Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Σ'ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!!!

Δεν το περίμενα πως στη 4η εγκυμοσύνη μου θα ειχα τόσο άγχος. Σε ολες ειχα ειναι η αλήθεια, απλά επειδή στις προηγούμενες ειχα πολυ έντονα συμπτώματα (μετα τις 5μιση προς 6 βδομάδες βέβαια) ίσως αυτο με ανακούφιζε οτι όλα πάνε καλα. 

Απλα με θυμάμαι στις αλλες που ειχα τόσο έντονα το αίσθημα πως θα αδιαθετησω , παρ'ολο που ηξερα ότι ειμαι έγκυος , που πηγαινα κάθε λιγο στο μπάνιο να τσεκαρω αν έχω αίμα. Τώρα τίποτα. Και απο συμπτώματα , αυτα τα λιγα που εχω, μια έρχονται μια φεύγουν. Το μεσημέρι για παράδειγμα ειχα λιγο το στομάχι κάπως... Μετά έφυγε. Τωρα πηγα τα παιδια στις κουνιες και μονο λιγη ζαλη ένιωθα που και που.

Αλλα ειμαι μολις 5+1

Πφφφφ οπότε μακαρι να ερθουν οι αναγουλες μπας και ηρεμήσω γιατι έχω αρχίσει να μην με αντέχω χαχαχα

Κορίτσι μου και εγώ στην κόρη μου είχα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη. Εμετούς κάθε μέρα, ναυτιες, ζαλάδες,  Σε αυτήν (είμαι 9+3 και τελευταίο υπέρηχο έκανα την Πέμπτη) σχεδόν ξεχνάω ότι είμαι έγκυος. Θηλάζω και εγώ οπότε δεν έχω ούτε πόνο στο στήθος. Λίγες ανακατωσουρες που και που ειδικά αν πεινάω, και έντονη κόπωση. Αυτά... Σε σχέση με την προηγούμενη εγκυμοσύνη δηλαδή είναι μια όαση!! Αλλά από την άλλη λέω ευτυχώς γιατί μπορώ να φροντίσω την μπέμπα αφενός και αφετέρου δεν θα άντεχα να περασω πάλι τόσο δύσκολα!! 

Και εγώ στην αρχή ανησυχούσα που δεν είχα συμπτώματα, πλέον το απολαμβάνω όσο δεν πάει 😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 1/6/2024 at 8:15 ΠΜ, ο/η Ελενη βιδ είπε:

Δεν του το έχω πει ακόμα, γιατί ίσως με ανησυχεί λιγότερο. Στην προηγούμενη κύηση είχα πολλές κράμπες κ είχα αποκόλληση. Παίρνω προληπτικά utrogestan ωστόσο, απλά αναρωτιέμαι αν έχουν όλες οι κοπέλες κράμπες. 
 

Το μεγάλο μου άγχος είναι η κυστικη ινωση. Είμαστε φορείς κ εγώ κ ο σύζυγος κ στην πρώτη κύηση έπρεπε να γίνει διακοπή, στην δεύτερη είναι απλά φορέας το κοριτσάκι μας κ δεν νοσεί. Θα κάνουμε αυχενική μαζί με τροφοβλαστη στοσ 25/6 και θα είμαι στα κάγκελα εκεινες τις μέρες. Αλλά ελπίζω να μας ξανά χαμογελάσει. Θα δείξει!

 

με το καλό σου εύχομαι κ να πάνε όλα καλα! Σε ποια εβδομάδα βρίσκεσαι;

Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!!

Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏

Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, ίσως επηρρεάζει και το γεγονός ότι θηλάζεις ακόμα, δε ξέρω τι να πω... Πάντως σίγουρα μην αγχώνεσαι, θα σου ρθει μια μέρα ένα κύμα ναυτίας και θα λες τι καλά που ήμουν πριν χαλαρ΄η 🤣🤣

Αχαχ μωρέ μακάρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου και εγώ στην κόρη μου είχα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη. Εμετούς κάθε μέρα, ναυτιες, ζαλάδες,  Σε αυτήν (είμαι 9+3 και τελευταίο υπέρηχο έκανα την Πέμπτη) σχεδόν ξεχνάω ότι είμαι έγκυος. Θηλάζω και εγώ οπότε δεν έχω ούτε πόνο στο στήθος. Λίγες ανακατωσουρες που και που ειδικά αν πεινάω, και έντονη κόπωση. Αυτά... Σε σχέση με την προηγούμενη εγκυμοσύνη δηλαδή είναι μια όαση!! Αλλά από την άλλη λέω ευτυχώς γιατί μπορώ να φροντίσω την μπέμπα αφενός και αφετέρου δεν θα άντεχα να περασω πάλι τόσο δύσκολα!! 

Και εγώ στην αρχή ανησυχούσα που δεν είχα συμπτώματα, πλέον το απολαμβάνω όσο δεν πάει 😋😋

Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2.

Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού.

Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2024 at 10:25 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Δυστυχώς πολλές έχουμε περάσει 1 ή και παραπάνω απώλειες. Σαφέστατα νιώθω υπερτυχερη που έχω την μικρούλα μου, ευχαριστώ συνεχώς την Παναγία που μου την έφερε στην αγκαλιά μου υγιέστατη!! 

Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού τόσο σύντομα, νομίζω δεν θα άντεχα να στρώσει και να μεγαλώσει η μπέμπα και μετά να ξαναμπώ σε όλη τη φάση του νεογέννητου... Ξενύχτια, θηλασμός, κολικοί, δόντια 😱😱😱. Και εκτός αυτού αν όλα πάνε καλά ο σύζυγος θα πάρει μετάθεση για νησί σε 1-2 χρόνια και εκεί δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να βρω καλό γυναικολόγο να με παρακολουθεί. Θα πρέπει να πηγαινοερχομαι Αθήνα και κυρίως για τον τοκετό. Και τρίτον δεν θέλω να στείλω την μικρούλα μου σχολείο από τώρα για να επιστρέψω στη δουλειά. Η εγκυμοσύνη αυτή (χωρίς να το έχω υπολογίσει ειλικρινά) έρχεται με άδεια κυοφορίας ακριβώς όταν τελειώσει το 9μηνο που βρίσκομαι τώρα. Αυτό θα με διευκολύνει πάρα πολύ να πω την αλήθεια. Αλλά ναι δόξα τω Θεώ συλλαμβάνουμε με την πρώτη προσπάθεια κάθε φορά 🙏🙏

 

Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!!

Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Αυτό που λες για την Παναγία, κι εγώ, ενώ δεν είμαι καθόλου της θρησκείας, για κάποιο λόγο ένιωσα την ανάγκη τελευταία να την προσφωνώ να προσέχει το μωράκι μου 🙏 Νομίζω είναι λόγω των απωλειών που βιώσαμε, ότι έχουμε την ανάγκη για πίστη σε μια ανώτερη δύναμη Είναι σίγουρα κι ορμόνες που κάνουν πάρτυ, αλλά δεν είσαι μόνη στις τυμπανοκρουσιες, να ξέρεις 🤣🤣🤣

Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές..

Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει..

Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές..

Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει..

Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..

Μονο filicin παιρνεις και utrogestan;

Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η peacock είπε:

Έτσι ήμουν κι εγώ, συγκρατημένη και αποστασιοποιημένη.. θυμάμαι μέχρι να κάνω την αυχενική διαφάνεια δε μιλούσα για την εγκυμοσύνη και δεν ακουμπούσα καν τη κοιλιά μου. Θα δεις πως όλα θα πάνε καλά και με το καλό θα γεννήσεις και δε θα πιστεύεις κι εσύ σαν εμένα ότι αυτό μωράκι είναι δικό σου! ☺️❤️ 

Καλά είμαστε όλοι! Υπάρχουν μέρες δύσκολες με γκρίνια και μέρες με λιγότερη! Κάθε μέρα είναι έξω ο μικρός πρωί και απόγευμα, μέσα στο σπίτι πλέον δε κρατιέται με τίποτα! Με τα δόντια εντάξει προς το παρόν ηρέμησε. 

Όταν πλησιάζει η ώρα για τις στερεές τροφές θα σου πω ευχαρίστως ότι θέλεις για τη μέθοδο σίτισης με κομμάτια. 😉

Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά...

Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕

Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα..

Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Tonia. είπε:

Μονο filicin παιρνεις και utrogestan;

Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .

Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα..

Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου..

Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷

Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, είχα θετικη χοριακη 34,5 (27η μέρα κύκλου), 122 (29η μέρα), 230 (31η μέρα κύκλου), αν όλα πάνε καλά γεννάμε τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου. Συμπτώματα όμως γενικά δεν έχω, κάτι ψιλό κράμπες χαμηλά που κ που, και λίγο πρήξιμο στο στήθος μόνο (ααα κ πολλά νεύρα) λέτε επειδή είναι χαμηλη η χοριακη μου; Έχουμε ραντεβού την Πέμπτη με την γιατρό αλλά γενικά δεν νιώθω έγκυος και ανησυχώ… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα..

Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου..

Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷

Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;

Εγώ μόνο φυλλικό οξύ και D3 που έχω χαμηλη. Στην κόρη μου πιο αργά πήρα b comblex και ασβέστιο. Οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι μια χαρά οπότε προς ώρας μόνο αυτά τα δύο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές..

Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει..

Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..

Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς είστε γενικά κορίτσια; 

Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα... 

Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱

Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε.

Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.

Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου! 

Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις; 

@Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών..

στις πριν 3 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Πώς είστε γενικά κορίτσια; 

Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα... 

Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱

Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε.

Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴

Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣 

Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται; 

Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά..

Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια!!

Εγώ σήμερα ξύπνησα "βαριά". Νιωθω πολύ κούραση και το στομάχι ανορεκτο.

Αναγουλες και αηδιες για φαγητά δεν έχω απλα δεν θέλω να τρώω.

