Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Με μεζούρα; Κάτι δεν κατάλαβα καλά; 😆🙄 

Μια χαρά κατάλαβες φιλτατη 🤣 με μεζούρα και το ακούνε με χωνί.ΝΑΙΙΙΙΙ ΜΕ ΧΩΝΙΙΙΙΙΙ 🤣 θα σας το βγάλω φωτογραφία να το δείτε όταν θα ξαναπάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου, όλα καλά βγήκανε, 76-150-137. Πήγα και στο γιατρό σήμερα να του τις δείξω, να κάνουμε κι έναν υπέρηχο. Όλα πολύ καλά τα βρήκε με το μωρό, αλλά έφτασε 1κιλο! 😱 Μου είπε ότι το μετράει κάπως μεγάλο και ότι έχω λίγο αυξημένο υγρό και να πάμε να το δούμε πάλι σε 2 εβδομάδες... 😮💨 Καθόταν και το μετρούσε πόση ώρα... 

Έτσι ήταν τα πράγματα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια, αλλά στο τέλος του 8ου και στον 9ο. Δεν αγχώθηκα όταν το πρωτοάκουσα, αλλά αναρωτιέμαι πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη τελικά, αν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι και πώς θα γεννήσω τελικά... Τέλος πάντων, υπομονή και θα δούμε... 

Νομίζω πως αν κάτι σε αγχώνει ,μήπως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη? 

Αλλά αν έχει ξανασυμβεί στη προηγούμενη εγκυμοσύνη ,μήπως τελικά απλά σε σένα είναι φυσιολογικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! 

Ξέρω έχω χαθεί - πήγαμε κάποιες μέρες διακοπές τελικά, και τώρα έχω επιστρέψει στη δουλειά και δε τους προλαβαίνω 🙈

Πριν σας πω τα νέα μου και σχολιάσω στα δικά σας, κάθισα να διαβάσω και να ανανεώσω το πινακάκι μας, μιας και μαζευόμαστε όλες σιγά-σιγά 🤓
@_piripiri_ @Kallia.Geo @Maya_ @lilly1984 @Kiddo @lahesis @MarMar90

@Kate1992 καλή επιτυχία για σήμερα! περιμένουμε νέα σου ❤️

image.png.61e4a58187b4be66023e887a2166e08e.png
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με παρακαλώ, είχα πάααααρα πολλά μηνύματα να διαβάσω και μπορεί να έχω μπερδέψει τις πληροφορίες. Επίσης γράψτε μου όσες έχετε προγραμματισμένα ραντεβού ή ό,τι άλλο κρίνετε ενδιαφέρον για το πινακάκι μας. Τα κοριτσάκια φαίνεται να κυριαρχούν πάντως σ αυτη την ενότητα ❤️ χεχε

Ουαααααου τι οργάνωση είναι αυτή? Σε ευχαριστούμε για την καταγραφή! Μήπως το 2024 είναι ροζ χρόνια λοιπόν 💕💕 για να δουμεεε πως θα εξελιχθεί! Όλα όλα τα μωρά του κόσμου να είναι γερά  και να μας ταράζουν στις κλωτσιές για να χαιρόμαστε 😁😁

Σε τι χώρο εργασίας βρίσκεσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Ουαααααου τι οργάνωση είναι αυτή? Σε ευχαριστούμε για την καταγραφή! Μήπως το 2024 είναι ροζ χρόνια λοιπόν 💕💕 για να δουμεεε πως θα εξελιχθεί! Όλα όλα τα μωρά του κόσμου να είναι γερά  και να μας ταράζουν στις κλωτσιές για να χαιρόμαστε 😁😁

Σε τι χώρο εργασίας βρίσκεσαι?

Ήθελα να σου γράψω καιρό τώρα κορίτσι μου όταν μας πρωτοσυστήθηκες, αλλά μ αυτά και με κείνα δε σας έγραψα τίποτα έχει τόσες εβδομάδες! Είχες αναφέρει ότι μένεις εξωτερικό και ηθελα να σε ρωτήσω σε ποια χώρα, μιας κι εγώ είμαι ξενητεμένη 🤣 Από την Ιβηρική χερσόνησσο σας γ΄ραφω λοιπόν, Πορτογαλλία 💫

Κι εδώ διαφέρουν τα πράγματα όσον αφορά την εγκυμοσύνη, δλδ παρατηρώ αυτά που γράφουν οι άλλες κοπέλες για στενή παρακολούθηση, διαρκή επικοινωνία με γυναικολόγους, κτλ. Εδώ καμία σχέση! Δλδ εντάξει σου δίνουν το κινητό τους για ώρα ανάγκης αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως στην Ελλάδα. Επειδή έτυχε και η αρχή της εγκυμοσύνης με βρήκε Ελλάδα και είχα μια σύντομη εμπειρία με γυναικολόγο εκεί, να φταναστείς, του έστειλα μια ερώτηση του ανθρώπου Κυριακή πρωί γιατί αγχώθηκα για κάτι κι ο άνθρωπος με πήρε τηλ μέσα σε 10 λεπτά ενώ ήταν με το γιο του σε οικογενειακή εξόρμηση απλά για να με καθησυχάσει, Ούτε καν εδώ 😅  1-2 φορές που έστειλα για κάτι ύποπτα υγρά η απάντηση που έλαβα ήταν του στυλ "βρίσκομαι σε άδεια, πήγαινε στα επείγοντα". Δλδ προφανώς και δε λέω, όλοι έχουν δικαίωμα στην άδεια και το ρεπό τους, απλά το αναφέρω για να δείξω τη διαφορά 😅

Δουλεύω στον τομέα της τεχνολογίας για την εκπαίδευση, αλλά είναι 100% από το σπίτι οπότε δε κουράζομαι με πηγαινελα, και γενικά μπορώ να φτιάχνω το πρόγραμμά μου όπως θέλω. Οπότε δε σκοπεύω να πάρω κάποια άδεια πριν τη γέννα, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για το μωράκι προφανώς. Εσύ με τι ασχολε΄ισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Ουαααααου τι οργάνωση είναι αυτή? Σε ευχαριστούμε για την καταγραφή! Μήπως το 2024 είναι ροζ χρόνια λοιπόν 💕💕 για να δουμεεε πως θα εξελιχθεί! Όλα όλα τα μωρά του κόσμου να είναι γερά  και να μας ταράζουν στις κλωτσιές για να χαιρόμαστε 😁😁

Σε τι χώρο εργασίας βρίσκεσαι?

