Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

αχ βρε κορίτσι μου περαστικα τώρα μέσα στην ζεστη να κολλήσεις κοβιτ υπομονή το καλό είναι ότι δεν έχει συμπτώματα πλέον δεν είναι τόσο ζόρικος όποτε δεν θα έχεις κάποιο θέμα ενημέρωσε βέβαια γιατρό ίσως χρειαστεί αν ανεβάσεις πυρετο να πάρεις κάτι 

Αλλά βλέπω έχει φουντώσει πάλι και με τοση ζεστη δεν παλεύεται 😕

Πραγματικά όμως εχει φουντώσει. Εγω ειμαι μια χαρα όμως, λιγο μπούκωμα μονο εχω ευτυχως κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Ωχ περαστικα σου! Μπα αφού δεν έχεις έντονα συμπτωματα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Κυρίως ο υψηλός πυρετός είναι πρόβλημα βασικά. 

Φυσικά ενημέρωσε τον γιατρό σου κ σου εύχομαι να περάσει γρήγορα κ εύκολα!

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλημέρα! Περαστικά σου κορίτσι μου...! Δεν νομίζω να είναι ανησυχητικό..τον γιατρό σου τον ενημερώσες?

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

@Χρύσακι περαστικά σου κορίτσι μου! Γενικά συμφωνώ με @maroo8 ότι αυτό που γενικά δεν θέλουμε είναι ο πυρετός και όντως κυρίως στα δύο πρώτα τρίμηνα! Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι για ό,τι φάρμακο πάρεις θα πρέπει να έχεις ρωτήσει τον γυναικολόγο για να είναι κατάλληλο για την εγκυμοσύνη. Μίλα με τον γυναικολόγο σου εννοείται αλλά πιστεύω θα είναι πολύ καθησυχαστικος!! Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!

@katerinayia ναι θα μιλήσω μαζί του αύριο, μήπως όντως χρειάζεται γιατί ζαλίζομαι και εύκολα γενικά! Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου! Να περάσεις τέλεια στις διακοπές σου! 😊😊

@Elk να δούμε αν θα σου δώσει κάποια οδηγία αν και θέλω να πιστεύω ότι είσαι εντάξει με; τρεις τις τιμές!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Όπως είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, ενημερώνεις τον γιατρό σου και όλα καλά! Πολλά ροφήματα να είσαι ενυδατωμένη, δυναμωτικό φαγητό και υπομονή να περάσει🙂 Εύχομαι να περάσει γρήγορα και έτσι χαλαρά!

Ευχαριστω πολύ κορίτσια μου! Ευτυχως οπως ειπα μονο μπούκωμα εχω προς το παρόν τουλάχιστον! Λογικά είχα κολλήσει απο προχθές που δεν μπορουσα να κοιμηθώ Γιατι πονουσα το λαιμό μου και το στήθος. Δεν φανταζόμουν όμως οτι εχω Covid. 
 

η γιατρός ειπε μονο παρακεταμόλη να παίρνω, δεν μπορω κατι αλλο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

@katerinayia νομίζω κι εγώ πως αν δεν ήταν να φύγω απο Λευκάδα και δεν έφευγαν και οι δικοί μου διακοπές... σαν εσένα θα ήμουν! Τελευταία στιγμή θα τα  έκανα όλα.

@ΧρύσακιΠεραστικά σου κορίτσι μου. Αν το περάσεις ελαφριά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για κανέναν. Αν έχεις πιο "βαριά" συμπτώματα νομίζω ότι μόνο η δική σου ταλαιπωρία θα είναι. Μίλα με το γιατρό σου και βλέπεις! 

@Elk μου μήπως να του το υπενθυμίσεις για την FT4; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα νέα μας... Η μπουμπού μου έχει απο φασίσει να βγει μικρή σε μέγεθος! Είμαστε μόλις 1931γρ. Όλα φυσιολογικά... Πλακούντας grade 1, όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές! Επόμενο doppler 1-10 Αυγούστου. 

Πήγα και βρήκα και τη μαία που θα κάνω τα μαθήματα του τοκετού... Μου είπε για τη bola να είναι πολύ χαμηλά, δηλαδή σχεδόν να φτάνει το "πιπί". Πήγα και πήρα καινούριο, μακρύτερο κορδόνι! 

