Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πεθερά!!


deppy89

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα..έχω ένα μωράκι 4 μηνών .το προβλήμα μου είναι η πεθερά μου..οπότε το βλέπει μου το παίρνει από τα χέρια το ταιζει εκείνη οκ θα με πείτε περίεργη άλλα προχθές ουρλιάζε το παιδί και δεν μου το έδινε μετά αφού είδε και αποειδε λέει άντε στην μάνα σου και μόλις ηρέμησε πάνω μου αμέσως λέει έλα στην γιαγιά και το άρπαξε και καλά να δείξει ότι ηρεμει και σε εκεινη...τι να πω δεν ξέρω έχω αρχισει να νευριάζω πολύ αλλά δεν το δείχνω  .εσείς τι θα κάνατε στην θεση μου? έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2024 at 12:48 ΜΜ, ο/η deppy89 είπε:

Καλησπέρα στην παρέα..έχω ένα μωράκι 4 μηνών .το προβλήμα μου είναι η πεθερά μου..οπότε το βλέπει μου το παίρνει από τα χέρια το ταιζει εκείνη οκ θα με πείτε περίεργη άλλα προχθές ουρλιάζε το παιδί και δεν μου το έδινε μετά αφού είδε και αποειδε λέει άντε στην μάνα σου και μόλις ηρέμησε πάνω μου αμέσως λέει έλα στην γιαγιά και το άρπαξε και καλά να δείξει ότι ηρεμει και σε εκεινη...τι να πω δεν ξέρω έχω αρχισει να νευριάζω πολύ αλλά δεν το δείχνω  .εσείς τι θα κάνατε στην θεση μου? έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;

Θα σου πω είχα τα ίδια με το που γέννησα με την πεθερά μου βλέπεις όμως η δικιά μου μένει 2500χιλ μακρυά μου οπότε ηρέμησα με το που πήγε στο σπίτι της. Τώρα στο δεύτερο όμως την έκλεισα τώρα εισητηρία για να ξαναέρθει. Θέλω να πάρω ανάσα. 

Νομίζω ότι θέλεις να έχεις το μωράκι σου αγκαλιτσα γτ είναι και το πρώτο σου . Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς αυτή την κατάσταση να κάνεις το μπανάκι σου τις δουλειές σου να ξεκουραστείς. Και δια μαγείας δε θα το κραταει τόσο αγκαλίτσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2024 at 1:48 ΜΜ, ο/η deppy89 είπε:

Καλησπέρα στην παρέα..έχω ένα μωράκι 4 μηνών .το προβλήμα μου είναι η πεθερά μου..οπότε το βλέπει μου το παίρνει από τα χέρια το ταιζει εκείνη οκ θα με πείτε περίεργη άλλα προχθές ουρλιάζε το παιδί και δεν μου το έδινε μετά αφού είδε και αποειδε λέει άντε στην μάνα σου και μόλις ηρέμησε πάνω μου αμέσως λέει έλα στην γιαγιά και το άρπαξε και καλά να δείξει ότι ηρεμει και σε εκεινη...τι να πω δεν ξέρω έχω αρχισει να νευριάζω πολύ αλλά δεν το δείχνω  .εσείς τι θα κάνατε στην θεση μου? έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;

Θέλουν να κάνουν τις μανούλες ξανά αλλά δεν μπορούν αυτές οι πεθερές. Λίγο η ηλικία, λιγο τα νεύρα, λίγο που τη νύφη δεν την αγαπούν όσο το γιο και τσιγκλιζονται που στο παιδί αυτή έχει το πάνω χέρι και γίνεται μύλος η κατάσταση. Υπομονή και παίρνε τη βόλτες. Βγείτε οι τρεις σας με το μωρό. Δε θα χρειάζεται να κάνεις πολλά. Απλώς περπατήστε. Έτσι κάπως ηρέμησα στην αρχή. Μετά το χρόνο έβαλα νταντά. Ακόμα την ενοχλεί αυτό αλλά δεν μπορώ να τσακωνομαι με μια γυναίκα 80 χρόνων τι κάνει και τι δεν κάνει με το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2024 at 1:48 ΜΜ, ο/η deppy89 είπε:

Καλησπέρα στην παρέα..έχω ένα μωράκι 4 μηνών .το προβλήμα μου είναι η πεθερά μου..οπότε το βλέπει μου το παίρνει από τα χέρια το ταιζει εκείνη οκ θα με πείτε περίεργη άλλα προχθές ουρλιάζε το παιδί και δεν μου το έδινε μετά αφού είδε και αποειδε λέει άντε στην μάνα σου και μόλις ηρέμησε πάνω μου αμέσως λέει έλα στην γιαγιά και το άρπαξε και καλά να δείξει ότι ηρεμει και σε εκεινη...τι να πω δεν ξέρω έχω αρχισει να νευριάζω πολύ αλλά δεν το δείχνω  .εσείς τι θα κάνατε στην θεση μου? έχετε παρόμοιες εμπειρίες;;

Ντέππυ μου, η καθεμία μας θα σου πει κάτι διαφορετικό, αλλά προσωπικά εγώ σε αυτά τα ζητήματα παρεμβατικότητας από γονείς είμαι ΑΠΟΛΥΤΗ.

