μαζεμένα στη κοιλιά με το 3Hz δεν έχω κάποιο πρόβλημα να τη βρούμε.. αν είσαι παραπάνω θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα με 2Hz ή αν είναι αρκετά παραπάνω, ένα με 1Hz.. Επίσης θα σε συμβούλευα να βρεις ένα που να καταγράφει και τους χτύπους της καρδιάς έτσι ώστε αν τυχόν συμβαίνει κάτι να το καταλάβεις από τους χτύπους αν μειώνονται πχ.. σκέψου τώρα με το γιατρό που μίλησα στο τηλέφωνο με ρώτησε πόσους χτύπους καταγράψαμε και μόνο από αυτό μου είπε ότι είναι όλα καλά και δεν χρειάζεται να ανησυχώ, άσχετα που πήγαμε για να μου φύγει το άγχος..

Τέλος προσπάθησε να μην μπερδέψεις τους δικούς σου χτύπους καρδιάς με του μωρού ή με τους χτύπους των μητριαιων αρτηριών και ανησυχήσεις τσάμπα.. του μωρού κυμαίνονται στους 150 +/-10.. των μητριαιων κάπου στους 100-110 και οι δικοί σου πάνω κάτω στους 70 (περίπου σου λέω με βάση τις δικές μου μετρήσεις).. αν και θέλει πολυυύ "προσπάθεια" για να καταφέρεις να τα μπερδέψεις, στο λέω όμως γιατί διάβασα διάφορα τέτοια αρνητικά σχόλια ψάχνοντας πριν πάρω και είπα να στο διευκρινίσω και αυτό.. αλλά όταν το πάρεις θα το καταλάβεις και μόνη σου τι εννοώ..!

Πολύ πολύ σε ευχαριστώ για την λεπτομερή και εμπεριστατωμένη σου απαντήση! Εντυπωσιάστηκα ❤️❤️

Θα πάρω σίγουρα! Από την αρχή έλεγα θα πάρω όμως μου λέγανε να μην το κάνω τουλάχιστον στην αρχή γιατί δεν είναι εύκολο να βρεις τους χτύπους όταν είναι πολύ μικράκι ,τώρα όμως το έχω ανάγκη!

Το τζελ που πήρες τι είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Αχ κι αυτά τα μωράκια μας, όλο γυρνάνε τώρα και σκουντάνε όπου βρουν 😅 καλά έκανες κορίτσι μου για να είσαι κι εσύ ήρεμη λοιπόν 🙏 Από περιέργεια πάντως σου είπαν μήπως τι γίνεται στην περίπτωση που πιάνεις καρδούλα με το ντόπλερ αλλά δεν νιώθεις το μωρό, υπάρχει άραγε κάτι που μπορείς να κάνεις για να την ενθαρρύνεις ν αλλάξει θέση; Κάποια ΄σκηση ίσως;

Πώς πάτε με τις προετοιμασίες του σπιτιού; σε ποιο στάδιο βρίσκεστε; 🤩

Η αλήθεια είναι ότι το doppleraki δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις επισκέψεις στο γιατρό ούτε τον υπέρηχο του γιατρού.. δηλαδή μπορεί να συμβαίνει κάτι στο μωράκι και εσύ να καθησυχαζεσαι που ακούς τη καρδιά του.. προσωπικά φοβήθηκα για την περιτυλιξη γιατί το έπαθε μια φίλη μου με διπλή περιτυλιξη.. βέβαια δεν είναι σύνηθες σε αυτό το στάδιο συνήθως πιο μετά έχουμε αυτό το φόβο και από ότι μου είπε ο γιατρός αλλά επειδή συνέβη στη φίλη μου το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού.. αν δεν είχα τόσο καιρό να την δω δεν πιστεύω ότι θα αγχωνομουν τόσο..