Στην ενότητα με τα μωράκια Φεβρουαρίου '25 πάντως βλέπω πολλά αγοράκια έτσι καμιά φορά που βλέπω και τα δικά τους 💙 μάλλον το πάμε ανα μήνα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lahesis είπε:

Μια χαρά κατάλαβες φιλτατη 🤣 με μεζούρα και το ακούνε με χωνί.ΝΑΙΙΙΙΙ ΜΕ ΧΩΝΙΙΙΙΙΙ 🤣 θα σας το βγάλω φωτογραφία να το δείτε όταν θα ξαναπάω!

Με χωνί; Ούτε καν κάποιο τομογράφο; Κρατάνε κάποιο παραδοσιακό προφίλ; 😆 Και δηλαδή αν αποφασίσεις εσύ να πάρεις 30 κιλά σε ένα μήνα; Αυτό πώς αξιολογείται ακριβώς; Τι μέτρηση θα είναι; 🤔 Πολύ θέλω να δω μια φωτογραφία! 😆😆

Σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται;

στις πριν 1 ώρα, ο/η lahesis είπε:

Νομίζω πως αν κάτι σε αγχώνει ,μήπως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη? 

Αλλά αν έχει ξανασυμβεί στη προηγούμενη εγκυμοσύνη ,μήπως τελικά απλά σε σένα είναι φυσιολογικό?

Μάλλον σε μένα είναι φυσιολογικό, νιώθω ότι θα γεννήσω νωρίτερα με όλα αυτά που άκουσα... Πάντως ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος, αλλά θα το δούμε πάλι στις 12/9. @Θέτις Κ. άμα θέλεις πρόσθεσε το στο πολύ ωραίο πινακακι που μας έφτιαξες ☺️ 

Θα ρωτήσω και τον γιατρό στο Doppler που το έχω 26/9, είναι κι αυτός μαιευτήρας, θα μας τα πει πιο αναλυτικά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ήθελα να σου γράψω καιρό τώρα κορίτσι μου όταν μας πρωτοσυστήθηκες, αλλά μ αυτά και με κείνα δε σας έγραψα τίποτα έχει τόσες εβδομάδες! Είχες αναφέρει ότι μένεις εξωτερικό και ηθελα να σε ρωτήσω σε ποια χώρα, μιας κι εγώ είμαι ξενητεμένη 🤣 Από την Ιβηρική χερσόνησσο σας γ΄ραφω λοιπόν, Πορτογαλλία 💫

Κι εδώ διαφέρουν τα πράγματα όσον αφορά την εγκυμοσύνη, δλδ παρατηρώ αυτά που γράφουν οι άλλες κοπέλες για στενή παρακολούθηση, διαρκή επικοινωνία με γυναικολόγους, κτλ. Εδώ καμία σχέση! Δλδ εντάξει σου δίνουν το κινητό τους για ώρα ανάγκης αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως στην Ελλάδα. Επειδή έτυχε και η αρχή της εγκυμοσύνης με βρήκε Ελλάδα και είχα μια σύντομη εμπειρία με γυναικολόγο εκεί, να φταναστείς, του έστειλα μια ερώτηση του ανθρώπου Κυριακή πρωί γιατί αγχώθηκα για κάτι κι ο άνθρωπος με πήρε τηλ μέσα σε 10 λεπτά ενώ ήταν με το γιο του σε οικογενειακή εξόρμηση απλά για να με καθησυχάσει, Ούτε καν εδώ 😅  1-2 φορές που έστειλα για κάτι ύποπτα υγρά η απάντηση που έλαβα ήταν του στυλ "βρίσκομαι σε άδεια, πήγαινε στα επείγοντα". Δλδ προφανώς και δε λέω, όλοι έχουν δικαίωμα στην άδεια και το ρεπό τους, απλά το αναφέρω για να δείξω τη διαφορά 😅

Δουλεύω στον τομέα της τεχνολογίας για την εκπαίδευση, αλλά είναι 100% από το σπίτι οπότε δε κουράζομαι με πηγαινελα, και γενικά μπορώ να φτιάχνω το πρόγραμμά μου όπως θέλω. Οπότε δε σκοπεύω να πάρω κάποια άδεια πριν τη γέννα, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για το μωράκι προφανώς. Εσύ με τι ασχολε΄ισαι;

Ααααα τα χαιρετίσματα μου από την Σκανδιναβία και συγκεκριμένα τη Σουηδία!

Εσύ τουλάχιστον επικοινωνεις με γιατρούς, εγώ με μαίες και μόνο αν το κρίνουν οι μαίες απαραίτητο θα δω γιατρό! Μια φορά είχα πάρει τη γραμμή που έχουν για ιατρικές συμβουλές και να σου πουν πως να κινηθείς ανάλογα με τα συμπτώματα και περίμενα στη γραμμή για 1,5 ώρα για να μου πει να πάω μια βόλτα έξω και να μην το σκέφτομαι ( αυτό που με απασχολούσε) 😁😁🤣

