Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ θα κάνω την καμπύλη το άλλο Σάββατο θα είμαι 25+5 

εγω πάντως προσωπικά πιστεύω ότι τα ένζυμα σου ήταν ψηλά λόγο κοβιντ κ όχι λόγο βιταμινών αλλά εντάξει άμα ήθελε να το τσεκάρει η γιατρος σου οκ… 

Συμφωνώ με την αλλαξιερα κ εγώ πήρα μια απλή κ την έβαλα πάνω στην συρταριερα στο δωμάτιο μας! Τα περισσότερα παιδικά πράγματα είναι απλά μάρκετινγκ… εγώ ήμουν πολύ συνηδητοποιημενη τότε τι ήθελα γιατί κ οικονομικά ήμασταν  λίγο ότι ναναι γιατί κ εμεις χτίζαμε σπίτι κ δεν είχαμε κ χώρο στο διαμέρισμα όποτε πήρα πολύ βασικά πράγματα…

χθες πήγαμε στην παιδίατρο μας για τον γιο μου για εμβόλιο και τη ρώτησα λίγο για τα ρούχα κτλ γιατί ο Οκτωβρης μηνας εδώ στη Κύπρο είναι ακόμη ζέστη…εκεί δε ξέρω άμα δροσίζει. Εμας εδώ καλά μέσα Νοέμβρη να χειμωνιάσει κ πέρσι καθόλου… μου είπε για τα ρούχα κοντό μανίκι κορμάκι εσωτερικό κ από πάνω ολόσωμο μακρυμάνικο με λεπτές κουβέρτες κ πάνες αγκαλιάς. Ο γιος μ είχε γεννηθεί Δεκέμβρη τα είχα πάρει όλα χειμερινά όποτε τώρα θα πάρω 1-2 κουβέρτες καλοκαιρινές λεπτές βασικά  π δεν έχω κ πάνες αγκαλιάς γιατί με βόλεψαν πάλι καλοκαιρινές κ μερικά εσωτερικά κορμάκια καλοκαιρινά π δεν είχα καθόλου στον γιο μου… τα αγόραζα όλα ουδέτερα σχεδόν όποτε ευτυχως έχω κ κάποια ρούχα ουδέτερα αν κ χθες πήγα κ πήρα κοριτσίστικα 😂😂

 

Με έχει προβληματίσει και μένα αυτό μα τις κουβέρτες γιατί εγώ τα αλλά δυο τα γέννησα καλοκαίρι. Και τώρα τον Οκτώβρη δεν ξέρω αν θα χρειαστώ καλοκαιρινές ή χειμωνιάτικες. Πέρυσι ας πούμε ήταν καλοκαίρι αλλά τις άλλες χρονιές δρόσιζε. 
Τέλος του μήνα θα μου επιστρέψει ο αδερφός μου τις κουβέρτες για να θυμηθώ τι έχω γιατί δεν θυμάμαι καθόλου. Και μάλλον θα πλύνω τις χειμωνιάτικες και κάνα 2 καλοκαιρινές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Σε αυτό τις φωλιές από jukki έχει. Άρα αφού την έχεις πλύνει εσυ και δεν έπαθε κάτι θα την βάλω και γώ πλυντήριο για να μην την πλένω στο χέρι. 
 

 

Απλά στα κορίτσια συνήθως έχουν περισσότερες επιλογές στα μαγαζιά….

Δεν έχω πάρει κούνια γιατί είχα απ την αδερφή μου. Μην πάρεις κάτι ακριβό γιατί είναι για πολύ λίγο. Η κόρη μου δεν κοιμήθηκε ΠΟΤΕ και ο γιος κάνα χρόνο. Αλαξιερα Παρε μια απλή και βαλτην πάνω από μια συρταριερα που θα την έχεις για αρκετο καιρό. Πάντα είναι χρήσιμη μια συρταριερα. Εμένα με βόλεψε πολύ το λίκνο τους πρώτους έξι μήνες να πω την αλήθεια. 

Το παθαίνει η κόρη μου συνέχεια. Μας είπε η γιατρός να μην κάθεται πολύ ώρα στον ήλιο και να μην κάθεται πολύ ώρα σκυμμένη μπροστά. Δες και την πίεση σου αυτές τις μέρες. 

