Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η MinaSam είπε:

Συγγνώμη νομίζω πολύ αγχωτικά τα έγραψα αλλά γενικά δεν έχουν νόημα τέτοιες ερωτήσεις γιατί μπορεί εγώ να σου πω ότι βάζουμε την αναπλαστική τη cicalfate και πριν βάζαμε μια κορτιζονουχα γιατί ο μικρός είχε δερματίτιδα, αλλά αν δεν το δει ο παιδίατρος δεν μπορείς να ξέρεις αν τα παιδάκια μας έχουν το ίδιο.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση...στον γιατρό θα πάω την παραπάνω Δευτέρα οπότε θα τον ρωτήσω κιόλας εννοείται..αλλά είχα σκοπό να πάρω μια ενυδατικη έτσι κι αλλιως να ξεκινήσω να του βάζω μέχρι τότε γι αυτό ρώτησα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Σου τις έδωσε γιατρός αυτές; Γιατί σκέφτομαι να ρωτήσω κι εγώ γι' αυτές για να μην τα παίρνω τόσο διάσπαρτα μέσα στη μέρα!!!

ναι η γυναικολόγος μου τις έδωσε να τις παίρνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

ναι η γυναικολόγος μου τις έδωσε να τις παίρνω!

Μια χαρά. Θα ρωτήσω κι εγώ. Όταν 40ήσω μου είπε η γιατρός μου να με δει. Αλλά νωρίτερα υπάρχει περίπτωση να περάσω μια βόλτα από το γιατρό μου τον ιδιώτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Μια χαρά. Θα ρωτήσω κι εγώ. Όταν 40ήσω μου είπε η γιατρός μου να με δει. Αλλά νωρίτερα υπάρχει περίπτωση να περάσω μια βόλτα από το γιατρό μου τον ιδιώτη. 

ναι ρωτα...εγω σε ολη την εγκυμοσύνη έπαιρνα αυτές τις βιταμίνες και οι εξετάσεις μου ηταν άριστες...(εκτος του αιματοκρίτη που δεν ανέβαινε με τίποτα πανω απο 40)

με τα λοχια πως πατε κορίτσια; έχετε ακόμα αίμα; σήμερα 19η μερα και ακόμα 🤦 έχω κουραστεί και Μ αυτό 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

ναι ρωτα...εγω σε ολη την εγκυμοσύνη έπαιρνα αυτές τις βιταμίνες και οι εξετάσεις μου ηταν άριστες...(εκτος του αιματοκρίτη που δεν ανέβαινε με τίποτα πανω απο 40)

με τα λοχια πως πατε κορίτσια; έχετε ακόμα αίμα; σήμερα 19η μερα και ακόμα 🤦 έχω κουραστεί και Μ αυτό 🤷

Εγώ 22η μέρα κι ακόμη βγάζω..🙁 εγώ ήθελα να ρωτήσω η τομή για όσες έχουν κάνει καισαρική πώς είναι; Εμένα ίδια μου φαίνεται, δε βλέπω κάποια βελτίωση..και το περίεργο είναι ότι στην πάνω πλευρά νιώθω το δέρμα κάπως σα μουδιασμένο και λίγο πρησμένο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

ναι ρωτα...εγω σε ολη την εγκυμοσύνη έπαιρνα αυτές τις βιταμίνες και οι εξετάσεις μου ηταν άριστες...(εκτος του αιματοκρίτη που δεν ανέβαινε με τίποτα πανω απο 40)

με τα λοχια πως πατε κορίτσια; έχετε ακόμα αίμα; σήμερα 19η μερα και ακόμα 🤦 έχω κουραστεί και Μ αυτό 🤷

Εγώ 28η μέρα σήμερα,την τελευταία εβδομάδα έχω βλέννες μόνο...Και εμένα με έχει κουράσει,να τελειώνουν να ηρεμήσουμε να τα ξανά πούμε και με τους άντρες μας 😋❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Εγώ 22η μέρα κι ακόμη βγάζω..🙁 εγώ ήθελα να ρωτήσω η τομή για όσες έχουν κάνει καισαρική πώς είναι; Εμένα ίδια μου φαίνεται, δε βλέπω κάποια βελτίωση..και το περίεργο είναι ότι στην πάνω πλευρά νιώθω το δέρμα κάπως σα μουδιασμένο και λίγο πρησμένο..