Πάλι καλά που δεν μου είπε και 50 ευρώ για τη συμβουλή στο τέλος 🤣

Πολύ ωραίο το είδος της εργασίας σου και ακόμα πιο τέλειο το ότι δουλεύεις από το σπίτι! Εγώ δουλεύω σε διάφορα γραφεία και οργανώνω τις αίθουσες των μίτινγκ καιιι ότι χρειαστούν μέσα σε αυτές από το να είναι καθαρά , μέχρι το να παραγγείλω να έχουν χυμούς , καφεδες φρούτα, σαλάτες και ότι άλλο ζητήσουν. Έχει τρέξιμο γιατί δεν είμαι μόνο σε ένα γραφείο! Σκέφτομαι να κρατήσω ένα γραφείο και τις υπόλοιπες ώρες θα ζητήσω να με γράψουν αρρώστη! Θέλω να βγαίνω από το σπίτι, γιατί είμαι επιρρεπής με το φαγητό ✌️ και ειδικά που εδώ θα είναι η καρδιά του χειμώνα στο τέλος της εγκυμοσύνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Με χωνί; Ούτε καν κάποιο τομογράφο; Κρατάνε κάποιο παραδοσιακό προφίλ; 😆

Με χωνί με χωνί, στο τσακιρ κέφι χρησιμοποιούν εκείνα τα οικιακα ντοπλερ που κυκλοφορουν στην αγορά . Τώρα για την ερώτηση σχετικά με τα κιλά , είναι πολύ σωστή , θα τους την θέσω την επόμενη φορά να δω τι θα μου πουν! Πρώτη φορά θα με μετρήσουν το Σεπτέμβρη, εκεί θα τα δω αναλυτικά όλα!

Η αλήθεια είναι ότι θα πάω μόνη μου σε γιατρό εξωτερικά όπως πήγαινα στην αρχή, θέλω σιγουριά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Με χωνί; Ούτε καν κάποιο τομογράφο; Κρατάνε κάποιο παραδοσιακό προφίλ; 😆 Και δηλαδή αν αποφασίσεις εσύ να πάρεις 30 κιλά σε ένα μήνα; Αυτό πώς αξιολογείται ακριβώς; Τι μέτρηση θα είναι; 🤔 Πολύ θέλω να δω μια φωτογραφία! 😆😆

Σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται;

Μάλλον σε μένα είναι φυσιολογικό, νιώθω ότι θα γεννήσω νωρίτερα με όλα αυτά που άκουσα... Πάντως ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος, αλλά θα το δούμε πάλι στις 12/9. @Θέτις Κ. άμα θέλεις πρόσθεσε το στο πολύ ωραίο πινακακι που μας έφτιαξες ☺️ 

Θα ρωτήσω και τον γιατρό στο Doppler που το έχω 26/9, είναι κι αυτός μαιευτήρας, θα μας τα πει πιο αναλυτικά... 

*Δεν έγραψα "τομογράφο" κανονικά εδώ, "τοκογραφο" έγραψα αλλά διορθώθηκε μόνο του 😅

στις πριν 44 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Με χωνί με χωνί, στο τσακιρ κέφι χρησιμοποιούν εκείνα τα οικιακα ντοπλερ που κυκλοφορουν στην αγορά . Τώρα για την ερώτηση σχετικά με τα κιλά , είναι πολύ σωστή , θα τους την θέσω την επόμενη φορά να δω τι θα μου πουν! Πρώτη φορά θα με μετρήσουν το Σεπτέμβρη, εκεί θα τα δω αναλυτικά όλα!

Η αλήθεια είναι ότι θα πάω μόνη μου σε γιατρό εξωτερικά όπως πήγαινα στην αρχή, θέλω σιγουριά!

Πωπω, το χωνί δηλαδή δε θα το περίμενα με τίποτα στη Σουηδία. Θα περίμενα τα πάντα να είναι σούπερ εξελιγμένα και πρωτοπόρα κι ας μην έκαναν τόσους υπερήχους όσους στην Ελλάδα 😅

Κάτι θα ξέρουν κι αυτοί, αλλά κι εγώ θα πήγαινα εξωτερικά για να μου φεύγει το άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

*Δεν έγραψα "τομογράφο" κανονικά εδώ, "τοκογραφο" έγραψα αλλά διορθώθηκε μόνο του 😅

Πωπω, το χωνί δηλαδή δε θα το περίμενα με τίποτα στη Σουηδία. Θα περίμενα τα πάντα να είναι σούπερ εξελιγμένα και πρωτοπόρα κι ας μην έκαναν τόσους υπερήχους όσους στην Ελλάδα 😅

Κάτι θα ξέρουν κι αυτοί, αλλά κι εγώ θα πήγαινα εξωτερικά για να μου φεύγει το άγχος...

Απομυθοποίηση τώρα 🤣

Κοίτα για εγκυμοσύνες που είναι ξέρεις από εκείνες τις τέλειες που κυλάνε όλα σαν νεράκι και κουλ μέλλουσες μαμάδες, είναι μια χαρά σύστημα. Για μας που αγχωνόμαστε και έχουμε και δύο τρία θέματακια στο ιστορικό μας, δεν κάνει! Θέλεις λίγη προσοχή παραπάνω, ευτυχώς έχεις την επιλογή, αλλά λειτουργεί σαν μια έξτρα γνώμη, δεν μπορεί να γίνει η βασική παρακολούθηση από γιατρό! Μόνο από τις μαίες και όταν κρίνουν αυτές απαραίτητο βλέπεις γιατρό που επιλέγουν αυτές, είτε διαδίκτυακα είτε δια ζώσης. Επίσης οι μαίες σε ξεγεννανε, γιατρός θα εμφανιστεί μόνο αν υπάρξει πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Απομυθοποίηση τώρα 🤣

Κοίτα για εγκυμοσύνες που είναι ξέρεις από εκείνες τις τέλειες που κυλάνε όλα σαν νεράκι και κουλ μέλλουσες μαμάδες, είναι μια χαρά σύστημα. Για μας που αγχωνόμαστε και έχουμε και δύο τρία θέματακια στο ιστορικό μας, δεν κάνει! Θέλεις λίγη προσοχή παραπάνω, ευτυχώς έχεις την επιλογή, αλλά λειτουργεί σαν μια έξτρα γνώμη, δεν μπορεί να γίνει η βασική παρακολούθηση από γιατρό! Μόνο από τις μαίες και όταν κρίνουν αυτές απαραίτητο βλέπεις γιατρό που επιλέγουν αυτές, είτε διαδίκτυακα είτε δια ζώσης. Επίσης οι μαίες σε ξεγεννανε, γιατρός θα εμφανιστεί μόνο αν υπάρξει πρόβλημα.