 

Ποσο πρέπει να μείνεις χωρίς βιταμίνες;;; Δεν μπορείς να πάρεις καμία πιο απλή έτσι για να σε τονώσει; 

Εγω την έχω βάλει πληντηριο σίγουρα 2-3 φορές και τώρα θα την βάλω 4 φορά απλά την πλένω στους 30 και βάζω 800 στροφές τώρα που έχει και ζεστη στεγνώνει ευκολα  αλλά πάντα  έστρωνα σεντονάκι μέσα όταν ξαπλωνα το μωρο για να μην την πλένω συνέχεια την είχα στην πρώτη μου κόρη τώρα θα την έχω και στην δεύτερη μια χαρά κρατησε και ας ήταν πιο οικονομική 

μετα από ένα διάστημα την είχα βάλει και μέσα στο λικνο την είχα σαν στρωμα μια χαρά βόλεψε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Με έχει προβληματίσει και μένα αυτό μα τις κουβέρτες γιατί εγώ τα αλλά δυο τα γέννησα καλοκαίρι. Και τώρα τον Οκτώβρη δεν ξέρω αν θα χρειαστώ καλοκαιρινές ή χειμωνιάτικες. Πέρυσι ας πούμε ήταν καλοκαίρι αλλά τις άλλες χρονιές δρόσιζε. 
Τέλος του μήνα θα μου επιστρέψει ο αδερφός μου τις κουβέρτες για να θυμηθώ τι έχω γιατί δεν θυμάμαι καθόλου. Και μάλλον θα πλύνω τις χειμωνιάτικες και κάνα 2 καλοκαιρινές 

Εγώ πήρα σήμερα 2 καλοκαιρινές κ έχω άλλη μια από τον γιο μου όποτε είμαι οκ… χειμωνιάτικες έχω παραπάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω από χθες που νοιωθω πολύ αδύναμη και υποτονική. Είμαι σχεδόν όλη την ημέρα ξαπλωμένη. Δεν έχω κουράγιο ούτε να παίξω με τα παιδιά. Τα ζάχαρα μου είναι καλά για πίεση δεν ξέρω γιατί δεν έχουμε πιεσόμετρο στον χωριό. Ισως να είναι και που κάνει πάλι ζέστη…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια έχω από χθες που νοιωθω πολύ αδύναμη και υποτονική. Είμαι σχεδόν όλη την ημέρα ξαπλωμένη. Δεν έχω κουράγιο ούτε να παίξω με τα παιδιά. Τα ζάχαρα μου είναι καλά για πίεση δεν ξέρω γιατί δεν έχουμε πιεσόμετρο στον χωριό. Ισως να είναι και που κάνει πάλι ζέστη…

Το καλοκαίρι πέφτει η πίεση μας γιαυτο να πίνεις πολύ νερό..ισως κ από τη ζέστη αλλά ισως κ η πίεση να έπεσε! Πολύ νερό κορίτσι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Το καλοκαίρι πέφτει η πίεση μας γιαυτο να πίνεις πολύ νερό..ισως κ από τη ζέστη αλλά ισως κ η πίεση να έπεσε! Πολύ νερό κορίτσι μου 

Θα ξανά πάρω το παγούρινο μου. Μόνο έτσι πίνω νερό αλλιώς μόνο με το φαγητό. Σήμερα είμαι κάπως καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρειαζόμαστε τόσες κουβέρτες Ε? Να πάρω 2 χειμωνιάτικες και 2 καλοκαίρινες?? Λίκνο εμένα θα Μ δώσουν οι φίλες μου οπότε θα έχω 2, ένα σε κάθε όροφο.  Συρταριερα έχω λογικά θα το κάνω έτσι να βάλω αλλαξιερα από πάνω. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το μπανιέρο που έχει και αλλαξιερα από πάνω. 

Σας στέλνω από τ μικροβιολογικό! Είμαι για καμπύλη! Κορίτσια η γλυκόζη μια χαρά ήταν! Πεντανόστιμη! Μονορουφι την ήπια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Pinacolada είπε:

Χρειαζόμαστε τόσες κουβέρτες Ε? Να πάρω 2 χειμωνιάτικες και 2 καλοκαίρινες?? Λίκνο εμένα θα Μ δώσουν οι φίλες μου οπότε θα έχω 2, ένα σε κάθε όροφο.  Συρταριερα έχω λογικά θα το κάνω έτσι να βάλω αλλαξιερα από πάνω. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το μπανιέρο που έχει και αλλαξιερα από πάνω. 