Δε σας έγραψα εχθές ή νωρίτερα γιατί μέχρι που γύρισα απο τη γιατρό σήμερα, δεν ήμουν καλά... Ξύπνησα με κλάματα να φανταστείτε! Τώρα είμαι ήρεμη και καλά! Δεν έχω πάρει κιλά τελικά! Είμαι ακόμα στα +10. Και μ' έπιασε το παράπονο... αφού δεν πίνω δεν καπνίζω και γενικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ γιατί δεν παίρνει παραπάνω βάρος;;; Τεσπά... Όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρύσακι είπε:

 

 

 

Ευχαριστω πολύ κορίτσια μου! Ευτυχως οπως ειπα μονο μπούκωμα εχω προς το παρόν τουλάχιστον! Λογικά είχα κολλήσει απο προχθές που δεν μπορουσα να κοιμηθώ Γιατι πονουσα το λαιμό μου και το στήθος. Δεν φανταζόμουν όμως οτι εχω Covid. 
 

η γιατρός ειπε μονο παρακεταμόλη να παίρνω, δεν μπορω κατι αλλο! 

Ωραία! Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι με ελαφριά συμπτώματα και να κρατήσουν λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Τα νέα μας... Η μπουμπού μου έχει απο φασίσει να βγει μικρή σε μέγεθος! Είμαστε μόλις 1931γρ. Όλα φυσιολογικά... Πλακούντας grade 1, όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές! Επόμενο doppler 1-10 Αυγούστου. 

Πήγα και βρήκα και τη μαία που θα κάνω τα μαθήματα του τοκετού... Μου είπε για τη bola να είναι πολύ χαμηλά, δηλαδή σχεδόν να φτάνει το "πιπί". Πήγα και πήρα καινούριο, μακρύτερο κορδόνι! 

Δε σας έγραψα εχθές ή νωρίτερα γιατί μέχρι που γύρισα απο τη γιατρό σήμερα, δεν ήμουν καλά... Ξύπνησα με κλάματα να φανταστείτε! Τώρα είμαι ήρεμη και καλά! Δεν έχω πάρει κιλά τελικά! Είμαι ακόμα στα +10. Και μ' έπιασε το παράπονο... αφού δεν πίνω δεν καπνίζω και γενικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ γιατί δεν παίρνει παραπάνω βάρος;;; Τεσπά... Όλα καλά!

Καλά τα νέα σου Κατιάνα!

Εντάξει μερικά μωράκια όντως βγαίνουν πιο μικροσωμα χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι! Εννοείται κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου και μεγαλώνει όπως πρέπει! Να μην σκέφτεσαι ότι κανείς κάτι λάθος γιατί εννοείται δεν ισχύει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Τα νέα μας... Η μπουμπού μου έχει απο φασίσει να βγει μικρή σε μέγεθος! Είμαστε μόλις 1931γρ. Όλα φυσιολογικά... Πλακούντας grade 1, όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές! Επόμενο doppler 1-10 Αυγούστου. 

Πήγα και βρήκα και τη μαία που θα κάνω τα μαθήματα του τοκετού... Μου είπε για τη bola να είναι πολύ χαμηλά, δηλαδή σχεδόν να φτάνει το "πιπί". Πήγα και πήρα καινούριο, μακρύτερο κορδόνι! 

Δε σας έγραψα εχθές ή νωρίτερα γιατί μέχρι που γύρισα απο τη γιατρό σήμερα, δεν ήμουν καλά... Ξύπνησα με κλάματα να φανταστείτε! Τώρα είμαι ήρεμη και καλά! Δεν έχω πάρει κιλά τελικά! Είμαι ακόμα στα +10. Και μ' έπιασε το παράπονο... αφού δεν πίνω δεν καπνίζω και γενικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ γιατί δεν παίρνει παραπάνω βάρος;;; Τεσπά... Όλα καλά!

Εγώ λέω ίσως και να μη βγει μικρή, ο υπέρηχος έχει και απόκλιση μπορεί και 200 γραμμάρια..γτ στενοχωριέσαι; Το μωράκι σου είναι πολύ καλά κι εσύ το ίδιο!! Τπτ δεν είναι σγρ για τα κιλά αλλά και να βγει λίγο πιο αδυνατούλα δεν πειράζει! Μη στενοχωριέσαι! Άσε να στενοχωρεθώ εγώ🙁, τα γράφω στο επόμενο μήνυμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Τα νέα μας... Η μπουμπού μου έχει απο φασίσει να βγει μικρή σε μέγεθος! Είμαστε μόλις 1931γρ. Όλα φυσιολογικά... Πλακούντας grade 1, όλες οι αρτηρίες φυσιολογικές! Επόμενο doppler 1-10 Αυγούστου. 