Η φάση όπως την περιγράφεις κορίτσι θυμίζει τη σειρά "call the midwife" που χρησιμοποιούν αυτές τις μέθοδους βέβαια σε εποχές 1930-1970 αν δεν κάνω λάθος 😅 έχει κι αυτό το ρομαντισμό του, αλλά συμφωνώ Μ αυτό που λες ότι για εμάς που έχουμε και ένα κάποιο ιστορικό, θέλεις την επιβεβαίωση βρε παιδί μου. Πάντως αυτό που λες με τα διαδικτυακά ραντεβού κι εδώ έτσι! Βέβαια εγώ τα κάνω όλα ιδιωτικά λόγω της γλώσσας κυρίως, δε ξέρω αν στο δημόσιο έχει τέτοια. Εδώ πχ μετά την αυχενική η γυναικολόγος που πήγαινα με έβαλε διαδικτυακό ραντεβού κι απλά μου έδωσε οδηγίες, και μου έγραψε τη β επιπέδου. Ή μια άλλη φορά της είχα στείλει για μια απορία, δε μου απάντησε καν στο κινητό και μου έβαλε διαδικτυακό ραντεβού πάλι να μιλήσουμε. Οπότε κάπως με χάλασε η φάση γιατί προφανώς και το διαδικτυακό πληρώνεται το ίδιο με τη δια ζώσης επίσκεψη. Πλέον πάω σε έναν άλλο που μου την αντικαθιστούσε όσο έλειπε και κάπως χτίσαμε μια σχέση και μου αρέσει περισσότερο. Είναι και πιο νέος, πιο ενημερωμένος και όλα τα ραντεβού είναι πολύ ενδελεχή, μας κραταει 45 λεπτά -1 ώρα και δε θέλει να φεύγουμε με άλυτες απορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lahesis είπε:

Ααααα τα χαιρετίσματα μου από την Σκανδιναβία και συγκεκριμένα τη Σουηδία!

Εσύ τουλάχιστον επικοινωνεις με γιατρούς, εγώ με μαίες και μόνο αν το κρίνουν οι μαίες απαραίτητο θα δω γιατρό! Μια φορά είχα πάρει τη γραμμή που έχουν για ιατρικές συμβουλές και να σου πουν πως να κινηθείς ανάλογα με τα συμπτώματα και περίμενα στη γραμμή για 1,5 ώρα για να μου πει να πάω μια βόλτα έξω και να μην το σκέφτομαι ( αυτό που με απασχολούσε) 😁😁🤣

Πάλι καλά που δεν μου είπε και 50 ευρώ για τη συμβουλή στο τέλος 🤣

Πολύ ωραίο το είδος της εργασίας σου και ακόμα πιο τέλειο το ότι δουλεύεις από το σπίτι! Εγώ δουλεύω σε διάφορα γραφεία και οργανώνω τις αίθουσες των μίτινγκ καιιι ότι χρειαστούν μέσα σε αυτές από το να είναι καθαρά , μέχρι το να παραγγείλω να έχουν χυμούς , καφεδες φρούτα, σαλάτες και ότι άλλο ζητήσουν. Έχει τρέξιμο γιατί δεν είμαι μόνο σε ένα γραφείο! Σκέφτομαι να κρατήσω ένα γραφείο και τις υπόλοιπες ώρες θα ζητήσω να με γράψουν αρρώστη! Θέλω να βγαίνω από το σπίτι, γιατί είμαι επιρρεπής με το φαγητό ✌️ και ειδικά που εδώ θα είναι η καρδιά του χειμώνα στο τέλος της εγκυμοσύνης.

Χαιρετισμους στη Σουηδία λοιπόν! Έχει τρέξιμο κι η δουλειά σου, καλά το σκέφτεσαι να ελαττώσεις λίγο τα πηγαινελα, ειδικά αν νιώθεις ότι το χρειάζεσαι δλδ. Τα μωράκια μας προέχουν όσο να ναι ❤️ κι εγώ κάθομαι δυστυχώς αρκετές ώρες μπροστά απ' την οθόνη και καμιά φορά παίρνω το λάπτοπ και τη βγάζω λίγο καναπέ γιατί σκέφτομαι και το μικρούλη μου.