@Θέτις Κ. Για τον πονοκέφαλο, παίρνεις κάτι; Ντεπον βασικά μιας και που δεν επιτρέπεται κάτι άλλο. Εγώ μετά απο νόσηση μου απο κοβιντ , πέρσι τον Φλεβάρη του 2023, μου εμειναν πονοκεφάλοι που δεν είχα. Δηλαδή πριν την νόσηση ειχα 3,4 τον χρόνο και ξαφνικά απο πέρσι τον Φλεβάρη έχω 4 τον μήνα!! Εχω κανει μαγνητικές εχω παει σε νευρολόγους και ορθοπεδικούς και δεν βρηκαμε κατι. Μονο οτι είναι τάσεως. Και η μεγάλη μου φοβία είναι τι θα κάνω τωρα στην εγκυμοσύνη. Συνήθως με ενα 1000αρι ντεπον υποχωρούν, ειδικά αν το πάρω με το που αρχίσει ο πόνος. Όμως, αν το αφήσω μετά υποφέρω. Δεν περνάει με ντεπον και θέλω και αντιφλεγμονώδη.

Την προηγούμενη Πέμπτη λοιπόν με έπιασε... Πηρα μισο ντρεπον (1 χαπακι εννοω 500γρ οχι 1000) αλλα τη νύχτα ξυπνησα απο πολυυ πονο και πηρα 1000 ευτυχώς μου περασε γιατί τρόμαξα.

@Kiddo όταν λες άλλες βιταμίνες τι εννοείς; Εμενα δεν ειναι υπερ των πολυβιταμινων αλλα γενικά θα δώσει και ντε και ω3 και σίδηρο και κομπλεξ β. Απλα οχι στο στο 1ο τρίμηνο ολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου! 

Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις; 

@Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών..

Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣 

Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται; 

Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά..

Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!

Είμαι από Θεσσαλονίκη αλλά μένω εξωτερικό κορίτσι μου 🙂

Έχω σήμερα ραντεβού με ενδοκρινολόγο οπότε θα ρωτήσω κι αυτό για το ιοδιο. Κι εγώ έχω χασιμοτο. Δε ξέρω τι να σου πω, εδώ που μένω υπάρχουν κάτι πολυβιταμινες που είναι πολύ γνωστές σαν τις pregnacare και έχει ένα κουτάκι που είναι συγκεντρωμένο για γυναίκες με προβλήματα στο θυροειδή και δεν περιέχει ιοδιο. Και μου είπε να παίρνω αυτό και καμία άλλη πολυβιταμινη. Αν θυμάμαι καλά το είχε αιτιολογήσει ως ότι το χάπι του θυρεοειδούς περιέχει ήδη μια ποσότητα ιοδιου οπότε θέλουμε να αποφυγουμε την υπερβολική ποσότητα γιατί μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο θυροειδή. Αυτό μου το είχε πει πριν καν αποφασίσω να μείνω έγκυος, δλδ μου το είχε αναφέρει σα γενική οδηγία. Από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι, οπότε θεωρώ πως η οδηγία είναι η ίδια 🤷

Κουράγιο με τις αναγουλες! Εγώ ευτυχώς το τρώω όλο το φαγητό μου 😅 αλλά κάποιες φορές με πιάνει μια αηδία με διάφορες τροφές. αλλά είχα κάτι τέτοια που περιγράφεις κάπου εκεί στην 6η εβδομάδα με τα ψάρια και τα παντζάρια, που ενώ τα λατρεύω δε μπορούσα να φάω με τίποτα ξαφνικά μια μέρα...

Εγώ σήμερα ξύπνησα ψιλό καλά, ο πονοκέφαλος κάπως πέρασε, δε πήρα κάτι @Tonia. που με ρώτησες, απλά σήμερα έχει εξελιχθεί κάπως σε ζαλάδα. Θα το παρακολουθήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kiddo μόλις τελείωσα απ' την ενδοκρινολόγο και όσον αφορά το ιοδιο μου είπε τα ίδια που σου έγραψα και πιο πάνω. Στη μονή περίπτωση που θα χρειαστεί συμπλήρωμα ιοδιου είναι στη φάση του θηλασμού. Προς το παρόν το χάπι του θυρεοειδούς με καλύπτει κι εμένα και τις ανάγκες του εμβρύου. Τι να σου πω, ας ακολουθήσουμε εκαστες τις οδηγίες των γιατρών μας γιατί μπορεί να έχουμε κι οι δύο χασιμοτο αλλά παίζουν πολύ πιθανόν κι άλλοι παράγοντες ρόλο που διαμορφώνουν διαφορετικά τις οδηγίες που έχει η μία κι η άλλη ☺️

Μ έβαλε τώρα να κάνω αιματολογικές επιτόπου να δούμε τον θυρεοειδή λόγω του ιστορικού 2 αποβολών. 30/04, μια μέρα πριν κάνω τεστ, είχε βγει 1,6 που λέει είναι εξαιρετικό το νούμερο, απλά ας τσεκαρουμε και τώρα λόγω ιστορικού για να είμαστε καλυμμένοι 🤞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσια!!

Εγώ σήμερα ξύπνησα "βαριά". Νιωθω πολύ κούραση και το στομάχι ανορεκτο.

Αναγουλες και αηδιες για φαγητά δεν έχω απλα δεν θέλω να τρώω.

