Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καρδιά εμβρύου


Recommended Posts

Kαλησπερα σας,

Έκανα έμβρυομεταφορά στις 30/1. Τη Τρίτη είχα αίμα και σταμάτησε την ίδια ημέρα με αρχές της επομένης. Έκανα την ίδια ημέρα που είχα αίμα χοριακη που ήταν 7150 και την Πέμπτη 7750. Πήγα να ακούσω σήμερα καρδιά εμβρύου όπου η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι το παιδί ανεπτυγμένο και να πάμε την άλλη εβδομάδα και εάν δεν αναπτυχθεί να προχωρήσω σε αποβολή. Εσάς σας έχει συμβεί;;; τι έγινε μετέπειτα;;;Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2024 at 6:24 ΜΜ, ο/η vicky868 είπε:

Kαλησπερα σας,

Έκανα έμβρυομεταφορά στις 30/1. Τη Τρίτη είχα αίμα και σταμάτησε την ίδια ημέρα με αρχές της επομένης. Έκανα την ίδια ημέρα που είχα αίμα χοριακη που ήταν 7150 και την Πέμπτη 7750. Πήγα να ακούσω σήμερα καρδιά εμβρύου όπου η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι το παιδί ανεπτυγμένο και να πάμε την άλλη εβδομάδα και εάν δεν αναπτυχθεί να προχωρήσω σε αποβολή. Εσάς σας έχει συμβεί;;; τι έγινε μετέπειτα;;;Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα κορίτσι μου, επειδή δεν γνωρίζω στην εμβρυομεταφορα πως μετριούνται οι εβδομάδες κύησης; ξέρω πως μέχρι κ 9η εβδομάδα μπορούμε να ακούσουμε καρδιά για πρώτη φορά, εγώ θα σου έλεγα να δώσεις χρόνο στο εμβρυακι σου και οπωσδήποτε να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη πριν προχωρήσεις σε αποβολή! Έχουν δει πολλά τα μάτια μας με λάθη γιατρών! Εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2024 at 6:24 ΜΜ, ο/η vicky868 είπε:

Kαλησπερα σας,

Έκανα έμβρυομεταφορά στις 30/1. Τη Τρίτη είχα αίμα και σταμάτησε την ίδια ημέρα με αρχές της επομένης. Έκανα την ίδια ημέρα που είχα αίμα χοριακη που ήταν 7150 και την Πέμπτη 7750. Πήγα να ακούσω σήμερα καρδιά εμβρύου όπου η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι το παιδί ανεπτυγμένο και να πάμε την άλλη εβδομάδα και εάν δεν αναπτυχθεί να προχωρήσω σε αποβολή. Εσάς σας έχει συμβεί;;; τι έγινε μετέπειτα;;;Σας ευχαριστώ.

Καταρχήν να ρωτήσω, χοριακη ποιος σου είπε να κάνεις; Γιατί από ένα σημείο και μετά δεν αυξάνεται με τον ίδιο ρυθμο και εφόσον παρακολουθείτε τη κύηση υπερηχογραφικά τσάμπα κάνεις χοριακες και αγχώνεσαι! 

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με τη Κατερίνα! Καρδούλα εξαρτάται πότε θα ακούσεις από την ανάπτυξη του εμβρύου, την εβδομάδα κύησης και τα μηχανήματα του γιατρού! Τα μηχανήματα είναι πολύ σημαντικά.. έτυχε στη δική μου κύηση ο ένας γιατρός να μην βλέπει τίποτα ίσα τον ασκό και να μου λέει για διακοπή κύησης λόγο της εβδομάδας που ήμουν και του τι αναμέναμε να δούμε και την ίδια μέρα μια ώρα αργότερα σε άλλο γιατρό να ακούμε καρδούλα και να βλέπουμε το εμβρυακι μας! 

Το αίμα μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους που πολλές φορές μπορεί να μην είναι κάν ανησυχητικό.. για καλό και για κακό εσύ θα επικοινωνείς πάντα με το γιατρό που σου έκανε την εξωσωματική μήπως χρειάζεται κάποια έξτρα στήριξη με φάρμακα.

Έχε υπομονή και πίστη στο εμβρυακι σου! Να πάνε όλα κατ'ευχήν και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ELENNA11 είπε:

Δεν ισχύει αυτό που λέτε. Καρδία ακούς μέχρι και την 6 εβδομάδα, εάν δεν ακούσεις μέχρι την ολοκλήρωση της 6 εβδομάδας, θεωρείται παλίνδρομη κύηση. Στο λέω με σιγουριά διότι είμαι σε αναμονή περιόδου μετά από απόξεση λόγω του ότι δεν ακούσαμε καρδιά στην 6 εβδομάδα και 5 ημέρα.

