Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τιμή θυρεοειδούς


eiridio

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν γνωρίζει κάποια. 

38 ετών με δύο παιδάκια.

Έκανα αιματολογικές μετά από ένα χρόνο. Και η τιμή του θυρεοειδούς βρέθηκε στο 2.25 , ενώ εγώ πάντα, απ' όσο θυμάμαι, κυμαίνομαι στο 1.5. 

Υπάρχει περίπτωση, κάτι ανωμαλίες που έχω στην περίοδο, μήνες τώρα και μια δυσκολία να ελέγξω το βάρος μου, να οφείλονται σε αυτή την αύξηση? Παρ όλο που η τιμή είναι εντός ορίων, γνωρίζετε, αν μια αύξηση, από τα συνηθισμένα επίπεδα του οργανισμού, μπορεί να αναστατώσει κάπως το σύστημα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2024 at 2:16 ΜΜ, ο/η eiridio είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν γνωρίζει κάποια. 

38 ετών με δύο παιδάκια.

Έκανα αιματολογικές μετά από ένα χρόνο. Και η τιμή του θυρεοειδούς βρέθηκε στο 2.25 , ενώ εγώ πάντα, απ' όσο θυμάμαι, κυμαίνομαι στο 1.5. 

Υπάρχει περίπτωση, κάτι ανωμαλίες που έχω στην περίοδο, μήνες τώρα και μια δυσκολία να ελέγξω το βάρος μου, να οφείλονται σε αυτή την αύξηση? Παρ όλο που η τιμή είναι εντός ορίων, γνωρίζετε, αν μια αύξηση, από τα συνηθισμένα επίπεδα του οργανισμού, μπορεί να αναστατώσει κάπως το σύστημα?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Γεια σου κορίτσι. Ναι, μπορεί μια απότομη αύξηση βάρους να αναστατώσει τον θυρεοειδή ή γενικώς η πρόσληψη βάρους πέρα απ' τα συνηθισμένα σου, βάρος που δεν χάνεται όμως, αλλά ήρθε για να μείνει. Αυτό μου έλεγε μια φίλη πρόσφατα, η οποία είδε ξαφνικά 5,5 tsh, ενώ ήταν πάντα χαμηλή. Αλλά έχει πάρει αρκετά κιλά τα τελευταία 3 χρόνια.

Και η περίοδος σχετίζεται με ανωμαλίες στον θυρεοειδή. Άλλα συμπτώματα έχεις (εφιδρώσεις/ ξηρό δέρμα, ταχυπαλμίες, ατονία, νύχια που σπάνε, απότομες αλλαγές στη διάθεση, οξυθυμία...); 

Βέβαια το 2,25 που έχεις, είναι εντός ορίων. Στη θέση σου θα έκανα μια επίσκεψη στο γυναικολόγο μου για το θέμα της περιόδου και θα παρακολουθούσα τον θυρεοειδή ξανά με αιματολογική, προτού απευθυνθώ σε ενδοκρινολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Γεια σου κορίτσι. Ναι, μπορεί μια απότομη αύξηση βάρους να αναστατώσει τον θυρεοειδή ή γενικώς η πρόσληψη βάρους πέρα απ' τα συνηθισμένα σου, βάρος που δεν χάνεται όμως, αλλά ήρθε για να μείνει. Αυτό μου έλεγε μια φίλη πρόσφατα, η οποία είδε ξαφνικά 5,5 tsh, ενώ ήταν πάντα χαμηλή. Αλλά έχει πάρει αρκετά κιλά τα τελευταία 3 χρόνια.

Και η περίοδος σχετίζεται με ανωμαλίες στον θυρεοειδή. Άλλα συμπτώματα έχεις (εφιδρώσεις/ ξηρό δέρμα, ταχυπαλμίες, ατονία, νύχια που σπάνε, απότομες αλλαγές στη διάθεση, οξυθυμία...); 

Βέβαια το 2,25 που έχεις, είναι εντός ορίων. Στη θέση σου θα έκανα μια επίσκεψη στο γυναικολόγο μου για το θέμα της περιόδου και θα παρακολουθούσα τον θυρεοειδή ξανά με αιματολογική, προτού απευθυνθώ σε ενδοκρινολόγο.

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου για την απάντηση. 

Το βάρος για το οποίο μιλάω, είναι δυο κιλά, στην γενικότερη πάλη, να χάσω 6-7 που έχουν μείνει από την τελευταία εγκυμοσύνη, δύο χρόνια τώρα.

Όσο για τα υπόλοιπα συμπτώματα που περιγράφεις, μπορώ να πω πως τα έχω, αλλά νομίζω πάντα έτσι ήμουν.

Στη γυναικολόγο μου πήγα για Παπ, μιλήσαμε για την περίοδο και δε βρήκε κάποιο πρόβλημα. Με προέτρεψε να πάρω κάποια φακελάκια μαγνήσιο με μια βιταμίνη ακόμα, για τους πόνους και το βάρος που έχω κάποιους μήνες τώρα κατά την ωορρηξία. Κατά τα άλλα, μου έγραψε τις αίματος, όπου και τις έκανα. Ωστόσο δεν έχω μιλήσει ακόμα μαζί της για τα αποτελέσματα. 

Σκέφτηκα να απευθυνθώ σε κάποιο ενδοκρινολόγο, αλλά δε θέλω να με περάσουν και για τρελή, ότι δημιουργώ πρόβλημα εκ του μη όντος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...