Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά



  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Δε διαφωνώ με αυτά που λες! Του εναντίον! Προσωπικά με εκνευρίζει ο τρόπος που παρουσιάζεται το πρόβλημα της υπογεννητικότητας και που εστιάζουν μόνο στη γυναίκα και κυρίως στη γυναίκα που από επιλογή δε θέλει να κάνει παιδιά για τους όποιους λόγους! Η κάθε γυναίκα έχει το δικαίωμα της ελευθερίας και επιλογής διάθεσης του σώματος της και πρέπει κάπου οι άντρες "ειδήμονες" και δη πολιτικοί αντί να κουνάνε το δάχτυλο να στηρίξουν με οικονομικά μέτρα μια γυναίκα για να πάρει την απόφαση εφόσον το επιθυμεί να τεκνοποιήσει και αν όχι να σεβαστούν την απόφαση της αυτή! Γιατί δε γίνεται ποτέ συζήτηση για τους άντρες που δε κάνουν ποτέ παιδί πχ;; Εννοείτε ότι το μέτρο ως ενέργεια είναι ελλιπέστατο αλλά όχι κακό.. θα έπρεπε ούτως ή άλλως η εξέταση να μπορεί να συνταγογραφηθεί και ανεξάρτητου φύλου και ηλικίας! Γιατί πόσοι/ες ξέρουν πχ ότι η ΑΜΗ είναι μια εξέταση που γίνεται και από τους άντρες που δείχνει το απόθεμα των σπερματοζωαρίων στους όρχεις;;; Πόσες φορές έχετε ακούσει να μιλάμε-νε για την αμη στους άντρες;;; Ή για την εξέταση inhibin-B;;;; Το πρόβλημα στην έλλειψη ενημέρωσης και των δύο φίλων για την αναπαραγωγή και τυχόν προβλημάτων που μπορεί να αντιμετωπίσουν προέρχεται πρωτίστως από τους ίδιους τους γιατρούς και αντί να απευθύνονται σε αυτούς απευθύνονται σε εμάς τις γυναίκες ως υπαίτιες;;;!!!!! Πόσες από εμάς που πηγαίνουμε κάθε χρόνο για προληπτικό έλεγχο μας έπιασε ποτέ ένας γυναικολόγος να μας μιλήσει για την αναπαραγωγή, τις εξετάσεις που μπορούν να γίνουν προληπτικά ώστε να ξέρουμε ότι είμαστε υγιείς για όταν το αποφασίσουμε κτλ και πόσο συχνά το συναντάμε αν συμβαίνει;; Εμένα πχ προσωπικά, ποτέ κανένας!! Ούτε από το περιβάλλον μου ξέρω ποτέ...! Και αν δεν πάλευα χρόνια με την υπογονιμότητα ούτε θα μάθαινα πιστεύω.. Θα έπρεπε κάθε χρόνο όπως πηγαίνουμε να κάνουμε τεστ Παπ και υπέρηχο/ψηλάφηση μαστού να επιβάλλεται στο προληπτικό έλεγχο και πλήρης ορμονολογικος έλεγχος στις γυναίκες, εννοείτε και στους άντρες όπως και στις γυναίκες, μια φορά το έτος στον ανδρολογο για υπέρηχο οσχεων σπερμοδιαγραμμα και ορμονολογικες!! Και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να προωθήσει το ίδιο το κράτος ως πλάνο πρόληψης και ενημέρωσης και να περάσει στη συνείδηση όλης της κοινωνίας όπως έχει γίνει με τη πρόληψη για το καρκίνο και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα!!! Πόσοι άντρες πηγαίνουν ποτέ να εξεταστούν προληπτικά μόνοι τους;;; Σε πόσους άντρες έλεγε η μανούλα τους "πρέπει να πηγαίνεις τώρα που μεγάλωσες στον ανδρολογο";; Ακόμα και με διεγνωσμενο πρόβλημα πόσοι άντρες νοιώθουν άνετα να κάνουν ένα απλό σπερμοδιαγραμμα;!!! Που διαβάζω πόσες γυναίκες να φτάνουν να τους παρακαλάνε...!!! Πόσες φορές γίνεται συζήτηση για τη διατήρηση