Κάνετε λάθος εσείς! Αν η σύλληψη είναι καθυστερημένη πάει και πάρα πέρα απ ότι λέτε κ σίγουρα δεν υπάρχει τόσο στενό όριο το 6+5 ημέρες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η ELENNA11 είπε:

Μακάρι να είχαν κάνει λάθος οι ΤΡΕΙΣ γιατροί που είδα (που είπαν το ίδιο όλοι) και να είχα το μωρό μου στην κοιλία μου ατή τη στιγμή.  Σίγουρα οι γιατροί ξέρουν πιο πολλά από εμάς. Και το είδα και στην χορειακή΄ 7 εβδομάδων πλέον  και 2 ημε΄ρων που έπεφτε. Η καρδιακή λειτουργιά είναι στην 6εβδομάδα σε σταθερό κύκλο. ΣΙΓΟΥΡΑ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Λυπάμαι για αυτό που περάσατε αλλά δεν ισχύει αυτό που λέτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

"Η εξέταση της καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου που σηματοδοτεί την βιωσιμότητα της εγκυμοσύνης. Η καρδιακή λειτουργία ξεκινά περίπου στις 6 εβδομάδες κύησης (περίπου 4 εβδομάδες μετά την σύλληψη). " ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ 

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε τόσο, έχω πρώτη ξαδέρφη που καρδιά ακουσαν πρωτη φορά 8+3 στην 9η εβδομάδα! Και πολλές κοπέλες εδώ μέσα με παρόμοιες εμπειρίες! Δεν γίνεται να τις ακυρώσετε εσείς επειδή έτσι σας είπαν ή διαβάσατε! Από κει κ πέρα ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, η πραγματικότητα δεν μπορεί να μπαίνει σε τόσο στενά όρια και καλούπια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

"Η εξέταση της καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου που σηματοδοτεί την βιωσιμότητα της εγκυμοσύνης. Η καρδιακή λειτουργία ξεκινά περίπου στις 6 εβδομάδες κύησης (περίπου 4 εβδομάδες μετά την σύλληψη). " ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE.

Συγνώμη που θα επέμβω.. δεν θα το έκανα γιατί καταλαβαίνω το πόνο που νιώθετε και καταλαβαίνω απόλυτα πόσο μεγάλη ανάγκη έχετε αυτό που σας είπαν να είναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια.. ναι μεν η καρδιακή λειτουργία ξεκινάει κάποια στιγμή στην 6η με 7η εβδομάδα αλλά είναι τόσοι οι παράγοντες για να καταφέρεις να την ακούσεις σε τόσο αρχόμενη κύηση που δεν είναι απόλυτο ότι θα καταφέρεις να την ακούσεις και τότε.. το ποίο σύνηθες είναι να την ακούσεις κάπου ανάμεσα στην 7η και 8η εβδομάδα και ναι μπορεί να αργήσεις να την ακούσεις μέχρι και την 9η εβδομάδα όχι γιατί σε αυτή την εβδομάδα ξεκίνησε να χτυπάει η καρδιά του εμβρύου αλλά γιατί τότε κατάφερε ο γιατρός με τα μηχανήματα του να "πιάσει" το χτύπο..! Αν ο γιατρός πχ κάνει κοιλιακούς υπερήχους μόνο αντί κολπικους, αν δεν έχει εξελιγμένα μηχανήματα, αν η κύηση προέρχεται από καθυστερημένη σύλληψη, αν η ανάπτυξη του εμβρύου είναι πιο αργή.. πολλά παίζουν ρόλο! Στη κύηση τίποτα δεν είναι στανταρακι και απόλυτο και τίποτα δεν προδιαγράφει την εξέλιξη της.. ειδικά σε τόσο αρχικό στάδιο..!

Και κάτι σημαντικό που θα σου πω να το κρατήσεις αν θέλεις και για εσένα μελλοντικά γιατί ξέρω το τραύμα που μένει από μια απώλεια.. κάθε εγκυμοσύνη και κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα.. το ότι σε εσένα δεν πήγε καλά αυτή τη φορά δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί ή ότι έτσι θα γίνεται σε κάθε γυναίκα που δεν άκουσε καρδούλα την 6η εβδομάδα.., όπως και το ότι εσείς δεν ακούσατε καρδούλα στην 6η εβδομάδα και έτυχε στην επόμενη εβδομάδα να παλινδρομησει δεν σημαίνει ότι παλινδρομησε γιατί δεν ακούσατε καρδούλα στην 6η εβδομάδα.. απλά έτυχε.. δυστυχώς.. απλά έτυχε.. 

