Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποθηλασμος


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου έχω θέμα με τον αποθηλασμο. Η μικρή μου έχει φτάσει τον χρόνο και δεν δέχεται κανένα γάλα. Μέσα στην μέρα προσπαθώ να μην την βάζω στο στήθος αλλά δεν τρώει καλά και γκρινιάζει πολύ όποτε καταλήγουμε πάλι στο στήθος. Το βράδυ ξυπνάει και τρώει πάλι ..... Δεν αντέχω θα ξεκινήσω δουλειά και δεν μπορώ άλλο με αυτούς τους ρυθμούς τι άλλο να δοκιμάσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2024 at 2:53 ΜΜ, ο/η fpolyxen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου έχω θέμα με τον αποθηλασμο. Η μικρή μου έχει φτάσει τον χρόνο και δεν δέχεται κανένα γάλα. Μέσα στην μέρα προσπαθώ να μην την βάζω στο στήθος αλλά δεν τρώει καλά και γκρινιάζει πολύ όποτε καταλήγουμε πάλι στο στήθος. Το βράδυ ξυπνάει και τρώει πάλι ..... Δεν αντέχω θα ξεκινήσω δουλειά και δεν μπορώ άλλο με αυτούς τους ρυθμούς τι άλλο να δοκιμάσω 

Ωχ και κάπου εδώ αρχίζουν τα δύσκολα πέρασα από αυτό το στάδιο θήλασα αποκλειστικά 13 μήνες.. στον 7ο μήνα έκοψα του ημερήσιους θηλασμούς αλλά θηλαζε μετά όλη νύχτα κοιμόταν μαζί μου και ξυπνούσε πολλές φορές μέσα στην νύχτα να πιει γαλα 

η αλήθεια είναι θα ακούσεις πολλές ιστορίες για το πως αποθηλασε κάθε μαμα.. δεν υπάρχει ένας τρόπος όπου να βοηθάει όλες τις μαμάδες να απόθηλάσουν .. κάθε περίπτωση είναι διαφορετική 

εμένα μου φαινόταν βουνό όλο αυτό πως θα γίνει.. εγω τελικά έκανα απότομο αποθηλασμο απλά μια μέρα το έκοψα.. άλλοι λένε δεν είναι καλό θέλει σταδιακά εμένα αυτός ο τρόπος με δυσκόλευε άσε που δεν είχα και την υπομονή να το κάνω σιγά σιγά 

 την άφησα με τον μπαμπά της να κοιμηθεί στο κρεβατι εγω πήγα καναπε το πρώτο βράδυ έκλαψε ακρετα για 1 ώρα εκεί την θήλασα 10’ την πήρε ο ύπνος και ξανά έφυγα.. ξυπνούσε με έψαχνε με γκρίνια  αλλά την ξανά κοιμιζε ο αντρας μου.. δεν ξανά έδωσα στηθος.. μια βδομάδα κοιμηθήκαμε χωριά μετά ξανά γύρισα στο κρεβατι έτσι το κοψαμε.. η παιδιατρος μου ειπε να την αφήσω για σκ στο σπίτι της πεθεράς μου και εγω να φυγω αλλά δεν το ηθελα αυτό ηθελα να είμαι κοντά της να ξέρω τι γίνετε.. αλλά πολλές μαμάδες μου το είπαν ότι το έκαναν αυτό για να αποθηλασει το παιδί και έπιασε 

Εμένα το μπιμπερό το έπιασε να πιει φρέσκο γαλα όταν έκοψε το δικό μου.. όσο ήξερε ότι θα θηλάσει γαλα δεν έπινε όταν το έκοψα τότε το πήρε το μπιμπερό αλλά το μόνο γαλα που με ήπιε σε φρέσκο ήταν το αγελαδινό το παιδικό.. 

