Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elk είπε:

 

Εχω λίγο άγχος είναι η αλήθεια να πάνε όλα καλά..άντε ξανά ναρκωση χειρουργείο μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.. φτου ξανά από την αρχή θηλασμός ξενύχτι, δεν έχω πολύ καιρό που έχουν σταματήσει αυτα και μπήκαμε κάπως σε μια σειρα .. να βρω τρόπο να κρατήσω τις ισορροπίες ανάμεσα σε ένα βρέφος και ένα μικρό παιδάκι που θα με χρειάζονται πολύ και τα δυο.. γενικα άρχισα να μετράω αντίστροφα και κάνω ένα σωρό σκέψεις αλλάζει ξανά όλη η καθημερινότητα μας η ρουτίνα μας.. 

Katiana αφού την παλεύεις και έχεις αντοχές μακάρι να κάτσει μέχρι τέρμα μέσα στην κοιλιτσα.. εγω κουραστικά να σου πω την αλήθεια.. άσε και εγω θα κοιμόμουν παρά πάνω αλλά έχω την μικρή.. τέτοια υπνηλία δεν είχα ούτε το πρώτο τρίμηνο τώρα νυστάζω συνέχεια 😅

nanouko είναι φυσιολογικό το κουβαλάς τόσους μήνες μέσα σου αυτό το μωρακι και έχετε γίνει ένας όπως λες αν και εγω δεν το νιωθω αυτό το συναίσθημα αλλά όπως βλέπεις η κάθε μια μας τώρα που πλησιάζουμε στο τέλος βιώνουμε διαφορά συναισθήματα είναι μια τεράστια αλλαγή που έρχεται στις ζωές 

Σε καταλαβαίνω απολύτως! Πάντως κ εγώ που έχει πολύ καιρό που έχουμε κόψει θηλασμούς, ξενύχτια κτλ κ έχουμε χρόνια πια σε σειρά ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. 

Πως θα αντέξω πάλι το ξενύχτι κ όλα τα υπόλοιπα? Πως δεν θα νιώσει παραμελημένη, τουλάχιστον στην αρχή, η μεγάλη μου κόρη? Άστα όλο τα σκέφτομαι. 

Αλλά από την άλλη τα βάζω στην ζυγαριά κ μου βγαίνει πιο σημαντικό ότι τουλάχιστον θα έχει αδερφάκι κ δεν θα είναι μόνη της, οπότε λέω χαλάλι.

Πάντως κ εγώ κουράστηκα να είμαι εγκυος πια🤣🤣θέλω να γεννησωωωω😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια

αντε με το καλό να περνούμε ολες σειρά να μπαίνουμε στο πινακα με τις γεννες τώρα 🥰

 

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια μου!!! 

Εχθές απομονώθηκα το βράδυ στο δωμάτιο κι εκτός από ένα διάλειμμα που έκανα για να πάω τουαλέτα και άργησε λίγο να με πάρει ο ύπνος... ΚΟΙΜΉΘΗΚΑ κορίτσια μου!!! Επιτέλους!!! Τελικά, το να κοιμάμαι στον ίδιο χώρο με τη γιαγιά με ενοχλούσε πάρα πολύ κι άργησα να το καταλάβω!

Με το καλό σε όλες μας πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Σε καταλαβαίνω απολύτως! Πάντως κ εγώ που έχει πολύ καιρό που έχουμε κόψει θηλασμούς, ξενύχτια κτλ κ έχουμε χρόνια πια σε σειρά ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. 

Πως θα αντέξω πάλι το ξενύχτι κ όλα τα υπόλοιπα? Πως δεν θα νιώσει παραμελημένη, τουλάχιστον στην αρχή, η μεγάλη μου κόρη? Άστα όλο τα σκέφτομαι. 

Αλλά από την άλλη τα βάζω στην ζυγαριά κ μου βγαίνει πιο σημαντικό ότι τουλάχιστον θα έχει αδερφάκι κ δεν θα είναι μόνη της, οπότε λέω χαλάλι.

