Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

Με έχει πιάσει ο όρος. Από το μεσημέρι μόνο 4 μεγάλες συσπάσεις έχω κάνει αλλά δεν μας νοιάζουν αφού είναι ακανόνιστες. 
Αυριο το πρωί θα μου βγάλουν τον ορο και θα με κρατήσουν 4-5 ώρες να δουν πως θα πάω. Αν δεν κάνω πάλι συντονισμένες συσπάσεις θα πάω σπιτι και θα παίρνω χάπι για μια εβδομάδα. Την Δευτέρα το απόγευμα θα με δει και ο γιατρός μου. 
Το μόνο που το πρωί μου έκανε μια μαία κολπική εξέταση και με πονάει λίγο ακόμη και βγάζω και καφε βλέννα…άγαρμπη ήταν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Με έχει πιάσει ο όρος. Από το μεσημέρι μόνο 4 μεγάλες συσπάσεις έχω κάνει αλλά δεν μας νοιάζουν αφού είναι ακανόνιστες. 
Αυριο το πρωί θα μου βγάλουν τον ορο και θα με κρατήσουν 4-5 ώρες να δουν πως θα πάω. Αν δεν κάνω πάλι συντονισμένες συσπάσεις θα πάω σπιτι και θα παίρνω χάπι για μια εβδομάδα. Την Δευτέρα το απόγευμα θα με δει και ο γιατρός μου. 
Το μόνο που το πρωί μου έκανε μια μαία κολπική εξέταση και με πονάει λίγο ακόμη και βγάζω και καφε βλέννα…άγαρμπη ήταν!!!!

Πολύ καλά τα νέα σ ditaki μ, Μπράβο! Μακάρι να συνεχίσεις ετσι κ να επιστρέψεις σπιτάκι σ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γυρίσαμε σπιτι. Το πρωί είχα δυο πολύ καλά καρδιοτοκογραφηματα, η μπουμπου είναι φουλ δραστήρια, όπως το συνηθίζει και οι συσπάσεις είναι πλέον στα φυσιολογικά πλαίσια Αραιές, σκόρπιες και ανώδυνες. Θα πάρω το χαπάκι μέχρι τέλος της εβδομάδας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου γυρίσαμε σπιτι. Το πρωί είχα δυο πολύ καλά καρδιοτοκογραφηματα, η μπουμπου είναι φουλ δραστήρια, όπως το συνηθίζει και οι συσπάσεις είναι πλέον στα φυσιολογικά πλαίσια Αραιές, σκόρπιες και ανώδυνες. Θα πάρω το χαπάκι μέχρι τέλος της εβδομάδας. 

μηπως δεν επρεπε να σταματησεις το μαγνήσιο΄΄; τωρα πωσ είσαι καλύτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διαβαζω τα νέα σας,  η κάθε μία μας με το στραβό της. Εγώ υποφέρω από τα εξανθηματα με φαγουριζουν και με έχουν ρίξει πολύ ψυχολογικά γιατί μπορεί να είναι κ ψυχοσωματικα και όντως πιέζομαι απίστευτα αυτό το διάστημα κ θυμώνω στην ιδέα ότι τα προκάλεσα εγώ στον εαυτό μου . Αυτή τη βδομάδα έχω κ γιατρο! Αντε να δω τον μικρούλη να φτιάξει λίγο η διάθεση μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου τι κάνετε; 
Εγω πήγα χθες στον γιατρό, κάναμε υπέρηχο και ντόπλερ. Όλα πολύ καλά, οι ροές καλές, η Μπέμπα παίρνει βάρος κανονικά, δεν χει πεσει καμπύλη, τα αμνιακό στο μέσο ορο. Την επόμενη Δευτέρα θα ξαναπάω να με δει που θα έχω σταματήσει και το χάπι για τις συσπάσεις. Μόνο αυτή η πίεση - πόνος απο κάτω δεν λέει να με αφήσει. Ειδικά μετά το μεσημέρι μένω αρκετές ώρες ξαπλωμένη λόγο αυτής της ενόχλησης. 
@Raf123 μου σταμάτησε και μαγνήσιο και σίδηρο πλέον. Μόνο φιλικό και βιταμίνη d παίρνω τώρα. Αυτό που λίγο με προβλημάτισε είναι ότι μου ζήτησε εκ νέου γενική αίματος και crp ενώ εκανα πριν 10 μέρες και μάλιστα μου είπε να του τις στείλω αμέσως μόλις βγουν. Βέβαια εκείνη την στιγμή είπα οκ γιατί ήμουν χαρούμενη που όλα ήταν καλά με την μπουμπου αλλά μετά που το σκέφτηκα μου φάνηκε παράξενο. 