@Θέτις Κ. Για τον πονοκέφαλο, παίρνεις κάτι; Ντεπον βασικά μιας και που δεν επιτρέπεται κάτι άλλο. Εγώ μετά απο νόσηση μου απο κοβιντ , πέρσι τον Φλεβάρη του 2023, μου εμειναν πονοκεφάλοι που δεν είχα. Δηλαδή πριν την νόσηση ειχα 3,4 τον χρόνο και ξαφνικά απο πέρσι τον Φλεβάρη έχω 4 τον μήνα!! Εχω κανει μαγνητικές εχω παει σε νευρολόγους και ορθοπεδικούς και δεν βρηκαμε κατι. Μονο οτι είναι τάσεως. Και η μεγάλη μου φοβία είναι τι θα κάνω τωρα στην εγκυμοσύνη. Συνήθως με ενα 1000αρι ντεπον υποχωρούν, ειδικά αν το πάρω με το που αρχίσει ο πόνος. Όμως, αν το αφήσω μετά υποφέρω. Δεν περνάει με ντεπον και θέλω και αντιφλεγμονώδη.

Την προηγούμενη Πέμπτη λοιπόν με έπιασε... Πηρα μισο ντρεπον (1 χαπακι εννοω 500γρ οχι 1000) αλλα τη νύχτα ξυπνησα απο πολυυ πονο και πηρα 1000 ευτυχώς μου περασε γιατί τρόμαξα.

@Kiddo όταν λες άλλες βιταμίνες τι εννοείς; Εμενα δεν ειναι υπερ των πολυβιταμινων αλλα γενικά θα δώσει και ντε και ω3 και σίδηρο και κομπλεξ β. Απλα οχι στο στο 1ο τρίμηνο ολα.

Όλα αυτά εννοώ.. και αυτά που περιέχονται στις πολυβιταμινες για κύηση.. γενικότερα έκατσε και τα συζητήσαμε αναλυτικά από την 6η εβδομάδα τι είδους βιταμίνες χρειάζεται το μωράκι και ο οργανισμός μου και σε τι ποσότητες, τοτι μπορώ να καλύψω με διατροφή τι χρειάζεται συμπληρώματα διατροφής, πότε να ξεκινήσω το κάθε τι, τι ώρα να τα παίρνω κτλ κτλ.. μου ανέφερε νέες έρευνες, μύθους κτλ.. πέρσι δεν μου είχε πει τίποτα.. ούτε ο δεύτερος μαιευτήρας που πήγαινα μου είχαν πει να ξεκινήσω κάτι.. σκεφτόμουν ότι ίσως δεν μου έδωσαν γιατί πίστευαν ότι δεν θα εξελιχθεί.. για αυτό είπα να σας ρωτήσω τι σας έχουν δώσει εσάς..😕

στις πριν 4 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Kiddo μόλις τελείωσα απ' την ενδοκρινολόγο και όσον αφορά το ιοδιο μου είπε τα ίδια που σου έγραψα και πιο πάνω. Στη μονή περίπτωση που θα χρειαστεί συμπλήρωμα ιοδιου είναι στη φάση του θηλασμού. Προς το παρόν το χάπι του θυρεοειδούς με καλύπτει κι εμένα και τις ανάγκες του εμβρύου. Τι να σου πω, ας ακολουθήσουμε εκαστες τις οδηγίες των γιατρών μας γιατί μπορεί να έχουμε κι οι δύο χασιμοτο αλλά παίζουν πολύ πιθανόν κι άλλοι παράγοντες ρόλο που διαμορφώνουν διαφορετικά τις οδηγίες που έχει η μία κι η άλλη ☺️

Μ έβαλε τώρα να κάνω αιματολογικές επιτόπου να δούμε τον θυρεοειδή λόγω του ιστορικού 2 αποβολών. 30/04, μια μέρα πριν κάνω τεστ, είχε βγει 1,6 που λέει είναι εξαιρετικό το νούμερο, απλά ας τσεκαρουμε και τώρα λόγω ιστορικού για να είμαστε καλυμμένοι 🤞 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ που μου έγραψες τη γνώμη της!! 

Όχι βέβαια σε καμία περίπτωση δεν το είπα για αυτό! Η κάθε μία μας θα πρέπει να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες των γιατρών που την παρακολουθούν και έχουν το ιατρικό ιστορικό της! Προσωπικά εμπιστεύομαι απόλυτα τους γιατρούς μου και κουράστηκα παααάρα πολύ για να τους βρω έναν προς έναν τόσα χρόνια, οπότε δεν το συζητώ καν..! 