τωρα κάποιο μυστικό δεν έχω για το μπιμπερό πιστεύω πρέπει να κόψει το στήθος για να το πιάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2024 at 1:53 ΜΜ, ο/η fpolyxen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου έχω θέμα με τον αποθηλασμο. Η μικρή μου έχει φτάσει τον χρόνο και δεν δέχεται κανένα γάλα. Μέσα στην μέρα προσπαθώ να μην την βάζω στο στήθος αλλά δεν τρώει καλά και γκρινιάζει πολύ όποτε καταλήγουμε πάλι στο στήθος. Το βράδυ ξυπνάει και τρώει πάλι ..... Δεν αντέχω θα ξεκινήσω δουλειά και δεν μπορώ άλλο με αυτούς τους ρυθμούς τι άλλο να δοκιμάσω 

Ωχ ωχ με βλέπω και εμένα να έρχονται.. το ίδιο νιώθω και εγώ σε 4 μήνες θα πρέπει να αποθηλασω . Αλλά δεν το βλέπω. Τρώει ελάχιστα και ζητάει στήθος μετά πφ πφ να δούμε πως θα πάει.. υπομονή σίγουρα θέλει. Έχεις δοκιμάσει κατσικίσιο κτλ ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 4:06 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Ωχ και κάπου εδώ αρχίζουν τα δύσκολα πέρασα από αυτό το στάδιο θήλασα αποκλειστικά 13 μήνες.. στον 7ο μήνα έκοψα του ημερήσιους θηλασμούς αλλά θηλαζε μετά όλη νύχτα κοιμόταν μαζί μου και ξυπνούσε πολλές φορές μέσα στην νύχτα να πιει γαλα 

η αλήθεια είναι θα ακούσεις πολλές ιστορίες για το πως αποθηλασε κάθε μαμα.. δεν υπάρχει ένας τρόπος όπου να βοηθάει όλες τις μαμάδες να απόθηλάσουν .. κάθε περίπτωση είναι διαφορετική 

εμένα μου φαινόταν βουνό όλο αυτό πως θα γίνει.. εγω τελικά έκανα απότομο αποθηλασμο απλά μια μέρα το έκοψα.. άλλοι λένε δεν είναι καλό θέλει σταδιακά εμένα αυτός ο τρόπος με δυσκόλευε άσε που δεν είχα και την υπομονή να το κάνω σιγά σιγά 

 την άφησα με τον μπαμπά της να κοιμηθεί στο κρεβατι εγω πήγα καναπε το πρώτο βράδυ έκλαψε ακρετα για 1 ώρα εκεί την θήλασα 10’ την πήρε ο ύπνος και ξανά έφυγα.. ξυπνούσε με έψαχνε με γκρίνια  αλλά την ξανά κοιμιζε ο αντρας μου.. δεν ξανά έδωσα στηθος.. μια βδομάδα κοιμηθήκαμε χωριά μετά ξανά γύρισα στο κρεβατι έτσι το κοψαμε.. η παιδιατρος μου ειπε να την αφήσω για σκ στο σπίτι της πεθεράς μου και εγω να φυγω αλλά δεν το ηθελα αυτό ηθελα να είμαι κοντά της να ξέρω τι γίνετε.. αλλά πολλές μαμάδες μου το είπαν ότι το έκαναν αυτό για να αποθηλασει το παιδί και έπιασε 

Εμένα το μπιμπερό το έπιασε να πιει φρέσκο γαλα όταν έκοψε το δικό μου.. όσο ήξερε ότι θα θηλάσει γαλα δεν έπινε όταν το έκοψα τότε το πήρε το μπιμπερό αλλά το μόνο γαλα που με ήπιε σε φρέσκο ήταν το αγελαδινό το παιδικό.. 

τωρα κάποιο μυστικό δεν έχω για το μπιμπερό πιστεύω πρέπει να κόψει το στήθος για να το πιάσει 

Ευχαριστώ πάρα πολύ δεν είχα ξανά ακούσει κάποια τέτοια προσέγγιση θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/2/2024 at 1:20 ΠΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ωχ ωχ με βλέπω και εμένα να έρχονται.. το ίδιο νιώθω και εγώ σε 4 μήνες θα πρέπει να αποθηλασω . Αλλά δεν το βλέπω. Τρώει ελάχιστα και ζητάει στήθος μετά πφ πφ να δούμε πως θα πάει.. υπομονή σίγουρα θέλει. Έχεις δοκιμάσει κατσικίσιο κτλ ? 