Πάντως κ εγώ κουράστηκα να είμαι εγκυος πια🤣🤣θέλω να γεννησωωωω😅

Έχουμε τα ίδια άγχη δηλαδή τουλάχιστον δεν είμαι μόνο εγω 😅

Εγω έχω 10 μήνες που έκοψα θηλασμό και κάτι λιγότερο που αρχίσαμε να κοιμόμαστε τα βράδια όποτε άντε ξανά από την αρχή επισης είναι ακόμα στο κρεβατι μας η κορη μου κοιμάται μαζί μας πως θα κοιμόμαστε όλοι μαζί πραγματικά δεν ξέρω 

Έχεις ετοιμαστεί εσυ ; Εγω ακόμα όχι σήμερα ειπα να στήσω το λικνο να πλύνω λίγο το καρότσι και μάλλον σκέφτομαι να την βγάλω την κουνια και που την έχω μόνο τα ασιδερωτα βάζω μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια μου! 


αποψε το βράδυ στις 10 θα κανω εισαγωγή, θα με εξετάσει κ θα βάλει το τζελ, γιατί θελει πολλές ωρες να δράσει να μην μας πάρει μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, λέει.

εκανα χτες τις τελευταίες αναλύσεις, καρδιογράφημα και καρδιοτοκογραφημα! 

αγχώθηκα λιγο! Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην γίνει καισαρική!🙏 Αν μ πει για επισκληρίδειο τι γνώμη εχετε; 

Εγώ πιστεύω πως θα τον καταφέρετε τον φυσιολογικό τοκετό. Όσο για την επισκληρίδειο, είναι καθαρά δικό σου θέμα το ποσό αντέχεις τον πόνο!!! Στην καισαρική εγώ θα την προτιμούσα γιατί θέλω την 1η επαφή κι όχι να κοιμάμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Σε καταλαβαίνω απολύτως! Πάντως κ εγώ που έχει πολύ καιρό που έχουμε κόψει θηλασμούς, ξενύχτια κτλ κ έχουμε χρόνια πια σε σειρά ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. 

Πως θα αντέξω πάλι το ξενύχτι κ όλα τα υπόλοιπα? Πως δεν θα νιώσει παραμελημένη, τουλάχιστον στην αρχή, η μεγάλη μου κόρη? Άστα όλο τα σκέφτομαι. 

Αλλά από την άλλη τα βάζω στην ζυγαριά κ μου βγαίνει πιο σημαντικό ότι τουλάχιστον θα έχει αδερφάκι κ δεν θα είναι μόνη της, οπότε λέω χαλάλι.

Πάντως κ εγώ κουράστηκα να είμαι εγκυος πια🤣🤣θέλω να γεννησωωωω😅

Καλέ έχεις χρόνο ακόμα! Εμένα που είναι η 1η μου... δεν τη χορταίνω!!! Θέλω να τη ζήσω μέχρι τελευταία στιγμή! Όσο πιο πολύ πάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρύσακιμε το καλό !! Να πάνε όλα καλά..! Κι εγώ φυσιολογικά γέννησα χωρίς επισκληριδιο γιατί στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν κάνουν..εντάξει είναι πόνος δεν θα σου πω ψέματα δεν αντεχεται...αλλά δε θέλω να σε τρομάξω κιόλας..για μένα δες πως θα πάει αν αντέχεις εκείνη την ώρα και πες το τότε ...λογικά θα είναι εκεί κάποιος να σου κάνει αν χρειαστεί δεν νομίζω να πρέπει να το κανονίσεις νωρίτερα..και τώρα έτσι θα γεννήσω και πάλι και σκέφτομαι ότι εντάξει 3-4 ώρες είναι οι πολλοι πόνοι θα περάσει και κάπως παρηγοριεμαι...μετά σηκώθηκα αμέσως δεν είχα τίποτα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Σε καταλαβαίνω απολύτως! Πάντως κ εγώ που έχει πολύ καιρό που έχουμε κόψει θηλασμούς, ξενύχτια κτλ κ έχουμε χρόνια πια σε σειρά ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι. 

Πως θα αντέξω πάλι το ξενύχτι κ όλα τα υπόλοιπα? Πως δεν θα νιώσει παραμελημένη, τουλάχιστον στην αρχή, η μεγάλη μου κόρη? Άστα όλο τα σκέφτομαι. 

Αλλά από την άλλη τα βάζω στην ζυγαριά κ μου βγαίνει πιο σημαντικό ότι τουλάχιστον θα έχει αδερφάκι κ δεν θα είναι μόνη της, οπότε λέω χαλάλι.

