Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

Κορίτσια μου εμένα η μεγάλη μου είχε έντονους κολικούς, λιγο βοήθησε το infacolic, εντριβη με κρέμα για κολικούς της frezyderm και να τα αφήνετε λίγο στο αυγό ή το ριλαξ όταν υποφέρουν πολύ. Δε θέλει πανικό, το infacolic αν το συστήσει ο παιδίατρος θέλει λίγο πριν φάει όχι μετά ούτε κατά τη διάρκεια. Εμείς επειδή δίναμε και ξένο το γυρίσαμε σε ειδικό γάλα το frisolac για έντονους κολικούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς θα πάρουμε και σήμερα τις almora drops και μετά αν χρειαστεί, που λογικά θα χρειαστεί, τις infacolic.. δύσκολο πράγμα οι κολικοί πολύ.. μακάρι να περάσουν γρήγορα.. αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι αν τρώει καλά..γτ κλαίει πολύ..πιάνει στήθος μετά από λίγο τσιρίζει από τους κολικούς και σφίγγεται για να κάνει αέρια, άλλες φορές πνίγεται, δεν ξέρω είμαι μέσα στο άγχος κι εγώ..δεν μπορώ να απολαύσω αυτές τις όμορφες στιγμές του θηλασμού..το στήθος τσίτα εν τω μεταξύ.. σήμερα είμαι συνέχεια με ένα πετσετάκι και βγάζω λίγο να ανακουφίζομαι..και παρατήρησα ότι έχω βγάλει ένα άσπρο σπυράκι στη θηλή που απ' ότι διάβασα είναι φτιαγμένος πόρος γάλακτος.. πφφ πολύ δύσκολα όλα ρε κορίτσια μου φαίνονται.. μπλούζα και γενικά ύφασμα πάνω στη θηλή ακόμη δεν μπορώ να βάλω..με ενοχλεί..και είμαι όλη μέσα γυμνή μέσα στο σπίτι..και μου φαίνεται κι αυτό κάπως.. κανόνισα να πάω να πάρω και ευχή στην εκκλησία..όμως σκέφτομαι πώς θα πάω; Ο άντρας μου δε θα μπορεί και μου φαίνεται βουνό να πάω μόνη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

Καλημέρα κορίτσια...ζω ενα δράμα 🥹 απο τον δεξιό μαστο ξεκινάω να παθαινω μαστίτιδα... πονάω υπερβολικά πολύ... ξεκίνησα αντιβίωση...χθες έκανα πυρετό μεχρι 38.7... ηταν ο μαστός που δινω πιο πολυ στο μπέμπη τα βρυπου σας έλεγα με αποτέλεσμα να εχω πολύ γαλα απο αυτή την πλευρά και να μείνει μεσα παλιο γάλα και εγινε πέτρα σε ενα σημείο 😔😔

 

στον μπεμπακο τώρα...χθες είχε απο τις 7.30 το απόγευμα μεχρι στις 2 το βράδυ εκλαιγε με λυγμούς...τοσο δυνατά πρώτη φορά..τον βαζαμε για υπνο και σε 5 λεπτά ξυπναγε και ξεκινουσε πάλι 🤷 με αποτέλεσμα να τον παω νοσοκομείο μήπως έχει κάτι 🤷 αγχωθηκα... φοβήθηκα...αλλα μου ειπαν οτι ηταναπο τους κολικούς και δεν ειχε κάτι...δεν τον εξετασαν και οπως πρέπει βέβαια... τέλος πάντων!

