Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Μια χαρά το κορίτσι! Ο υπέρηχος ισχίων συνταγογραφειται αλλά εγώ σε όσα διαγνωστικά είχα πάρει μου ζητούσαν 50-80€ γιατί δεν την έκαναν με παραπεμπτικό, Παρ όλα αυτά βρήκα ένα διαγνωστικό στον Πειραιά που δεχόταν ΕΟΠΥΥ και πλήρωσα 2€, κάτι τέτοιο! Βέβαια είσαι στο νησί, αλλά ρώτα στα διαγνωστικά εκεί, πάντως σίγουρα συνταγογραφειται από τον παιδίατρο.

Ακοογραμμα δεν ξέρω, δεν μας ζήτησε ποτέ κανείς να κάνει, υπέρηχο μου ζήτησαν γιατί έκανε ένα κλικ το ποδαράκι της, έτσι μου είχαν πει από το νοσοκομείο όταν γεννησα. Ο παιδίατρος μας βέβαια επέμενε ότι δεν άκουγε τιποτα, αλλά δεν ήθελε να ακυρώσει την συνάδελφο του, για αυτό Κ το κάναμε

Όσον αφορά την πιπίλα κι εγώ πρώτη φορά το ακούω, εμένα δεν την δεχόταν με τίποτα, επέμεινα πολύ γιατί γύρισα νωρίς στη δουλειά και ήθελα να υπάρχει κάτι να την παρηγορεί πέρα από το στήθος, αλλιώς κι εγώ δεν ήθελα να της δωσω..εεε την πήρε 3-4 μήνες και μετά την πέταξε μόνη της..αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης βρε κορίτσια εσείς που είστε τώρα σ' αυτή τη φάση, τι παίζει με το bexsero? Εμείς έχουμε κάνει τις 2 πρώτες δόσεις, με πληρωμή φυσικά, αλλά απ' ότι είδα είναι δωρεάν μέχρι 18 μηνων? Δεν έχω ιδέα και είναι να κάνουμε την 3η δόση τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης βρε @Katiana1987 μου το χεράκι στο στόμα σε αυτές τις ηλικίες είναι αναπτυξιακό στάδιο, όλα τα παιδάκια το κάνουν, δεν σημαίνει ότι θα πιπιλαει το δαχτυλακι, αν δεν δώσεις πιπίλα! Μην σε ανησυχούν αυτά!❤️Σόρρυ που πετάγομαι το θέμα σας, αλλά αυτές τις ανησυχίες είχα κι εγώ στην κόρη μου και πολλα άτομα του περιβάλλοντός μου τις ενίσχυαν με διάφορες ιστορίες, και για αυτο είχα ρωτήσει αναλυτικά τον παιδίατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katerina1990 είπε:

Επίσης βρε @Katiana1987 μου το χεράκι στο στόμα σε αυτές τις ηλικίες είναι αναπτυξιακό στάδιο, όλα τα παιδάκια το κάνουν, δεν σημαίνει ότι θα πιπιλαει το δαχτυλακι, αν δεν δώσεις πιπίλα! Μην σε ανησυχούν αυτά!❤️Σόρρυ που πετάγομαι το θέμα σας, αλλά αυτές τις ανησυχίες είχα κι εγώ στην κόρη μου και πολλα άτομα του περιβάλλοντός μου τις ενίσχυαν με διάφορες ιστορίες, και για αυτο είχα ρωτήσει αναλυτικά τον παιδίατρο!

Μα δεν είναι δικιά μου ανησυχία! Η παιδίατρος επιμένει εδώ στο νησί. Η παιδίατρος στην Αθήνα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να μην την πάρει την πιπίλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Επίσης βρε κορίτσια εσείς που είστε τώρα σ' αυτή τη φάση, τι παίζει με το bexsero? Εμείς έχουμε κάνει τις 2 πρώτες δόσεις, με πληρωμή φυσικά, αλλά απ' ότι είδα είναι δωρεάν μέχρι 18 μηνων? Δεν έχω ιδέα και είναι να κάνουμε την 3η δόση τώρα...

Εμεις που καναμε την 1η δοση πριν ενα μηνα δεν πληρωσαμε κατι. Μας το εγραψε η γιατρος και το πηραμε δωρεαν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Μα δεν είναι δικιά μου ανησυχία! Η παιδίατρος επιμένει εδώ στο νησί. Η παιδίατρος στην Αθήνα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να μην την πάρει την πιπίλα!