Εμένα νομίζω σε 2 3 εβδομάδες δε θα φαίνεται τίποτα,δεν είναι καν πολύ έντονη!!Το μούδιασμα το νιώθω και εγώ σε όλη τη γύρω περιοχή,ο γιατρός μου είπε ότι θα αργήσει αρκετά να φύγει αυτή η αίσθηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Χαχαχα και εμείς τον σταυρό μας κάνουνε που ξυπνάμε μόνο 2 φορές μέσα στη νύχτα 🤣...Υπομονή κορίτσια ❣️❣️

Δεν το ξυπνάτε πια εσείς για να φαει? Η απλά ξυπνάει από μόνος του νωρίτερα?

Γιατί εγώ την ξυπνάω πάντα εγώ, ελάχιστες φορές έχει ξυπνήσει μόνη της. Κ την λυπάμαι την καημένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

ναι ρωτα...εγω σε ολη την εγκυμοσύνη έπαιρνα αυτές τις βιταμίνες και οι εξετάσεις μου ηταν άριστες...(εκτος του αιματοκρίτη που δεν ανέβαινε με τίποτα πανω απο 40)

με τα λοχια πως πατε κορίτσια; έχετε ακόμα αίμα; σήμερα 19η μερα και ακόμα 🤦 έχω κουραστεί και Μ αυτό 🤷

Κι εγώ έχω 23η μέρα σκούρο καφέ βγαίνει λίγο μεν αλλά βγαίνει συνέχεια..όλο με ρωτάει ο άντρας μου τι γίνεται ? 😂😂😂Περιμένει ....κι εγώ δηλαδή αλλά εντάξει😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Δεν το ξυπνάτε πια εσείς για να φαει? Η απλά ξυπνάει από μόνος του νωρίτερα?

Γιατί εγώ την ξυπνάω πάντα εγώ, ελάχιστες φορές έχει ξυπνήσει μόνη της. Κ την λυπάμαι την καημένη!

Τι να τον ξυπνήσω?? Κάνω αμάν να κοιμηθεί 3-4 ώρες και θα τον ξυπνήσω κιόλας? 😂😂😂😂Ποτέ δεν τον ξύπνησα για να φαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

ναι ρωτα...εγω σε ολη την εγκυμοσύνη έπαιρνα αυτές τις βιταμίνες και οι εξετάσεις μου ηταν άριστες...(εκτος του αιματοκρίτη που δεν ανέβαινε με τίποτα πανω απο 40)

με τα λοχια πως πατε κορίτσια; έχετε ακόμα αίμα; σήμερα 19η μερα και ακόμα 🤦 έχω κουραστεί και Μ αυτό 🤷

Καλά εμείς κάναμε αμάν να τον κρατήσουμε στο 34-35 τον αιματοκρίτη. Για το θηλασμό είναι άλλο σκεύασμα. Γράφει BREASTFEEDING. 

Εγώ 16η έχω ακόμα. Αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να πάει και μέχρι να 40ήσω. Αλλά εμένα που είμαι μόνη μου να σας πω την αλήθεια δε με νοιάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Εγώ 22η μέρα κι ακόμη βγάζω..🙁 εγώ ήθελα να ρωτήσω η τομή για όσες έχουν κάνει καισαρική πώς είναι; Εμένα ίδια μου φαίνεται, δε βλέπω κάποια βελτίωση..και το περίεργο είναι ότι στην πάνω πλευρά νιώθω το δέρμα κάπως σα μουδιασμένο και λίγο πρησμένο..

 

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Demy93 είπε:

Εμένα νομίζω σε 2 3 εβδομάδες δε θα φαίνεται τίποτα,δεν είναι καν πολύ έντονη!!Το μούδιασμα το νιώθω και εγώ σε όλη τη γύρω περιοχή,ο γιατρός μου είπε ότι θα αργήσει αρκετά να φύγει αυτή η αίσθηση!

Εμένα έχει βοήθησε η αναπλαστική θεωρώ και πάει πολύ καλά! Το μούδιασμα το έχω. Αλλά και στο γόνατο που είχα χειρουργήσει μετά το τροχαίο, γύρω γύρω από την τομή δεν επανήλθε ποτέ τελείως η αίσθηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Τι να τον ξυπνήσω?? Κάνω αμάν να κοιμηθεί 3-4 ώρες και θα τον ξυπνήσω κιόλας? 😂😂😂😂Ποτέ δεν τον ξύπνησα για να φαει

Εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι αφού παίρνει κανονικά βάρος να μην την ξυπνάω. Ξυπνάει μόνη της στις 4 ώρες το αργότερο μέσα στη νύχτα. Τη μέρα όμως θηλάζουμε πιο συχνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλά εμείς κάναμε αμάν να τον κρατήσουμε στο 34-35 τον αιματοκρίτη. Για το θηλασμό είναι άλλο σκεύασμα. Γράφει BREASTFEEDING. 