Για τη θέση του μωρού δεν μου είπαν τίποτα και να σου πω δεν το ρώτησα κιόλας γιατί δεν το σκέφτηκα.. δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε εμείς.. δηλαδή και αυτή η φίλη μου που σου λέω, μόνο συχνή παρακολούθηση έκανε με το γιατρό της αν έβλεπαν ότι κινδύνευε το μωρό να της το πάρει.. και ευτυχώς το μωράκι 1,5 μήνα μετά είχε ξετυλιχτεί μόνο του.. γέννησε και φυσιολογικά..

Ακόμα είμαστε στα γκρεμίσματα.. 😅 έχει πολύ δουλειά.. μόνο το κυρίως υπνοδωμάτιο κοντευουμε να τελειώσουμε.. περιμένουμε ένα υλικό για να περάσει το ταβάνι για τη μούχλα.. μετά σειρά έχει σαλόνι κουζίνα.. άρα μετακόμιση πίσω στο δωμάτιο και υπομονή κανά δίμηνο να το τελειώσει.. 😓 τώρα μόνο σκ ότι καταφέρνει να κάνει ο καημένος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το doppleraki δεν μπορεί να αντικαταστήσει τις επισκέψεις στο γιατρό ούτε τον υπέρηχο του γιατρού.. δηλαδή μπορεί να συμβαίνει κάτι στο μωράκι και εσύ να καθησυχαζεσαι που ακούς τη καρδιά του.. προσωπικά φοβήθηκα για την περιτυλιξη γιατί το έπαθε μια φίλη μου με διπλή περιτυλιξη.. βέβαια δεν είναι σύνηθες σε αυτό το στάδιο συνήθως πιο μετά έχουμε αυτό το φόβο και από ότι μου είπε ο γιατρός αλλά επειδή συνέβη στη φίλη μου το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού.. αν δεν είχα τόσο καιρό να την δω δεν πιστεύω ότι θα αγχωνομουν τόσο..

Για τη θέση του μωρού δεν μου είπαν τίποτα και να σου πω δεν το ρώτησα κιόλας γιατί δεν το σκέφτηκα.. δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε εμείς.. δηλαδή και αυτή η φίλη μου που σου λέω, μόνο συχνή παρακολούθηση έκανε με το γιατρό της αν έβλεπαν ότι κινδύνευε το μωρό να της το πάρει.. και ευτυχώς το μωράκι 1,5 μήνα μετά είχε ξετυλιχτεί μόνο του.. γέννησε και φυσιολογικά..

Ακόμα είμαστε στα γκρεμίσματα.. 😅 έχει πολύ δουλειά.. μόνο το κυρίως υπνοδωμάτιο κοντευουμε να τελειώσουμε.. περιμένουμε ένα υλικό για να περάσει το ταβάνι για τη μούχλα.. μετά σειρά έχει σαλόνι κουζίνα.. άρα μετακόμιση πίσω στο δωμάτιο και υπομονή κανά δίμηνο να το τελειώσει.. 😓 τώρα μόνο σκ ότι καταφέρνει να κάνει ο καημένος..

κατάλαβα! άρα δε μπορο΄υμε να κάνουμε κάτι σ αυτή την περίπτωση, μόνο με στενή παρακολούθηση απ ότι βλέπω... χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με την περ΄ιπτωση της φίλης σου, τλχ υπάρχουν και τα θετικά σενάρια πάντα για να μην αγχωνόμαστε τόσο 🙏