Και μενα πιπιλαει πολυ τα χερακια του και οταν ρωτησα τη γιατρο μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο καο αν θελω μπορω να του δινω πιπιλα αλλιως να τον αφηνω! Δεν πολυθελω κι εγω να του δινω του τη βαζω κυριως οταν εχει πολλη γκρινια και δεν ηρεμει με τιποτα. Την παιρνει για λιγο και μετα ευτυχως τη φτυνει μονος του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Και μενα πιπιλαει πολυ τα χερακια του και οταν ρωτησα τη γιατρο μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο καο αν θελω μπορω να του δινω πιπιλα αλλιως να τον αφηνω! Δεν πολυθελω κι εγω να του δινω του τη βαζω κυριως οταν εχει πολλη γκρινια και δεν ηρεμει με τιποτα. Την παιρνει για λιγο και μετα ευτυχως τη φτυνει μονος του! 

Εμένα δεν την παίρνει ούτε για λίγο όταν έχει πολλή γκρίνια. Δεν τις θέλει. Έχω δοκιμάσει 3 με επιμονή αλλά ΔΕΝ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Μα δεν είναι δικιά μου ανησυχία! Η παιδίατρος επιμένει εδώ στο νησί. Η παιδίατρος στην Αθήνα μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να μην την πάρει την πιπίλα!

Α ναι αυτό εννοούσα κι εγώ να μην σε ανησυχει αυτό που σου λέει η γιατρός! Όπως και να χει, το μόνο σίγουρο είναι πως αν δεν την θέλει ένα μωρό, δεν πρόκειται να την πάρει! Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Εμένα δεν την παίρνει ούτε για λίγο όταν έχει πολλή γκρίνια. Δεν τις θέλει. Έχω δοκιμάσει 3 με επιμονή αλλά ΔΕΝ!!! 

Παρεμπιπτόντως εμένα μόνο μια dr brown είχε πάρει έστω για αυτό το λίγο, δεν ξέρω αν την έχεις δοκιμάσει ή αν θα πιάσει, αλλά μου είχε πει μια μαία ότι μοιάζει με τη θηλή και την παίρνουν πιο εύκολα τα θηλάζοντα! Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν απλά έτυχε σε μας!

Screenshot_2024-10-17-18-09-21-780_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Παρεμπιπτόντως εμένα μόνο μια dr brown είχε πάρει έστω για αυτό το λίγο, δεν ξέρω αν την έχεις δοκιμάσει ή αν θα πιάσει, αλλά μου είχε πει μια μαία ότι μοιάζει με τη θηλή και την παίρνουν πιο εύκολα τα θηλάζοντα! Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν απλά έτυχε σε μας!

Screenshot_2024-10-17-18-09-21-780_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Τι να πω... Να τη δοκιμάσω κι αυτή. Μοιάζει και με θηλή στο σχήμα. Το θεωρώ παράλογο να επιμένω τόσο πολύ να πάρει πιπίλα η Ισμήνη-Μαρία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Βάζει το χέρι στο στόμα αλλά μου είπε πως θα βάλει το δάχτυλο σιγά σιγά. Ακουόγραμμα θα δούμε πότε και αν χρειαστεί. Ένα ήταν πόσιμο εμβόλιο. Hexyon και rotarix έκανε σήμερα. Δεν ξαπλώνει στο πλάι αλλά όπως είναι ανάσκελα γυρίζει το κεφαλάκι της στα δεξιά! Όχι δε μου είπε τίποτα για τον ίκτερο γιατί φαίνεται ελάχιστα πια. Εννοείς πως την "χτυπάει" ο ήλιος κανονικά πάνω της; Κάνει; Αν ναι να μην τη σκεπάζω τόσο όσο την κουκουλώνω οπότε την "ακουμπάει" ο ήλιος! Εγώ το κάνω το Νοέμβριο της γρίπης. 

Και εμένα βάζει την μπουνιτσα της και η μεγάλη το έκανε αυτό αλλά δάχτυλο μετά δεν είχε βάλει.. Φαντάζομαι το ίδιο θα κάνει και η μπέμπα.. δεν είναι απαραίτητο ότι θα βάλει δάχτυλο αλλά θα το δείτε..