Ναι και κατσικίσιο και σκόνη και advance και milupa  δεν δέχεται τίποτα ακόμα και όταν τρώει πρωινό σαν νερό της το δίνω και πετάει το ποτήρι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2024 at 2:53 ΜΜ, ο/η fpolyxen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου έχω θέμα με τον αποθηλασμο. Η μικρή μου έχει φτάσει τον χρόνο και δεν δέχεται κανένα γάλα. Μέσα στην μέρα προσπαθώ να μην την βάζω στο στήθος αλλά δεν τρώει καλά και γκρινιάζει πολύ όποτε καταλήγουμε πάλι στο στήθος. Το βράδυ ξυπνάει και τρώει πάλι ..... Δεν αντέχω θα ξεκινήσω δουλειά και δεν μπορώ άλλο με αυτούς τους ρυθμούς τι άλλο να δοκιμάσω 

Καλησπέρα, να χαίρεσαι το παιδάκι σου.. δυσκολη ηλικία.. εγώ δεν είμαι και το πιο αισιόδοξο παράδειγμα γιατί είμαστε σχεδόν 22 μηνών και θηλάζει.. κ γω δοκίμαζα γάλατα από 9 μηνών γιατι θα γυρνουσα στη δουλειά αλλά δεν έπινε με τίποτα.. μην αγχώνεσαι με αυτό γιατί δεν σημαίνει ότι αν σου πιει άλλο γάλα θα αποθηλασει κιόλας.. εμένα άρχισε σιγά σιγά να πίνει φρέσκο από 15 μηνών αλλά θηλάζει κιόλας.. όταν λείπεις τρώει φαγητό από κάποιον άλλον? Γιατί ο δικός μου μια χαρά ποσότητες έτρωγε με τους άλλους.. γενικά εμένα μου είχαν προτείνει αυτα που είπε η Elk πιο πάνω.. κυρίως να τον κοιμίζει για ένα διάστημα ο μπαμπάς.. αλλά ο άντρας μου και οι γιαγιάδες με την πρώτη γκρίνια μου τον δίνουν να τον βάλω στο στήθος.. αν έχεις βοήθεια και είσαι αποφασισμένη ( εγώ δεν ήμουν) θα πετύχει.. απλά η μαία μου είχε πει ότι χωρίς κλάματα και γκρίνια δεν γίνεται γιατί ο θηλασμός για τα μικρά δεν είναι μόνο τροφή, είναι πολλά παραπανω..αλλά αυτό είναι και στο παιδί.. ποτέ δεν ξέρεις.. αν είσαι σταθερή και δεν κάνεις πίσω θα αποθηλασεις μια χαρά, εγώ ξέρω ότι έκανα πίσω γιατί μου φαίνεται πολύ κουραστική η διαδικασία αυτή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η fpolyxen είπε:

Ναι και κατσικίσιο και σκόνη και advance και milupa  δεν δέχεται τίποτα ακόμα και όταν τρώει πρωινό σαν νερό της το δίνω και πετάει το ποτήρι... 