Κατάλαβα! Όπως σου έγραψα και παραπάνω μου θυμίζει τη βρετανική σειρά η εμπειρία σου με τις μαίες 😅 εδώ προς το παρόν σε κάθε ραντεβού με βλέπει πρώτα η μαία που μετράει βάρος και συζητάμε συμπτώματα, απορίες και διάφορα που συμβαίνουν στην αντίστοιχη εβδομάδα που είμαι αλλά νιώθω ότι πιο που τυπική κουβέντα για να συμπληρώσουν το ιστορικό μου να το έχει έτοιμο ο/η γυναικολόγος μετά. Μετά μπαίνω στο ραντεβού με το γιατρό κι από εκεί συζητάμε πρώτα τι έχει συμβεί στο ενδιάμεσο των επισκέψεων, μου γράφει προσεχείς εξετάσεις και μετά υπέρηχος να δούμε το μωράκι. Εν τω μεταξύ μιας και αναφέρω εξετάσεις, επίσης παρατηρώ ότι στην Ελλάδα τα κορίτσια κάνουν πάρα πολύ συχνά έλεγχο ούρων πχ. Εδώ μια φορά έκανα κι αυτό στο πακέτο των εξετάσεων του α τριμήνου 😆 ούτε τότε που είχα κίτρινα υγρά δε μου έγραψαν παρόλο που ρώτησα, απλά μου έδωσαν προβιοτικα και προληπτικά κολπικά υπόθετα για yeast infection 😅 καλά ήταν κι επειδή δεν είχα συμπτώματα καούρας ή πόνο που να υποδεικνύει κάτι άλλο, αλλά εδώ τα κορίτσια έχουν κάνει αρκετές φορές προληπτικά κι ας μην έχουν συμπτώματα. Γενικά μετά από α τρίμηνο εδώ πολύ ησυχία, δλδ σου λένε για όλα μην ανησυχείς είναι λόγω της εγκυμοσύνης και των ορμονών. Αφου έλεγα τις προάλλες ότι ακόμα κι στους πω ότι "γιατρός έβγαλα 6ο δάχτυλο" θα μου πουν "είναι φυσιολογικό απ' την εγκυμοσύνη" 🤣🤣🤣 απ' την άλλη κι αυτή η προσέγγιση με κρατάει κι εμένα πιο ήρεμη να πω την αλήθεια και δεν κάθομαι να παρατηρώ και υπεραναλυω συμπτώματα και καταστάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Η φάση όπως την περιγράφεις κορίτσι θυμίζει τη σειρά "call the midwife" που χρησιμοποιούν αυτές τις μέθοδους βέβαια σε εποχές 1930-1970 αν δεν κάνω λάθος 😅 έχει κι αυτό το ρομαντισμό του, αλλά συμφωνώ Μ αυτό που λες ότι για εμάς που έχουμε και ένα κάποιο ιστορικό, θέλεις την επιβεβαίωση βρε παιδί μου. Πάντως αυτό που λες με τα διαδικτυακά ραντεβού κι εδώ έτσι! Βέβαια εγώ τα κάνω όλα ιδιωτικά λόγω της γλώσσας κυρίως, δε ξέρω αν στο δημόσιο έχει τέτοια. Εδώ πχ μετά την αυχενική η γυναικολόγος που πήγαινα με έβαλε διαδικτυακό ραντεβού κι απλά μου έδωσε οδηγίες, και μου έγραψε τη β επιπέδου. Ή μια άλλη φορά της είχα στείλει για μια απορία, δε μου απάντησε καν στο κινητό και μου έβαλε διαδικτυακό ραντεβού πάλι να μιλήσουμε. Οπότε κάπως με χάλασε η φάση γιατί προφανώς και το διαδικτυακό πληρώνεται το ίδιο με τη δια ζώσης επίσκεψη. Πλέον πάω σε έναν άλλο που μου την αντικαθιστούσε όσο έλειπε και κάπως χτίσαμε μια σχέση και μου αρέσει περισσότερο. Είναι και πιο νέος, πιο ενημερωμένος και όλα τα ραντεβού είναι πολύ ενδελεχή, μας κραταει 45 λεπτά -1 ώρα και δε θέλει να φεύγουμε με άλυτες απορίες.

Ναι ναι σηριαλ η Φασούλα μας εδώ 😁✌️!Καλά έκανες και άλλαξες, αφού σε καλύπτει περισσότερο ο δεύτερος γυναικολόγος! Όλα ιδιωτικά πάνε εκεί? Μπορείς δηλαδή να τα πας όλα ιδιωτικά? Και τη γέννα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Ναι ναι σηριαλ η Φασούλα μας εδώ 😁✌️!Καλά έκανες και άλλαξες, αφού σε καλύπτει περισσότερο ο δεύτερος γυναικολόγος! Όλα ιδιωτικά πάνε εκεί? Μπορείς δηλαδή να τα πας όλα ιδιωτικά? Και τη γέννα?

Ναι ναι, όπως και στην Ελλάδα, αν το αντέχει η τσέπη κάνεις τα πάντα όλα ιδιωτικά! Κάποιες φορές βέβαια έχει τύχει να με παροτρύνουν να κάνω κάποιες εξετάσεις στο δημόσιο βέβαια γιατί είναι πιο οικονομικές. Πχ έκανα κι εγώ για θρομβοφιλια μετά τη δεύτερη αποβολή κι η αιματολογος μου είπε συγκεκριμένα μην τύχει και δώσεις 460€, πήγαινε στο τάδε κέντρο και κάν'το στο δημόσιο με 60€ 😁 την αγάπησα παραπάνω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Χαιρετισμους στη Σουηδία λοιπόν! Έχει τρέξιμο κι η δουλειά σου, καλά το σκέφτεσαι να ελαττώσεις λίγο τα πηγαινελα, ειδικά αν νιώθεις ότι το χρειάζεσαι δλδ. Τα μωράκια μας προέχουν όσο να ναι ❤️ κι εγώ κάθομαι δυστυχώς αρκετές ώρες μπροστά απ' την οθόνη και καμιά φορά παίρνω το λάπτοπ και τη βγάζω λίγο καναπέ γιατί σκέφτομαι και το μικρούλη μου.

Κατάλαβα! Όπως σου έγραψα και παραπάνω μου θυμίζει τη βρετανική σειρά η εμπειρία σου με τις μαίες 😅 εδώ προς το παρόν σε κάθε ραντεβού με βλέπει πρώτα η μαία που μετράει βάρος και συζητάμε συμπτώματα, απορίες και διάφορα που συμβαίνουν στην αντίστοιχη εβδομάδα που είμαι αλλά νιώθω ότι πιο που τυπική κουβέντα για να συμπληρώσουν το ιστορικό μου να το έχει έτοιμο ο/η γυναικολόγος μετά. Μετά μπαίνω στο ραντεβού με το γιατρό κι από εκεί συζητάμε πρώτα τι έχει συμβεί στο ενδιάμεσο των επισκέψεων, μου γράφει προσεχείς εξετάσεις και μετά υπέρηχος να δούμε το μωράκι. Εν τω μεταξύ μιας και αναφέρω εξετάσεις, επίσης παρατηρώ ότι στην Ελλάδα τα κορίτσια κάνουν πάρα πολύ συχνά έλεγχο ούρων πχ. Εδώ μια φορά έκανα κι αυτό στο πακέτο των εξετάσεων του α τριμήνου 😆 ούτε τότε που είχα κίτρινα υγρά δε μου έγραψαν παρόλο που ρώτησα, απλά μου έδωσαν προβιοτικα και προληπτικά κολπικά υπόθετα για yeast infection 😅 καλά ήταν κι επειδή δεν είχα συμπτώματα καούρας ή πόνο που να υποδεικνύει κάτι άλλο, αλλά εδώ τα κορίτσια έχουν κάνει αρκετές φορές προληπτικά κι ας μην έχουν συμπτώματα. Γενικά μετά από α τρίμηνο εδώ πολύ ησυχία, δλδ σου λένε για όλα μην ανησυχείς είναι λόγω της εγκυμοσύνης και των ορμονών. Αφου έλεγα τις προάλλες ότι ακόμα κι στους πω ότι "γιατρός έβγαλα 6ο δάχτυλο" θα μου πουν "είναι φυσιολογικό απ' την εγκυμοσύνη" 🤣🤣🤣 απ' την άλλη κι αυτή η προσέγγιση με κρατάει κι εμένα πιο ήρεμη να πω την αλήθεια και δεν κάθομαι να παρατηρώ και υπεραναλυω συμπτώματα και καταστάσεις.