Σε καταλαβαίνω.. κουράγιο!! Και προσπάθησέ το με το στήθος όσο μπορείς! Δεν ξέρω τι άλλο να πω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου για να δίνω και συμβουλές 🥺 έγραψα και τα δικά μου πιο πάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Εμείς θα πάρουμε και σήμερα τις almora drops και μετά αν χρειαστεί, που λογικά θα χρειαστεί, τις infacolic.. δύσκολο πράγμα οι κολικοί πολύ.. μακάρι να περάσουν γρήγορα.. αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι αν τρώει καλά..γτ κλαίει πολύ..πιάνει στήθος μετά από λίγο τσιρίζει από τους κολικούς και σφίγγεται για να κάνει αέρια, άλλες φορές πνίγεται, δεν ξέρω είμαι μέσα στο άγχος κι εγώ..δεν μπορώ να απολαύσω αυτές τις όμορφες στιγμές του θηλασμού..το στήθος τσίτα εν τω μεταξύ.. σήμερα είμαι συνέχεια με ένα πετσετάκι και βγάζω λίγο να ανακουφίζομαι..και παρατήρησα ότι έχω βγάλει ένα άσπρο σπυράκι στη θηλή που απ' ότι διάβασα είναι φτιαγμένος πόρος γάλακτος.. πφφ πολύ δύσκολα όλα ρε κορίτσια μου φαίνονται.. μπλούζα και γενικά ύφασμα πάνω στη θηλή ακόμη δεν μπορώ να βάλω..με ενοχλεί..και είμαι όλη μέσα γυμνή μέσα στο σπίτι..και μου φαίνεται κι αυτό κάπως.. κανόνισα να πάω να πάρω και ευχή στην εκκλησία..όμως σκέφτομαι πώς θα πάω; Ο άντρας μου δε θα μπορεί και μου φαίνεται βουνό να πάω μόνη μου..

Εύχομαι να δουλέψουν οι σταγόνες και να δείτε γρήγορα αποτέλεσμα στους κολικούς 

Βρεχει πανες ; Κάνει κακα; Αν είναι οκ αυτά πιστεύω πως μια χαρά τρώει τον ζυγίζεις καθόλου ; Έστω με την δικιά σας ζυγαριά στο σπίτι παρτον αγκαλίτσα να βλέπεις που βρίσκετε εγω το κάνω που και που στην δικιά μου .. παιδιατρο ποτε έχετε ;

και εμένα με πονάει το στήθος αλλά σε βαθμό υποφερτό 

ειναι δύσκολη αυτήν η περιοδος του θηλασμού κορίτσια υπομονή θα στρώσουν τα πράγματα δεν θα είναι συνέχεια έτσι.. 

Είναι μακριά η εκκλησία που θες να πας για την ευχή ;

το θηλαστρο το δουλεύεις καθόλου ; Εγω το δικό μου πρέπει να το επιστρέψω σε λιγες μερες και δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, σαραντίζουμε σήμερα 🦋🦋 το Σάββατο θα πάμε για ευχουλα!!4380 το βάρος μας 🥰🥰 υπερ καλό για την 6η εβδομάδα μας και 55 πόντοι 💙🧿💙🧿..Ευτυχώς οι κολικοί δεν έχουν ξανά κάνει τη  εμφάνιση τους,βέβαια δίνουμε καθημερινά σταγονιτσες οπότε ίσως βοηθάνε πολύ και αυτές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιπλέον να σας πω για κολικούς τα πρεβιοτικα είτε biogaia είτε almora drops βοηθούν και να τσεκάρετε κακά. Εμένα είχε και δυσχεσια και ανά 3 μέρες έβαζα υπόθετα αν δεν έκανε κακά για να ηρεμεί. Το υποθετο μπορείτε με λίγο sudocream να το περάσετε για να μπει πιο εύκολα. Αυτά βέβαια αφού ρωτήσετε παιδίατρο. Τη νύχτα όσα υποφέρουν από κολικούς αγκαλίτσα και τρίβετε κοιλίτσα να έχουν ζεστασιά. Καλό κουράγιο μπαίνοντας στον τέταρτο μήνα εξαφανιζονται. Εγώ έβγαλα έκζεμα στο στήθος και βάζω κρέμες μπας και ηρεμήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σαραντίζουμε σήμερα 🦋🦋 το Σάββατο θα πάμε για ευχουλα!!4380 το βάρος μας 🥰🥰 υπερ καλό για την 6η εβδομάδα μας και 55 πόντοι 💙🧿💙🧿..Ευτυχώς οι κολικοί δεν έχουν ξανά κάνει τη  εμφάνιση τους,βέβαια δίνουμε καθημερινά σταγονιτσες οπότε ίσως βοηθάνε πολύ και αυτές!!