Απλά ήθελα να καταλάβω γιατί διαφέρουν τόσο οι οδηγίες.. οπότε μια ερώτηση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν..! 😅

Εμένα πάντα το ήθελε γύρω στο 1.. αλλά αυτό έχει να κάνει και με τα φάρμακα της εξωσωματικής και ετ που τον απορρυθμίζουν πολύ εύκολα και γρήγορα το θυρεοειδή.. με συχνές εξετάσεις ελεγχαμε πάντα αν χρειάζεται τροποποίηση η αγωγή.. πχ πριν την ετ είχα 1 ακριβώς.. στην ετ μου αύξησε τη δόση προληπτικά καθώς  πάντα ξεφεύγει.. πριν μια εβδομάδα που έκανα εξετάσεις ήταν 0,6 οπότε μου μείωσε ελάχιστα τη δόση και θα το δούμε ξανά σε 2-3 εβδομάδες.. για αυτό πιστεύω κιόλας ότι η κάθε μία πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες του γιατρού της καθώς η κάθε μία από εμάς είναι ξεχωριστή περίπτωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια το πρωί ήμουν με συμπτώματα (πολυ κουραση, βαριά πόδια, στομάχι βαρύ ανορεκτη και λιγη ζάλη) απ το μεσημέρι και μετά, τίποτα. Ειμαι βεβαια στην 5η βδομάδα ακομη (5+3) , έτσι ηταν και σε σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Βρε κορίτσια το πρωί ήμουν με συμπτώματα (πολυ κουραση, βαριά πόδια, στομάχι βαρύ ανορεκτη και λιγη ζάλη) απ το μεσημέρι και μετά, τίποτα. Ειμαι βεβαια στην 5η βδομάδα ακομη (5+3) , έτσι ηταν και σε σας;

Καλημέρα κοριτσάκι μου! Σε αυτή την εβδομάδα εγώ δεν είχα τίποτα.. ούτε καν στήθος πρησμένο.. μόνο βαριές αιμορραγίες.. αλλά τα συμπτώματα πάνε και έρχονται, είναι νωρίς ακόμα, μετά την 6η-7η ξεκίνησαν σε εμένα και αυτή την εβδομάδα τα έχω δει όλα.. ευτυχώς χωρίς εμετούς.. οριακά όμως, κρατιεμαι με τα χίλια ζόρια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου! Σε αυτή την εβδομάδα εγώ δεν είχα τίποτα.. ούτε καν στήθος πρησμένο.. μόνο βαριές αιμορραγίες.. αλλά τα συμπτώματα πάνε και έρχονται, είναι νωρίς ακόμα, μετά την 6η-7η ξεκίνησαν σε εμένα και αυτή την εβδομάδα τα έχω δει όλα.. ευτυχώς χωρίς εμετούς.. οριακά όμως, κρατιεμαι με τα χίλια ζόρια..

Τωρα ποσο εισαι;

Εγώ σήμερα ξύπνησα ακομα πιο "καλα" μονο λιγη κουραση. Χθες το πρωί ήμουν αρκετά χαλια οχι αναγουλες και τέτοια αλλα ειχαν αυξηθεί καπως τα συμπτώματα. Σημερα σχεδον τίποτα... μ.ε εχει πάρει απο κάτω.

Στις 3 προηγούμενες μονο στην 3η ειχαν ξεκινήσει συμπτώματα απο 5+3 στις αλλες 2 απο την 6η βδομάδα.😞😞😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia. είπε:

Τωρα ποσο εισαι;

Εγώ σήμερα ξύπνησα ακομα πιο "καλα" μονο λιγη κουραση. Χθες το πρωί ήμουν αρκετά χαλια οχι αναγουλες και τέτοια αλλα ειχαν αυξηθεί καπως τα συμπτώματα. Σημερα σχεδον τίποτα... μ.ε εχει πάρει απο κάτω.

Στις 3 προηγούμενες μονο στην 3η ειχαν ξεκινήσει συμπτώματα απο 5+3 στις αλλες 2 απο την 6η βδομάδα.😞😞😞

Πιστεύω τσάμπα στεναχωριέσαι! Καταρχήν θα σου πω να μην συγκρίνεις τη κύηση με την όποια προηγούμενη.. αυτή εδώ τώρα είναι ξεχωριστή, διαφορετικό μωράκι, διαφορετική εγκυμοσύνη, διαφορετικά συμπτώματα! Ξέρω εύκολα το λες δύσκολα το κάνεις.. το λέω για να το ακούω και εγώ..! Κατά δεύτερον προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα με συμπτώματα να κάθομαι να μετράω πχ τι νοιωθω τώρα τι όχι.. οπότε και να είχα κάτι το οποίο θα υποχωρούσε δεν μπορώ με βεβαιότητα να στο πω.. για εμένα τα συμπτώματα δεν λένε τίποτα απολύτως για την εξέλιξη της κύησης... Μόνο ο υπέρηχος θα στο πει αυτό..! Ότι είναι να γίνει θα γίνει άλλωστε και δεν είναι τίποτα στο χέρι μας! Και είσαι ήδη πολύ τυχερή που έχεις και άλλα παιδάκια και με υγεία εύχομαι να τα χαίρεσαι πάντα!!