Ναι ναι και εγώ παρατηρώ τις εξετάσεις τους και ζηλεύω και εγώ μια φορά τεστ ούρων στην αρχή ! Και οοοοολα όπως λες και εσύ είναι φυσιολογικά για αυτές! Εγω επειδή είμαι αγχωμενη,ξέρεις τι έκανες η γλυκούλα μαια? Εγραψε μέσα στο φάκελο μου, ο οποίος είναι διαδυκτιακα σε μια πλατφόρμα, ότι έχω υψηλό σκορ άγχους και ότι μου προτείνει να πάω σε ψυχίατρο να μιλήσω . Σε αλλά και αλλά σημασία δεν με δίνει και επειδή είμαι αγχωμενη θέλει να πάω σε ψυχίατρο παρακαλώ 😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Ναι ναι, όπως και στην Ελλάδα, αν το αντέχει η τσέπη κάνεις τα πάντα όλα ιδιωτικά! Κάποιες φορές βέβαια έχει τύχει να με παροτρύνουν να κάνω κάποιες εξετάσεις στο δημόσιο βέβαια γιατί είναι πιο οικονομικές. Πχ έκανα κι εγώ για θρομβοφιλια μετά τη δεύτερη αποβολή κι η αιματολογος μου είπε συγκεκριμένα μην τύχει και δώσεις 460€, πήγαινε στο τάδε κέντρο και κάν'το στο δημόσιο με 60€ 😁 την αγάπησα παραπάνω ❤️

Πολύ γλυκό εκ μέρους της και μπράβο της! Εγώ ήμουν πονηρή και τις έκανα τζάμπα, σε μια ερώτηση αν είχε η μαμά μου κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη, είπα ναι είχε θρόμβωσεις και έκανε ενέσεις και κατευθείαν γουρλωσε μάτι ,μίλησε με γιατρό και ο γιατρός μου έγραψε να κάνω όλο το πακέτο! Η μαμά μου δεν είχε τίποτα, απλά εγώ ήθελα να κάνω εξετάσεις γτ είχα δύο αποβολές και λέω αν τους το πω μπορεί να κινητοποιηθούν και έτσι από τις εξετάσεις βγήκα θετική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Με το καλό να δείτε τη μπέμπα σας!!! ❤️❤️❤️❤️ 25η ε;! Πωπω πως πέρασε..!! Με το καλό όλα!!! Καμπύλη πότε θα κάνεις εσύ τώρα;

Επισκληριδιο τότε έκανες σε φτ ή κτ;; Σου άφησε τίποτα "κουσουρια";! Γιατί και για αυτό διαβάζω.. και μια φίλη μου που έκανε επισκληριδιο σε φ.τ μου είπε ότι για μήνες μετά ποναγε στη μέση αλλά ευτυχώς μόνο αυτό.. αν γεννησες φυσιολογικά, φαντάζεσαι τον εαυτό σου να γενναγε χωρίς επισκληριδιο;; Προσπαθώ να συγκεντρώσω πληροφορίες και να με φανταστώ..😅

Ναι τη purelan την έχω σταμπαρει!! 😋 Μόνο καλά σχόλια διαβάζω!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!❤️❤️

Λογικά την επόμενη ή τη μεθεπόμενη βδομάδα πάω για καμπυλη ζαχαρου 🤢

Πέρασα 12 ώρες για φ.τ., σε αυτές μου έκαναν κ επισκληριδιο , αλλά γέννησα με καισαρική τελικά. Για αυτό δεν μπορώ να σου πω για πόνο της γέννας,  είχα πολύ άσχημη εμπειρία. Όμως μπορώ να σου πω ότι δεν μου άφησε κανένα απολύτως κουσούρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! 

Ξέρω έχω χαθεί - πήγαμε κάποιες μέρες διακοπές τελικά, και τώρα έχω επιστρέψει στη δουλειά και δε τους προλαβαίνω 🙈

Πριν σας πω τα νέα μου και σχολιάσω στα δικά σας, κάθισα να διαβάσω και να ανανεώσω το πινακάκι μας, μιας και μαζευόμαστε όλες σιγά-σιγά 🤓
@_piripiri_ @Kallia.Geo @Maya_ @lilly1984 @Kiddo @lahesis @MarMar90

@Kate1992 καλή επιτυχία για σήμερα! περιμένουμε νέα σου ❤️

image.png.61e4a58187b4be66023e887a2166e08e.png
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με παρακαλώ, είχα πάααααρα πολλά μηνύματα να διαβάσω και μπορεί να έχω μπερδέψει τις πληροφορίες. Επίσης γράψτε μου όσες έχετε προγραμματισμένα ραντεβού ή ό,τι άλλο κρίνετε ενδιαφέρον για το πινακάκι μας. Τα κοριτσάκια φαίνεται να κυριαρχούν πάντως σ αυτη την ενότητα ❤️ χεχε