Εγώ 16η έχω ακόμα. Αλλά έχω ακούσει ότι μπορεί να πάει και μέχρι να 40ήσω. Αλλά εμένα που είμαι μόνη μου να σας πω την αλήθεια δε με νοιάζει. 

ναι ναι... εννοώ της ιδιας εταιρείας... κάθε τρίμηνο άλλαζα συσκευασία...και τώρα παίρνω το breastfeeding ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν έχω ορεξη ακόμα προς το παρόν για να γινει κάτι με τον άντρα μου 🤷 νιωθω τοσο εξαντλημένη και τοσο αδυναμη που μονο αυτο δεν έχω στο μυαλό..

Και εγω δεν τον ξυπνάω κορίτσια..τρωει μια στις 23.30 περίπου και μετά ξυπναει καπου στις 3.00-3.30 και μετά ξανά στις 5.30 περίπου...ξυπναει μονος του... αλλά φοβάμαι και βαζω ξυπνητήρι καθε μια ώρα για να δω αν ολα είναι καλά...τον σκεπάζω τον κοιτάω αν θελει αλλαγη η πάνα του.. εντωμεταξυ ο άντρας μου δεν ακούει καν οταν ξυπνάει...ειτε να τον ταισω ειτε να τον αλλάξω...και τον έχουμε στο κρεβάτι μας! εγω ενα αα κανει και κατευθείαν ανοιγω τα μάτια 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μούδιασμα θα μείνει για πολύ καιρό ακόμα. Εγώ αν θυμάμαι μετά το χρόνο άρχισα να έχω αίσθηση σε εκείνο το μέρος. 

Όσο για τα λόγια εγώ είχα είχα μόνο τις πρώτες 2 μέρες κ αυτό ελάχιστα. Αφου κ ο γιατρός παραξενευτηκε κ πριν βγω από την κλινική με εξετάσεις με υπέρηχο. Είχα μόνο λίγες βλεννες ακόμα που μου βγαίνουν στην τουαλέτα. Αφού σερβιέτα που φοράω τόσες μέρες είναι πάντα καθαρή.

Εγώ ακόμα την ξυπνάω κάθε 3ωρο να φαει. Δεν την έχω αφήσει να δω πόσο θα κοιμηθεί. Δευτέρα, Τρίτη θα πάμε στον παιδίατρο, να δούμε τι θα μας πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η katerinayia είπε:

Δεν το ξυπνάτε πια εσείς για να φαει? Η απλά ξυπνάει από μόνος του νωρίτερα?

Γιατί εγώ την ξυπνάω πάντα εγώ, ελάχιστες φορές έχει ξυπνήσει μόνη της. Κ την λυπάμαι την καημένη!

Όχι δεν τον ξυπνάω γιατί σύμφωνα με τον παιδίατρο μας αφού παίρνει βάρος και με το παραπάνω δε χρειάζεται...Έτσι και αλλιώς είναι ρολόι από μόνος του.. 4ωρο δεν έχουμε κάνει ακόμα,στα 3ωρα παίζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Αυτό πάλι που τ αφήνεις κάτω και ξυπνάνε κατευθείαν ? Έλεος ..εγώ κάθομαι και πόση ώρα με το χέρι από κάτω του περιμένω τον χαϊδεύω ε τίποτα αυτός θα ξυπνήσει με το που φύγω..εμενα έχει αρχίσει κοιμάται 2 φορές από 3 ώρες τη νύχτα και κάνω παρτυ..απ τη 1.5 ώρα που κοιμόταν .και τώρα δηλαδή κοιμάται 3 ωρες.κανω το σταυρό μου...και πόση ώρα κοιμάται τώρα?

