Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

Με έχει πιάσει ο όρος. Από το μεσημέρι μόνο 4 μεγάλες συσπάσεις έχω κάνει αλλά δεν μας νοιάζουν αφού είναι ακανόνιστες. 
Αυριο το πρωί θα μου βγάλουν τον ορο και θα με κρατήσουν 4-5 ώρες να δουν πως θα πάω. Αν δεν κάνω πάλι συντονισμένες συσπάσεις θα πάω σπιτι και θα παίρνω χάπι για μια εβδομάδα. Την Δευτέρα το απόγευμα θα με δει και ο γιατρός μου. 
Το μόνο που το πρωί μου έκανε μια μαία κολπική εξέταση και με πονάει λίγο ακόμη και βγάζω και καφε βλέννα…άγαρμπη ήταν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Με έχει πιάσει ο όρος. Από το μεσημέρι μόνο 4 μεγάλες συσπάσεις έχω κάνει αλλά δεν μας νοιάζουν αφού είναι ακανόνιστες. 
Αυριο το πρωί θα μου βγάλουν τον ορο και θα με κρατήσουν 4-5 ώρες να δουν πως θα πάω. Αν δεν κάνω πάλι συντονισμένες συσπάσεις θα πάω σπιτι και θα παίρνω χάπι για μια εβδομάδα. Την Δευτέρα το απόγευμα θα με δει και ο γιατρός μου. 
Το μόνο που το πρωί μου έκανε μια μαία κολπική εξέταση και με πονάει λίγο ακόμη και βγάζω και καφε βλέννα…άγαρμπη ήταν!!!!

Πολύ καλά τα νέα σ ditaki μ, Μπράβο! Μακάρι να συνεχίσεις ετσι κ να επιστρέψεις σπιτάκι σ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γυρίσαμε σπιτι. Το πρωί είχα δυο πολύ καλά καρδιοτοκογραφηματα, η μπουμπου είναι φουλ δραστήρια, όπως το συνηθίζει και οι συσπάσεις είναι πλέον στα φυσιολογικά πλαίσια Αραιές, σκόρπιες και ανώδυνες. Θα πάρω το χαπάκι μέχρι τέλος της εβδομάδας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια μου γυρίσαμε σπιτι. Το πρωί είχα δυο πολύ καλά καρδιοτοκογραφηματα, η μπουμπου είναι φουλ δραστήρια, όπως το συνηθίζει και οι συσπάσεις είναι πλέον στα φυσιολογικά πλαίσια Αραιές, σκόρπιες και ανώδυνες. Θα πάρω το χαπάκι μέχρι τέλος της εβδομάδας. 

μηπως δεν επρεπε να σταματησεις το μαγνήσιο΄΄; τωρα πωσ είσαι καλύτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διαβαζω τα νέα σας,  η κάθε μία μας με το στραβό της. Εγώ υποφέρω από τα εξανθηματα με φαγουριζουν και με έχουν ρίξει πολύ ψυχολογικά γιατί μπορεί να είναι κ ψυχοσωματικα και όντως πιέζομαι απίστευτα αυτό το διάστημα κ θυμώνω στην ιδέα ότι τα προκάλεσα εγώ στον εαυτό μου . Αυτή τη βδομάδα έχω κ γιατρο! Αντε να δω τον μικρούλη να φτιάξει λίγο η διάθεση μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου τι κάνετε; 
Εγω πήγα χθες στον γιατρό, κάναμε υπέρηχο και ντόπλερ. Όλα πολύ καλά, οι ροές καλές, η Μπέμπα παίρνει βάρος κανονικά, δεν χει πεσει καμπύλη, τα αμνιακό στο μέσο ορο. Την επόμενη Δευτέρα θα ξαναπάω να με δει που θα έχω σταματήσει και το χάπι για τις συσπάσεις. Μόνο αυτή η πίεση - πόνος απο κάτω δεν λέει να με αφήσει. Ειδικά μετά το μεσημέρι μένω αρκετές ώρες ξαπλωμένη λόγο αυτής της ενόχλησης. 
@Raf123 μου σταμάτησε και μαγνήσιο και σίδηρο πλέον. Μόνο φιλικό και βιταμίνη d παίρνω τώρα. Αυτό που λίγο με προβλημάτισε είναι ότι μου ζήτησε εκ νέου γενική αίματος και crp ενώ εκανα πριν 10 μέρες και μάλιστα μου είπε να του τις στείλω αμέσως μόλις βγουν. Βέβαια εκείνη την στιγμή είπα οκ γιατί ήμουν χαρούμενη που όλα ήταν καλά με την μπουμπου αλλά μετά που το σκέφτηκα μου φάνηκε παράξενο. 