Πήγα και βρήκα και τη μαία που θα κάνω τα μαθήματα του τοκετού... Μου είπε για τη bola να είναι πολύ χαμηλά, δηλαδή σχεδόν να φτάνει το "πιπί". Πήγα και πήρα καινούριο, μακρύτερο κορδόνι! 

Δε σας έγραψα εχθές ή νωρίτερα γιατί μέχρι που γύρισα απο τη γιατρό σήμερα, δεν ήμουν καλά... Ξύπνησα με κλάματα να φανταστείτε! Τώρα είμαι ήρεμη και καλά! Δεν έχω πάρει κιλά τελικά! Είμαι ακόμα στα +10. Και μ' έπιασε το παράπονο... αφού δεν πίνω δεν καπνίζω και γενικά κάνω ότι καλύτερο μπορώ γιατί δεν παίρνει παραπάνω βάρος;;; Τεσπά... Όλα καλά!

Κορίτσι μου σημασία έχει ότι είναι όλα καλά δεν είναι θέμα το βαρος εμένα πλακούντας ήταν στο 2

αρα ακομα εσενα δίνει φουλ ο πλακούντας  όποτε δεν υπάρχει κάποιο θέμα έχει να κάνει και με το dna του μωρο αυτό και ίσα ίσα πας για φυσιολογικό τοκετο είναι καλύτερο να είναι πιο μικρό το μωρακι σου θα γεννήσεις πιο εύκολα  

και στην τελική πάνε κατά προσεγγίσει μπορεί να χάνει κιολας στην μετρήσει ο γιατρός 

παντως μην σκέφτεσαι ότι έχει να κάνει με εσενα ότι κάτι κανείς κάτι λαθος.. 

Τώρα το καλύτερο για εσενα είναι να το φας όλο και τις 40 εβδ έχεις φουλ περιθώρια αφού ο πλακούντας είναι στο 1

και εγω πιστεύω πως αν δεν μου το έπαιρνε νωρίτερα θα το έτρωγα πάλι όλο θα έφτανα 40 εβδ θα μπορούσε να πάει πάνω από 3 κιλάκια αλλά οκ το πήρα απόφαση πλέον 

και όλα τα μωράκια είναι διαφορετικά καποια θα γεννηθούν 3800 και καποια 2500 είναι φυσιολογικό και τα δυο και στο λέω που και εγω δεν έχω ένα μεγάλο μωρο και θα γεννήσω και νωρίτερα με ενοχλεί εννοείται γιατί ξέρω μπορούσε να πάρει και άλλο βαρος αλλά δεν στεναχωριέμαι  θα τα πάρει μετά με τον θηλασμό 🥰

Και να πω την γνωμη μου αφού είναι όλα καλά νομίζω τζάμπα θα σε βάλει και άλλη Doppler 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα κι εγώ στον γιατρό..όλα πολύ καλά με τον μπεμπούλη μας! 35 εβδομάδων σήμερα..

Και πάμε τώρα στα άσχημα..είναι ακόμη σε ισχυακή προβολή..ο γιατρός στην ψύχρα μου πέταξε ότι πολύ δύσκολα θα γυρίσει τώρα και μου προγραμμάτισε καισαρική τομή..είμαι σε κατάσταση σοκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Καλά τα νέα σου Κατιάνα!

Εντάξει μερικά μωράκια όντως βγαίνουν πιο μικροσωμα χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι! Εννοείται κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου και μεγαλώνει όπως πρέπει! Να μην σκέφτεσαι ότι κανείς κάτι λάθος γιατί εννοείται δεν ισχύει!

Αυτό μου είπε και η γιατρός σήμερα στο Έλενα. Να ηρεμήσω και απλά θα το παρακολουθούμε πιο εντατικά με doppler! 

στις πριν 37 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Εγώ λέω ίσως και να μη βγει μικρή, ο υπέρηχος έχει και απόκλιση μπορεί και 200 γραμμάρια..γτ στενοχωριέσαι; Το μωράκι σου είναι πολύ καλά κι εσύ το ίδιο!! Τπτ δεν είναι σγρ για τα κιλά αλλά και να βγει λίγο πιο αδυνατούλα δεν πειράζει! Μη στενοχωριέσαι! Άσε να στενοχωρεθώ εγώ🙁, τα γράφω στο επόμενο μήνυμα..

Μακάρι κορίτσι μου!!! Για σένα θα σου απαντήσω στο δικό σου!!!