Πάντως κ εγώ κουράστηκα να είμαι εγκυος πια🤣🤣θέλω να γεννησωωωω😅

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι ...στο μυαλό μου είσαι που λέμε ...δεν αντέχω άλλο τα χω παίξει ...κι ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα γεννούσα Ιούλιο😩😩 με τη χαρά εμεινα...να δω ποτέ θα το πάρει απόφαση να βγει😂😂😂 άσε που σκέφτομαι συνέχεια πως θα τον αφήσω 3 μέρες μόνο του...δεν τον έχω ξαναφησει...και το μετά ..δεν θέλω να νιώσει παραμελημένος ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Έχουμε τα ίδια άγχη δηλαδή τουλάχιστον δεν είμαι μόνο εγω 😅

Εγω έχω 10 μήνες που έκοψα θηλασμό και κάτι λιγότερο που αρχίσαμε να κοιμόμαστε τα βράδια όποτε άντε ξανά από την αρχή επισης είναι ακόμα στο κρεβατι μας η κορη μου κοιμάται μαζί μας πως θα κοιμόμαστε όλοι μαζί πραγματικά δεν ξέρω 

Έχεις ετοιμαστεί εσυ ; Εγω ακόμα όχι σήμερα ειπα να στείλω το λικνο να πλύνω λίγο το καρότσι και μάλλον σκέφτομαι να την βγάλω την κουνια και που την έχω μόνο τα ασιδερωτα βάζω μέσα 

Κι εγώ σου λέω αγχώνομαι για κάτι τέτοια αλλά μετά σκέφτομαι ότι όπως το εκαναν τοσοι κ τοσοι, έτσι θα τα καταφέρουμε κ εμείς! 

Κάθε αρχή κ δύσκολη, αλλά όλα μπαίνουν σε σειρά σιγά σιγά.

Ου κ εγώ έχω ακόμα ένα σωρό πράγματα να κάνω! Ακόμα ούτε το καροτσι, καρεκλάκι κτλ δεν έχω ετοιμασει🤣 Ίσως φταίει που πιστεύω πως θα πάρω κ τις 40 εβδομάδες, δεν ξερω🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι ...στο μυαλό μου είσαι που λέμε ...δεν αντέχω άλλο τα χω παίξει ...κι ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα γεννούσα Ιούλιο😩😩 με τη χαρά εμεινα...να δω ποτέ θα το πάρει απόφαση να βγει😂😂😂 άσε που σκέφτομαι συνέχεια πως θα τον αφήσω 3 μέρες μόνο του...δεν τον έχω ξαναφησει...και το μετά ..δεν θέλω να νιώσει παραμελημένος ....

Νομίζω όσες έχουμε ήδη παιδάκι πάνω κάτω τα ίδια σκεφτόμαστε. Αλλά μετά όπως είπα κ πριν λέω τοσοι κ τοσοι έκαναν 2,3 κ άλλα παιδιά κ δεν τα καταφέρουμε εμείς?? Ε όχι, δεν μπορεί!

Οπότε θα κάνουμε λίγο κουράγιο στην αρχή κ μετά όλα θα γινουν (ελπίζω τουλάχιστον🤣🤣)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλέ έχεις χρόνο ακόμα! Εμένα που είναι η 1η μου... δεν τη χορταίνω!!! Θέλω να τη ζήσω μέχρι τελευταία στιγμή! Όσο πιο πολύ πάει!

Εγώ πάλι είμαι ικανοποιημενη με όσο την έζησα!! Μπορώ να γεννήσω τώρα???🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Αχ κορίτσια έτσι είναι!!

Νομίζω όντως ανάμικτα τα συναισθήματα!

@nanouko κι εγώ όταν σκέφτομαι ότι σε λίγο καιρό δεν θα είμαι έγκυος με πιάνει μια μελαγχολία και αρχίζω να βγάλω φωτογραφίες την κοιλιά μου για να έχω ενθύμιο 😅😅😅

Από την άλλη ανυπομονώ να τον πάρω αγκαλιά!

Εμένα ο γιατρός μου έκανε πρόβλεψη (αν και λέει δεν το συνηθίζει) ότι γύρω στις 38 βδομάδες θα γεννήσω και δεν θα πάω μέχρι τις 40 ! Για να δούμε!