ααα εσείς κάνετε ολικό ρεκτιφιέ στο σπίτι! Νόμιζα μόνο στο παιδικό θα κάνατε ανακαινίσεις, αλλά να που είναι μια καλή ευκαιρία για πλήρη ανασυγκρότηση. Έτσι θα αισθάνεστε κι εσείς καλύτερα φαντάζομαι. Να μας στείλει φωτο αν θέλεις φυσικά όταν φτιάχνετε το δωμάτιο ❤️ εμείς με αφορμή τα ρουχαλάκια/παιχνιδάκια που μας έστειλαν, κάπως κινητοποιηθήκαμε και πήγαμε στα ΙΚΕΑ να πάρουμε 2-3 πραγματάκια ως προς τα έπιπλα. Παραγγείλαμε και μια ταπετσαρία με θέμα το δάσος που σας είχα πει, οπότε την περιμένουμε για να ντ΄υσουμε τον έναν τοίχο και μετά θα αρχίσουμε να μοντάρουμε και τα έπιπλα. Μη φανταστείτε, μια καρέκλα θηλασμού πήραμε και ένα επιπλάκι με καλάθια για την οργάνωση των παιχνιδιών και δραστηριοτήτων. Επίσης χθες βρήκα κι ένα λίκνο συγκοίμησης στο facebook marketplace και θα πάμε να το δούμε/πάρουμε μες τη βδομάδα. Είναι σχεδόν καινούργιο, 4-5 φορές χρησιμοποιήθηκε έγραφε η πωλήτρια, αλλά θα πάρω νέο στρωματάκι για λόγους υγιεινής. Κατα τ άλλα μου φάνηκε σε πολύ καλή κατάσταση.

Θα στείλω φωτο στο μέλλον, αν θέλετε βάζετε κι εσείς, έτσι για να χαζεύουμε και να παίρνουμε ιδέες ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Πολύ πολύ σε ευχαριστώ για την λεπτομερή και εμπεριστατωμένη σου απαντήση! Εντυπωσιάστηκα ❤️❤️

Θα πάρω σίγουρα! Από την αρχή έλεγα θα πάρω όμως μου λέγανε να μην το κάνω τουλάχιστον στην αρχή γιατί δεν είναι εύκολο να βρεις τους χτύπους όταν είναι πολύ μικράκι ,τώρα όμως το έχω ανάγκη!

Το τζελ που πήρες τι είναι?

Έχεις δίκιο!! Το ξέχασα αυτό!! 😅😅 Ναι πρέπει να πάρεις έξτρα γιατί δεν έχει μέσα.. εγώ πήρα τζελ υπερήχων από το φαρμακείο.. 1,5€ έδωσα! Βέβαια και με λιπαντικό μπορείς να το κάνεις αλλά προσωπικά δεν ήθελα για τα χημικά που έχουν..

Αυτά πήρα εγώ: 

IMG_20240902_132908.jpg

IMG_20240902_133033.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

κατάλαβα! άρα δε μπορο΄υμε να κάνουμε κάτι σ αυτή την περίπτωση, μόνο με στενή παρακολούθηση απ ότι βλέπω... χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με την περ΄ιπτωση της φίλης σου, τλχ υπάρχουν και τα θετικά σενάρια πάντα για να μην αγχωνόμαστε τόσο 🙏

ααα εσείς κάνετε ολικό ρεκτιφιέ στο σπίτι! Νόμιζα μόνο στο παιδικό θα κάνατε ανακαινίσεις, αλλά ναι που είναι μια καλή ευκαιρία για πλήρη ανασυγκρότηση. Έτσι θα αισθάνεστε κι εσείς καλύτερα φαντάζομαι. Να μας στείλει φωτο αν θέλεις φυσικά όταν φτιάχνετε το δωμάτιο ❤️ εμείς με αφορμή τα ρουχαλάκια/παιχνιδάκια που μας έστειλαν, κάπως κινητοποιηθήκαμε και πήγαμε στα ΙΚΕΑ να πάρουμε 2-3 πραγματάκια ως προς τα έπιπλα. Παραγγείλαμε και μια ταπετσαρία με θέμα το δάσος που σας είχα πει, οπότε την περιμένουμε για να ντ΄υσουμε τον έναν τοίχο και μετά θα αρχίσουμε να μοντάρουμε και τα έπιπλα. Μη φανταστείτε, μια καρέκλα θηλασμού πήραμε και ένα επιπλάκι με καλάθια για την οργάνωση των παιχνιδιών και δραστηριοτήτων. Επίσης χθες βρήκα κι ένα λίκνο συγκοίμησης fecabook marketplace και θα πάμε να το δούμε/πάρουμε μες τη βδομάδα. Είναι σχεδόν καινούργιο, 4-5 φορές χρησιμοποιήθηκε έγραφε η πωλήτρια, αλλά θα πάρω νέο στρωματάκι για λόγους υγιεινής. Κατα τ άλλα μου φάνηκε σε πολύ καλή κατάσταση.