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου σημασία έχει ότι είναι όλα καλά δεν είναι θέμα το βαρος εμένα πλακούντας ήταν στο 2

αρα ακομα εσενα δίνει φουλ ο πλακούντας  όποτε δεν υπάρχει κάποιο θέμα έχει να κάνει και με το dna του μωρο αυτό και ίσα ίσα πας για φυσιολογικό τοκετο είναι καλύτερο να είναι πιο μικρό το μωρακι σου θα γεννήσεις πιο εύκολα  

και στην τελική πάνε κατά προσεγγίσει μπορεί να χάνει κιολας στην μετρήσει ο γιατρός 

παντως μην σκέφτεσαι ότι έχει να κάνει με εσενα ότι κάτι κανείς κάτι λαθος.. 

Τώρα το καλύτερο για εσενα είναι να το φας όλο και τις 40 εβδ έχεις φουλ περιθώρια αφού ο πλακούντας είναι στο 1

και εγω πιστεύω πως αν δεν μου το έπαιρνε νωρίτερα θα το έτρωγα πάλι όλο θα έφτανα 40 εβδ θα μπορούσε να πάει πάνω από 3 κιλάκια αλλά οκ το πήρα απόφαση πλέον 

και όλα τα μωράκια είναι διαφορετικά καποια θα γεννηθούν 3800 και καποια 2500 είναι φυσιολογικό και τα δυο και στο λέω που και εγω δεν έχω ένα μεγάλο μωρο και θα γεννήσω και νωρίτερα με ενοχλεί εννοείται γιατί ξέρω μπορούσε να πάρει και άλλο βαρος αλλά δεν στεναχωριέμαι  θα τα πάρει μετά με τον θηλασμό 🥰

Και να πω την γνωμη μου αφού είναι όλα καλά νομίζω τζάμπα θα σε βάλει και άλλη Doppler 

Θέλουν να το παρακολουθούν πιο εντατικά και πιο αναλυτικά! Γι' αυτό με βάζει για doppler κι όχι για καρδιοτοκογράφο απλά. Κι εγώ κι ο μπαμπάς της μικρόσωμα γεννηθήκαμε, οπότε μπορεί και να είναι κληρονομικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Κορίτσια πήγα κι εγώ στον γιατρό..όλα πολύ καλά με τον μπεμπούλη μας! 35 εβδομάδων σήμερα..

Και πάμε τώρα στα άσχημα..είναι ακόμη σε ισχυακή προβολή..ο γιατρός στην ψύχρα μου πέταξε ότι πολύ δύσκολα θα γυρίσει τώρα και μου προγραμμάτισε καισαρική τομή..είμαι σε κατάσταση σοκ

Μπούρδες θα σου πω εγώ! Προχθές η μπουμπού γύρισε με το κεφάλι πάνω! Εχθές μέσα στο αυτοκίνητο που πήγαινα για τον υπέρηχο, ξανά γύρισε με το κεφάλι κάτω!!! Κάνε τις ασκήσεις σου κορίτσι μου... μίλησε και με μία μαία και δώσε λίγο χρόνο στον μπεμπούλη σας!!! Θα σου υπενθυμίσω για ακόμα μια φορά... εγώ γύρισα την 38η εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Katiana1987 μια χαρά ακούγονται όλα! Είναι το άγχος απλά που έλεγα και στη Χρύσα χθες ότι είναι λογικό να θέλουμε να είναι όλα ακριβώς στην ιδανική τιμή/κατάσταση/μέτρηση για να είμαστε σίγουρες ότι είναι εντάξει τα μωράκια μας!! Το μωράκι σου είναι πολύ καλά και μεγαλώνει όπως και όσο πρέπει!!

@Χρύσακι δεν θα ξαναπάς να σε δει την επόμενη εβδομάδα και να δείτε και για τη θέση του; Νομίζω ότι όταν μπαίνεις και στον μήνα σου πηγαίνεις κάθε βδομάδα.

Μήπως αλλάξει τις επόμενες εβδομάδες θέση. Την καισαρική για πότε στην προγραμμάτισε δλδ;(Εννοώ σε τι ηλικία κύησης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Μπούρδες θα σου πω εγώ! Προχθές η μπουμπού γύρισε με το κεφάλι πάνω! Εχθές μέσα στο αυτοκίνητο που πήγαινα για τον υπέρηχο, ξανά γύρισε με το κεφάλι κάτω!!! Κάνε τις ασκήσεις σου κορίτσι μου... μίλησε και με μία μαία και δώσε λίγο χρόνο στον μπεμπούλη σας!!! Θα σου υπενθυμίσω για ακόμα μια φορά... εγώ γύρισα την 38η εβδομάδα!