Τι σταγόνες του δίνετε εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εύχομαι να δουλέψουν οι σταγόνες και να δείτε γρήγορα αποτέλεσμα στους κολικούς 

Βρεχει πανες ; Κάνει κακα; Αν είναι οκ αυτά πιστεύω πως μια χαρά τρώει τον ζυγίζεις καθόλου ; Έστω με την δικιά σας ζυγαριά στο σπίτι παρτον αγκαλίτσα να βλέπεις που βρίσκετε εγω το κάνω που και που στην δικιά μου .. παιδιατρο ποτε έχετε ;

και εμένα με πονάει το στήθος αλλά σε βαθμό υποφερτό 

ειναι δύσκολη αυτήν η περιοδος του θηλασμού κορίτσια υπομονή θα στρώσουν τα πράγματα δεν θα είναι συνέχεια έτσι.. 

Είναι μακριά η εκκλησία που θες να πας για την ευχή ;

το θηλαστρο το δουλεύεις καθόλου ; Εγω το δικό μου πρέπει να το επιστρέψω σε λιγες μερες και δεν ξέρω αν πρέπει να αγοράσω άλλο 

Θα στρώσει; Θα στρώσει και το στήθος; Εννοώ να φοράμε κανονικά τα ρούχα μας; Η εκκλησία είναι 5 λεπτά με τα πόδια..πώς να πάω; Με το καρότσι καλαθούνα; Το θήλαστρο το σταμάτησα γτ δεν προλαβαίνω.. γενικά δεν προλαβαίνω να κάνω πράγματα.. βιαστικά να φάω, να κάνω μπάνιο και να πλύνω και σιδερώσω του μωρού..τώρα πχ κάθομαι στο κρεβάτι και τον έχω στην αγκαλιά μου να κοιμάται..αν τον είχα βάλει αλλού θα είχε ξυπνήσει στάνταρ..τώρα θα μου πεις θα μπορούσα να έβαζα το θήλαστρο τώρα να βγάλω λίγο..αλλά θα πρέπει να έχω αποστειρωσει πρώτα.. άσε βουνό μου φαίνονται ολα..με πιάσανε οι μαύρες μου .. κι αν ο άντρας μου δουλεύει πολύ ως και δώδεκαωρα και είμαι μόνη σπίτι.. ελπίζω αύριο να είναι καλύτερη μέρα..

* Ναι πάνες πολλές βρέχουμε και κακάκια..και βάρος παίρνει αρκετό..ιδίως τώρα τελευταία περίπου 250 γραμ τη βδομάδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Θα στρώσει; Θα στρώσει και το στήθος; Εννοώ να φοράμε κανονικά τα ρούχα μας; Η εκκλησία είναι 5 λεπτά με τα πόδια..πώς να πάω; Με το καρότσι καλαθούνα; Το θήλαστρο το σταμάτησα γτ δεν προλαβαίνω.. γενικά δεν προλαβαίνω να κάνω πράγματα.. βιαστικά να φάω, να κάνω μπάνιο και να πλύνω και σιδερώσω του μωρού..τώρα πχ κάθομαι στο κρεβάτι και τον έχω στην αγκαλιά μου να κοιμάται..αν τον είχα βάλει αλλού θα είχε ξυπνήσει στάνταρ..τώρα θα μου πεις θα μπορούσα να έβαζα το θήλαστρο τώρα να βγάλω λίγο..αλλά θα πρέπει να έχω αποστειρωσει πρώτα.. άσε βουνό μου φαίνονται ολα..με πιάσανε οι μαύρες μου .. κι αν ο άντρας μου δουλεύει πολύ ως και δώδεκαωρα και είμαι μόνη σπίτι.. ελπίζω αύριο να είναι καλύτερη μέρα..

