Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Κι εμένα η ζυγαριά έχει κολλήσει στα 6 και κάτι κιλά! Λέτε μήπως δεν τρώω καλά; 

@Χρύσακι τέλεια τα νέα σου! Καλέ τπτ δεν είναι 2 συσπάσεις! Έχω είχα σγρ πολύ περισσότερες, ιδίως πριν το μαγνήσιο! Τώρα δε με έχει ξαναβάλει στον τοκογράφο

@Katiana1987 είναι και πιο ευαίσθητα νομίζω τα δόντια στην κύηση! Ένα σφραγισματάκι αν δε θέλει απονεύρωση δε θα σε ταλαιπωρήσει πολύ! Αν είναι και γρήγορη η γιατρός!

@Demy93 37κ3!!!! Πω πώς πέρασε ο καιρός! Εύχομαι να γίνουν όλα γρήγορα και όμορφα όταν έρθει η στιγμή!! Εγώ αύριο γίνομαι 36! Αύριο μπαίνω στον μήνα μου; Ή στις 37?

Βαλίτσα εγώ έχω έτοιμη κορίτσια μαζί με όλα τα έγγραφα, ληξιαρχική πράξη, ΑΜΚΑ κτλ.. και το νεσεσέρ μου επίσης γτ έχω βάλει δείγματα, μικρά μπουκαλάκια κτλ..για το μπάνιο μου έβαλα σαπουνάκι χαμομηλιού..θυμάστε που λέγαμε ότι δεν επιτρέπονται τα αρωματικά αφρόλουτρο..έβαλα μαζί και το πανάκι παρηγοριάς του και ένα αρκουδάκι 🤗🤗 🧸🧸

Νομίζω στις 37 μπαίνουμε στο μήνα μας..Αν κατάλαβα καλά από αυτά που μου είπε χθες γιατί μετά τα νέα του τραχήλου το μυαλό μου ήταν αλλού 😔

Κι εγώ 6 και κάτι κιλά εχω πάρει αλλά λέω αφού μου είπε ότι το μωρό έχει καλή ανάπτυξη δεν αγχώνομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Στον μήνα μας κορίτσια μπαίνουμε μόλις πατήσουμε τις 37 εβδομάδες 🤗 37η με 40η εβδομάδα είναι ολόκληρος ο 9ος μήνας 🍒🍉

Στις 36 μπαίνουμε στον 9ο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Στις 36 μπαίνουμε στον 9ο. 

Ναι ναι συγγνώμη λάθος του τ9,μόλις πατήσουμε την 36η Ε δομαδα μπαίνουμε στον 9ο 🤗 παίρνει 5 εβδομάδες 💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

@Demy19 πόσο ωραία! Άρα έχεις μπει στον μήνα σου και περιμένεις! Με το καλό να έρθει ο μικρούλης σου!! Λίγο έμεινε!🥰🥰🥰

@Χρύσακιπολύ καλά τα νέα σου!! 

@Katiana1987 ευτυχώς υπάρχει αυτή η προσωρινή λύση! Μετά ελπίζω η ακτινογραφία να δείξει ότι δεν θέλει πολλά πολλά!

Όσον αφορά τα κιλά, εγώ έχω πάρει σχεδόν 10 κιλά! Και δεν έχω μπει καν στον μήνα μου! Πάντως κι εγώ τα πιο πολλά στο πρώτο εξάμηνο τα πήρα μου φαίνεται!

@Elk λες να βοηθήσε η διατροφή που σου έδωσε η ενδοκρινολόγος; Θυμάμαι που σου έλεγε ότι δεν θέλει να πάρεις καθόλου μόνο τα δύο κιλά της μπέμπας να έπαιρνες!

@nanouko6 κιλά;; Εγώ τόσα είχα πάρει στις 23 βδομάδες 🤣🤣🤣 Μια χαρά είσαι! Είναι και στον οργανισμό! Έχω κι άλλες φίλες που βάλανε ελάχιστα στην εγκυμοσύνη! 