Να σου πω ακόμα ότι και αυτό με το σταθερό κύκλο δεν είναι απόλυτο.. δεν σημαίνει ότι ξέρεις την στιγμή της ωορρηξίας σου ακριβώς για να ξέρεις πότε έγινε η σύλληψη.. εκτός αν την παρακολουθείτε υπερηχογραφικά ή προέρχεται από εξωσωματική.. τα ημερολόγια και τα τεστακια ωορρηξίας πχ δεν είναι απόλυτα.. απλά σου δείχνουν πιο συγκεκριμένα πότε περίπου γίνεται η ωορρηξία για να έχεις πιο στοχευμένες επαφές και άρα περισσότερες πιθανότητες σύλληψης..

Μια τελευταία συμβουλή που θα σου δώσω είναι να σταματήσεις να ψάχνεις και να διαβάζεις από το Google είναι ο χειρότερος σύμβουλος και κάνεις μεγάλο κακό στον εαυτό σου διαβάζοντας από εκεί..

Για να συνοψίσω.. δεν προσπαθώ ούτε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου.. αυτό που εισπράττω από τον ως τώρα σχολιασμό σου είναι ένα ξέσπασμα το οποία νοιωθω ότι προέρχεται από την απώλεια σου η οποία είναι και πρόσφατη από ότι κατάλαβα.. ίσως να καταλαβαίνω και λάθος.. άσχετα όμως με αυτό η αντιμετώπιση της απώλειας που βίωσες είναι δύσκολη.. ίσως πολύ δύσκολη για να σηκώνεις το βάρος μόνη σου... Εμένα με βοήθησε να το αντιμετωπίσω η συζήτηση με έναν ψυχολόγο.. δεν ξέρω αν είναι κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει και εσένα ή αν έστω είναι κάτι το οποίο θα ήθελες να σκεφτείς για να σε βοηθήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ELENNA11 είπε:

Όταν ένας γιατρός μιλάει για απόξεση (όπως έγινε με την κοπέλα) κάτι περισσότερο ξέρει από την ΕΛΕΝΗ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ επείδη μια ξαδέρφη της ακούσε χτύπο στην 8 εβδομάδα αλλά λογικά είδε κίνηση παλμού πριν. Ο γιατρός δεν της ανέφερε κάτι άσχημο γιατί είναι κακός άνθρωπος και θέλει να της πάρει το υγιέστατο παιδί. Δεν γίνεται να λέμε ότι οι γιατροί θέλουν το κακό μας όταν μιλάνε για αποβολή, απόξεση και παλίνδρομη. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Δεν είναι ξέσπασμα, δεν είναι θύμος, κάνω χρόνια συνεδρίες με ψυχολόγο και πριν δώσουμε τόσες συμβουλές χωρίς να την έχουν ζητήσει καλό είναι να σκεφτόμαστε ολοκληρωμένα.

Επίσης, εδώ είμαστε για να μιλάμε με ειλικρίνεια και προσοχή. Γιατί εάν ο γιατρός μιλάει για αποβολή γιατί ΔΕΝ υπάρχει καρδιακή λειτουργία και μια κοπέλα της πει κράτησε το μέχρι την 10εβδομάδα μπορεί να την θέσει σε ΚΙΝΔΥΝΟ. Αυτό το γνωρίζεται;;;

 

 

στις πριν 53 λεπτά, ο/η ELENNA11 είπε:

Επίσης, εάν διαβάζατε το μήνυμα της κοπέλας και δεν ρίχνατε απλά μια ματιά.  Την Τρίτη είχε χοριακή 7150 και την Πέμπτη 7750. Μέσα σε δυο μέρες μόνο 600 μονάδες πάνω. Καλό είναι να διαβάζουμε σωστά τα μηνύματα πριν απαντήσουμε κάτι που μπορεί να είναι επικίνδυνο για τον συνάνθρωπο μας. Ειλικρινά νόμιζα είμαστε σ' αυτό το φόρουμ για να βοηθάμε σωστά και όχι να λέμε ψέματα για να νιώθουμε καλοί. ΚΡΙΜΑ!