Ααα εγώ έκανα μόνο το hexyon το rotarix είναι για την γαστρεντερίτιδα αυτό μάλλον δεν θα της το κάνω και στην μεγάλη δεν το έκανα 

Ναι εγώ την αφήνω την χτυπάει ο ήλιος κανονικά για 10-15 λεπτά (χωρίς αντηλιακό) για βιταμίνη D.. σηκώνω το φορμάκι να βλέπει ο ήλιος χέρια πόδια και κοιλιτσα έτσι μου είπε η παιδίατρος εμένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Επίσης βρε κορίτσια εσείς που είστε τώρα σ' αυτή τη φάση, τι παίζει με το bexsero? Εμείς έχουμε κάνει τις 2 πρώτες δόσεις, με πληρωμή φυσικά, αλλά απ' ότι είδα είναι δωρεάν μέχρι 18 μηνων? Δεν έχω ιδέα και είναι να κάνουμε την 3η δόση τώρα...

Εγώ στην κόρη μου 2 ετών δεν το είχα κάνει καθόλου δεν ήταν και υποχρεωτικό εμβόλιο … το Μάρτιο ίσως την στείλω παιδικό οπότε σκέφτομαι μήπως το κάνουμε είναι δύο δόσεις και θα το πληρώσω κανονικά γιατί λέει δωρεάν είναι μόνο στα παιδάκια κάτω των 18 μηνών… εγώ πάλι αυτήν την ανωμαλία δεν την καταλαβαίνω γιατί έχουν βάλει αυτό το όριο με την ηλικία των παιδιών αφού το έχεις βάλει στα υποχρεωτικά εμβόλια χορήγησε το δωρεάν για όλα τα παιδεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει ..

τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω.. 

Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω.. 

Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς..

**Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Και εμένα βάζει την μπουνιτσα της και η μεγάλη το έκανε αυτό αλλά δάχτυλο μετά δεν είχε βάλει.. Φαντάζομαι το ίδιο θα κάνει και η μπέμπα.. δεν είναι απαραίτητο ότι θα βάλει δάχτυλο αλλά θα το δείτε..

Ααα εγώ έκανα μόνο το hexyon το rotarix είναι για την γαστρεντερίτιδα αυτό μάλλον δεν θα της το κάνω και στην μεγάλη δεν το έκανα 

Ναι εγώ την αφήνω την χτυπάει ο ήλιος κανονικά για 10-15 λεπτά (χωρίς αντηλιακό) για βιταμίνη D.. σηκώνω το φορμάκι να βλέπει ο ήλιος χέρια πόδια και κοιλιτσα έτσι μου είπε η παιδίατρος εμένα 

Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει ..

τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω.. 

Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω.. 

Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς..

**Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..

Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω... 

Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;
εγώ ακόμα λοχία έχω κράτησαν πολύ αυτήν την φορά 🤷‍♀️

@nanouko εγώ από διάθεση μια έτσι και μια αλλιώς είμαι λίγο κυκλοθυμική 😂 αν είναι η περίοδος θέλει να προσέχετε λίγο με τον σύζυγό, σου είπαν μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανά μείνεις έγκυος από την καισαρική ;(νομίζω στο ξανά ρώτησα αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχες πει 😅)

υποτίθεται εμείς που θηλάζουμε δεν μένουμε πολύ εύκολα έγκυος αλλά εγώ είχα μείνει έγκυος ενώ θήλαζα άσχετα που δεν προχώρησε.. μετά που έμεινα στην μπέμπα το είχα κόψει 

Μια άσπρη  πιπιλα που μου έδωσαν εμένα με καρδούλες πάνω από το μαιευτήριο είναι της nuk 

εμένα κορίτσια η μεγάλη έχει πολύ γκρίνια αυτές τις μέρες έκανε και πυρετό  μάλλον φταίει το εμβόλιο.. το μωρό μπροστά της αγγελούδι πιο πολύ κλαίει η μεγάλη από το μωρό 😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 

Δεν καίει ο ήλιος τώρα αλλά το καλοκαίρι που έκαιγε την έβγαζα νωρίς 9 το πρωί 10’ και τέλος 