Εγω δοκίμασα πάρα πολλά γάλατα πραγματικά.. αλλά κατάλαβα ότι το πρόβλημα του δεν ήταν το είδος του γάλατος όταν πέταξε το ποτηράκι με δικό μου γάλα μέσα και ενώ το είχε δοκιμάσει.. έτσι αποφάσισα να μείνω στο φρέσκο κατσικίσιο, του το έκανα με δημητριακά στην αρχή και μετά άρχισα να του κάνω smoothie με φρούτα και γάλα και όσο πήγαινα μείωνα τα φρούτα και έτσι το ήπιε και σκέτο αλλά μόνο κρύο κατευθείαν από το ψυγείο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2024 at 4:26 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Καλησπέρα, να χαίρεσαι το παιδάκι σου.. δυσκολη ηλικία.. εγώ δεν είμαι και το πιο αισιόδοξο παράδειγμα γιατί είμαστε σχεδόν 22 μηνών και θηλάζει.. κ γω δοκίμαζα γάλατα από 9 μηνών γιατι θα γυρνουσα στη δουλειά αλλά δεν έπινε με τίποτα.. μην αγχώνεσαι με αυτό γιατί δεν σημαίνει ότι αν σου πιει άλλο γάλα θα αποθηλασει κιόλας.. εμένα άρχισε σιγά σιγά να πίνει φρέσκο από 15 μηνών αλλά θηλάζει κιόλας.. όταν λείπεις τρώει φαγητό από κάποιον άλλον? Γιατί ο δικός μου μια χαρά ποσότητες έτρωγε με τους άλλους.. γενικά εμένα μου είχαν προτείνει αυτα που είπε η Elk πιο πάνω.. κυρίως να τον κοιμίζει για ένα διάστημα ο μπαμπάς.. αλλά ο άντρας μου και οι γιαγιάδες με την πρώτη γκρίνια μου τον δίνουν να τον βάλω στο στήθος.. αν έχεις βοήθεια και είσαι αποφασισμένη ( εγώ δεν ήμουν) θα πετύχει.. απλά η μαία μου είχε πει ότι χωρίς κλάματα και γκρίνια δεν γίνεται γιατί ο θηλασμός για τα μικρά δεν είναι μόνο τροφή, είναι πολλά παραπανω..αλλά αυτό είναι και στο παιδί.. ποτέ δεν ξέρεις.. αν είσαι σταθερή και δεν κάνεις πίσω θα αποθηλασεις μια χαρά, εγώ ξέρω ότι έκανα πίσω γιατί μου φαίνεται πολύ κουραστική η διαδικασία αυτή..

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ και εσύ το δικό σου παιδάκι! Δυστυχώς η μικρή μου έχει γίνει αυτοκόλλητη δεν την αφήνουμε πολλές ώρες με παππούδες όποτε είναι συνεχώς πάνω μου τρώει από εμένα και γενικά δεν κάθεται εύκολα ούτε με τον μπαμπά της ... Για αυτό και τώρα που ξεκίνησα να την αφήνω λίγο στους παππούδες δυσκολεύεται να φάει εκεί... Τώρα θα προσπαθήσω μεσα σε κάποια άδεια του άντρα μου να την αφήσω να κοιμάται μαζί του και ας κλάψει λίγο γιατί δεν γίνεται να μην τρώει καθόλου...  Είναι πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις μπράβο στην υπομονή σου που θηλάζεις ακόμα και δουλεύεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2024 at 4:45 ΜΜ, ο/η Sandyb είπε:

Εγω δοκίμασα πάρα πολλά γάλατα πραγματικά.. αλλά κατάλαβα ότι το πρόβλημα του δεν ήταν το είδος του γάλατος όταν πέταξε το ποτηράκι με δικό μου γάλα μέσα και ενώ το είχε δοκιμάσει.. έτσι αποφάσισα να μείνω στο φρέσκο κατσικίσιο, του το έκανα με δημητριακά στην αρχή και μετά άρχισα να του κάνω smoothie με φρούτα και γάλα και όσο πήγαινα μείωνα τα φρούτα και έτσι το ήπιε και σκέτο αλλά μόνο κρύο κατευθείαν από το ψυγείο.. 

Ναι και εγώ αυτό κατάλαβα ότι το γάλα δεν είναι το πρόβλημα αλλά ότι χαϊδεύεται με το στήθος 😏 ο γιος μου που μέχρι 6 μηνών έπινε ένα μπουκάλι ξένο το βράδυ αποθηλασε πολύ εύκολα τώρα η μικρή είναι πολύ δύσκολο να ξεκολλήσει γιατί 1 έτους ξέρουν καλά και αντιδρούν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/2/2024 at 12:43 ΜΜ, ο/η fpolyxen είπε:

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ και εσύ το δικό σου παιδάκι! Δυστυχώς η μικρή μου έχει γίνει αυτοκόλλητη δεν την αφήνουμε πολλές ώρες με παππούδες όποτε είναι συνεχώς πάνω μου τρώει από εμένα και γενικά δεν κάθεται εύκολα ούτε με τον μπαμπά της ... Για αυτό και τώρα που ξεκίνησα να την αφήνω λίγο στους παππούδες δυσκολεύεται να φάει εκεί... Τώρα θα προσπαθήσω μεσα σε κάποια άδεια του άντρα μου να την αφήσω να κοιμάται μαζί του και ας κλάψει λίγο γιατί δεν γίνεται να μην τρώει καθόλου...  Είναι πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις μπράβο στην υπομονή σου που θηλάζεις ακόμα και δουλεύεις