* Ναι πάνες πολλές βρέχουμε και κακάκια..και βάρος παίρνει αρκετό..ιδίως τώρα τελευταία περίπου 250 γραμ τη βδομάδα..

Ναι θα στρώσει κορίτσι μου θα φοράς κανονικά τα ρούχα σου εννοείται δεν θα είσαι συνέχεια γυμνή στο σπίτι 😊

καλε εκανες τόσα πράγματα εγω πέρα από το να φαω δεν έκανα τίποτα άλλο σήμερα έφυγε και η μαμα μου ο αντρας μου λείπει από της 1 το μεσημέρι και θα γυρίσει 10 το βράδυ 

Εγω έβγαλα πριν γαλα όσο κοιμόταν αλλά δεν μου φτάνει θα ξανά βγάλω πάλι το βράδυ θέλει να τα έχεις αποστειρωμένα εγω έτσι κάνω με το που τελειώνω το βάζω αμέσως για αποστείρωση γιατί δεν ξέρω ποτε θα έχω την ευκαιρία να βγάλω 

και εμένα έτσι αν την έχω πάνω μου κοιμάται αν την αφήσω ξυπνάει τις πιο πολλές φορές έτσι με κάνει 

ναι πηγαινε με καρότσι καλαθουνα ή το αβγό ότι σε βολεύει αν έχει το καρότσι κουνουπιέρα βάλε και πηγαινε λες να σου κλαίει μέσα στο καρότσι ;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σαραντίζουμε σήμερα 🦋🦋 το Σάββατο θα πάμε για ευχουλα!!4380 το βάρος μας 🥰🥰 υπερ καλό για την 6η εβδομάδα μας και 55 πόντοι 💙🧿💙🧿..Ευτυχώς οι κολικοί δεν έχουν ξανά κάνει τη  εμφάνιση τους,βέβαια δίνουμε καθημερινά σταγονιτσες οπότε ίσως βοηθάνε πολύ και αυτές!!

Άντε ωραία σαραντησατε κιολας με το καλό να πάρετε την ευχή σας το Σάββατο 😊

Μια χαρά τα κιλά σας μπράβο μεγαλώνετε 

Μακάρι να μην ξανά εμφανιστούν οι κολικοι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ναι θα στρώσει κορίτσι μου θα φοράς κανονικά τα ρούχα σου εννοείται δεν θα είσαι συνέχεια γυμνή στο σπίτι 😊

καλε εκανες τόσα πράγματα εγω πέρα από το να φαω δεν έκανα τίποτα άλλο σήμερα έφυγε και η μαμα μου ο αντρας μου λείπει από της 1 το μεσημέρι και θα γυρίσει 10 το βράδυ 

Εγω έβγαλα πριν γαλα όσο κοιμόταν αλλά δεν μου φτάνει θα ξανά βγάλω πάλι το βράδυ θέλει να τα έχεις αποστειρωμένα εγω έτσι κάνω με το που τελειώνω το βάζω αμέσως για αποστείρωση γιατί δεν ξέρω ποτε θα έχω την ευκαιρία να βγάλω 

και εμένα έτσι αν την έχω πάνω μου κοιμάται αν την αφήσω ξυπνάει τις πιο πολλές φορές έτσι με κάνει 

ναι πηγαινε με καρότσι καλαθουνα ή το αβγό ότι σε βολεύει αν έχει το καρότσι κουνουπιέρα βάλε και πηγαινε λες να σου κλαίει μέσα στο καρότσι ;  

Μέχρι στιγμής τον έχουμε βάλει μόνο στο αυγό στο αυτοκίνητο! Και κάθεται! Πιστεύω να κάτσει! 