Ναι σίγουρα βοήθησε η διατροφη για να μην παρω αλλά κιλά όταν μου είχε πει μόνο 2 κιλά μου φάνηκε πολύ δύσκολο αλλά τελικά δούλεψε η διατροφη σίγουρα αν έτρωγα όπως πριν γιατί πριν έτρωγα πιο μεγάλες ποσότητες εννοείται και έτρωγα και ζάχαρη όχι κάθε μέρα αλλά έτρωγα 

@nanouko6 κιλά όντως λίγα αλλά αν σου λένε είναι οκ και κυρίως δεν πεινας είσαι εντάξει.. εγω πεινουσα στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Και στα σεμινάρια που έχω κάνει και η παιδίατρος μου το έχουν πει. Απαγορεύεται να είναι οτιδήποτε κοντά στο μωρό όταν κοιμάται. Πόσο μάλλον στο μαιευτήριο που τα "πυρέξ" είναι μια σταλιά!

Σκέψου ακόμα και για την πάντα στην κούνια μου έδωσαν πολύ "σκληρές" οδηγίες!

Κι εμένα η παιδίατρος μου είπε όχι πάντα και ούτε και φωλιά, αλλά αν θέλω υπνόσακο..🥴🥴 και τίποτα μέσα στην κούνια ή στο λίκνο.. κρίμα όμως για την πάντα..και είχα πάρει μια τόσο ωραία γαλάζια..άραγε αν είναι δεμένη σφιχτά στα κάγκελα της κούνιας και είναι λεπτή να πειράζει; Τώρα ντρέπομαι να την ρωτήσω..όταν έρθει να δει το μωρό όταν γεννηθεί φαντάζομαι θα ελέγξει και τις συνθήκες του δωματίου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maroo8 είπε:

Νομίζω στις 37 μπαίνουμε στο μήνα μας..Αν κατάλαβα καλά από αυτά που μου είπε χθες γιατί μετά τα νέα του τραχήλου το μυαλό μου ήταν αλλού 😔

Κι εγώ 6 και κάτι κιλά εχω πάρει αλλά λέω αφού μου είπε ότι το μωρό έχει καλή ανάπτυξη δεν αγχώνομαι..

Α να και μία που είμαστε στα ίδια κιλά!! 😀 Μην αγχώνεσαι για τον τράχηλο, να σκέφτεσαι ότι κάθε τι που συμβαίνει ίσως είναι για καλό!! Έτσι το σκέφτηκα κι εγώ και ηρέμησα! Κι έχεις καιρό ακόμη, όλα αλλάζουν κι όλα ανατρέπονται!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

@Elk όχι δεν πεινάω! Ίσως το μωρό πιέζει το στομάχι μου για αυτό δεν μπορώ να φάω πολύ!

Τότε μια χαρά είσαι 😊

Εμένα από χώρο πάντως έχω μπόλικο στο στομάχι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Κι εμένα η παιδίατρος μου είπε όχι πάντα και ούτε και φωλιά, αλλά αν θέλω υπνόσακο..🥴🥴 και τίποτα μέσα στην κούνια ή στο λίκνο.. κρίμα όμως για την πάντα..και είχα πάρει μια τόσο ωραία γαλάζια..άραγε αν είναι δεμένη σφιχτά στα κάγκελα της κούνιας και είναι λεπτή να πειράζει; Τώρα ντρέπομαι να την ρωτήσω..όταν έρθει να δει το μωρό όταν γεννηθεί φαντάζομαι θα ελέγξει και τις συνθήκες του δωματίου..

Εγω κορίτσια στην αρχή φωλιά το ειχα το μωρο μετά την φωλιά την εβαλα μέσα στο λικνο και την είχα έτσι το πρώτο διάστημα

εμενα μου είπε υπνόσακο καλύτερα όχι, είχα πάρει και 2 τρομάρα μου έτσι πήγαν..  

θα την βάλεις την πάντα στην κουνια που πήρες απλά θα την βάλεις λίγο αργότερα δεν θα πάει χαμένη μην φοβάσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εγω κορίτσια στην αρχή φωλιά το ειχα το μωρο μετά την φωλιά την εβαλα μέσα στο λικνο και την είχα έτσι το πρώτο διάστημα

εμενα μου είπε υπνόσακο καλύτερα όχι, είχα πάρει και 2 τρομάρα μου έτσι πήγαν..  