Είσαι φοβερή ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Ναι ναι και εγώ παρατηρώ τις εξετάσεις τους και ζηλεύω και εγώ μια φορά τεστ ούρων στην αρχή ! Και οοοοολα όπως λες και εσύ είναι φυσιολογικά για αυτές! Εγω επειδή είμαι αγχωμενη,ξέρεις τι έκανες η γλυκούλα μαια? Εγραψε μέσα στο φάκελο μου, ο οποίος είναι διαδυκτιακα σε μια πλατφόρμα, ότι έχω υψηλό σκορ άγχους και ότι μου προτείνει να πάω σε ψυχίατρο να μιλήσω . Σε αλλά και αλλά σημασία δεν με δίνει και επειδή είμαι αγχωμενη θέλει να πάω σε ψυχίατρο παρακαλώ 😱

στις πριν 48 λεπτά, ο/η lahesis είπε:

Πολύ γλυκό εκ μέρους της και μπράβο της! Εγώ ήμουν πονηρή και τις έκανα τζάμπα, σε μια ερώτηση αν είχε η μαμά μου κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη, είπα ναι είχε θρόμβωσεις και έκανε ενέσεις και κατευθείαν γουρλωσε μάτι ,μίλησε με γιατρό και ο γιατρός μου έγραψε να κάνω όλο το πακέτο! Η μαμά μου δεν είχε τίποτα, απλά εγώ ήθελα να κάνω εξετάσεις γτ είχα δύο αποβολές και λέω αν τους το πω μπορεί να κινητοποιηθούν και έτσι από τις εξετάσεις βγήκα θετική!

Για γέλια και για κλάματα αυτό με το άγχος στο ιστορικό σου! Σε φακέλωσε κανονικά. μαία 🤣 ευτυχώς είναι πιο ανθρώπινα ως προς αυτό το θέμα με προηγούμενες αποβολές, δε μπορώ να πω, τους έχω πρήξει όλους εκεί μέσα, αλλά κάθονται και μ ακούνε κι αυτοί 🤣🤣🤣🤣 Η αιματολόγος είχε κι αυτή η γλυκούλα 3 αποβολές και πέλον έχει 3 παιδιά - κάθισε να μου πει κι αυτή την ιστορία της η καημένη και μου έδωσε πολύ θάρρος μπορώ να πω. Εδώ νομίζω φαίνεται λίγο το πόσο πιο ανοιχτοί είμαστε οι νότιοι λαοί γενικά 🤪 

Πανέξυπνο αυτό για τις εξετάσεις! Εγώ στουρνάρι πήγα με το σταυρό στο χέρι, δεν είμαι καθόλου καλή στα ψέμματα και δε το σκέφτηκα φυσικά. Χρειάστηκε να πιέσω, γιατί κανονικά πρέπει να χεις 3 αποβολές για να σου κάνουν εξωνυχιστικό έλεγχο. Βεβαια είναι ιδιωτικό νοσοκομείο οπότε δε δυσκολεύτηκα να τους πιέσω κιόλας 🤣 τλχ βρήκες άκρη κορίτσι μου, απέδωσε η προσπάθειά και το λευκό ψεμματάκι 😉 καλύτερα έτσι, να είσαι πιο ήρεμη. Πάντως για την ασπιρίνη κι εμένα μου την έδωσαν προληπτικά ασχετως που δε βρέθηκα θετική σε κανέναν απ τους παράγοντες. Μέχρι 36η εβδ όπως σου είπαν κι εσένα θα την παίρνω κάθε βράδυ. Καλύτερα γιατί κάνω και καθιστική εργασία/ζωή, δε ξέρω αν παίζει ρόλο βέβαια 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Λογικά την επόμενη ή τη μεθεπόμενη βδομάδα πάω για καμπυλη ζαχαρου 🤢

Πέρασα 12 ώρες για φ.τ., σε αυτές μου έκαναν κ επισκληριδιο , αλλά γέννησα με καισαρική τελικά. Για αυτό δεν μπορώ να σου πω για πόνο της γέννας,  είχα πολύ άσχημη εμπειρία. Όμως μπορώ να σου πω ότι δεν μου άφησε κανένα απολύτως κουσούρι 

Περιμένουμε τα νεότερα απ την καμπύλη σου κορίτσι (θα σημειωθεί στα πρακτικά χαχα)! Ευτυχώς έχουμε κι εσάς που είστε μανούλες ήδη και πιο μπροστά στις εγκυμοσύνες σας να βλέπουμε τα επόμενα βήματα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Άμα πιεις κάτι κρύο ή αν φας κάτι γλυκό; Κινειται; Δεν έχετε εσείς ένα ντοπλερακι ή μπερδεύομαι; Να την ακούσεις να σου φύγει το άγχος;

Καλημερα!! 

Όχι καλά θυμάσαι!! Δε θα τη πάλευα διαφορετικά..!! Εκεί ήταν το θέμα.. το έβαλα αλλά δεν μπορούσα να την βρω... Δηλαδή σα να την άκουγα στο βάθος αλλά όχι ξεκάθαρα για να πιάσει το Doppler χτύπους.. Έμεινα ψύχραιμη όμως γιατί ο σύζυγος είναι αυτός που την βρίσκει καμπάνα κάθε φορά αμέσως..😅 Έτσι και έγινε δηλαδή.. μόλις γύρισε την βάλαμε και εκεί η σκατουλα δυνατά και ξαστερα...148 με 153 τουκου τουκου τουκου 💓💓💓💓😍😍😍😍 Πως την βρίσκει αμέσως όμως ο π@@στης!!! Όχι τίποτα άλλο το έχει πάρει και πάνω του, ότι θέλει μόνο το μπαμπά της!!🤣🤣🤣🤣

Αλλά μέχρι να την δω τώρα θα σκάσω.. έχει περάσει πάρα πολύς καιρός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου, όλα καλά βγήκανε, 76-150-137. Πήγα και στο γιατρό σήμερα να του τις δείξω, να κάνουμε κι έναν υπέρηχο. Όλα πολύ καλά τα βρήκε με το μωρό, αλλά έφτασε 1κιλο! 😱 Μου είπε ότι το μετράει κάπως μεγάλο και ότι έχω λίγο αυξημένο υγρό και να πάμε να το δούμε πάλι σε 2 εβδομάδες... 😮💨 Καθόταν και το μετρούσε πόση ώρα... 

