Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διάφορετικη διάγνωση σε εμβρυολογους


Recommended Posts

Καλησπέρα πήγα για αυχενική και μου βρήκε οπίσθιο πλακούντα και μονήρη ομφαλικη αρτηρία. Ζήτησα δεύτερη γνώμη από άλλον μου είπε ότι η ομφαλικη αρτηρία είναι φυσιολογική και άνω  προσθιο πλακουντα. Τώρα πως θα μάθω τι τελικά ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/3/2024 at 3:16 ΜΜ, ο/η sofper είπε:

Καλησπέρα πήγα για αυχενική και μου βρήκε οπίσθιο πλακούντα και μονήρη ομφαλικη αρτηρία. Ζήτησα δεύτερη γνώμη από άλλον μου είπε ότι η ομφαλικη αρτηρία είναι φυσιολογική και άνω  προσθιο πλακουντα. Τώρα πως θα μάθω τι τελικά ισχύει;

Αχ κορίτσι μου και σε εμένα έχει βρεθεί θέμα με το έμβρυο αυξημενο υγρό στον αυχένα του και είμαι στην 9η εβδομάδα ! Ο πρώτος εμβρυομητρικος μου είπε ότι είναι αυξημενο  αλλά έχει δει πολλές περιπτώσει όπου το υγρό μέχρι την 12η εβδομάδα στη εξέταση αυχενικής διαφανείς έχει μειωθεί στα φυσιολογικά και περιπτώσεις όπου βγήκε αυξημένη και η αυχενική διαφάνεια και η τροφοβλαστη βγήκε καθαρή και τα έμβρυα δεν είχαν τίποτα! Πήγα λοιπόν και σε άλλον εμβρυομητρικο και μου είπε ότι το μωρο είναι άρρωστο και ότι θα σταματήσει η καρδιά του ! Αν δεν σταματήσει και φτάσει την 12η εβδομάδα η αυχενική θα είναι προβληματική και θα πάω για λήψη τροφοβλαστης όπου θα δειξει σύνδρομο ! Επίσης μου είπε να πάω για απόξεση όσο πιο γρηγορα μπορώ για ψυχολογικούς λόγους και ότι δεν υπάρχει πιθανότητα το μωρο να είναι καλά! Επίσης ο γιατρός μου μέτρησε το υγρό 2,85 χιλιοστά , ο πρώτος εμβρυομητρικος 2,93 χιλιοστά κοντα στην μετρηση του γιατρού μου και ο δεύτερος εμβρυομητρικος που μου είπε ότι το μωρο είναι άρρωστο το μέτρησε 4,20 χιλιοστά ! Ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορεί να αξιολογηθεί η τωρινές μετρήσεις παρά μόνο στην 12η εβδομάδα στην εξέταση της αυχενικής και ότι δεν μπορεί να προδικάσει από τώρα ότι το μωρο είναι άρρωστο και αφού χτυπάει η καρδουλα του να το σκοτώσει ! 
γνωμη μου είναι να πας και σε έναν τρίτο εμβρυομητρικο ωστε να δεις σε ποια διάγνωση παρεκκλίνει! Και εγώ θα περιμενω μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα με δει ο γιατρός μου αν μειώθηκε ή αν αυξήθηκε το υγρό και αν η καρδουλα του δεν έχει σταματήσει και θα επισκεφτώ και έναν τρίτο εμβρυομητρικο να δω που παρεκκλίνει! Υπομονή , κουράγιο και πιστη ! Όλα θα πανε καλά και ο θεουλης θα μας βοηθήσει🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...