Κλαίω συνεχώς και η ψυχολογία μου είναι χάλια..και αναρωτιέμαι γτ να μην περιμένουμε να δούμε πότε θα θέλει να γεννηθεί και μήπως έχει γυρίσει τελευταία στιγμή; Στο ιατρείο πάγωσα και δεν μπόρεσα να κάνω τις ερωτήσεις αυτές.. αυτό θυμάμαι ότι γύρισες 38 εβδομάδες για να παίρνω κουράγιο.. αν δε γίνεται να γεννηθεί αλλιώς εκείνη το στιγμή εννοείται να κάνουμε καισαρική, όπως χίλιες μανούλες κάνουν για να είναι υγιή τα μωράκια τους.. αλλά αυτό το προγραμματισμένο από τώρα δεν μπορώ να το χωνέψω..και λέει μάλιστα μετά ότι για εκείνον το ίδιο είναι..είναι καισαρική είτε φυσιολογικός.. αυτό γτ το πε; Για να μην υποπτευθώ ότι βολεύεται με την καισαρική; Έχω πολύ στενοχώρια και πολύ θυμό..δεν τον θέλω τον γιατρό..😠

Ναι, θα κάνω τις ασκήσεις μου σίγουρα..και θα ελπίζω..πήρα τηλ σε μια μαία αλλά δε με πήρε πίσω..είναι δύσκολη η περίοδος που γεννάω, όλοι έχουν κανονίσει τις διακοπές τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nanouko είπε:

Κλαίω συνεχώς και η ψυχολογία μου είναι χάλια..και αναρωτιέμαι γτ να μην περιμένουμε να δούμε πότε θα θέλει να γεννηθεί και μήπως έχει γυρίσει τελευταία στιγμή; Στο ιατρείο πάγωσα και δεν μπόρεσα να κάνω τις ερωτήσεις αυτές.. αυτό θυμάμαι ότι γύρισες 38 εβδομάδες για να παίρνω κουράγιο.. αν δε γίνεται να γεννηθεί αλλιώς εκείνη το στιγμή εννοείται να κάνουμε καισαρική, όπως χίλιες μανούλες κάνουν για να είναι υγιή τα μωράκια τους.. αλλά αυτό το προγραμματισμένο από τώρα δεν μπορώ να το χωνέψω..και λέει μάλιστα μετά ότι για εκείνον το ίδιο είναι..είναι καισαρική είτε φυσιολογικός.. αυτό γτ το πε; Για να μην υποπτευθώ ότι βολεύεται με την καισαρική; Έχω πολύ στενοχώρια και πολύ θυμό..δεν τον θέλω τον γιατρό..😠

Ναι, θα κάνω τις ασκήσεις μου σίγουρα..και θα ελπίζω..πήρα τηλ σε μια μαία αλλά δε με πήρε πίσω..είναι δύσκολη η περίοδος που γεννάω, όλοι έχουν κανονίσει τις διακοπές τους..

Να μην το αφήσεις!!! Να επιμείνεις!!! Και όχι δεν είναι το ίδιο!!! Η καισαρική είναι το πολύ 2 ώρες διαδικασία ενώ ένας φυσιολογικός τοκετός μπορεί να πάρει πολλές ώρες!!! Που θα γεννήσεις κορίτσι μου;;; Σε ιδιωτικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

@Katiana1987 μια χαρά ακούγονται όλα! Είναι το άγχος απλά που έλεγα και στη Χρύσα χθες ότι είναι λογικό να θέλουμε να είναι όλα ακριβώς στην ιδανική τιμή/κατάσταση/μέτρηση για να είμαστε σίγουρες ότι είναι εντάξει τα μωράκια μας!! Το μωράκι σου είναι πολύ καλά και μεγαλώνει όπως και όσο πρέπει!!

@Χρύσακι δεν θα ξαναπάς να σε δει την επόμενη εβδομάδα και να δείτε και για τη θέση του; Νομίζω ότι όταν μπαίνεις και στον μήνα σου πηγαίνεις κάθε βδομάδα.