Έτσι ήταν τα πράγματα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη βέβαια, αλλά στο τέλος του 8ου και στον 9ο. Δεν αγχώθηκα όταν το πρωτοάκουσα, αλλά αναρωτιέμαι πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη τελικά, αν θα χρειαστεί να αλλάξω κάτι και πώς θα γεννήσω τελικά... Τέλος πάντων, υπομονή και θα δούμε... 

Και τι θα μπορούσε να σημαίνει το αυξημένο υγρό; Το μωράκι γιατί είναι κακό που έφτασε το 1κιλο;; Ψυχούλα μου μωρέ 1κιλο!! 😍😍😍😍 Κοντζαμ αντράκι!! ❤️❤️❤️❤️

Πάντως πολύ καλή η καμπύλη σου.. μήπως απλά κάνεις μεγάλα μωράκια αν ήταν έτσι και στο προηγούμενο..;! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!! 

Ξέρω έχω χαθεί - πήγαμε κάποιες μέρες διακοπές τελικά, και τώρα έχω επιστρέψει στη δουλειά και δε τους προλαβαίνω 🙈

Πριν σας πω τα νέα μου και σχολιάσω στα δικά σας, κάθισα να διαβάσω και να ανανεώσω το πινακάκι μας, μιας και μαζευόμαστε όλες σιγά-σιγά 🤓
@_piripiri_ @Kallia.Geo @Maya_ @lilly1984 @Kiddo @lahesis @MarMar90

@Kate1992 καλή επιτυχία για σήμερα! περιμένουμε νέα σου ❤️

image.png.61e4a58187b4be66023e887a2166e08e.png
Αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με παρακαλώ, είχα πάααααρα πολλά μηνύματα να διαβάσω και μπορεί να έχω μπερδέψει τις πληροφορίες. Επίσης γράψτε μου όσες έχετε προγραμματισμένα ραντεβού ή ό,τι άλλο κρίνετε ενδιαφέρον για το πινακάκι μας. Τα κοριτσάκια φαίνεται να κυριαρχούν πάντως σ αυτη την ενότητα ❤️ χεχε

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Καλώς μας επέστρεψες!!! Πως περάσατε;! 

Καλέ τι επαγγελματισμός είναι αυτός;;;;!!! 😮😮 Τέλειο το πινακακι μας!!!! 😍😍😍😍😍😍

Καλή επιτυχία σήμερα κοριτσάκι μου!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα!!! ❤️❤️❤️❤️

@Kate1992 μου είχες Β επιπέδου χθες;!! Πως πήγε;!! Γράψε μας τα νέα σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Νομίζω δε χρειάζεται να ανησυχούμε σ αυτή τη φάση για την κινητικότητα του μωρού ακόμα. Κι εμένα από την περασμένη Π΄εμπτη δεν υπάρχει πλέον μέρα που να μην τον νιώσω να κλωτσάει/κουνιέται, αλλά δεν είναι κάθε μέρα με την ίδια ένταση και συχνότητα. Πχ 3 μέρες σερί παρατήρησα ένα μοτίβο κινήσεων 9-11 το πρωί, 4.30-5.30μμ και βάρδυ 10-11. Ε μετά κάπως άλλαξε αυτό, πχ έφυγε το μεσημεριανό πανηγυρί τη μια μέρα, την άλλη ξαναήρθε 🤣 

είναι κι αυτά με τις μέρες τους. Ειχα διαβάσει ότι είναι λίγο όπως ένας ενήλικας - άλλες μέρες έχουμε διάθεση κι ενέργεια κι αλλες είμαστε πιο χαμηλών τόνων. Ετσι και τα μωράκια στην κοιλιά απ ότι φαίνεται. Εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς, αλλά καταλαβαίνω φυσικά πως είναι να σε έχει συνηθ΄ισει στον τρελό χορό και μετά σιωπή 🤣 κι εγώ έτσι αισθάνομαι αλλά μετά μου δίνει 2-3 κλωτσίδια εκεί που δε το περιμένω και λεω "ντάξει, εδώ είναι τ αγοράκι μου" 💙

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Έτσι ένα ανάλογο μοτίβο έχουμε και εμείς.. ευτυχώς το βράδυ κοιμάται!! 😂 Ακριβώς αυτό.. με έχει ταράξει τόσο καιρό και τώρα ηρεμία.. φοβήθηκα.. αν την είχα δει τουλάχιστον να μην ανησυχούσα τόσο..

Πήρα τη μαία του γιατρού χθες, δεν άντεξα.. μου είπε ότι είναι φυσιολογικό.. βρήκα και την ευκαιρία μου να γκρινιαξω για το ότι με έχουν αφήσει 7 εβδομάδες χωρίς να δω το μωράκι.. 🙄 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η lahesis είπε:

Μια χαρά κατάλαβες φιλτατη 🤣 με μεζούρα και το ακούνε με χωνί.ΝΑΙΙΙΙΙ ΜΕ ΧΩΝΙΙΙΙΙΙ 🤣 θα σας το βγάλω φωτογραφία να το δείτε όταν θα ξαναπάω!

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!

Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό!!! ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!!! Δε μπορεί να συμβαίνουν όντως αυτά τώρα...!! Ο Χριστός και Απόστολος...!! 😰😰😰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια!  @Katiana1987 αν μπορέσεις στο σεμινάριο να ρωτήσεις πως αυξάνουμε την παραγωγή στο ένα και μειώνουμε στο άλλο (που κάνει υπερπαραγωγή) Ευχαριστώ πολύ! 
    • Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί.  Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο...  Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ. Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄 Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 
    • Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό  και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;    ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει .. ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ; γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ  εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️ σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 
    • Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο...  Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς. Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...