Καλημέρα κορίτσια 

εμένα προχτές όλη μέρα δεν κοιμόταν 

εχτες πάλι κοιμήθηκε αρκετά μέσα στην μέρα 

το βράδυ ξυπνάει περίπου και εμένα στο 2-3 ωρο την ταΐζω και ξανά κοιμάται σχετικά εύκολα αλλα εκεί κατά της 6 το πρωί  μετά δεν κοιμάται αλλά αν την παρω μετά στο κρεβατι μαζί μας κοιμάται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

και εγώ κορίτσια 2 φορές ή 3 θα ξυπνήσει το βράδυ...εξαρτάται ποσο θα έχει φάει... αλλά εμένα τον πιάνουν κάτι κλάματα πριν παει για ύπνο... εκεί περίπου στις 11 και αν δεν τον πάρουμε αγκαλιά δεν ησυχάζει με τίποτα 🤷

εσείς κορίτσια σας ειπε η παιδίατρος να δίνεται βιταμίνη D στα μικρουλια σας; εγω εχω απο την Δευτέρα που τον ξεκίνησα...και αναρωτιέμαι..για πόσο καιρό αραγε θα πρέπει να του το δινω;

Ναι και εγω την δίνω D3 βοηθάει πολύ στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού και εμένα από το μαιευτήριο μου το έδωσαν

μετα που θα μπορω να την βγάζω στον ήλιο γιατί τώρα ο ήλιος ακόμα καίει θα την σταματήσω  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Ρε κορίτσια μου έχει βγάλει ο μπέμπης κάτι πολύ μικρά σπυράκια ας πούμε...κοκκινίλες γύρω απ' το λαιμό στα μάγουλα...εσας έχουν τα μωράκια σας? Κι αν ναι τι κρέμα βάζετε?

Και εμένα έχει βγάλει αυτά τα μικρά σπυράκια από τον ιδρώτα δεν την βάζω κάτι μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία σιγά σιγά θα φύγουν τώρα είναι από την επαφή με το στηθος ιδρώνει και τα βγάζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

ναι ρωτα...εγω σε ολη την εγκυμοσύνη έπαιρνα αυτές τις βιταμίνες και οι εξετάσεις μου ηταν άριστες...(εκτος του αιματοκρίτη που δεν ανέβαινε με τίποτα πανω απο 40)

με τα λοχια πως πατε κορίτσια; έχετε ακόμα αίμα; σήμερα 19η μερα και ακόμα 🤦 έχω κουραστεί και Μ αυτό 🤷

Και εγω έχω ακόμα αίμα βαζω μικρά σερβιετακια αλλά τα γεμίζω και λογικά θα έχω για αρκετό καιρό ακόμα 

Εμένα και να σταματήσει το αίμα  επαφες δεν θα έχω θα περιμένω να σαραντησω να με δει με υπέρηχο ο γιατρός αν είναι όλα καλά και να τον ρωτήσω αν μπορω να ξεκινήσω να έχω επαφες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η nanouko είπε:

Εγώ 22η μέρα κι ακόμη βγάζω..🙁 εγώ ήθελα να ρωτήσω η τομή για όσες έχουν κάνει καισαρική πώς είναι; Εμένα ίδια μου φαίνεται, δε βλέπω κάποια βελτίωση..και το περίεργο είναι ότι στην πάνω πλευρά νιώθω το δέρμα κάπως σα μουδιασμένο και λίγο πρησμένο..

Έτσι είναι και εμένα μουδιασμένο εκείνο το σημείο και πρησμένο 

θέλει υπομονή μην περιμενεις μεγάλες αλλαγές γρήγορα κορίτσι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κορίτσια μου!!!

Εμένα δεν έχει βγάλει τίποτα ακόμα. Τώρα που άρχισε να δροσίζει κιόλας κάπως ελπίζω να τη γλιτώσουμε. 

Εμένα μου είπαν σίγουρα όχι επαφές μέχρι να 40ησω. Μετά θα ρωτήσω. 

D3 μου είπαν ότι θα παίρνει όσο θηλάζει!

Όσο για την τομή, εξαρτάται αν έκαναν και πλαστική ταυτόχρονα. Αλλά το μούδιασμα ισχύει ότι θέλει ΠΟΛΎ καιρό να φύγει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Και εγω έχω ακόμα αίμα βαζω μικρά σερβιετακια αλλά τα γεμίζω και λογικά θα έχω για αρκετό καιρό ακόμα 

Εμένα και να σταματήσει το αίμα  επαφες δεν θα έχω θα περιμένω να σαραντησω να με δει με υπέρηχο ο γιατρός αν είναι όλα καλά και να τον ρωτήσω αν μπορω να ξεκινήσω να έχω επαφες 

και εγώ αυτό σκέφτομαι...να με δει πρώτα η γιατρός και μετά! αλλα και μετά δεν ξέρω αν θα εχω κουράγιο 🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...