Μήπως αλλάξει τις επόμενες εβδομάδες θέση. Την καισαρική για πότε στην προγραμμάτισε δλδ;(Εννοώ σε τι ηλικία κύησης)

Μου την προγραμμάτισε σε ηλικία 38και κάτι, είπε θα μου πει ακριβώς ποια μέρα, αλλά σγρ πριν τις 39. Όχι, σε δύο εβδομάδες θα πάω πάλι..δεν ξέρω γτ.. εμένα θα με φάει η αγωνία και το άγχος μέχρι τότε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Να μην το αφήσεις!!! Να επιμείνεις!!! Και όχι δεν είναι το ίδιο!!! Η καισαρική είναι το πολύ 2 ώρες διαδικασία ενώ ένας φυσιολογικός τοκετός μπορεί να πάρει πολλές ώρες!!! Που θα γεννήσεις κορίτσι μου;;; Σε ιδιωτικό;

Ναι, στο Ιασώ είναι.. εννοείται πως δεν είναι το ίδιο για τον γιατρό.. κάνει το πρόγραμμα του και τελειώνει μια χαρά..και ούτε θα με περιμένει μέχρι το δεκαπενταύγουστο που απ' ότι έχω καταλάβει είμαι και η τελευταία του γέννα..ο άντρας μου λέει να μη θυμώνω μαζί του γτ αυτός μας βοήθησε να γεννηθεί αυτή η ψυχούλα (εξωσωματική) κι εγώ του λέω πληρώθηκε πολύ καλά για να το κάνει..😐 ίσως μου βγαίνει και λίγο κακία τώρα δεν ξέρω, δεν μπορώ να σκεφτώ σωστά.. πρέπει να ηρεμήσω λίγο.. 

Στέλνω λουλουδάκι για ευχαριστώ 🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nanouko είπε:

Μου την προγραμμάτισε σε ηλικία 38και κάτι, είπε θα μου πει ακριβώς ποια μέρα, αλλά σγρ πριν τις 39. Όχι, σε δύο εβδομάδες θα πάω πάλι..δεν ξέρω γτ.. εμένα θα με φάει η αγωνία και το άγχος μέχρι τότε..

Κατάλαβα! Οι απορίες που έλεγες πιο πάνω στην Κατιάνα είναι απολύτως λογικές! 

Άλλο να σου πει λογικά καισαρική και αναλόγως τι θα δούμε στο επόμενο ραντεβού θα δούμε πότε/αν να κλείσουμε ραντεβού για καισαρική κι άλλο αυτό από τώρα να κλείσουμε ραντεβού.

Μίλα με τη μαία, δες τι θα σου πει κι αυτή και μετά σκέψου πώς πρέπει να κινηθείς! Εγώ θα έπαιρνα τηλ και τον γιατρό να ρωτήσω και θα ρωτούσα και τη μαία αυτό που έλεγες παραπάνω (γιατί δεν περιμένουμε να έρθει η ώρα του τοκετού ή στις 38-39 εβδομάδες και αν δεν είναι σε θέση για φυσιολογικό να γίνει η καισαρική) 

Βέβαια εγώ έχω αρκετή άνεση να κάνω ερωτήσεις στον γιατρό γιατί είναι αυτός που βοήθησε να μείνω έγκυος και πήγαινα σε κάθε κύκλο σκέψου και με έβλεπε.

Πάντως ψαξτο λίγο κι εσύ! Και εννοείται αν δεν αλλάξει θέση δεν χάλασε ο κόσμος να κάνεις καισαρική! Αλλά είναι σημαντικό να αισθάνεσαι ότι το πλάνο ήταν αυτό που έπρεπε και δεν έγινε βεβιασμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Christi.D. είπε:

Κατάλαβα! Οι απορίες που έλεγες πιο πάνω στην Κατιάνα είναι απολύτως λογικές! 

Άλλο να σου πει λογικά καισαρική και αναλόγως τι θα δούμε στο επόμενο ραντεβού θα δούμε πότε/αν να κλείσουμε ραντεβού για καισαρική κι άλλο αυτό από τώρα να κλείσουμε ραντεβού.

Μίλα με τη μαία, δες τι θα σου πει κι αυτή και μετά σκέψου πώς πρέπει να κινηθείς! Εγώ θα έπαιρνα τηλ και τον γιατρό να ρωτήσω και θα ρωτούσα και τη μαία αυτό που έλεγες παραπάνω (γιατί δεν περιμένουμε να έρθει η ώρα του τοκετού ή στις 38-39 εβδομάδες και αν δεν είναι σε θέση για φυσιολογικό να γίνει η καισαρική) 

Βέβαια εγώ έχω αρκετή άνεση να κάνω ερωτήσεις στον γιατρό γιατί είναι αυτός που βοήθησε να μείνω έγκυος και πήγαινα σε κάθε κύκλο σκέψου και με έβλεπε.