Θα στείλω φωτο στο μέλλον, αν θέλετε βάζετε κι εσείς, έτσι για να χαζεύουμε και να παίρνουμε ιδέες ☺️

Αχ τι ωραία ρε συ!!!! Μπράβο βρε παιδιά!!! Με το καλό!!!!! ❤️❤️❤️❤️😍😍😍😍😍 Να μας στείλεις όταν θα είναι έτοιμο!!! Αυτή τη καρέκλα θηλασμού και γω τη λαχταράω.. φαίνεται τόσο αναπαυτική..😍😍😍

Εννοείτε!!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένη να το πιάσουμε και εννοείται θα σας στείλω φωτο!! Απλά θα αργήσουμε.. θα είναι το τελευταίο δωμάτιο που θα πιάσουμε γιατί ούτως ή άλλως το μωράκι τουλάχιστον το α εξάμηνο θα το έχω στο δωμάτιο μας.. το σπίτι είναι μέσα στην υγρασία και τη μούχλα.. δεν ξέρω αν είδες φωτογραφία που ανέβασα τις προάλλες.. έτσι είναι όλο το σπίτι γύρω γύρω και έχει φουσκώσει όλο μέχρι τις σιδεροβεργες του σπιτιού.. οπότε θέλει να φύγει όλο αυτό να σκαφτεί ουσιαστικά και να τσιμεντωθει από την αρχή, σοβά, να τριφτει, στόκος και ξανά τρίψιμο, ααντιιδρωτικο αντιμουχλικο χρωμα 😓.. έχουμε τελειώσει τη ταράτσα από μόνωση αν και στη κατάσταση που είναι ο άντρας μου λέει αν θα βγάλει το χρόνο γιατί θέλει κανονικά κάτι για πανιά μου έλεγε (δεν καταλαβαίνω ούτε τα μισά που λέει..🙊😅), μένουν οι τοίχοι γύρω γύρω εξωτερικά του σπιτιού να μονωθεί και το μέσα.. δεν μπορώ να φέρω το μωράκι σε αυτή την υγρασία και τη μούχλα.. είμαστε και στο ενοίκιο με έναν ιδιοκτήτη με μόνη έννοια να αυξήσει το ενοίκιο.. οπότε μιλάμε για πολλά λεφτά.. έχουν ήδη φύγει πάνω από 600€ και περιμένουμε να πληρωθούμε τώρα για να συνεχίσουμε..

Δυστυχώς από πράγματα του μωρού δεν καταφέραμε να πάρουμε τίποτα παραπάνω πέρα από το καρότσι που είχαμε ήδη πάρει.. θα δω και από φίλες (να τις έχει καλά!!) τι θα μας δώσουν μπας και γλιτώσουμε 5 πράγματα και ότι παραπάνω χρειαστεί θα το πάρουμε στο τέλος.. μάλλον μόνο το λίκνο και το αυγό θα πάρουμε από ότι καταλαβαίνω γιατί έχουν μπόλικα να μας δώσουν!! 🙏🙏❤️❤️❤️

Ευτυχώς μας στέλνεις εσύ φωτογραφίες με μωρουδιακα να γλυκαινει η ψυχή μας!! 😍😍😍 Και δεν πρόλαβα να σου σχολιάσω... Τι όμορφα ρε συ!!!!! Το αλεπουδακι βλέπω το δέσαμε στο παιδί και στα ρουχαλακια!! 😂😂😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2024 at 5:43 ΜΜ, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Τέλεια! Ευχαριστώ κορίτσι μου 🙏

Λοιπόν κορίτσια όπως σας είχα πει μου έστειλαν μια βαλίτσα με ρουχαλακια και παιχνιδάκια οι κουνιάδες μου κι άρχισα να τα οργανώνω σε κατηγορίες και φυσικά Μ έπιασε baby fever (λες και δεν είμαι έγκυος ήδη 🤣). Οπότε ξεχύθηκα στα μαγαζιά σαν τη χαζομαμα και είπα να πάω για αυτό το "ένα φορμακι για το καλό" που ξεκίνησε ως παράδοση μετά από κάθε milestone, μιας κι η β επιπέδου πήγε άψογα. 