Λευκάδα δεν ξέρω πως είναι ο καιρός αλλά όταν έχουμε καλές μέρες την αφήνω και χειμωνα 

ρώτησε το στην παιδίατρο σου αν μπορείς να την αφήνεις στο ήλιο… 

Περιμένω να έρθει και το γυμναστήριο της μπέμπας να αρχίσω να την βάζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγώ στην κόρη μου 2 ετών δεν το είχα κάνει καθόλου δεν ήταν και υποχρεωτικό εμβόλιο … το Μάρτιο ίσως την στείλω παιδικό οπότε σκέφτομαι μήπως το κάνουμε είναι δύο δόσεις και θα το πληρώσω κανονικά γιατί λέει δωρεάν είναι μόνο στα παιδάκια κάτω των 18 μηνών… εγώ πάλι αυτήν την ανωμαλία δεν την καταλαβαίνω γιατί έχουν βάλει αυτό το όριο με την ηλικία των παιδιών αφού το έχεις βάλει στα υποχρεωτικά εμβόλια χορήγησε το δωρεάν για όλα τα παιδεία

Καλημέρα! Άστα να πάνε, λες και τα 2χρονα δεν έχουν ανάγκη από το εμβόλιο, μόνο έως 18 μηνων..κι εμείς τώρα θα κάνουμε την 3η και τέλος! Πώς τα πας κορίτσι μου? Πώς τα πάνε οι μικρουλες σου?

Πάντως όσον αφορά τον παιδικό την ξεκίνησα κι εγώ τον Σεπτέμβρη και βλέπω τεράστια διαφορά, θυμάμαι που λέγαμε πόσο ζωηρές είναι για αυτό στο λεω!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλημέρα! Άστα να πάνε, λες και τα 2χρονα δεν έχουν ανάγκη από το εμβόλιο, μόνο έως 18 μηνων..κι εμείς τώρα θα κάνουμε την 3η και τέλος! Πώς τα πας κορίτσι μου? Πώς τα πάνε οι μικρουλες σου?

Πάντως όσον αφορά τον παιδικό την ξεκίνησα κι εγώ τον Σεπτέμβρη και βλέπω τεράστια διαφορά, θυμάμαι που λέγαμε πόσο ζωηρές είναι για αυτό στο λεω!😊

Αχ εμένα είναι ακόμα ζωηρή και θέλω να την στείλω παιδικό πιστεύω θα της αρέσει και θα ξεδίνει το θέμα είναι τι ιώσεις θα φέρνει στο σπίτι η μπέμπα τότε θα είναι 6 μηνών και η παιδίατρος είπε πως θα δούμε αν θα πάει φέτος ανάλογα με τις ιώσεις πέρσι το Πάσχα είχε πολύ κοξάκι αν είναι πάλι έτσι θα πάει από Σεπτέμβριο 

μεταξύ τους οι αδερφούλες μπορώ να πω πως τα πάνε καλά.. η μεγάλη την θέλει την αγκαλιάζει την φιλάει βέβαια την έχει δαγκώσει 1-2 φορές το ποδαράκι της  αλλά εντάξει μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά θα συμβούν... 😂

Είδες διαφορά δηλαδή με τον παιδικό ε; Μου δίνεις κουράγιο γιατί και εγώ εκεί έχω εναπόθεση τις ελπίδες μου μπας και ηρεμήσεις κάπως 

Εσείς πως τα πάτε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Αχ εμένα είναι ακόμα ζωηρή και θέλω να την στείλω παιδικό πιστεύω θα της αρέσει και θα ξεδίνει το θέμα είναι τι ιώσεις θα φέρνει στο σπίτι η μπέμπα τότε θα είναι 6 μηνών και η παιδίατρος είπε πως θα δούμε αν θα πάει φέτος ανάλογα με τις ιώσεις πέρσι το Πάσχα είχε πολύ κοξάκι αν είναι πάλι έτσι θα πάει από Σεπτέμβριο 

μεταξύ τους οι αδερφούλες μπορώ να πω πως τα πάνε καλά.. η μεγάλη την θέλει την αγκαλιάζει την φιλάει βέβαια την έχει δαγκώσει 1-2 φορές το ποδαράκι της  αλλά εντάξει μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά θα συμβούν... 😂