@Elk εσύ που ξέρεις τι σε/μας περιμένει μετά και έχει ήδη και ένα μικρό παιδάκι λογικό να έχεις μια πλήρη εικόνα και να σκέφτεσαι κι άλλα πράγματα!!

Για να δούμε θα πέσει μέσα ο γιατρός σου 😆 να σπάσουν τα νερα στις 38 εβδ 

ναι όσο να πεις λίγο πολύ έχω μια εικόνα για το το έρχεται όποτε σκέφτομαι διαφορά 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια μου! 


αποψε το βράδυ στις 10 θα κανω εισαγωγή, θα με εξετάσει κ θα βάλει το τζελ, γιατί θελει πολλές ωρες να δράσει να μην μας πάρει μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, λέει.

εκανα χτες τις τελευταίες αναλύσεις, καρδιογράφημα και καρδιοτοκογραφημα! 

αγχώθηκα λιγο! Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην γίνει καισαρική!🙏 Αν μ πει για επισκληρίδειο τι γνώμη εχετε; 

Κορίτσι μου με το καλό θα πω με έναν πόνο καλή λευτεριά και να πάνε όλα καλά θα περιμένουμε νέα σας 

δεν έχω κάνει επισκληρίδειο δεν ξέρω να σου απαντήσω.. εγω ολική ναρκωση έκανα στην καισαρική 

εξαρτάται από εσενα εκείνη την ώρα αν αντέχεις τον πόνο  ή όχι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Εγώ πάλι είμαι ικανοποιημενη με όσο την έζησα!! Μπορώ να γεννήσω τώρα???🤣🤣🤣

Χαχαχαχα 😂 και εγω έτσι νιωθω να σου πω την αλήθεια.. δεν ξέρω αν έχω επηρεαστεί  επειδή  θα γεννήσω νωρίτερα όποτε έχω μπει σε αυτό το μουντ και έχω κουραστεί 🤷‍♀️

γύρισα και ειπα στον αντρα μου, μου αρέσει που ηθελα να με αφήσει μέχρι το τέλος μάλλον κάτι ήξερε ότι θα αρχίσω να κουράζομαι.. πιστεύω πως τώρα επειδή έχω και την μικρή έχω διπλή κούραση από την εγκυμοσύνη σε σχέση με την πρώτη, νομίζω δεν είχα κουραστεί τόσο στην πρώτη και ας πήγα 40 εβδ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Κι εγώ σου λέω αγχώνομαι για κάτι τέτοια αλλά μετά σκέφτομαι ότι όπως το εκαναν τοσοι κ τοσοι, έτσι θα τα καταφέρουμε κ εμείς! 

Κάθε αρχή κ δύσκολη, αλλά όλα μπαίνουν σε σειρά σιγά σιγά.

Ου κ εγώ έχω ακόμα ένα σωρό πράγματα να κάνω! Ακόμα ούτε το καροτσι, καρεκλάκι κτλ δεν έχω ετοιμασει🤣 Ίσως φταίει που πιστεύω πως θα πάρω κ τις 40 εβδομάδες, δεν ξερω🤣🤣

Καλά σίγουρα καποια στιγμή θα μπούμε σε σειρά η αρχή θα είναι δύσκολη και για εμάς που έχουμε δυο παιδεια και τα κορίτσια που θα έχουν τα πρώτα τους παιδεία όλες θέλουν κάποιο χρόνο να προσαρμοστούμε στην νέα κατάσταση 

κοιτα μην σου να κάνει καμία έκπληξη και σου σκάσει νωρίτερα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η μαμά12345 είπε:

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι ...στο μυαλό μου είσαι που λέμε ...δεν αντέχω άλλο τα χω παίξει ...κι ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα γεννούσα Ιούλιο😩😩 με τη χαρά εμεινα...να δω ποτέ θα το πάρει απόφαση να βγει😂😂😂 άσε που σκέφτομαι συνέχεια πως θα τον αφήσω 3 μέρες μόνο του...δεν τον έχω ξαναφησει...και το μετά ..δεν θέλω να νιώσει παραμελημένος ....