Αλήθεια γιατί δεν ζητάς από το γιατρό σου να σε δει νωρίτερα εφόσον ανησυχείς;; Δεν θα άντεχα τόσο μέχρι να δω τι γίνεται... Εδώ τώρα έχω να το δω μια εβδομάδα και λόγο υποχρεώσεων δεν θα καταφέρω να πάω μέχρι την επόμενη εβδομάδα και δεν κρατιεμαι!!! Λίγο ο φόβος γιατί πλησιάζω στην εβδομάδα που έχασα το προηγούμενο.. λίγο η επικινδυνότητα αυτών των εβδομάδων για παλινδρομη... 😰😰😰

Εγώ έχω μπει αισίως στην 10η..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Πιστεύω τσάμπα στεναχωριέσαι! Καταρχήν θα σου πω να μην συγκρίνεις τη κύηση με την όποια προηγούμενη.. αυτή εδώ τώρα είναι ξεχωριστή, διαφορετικό μωράκι, διαφορετική εγκυμοσύνη, διαφορετικά συμπτώματα! Ξέρω εύκολα το λες δύσκολα το κάνεις.. το λέω για να το ακούω και εγώ..! Κατά δεύτερον προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα με συμπτώματα να κάθομαι να μετράω πχ τι νοιωθω τώρα τι όχι.. οπότε και να είχα κάτι το οποίο θα υποχωρούσε δεν μπορώ με βεβαιότητα να στο πω.. για εμένα τα συμπτώματα δεν λένε τίποτα απολύτως για την εξέλιξη της κύησης... Μόνο ο υπέρηχος θα στο πει αυτό..! Ότι είναι να γίνει θα γίνει άλλωστε και δεν είναι τίποτα στο χέρι μας! Και είσαι ήδη πολύ τυχερή που έχεις και άλλα παιδάκια και με υγεία εύχομαι να τα χαίρεσαι πάντα!!

Αλήθεια γιατί δεν ζητάς από το γιατρό σου να σε δει νωρίτερα εφόσον ανησυχείς;; Δεν θα άντεχα τόσο μέχρι να δω τι γίνεται... Εδώ τώρα έχω να το δω μια εβδομάδα και λόγο υποχρεώσεων δεν θα καταφέρω να πάω μέχρι την επόμενη εβδομάδα και δεν κρατιεμαι!!! Λίγο ο φόβος γιατί πλησιάζω στην εβδομάδα που έχασα το προηγούμενο.. λίγο η επικινδυνότητα αυτών των εβδομάδων για παλινδρομη... 😰😰😰

Εγώ έχω μπει αισίως στην 10η..

Θέλω να προσθέσω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου παλινδρομη στις 7 εβδομάδες είχα ένα εκατομμύριο συμπτώματα ( ναυτίες, ζαλάδες, κόπωση, γεύση κλπ) και το μόνο που ίσα που φάνηκε στον υπέρηχο ήταν ο σάκος και απέβαλα μόνη μου, ενώ στον γιο μου τελειόμηνη κύηση δεν είχα απολύτως τίποτα εκτός από κάτι πονάκια περιόδου. Και γι'αυτό όταν βλέπω κοπέλες να χαίρονται ή να στεναχωριουνται με συμπτώματα το λέω γιατί ότι είναι να γίνει θα γινει :) εννοείται ότι δεν ήμουν τόσο χαλαρή ως έγκυος αλλά δυστυχώς έτσι είναι :) (όταν το λες απέξω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/5/2024 at 10:33 ΜΜ, ο/η Kiddo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα.. σας διαβάζω σιωπηλά τόσο καιρό και ήξερα ήδη ότι είμαστε πολλές.. σας γράφω όμως πολύ πολύ δειλά... παρόλα αυτά ήθελα και εγώ να ανοίξει σχετικό θεματακι και αυτή τη φορά είπα ότι θα γράψω και ότι θέλει ας γίνει γιατί σε προηγούμενη κύηση περίμενα να γίνει η αυχενική πρώτα και δυστυχώς δεν κατάφερα να γράψω ποτέ 😢 όμως διαβάζοντας σας τόσο καιρό ξέρω ότι όλες σχεδόν καταλαβαίνετε αυτή την επιφυλακτικότητα.. 8+2 σήμερα επίσημα..

Κορίτσια μου για εμένα είναι λίγο πιο δύσκολο να αφεθω όχι μόνο για το ψυχολογικό πρότερης εμπειρίας αλλά και λόγω των πολλών έντονων αιμορραγιών με έντονες κράμπες/πόνους στη μήτρα που με ταλαιπωρούν και με τρομάζουν πολύ κάθε φορά αλλά προσπαθώ πολύ να είμαι ψύχραιμη και να αποδεχτώ ότι τίποτα δεν είναι στο χέρι μου και ότι είναι να γίνει θα γίνει..

Κατά τα άλλα από συμπτώματα έχω λίγο πολύ από όλα.. ναυτία το πρωί, ζαλάδες, καούρες, τάση για εμετό, αδυναμία γενικότερη, ξηροστομια, αλλαγή στη γεύση, δεν αντέχω καθόλου μυρωδιές αηδιάζω σε σημείο να κάνω εμετό στο στόμα μου (συγνώμη για την περιγραφή), είμαι ένα roller coaster συναισθημάτων, ένα πρήξιμο νοιωθω σαν παραφουσκωμενο μπαλόνι έτοιμο να σκάσει.. καλά υπνηλία οκ.. δεν θυμάμαι τώρα και τι άλλο ξεχνάω.. Α ναι συχνοουρια και πρόβλημα με τη βραχυπρόθεσμη μνήμη!!😅 Χαχαχαχαχα! Αλλά δεν με ενοχλούν καθόλου ίσα ίσα που ότι νοιώθω μου δίνει δύναμη να συνεχίσω να πιστεύω σε αυτό το μωράκι γιατί κάνει αισθητή την παρουσία του!