Νομίζω ότι ξεφύγαμε κάπως από το "1 φορμακι" 🤭🤭

Μου είπαν γενικά να προτιμήσω τα πυτζαμακια με φερμουάρ για τις δύσκολες νύχτες αλλαγής πανας. Όσο για τις σαλιαρες στις φώτο, είμαι σίγουρη ότι θα είναι παντελώς άχρηστες, αλλά μου άρεσαν τα σχεδιακια και ήταν σε -70% 😅💙🤎

 

IMG_20240831_153145.jpg

IMG_20240831_153208.jpg

IMG_20240831_153305.jpg

Τα φορμακια που διάλεξες είναι υπέροχα! Μου αρέσουν πολύ αυτά τα ήρεμα χρώματα στα μωρά! ☺️ Κι έχουν κι αλεπουδακια 🦊 ❤️

Μην το λες ότι θα είναι άχρηστες, βγάζουν πολλά σάλια τα μωρά (τουλάχιστον έβγαζε το δικό μας για κάνα 6μηνο) στις αρχές και τις κάνουν μούσκεμα... Ή μπορεί να κάνει γουλιτσες εκεί που κάθεται και δεν το περιμένεις... 😆 Μπορεί να σου φανούν χρήσιμες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2024 at 1:44 ΜΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Υποθέτω κι εγώ ότι είναι οι εγκυμοσύνες μου τέτοιες. Μου είπε ο γιατρός να το κοιτάξουμε ξανά σε δύο εβδομάδες για να δούμε σε ποιο ποσοστό της καμπύλης ανάπτυξης είμαστε. Αλλιώς οι δικες μου υποθέσεις είναι ότι θα γεννήσω νωρίτερα; Θα ψάξουμε να δούμε αν φταίει κάτι; Δεν ξέρω 🤷🏻‍♀️

Πάντως δεν τον ανησύχησε τον γιατρό μου

Εφόσον ο γιατρός σου δεν ανησυχεί, θα σου έλεγα να μην ανησυχείς και εσύ.. αν ήταν κάτι να κάνεις ή που περνάει από το χέρι σου, θα στο έλεγε πιστεύω..! Αν είναι να γεννήσεις νωρίτερα ας είναι.. εσύ και το μωράκι να είστε υγιείς πάνω από όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/8/2024 at 6:42 ΜΜ, ο/η lahesis είπε:

Άμα δεν ανησύχησε ο γιατρός ,να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις! Απλώς κάνεις μεγάλα παιδιά κυρία μου 😁😁✌️✌️

Απ' ότι φαίνεται... Η κακομοίρα εγώ βγήκα 2700 όταν γεννήθηκα, αλλά ο άντρας μου 4,5 κιλά!! Ήλπιζα ότι θα βγάλω μικρά μωρά... Μα όλα από κείνον να πήραν; 🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! 

Sorry χάθηκα το σκ έχουμε πολλές δουλειές στο σπίτι μέχρι να το φτιάξουμε και δεν προλαβαίνω να σας απαντήσω!!

Λοιπόν κορίτσια μου εγώ συνέχισα να μην το νοιώθω καθόλου το μωράκι και δεν άντεξα..!! Πήρα τηλέφωνο το γιατρό του δημοσίου που είχαμε δει και για καλή μου τύχη είχε εφημερία οπότε πήγαμε μια βόλτα βραδιάτικα για έναν γρήγορο υπέρηχο..! 🙊😌☺️ Ευτυχώς η σκατουλα, μας είχε γυρίσει πλάτη κάθετα με το κεφάλι στο στέρνο μου και τα ποδαράκια της να κλοτσανε το πλακούντα.. 3 μέρες δεν την ενοιωθα καθόλου.. και όπως καταλαβαίνετε άρχισα να τρελαίνομαι.. περισσότερο για καμία περιτυλιξη τίποτα γιατί καρδούλα ακούγαμε... Αλλά όλα καλά!! Χθες το βράδυ έκανε την επανεμφάνιση της..😅😅