Πάντως ψαξτο λίγο κι εσύ! Και εννοείται αν δεν αλλάξει θέση δεν χάλασε ο κόσμος να κάνεις καισαρική! Αλλά είναι σημαντικό να αισθάνεσαι ότι το πλάνο ήταν αυτό που έπρεπε και δεν έγινε βεβιασμένα!

Σου έχω την καλύτερη μαία για το ΙΑΣΩ ειδικά!!! Θα σου στείλω αργότερα τα στοιχεία της σε προσωπικό μήνυμα αν θέλεις!!! Μην τα παρατάς ακόμα κούκλα μου... Έχει χρόνο ο μπεμπούλης σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Κατάλαβα! Οι απορίες που έλεγες πιο πάνω στην Κατιάνα είναι απολύτως λογικές! 

Άλλο να σου πει λογικά καισαρική και αναλόγως τι θα δούμε στο επόμενο ραντεβού θα δούμε πότε/αν να κλείσουμε ραντεβού για καισαρική κι άλλο αυτό από τώρα να κλείσουμε ραντεβού.

Μίλα με τη μαία, δες τι θα σου πει κι αυτή και μετά σκέψου πώς πρέπει να κινηθείς! Εγώ θα έπαιρνα τηλ και τον γιατρό να ρωτήσω και θα ρωτούσα και τη μαία αυτό που έλεγες παραπάνω (γιατί δεν περιμένουμε να έρθει η ώρα του τοκετού ή στις 38-39 εβδομάδες και αν δεν είναι σε θέση για φυσιολογικό να γίνει η καισαρική) 

Βέβαια εγώ έχω αρκετή άνεση να κάνω ερωτήσεις στον γιατρό γιατί είναι αυτός που βοήθησε να μείνω έγκυος και πήγαινα σε κάθε κύκλο σκέψου και με έβλεπε.

Πάντως ψαξτο λίγο κι εσύ! Και εννοείται αν δεν αλλάξει θέση δεν χάλασε ο κόσμος να κάνεις καισαρική! Αλλά είναι σημαντικό να αισθάνεσαι ότι το πλάνο ήταν αυτό που έπρεπε και δεν έγινε βεβιασμένα!

Όπως το λες νιώθω, ότι έγινε βεβιασμένα.. γι' αυτό στενοχωριέμαι..και γτ βλέπω ότι δε δίνει χρόνο ούτε προσπαθεί..όταν τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.. τώρα θυμάμαι σε μια γνωστή μου της πρότεινε καισαρική επειδή λέει ήταν μεγάλο μωρό, 3.800..😐

🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nanouko είπε:

Μου την προγραμμάτισε σε ηλικία 38και κάτι, είπε θα μου πει ακριβώς ποια μέρα, αλλά σγρ πριν τις 39. Όχι, σε δύο εβδομάδες θα πάω πάλι..δεν ξέρω γτ.. εμένα θα με φάει η αγωνία και το άγχος μέχρι τότε..

Και εγω σε δυο βδομαδες θα πάω πάλι 

εγω θα σου πω ψυχραιμία για αρχή το μωρακι δεν γύρισε οκ μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι τότε ποτε δεν είναι τίποτα σίγουρο 

Θα το δείτε ξανά όταν θα πας 

Σίγουρα είναι σοκ γιατί σου ήρθε απότομα και το καταλαβαίνω διάβασα ότι μετά την 36 εβδ οι πιθανότητες ώστε να γυρίσει λιγοστεύουν 

τωρα γιατί δεν σε αφηνει να σπάσουν τα νερα ή να ξεκινήσουν συσπάσεις; δεν ξέρω μήπως δεν κάνει επειδή δεν έχει καλή θέση ; Μήπως φοβάται να μην γίνει  καμία περιτυλίξη ομφάλιου λορου; Αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις μαζί του να ξέρεις και εσυ.. να θέλει να πάει διακοπές; Τι να σου πω.. 

πάντως επειδή υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε να ξέρετε και αυτοί πως έχουν δει τα ματια τους και έχουν ακούσει πολλά.. έχουν ευθύνη στα χέρια τους δεν είναι τόσο απλά όσο πιστεύουμε αλλά όπως και να έχει θα μιλήσεις μαζί του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Σου έχω την καλύτερη μαία για το ΙΑΣΩ ειδικά!!! Θα σου στείλω αργότερα τα στοιχεία της σε προσωπικό μήνυμα αν θέλεις!!! Μην τα παρατάς ακόμα κούκλα μου... Έχει χρόνο ο μπεμπούλης σου!