Ως τώρα όλα εξελίσσονται φυσιολογικά κατά τα άλλα παρά τις αιμορραγίες (και μιλάμε για αίμα κόκκινο που υπάρχουν φορές που γεμίζει το σερβιετακι και λερώνεται και το παντελόνι που ούτε στην περίοδο δεν είχα ποτέ.... αλλά δεν υπάρχει ούτε αποκόλληση ούτε αιμάτωμα υπερηχογραφικά) έχουμε δει το μωράκι 3 φορές λόγω αυτού και αύριο το πρωί θα το δούμε ξανά μετά από 11 μέρες και είμαι με το φόβο ότι το έχουμε χάσει.. παρόλα αυτά έχω ένα πολύ υποστηρικτικό γιατρό ο οποίος είναι σίγουρος ότι το μωράκι θα γεννηθεί.. ήδη μου έχει κλείσει για αυχενική από την 7η εβδομάδα για τις 25/6..!!🙏🙏🤞🤞 Αυτοπεποίθηση που την έχει ότι θα φτάσουμε μέχρι εκεί όμως..!!! Χαχαχαχαχα!!! 

Πητ βάση τελευταίας μέτρησης 5/1/25 αν και αμφιβάλλω ότι θα με αφήσει μέχρι εκεί λόγω εξωσωματικής αν και θα το ήθελα, παρόλα αυτά σε κάθε μέτρηση ξέρω ότι θα αλλάζει αυτό (αν πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τέλους..) 

Τέλος έχω ρυθμισμένο θυροειδή (έχω hashimoto) οπότε το παρακολουθούμε από τη πρώτη στιγμή και αύριο έχω ξανά εξετάσεις για να το δούμε.. ζάχαρο το ίδιο (έχω ινσουλινοαντισταση) με διατροφή από διατροφολόγο σε συνεργασία με την ενδοκρινολόγο και χάπι, αύριο θα κάνω κιόλας εξετάσεις για να δούμε το βασικό και με το την έναρξη του 2ου τριμήνου θα κάνω και καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνης για να είμαστε σίγουροι.. επίσης έχω στενή παρακολούθηση από αιματολογο όπου αύριο θα κάνω σχετικές εξετάσεις για να ελέγξουμε την επίκτητη θρομβοφιλια αν και αιματολογικά δεν έχω κάτι και τέλος λόγο αυτοανοσου παίρνω ήδη φιλική σε εγκυμοσύνη αγωγή για να το έχουμε σε καταστολή μαζί με κορτιζόνη.. γενικότερα έχω ένα εξαιρετικό team γιατρών που εμπιστεύομαι απόλυτα και επέλεξα πολύ προσεκτικά μετά βασάνων και κόπων... Α! Και τη παρασκευή έχω επανάληψη καλλιέργειας κολπικού υγρού καθώς στην πολύ αρχή που έκανα μόνη μου προληπτικά βρέθηκαν 3 μικρόβια και μύκητες.. το ένα μικρόβιο είναι στρεπτόκοκκος που από ότι με ενημέρωσαν μπορεί να προκαλέσει αποβολές δεύτερου τριμήνου.. οπότε πήρα και αντιβίωση και πάω για την επανάληψη..! 🤞🤞

Ξέρω σας κούρασα.. έχω πολύ καλό και υποστηρικτικό περιβάλλον από στενούς φίλους που έχω γνωρίσει κυρίως εδώ μέσα, έχουν περάσει δύσκολα και καταλαβαίνουν την αγωνία μου... Αλλά είπα να τα μοιραστώ και μαζί σας που τα βιώνουμε λίγο πολύ όλες ταυτόχρονα..

Στείλτε μου θετική ενέργεια κορίτσια μου.. έχω πολύ μεγάλη μέρα αύριο και δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι αρκετά μέσα μου αν και είμαι σκληρή γενικότερα και ψύχραιμη .. προσπαθώ πολύ να είμαι αισιόδοξη και να κάνω υπομονή (δεν υπάρχει και κάτι άλλο να κάνω άλλωστε!!)..

Με το καλό κορίτσια μου να μας πάνε όλα κατ'ευχήν και να κρατήσουμε υγιή μωράκια στην αγκαλιά μας! 🙏🙏🙏🙏

Τι λες τώρα!!!! Τυχαία το είδα! Πόσο χαίρομαι κορίτσι μου! Όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους🙏🙏🙏🥹🥹🥹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Τι λες τώρα!!!! Τυχαία το είδα! Πόσο χαίρομαι κορίτσι μου! Όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους🙏🙏🙏🥹🥹🥹

Κοριτσάκι μου!!!! Τι κάνεις;;;!! Θυμάμαι τελευταία φορά που σε διάβασα ήσουν 5 μηνών έγκυος..;! Δεν θυμάμαι και πότε ήταν..😳 Έχεις γεννήσει τώρα;; Πες μου τα νέα σου!! Έχουμε να τα πούμε κανά δυο χρόνια τώρα.. 