Σε άλλα νέα είπα να ξεκινήσω binge-watching από την αρχή το greys anatomy για να περνάει η ώρα χωρίς να πολυσκεφτομαι... 20 seasons.. που θα πάει, μέχρι να το τελειώσω δεν θα έχω γεννήσει;;! 😅😅

Πωπω φαντάζομαι το άγχος σου και μετά την ανακούφιση σου!! Ευτυχώς την ακούσατε μια χαρά!! 🩷 Μόνο άγχος αυτές οι εγκυμοσύνες πια! Από την αρχή μέχρι το τέλος! 😅

Μια χαρά προλαβαίνεις! Άσε την ανακαίνιση εξολοκλήρου στον άντρα σου και κατσε στον καναπέ! 😆 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η _piripiri_ είπε:

Πωπω φαντάζομαι το άγχος σου και μετά την ανακούφιση σου!! Ευτυχώς την ακούσατε μια χαρά!! 🩷 Μόνο άγχος αυτές οι εγκυμοσύνες πια! Από την αρχή μέχρι το τέλος! 😅

Μια χαρά προλαβαίνεις! Άσε την ανακαίνιση εξολοκλήρου στον άντρα σου και κατσε στον καναπέ! 😆 

Δεν έχω και αντιδράσεις!! 🤣🤣🤣🤣 Τώρα πρέπει να με δεις!! Που έχουμε ρίξει το στρώμα στο κέντρο του σαλονιού μπροστά στη τηλεόραση με το καναπέ γύρω γύρω (είναι π ο καναπές).. κιουρια!!! 🤣🤣🤣🤣

Ε δεν γίνεται να τον αφήσω τελείως μόνο του.. ότι έχει να κάνει με άδειασμα του χώρου και επανατοποθέτηση θέλει βοήθεια.. άλλωστε κάποιος πρέπει να δίνει τις εντολές και να επιβλέπει!!!! 😝🤣🤣🤣

Αυτό λέω, άντε να γεννήσω να ηρεμήσω!! Αν και όσες έχετε ήδη παιδάκια μάλλον γελάτε!! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

κατάλαβα! άρα δε μπορο΄υμε να κάνουμε κάτι σ αυτή την περίπτωση, μόνο με στενή παρακολούθηση απ ότι βλέπω... χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με την περ΄ιπτωση της φίλης σου, τλχ υπάρχουν και τα θετικά σενάρια πάντα για να μην αγχωνόμαστε τόσο 🙏

ααα εσείς κάνετε ολικό ρεκτιφιέ στο σπίτι! Νόμιζα μόνο στο παιδικό θα κάνατε ανακαινίσεις, αλλά να που είναι μια καλή ευκαιρία για πλήρη ανασυγκρότηση. Έτσι θα αισθάνεστε κι εσείς καλύτερα φαντάζομαι. Να μας στείλει φωτο αν θέλεις φυσικά όταν φτιάχνετε το δωμάτιο ❤️ εμείς με αφορμή τα ρουχαλάκια/παιχνιδάκια που μας έστειλαν, κάπως κινητοποιηθήκαμε και πήγαμε στα ΙΚΕΑ να πάρουμε 2-3 πραγματάκια ως προς τα έπιπλα. Παραγγείλαμε και μια ταπετσαρία με θέμα το δάσος που σας είχα πει, οπότε την περιμένουμε για να ντ΄υσουμε τον έναν τοίχο και μετά θα αρχίσουμε να μοντάρουμε και τα έπιπλα. Μη φανταστείτε, μια καρέκλα θηλασμού πήραμε και ένα επιπλάκι με καλάθια για την οργάνωση των παιχνιδιών και δραστηριοτήτων. Επίσης χθες βρήκα κι ένα λίκνο συγκοίμησης στο facebook marketplace και θα πάμε να το δούμε/πάρουμε μες τη βδομάδα. Είναι σχεδόν καινούργιο, 4-5 φορές χρησιμοποιήθηκε έγραφε η πωλήτρια, αλλά θα πάρω νέο στρωματάκι για λόγους υγιεινής. Κατα τ άλλα μου φάνηκε σε πολύ καλή κατάσταση.