Πώς νιώθεις τώρα που έφυγε η μαμά σου;

🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σαραντίζουμε σήμερα 🦋🦋 το Σάββατο θα πάμε για ευχουλα!!4380 το βάρος μας 🥰🥰 υπερ καλό για την 6η εβδομάδα μας και 55 πόντοι 💙🧿💙🧿..Ευτυχώς οι κολικοί δεν έχουν ξανά κάνει τη  εμφάνιση τους,βέβαια δίνουμε καθημερινά σταγονιτσες οπότε ίσως βοηθάνε πολύ και αυτές!!

Πολύ καλό το βάρος σας!! Μπράβο 🤗 αχ άντε γλιτώσατε εσείς από τους κολικούς! Πόσες μέρες τις συνεχίζεις τις σταγόνες; Εμένα μου είπε να τις πάρω για 5 μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Μέχρι στιγμής τον έχουμε βάλει μόνο στο αυγό στο αυτοκίνητο! Και κάθεται! Πιστεύω να κάτσει! 

Πώς νιώθεις τώρα που έφυγε η μαμά σου;

🙂

Ηθελα να μεινω λίγο μόνη μου είναι η αλήθεια να ηρεμήσω.. 

αυριο που θα είμαι όλη μέρα μόνη όμως να δω πως θα πάει 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ηθελα να μεινω λίγο μόνη μου είναι η αλήθεια να ηρεμήσω.. 

αυριο που θα είμαι όλη μέρα μόνη όμως να δω πως θα πάει 😅

Αα θα μας τα πεις! 😛😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Εμείς χθες πήγαμε παιδίατρο!  

Όλα καλά φαίνονται με το μωρό!  Θα ξαναπάμε σε έναν μήνα τώρα.  

Μου έδωσε κάποιες συμβουλές για να αυξήσουμε την παραγωγή του ενός στήθους κι αν δω ότι δεν έχει αποτέλεσμα λέω να πάω σε σύμβουλο. 

@nanouko δεν μου είπε να κάνω κάτι διαφορετικό όταν πνίγεται.  Απλά να βγάζω λίγο γάλα πριν ξεκινήσω το θηλασμό για να είναι πιο νορμάλ η ροή. Έχεις πιεστεί κι εσύ από όσα μας λες.. εύχομαι να στρώσουν σιγά σιγά τα πράγματα.  Είναι σίγουρα δύσκολο τόσες ώρες χωρίς βοήθεια...

@Magda zi να μας ζήσουν τα μικρούλια!!

@Barbiee περαστικά κορίτσι μου!  Εύχομαι να περάσει αυτη η δύσκολη περίοδος που ταλαιπωρειστε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!

Εμείς χθες πήγαμε παιδίατρο!  

Όλα καλά φαίνονται με το μωρό!  Θα ξαναπάμε σε έναν μήνα τώρα.  

Μου έδωσε κάποιες συμβουλές για να αυξήσουμε την παραγωγή του ενός στήθους κι αν δω ότι δεν έχει αποτέλεσμα λέω να πάω σε σύμβουλο. 

@nanouko δεν μου είπε να κάνω κάτι διαφορετικό όταν πνίγεται.  Απλά να βγάζω λίγο γάλα πριν ξεκινήσω το θηλασμό για να είναι πιο νορμάλ η ροή. Έχεις πιεστεί κι εσύ από όσα μας λες.. εύχομαι να στρώσουν σιγά σιγά τα πράγματα.  Είναι σίγουρα δύσκολο τόσες ώρες χωρίς βοήθεια...

@Magda zi να μας ζήσουν τα μικρούλια!!

@Barbiee περαστικά κορίτσι μου!  Εύχομαι να περάσει αυτη η δύσκολη περίοδος που ταλαιπωρειστε..

Τέλεια το μωράκι σας!! Μπράβο! Ναι, έχω πιεστεί αλλά θα στρώσουν τα πράγματα έτσι πιστεύω κι εγώ! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Συγγνώμη που χάθηκα λίγο. Σήμερα έχουμε κολικό και περνάμε δύσκολα. Τη Δευτέρα που θα πάμε στην παιδίατρο θα τη ρωτήσω για σταγόνες και κρέμα μασάζ. 