Εγώ δυστυχώς συνεχίζω να εισπράττω πολύ θυμό από τα μηνύματα σας και καμία επιθυμία για ειλικρινή διάλογο.. δεν θα δώσω συνέχεια σε αυτή τη συζήτηση καθώς ο μόνος πραγματικός κίνδυνος εν προκειμένω είστε εσείς εφόσον κινδυνολογείτε χωρίς να έχετε τη πραγματική ιδέα πάνω σε αυτά και χωρίς εσείς να έχετε τη διάθεση να διαβάσετε ουσιαστικά το μήνυμα της θεματοθετριας με τις πληροφορίες που μας δίνει ή και την έλλειψη πληροφοριών που υπάρχουν από το μήνυμα της ή και τις απαντήσεις που της δόθηκαν.. καλύτερα να σταματήσετε εσείς να "βοηθάτε" γιατί αυτά που γράφετε είναι επικίνδυνα και να αρχίσετε να δέχεστε περισσότερη βοήθεια όταν σας την δίνουν..! 

Όσο για την χοριακη (και εξού το πόσο επικίνδυνα είναι αυτά που γράφετε αλλά και το πως φαίνεται η παντελής έλλειψη γνώσεων σας επί του θέματος), στις περισσότερες φυσιολογικές εγκυμοσύνες που η τιμή της χοριακής είναι κάτω από 1200 mlU/ml η τιμή της ορμόνης συνήθως έχει δυναμική διπλασιασμού κάθε 48-72 ώρες, και συνήθως αυξάνεται κατά 60% το λιγότερο. Καθώς η εγκυμοσύνη εξελίσσεται, ο ρυθμός αύξησης μειώνεται σημαντικά. Μεταξύ 1200 και 6000 mlU/ml, η ορμόνη συνήθως διπλασιάζεται σε 72-96 ώρες. Για τιμή από 6000 mlU/ml και πάνω χρειάζονται περισσότερες από 4 μέρες για να διπλασιαστεί η τιμή , αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν έχει πολύ σημασία να παρακολουθείς τα επίπεδα της χοριακής καθώς η αύξηση είναι φυσιολογικά μικρότερη και δεν σχετίζεται πλέον με την καλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μετά από 2-3 μήνες η αύξηση θα μειωθεί ακόμη περισσότερο και τελικά τα επίπεδα της χοριακής θα πέσουν. Τέλος συνήθως μεταξύ 5680-13660mIU/ml εμφανίζεται ο αμνιακος σάκκος, μεταξύ 11230-25640mIU/ml εμφανίζεται ο καρδιακός χτύπος και μεταξύ 19910-43220mIU/ml εμφανίζεται το έμβρυο χωρίς και πάλι να είναι τίποτα απόλυτο.. έτσι για να μαθαίνεις και εσύ τίποτα, εκτός και αν θέλεις να το "Googlαρεις" για να είσαι πιο "σίγουρη"..!! 

Και πάλι λυπάμαι για την απώλεια που βίωσες.. καλή συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υ.Γ. Βλέπω διεγραψατε το δεύτερο μήνυμα σας.. γιατί άραγε δεν συνεχίζετε την υπεράσπιση των απόψεων και "γνώσεων" σας; Το googlαρατε να φανταστώ ε;! Έχετε πολύ πλάκα μπορώ να πω αλλά πολύ ασχολήθηκα μαζί σας, έχω δική μου ζωή.. καλή συνέχεια και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Υ.Γ. Βλέπω διεγραψατε το δεύτερο μήνυμα σας.. γιατί άραγε δεν συνεχίζετε την υπεράσπιση των απόψεων και "γνώσεων" σας; Το googlαρατε να φανταστώ ε;! Έχετε πολύ πλάκα μπορώ να πω αλλά πολύ ασχολήθηκα μαζί σας, έχω δική μου ζωή.. καλή συνέχεια και πάλι!

Μην ασχολείσαι άλλο κορίτσι μου, κ εγώ δεν ξανά απάντησα γιατί το ποιος δεν γνωρίζει και κινδυνολογει φαίνεται ξεκάθαρα! Μακάρι καμία κοπέλα να μην ζούσε απώλειες, το μόνο σίγουρο είναι ότι η εμπειρία της μιας δεν αποκλείει κάποιας άλλη ή δεν θεωρείται δεδομένο για όλους! Από κει και πέρα ο καθένας ακολουθεί αυτά που νομίζει καλύτερα για αυτόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...