Σας στέλνω από τ μικροβιολογικό! Είμαι για καμπύλη! Κορίτσια η γλυκόζη μια χαρά ήταν! Πεντανόστιμη! Μονορουφι την ήπια! 

Άμα σου άρεσε η γλυκόζη…να το κοιτάξεις 🤣🤣🤣🤣🤣 

Δυο από κάθε μια θες σίγουρα, χειμωνιάτικες και 3 αν δεν έχεις στεγνωτήριο γιατί τα μωρά έχουν την τάση να κάνουν γουλιές και κάποιες φορές υπάρχουν διαρροές από κάτω….οποτε σεντόνια, κουβέρτες και φορμάκια πάνε απευθείας για πλύσιμο!!!!

Εγω τέτοια αλλαξιέρα έχω που μου την είχαν δώσει αλλά δεν τα εκανα εκεί μπάνιο γιατί δεν με βόλευε. Το είχα σαν Αλαξιερα με ράφι από κάτω και το μπανιέρο στο μπάνιο χωριστά. Αν έχεις συρταριερα δεν στο συνιστώ…αλλά εσένα ότι σε βολέψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Θα ξανά πάρω το παγούρινο μου. Μόνο έτσι πίνω νερό αλλιώς μόνο με το φαγητό. Σήμερα είμαι κάπως καλύτερα 

Καλύτερα έτσι να εχεις να το βλέπεις ή 4 μικρά μπουκάλια των 500μλ τουλάχιστον :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Χρειαζόμαστε τόσες κουβέρτες Ε? Να πάρω 2 χειμωνιάτικες και 2 καλοκαίρινες?? Λίκνο εμένα θα Μ δώσουν οι φίλες μου οπότε θα έχω 2, ένα σε κάθε όροφο.  Συρταριερα έχω λογικά θα το κάνω έτσι να βάλω αλλαξιερα από πάνω. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το μπανιέρο που έχει και αλλαξιερα από πάνω. 

Σας στέλνω από τ μικροβιολογικό! Είμαι για καμπύλη! Κορίτσια η γλυκόζη μια χαρά ήταν! Πεντανόστιμη! Μονορουφι την ήπια! 

Εμένα δε με βόλεψε αυτό, μας το έδωσε για λίγο ο αδερφος μου αλλά τους το εδωσα πίσω…με βόλεψε καλύτερα το μπανάκι με το πόδι του κ να έχω δίπλα τη αλλαξιερα για να το βάζω αμέσως στην αλλαξιερα μολις τον έκανα μπάνιο… είναι βολικό για θέμα χώρου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω αποτελέσματα! Ο θυρεοειδής ανέβηκε κιαλλο αντί να πέσει πηγε 5,64, αιματοκρίτη 35,5, οι τιμές στο συκώτι ήρθαν στα φυσιολογικά,  κ καμπύλη

νηστείας 82 με όρια 65-115

1ης ωρας 152 με όρια 110-179

2ης ωρας 110 με όρια  70-120

Οπότε πάω άμεσα στον ενδοκρινολογο κ από γυναικολόγο θα μάθω τι κάνω από βιταμίνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Έχω αποτελέσματα! Ο θυρεοειδής ανέβηκε κιαλλο αντί να πέσει πηγε 5,64, αιματοκρίτη 35,5, οι τιμές στο συκώτι ήρθαν στα φυσιολογικά,  κ καμπύλη

νηστείας 82 με όρια 65-115

1ης ωρας 152 με όρια 110-179

2ης ωρας 110 με όρια  70-120

Οπότε πάω άμεσα στον ενδοκρινολογο κ από γυναικολόγο θα μάθω τι κάνω από βιταμίνες 