θα την βάλεις την πάντα στην κουνια που πήρες απλά θα την βάλεις λίγο αργότερα δεν θα πάει χαμένη μην φοβάσαι 😊

Υπνόσακο γτ όχι; Για να μη ζορίζονται τα πόδια του; Κι εγώ έχω πάρει έναν αλλά καστε να το ξανασκεφτώ αν θα πάρω κι άλλον 😂 και η πάντα σου είπε για να μην πέσει και το πλακώσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θα ζεσταίνεται με τον υπνοσακο λέτε;; Έχω διαβάσει ότι ενδείκνυτα παντως για νεογέννητα..Εγώ αύριο έχω ραντεβού με μια παιδίατρο που μου πρότειναν..να δω τι θα μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Υπνόσακο γτ όχι; Για να μη ζορίζονται τα πόδια του; Κι εγώ έχω πάρει έναν αλλά καστε να το ξανασκεφτώ αν θα πάρω κι άλλον 😂 και η πάντα σου είπε για να μην πέσει και το πλακώσει;

Υπνόσακο μου είπε πως αν έχω ζεστη μέσα στο σπίτι το χειμώνα να μην βάλω γιατί θα ιδρώνει και δεν την θελουμε πολύ ζεστη το βράδυ 18 βαθμούς αν έχω μέσα στο σπίτι και το σκεπάζω με μια κουβερτούλα και ένα ψηλό παπλωματάκι και ανάλογα την έπιανα και αν ήταν ζεστη το έβγαζα το ένα από τα δυο αλλιώς την άφηνα άσε που έπρεπε να την θηλάσω κιολας δεν ήταν και πολύ πρακτικό βάλε βγάλε τον υπνόσακο ενώ έτσι σήκωνα την κουβερτούλα και την επαιρνα 

τωρα εξαρτάται και που μένεις πιστεύω δηλαδή τώρα πάνω δυτική Μακεδονία που έχουν πολύ κρύο τον χειμώνα Φλώρινα Κοζάνη Καστοριά εεε εκεί ίσως είναι καλό να βάλουν υπνόσακο τώρα εγω που είμαι σε παραθαλάσσιο μερος Πελοπόννησο εεε δεν έχουμε τοοοσο βαρύ χειμώνα 

εγω πάντα είχα στο λικνο όχι πλεξούδα τα αλλά τα μαξιλάρια αλλά επειδή είχα και την φώλια μέσα δεν μπορούσε να πέσει πάνω στο μωρο το είχα και δεμένο και στην κουνια είχα αλλά εκεί δεν κοιμήθηκε και πολύ μέσα στην κουνια εμένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η maroo8 είπε:

Δε θα ζεσταίνεται με τον υπνοσακο λέτε;; Έχω διαβάσει ότι ενδείκνυτα παντως για νεογέννητα..Εγώ αύριο έχω ραντεβού με μια παιδίατρο που μου πρότειναν..να δω τι θα μου πει

Ωραία! Ρώτησε κι αυτό αν το θυμηθείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Υπνόσακο μου είπε πως αν έχω ζεστη μέσα στο σπίτι το χειμώνα να μην βάλω γιατί θα ιδρώνει και δεν την θελουμε πολύ ζεστη το βράδυ 18 βαθμούς αν έχω μέσα στο σπίτι και το σκεπάζω με μια κουβερτούλα και ένα ψηλό παπλωματάκι και ανάλογα την έπιανα και αν ήταν ζεστη το έβγαζα το ένα από τα δυο αλλιώς την άφηνα άσε που έπρεπε να την θηλάσω κιολας δεν ήταν και πολύ πρακτικό βάλε βγάλε τον υπνόσακο ενώ έτσι σήκωνα την κουβερτούλα και την επαιρνα 

τωρα εξαρτάται και που μένεις πιστεύω δηλαδή τώρα πάνω δυτική Μακεδονία που έχουν πολύ κρύο τον χειμώνα Φλώρινα Κοζάνη Καστοριά εεε εκεί ίσως είναι καλό να βάλουν υπνόσακο τώρα εγω που είμαι σε παραθαλάσσιο μερος Πελοπόννησο εεε δεν έχουμε τοοοσο βαρύ χειμώνα 