Ελα να γινόμαστε πολλές κορίτσια 😅

4 βραδια θα φυγω και με πιάνει κρίση αγχους πως θα κοιμάται το βραδυ χωρίς εμένα την μέρα δεν έχει θέμα.. Με τον βραδινό ύπνο δεν ξέρω τι θα γίνει.. θα την πάω και στην πεθερα μου θα αλλάξει παραστάσεις δεν θα είναι στο χώρο της αστα να πάνε 🤷‍♀️ 

Εχτές μου λέει ο αντρας μου κοιτα τελικα μην δεν την νοιάξει καθόλου για εμάς που θα λείπουμε και είναι μια χαρά αυτήν και καθόμαστε και σκάμε εμείς που θα την αφήσουμε να είναι μόνο δικό μας άγχος τελικά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια μου! 


αποψε το βράδυ στις 10 θα κανω εισαγωγή, θα με εξετάσει κ θα βάλει το τζελ, γιατί θελει πολλές ωρες να δράσει να μην μας πάρει μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, λέει.

εκανα χτες τις τελευταίες αναλύσεις, καρδιογράφημα και καρδιοτοκογραφημα! 

αγχώθηκα λιγο! Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην γίνει καισαρική!🙏 Αν μ πει για επισκληρίδειο τι γνώμη εχετε; 

Όλα καλά να πάνε Χρύσακι!! 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!!

Λογικό να αγχώθηκες τόσους μήνες περίμενες γι αυτή τη στιγμή και θέλεις όλα να πάνε καλά!!!

Εύχομαι να κυλήσουν όλα ήρεμα και όμορφα χωρίς απρόοπτα!! 

Εγώ επισκληριδειο λέω να ζητήσω! Τώρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο αλλά έτσι λέω να κινηθώ εγώ.

Εσύ ότι θεωρείς καλύτερο για σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια μου! 


αποψε το βράδυ στις 10 θα κανω εισαγωγή, θα με εξετάσει κ θα βάλει το τζελ, γιατί θελει πολλές ωρες να δράσει να μην μας πάρει μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, λέει.

εκανα χτες τις τελευταίες αναλύσεις, καρδιογράφημα και καρδιοτοκογραφημα! 

αγχώθηκα λιγο! Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην γίνει καισαρική!🙏 Αν μ πει για επισκληρίδειο τι γνώμη εχετε; 

Καλημέρα κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι, βήμα βήμα θα γίνουν όλα! Επισκληρίδιο ξέρω ότι μπορείς να κάνεις οπότε νιώσεις ότι δεν μπορείς άλλο, άρα το βλέπεις κι αυτό στην πορεία! Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες εδώ! Με το καλό εύχομαι!! 🧸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Για να δούμε θα πέσει μέσα ο γιατρός σου 😆 να σπάσουν τα νερα στις 38 εβδ 

ναι όσο να πεις λίγο πολύ έχω μια εικόνα για το το έρχεται όποτε σκέφτομαι διαφορά 😅

Ναι κι εγώ θέλω να δω αν θα το πετύχει 😅😅

Εγώ εννοείται το θεωρώ πιο αγχωτικό το δικό σου που είναι κανονισμένο με ραντεβού γιατί έχεις χρόνο να το συνειδητοποιήσεις ναι μεν αλλά έχεις χρόνο και να σκεφτείς τι θα γίνει πώς θα πάει κτλ 

Κάθε αρχή καο δύσκολη εννοείται! Τώρα θα έχεις και την μεγάλη σου κόρη αλλά θα είσαι και πιο έμπειρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια μου θα σας πω απλά ότι ξεκίνησα για φυσιολογικό,έκανα πρόκληση γιατί έσπασαν τα νερά αλλά ο τράχηλος δεν ήταν ώριμος ακόμα και όπως φάνηκε δε θα ωριμάζει κιόλας...έφαγα όλους τους πόνους που σε μένα τουλάχιστον δεν ήταν υποφερτοί και στο τέλος έκανα καισαρική με επισκληριδειο χωρίς νάρκωση ολική ή μέθη και σε 20 λεπτά ήμασταν και οι 2 μια χαρά...να μην αγχώνεστε,ότι είναι να γίνει θα γίνει δ στα ορίζουμε εμείς όπως και δε μπορούμε να τα αλλάξουμε 👣👣🧿🧿