@Pinacoladaγιατι παιδί μου φταις εσυ;;; Θα τελειώσουν οι εργασίες και όλα θα γίνουν. Ζητά και επιπλέον βοήθεια με το σπιτι αν χρειάζεσαι και σταματα αν είναι λίγο νωρίτερα απ την δουλειά για να πάρεις το χρόνο σου και να ηρεμήσεις. Σου έδωσαν τίποτα για τα εξανθήματα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Κοριτσαρες μου τι κάνετε; 
Εγω πήγα χθες στον γιατρό, κάναμε υπέρηχο και ντόπλερ. Όλα πολύ καλά, οι ροές καλές, η Μπέμπα παίρνει βάρος κανονικά, δεν χει πεσει καμπύλη, τα αμνιακό στο μέσο ορο. Την επόμενη Δευτέρα θα ξαναπάω να με δει που θα έχω σταματήσει και το χάπι για τις συσπάσεις. Μόνο αυτή η πίεση - πόνος απο κάτω δεν λέει να με αφήσει. Ειδικά μετά το μεσημέρι μένω αρκετές ώρες ξαπλωμένη λόγο αυτής της ενόχλησης. 
@Raf123 μου σταμάτησε και μαγνήσιο και σίδηρο πλέον. Μόνο φιλικό και βιταμίνη d παίρνω τώρα. Αυτό που λίγο με προβλημάτισε είναι ότι μου ζήτησε εκ νέου γενική αίματος και crp ενώ εκανα πριν 10 μέρες και μάλιστα μου είπε να του τις στείλω αμέσως μόλις βγουν. Βέβαια εκείνη την στιγμή είπα οκ γιατί ήμουν χαρούμενη που όλα ήταν καλά με την μπουμπου αλλά μετά που το σκέφτηκα μου φάνηκε παράξενο. 

@Pinacoladaγιατι παιδί μου φταις εσυ;;; Θα τελειώσουν οι εργασίες και όλα θα γίνουν. Ζητά και επιπλέον βοήθεια με το σπιτι αν χρειάζεσαι και σταματα αν είναι λίγο νωρίτερα απ την δουλειά για να πάρεις το χρόνο σου και να ηρεμήσεις. Σου έδωσαν τίποτα για τα εξανθήματα; 

Ααχ έχω γεμίσει σε κοιλια κ στήθος,  μου έδωσε μια κρέμα που κάνει για εγκυμοσύνη αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει ν τελειώσει το σπιτι ν προλάβουμε ν καθαρίσουμε και να μετακομισουμε μέχρι να γεννησω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Ααχ έχω γεμίσει σε κοιλια κ στήθος,  μου έδωσε μια κρέμα που κάνει για εγκυμοσύνη αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει ν τελειώσει το σπιτι ν προλάβουμε ν καθαρίσουμε και να μετακομισουμε μέχρι να γεννησω 

Να σου πω μην τρελαίνεσαι!!!! 
Ηρέμησε για αρχή γιατί αν είναι ψυχολογικό μόνο έτσι θα φύγουν. Για το καθάρισμα θα πάρεις βοήθεια και θα γίνει. Και για την μετακόμιση….εεεε οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται! 
Ξερω ότι σου φαίνονται βουνό όλα αυτά τώρα αλλά πρέπει να ηρεμήσεις για το καλό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρέ ο χρόνος είναι που πιέζει!  Εννοείται ότι δεν θα τα κάνω εγώ! Κ να ήθελα με την κοιλια τούρλα δεν μπορώ ν κάνω τπτ!! 

Δειλά Δειλά ξεκίνησα κ λίγο περπάτημα.  Με πονάει η ουρίτσα μου, λογικά ανοιγει η λεκάνη... τα πετρώματα συνεχίζουν κ με πιάνουν. Καουρες έχω από χθες πιο έντονα!  Αυτά τα δικά μ!