εγω πάντα είχα στο λικνο όχι πλεξούδα τα αλλά τα μαξιλάρια αλλά επειδή είχα και την φώλια μέσα δεν μπορούσε να πέσει πάνω στο μωρο το είχα και δεμένο και στην κουνια είχα αλλά εκεί δεν κοιμήθηκε και πολύ μέσα στην κουνια εμένα 

Κατάλαβα..άρα είναι για τη ζέστη..πάντως υπάρχουν καλοκαιρινοί και χειμερινοί υπνόσακοι.. ναι κι εγώ αυτή έχω που είναι λεπτή και δένει στην κούνια..θα την ξαναρωτήσω και για τη φωλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nanoukoνομίζω ότι δεν θέλουν την πάντα για να μην χωθεί ανάμεσα από την πάντα και τα κάγκελα ή ανάμεσα από την πάντα και ρο στρώμα..δεν είμαι σίγουρη. Απλά επειδή έχουν γίνει διάφορα περιστατικά (μέχρι και θάνατος του μωρού) πλέον πιστεύω για να είναι καλυμμένοι οι γιατροι το απαγορεύουν.

Εγώ δεν πήγα ακόμα στην παιδίατρο που μου πρότειναν για να τη ρωτήσω. Πάντως φωλιά θα πάρω για να τον βάζω να κοιμάται μέσα στη μέρα αν πχ κάθομαι στο σαλόνι ή τπτ τέτοιο, οπότε αφού θα είμαι μαζί του δεν θεωρώ ότι θα κινδυνεύει από κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κι εμένα η παιδίατρος μου είπε όχι πάντα και ούτε και φωλιά, αλλά αν θέλω υπνόσακο..🥴🥴 και τίποτα μέσα στην κούνια ή στο λίκνο.. κρίμα όμως για την πάντα..και είχα πάρει μια τόσο ωραία γαλάζια..άραγε αν είναι δεμένη σφιχτά στα κάγκελα της κούνιας και είναι λεπτή να πειράζει; Τώρα ντρέπομαι να την ρωτήσω..όταν έρθει να δει το μωρό όταν γεννηθεί φαντάζομαι θα ελέγξει και τις συνθήκες του δωματίου..

Όταν αρχίσει να γυρνάει μόνο του το μωρό, μπορείς να τη βάλεις την πάντα. Εμένα μου έδωσαν μια, αλλά, πιάνει μόνο τη μισή κούνια. Θα πάρω άλλη μία για την άλλη μισή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα κορίτσια..φύλαγε τα ρούχα σου καλύτερα..χαμένα δε θα πάνε πιστεύω..η φωλίτσα μπορεί να χρησιμεύσει και για τις ασκήσεις του μωρού, το tummy time, όπως βέβαια και μια τυλιγμένη πετσετούλα 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα εχθές έκανα και εγώ τον πρώτο καρδιοτοκογράφο και όλα ήταν μια χαρούλα…Είμαι 36 και 4…Η μικρή μου έχει μπόλικα μαγουλάκια…και είναι 2,5 κιλά…Όλα καλά με το μωρό…Ωστόσο ο γιατρός μου την πιο άλλη βδομάδα φεύγει διακοπές και έχω φρικάρει τη ζωή μου…δεν σας κρύβω οτι δεν μου άρεσε καθόλου αυτό…Έχω αγχωθεί πολύ γιατι μου το είπε και η γραμματέας του και Οχι ο ίδιος…δεν θα έπρεπε να μου πει σε περίπτωση γέννας ποιος θα με αναλάβει;; Έχω σκάσει από χθες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Fighter είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα εχθές έκανα και εγώ τον πρώτο καρδιοτοκογράφο και όλα ήταν μια χαρούλα…Είμαι 36 και 4…Η μικρή μου έχει μπόλικα μαγουλάκια…και είναι 2,5 κιλά…Όλα καλά με το μωρό…Ωστόσο ο γιατρός μου την πιο άλλη βδομάδα φεύγει διακοπές και έχω φρικάρει τη ζωή μου…δεν σας κρύβω οτι δεν μου άρεσε καθόλου αυτό…Έχω αγχωθεί πολύ γιατι μου το είπε και η γραμματέας του και Οχι ο ίδιος…δεν θα έπρεπε να μου πει σε περίπτωση γέννας ποιος θα με αναλάβει;; Έχω σκάσει από χθες 

Καλημέρα κορίτσια μου.