Είδες διαφορά δηλαδή με τον παιδικό ε; Μου δίνεις κουράγιο γιατί και εγώ εκεί έχω εναπόθεση τις ελπίδες μου μπας και ηρεμήσεις κάπως 

Εσείς πως τα πάτε ;

Ναι μεγάλη διαφορά, ξεδινει εκεί και ειναι πολύ πιο ήρεμη στο σπίτι! Όσον αφορά τις ιώσεις, κι εγώ εργάζομαι σε νηπιαγωγείο οπότε τα φέρνω εγώ συνήθως σπίτι, άρα δεν μας έχει επηρεάσει κάπως! Μέχρι στιγμής φέτος δεν έχει κολλήσει κάτι, πιο πολύ μου αρρώσταινε πέρυσι που ήταν σπίτι, αλλά ίσως πια έχει ανοσία και δεν κολλάει εύκολα.

Εγώ τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα, περιμένουμε κι εμείς δεύτερο κοριτσάκι,η μεγάλη μου δείχνει να την περιμένει πώς και πώς! Ελπίζω να τα πανε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περι πιπιλας που αναφέρεται εγω σωθηκα με την πιπίλα!

στην αρχή έλεγα δεν την θελω με τίποτα και δεν πρόκειται να του δώσω... δοκιμάστε να τα βάλετε όταν κλαίνε οχι στα καλα του καθουμενου..μηπως την πιάσουν πιο εύκολα!

εμενα την Philips Avent μου πήρε... ενώ στην αρχή ειχα δοκιμάσει μια της nuk ειχε μεγαλύτερη θηλή και δεν την έπαιρνε με τίποτα... αυτή εχει πολύ μικρή θηλή και του άρεσε φαίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Ναι μεγάλη διαφορά, ξεδινει εκεί και ειναι πολύ πιο ήρεμη στο σπίτι! Όσον αφορά τις ιώσεις, κι εγώ εργάζομαι σε νηπιαγωγείο οπότε τα φέρνω εγώ συνήθως σπίτι, άρα δεν μας έχει επηρεάσει κάπως! Μέχρι στιγμής φέτος δεν έχει κολλήσει κάτι, πιο πολύ μου αρρώσταινε πέρυσι που ήταν σπίτι, αλλά ίσως πια έχει ανοσία και δεν κολλάει εύκολα.

Εγώ τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα, περιμένουμε κι εμείς δεύτερο κοριτσάκι,η μεγάλη μου δείχνει να την περιμένει πώς και πώς! Ελπίζω να τα πανε καλά! 

Αντε ωραία αφού τα πηγαίνει καλά στο σχολείο.. ωχ αν δουλεύεις σε παιδικό κατάλαβα εκεί θα γίνεται χαμουλης με ιώσεις εμένα ο άντρας μου δουλεύει σε κδαπ και αρρωσταίνει συχνά εκεί μέσα 😅

Εμένα αν δεν πάει 2,5 χρονών το παιδί δεν το παίρνουν σχολείο οπότε περιμένω να πάει 2,5 και να δούμε τι θα κάνουμε.. στην αρχή είχα ένα άγχος πως θα πάει και ακόμα έχω αλλά τωρα θέλω να πάει για να ξεδίνει αφού σκέφτομαι που θα έρθει ο χειμώνας πως θα την κλείσω μέσα στο σπίτι 😮💨

αντε κορίτσι μου με το καλό να έρθει και το δεύτερο κοριτσάκι στην οικογένεια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...

Είναι θέμα τα εμβόλια εμάς συνήθως δεν μας προκαλούσαν πυρετό την μεγάλη είχε τύχει να την πρηστεί το μπούτι στο σημείο που το κάνει 

αλλα το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς την πείραξε έκανε και πυρετό και γκρίνια όλα μαζί εκτος αν περνάει ίωση και έπεσε με το εμβόλιο μαζί 🤷‍♀️

η μπέμπα στο πρώτη την εμβόλιο ήταν οκ σε γενικές γραμμές μόνο το πρώτο βράδυ ηταν ανήσυχη και δεν κοιμόταν εύκολα 