της ανδρικής γονιμότητας με κρυοσυντηρηση γενετικού υλικού όπως στις γυναίκες;; Και όσον αφορά τη στήριξη σε όσους θέλουν και προσπαθούν για ένα παιδί... Που ήταν το κράτος όταν εγώ από τα 27 μου παλεύω με εξωσωματικές για ένα παιδάκι με ανδρική υπογονιμότητα;;; Που ήταν το κράτος στα χιλιάδες ευρώ που φύγανε στη προσπάθεια μου αυτή;;; Και έρχεται τώρα να μου κουνήσει το δάχτυλο ποιος;;; Ότι φταίω κιόλας ως γυναίκα που έφτασα στην ηλικία που έφτασα και δεν έχω ακόμα παιδάκι;;; Όταν η κάθε προσπάθεια εξωσωματικής και μάξιμουμ μέχρι 4 προσπάθειες επιδοτείται μόλις με 350€;;;;; Που αν δεν υπήρχαν άλλες γυναίκες να με στηρίξουν δε θα τα καταφέρναμε και ποτέ;;;! Που ξέρω γυναίκες παλεύουν και 10ετια ακόμα έχοντας φτάσει ή ξεπεράσει πλέον τα 40, έχοντας υποστεί πόσες απώλειες ψυχολογικές, σωματικές και οικονομικές για ένα παιδί που δε ξέρουν αν θα έρθει και ποτέ, για να μας πει ο κάθε ξεμώραμενος 55+ άντρας (πολιτικός/γιατρός/δημοσιογράφος κτλ κτλ) ότι ευθυνομαστε κιόλας για τη μείωση του πληθυσμού;!!! 👿👿👿 Χίλια συγνώμη βρε κορίτσια μου για το σεντόνι με το ξέσπασμα της απογοήτευσης και του φεμινισμού μου αλλά δε μπορώ άλλο να βλέπω τόσους άντρες να βγαίνουν στα ΜΜΕ και να κουνάνε το δάχτυλο της ευθύνης στην ελληνική υπογεννητικότητα απέναντι στις γυναίκες..!  P.S. Ευτυχώς που δε διαβάζεις σχόλια από κάτω των άρθρων.. το 1/3 εξ αυτών κυρίως από παιδοφιλους και σεξιστες με σχόλια τύπου "η φύση από τα 12-13 της γυναίκας την έχει ετοιμάσει για τεκνοποίηση" και "θα έπρεπε να βγει νομοθεσία που να ορίζει ότι μέχρι τα 23 η κάθε γυναίκα πρέπει να έχει ήδη ένα παιδί" ή "πρέπει να σταματήσουν οι γυναίκες να εργάζονται και να μείνουν σπίτι να γεννάνε και να μεγαλώνουν παιδιά" και διάφορα άλλα σε παρόμοιο ύφος που μου σηκώνουν τη τρίχα κάγκελο για τη κοινωνία που θα φέρω τη κόρη μου...😢😢
    • Κορίτσια ειχα θετικό τεστ την προηγούμενη Κυριακή.. και περιμένω περίοδο την Πέμπτη.. Είναι νωρίς λέτε να κανω αυριο ενα τεστακι; Εγω και απο σήμερα θα το εκανα🤣🤣
    • Καλημέρα κορίτσια,  @Maria98 πως είσαι? Περιμένουμε νέα σου!
    • Ωχ κι εσείς?? Πραγματικά ξέρω πολύ κόσμο αυτή της βδομάδα με covid! κι εγώ μόνο το 2022 είχα κολλήσει και φυσικά τώρα το τριήμερο καλά είμαι κάτι δέκατα είχα και μπούκωμα και λίγη κούραση, όχι κάτι συγκλονιστικό. Είμαι στην απομόνωση μπας και την γλιτώσουν οι άλλοι και προς το παρόν είναι αρνητικοί.  Εν τω μεταξύ αυτό σκεφτόμουν πριν λίγο. Νομίζω έχουμε κορίτσι/α εδώ που έπιασαν ενώ είχαν covid σωστά? Γιατί εμείς είχαμε επαφή τη μέρα της ωορρηξίας και την επόμενη και περιμένουμε να δούμε. Εσύ πώς είσαι?
    • Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε;; Εμείς οικογενειακώς Covid! Είχαμε 3 χρόνια να κολλήσουμε, αλλά δεν την γλιτώσαμε. @MinaSamμαζί κ σε αυτό! Ελπίζω μαζί κ σε άλλο θετικό τεστ 🤣 πως είσαι;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...