Με το καλό σε όλες 🍉🍉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Εγώ κορίτσια μου θα σας πω απλά ότι ξεκίνησα για φυσιολογικό,έκανα πρόκληση γιατί έσπασαν τα νερά αλλά ο τράχηλος δεν ήταν ώριμος ακόμα και όπως φάνηκε δε θα ωριμάζει κιόλας...έφαγα όλους τους πόνους που σε μένα τουλάχιστον δεν ήταν υποφερτοί και στο τέλος έκανα καισαρική με επισκληριδειο χωρίς νάρκωση ολική ή μέθη και σε 20 λεπτά ήμασταν και οι 2 μια χαρά...να μην αγχώνεστε,ότι είναι να γίνει θα γίνει δ στα ορίζουμε εμείς όπως και δε μπορούμε να τα αλλάξουμε 👣👣🧿🧿

Με το καλό σε όλες 🍉🍉

Πω βρε κορίτσι μπράβο σου εσύ άντεξες και τα δύο σενάρια, και πόνους φυσιολογικού τοκετού και πόνους μετέπειτα καισαρικής! Μπράβο σου! 💙💙💙 Φιλάκια στον μπεμπούλη σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Καλημερα κορίτσια μου! 


αποψε το βράδυ στις 10 θα κανω εισαγωγή, θα με εξετάσει κ θα βάλει το τζελ, γιατί θελει πολλές ωρες να δράσει να μην μας πάρει μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, λέει.

εκανα χτες τις τελευταίες αναλύσεις, καρδιογράφημα και καρδιοτοκογραφημα! 

αγχώθηκα λιγο! Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην γίνει καισαρική!🙏 Αν μ πει για επισκληρίδειο τι γνώμη εχετε; 

Είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι όσο πλησιάζει η ώρα..Εύχομαι όλα να πάνε καλά,!!!🙏

Εγώ να σου πω θα ζητήσω επισκληριδειο γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα ανθεκτική στον πόνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολύ κορίτσια μου 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ πιστεύω πως θα τον καταφέρετε τον φυσιολογικό τοκετό. Όσο για την επισκληρίδειο, είναι καθαρά δικό σου θέμα το ποσό αντέχεις τον πόνο!!! Στην καισαρική εγώ θα την προτιμούσα γιατί θέλω την 1η επαφή κι όχι να κοιμάμαι!

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

@Χρύσακιμε το καλό !! Να πάνε όλα καλά..! Κι εγώ φυσιολογικά γέννησα χωρίς επισκληριδιο γιατί στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν κάνουν..εντάξει είναι πόνος δεν θα σου πω ψέματα δεν αντεχεται...αλλά δε θέλω να σε τρομάξω κιόλας..για μένα δες πως θα πάει αν αντέχεις εκείνη την ώρα και πες το τότε ...λογικά θα είναι εκεί κάποιος να σου κάνει αν χρειαστεί δεν νομίζω να πρέπει να το κανονίσεις νωρίτερα..και τώρα έτσι θα γεννήσω και πάλι και σκέφτομαι ότι εντάξει 3-4 ώρες είναι οι πολλοι πόνοι θα περάσει και κάπως παρηγοριεμαι...μετά σηκώθηκα αμέσως δεν είχα τίποτα ..

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου με το καλό θα πω με έναν πόνο καλή λευτεριά και να πάνε όλα καλά θα περιμένουμε νέα σας 

δεν έχω κάνει επισκληρίδειο δεν ξέρω να σου απαντήσω.. εγω ολική ναρκωση έκανα στην καισαρική 

εξαρτάται από εσενα εκείνη την ώρα αν αντέχεις τον πόνο  ή όχι 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Όλα καλά να πάνε Χρύσακι!! 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!!

Λογικό να αγχώθηκες τόσους μήνες περίμενες γι αυτή τη στιγμή και θέλεις όλα να πάνε καλά!!!

Εύχομαι να κυλήσουν όλα ήρεμα και όμορφα χωρίς απρόοπτα!! 

Εγώ επισκληριδειο λέω να ζητήσω! Τώρα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο αλλά έτσι λέω να κινηθώ εγώ.

Εσύ ότι θεωρείς καλύτερο για σένα!