Να σε ρωτήσω εσύ πως κατάλαβες ότι είχες συσπάσεις? Τι ενιωθες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μαλλον θελουμε ξεμάτιασμα 🧿🧄

Ηρθα στην γιατρό μ τ πρωι γιατι πλεον με βλέπει μια φορα την εβδ κ ειχα συσπασουλες. Μεχρι κ μια κατοστάρα εκανα αλλα χωρις πόνο. Με έβαλε εισαγωγή κ μ χορηγεί ορο με μαγνήσια.  Δεν ξερω γιατι δεν μ έβαλε τοκολυτικα κ δεν την ρωτησα κιολας. Μεχρι κ πριν λιγο π εκανα το τελευταίο no stress ειχα συσπασουλες. Τράχηλος μ ειπε ειναι καλος κ κλειστός. Εκανα κ ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Αμνιακό καλο κ βάρος 2450 +-. 
μονο μια εξετασει για την πήξη τοτ αίματος ήταν λιγο πιο χαμηλή κ με ανησύχησε αυτο αλλα μιλησε κ με αιματολόγο κ μας ειπε πως ειναι οκ. 
@ditakiη crp δείχνει αν υπαρχει καποια φλεγμονή. Εμενα μ την εκανε μαζι με καλλιέργεια κολπικού κ μ ειχε πει πως τα ελέγχει γιατι αν υπαρχει κατι τοτε Ισως να προέρχονται απο εκει οι συσπάσεις. 
 
@pinacolada γνώμη μ ενημέρωσε τον γιατρό σ για τα πετρώματα μην το αφήνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Ααχ έχω γεμίσει σε κοιλια κ στήθος,  μου έδωσε μια κρέμα που κάνει για εγκυμοσύνη αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει ν τελειώσει το σπιτι ν προλάβουμε ν καθαρίσουμε και να μετακομισουμε μέχρι να γεννησω 

Είχαμε μ εμεις άγχος να μπούμε στο σπίτι πριν γεννήσω, τελικά μας πρόλαβε το μωρό. Κ έτσι μετακομίσαμε μετά από 3 μηνες… είχα έτοιμα ομως πολλά κουτιά με πραγΜατα κ μας ήταν εύκολο στην μετακόμιση με ένα μωρό. Βέβαια μέσα στο σπίτι ήταν ένα χάος από ένα σημείο κ έπειτα. 
 

αφου έχετε κάπου κ μενετε εγώ θα σου ελεγα να χαλαρώσεις κ οπως έρθουν τα πράγματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δε ξέρω τι γίνεται με τα μωράκια Οκτωβρίου αλλά ακολουθώ κ μια ομάδα στο ΦΒ ξένη κ εκεί γίνεται το έλα να δεις. Οι μισές γέννησαν…οντως θέλουμε ξεμάτιασμα 🧿🧿🧿

εγω χθες πήγα για μόνιτορ οπως μ είπε η γιατρος ενώ ήταν οκ οι παλμοί, συσπάσεις δεν έχω δεν υπήρχε καλή κινητικότητα το μωρό κοιμόταν. Με βγάζει η μαία μ λέει κάθισε μέχρι να μας πει η γιατρος το βλέπει η γιατρος της λέει είναι καλό αλλά θέλω πιο πολλες κινήσεις όποτε με ξανά βάζουν μέσα μ δίνουν κ ένα χυμό κ ευτυχως πήρε μπρος η μπουμπου! Ε τότε έκανα κ εγώ μια συσπασαρα αλλά μέσα στην μια δυο ώρες ήταν μόνο 1-2 π είναι στα φυσιολογικά για την εβδομάδα π είμαι. Εγώ χάρηκα να πω την αλήθεια γιατί λεω ισως να έχω κ διαστολή αν κάνω συσπάσεις 😂