@Pinacoladaγιατι παιδί μου φταις εσυ;;; Θα τελειώσουν οι εργασίες και όλα θα γίνουν. Ζητά και επιπλέον βοήθεια με το σπιτι αν χρειάζεσαι και σταματα αν είναι λίγο νωρίτερα απ την δουλειά για να πάρεις το χρόνο σου και να ηρεμήσεις. Σου έδωσαν τίποτα για τα εξανθήματα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Κοριτσαρες μου τι κάνετε; 
Εγω πήγα χθες στον γιατρό, κάναμε υπέρηχο και ντόπλερ. Όλα πολύ καλά, οι ροές καλές, η Μπέμπα παίρνει βάρος κανονικά, δεν χει πεσει καμπύλη, τα αμνιακό στο μέσο ορο. Την επόμενη Δευτέρα θα ξαναπάω να με δει που θα έχω σταματήσει και το χάπι για τις συσπάσεις. Μόνο αυτή η πίεση - πόνος απο κάτω δεν λέει να με αφήσει. Ειδικά μετά το μεσημέρι μένω αρκετές ώρες ξαπλωμένη λόγο αυτής της ενόχλησης. 
@Raf123 μου σταμάτησε και μαγνήσιο και σίδηρο πλέον. Μόνο φιλικό και βιταμίνη d παίρνω τώρα. Αυτό που λίγο με προβλημάτισε είναι ότι μου ζήτησε εκ νέου γενική αίματος και crp ενώ εκανα πριν 10 μέρες και μάλιστα μου είπε να του τις στείλω αμέσως μόλις βγουν. Βέβαια εκείνη την στιγμή είπα οκ γιατί ήμουν χαρούμενη που όλα ήταν καλά με την μπουμπου αλλά μετά που το σκέφτηκα μου φάνηκε παράξενο. 

@Pinacoladaγιατι παιδί μου φταις εσυ;;; Θα τελειώσουν οι εργασίες και όλα θα γίνουν. Ζητά και επιπλέον βοήθεια με το σπιτι αν χρειάζεσαι και σταματα αν είναι λίγο νωρίτερα απ την δουλειά για να πάρεις το χρόνο σου και να ηρεμήσεις. Σου έδωσαν τίποτα για τα εξανθήματα; 

Ααχ έχω γεμίσει σε κοιλια κ στήθος,  μου έδωσε μια κρέμα που κάνει για εγκυμοσύνη αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει ν τελειώσει το σπιτι ν προλάβουμε ν καθαρίσουμε και να μετακομισουμε μέχρι να γεννησω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Ααχ έχω γεμίσει σε κοιλια κ στήθος,  μου έδωσε μια κρέμα που κάνει για εγκυμοσύνη αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει ν τελειώσει το σπιτι ν προλάβουμε ν καθαρίσουμε και να μετακομισουμε μέχρι να γεννησω 

Να σου πω μην τρελαίνεσαι!!!! 
Ηρέμησε για αρχή γιατί αν είναι ψυχολογικό μόνο έτσι θα φύγουν. Για το καθάρισμα θα πάρεις βοήθεια και θα γίνει. Και για την μετακόμιση….εεεε οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται! 
Ξερω ότι σου φαίνονται βουνό όλα αυτά τώρα αλλά πρέπει να ηρεμήσεις για το καλό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρέ ο χρόνος είναι που πιέζει!  Εννοείται ότι δεν θα τα κάνω εγώ! Κ να ήθελα με την κοιλια τούρλα δεν μπορώ ν κάνω τπτ!! 

Δειλά Δειλά ξεκίνησα κ λίγο περπάτημα.  Με πονάει η ουρίτσα μου, λογικά ανοιγει η λεκάνη... τα πετρώματα συνεχίζουν κ με πιάνουν. Καουρες έχω από χθες πιο έντονα!  Αυτά τα δικά μ!

