Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνδρομο Τέρνερ με μωσαϊκισμό αποτυχία εξωσωματικής


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σας γράφω γιατί είμαι να σκάσω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία. Μετά από αρκετές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι έχω σύνδρομο Τέρνερ με μωσαϊκισμό σε χαμηλό ποσοστό 3%. Δεν συζητάμε το σοκ. Τέλος πάντων, μετά από αποτυχημένη σπερματεγχυση ξεκινήσαμε εξωσωματική. Η γιατρός εβλεπε 3 ωάρια τελικά με την ωοληψια διαπιστώθηκε ότι τα δύο ήταν άδεια και το ένα μόνο προσπάθησαν να γονιμοποιήσουν αλλά τελικά δεν γονιμοποιηθηκε. Έχω στεναχωρηθεί πολύ και πλέον αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι εφικτό να αποκτήσω παιδί τελικά, είμαι πλέον και κοντά στα 40. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/2/2024 at 11:08 ΜΜ, ο/η lilioum είπε:

Καλησπέρα,

σας γράφω γιατί είμαι να σκάσω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία. Μετά από αρκετές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι έχω σύνδρομο Τέρνερ με μωσαϊκισμό σε χαμηλό ποσοστό 3%. Δεν συζητάμε το σοκ. Τέλος πάντων, μετά από αποτυχημένη σπερματεγχυση ξεκινήσαμε εξωσωματική. Η γιατρός εβλεπε 3 ωάρια τελικά με την ωοληψια διαπιστώθηκε ότι τα δύο ήταν άδεια και το ένα μόνο προσπάθησαν να γονιμοποιήσουν αλλά τελικά δεν γονιμοποιηθηκε. Έχω στεναχωρηθεί πολύ και πλέον αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι εφικτό να αποκτήσω παιδί τελικά, είμαι πλέον και κοντά στα 40. 

Μην απογοητεύεσαι κοπέλα μου! Φυσικά και είναι εφικτό. Δεν πετύχατε καλό μήνα. Αλλά δεν θα είναι όλοι οι μήνες έτσι, με άδεια ωοθυλάκια και λίγα ωάρια, ούτε δεν θα έχετε γονιμοποιήσεις. Βασικές ορμόνες FSH και ΑΜΗ έχεις κάνει; Η ηλικία σου πάντως δεν είναι απαγορευτική. Οι περισσότερες πια κοντά στα 40 κάνουμε παιδί. Και τα σύνδρομα υπάρχει τρόπος να ανιχνευτούν με χρωμοσωμικό έλεγχο. Δεν γνωρίζω τι είναι το συγκεκριμένο που αναφέρεις, αλλά αλίμονο αν κάθε κοπέλα φορέας συνδρόμου ΄ή μετάλλαξης δεν μπορούσε να κάνει παιδιά! Δεν μας λες πολλά για την γιατρό σου, αλλά πιστεύω οτι πρέπει να βρεις έναν έμπειρο, που να μπορεί να σε βάλει σε σωστά βήματα. Καλή επιτυχία σε όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις 3%! Πολύ χαμηλό ποσοστό! Κοντά στα 40...όχι κοντά στα 50...! Βαθιές ανάσες και προχώρα παρακάτω! 💪🏼 Υπομονή και επιμονή! Μη σε παίρνει από κάτω με μια ωοληψια. 

Εύχομαι δύναμη και όλα τα καλά να σου έρθουν σύντομα! ☺️🙏🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/2/2024 at 11:08 ΜΜ, ο/η lilioum είπε:

Καλησπέρα,

σας γράφω γιατί είμαι να σκάσω και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία. Μετά από αρκετές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι έχω σύνδρομο Τέρνερ με μωσαϊκισμό σε χαμηλό ποσοστό 3%. Δεν συζητάμε το σοκ. Τέλος πάντων, μετά από αποτυχημένη σπερματεγχυση ξεκινήσαμε εξωσωματική. Η γιατρός εβλεπε 3 ωάρια τελικά με την ωοληψια διαπιστώθηκε ότι τα δύο ήταν άδεια και το ένα μόνο προσπάθησαν να γονιμοποιήσουν αλλά τελικά δεν γονιμοποιηθηκε. Έχω στεναχωρηθεί πολύ και πλέον αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι εφικτό να αποκτήσω παιδί τελικά, είμαι πλέον και κοντά στα 40. 

@lilioum καλησπέρα! Αντιλαμβάνομαι ότι το σοκ ήταν μεγάλο για εσένα..το ότι βρήκατε την αιτία νωρίς με την πρώτη προσπάθεια είναι πολύ σημαντικό! Το σύνδρομο ως σύνδρομο το γνωρίζω, αλλά αυτό που δε γνωρίζω είναι τι σημαίνει αυτό το ποσοστό... Το γεγονός ότι βρίσκεσαι κοντά στα 40 δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας να συνεχίσεις να προσπαθείς!!! Η γιατρός σου, σου έδωσε άλλες εναλλακτικές που θα βοηθήσουν να επιτευχθεί μια εγκυμοσύνη;; Να σκέφτεσαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χωρίς λύση!! Πάρε τον χρόνο σου και θα δεις ότι υπάρχουν λύσεις που απλά δεν περίμενες ποτέ ότι θα επιλέξεις!!!

Στα λέω αυτά μιας και έχω μεγαλώσει σε μια οικογένεια με έναν ΜΟΝΑΔΙΚΟ αδερφό!!! Μη χάνεις την αισιοδοξία σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε βαθιές αναπνοές κ πάμε για το επόμενο αν αντέχεις κυρίως οικονομικά ! Αυτά μπορεί να συμβούν κ σε φυσική σύλληψη .. όλη μου τη θετική ενέργεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...