Εχθές είχα και το (μάλλον) τελευταίο σεμινάριο θηλασμού. Για τη μεγάλη ροή, που πνίγεται το μωρό, μας είπε να κάθεται η μαμά προς τα πίσω και να βάζει το μωρό πιο "όρθιο". Η διαρροή, λέει κοντά στους δύο μήνες που εδραιώνεται ο θηλασμός, σταματάει. Για να δούμε... Γιατί εγώ συνεχίζω και πετάω πολύ γάλα που τρέχει στα κοχύλια. Αν έχετε κάποια ερώτηση γράψτε μου να ρωτήσω, γιατί μαζεύω απορίες να της στείλω να μου λύσει. 

@Demy93άψογα πάτε!!! Να μας πεις αύριο για την ευχή. 

@Elkμου πως είσαι που έφυγε η μαμά σου; 

@nanoukoμου πήρα σήμερα μπας και είχαμε κανένα νέο για τα μάρσιπο και μου είπαν πως λογικά στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα παραλάβουν. Ελπίζω να έρθει πριν φύγω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια..δεν προλαβαίνω να κανω τίποτα πλέον...θηλαζω...βγαζω με θηλαστρο..ως που να τον αλλάξω να τον ετοιμασω αντε παλι απο την αρχή...δεν βλέπω και μεγάλη βελτίωση ακομα η αλήθεια είναι...θα δείξει πως θα πάει 🤷

πηγαμε και εμεις χθες παιδίατρο γιατί με τετοιο κλάμα ο μπέμπης και το εμετό που κάνει αγχωθηκα...αφου στο νοσοκομείο δεν τον εξετασαν καν 🤷

ειναι 3745 απο 2760 που βγηκαμε απο την κλινική..χθες 31 ημερών! και 56 εκατοστά υψος... πήραμε 5 πόντους...μας ειπε η παιδίατρος οτι μεχρι τις 40 μέρες ειναι οι κολικοί πολυ έντονοι... μετά κάπως ηρεμούν..δεν ξέρω αν ισχύει 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

ευχαριστώ πολύ κορίτσια..δεν προλαβαίνω να κανω τίποτα πλέον...θηλαζω...βγαζω με θηλαστρο..ως που να τον αλλάξω να τον ετοιμασω αντε παλι απο την αρχή...δεν βλέπω και μεγάλη βελτίωση ακομα η αλήθεια είναι...θα δείξει πως θα πάει 🤷

πηγαμε και εμεις χθες παιδίατρο γιατί με τετοιο κλάμα ο μπέμπης και το εμετό που κάνει αγχωθηκα...αφου στο νοσοκομείο δεν τον εξετασαν καν 🤷

ειναι 3745 απο 2760 που βγηκαμε απο την κλινική..χθες 31 ημερών! και 56 εκατοστά υψος... πήραμε 5 πόντους...μας ειπε η παιδίατρος οτι μεχρι τις 40 μέρες ειναι οι κολικοί πολυ έντονοι... μετά κάπως ηρεμούν..δεν ξέρω αν ισχύει 🤷

Τέλεια ο μπεμπακός! Αν και ταλαιπωρείστε πολύ βρε κορίτσι μου. Άρα λογικά κι εμείς τη Δευτέρα που θα πάμε θα είμαστε κοντά στα 3500 κιλά! Όσο για τους κολικούς... 3 μέρες (όχι συνεχόμενες) μόνο έχουμε τραβήξει τους πόνους και το κλάμα και απορώ πως αντέχετε που τα τραβάτε αυτά κάθε μέρα. Μακάρι να ισχύει γιατί λένε ότι μπορεί να τραβήξουν μέχρι τον 4ο μήνα. Δηλαδή να μην ηρεμήσουν ποτέ καθόλου αυτά τα μωράκια μας... Μετά ξεκινάνε τα δοντάκια... καλά κουράγια σε όλες μας. 