Να σε ρωτήσω εσύ πως κατάλαβες ότι είχες συσπάσεις? Τι ενιωθες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μαλλον θελουμε ξεμάτιασμα 🧿🧄

Ηρθα στην γιατρό μ τ πρωι γιατι πλεον με βλέπει μια φορα την εβδ κ ειχα συσπασουλες. Μεχρι κ μια κατοστάρα εκανα αλλα χωρις πόνο. Με έβαλε εισαγωγή κ μ χορηγεί ορο με μαγνήσια.  Δεν ξερω γιατι δεν μ έβαλε τοκολυτικα κ δεν την ρωτησα κιολας. Μεχρι κ πριν λιγο π εκανα το τελευταίο no stress ειχα συσπασουλες. Τράχηλος μ ειπε ειναι καλος κ κλειστός. Εκανα κ ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Αμνιακό καλο κ βάρος 2450 +-. 
μονο μια εξετασει για την πήξη τοτ αίματος ήταν λιγο πιο χαμηλή κ με ανησύχησε αυτο αλλα μιλησε κ με αιματολόγο κ μας ειπε πως ειναι οκ. 
@ditakiη crp δείχνει αν υπαρχει καποια φλεγμονή. Εμενα μ την εκανε μαζι με καλλιέργεια κολπικού κ μ ειχε πει πως τα ελέγχει γιατι αν υπαρχει κατι τοτε Ισως να προέρχονται απο εκει οι συσπάσεις. 
 
@pinacolada γνώμη μ ενημέρωσε τον γιατρό σ για τα πετρώματα μην το αφήνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Ααχ έχω γεμίσει σε κοιλια κ στήθος,  μου έδωσε μια κρέμα που κάνει για εγκυμοσύνη αλλά δεν κάνει τίποτα, δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει ν τελειώσει το σπιτι ν προλάβουμε ν καθαρίσουμε και να μετακομισουμε μέχρι να γεννησω 

Είχαμε μ εμεις άγχος να μπούμε στο σπίτι πριν γεννήσω, τελικά μας πρόλαβε το μωρό. Κ έτσι μετακομίσαμε μετά από 3 μηνες… είχα έτοιμα ομως πολλά κουτιά με πραγΜατα κ μας ήταν εύκολο στην μετακόμιση με ένα μωρό. Βέβαια μέσα στο σπίτι ήταν ένα χάος από ένα σημείο κ έπειτα. 
 

αφου έχετε κάπου κ μενετε εγώ θα σου ελεγα να χαλαρώσεις κ οπως έρθουν τα πράγματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δε ξέρω τι γίνεται με τα μωράκια Οκτωβρίου αλλά ακολουθώ κ μια ομάδα στο ΦΒ ξένη κ εκεί γίνεται το έλα να δεις. Οι μισές γέννησαν…οντως θέλουμε ξεμάτιασμα 🧿🧿🧿

εγω χθες πήγα για μόνιτορ οπως μ είπε η γιατρος ενώ ήταν οκ οι παλμοί, συσπάσεις δεν έχω δεν υπήρχε καλή κινητικότητα το μωρό κοιμόταν. Με βγάζει η μαία μ λέει κάθισε μέχρι να μας πει η γιατρος το βλέπει η γιατρος της λέει είναι καλό αλλά θέλω πιο πολλες κινήσεις όποτε με ξανά βάζουν μέσα μ δίνουν κ ένα χυμό κ ευτυχως πήρε μπρος η μπουμπου! Ε τότε έκανα κ εγώ μια συσπασαρα αλλά μέσα στην μια δυο ώρες ήταν μόνο 1-2 π είναι στα φυσιολογικά για την εβδομάδα π είμαι. Εγώ χάρηκα να πω την αλήθεια γιατί λεω ισως να έχω κ διαστολή αν κάνω συσπάσεις 😂