Θα στείλω φωτο στο μέλλον, αν θέλετε βάζετε κι εσείς, έτσι για να χαζεύουμε και να παίρνουμε ιδέες ☺️

Αχ, ναι! Άμα θέλετε στείλτε φωτογραφίες τα παιδικά δωμάτια! Εμείς δεν είχαμε καταφέρει να το βάψουμε ή να του βάλω αυτοκόλλητα που ήθελα στους τοίχους, γιατί έλεγε ο άντρας μου ότι είναι πεταμένα λεφτά κι είχα ξενερώσει στο τέλος... 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Αχ τι ωραία ρε συ!!!! Μπράβο βρε παιδιά!!! Με το καλό!!!!! ❤️❤️❤️❤️😍😍😍😍😍 Να μας στείλεις όταν θα είναι έτοιμο!!! Αυτή τη καρέκλα θηλασμού και γω τη λαχταράω.. φαίνεται τόσο αναπαυτική..😍😍😍

Εννοείτε!!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένη να το πιάσουμε και εννοείται θα σας στείλω φωτο!! Απλά θα αργήσουμε.. θα είναι το τελευταίο δωμάτιο που θα πιάσουμε γιατί ούτως ή άλλως το μωράκι τουλάχιστον το α εξάμηνο θα το έχω στο δωμάτιο μας.. το σπίτι είναι μέσα στην υγρασία και τη μούχλα.. δεν ξέρω αν είδες φωτογραφία που ανέβασα τις προάλλες.. έτσι είναι όλο το σπίτι γύρω γύρω και έχει φουσκώσει όλο μέχρι τις σιδεροβεργες του σπιτιού.. οπότε θέλει να φύγει όλο αυτό να σκαφτεί ουσιαστικά και να τσιμεντωθει από την αρχή, σοβά, να τριφτει, στόκος και ξανά τρίψιμο, ααντιιδρωτικο αντιμουχλικο χρωμα 😓.. έχουμε τελειώσει τη ταράτσα από μόνωση αν και στη κατάσταση που είναι ο άντρας μου λέει αν θα βγάλει το χρόνο γιατί θέλει κανονικά κάτι για πανιά μου έλεγε (δεν καταλαβαίνω ούτε τα μισά που λέει..🙊😅), μένουν οι τοίχοι γύρω γύρω εξωτερικά του σπιτιού να μονωθεί και το μέσα.. δεν μπορώ να φέρω το μωράκι σε αυτή την υγρασία και τη μούχλα.. είμαστε και στο ενοίκιο με έναν ιδιοκτήτη με μόνη έννοια να αυξήσει το ενοίκιο.. οπότε μιλάμε για πολλά λεφτά.. έχουν ήδη φύγει πάνω από 600€ και περιμένουμε να πληρωθούμε τώρα για να συνεχίσουμε..

Δυστυχώς από πράγματα του μωρού δεν καταφέραμε να πάρουμε τίποτα παραπάνω πέρα από το καρότσι που είχαμε ήδη πάρει.. θα δω και από φίλες (να τις έχει καλά!!) τι θα μας δώσουν μπας και γλιτώσουμε 5 πράγματα και ότι παραπάνω χρειαστεί θα το πάρουμε στο τέλος.. μάλλον μόνο το λίκνο και το αυγό θα πάρουμε από ότι καταλαβαίνω γιατί έχουν μπόλικα να μας δώσουν!! 🙏🙏❤️❤️❤️

Ευτυχώς μας στέλνεις εσύ φωτογραφίες με μωρουδιακα να γλυκαινει η ψυχή μας!! 😍😍😍 Και δεν πρόλαβα να σου σχολιάσω... Τι όμορφα ρε συ!!!!! Το αλεπουδακι βλέπω το δέσαμε στο παιδί και στα ρουχαλακια!! 😂😂😍😍😍