το κεφάλι δεν το στηρίζει 100% εμένα αλλά το κρατάει όσο μπορει προσπαθεί  να το ελέγξει αλλά της φεύγει κιόλας  😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Είναι θέμα τα εμβόλια εμάς συνήθως δεν μας προκαλούσαν πυρετό την μεγάλη είχε τύχει να την πρηστεί το μπούτι στο σημείο που το κάνει 

αλλα το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς την πείραξε έκανε και πυρετό και γκρίνια όλα μαζί εκτος αν περνάει ίωση και έπεσε με το εμβόλιο μαζί 🤷‍♀️

η μπέμπα στο πρώτη την εμβόλιο ήταν οκ σε γενικές γραμμές μόνο το πρώτο βράδυ ηταν ανήσυχη και δεν κοιμόταν εύκολα 

το κεφάλι δεν το στηρίζει 100% εμένα αλλά το κρατάει όσο μπορει προσπαθεί  να το ελέγξει αλλά της φεύγει κιόλας  😂

την βάζεις για tummy time ; αν ναι... ποση ώρα;

εμένα δεν κάθεται... γκρινιάζει 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Τα πονακια που νιώθεις πως είναι? Εγώ νιώθω ελαφρύ αλλά συνεχόμενο πόνο περιοδου στο κέντρο χαμηλά της κοιλιάς.  Ο γιατρός μου λέει φυσιολογικό αλλά δεν παύει να ανησυχώ. 
    • @marinamanoulitsa καταλαβαίνω πως όσα έγραψες στο @ditaki προέρχονται από αγάπη και καλές προθέσεις. Ωστόσο, προσωπικά θεωρώ πως, σε στιγμές όπως αυτές των baby blues, όπου αν δεν το διαχειριστείς μπορεί να οδηγήσει και σε επιλόχειο κατάθλιψη, αυτά τα λόγια ίσως δεν είναι τόσο βοηθητικά. Τότε κυριαρχούν συναισθήματα όπως απόγνωση, φόβος, άγχος και θλίψη, ιδιαίτερα όταν νυχτώνει. Και ενώ είναι καλό να ακούς ότι είσαι τυχερή γενικά, το μόνο που αισθάνεσαι ΄όμως  τη στιγμή που το ακούς, είναι ενοχές... Ίσως γι’ αυτό πολλές γυναίκες εδώ διστάζουν να μιλήσουν ανοιχτά για την επιλόχειο κατάθλιψη, τη θλίψη και τη μοναξιά που φέρνει η μητρότητα στην αρχή. Γιατί φοβούνται μήπως κάποιος τους πει ότι είναι τυχερές που έχουν μωρό, ενώ το μόνο που θα ήθελαν εκείνη τη στιγμή είναι να μιλήσουν για τα δύσκολα συναισθήματα που βιώνουν. Το να βιώνει κάποια θλίψη η και επιλόχειο κατά τη διάρκεια της μητρότητας δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει το παιδί της ή ότι δεν το θέλει. Ούτε ακυρώνει την προσπάθεια που έκανε για να το αποκτήσει. Η μητρότητα μπορεί να φέρει μαζί της πολύ έντονα και πολύ αντιφατικά συναισθήματα, και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό Μιλήστε και ανοιχτείτε ελεύθερα.. 
    • Ωχ κορίτσι μου μακάρι να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ με την ίωση,  εύχομαι γρήγορα περαστικά!!!
    • Ωχχχ περαστικά του.. υπομονή και κουράγιο. Εύχομαι να μην το κολλήσετε οι υπόλοιποι. Και μεις είχαμε δύσκολο βράδυ, με κλάματα και αφυπνίσεις. Εμένα να κλείνουν τα μάτια μου εντωμεταξυ να παραπαταω από τη νύστα στις 2 και μετά στις 4 και ξανά στις 6 το πρωί... Μετά τις 7 το απόγευμα θα έχω την χοριακη. Κυρίως με απασχολεί της Δευτέρας να έχει την αναμενόμενη αύξηση. Και όπως υποσχέθηκα στον άντρα μου, δεν έκανα τεστ σήμερα. Ετοιμάζουμε και τα γενέθλια της μικρούλας μου την Κυριακή (κανονική τα έχει την Τρίτη) και είμαι ενθουσιασμένη και συγκινημένη ταυτόχρονα!!
    • την βάζεις για tummy time ; αν ναι... ποση ώρα; εμένα δεν κάθεται... γκρινιάζει 😔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...