Σε ευχαριστώ πολυυυυύ πολύ γλυκιά μου!!! Αμήν Παναγίτσα μου να βάλει το χεράκι της μπας και...! Μακάρι να είναι η τυχερή αυτή η φορά..🙏🙏🙏🤞🤞🤞🍀🍀🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το καταλαβαίνω γιατί και εμένα θηλαζε όλη την νύχτα (μπιμπερό δεν είχε πάρει ποτε μέχρι τοτε ) και όταν έγινε η παλινδρόμηση ήταν 13 μηνών ηθελα να κόψω στο στήθος όποτε τότε που έγινε εκείνο το συμβάν σταμάτησα και τον θηλασμό μια και καλή πήγα έκανα την αποξεση σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί ο γιατρός μου ήθελε 700 ευρώ.. πήγα πρωί 7 η ώρα στο νοσοκομείο και βγηκα 7 το απόγευμα το στηθος της το έκοψα δεν την ξανά έδωσε από τότε.. αλλά πραγματικά γιατί δεν σε έκανε εισαγωγή για μερικές ώρες και ήθελε 3 μερες δεν το κατάλαβα κορίτσι μου 😞 Εσενα βέβαια είναι πιο μικρή η κορούλα σου την θηλαζεις μόνο νύχτα ;  εγω κορίτσι μου στην θέση σου θα πήγαινα απευθείας νοσοκομείο να με εξετάσουν καλύτερα εκεί 
    • Ναι εντάξει ότι μου είπε τώρα θα κάνω μωρέ απλά ξέρεις είναι και άλλος τώρα αυτός ο γιατρός και λίγο η επικοινωνίας μας είναι μικρή  τι να σου πω κορίτσι μου εγω δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα.. αλλα γενικα το συστήνουν αρκετοί γιατροί 🤷‍♀️  
    • κατι θα ξέρει ο γιατρός σου...μην αγχώνεσαι! απο τη μια σκέφτομαι να το κάνω... γιατί αν δεν το κάνω και αυριο μεθαύριο παθει κάτι το μωρό θα έχω τύψεις 🤷 απο την άλλη δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό όντως!
    • @Kiddo μακαρι να ήταν έτσι. Αλλα δεν είναι. Ήταν κολπικός υπέρηχος. Ο γιατρός που πήγα χθές, κάνει και τους μεγάλους υπερήχους είναι δηλαδή και εμβρυολογος οπότε θεωρώ πως θα εχει καλό μηχάνημα. Το ιατρείο του εξάλλου, πρεπει να το εχει καμια 5ετια. Αυτο που περιγράφεις το εχω ζησει κι εγω στο τελευταίο παιδι μου. Ειχα παει σε εναν γιατρό που ακουγα καλά λόγια, φουλ στην αναγουλα δεν μπορουσα να σταθω και μου λεει πως βλεπει εναν αδιο σακο. 2 ημερες μετα παω στον γιατρό μου και βλέπουμε και έμβρυο. Αυτος χθες, ήταν αισιόδοξος. Μου ειπε ότι υπάρχει πιθανότητα να μην προχωρήσει αλλα εμπειρικα μου εδειξε το σχημα του σάκου και μου λεει , "μιλώντας εμπειρικά, πιστεύω πως θα προχωρήσει και πως το σχήμα που έχει ο σακος μου, είναι σχήμα που ετοιμάζεται να υποδεχτεί και έμβρυο." Αλλα δεν το πιστεύω. Είμαι απόλυτα σίγουρη πως θα παλλινδρομησει ή ηδη εχει γίνει. Το ξερω, το νιωθω , το διαισθανομαι. Τουλάχιστον χθες, δεν μπορούσα ουτε να κλάψω και όλη αυτή η ένταση μου χτυπησε σε δυνατό πονοκέφαλο. Σήμερα ομως καταφερα να ξεσπασω και σε κλάμα. Ξερω θα μου πειτε πως εχω αλλα 3 θαυματακια διπλα μου και δεν πειράζει. Ομως οσα παιδια και να εχεις η απώλεια αυτη πονάει. Το αγάπησα, του μιλούσα, του εγραψα και γραμματα, το οραματιστηκα. Τέλος πάντων. Την αλλη Τέταρτη πλεον θα το ξέρω και επίσημα...
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Μίλησα με τον γιατρό γιατί δεν μπορώ να σταθώ στα πόδια μου από χτες και με έστειλε για αιματολογικές. Ίσως χρειαστεί να πάω στο νοσοκομείο γιατί από την περιγραφή μου μου είπε ότι ενδεχομένως να χρειαστώ αίμα ή ενδοφλέβιο σίδηρο. Εναλλακτικά μου είπε να πάω απευθείας στο νοσοκομείο, αλλά προτίμησα τις εξετάσεις αίματος πρώτα λόγω της μπέμπας που δεν μπορώ να την αφήσω πολλές ώρες αφού θηλάζει και δεν δέχεται μπιμπερο. Νιώθω ότι δεν έχει τέλος το μαρτύριο μου. Τουλάχιστον να έκλεινε άμεσα αυτό το κεφάλαιο να μπορέσω να προχωρήσω παρακάτω...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...