Κλαίω με την περιγραφή της ανακαίνισης!! 🤣 Αλλά ωραίος αυτός ο ιδιοκτήτης... Ολόκληρη ανακαίνιση του κάνετε, άλλο σπίτι θα του παραδώσετε στο τέλος, και θέλει και να αυξήσει το ενοίκιο; 😒

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Κλαίω με την περιγραφή της ανακαίνισης!! 🤣 Αλλά ωραίος αυτός ο ιδιοκτήτης... Ολόκληρη ανακαίνιση του κάνετε, άλλο σπίτι θα του παραδώσετε στο τέλος, και θέλει και να αυξήσει το ενοίκιο; 😒

Δεν έχει ιδέα τι κάνουμε στο σπίτι.. σκέψου φοβόμαστε να τον ενημερώσουμε.. στο παρελθόν οτιδήποτε μπορεί να χρειάστηκε το σπίτι και επικοινωνούσαμε μαζί του, μας αύξανε το ενοίκιο.. τελευταία φορά που του είπαμε για την κατάσταση με τη μούχλα και την υγρασία (πριν 2 χρόνια) μας αύξησε πάλι το ενοίκιο και μας είπε αν θέλουμε να το φτιάξουμε με δικά μας έξοδα.. οπότε πλέον απλά τον αποφεύγουμε..🙄 από την άλλη, με τις τιμές των ενοικίων κάνουμε το σταυρό μας που μας ανανεώνει το συμβόλαιο...😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σας ευχαριστώ κορίτσια!  Ευτυχως πάμε καλά με τον ορο, αύριο το πρωί θα μου τον βγάλουν για να δούμε πως θα πάει.  Με την @Raf123 κρατάμε γερά…
    • Με έχει πιάσει ο όρος. Από το μεσημέρι μόνο 4 μεγάλες συσπάσεις έχω κάνει αλλά δεν μας νοιάζουν αφού είναι ακανόνιστες.  Αυριο το πρωί θα μου βγάλουν τον ορο και θα με κρατήσουν 4-5 ώρες να δουν πως θα πάω. Αν δεν κάνω πάλι συντονισμένες συσπάσεις θα πάω σπιτι και θα παίρνω χάπι για μια εβδομάδα. Την Δευτέρα το απόγευμα θα με δει και ο γιατρός μου.  Το μόνο που το πρωί μου έκανε μια μαία κολπική εξέταση και με πονάει λίγο ακόμη και βγάζω και καφε βλέννα…άγαρμπη ήταν!!!!
    • Καλησπέρα κορίτσια,θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα ξέρει να μου προτείνει παιδογαστρεντερολογο που να έχει εμπειρία στην νηστιδοστομια.
    • Κορίτσι μου εγώ πρώτη φορά ακούω να αλλάζει η τιμή του γιατρού με το δωμάτιο κ έχω γεννήσει ένα στην Αθήνα κ ένα στην Λάρισα (όταν έψαχνα ρωτησα αρκετούς  για τιμες κ κανένας δεν μου είπε ότι αλλάζει με το δωμάτιο) είσαι σίγουρη ότι κατάλαβες καλά; Συνήθως κάποιοι γιατροί ζητάνε πιο πολλά όταν κάνουν καισαρική . Μήπως εννοούσε αυτό ο γιατρός; 🤔 πραγματικά περίεργο γιατί ο γιατρός για τις υπηρεσίες του δεν σχετίζεται με το τι δωμάτιο θα κλείσεις εσυ για να μείνεις στο μαιευτήριο (άσε που συνήθως εκεί βοηθανε οι γιατροί δεν χρεώνουν έξτρα) 🤷🏼‍♀️   οπως κ να έχει με το καλό το μωράκι σου ❤️❤️❤️❤️
    • Κορίτσι μου καλά έκανες κ πηγές να σου βάλουν τοκολυτικα!! Ξεκούραση όσο μπορείς να πας τουλάχιστον 37 εβ!!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...