την Παρασκευή έχω τον καθοριστικό υπέρηχο ντομπλερ κ εύχομαι προσεύχομαι δεν ξέρω τι άλλο να κάνω να είναι μια χαρά κ να μου δώσει περιθώριο άλλη μια εβδομάδα! Πρέπει να σταματήσω κ την ασπιρίνη κ πρέπει να κάνω κ καποιες εξετάσεις αίματος ακόμη. Όποτε αν όλα δείξουν καλά στο ντομπλερ πιστεύω θα μου πει να σταματήσω ασπιρίνη να μου γράψει τις εξετάσεις, να με βάλει ξανά μονιτορ κ ραντεβού κ μετά να κανονίσουμε τον τοκετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Να κάνεις ό,τι κάνεις με γνώμονα τη μικρή και τι θα ήθελες να ξέρει όταν μεγαλώσει. Τα λάθη των ενηλίκων δεν πρέπει να στιγματίζουν ψυχουλες.
    • Νταξει, να κλέψουν μετρητή πρώτη φορά το ακούω... 10 μέρες χωρίς ρεύμα, δε θέλω καν να το φανταστώ...  Γενικά κι εγώ πολλή εξάντληση νιώθω, όπως επίσης κι εμένα ο μικρός στην κοιλιά κουνιέται πάρα πολύ, δε σταματάει καθόλου! Δεν μπορώ να σκύψω εύκολα πλέον, έχω αρχίσει να ζοριζομαι... Ευτυχώς ο άλλος μικρός τελευταία με το σχολείο πέφτει ξερός για ύπνο κατά τις 8... Κατά τα άλλα μια χαρά είναι (για την ώρα 😅) Θα περιμένουμε νέα σου από την καμπύλη!! ☺️
    • Αχ κι εγώ τα ίδια ..Κ ξεκίνησαν αργά, γύρω στην 11η εβδομαδα. Κι εγώ το πρωί είμαι καλά, το μεσημέρι με πιάνει μια ατονία, ένας πονοκέφαλος και έντονες ναυτίες..κάποιες φορές, αν δεν κάνω εμετο ως τοτε, δεν ηρεμώ ούτε στον βραδινό ύπνο..εύχομαι να περάσουν σύντομα γιατί δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση...
    • Αααα αυτά δεν τα γνωρίζω κορίτσι μου  ότι είναι 2 διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους  Αλλά δεν πρόκειται  να το δεχτεί έτσι απλά να κάνει τεστ θα πρέπει να τον πας δικαστικά αν πιστεύεις ότι αξίζει όλη αυτήν η ταλαιπωρία για να τον αναγκάσεις να κάνει ένα τεστ για να του αποδείξεις μόνο και μόνο ότι είναι δικό του το παιδί ; Επειδή κάνει τον παλαβό και λέει ότι δεν είναι στους άλλους; Δηλαδή αν όντως δεν ήταν θα άφηνε μια γυναίκα να λέει κάτι τόσο χοντρό για το άτομο του ; Ο ίδιος θα ζητούσε από μόνος του τεστ σε αυτήν την περίπτωση.. αφού είναι τόσο σίγουρος ότι δεν είναι τοτε γιατί δεν θέλει να κάνει τεστ  ;; Και αφού δεν σε νοιάζει κιολας σαν άτομο είναι ακόμα πιο εύκολα να παρεις αποφασίσεις γιατί δεν έχεις και το συναίσθημα να σε μπερδεύει.. Έχει χεστει πάνω του που θα πας και κάνει και λέει ότι ναναι τώρα να ξέρεις.. σε φοβάται για αυτό αντιδράει έτσι και φοβάται τι θα πει και ο κόσμος..  Όπως και να εχει συμβουλέψου έναν δικηγόρο κορίτσι μου , αυτοί τα ξέρουν καλύτερα και μετά αποφάσισε τι θέλεις να κάνες.. 
    • Κοριτσια μου κοντευει να φυγει ο Σεπτεμβρης κ ειμαξ αφαντη. Μπηκα κ ειδα τα μηνυματα σας. Ειδα πολλα θετικα κ καταχαρηκα για ολες και λυπηθηκα ακομη πιο πολυ σε οσες δε προχωρησε. ΔΥΝΑΜΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ολες μας. Δε το βαζουμε κατω ποτε ,προσπαθουμε ....εγω με το θεμα της μαμας επιτελους βγηκαμε απο το νοσοκομειο μετα απο 17 κ κατι μερες κ παμε καπως καλα, ωστοσο τρεξιμο απο γιατρο σε γιατρο γ το θεμα της...μενω μαζι της προς το παρον για καμια βδομαδα να ανακαμψει κ μετα σπιτι...ποσο σημαντικη η υγεια μας κ εμεις τρελαινομαστε με το παραμικρο γιατι δε συνεβει ακομη σε εμας? Εχουμε προβλημα??? Κ μπλα μπλα...ολη αυτη η διαδικασια με τα νοσοκομεια π εμαθε κατι . Πρεπει να εχουμε εμπιστοσυμγ στη ζωη ξερει τι φερνει κ τι παιρνει κ μονο αυτη ξερει τη σωστη στιγμη που ηα μας φερει σε ολες μας ενα πλασματακι μικρο αυτο π ολες ποθουμε. Αγακαλιαστε τους αμθρωπους διπλα σας ,φροντιατε την υγεια σας και με τη σωστη καθοδηγηση απο τπυς γιατρους μας θα ερθειιιι συντομα.... εγω 2 επαφες αυτο τ μηνα καταφερα κ αυτες με το ζορι αλλα δε με ενοιαξε καθολου γιατι ειχα το ζορι μου.... 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...