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Μην αγχώνεσαι, βήμα βήμα θα γίνουν όλα! Επισκληρίδιο ξέρω ότι μπορείς να κάνεις οπότε νιώσεις ότι δεν μπορείς άλλο, άρα το βλέπεις κι αυτό στην πορεία! Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες εδώ! Με το καλό εύχομαι!! 🧸

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η maroo8 είπε:

Είναι φυσιολογικό να αγχώνεσαι όσο πλησιάζει η ώρα..Εύχομαι όλα να πάνε καλά,!!!🙏

Εγώ να σου πω θα ζητήσω επισκληριδειο γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα ανθεκτική στον πόνο..

Ευχαριστω πολύ κορίτσια μου! Εύχομαι κι εγω να τα καταφέρουμε με φυσιολογικό! Θα προσπαθήσω να αντέξω αρχικά χωρίς επισκληρίδειο και θα δείξει ποσο θα αντέξω…

τα εχω ολα έτοιμα και περιμενω μέχρι τις 10 που θα κανω εισαγωγή! Θα σας ενημερώσω! 🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Εγώ κορίτσια μου θα σας πω απλά ότι ξεκίνησα για φυσιολογικό,έκανα πρόκληση γιατί έσπασαν τα νερά αλλά ο τράχηλος δεν ήταν ώριμος ακόμα και όπως φάνηκε δε θα ωριμάζει κιόλας...έφαγα όλους τους πόνους που σε μένα τουλάχιστον δεν ήταν υποφερτοί και στο τέλος έκανα καισαρική με επισκληριδειο χωρίς νάρκωση ολική ή μέθη και σε 20 λεπτά ήμασταν και οι 2 μια χαρά...να μην αγχώνεστε,ότι είναι να γίνει θα γίνει δ στα ορίζουμε εμείς όπως και δε μπορούμε να τα αλλάξουμε 👣👣🧿🧿

Με το καλό σε όλες 🍉🍉

Κατ' αρχάς αυτό που έχει σημασία είναι που είστε και οι 2 μια χαρά!!! 2ον τι σημαίνει δεν ήταν ώριμος ο τράχηλος; Δεν το έχω ξανά ακούσει...🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Χρύσακι είπε:

Ευχαριστω πολύ κορίτσια μου 

 

 

 

 

 

Ευχαριστω πολύ κορίτσια μου! Εύχομαι κι εγω να τα καταφέρουμε με φυσιολογικό! Θα προσπαθήσω να αντέξω αρχικά χωρίς επισκληρίδειο και θα δείξει ποσο θα αντέξω…

τα εχω ολα έτοιμα και περιμενω μέχρι τις 10 που θα κανω εισαγωγή! Θα σας ενημερώσω! 🙏

 

Με το καλό κορίτσι μου να κρατήσεις κι εσύ το μωράκι σου γερό στην αγκαλιά σου! Όποτε μπορέσεις να μπεις να μας γράψεις τα νέα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Εγώ κορίτσια μου θα σας πω απλά ότι ξεκίνησα για φυσιολογικό,έκανα πρόκληση γιατί έσπασαν τα νερά αλλά ο τράχηλος δεν ήταν ώριμος ακόμα και όπως φάνηκε δε θα ωριμάζει κιόλας...έφαγα όλους τους πόνους που σε μένα τουλάχιστον δεν ήταν υποφερτοί και στο τέλος έκανα καισαρική με επισκληριδειο χωρίς νάρκωση ολική ή μέθη και σε 20 λεπτά ήμασταν και οι 2 μια χαρά...να μην αγχώνεστε,ότι είναι να γίνει θα γίνει δ στα ορίζουμε εμείς όπως και δε μπορούμε να τα αλλάξουμε 👣👣🧿🧿

Με το καλό σε όλες 🍉🍉

Κορίτσι μου και εμένα το βασικό μου πρόβλημα που δεν μπορεσα να γεννήσω φυσιολογικά ήταν ο τράχηλος και το μωρο που δεν είχε εμπεδωθεί 

Εσυ ταλαιπωρήθηκες πιο πολύ αφού έφαγες και τους πόνους της γεννάς τουλάχιστον το προσπάθησες όμως κορίτσι μου καμία φορά δεν περνάν όλα από το χερι μας 

σημασια έχει ότι πήγαν οοολα καλα και έχεις το μωρακι σου γερο στην αγκαλιά σου και είσαι καλά και εσυ.. 🩵🩵🩵

με το καλό να πάρετε εξιτήριο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...