Να σου πω την αλήθεια εμένα δεν με δυσκόλεψε κάπου ο θηλασμός με τη δουλειά αφού γύρισα όταν ήταν 13 μηνών ο μικρός..και που δεν έπινε τότε άλλο γάλα δεν πειραζε.. εγώ με το μυαλό μου είχα βάλει όριο τον χρόνο για να αποθηλασω γιατί δεν έχω περίοδο (ως και σήμερα) και θέλω κάποια στιγμή να κάνω εξωσωματική για δεύτερο παιδακι.. αλλά όπως είπα τελικά  έκανα πίσω γιατί με διευκόλυνε πολύ στο ζόρι από τα δόντια του και κυρίως στις ιώσεις.. μου ήταν πιο εύκολο να κάτσω να τον θηλάσω παρά να αντέξω την επιμονή του με γκρίνια και κλάματα.. γιαυτο έφτασα ως εδώ και τώρα νομίζω σιγά σιγά θα αποθηλασει μόνος του.. βλέπω κάποια σημάδια.. αφού θα μπορεί ο άντρας σου μια χαρά θα πάει.. λένε ότι είναι καμιά βδομάδα υπόθεση να κοιμάται με κάποιον άλλον και μετά όλα καλά.. στο εύχομαι.. επίσης μη νομίζεις, κ γω που τον αφηνα με παππούδες πάλι κολλημένος πάνω μου είναι και κατά διαστήματα περνάει φάσεις που είναι υπερβολικά επίμονος και δεν θέλει να κάτσει με κανέναν αλλον.. είναι στο παιδί αυτά νομίζω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/2/2024 at 2:53 ΜΜ, ο/η fpolyxen είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου έχω θέμα με τον αποθηλασμο. Η μικρή μου έχει φτάσει τον χρόνο και δεν δέχεται κανένα γάλα. Μέσα στην μέρα προσπαθώ να μην την βάζω στο στήθος αλλά δεν τρώει καλά και γκρινιάζει πολύ όποτε καταλήγουμε πάλι στο στήθος. Το βράδυ ξυπνάει και τρώει πάλι ..... Δεν αντέχω θα ξεκινήσω δουλειά και δεν μπορώ άλλο με αυτούς τους ρυθμούς τι άλλο να δοκιμάσω 

Καλησπέρα! Στο 1ο μου παιδάκι είχα βάλει όριο τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού ( όταν το έλεγα λογικά θα γελαγαν κ οι πέτρες). Φτάνουμε τους 6 μήνες, λέω μικρή είναι ακομα ας πάμε στο χρόνο. Φτάνουμε στο χρόνο, λέω άστο λίγο ακόμα. Να μην στα πολυλογω αν δεν έμενα έγκυος δεν ξέρω αν θα είχα αποθηλασει! Αυτό που είχα καταφέρει στο χρόνο ήταν να θηλάζουμε πριν τον ύπνο και στις βραδινές αφυπνίσεις. Όχι μες στη μέρα. Μετά άρχισα να την κοιμιζω το μεσημέρι στο σαλόνι αγκαλιά... Άρα πάει κ ο μεσημεριανος θηλασμός.. βέβαια αν ξυπνούσε ήθελε να θηλάσει για να κοιμηθεί.. και φυσικά την άφηνα. Έμεινα λοιπόν έγκυος, μειώθηκε το γάλα αλλά οκ. Όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο το γάλα μειώθηκε παααρα πολυ με αποτέλεσμα να πιπιλαει πααασρα πολύ κ φυσικά να με πονάει. Απ' όταν έμεινα έγκυος της έλεγα ότι η μαμά δεν έχει άλλο γάλα. Αλλά την άφηνα να θηλάζει. Εν τέλει ένα πρωί ξύπνησε 6 η ώρα να θηλάσει, ρουφαγε το καημένο, γάλα ελάχιστο και ο πόνος μεγάλος. Με έπιασαν τα κλάματα από πόνο κ νεύρα μαζί. Κ λέω τέλος. Δεν ξανά θηλάζει. Κι έτσι έγινε. Το βράδυ όταν πήγαμε για ύπνο της είπα ότι η μαμά δεν έχει γάλα. Έκλαψε λίγο κ έψαχνε το στήθος. Φορούσα επίτηδες μπλούζα με λαιμό. Μετά από κάποια ώρα κοιμήθηκε στην αγκαλιά μου... Αυτό ήταν.. 