Ο θυρεοειδής ανέβηκε από την εγκυμοσύνη ή είχες και πριν; 
Άντε περιμένουμε νέα σου από ενδοκρινολόγο και γυναικολο. 
Εμενα πήγε ο άνδρας μου να πάρει την μεγάλη από κατασκήνωση…κόλλησε κοβιντ!!! 
Ας ελπίσουμε να μην κολλήσω και γώ…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω 2-3 χρόνια που ξεκίνησε η ιστορία με το θυρεοειδή. Δεν έχω, απλά ανέβαινε  η tsh Οπότε έπαιρνα Τ4 των 12 δλδ το παιδικό ίσα ίσα να έχω φυσιολογική τιμή. Τον Σεπτέμβριο μου το σταμάτησε εντελώς κ μόλις έμεινα έγκυος το είχα στο μυαλό μου έκανα κατευθείαν την εξέταση μαζί με τη 2η χοριακη κ είχα 4,5. Ξεκίνησα τ4 των 12 ήμουν γύρω στο 2,5- 2,7 και τον προηγούμενο μήνα πήγε πάλι 4,5. Μου αύξησε τη δόση σε τ4 των 25 κ αντί να πέσει,  ανέβηκε. 

Περαστικά το κορίτσι εύχομαι να το περάσει ανώδυνα.  Αν κ φαντάζομαι μόνο που έχασε την κατασκήνωση,  ξενερα.... ελπίζω να μην κολλήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Έχω 2-3 χρόνια που ξεκίνησε η ιστορία με το θυρεοειδή. Δεν έχω, απλά ανέβαινε  η tsh Οπότε έπαιρνα Τ4 των 12 δλδ το παιδικό ίσα ίσα να έχω φυσιολογική τιμή. Τον Σεπτέμβριο μου το σταμάτησε εντελώς κ μόλις έμεινα έγκυος το είχα στο μυαλό μου έκανα κατευθείαν την εξέταση μαζί με τη 2η χοριακη κ είχα 4,5. Ξεκίνησα τ4 των 12 ήμουν γύρω στο 2,5- 2,7 και τον προηγούμενο μήνα πήγε πάλι 4,5. Μου αύξησε τη δόση σε τ4 των 25 κ αντί να πέσει,  ανέβηκε. 

Περαστικά το κορίτσι εύχομαι να το περάσει ανώδυνα.  Αν κ φαντάζομαι μόνο που έχασε την κατασκήνωση,  ξενερα.... ελπίζω να μην κολλήσεις!

Από τις ορμόνες αυτά απόρυθμίζονται…υπομονή τώρα μέχρι να το ρυθμίσετε!!!

Έχασε τον διαγωνισμό χορού της Πέμπτης και έχει φορέσει μαύρες πλερέζες…ευτυχώς μόνο δέκατα έκανε μέχρι στιγμής, η παιδίατρος λέει ότι σε 2-3 μέρες θα είναι μια χαρά. Άντε να δούμε….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με πήρε τηλ η γυναικολόγος να αρχίσω σίδηρο κ τις βιταμίνες μου τις pregnacare.  Αύριο λέω να πάω ενδοκρινολογο να δω τι θα μου πει κ κείνος. Ραντεβού στη γυναικολόγο την Δευτέρα! Αυτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Με πήρε τηλ η γυναικολόγος να αρχίσω σίδηρο κ τις βιταμίνες μου τις pregnacare.  Αύριο λέω να πάω ενδοκρινολογο να δω τι θα μου πει κ κείνος. Ραντεβού στη γυναικολόγο την Δευτέρα! Αυτά! 

Άντε μπας και πάρεις λίγο τα πάνω σου με τις βιταμίνες. 
Να πας μήπως σου αυξήσει την δοσολογία και το ρυθμίσεις. 
Περιμενουμε νέα σου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα ενδοκρινολογο, μ έκανε κ υπέρηχο στον αδένα (για να πάρει το 30αρι) όλα φυσιολογικά οπως παντα. Μου πήγε το χάπι τ4 των 50. Και του ζήτησα να μου δώσει κ β3. Οπότε πέφτει μπουσταρισμα μπας κ βγει το καλοκαίρι!  Εσείς πως ειστε; την παλεύετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσα μ τι κάνετε; Πως τα πατε με την ζεστη; Εγω μονο το απογευμα βγαινω απο το σπιτι, Πολύ ζέστη.  Ειχα γιατρό σημερα , ολα καλα μ ειπε η μπεμπουλα 700 γρ περιπου. Τράχηλο δεν μ κοίταξε δεν θελει να παρέμβαινε συνεχεια απο κατω μ ειπε. Την τελευταια φορα αρχες Ιουλίου δλδ ήταν 33mm. Για τις συσπάσεις δεν θα μ δωσει κατι για την ωρα γιατι κάνω πολυ αραια. Αυτά απο εμενα