Πάντως εγώ είμαι η τελευταία που πρέπει να μιλάω! ΌΛΑ πολύ εύκολα μου φαίνονται μέχρι τώρα! Μακάρι να μην προσγειωθώ απότομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Τέλεια ο μπεμπακός! Αν και ταλαιπωρείστε πολύ βρε κορίτσι μου. Άρα λογικά κι εμείς τη Δευτέρα που θα πάμε θα είμαστε κοντά στα 3500 κιλά! Όσο για τους κολικούς... 3 μέρες (όχι συνεχόμενες) μόνο έχουμε τραβήξει τους πόνους και το κλάμα και απορώ πως αντέχετε που τα τραβάτε αυτά κάθε μέρα. Μακάρι να ισχύει γιατί λένε ότι μπορεί να τραβήξουν μέχρι τον 4ο μήνα. Δηλαδή να μην ηρεμήσουν ποτέ καθόλου αυτά τα μωράκια μας... Μετά ξεκινάνε τα δοντάκια... καλά κουράγια σε όλες μας. 

Πάντως εγώ είμαι η τελευταία που πρέπει να μιλάω! ΌΛΑ πολύ εύκολα μου φαίνονται μέχρι τώρα! Μακάρι να μην προσγειωθώ απότομα!

δεν αντέχετε! εγω όλη μέρα ξαπλωμένη ειμαι... ευτυχώς φαγητό μου στέλνει ή η μαμά ή η πεθερά και δεν κανω τίποτα...αλλιως δε βγαίνει... φαντάσου 3 η ώρα και ακόμα ξύπνια 🤷🤷

μακαρι να μην περάσεις τίποτα εσύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Συγγνώμη που χάθηκα λίγο. Σήμερα έχουμε κολικό και περνάμε δύσκολα. Τη Δευτέρα που θα πάμε στην παιδίατρο θα τη ρωτήσω για σταγόνες και κρέμα μασάζ. 

Εχθές είχα και το (μάλλον) τελευταίο σεμινάριο θηλασμού. Για τη μεγάλη ροή, που πνίγεται το μωρό, μας είπε να κάθεται η μαμά προς τα πίσω και να βάζει το μωρό πιο "όρθιο". Η διαρροή, λέει κοντά στους δύο μήνες που εδραιώνεται ο θηλασμός, σταματάει. Για να δούμε... Γιατί εγώ συνεχίζω και πετάω πολύ γάλα που τρέχει στα κοχύλια. Αν έχετε κάποια ερώτηση γράψτε μου να ρωτήσω, γιατί μαζεύω απορίες να της στείλω να μου λύσει. 

@Demy93άψογα πάτε!!! Να μας πεις αύριο για την ευχή. 

@Elkμου πως είσαι που έφυγε η μαμά σου; 

@nanoukoμου πήρα σήμερα μπας και είχαμε κανένα νέο για τα μάρσιπο και μου είπαν πως λογικά στο τέλος της επόμενης εβδομάδας θα παραλάβουν. Ελπίζω να έρθει πριν φύγω!!!

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 
 

ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει ..

ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ;

γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ 

εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️

σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

δεν αντέχετε! εγω όλη μέρα ξαπλωμένη ειμαι... ευτυχώς φαγητό μου στέλνει ή η μαμά ή η πεθερά και δεν κανω τίποτα...αλλιως δε βγαίνει... φαντάσου 3 η ώρα και ακόμα ξύπνια 🤷🤷

μακαρι να μην περάσεις τίποτα εσύ ❤️

Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό 

και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@Katiana1987 αν μπορέσεις στο σεμινάριο να ρωτήσεις πως αυξάνουμε την παραγωγή στο ένα και μειώνουμε στο άλλο (που κάνει υπερπαραγωγή)

Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christi.D. είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

@Katiana1987 αν μπορέσεις στο σεμινάριο να ρωτήσεις πως αυξάνουμε την παραγωγή στο ένα και μειώνουμε στο άλλο (που κάνει υπερπαραγωγή)

Ευχαριστώ πολύ! 

ναι και εγώ θα ηθελα να το μάθω αυτο...αν μπορείς @Katiana1987

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...