Εφόσον κάνει κάτι η πεθερά που εσένα σε ενοχλεί, έχει περάσει το όριο, που πάντα εσύ θα θέτεις. Να το πεις στο σύντροφό σου για να μιλήσει εκείνος με τη μητέρα σου και να της  εξηγήσει μέχρι πού μπορεί να επεμβαίνει. Δε μας λες βέβαια αν εσύ της έχεις πει ποτέ με ήρεμο τρόπο ότι κάτι που κάνει σε ενοχλεί, το θεωρώ αυτονόητο ότι αυτό είναι το 1ο βήμα. Με ευγένεια και σε καλό κλίμα, να της πεις "κυρία τάδε μου, σε παρακαλώ θέλω να κρατήσω το παιδί μου αγκαλιά, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και όταν χρειαστεί να το ξαναπάρεις αγκαλιά, θα σου πω εγώ". Εάν δεν καταλαβαίνει, θα τη βάλει στη θέση της ο γιος της, όχι εσύ. Εσύ έχεις να απολαύσεις τη μητρότητα και ούτως ή άλλως, αλλιώς θα ακούσει μια σύσταση από το παιδί της και αλλιώς από εσένα. Αν κοντραριστείς εσύ, θα τσακωθείς και αυτό δεν πρέπει να αφήσεις να συμβεί, για πολλούς λόγους και κυρίως για το σύντροφό σου, διότι για εκείνον είναι η μητέρα του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αν θα είχα την ψυχραιμία σου να συγκρατηθώ! Πραγματικά είμαι πολύ κάθετη σ αυτά τα πράγματα. Πως γίνεται να έχει πρώτο λόγο για το που θα πάει το παιδί εκείνη την ώρα; Μα τι τις πιάνει!!!

Νομίζω ότι στη θέση της πρέπει να τη βάλει ο άντρας σου με ωραίο τρόπο και ίσως και να βοηθήσει να μην έρχεται όποτε θέλει αλλά τις ώρες που της ζητάτε εσείς βοήθεια. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου να σας ζήσει το μωράκι σας!! Είναι λογικό να θες να τα κάνεις όλα μόνη σου και να μην θες να παρέμβουν στο μωράκι σου είναι όμως λογικό να λαχταρά και εκείνη να κάνει πράγματα σκέψου και εκεινη μανούλα του άντρα σου είναι..κάποτε ήταν σαν εσένα..εγώ θα σε συμβουλεύσω να το εκμεταλλευτείς..κάνε ένα μπάνιο βαψε πχ τα νύχια σου κάνε κάτι για εσένα!! Αν όμως πάλι δεν θες δεν είναι όμορφο να καταπιεστείς να πεις στον άντρα σου τι σε ενοχλεί να της ζητήσει με όμορφο τρόπο να το αλλάξει..🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δεν διευκρίνισα ότι δεν ερχετε σπίτι συχνά μια φορά την βδομάδα η δυο αλλά όταν πηγαίνουμε εμείς σπίτι της η δίπλα στην μητέρα της εκεί δεν υπάρχω το πάνε από χέρι χέρι το παιδί..κουνιάδα γιαγιά πεθερά..δεν έχω πει ότι με ενοχλεί ειναι η αλήθεια είμαι χαμηλών τόνων η αλήθεια κακό αυτό ..κάνω κίνηση να την πάρω και δεν το δίνουν το παιδί μόνο αν σπαρταραει στο κλάμα..ο άντρας τους υποστηρίζει λέγοντας ότι γιαγιά είναι άσε να το χαρούν και ότι εγώ το έχω όλη μεραορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δεν διευκρίνισα ότι δεν ερχετε σπίτι συχνά μια φορά την βδομάδα η δυο αλλά όταν πηγαίνουμε εμείς σπίτι της η δίπλα στην μητέρα της εκεί δεν υπάρχω το πάνε από χέρι χέρι το παιδί..κουνιάδα γιαγιά πεθερά..δεν έχω πει ότι με ενοχλεί ειναι η αλήθεια είμαι χαμηλών τόνων η αλήθεια κακό αυτό ..κάνω κίνηση να την πάρω και δεν το δίνουν το παιδί μόνο αν σπαρταραει στο κλάμα..ο άντρας τους υποστηρίζει λέγοντας ότι γιαγιά είναι άσε να το χαρούν και ότι εγώ το έχω όλη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δεν διευκρίνισα ότι δεν ερχετε σπίτι συχνά μια φορά την βδομάδα η δυο αλλά όταν πηγαίνουμε εμείς σπίτι της η δίπλα στην μητέρα της εκεί δεν υπάρχω το πάνε από χέρι χέρι το παιδί..κουνιάδα γιαγιά πεθερά..δεν έχω πει ότι με ενοχλεί ειναι η αλήθεια είμαι χαμηλών τόνων η αλήθεια κακό αυτό ..κάνω κίνηση να την πάρω και δεν το δίνουν το παιδί μόνο αν σπαρταραει στο κλάμα..ο άντρας τους υποστηρίζει λέγοντας ότι γιαγιά είναι άσε να το χαρούν και ότι εγώ το έχω όλη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...