Για πείτε ρε κοριτσια εσεις που είστε είδη μαμάδες κ ξέρετε τι χρειάζεται να ψωνίσουμε για τα μωράκια μας  απο ρουχισμό κ προίκα κ σε τι ποσότητες ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσα μ τι κάνετε; Πως τα πατε με την ζεστη; Εγω μονο το απογευμα βγαινω απο το σπιτι, Πολύ ζέστη.  Ειχα γιατρό σημερα , ολα καλα μ ειπε η μπεμπουλα 700 γρ περιπου. Τράχηλο δεν μ κοίταξε δεν θελει να παρέμβαινε συνεχεια απο κατω μ ειπε. Την τελευταια φορα αρχες Ιουλίου δλδ ήταν 33mm. Για τις συσπάσεις δεν θα μ δωσει κατι για την ωρα γιατι κάνω πολυ αραια. Αυτά απο εμενα

Για πείτε ρε κοριτσια εσεις που είστε είδη μαμάδες κ ξέρετε τι χρειάζεται να ψωνίσουμε για τα μωράκια μας  απο ρουχισμό κ προίκα κ σε τι ποσότητες ;

Νικόλ αυτό με τα ψώνια ένας γλυκός βραχνάς!! Λες για πράγματα ή για προικια κ ρουχα ή για όλα?🤪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Πήγα ενδοκρινολογο, μ έκανε κ υπέρηχο στον αδένα (για να πάρει το 30αρι) όλα φυσιολογικά οπως παντα. Μου πήγε το χάπι τ4 των 50. Και του ζήτησα να μου δώσει κ β3. Οπότε πέφτει μπουσταρισμα μπας κ βγει το καλοκαίρι!  Εσείς πως ειστε; την παλεύετε? 

Άντε μπράβο μπας και σε τονοσουν λίγο!!!

εγω είμαι όλη μέρα σπιτι και 1-7 δουλεύει κλιματισμός….τον άλλο μήνα θα πάρω την λυπητερή αλλά δεν παλεύεται αλλιώς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσα μ τι κάνετε; Πως τα πατε με την ζεστη; Εγω μονο το απογευμα βγαινω απο το σπιτι, Πολύ ζέστη.  Ειχα γιατρό σημερα , ολα καλα μ ειπε η μπεμπουλα 700 γρ περιπου. Τράχηλο δεν μ κοίταξε δεν θελει να παρέμβαινε συνεχεια απο κατω μ ειπε. Την τελευταια φορα αρχες Ιουλίου δλδ ήταν 33mm. Για τις συσπάσεις δεν θα μ δωσει κατι για την ωρα γιατι κάνω πολυ αραια. Αυτά απο εμενα

Για πείτε ρε κοριτσια εσεις που είστε είδη μαμάδες κ ξέρετε τι χρειάζεται να ψωνίσουμε για τα μωράκια μας  απο ρουχισμό κ προίκα κ σε τι ποσότητες ;

Μπράβο μεγαλώνει το κορίτσι μας!!!!

Λοιπόν ξεκινάει με τα μεγάλα 

Κούνια αν δεν πάρεις λίκνο αλλιώς την παίρνεις αργότερα 

Λίκνο αν θες κάτι πιο μικρό για να την έχεις κοντά σου το βράδυ 

Καρότσι 

Αυγό ή καλαθουνα για μεταφορά (προσωπικά προτιμώ το αυγό) 

Ρίλαξ για να κάθεται λίγο μέσα στη μέρα 

Αλαξιερα (αν έχεις συρταριερα Παρε μια απλή που μπαίνει πάνω στο έπιπλο) 

Μπανάκι 

Αποστείρωτη αν δεν θηλάσεις (αν δεν είσαι σίγουρη περίμενε μέχρι να γεννήσεις γιατί αν θηλάσεις αποκλειστικά δεν θα τον χρειαστείς) 

Μπουκάλια και πιπίλες από 2 τεμάχια ( συνήθως δίνουν στα μαιευτήρια δείγματα) αν δεν θηλάσεις θα χρειαστείς τουλάχιστον 4-5 μπουκάλια για να προλαβαίνεις την αποστείρωση, προτιμώ τα γυάλινα. Μην αγχωθείς τα πουλάνε παντού από σούπερ μάρκετ, φαρμακεία μέχρι πολυκαταστήματα. 