Μήπως είναι σίγουρος ότι θα γεννήσεις στην ώρα σου και θα είναι και κάπου κοντά; Μήπως γι' αυτό δε σου είπε κάτι, να μη σε αγχώσει τσάμπα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Fighter είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα εχθές έκανα και εγώ τον πρώτο καρδιοτοκογράφο και όλα ήταν μια χαρούλα…Είμαι 36 και 4…Η μικρή μου έχει μπόλικα μαγουλάκια…και είναι 2,5 κιλά…Όλα καλά με το μωρό…Ωστόσο ο γιατρός μου την πιο άλλη βδομάδα φεύγει διακοπές και έχω φρικάρει τη ζωή μου…δεν σας κρύβω οτι δεν μου άρεσε καθόλου αυτό…Έχω αγχωθεί πολύ γιατι μου το είπε και η γραμματέας του και Οχι ο ίδιος…δεν θα έπρεπε να μου πει σε περίπτωση γέννας ποιος θα με αναλάβει;; Έχω σκάσει από χθες 

Kαλημέρα, εγω είμαι 36 και 2 και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αν και μου ειπε οτι δεν θα γινει κατι αλλα αν γινει θα στείλει αλλο γιατρο και να μην αγχωθω. ευκολακι🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fighter είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα εχθές έκανα και εγώ τον πρώτο καρδιοτοκογράφο και όλα ήταν μια χαρούλα…Είμαι 36 και 4…Η μικρή μου έχει μπόλικα μαγουλάκια…και είναι 2,5 κιλά…Όλα καλά με το μωρό…Ωστόσο ο γιατρός μου την πιο άλλη βδομάδα φεύγει διακοπές και έχω φρικάρει τη ζωή μου…δεν σας κρύβω οτι δεν μου άρεσε καθόλου αυτό…Έχω αγχωθεί πολύ γιατι μου το είπε και η γραμματέας του και Οχι ο ίδιος…δεν θα έπρεπε να μου πει σε περίπτωση γέννας ποιος θα με αναλάβει;; Έχω σκάσει από χθες 

Γιατί το πιο πιθανό είναι πως θα είναι κοντά και σε περίπτωση γεννάς θα το ειδοποιήσουν και θα έρθει 

και εμένα στην κόρη μου ο ιδιώτης έτσι είχε κάνει… 

δεν υπάρχει περίπτωση να σε παρακολουθεί όλη την εγκυμοσύνη και να χρειαστεί να γεννήσεις να σε στείλει σε άλλον; Να χασει τα λεφτά ; Για να είναι διακοπές; Δεν το νομίζω 😅

τέλεια κιλά το μωρακι σου μπράβο όλα πηγαίνουν τέλεια 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@Fighter  @Mommyel  μπήκατε στον μήνα σας!!! Με το καλό! 

Κι εμένα θα με αγχωνε αυτό αλλά ίσως έχει δίκιο η Ελκ ότι μπορεί να έχουν κλείσει να πάνε κάπου κοντά ώστε να έρθουν σε περίπτωση που χρειαστεί. Τους ρωτησατε τι θα γίνει σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά όσο λείπουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Fighter  @Mommyel  μπήκατε στον μήνα σας!!! Με το καλό! 

Κι εμένα θα με αγχωνε αυτό αλλά ίσως έχει δίκιο η Ελκ ότι μπορεί να έχουν κλείσει να πάνε κάπου κοντά ώστε να έρθουν σε περίπτωση που χρειαστεί. Τους ρωτησατε τι θα γίνει σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά όσο λείπουν;

ευχαριστούμε 🥰 όχι εμένα θα είναι σίγουρα μακριά. μου ειπε οτι θα μου στείλει αλλο γιατρό θα ειναι σαν να ειναι εκει και να μην αγχωθω. δεν το πήρα τοσο άσχημα απλα το σκέφτομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...