Σημείωση Νο1 : ποτέ δεν είχε κοιμηθεί με τον άντρα μου γτ θηλαζαμε ( πλέον το μεσημέρι κοιμάται μόνο μαζί του)

Σημείωση Νο2 : ποτέ δεν την είχα αφήσει σε παππούδες χωρίς να είμαστε κι εμείς μαζί. Η μόνη φορά που έμεινε μαζί τους κάποιες ώρες χωρίς να είμαστε εμείς μαζί ήταν η μέρα που γέννησα κ όταν ερχόταν ο σύζυγος στην κλινική να με δει (αυτές τις 3 μέρες).

Υ.Γ. 1 είμαι της άποψης ότι σε κάθε αλλαγή του παιδιού ( ο αποθηλασμος είναι μεγάλη αλλαγή) θέλω να είμαι δίπλα στο παιδί μου. Να είμαι εκεί κ να κλάψει στην αγκαλιά μου, να νιώσει την ζεστασιά μου κ την φροντίδα μου όταν το έχει ανάγκη. 

Υ.Γ. 2 φρέσκο γάλα ήπιε όταν άρχισα να της το δίνω με δημητριακά. Πλέον το πίνει σκέτο σε ποτηράκι

Υ.Γ 3 συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, δεν το συνηθίζω γιατί κουράζει!!

Υ.Γ. 4 εύχομαι να έχετε έναν εύκολο αποθηλασμο! Να σας ζήσει το παιδάκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 8/2/2024 at 12:43 ΜΜ, ο/η fpolyxen είπε:

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ και εσύ το δικό σου παιδάκι! Δυστυχώς η μικρή μου έχει γίνει αυτοκόλλητη δεν την αφήνουμε πολλές ώρες με παππούδες όποτε είναι συνεχώς πάνω μου τρώει από εμένα και γενικά δεν κάθεται εύκολα ούτε με τον μπαμπά της ... Για αυτό και τώρα που ξεκίνησα να την αφήνω λίγο στους παππούδες δυσκολεύεται να φάει εκεί... Τώρα θα προσπαθήσω μεσα σε κάποια άδεια του άντρα μου να την αφήσω να κοιμάται μαζί του και ας κλάψει λίγο γιατί δεν γίνεται να μην τρώει καθόλου...  Είναι πολύ δύσκολο αυτό που κάνεις μπράβο στην υπομονή σου που θηλάζεις ακόμα και δουλεύεις

Γλυκιά μανούλα μην αφήσεις το μωράκι σου να κλαίει! Έναν χρόνο τώρα έχει μάθει πως από το στήθος της μαμάς του πίνει γαλατακι! Εαν ξαφνικά αποφασίσεις πως σταματάς τον θηλασμό κι αφήσεις το μωρό να κλαίει, αυτο θα είναι μεγάλο σοκ για το μωρό. Δε θα μπορεί να καταλάβει γιατί η μαμά του πλέον δεν του δίνει να φαει! 

Προσπάθησε να αποθηλασεις ομαλά! Σταδιακά μείωσε γεύματα στο στήθος... υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να συμβεί αυτό, όπως να της αποσπας την προσοχή κάθε φορά που ζητάει να θηλασει στο γεύμα που έχεις αποφασίσει ότι το κόβεις, για παράδειγμα το μεσημέρι. 

Εάν έχεις fb, υπάρχει μια ομάδα που λέγεται αποθηλαζω με αγάπη. Ακολούθησε την θα βρεις πολλές πληροφορίες και τρόπους για το πως να αποθηλασεις ομαλά και με επιτυχία, και φυσικά χωρίς να στρεσαριστει το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...