Συνεχίζω σε άλλο μήνυμα με την προίκα 

@Raf123 αν ξεχάσω κάτι συμπλήρωσε παρακαλώ….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεντονακια, κουβέρτες πικε, κουβέρτες βελουτε από 3 τεμάχια σίγουρα για να προλαβαίνεις να τα πλένεις αν τα λερώνει 

αδιαβροχο υπόστρωμα για το στρώμα (υπάρχουν και μιας χρήσης) 

σελτεδακια για την αλαξιερα και για να παίρνεις μαζί σου έξω να την αλλάζεις (3 τουλάχιστον-λερώνονται μόλις βγάλεις την πάνα συνήθως!!!!) 

Πάνες αγκαλιάς 6 τεμάχια 

πανακια για γουλιές 8-10 τεμάχια σίγουρα (μυρίζουν από το γάλα μόλις λερωθούν) 

Σαλιαρες ίσως χρειαστείς πιο μετά  

Πετσέτες μπάνιου 3 τεμ 

Φορμάκια κοντομάνικα (χωρίς πόδι) 5-8τεμ 

Φορμάκια ολόσωμα με ποδαράκι 5 

Μακρυμάνικα φορμάκια και παντελονάκια με πόδι μέσα 3τεμ 

καλτσακια 3-4 ζευγάρια 

Ένα ζακέτακι γιατί είναι περίεργη εποχή το φθινόπωρο

Για χειμώνα θες υπνόσακο για τον ύπνο και μπουφάν ή φόρμα εξόδου για βόλτα (εμένα η φόρμα δεν με βόλεψε) 

Μαρσιπο (παρτο μετά αν είναι από αλλαγή—εμένα με βόλεψε ο έργο νομικός may tai) 

Τσαντα για την βόλτα 

Αν δεν θηλάσεις θα χρειαστείς θερμός για να βάζεις αποστειρωμένο νερό (μετά την γεννα ) 

Επίσης θα χρειαστείς ένα αφρόλουτρο, σαμπουάν και μια κρέμα αλλαγής πάνας 

Τα κορίτσια στην αλλαγή πάνας τα πλένουμε με νερό και όχι με μωρομαντηλα. Με μωρομαντηλα περνούμε τα χοντρά χοντρά. 
επίσης οινόπνευμα και βαμβάκι για τον αφαλό τις πρώτες μέρες. 
 

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας ξανά γράψω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

Νικόλ αυτό με τα ψώνια ένας γλυκός βραχνάς!! Λες για πράγματα ή για προικια κ ρουχα ή για όλα?🤪 

Για ολα🤣🥰 ειναι το πρώτος μας παιδακι κ καταλαβαίνεις… 

εχω απο τις ανιψιές του συζύγου πολλά πραγματα αλλα δεν μ αρεσουν πολλυ ρε κορίτσια. Τα ρούχα ειναι πολυ ροζ- φούξια- μοβ κ δεν μ αρεσουν. Θέλω πιο παστέλ χρωματα. Φυσικά θα κρατησω οτι ειναι κοντα στα γούστα μ. Ριλαξ, καρεκλάκι φαγητού, αποστειρωτη, μπανιέρο λεω να τα κρατησω αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Για ολα🤣🥰 ειναι το πρώτος μας παιδακι κ καταλαβαίνεις… 

εχω απο τις ανιψιές του συζύγου πολλά πραγματα αλλα δεν μ αρεσουν πολλυ ρε κορίτσια. Τα ρούχα ειναι πολυ ροζ- φούξια- μοβ κ δεν μ αρεσουν. Θέλω πιο παστέλ χρωματα. Φυσικά θα κρατησω οτι ειναι κοντα στα γούστα μ. Ριλαξ, καρεκλάκι φαγητού, αποστειρωτη, μπανιέρο λεω να τα κρατησω αυτο

Εννοείτε να τα κρατήσεις αυτά. Τα καθαρίζεις και είναι μια χαρά. 
ρουχαλακια να κρατήσεις όσα είναι καλά και ας τα φοράει μέσα στο σπιτι ή στον ύπνο αφού δεν σου αρέσουν πολύ γιατί όπως θα διαπιστώσεις….λερώνονται πολύ και μεγαλώνουν γρήγορα και θέλουν συνεχώς ανανέωση στην γκαρνταρόμπα τους!!!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...