την Παρασκευή έχω τον καθοριστικό υπέρηχο ντομπλερ κ εύχομαι προσεύχομαι δεν ξέρω τι άλλο να κάνω να είναι μια χαρά κ να μου δώσει περιθώριο άλλη μια εβδομάδα! Πρέπει να σταματήσω κ την ασπιρίνη κ πρέπει να κάνω κ καποιες εξετάσεις αίματος ακόμη. Όποτε αν όλα δείξουν καλά στο ντομπλερ πιστεύω θα μου πει να σταματήσω ασπιρίνη να μου γράψει τις εξετάσεις, να με βάλει ξανά μονιτορ κ ραντεβού κ μετά να κανονίσουμε τον τοκετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μα δε θέλω να την αναγνωρίσει! Άρα δε θα έχει δικαιώματα. Απλά για να το τρίψω στη μούρη το θέλω να μην τολμάει να λέει αυτά που λέει!
    • Η ψυχική μου ηρεμία είναι μια χαρά και απο την στιγμή που έχω αυτό το πλάσμα στην αγκαλιά μου δε μου τη διαταράσσει τίποτα!!! Είμαι ΖΕΝ και χωρίς γιόγκα ή διαλογισμό. Χαχαχαχαχα 
    • Κοριτσι μου η τελική απόφαση για το τι θα κάνεις εννοείτε είναι δική σου, εμένα η γνώμη μου είναι πως φαντάζομαι λίγο πολύ αυτές τις αντιδράσεις τις περίμενες από την στιγμή που δεν ήθελε παιδί αυτός, ζείτε πλέον στο ίδιο μέρος όπου και το «κουτσομπολιό» θα είναι μέσα στο πρόγραμμα δυστηχως.. αλλά και αυτό πόσο θα κρατήσει 1εβδομαδα ; 1 μήνα ; 2; Εεε κάποια στιγμή θα βαρεθούν θα σταματήσουν.. αυτός τώρα κοιτάει να προστατέψει τον εαυτό από τα κακά σχολεία.. το ίδιο θα προτείνω να κανεις και εσύ.. προστάτεψε τον εαυτό σου και την κόρη, κλείσε τα αυτιά σου σε αυτά τα σχόλια - κουτσομπολιά και κοιτά την ζωή σου από εδώ και πέρα τι θα κάνεις… μην μπλέξεις σε διαμάχες με δικαστήρια που θα φέρουν εντάσεις στο σπίτι σου  κράτα το παιδί σου μακριά από αυτά  έτσι και αλλιώς αυτός ήταν ξεκάθαρος από την αρχή, εσύ ήσουν ξεκάθαρη με το τι θέλεις να κάνεις με το παιδί σου δεν βλέπω τον λόγο να μπλέξεις τώρα εκτός αν θέλεις διατροφή τότε αλλάζει το πράγμα 🤷‍♀️ εμένα αυτήν είναι η γνώμη μου κορίτσι μου σου λέω πως τα βλέπω τα πράγματα που ειμαι έξω από το χορό αλλά πραγματικά πέτα αυτό το αγκάθι από μέσα σου, δεν τον χρειάζεσαι αυτόν τον άνθρωπο στην ζωή της κόρης σου, τώρα όταν με το καλό μεγαλώσει ας αποφασίσει μόνη της τι θέλει να κάνει με τον μπαμπά της 
    • Όχι ο γιατρός δε μου είπε να κανω εξωσωματική, λέει ότι η σάλπιγγα είναι οκ και λειτουργική! Απλά εγώ τώρα αυτό που πέρασα μου έχει δημιουργήσει τέτοιο τραύμα που δε θέλω να διανοηθώ ότι μπορεί να γίνει ξανά! Ίσως αν περάσει καιρός το δω αλλιώς αλλά τώρα δε θέλω να το σκεφτώ με τίποτα... Δεν αντέχω να το ξαναπεράσω! Όχι επειδή θα στεναχωρηθω για την απώλεια, αλλά για όλο τον πόνο κ το άγχος "είμαι σε νησι, θα σκάσει η σάλπιγγα, θα πεθάνω πριν έρθει το ελικόπτερο " Αυτό με καίει! Θα δούμε, θα μιλήσω και αύριο μαζί του και βλέπουμε... Αλλα ξέρω κ γω αυτό που λες, και καλά να φαίνεται η σάλπιγγα κανείς δεν εγγυάται ότι θα δουλέψει όταν πρέπει! Εμένα ήταν διαβατες πριν 12 μήνες ακριβώς, ωστόσο το εξωμητριο εξωμητριο! Αλλά άργησα κ γω τις προσπάθειες, είχαμε κάνει διάλειμμα για κάποιους μήνες κ έχω κ εγώ ευθύνη σ αυτό. Έπρεπε πιο γρήγορα. Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε!
    • Αμ το κορυφαίο είναι ότι αυτός προχώρησε σε καινούρια σχέση και μάλλον τα διαδίδει αυτά για την γκόμενα. Να μην τον κακό χαρακτηρίσει! Και δεν αποφάσισα εγώ να μην έχει καμία σχέση με τον μπαμπά της η Ισμήνη-Μαρία αλλά εκείνος!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...