Αλήθεια λες;; Ναι, και βέβαια να μου τα στείλεις! Ευχαριστώ πολύ!! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Και εγω σε δυο βδομαδες θα πάω πάλι 

εγω θα σου πω ψυχραιμία για αρχή το μωρακι δεν γύρισε οκ μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι τότε ποτε δεν είναι τίποτα σίγουρο 

Θα το δείτε ξανά όταν θα πας 

Σίγουρα είναι σοκ γιατί σου ήρθε απότομα και το καταλαβαίνω διάβασα ότι μετά την 36 εβδ οι πιθανότητες ώστε να γυρίσει λιγοστεύουν 

τωρα γιατί δεν σε αφηνει να σπάσουν τα νερα ή να ξεκινήσουν συσπάσεις; δεν ξέρω μήπως δεν κάνει επειδή δεν έχει καλή θέση ; Μήπως φοβάται να μην γίνει  καμία περιτυλίξη ομφάλιου λορου; Αυτά θα πρέπει να τα συζητήσεις μαζί του να ξέρεις και εσυ.. να θέλει να πάει διακοπές; Τι να σου πω.. 

πάντως επειδή υπάρχουν πολλά που δεν γνωρίζουμε να ξέρετε και αυτοί πως έχουν δει τα ματια τους και έχουν ακούσει πολλά.. έχουν ευθύνη στα χέρια τους δεν είναι τόσο απλά όσο πιστεύουμε αλλά όπως και να έχει θα μιλήσεις μαζί του 

Κορίτσι μου έχεις δίκιο σε αυτά που λες .. σίγουρα κι αυτοί φοβούνται, δύο ζωές έχουν να διαχειριστούν.. τηλέφωνο γενικά δεν παίρνω αυτόν, τη μαία μόνο, ίσως πρέπει να κάνω μια κουβέντα μαζί της .. ήταν πολύ γρήγορο όλο αυτό, ούτε αυτός κάθισε να μου εξηγήσει, δεν ξέρω ίσως νομίζει ότι τον εμπιστεύομαι απόλυτα, ήταν το ραντεβού γενικά πολύ γρήγορο.. εγώ έχω ακούσει ότι όσο περνάει ο καιρός δυσκολεύουν οι κινήσεις σίγουρα αλλά τώρα που το ψάχνω και ρωτώ γνωστούς βλέπω ότι και σε άλλους το μωρό γύρισε 36 και 37 εβδομάδα..όπως έτυχα να είμαι στο 5% των μωρών που τυγχάνουν ισχυακά, έτσι μπορεί να είμαι και στο ποσοστό αυτών που θα γυρίσουν.. επίσης η μητέρα μου λέει ότι κι εγώ γύρισα τελευταία στιγμή, οκ δεν την εμπιστεύομαι και απόλυτα γτ δεν είναι και απολύτως καλά στην υγεία της..

Έτσι έγιναν τα πράγματα, ίσως είμαι στενοχωρημένη και ψάχνω κάπου να ξεσπάσω δεν το αρνούμαι ποτέ αυτό..

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και πιστεύω όταν γεννηθεί ο μπέμπης μας, με όποιον τρόπο κι αν αποφασισει να έρθει, θα τα ξεχάσω όλα αυτά..🤗 🌺η αγωνία κορυφώνεται αλλά λίγο έμεινε, θα το αντέξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Όπως το λες νιώθω, ότι έγινε βεβιασμένα.. γι' αυτό στενοχωριέμαι..και γτ βλέπω ότι δε δίνει χρόνο ούτε προσπαθεί..όταν τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.. τώρα θυμάμαι σε μια γνωστή μου της πρότεινε καισαρική επειδή λέει ήταν μεγάλο μωρό, 3.800..😐

🌺

Κορίτσι μου προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι γτ αυτό μόνο κακό σου κάνει..Κατανοητό το σοκ όπως κι ότι δεν τον ρώτησες παραπάνω εκείνη την ώρα..Εσύ θα κάνεις τις ασκήσεις σου κ σε δύο εβδομάδες θα ξαναπάς πιο ήρεμη..Όλες είχαμε να σου πούμε περιπτώσεις που τελικά το μωράκι γύρισε τελευταία στιγμή..Θα σου πω κι εγώ κι άλλη μία..Η ξαδέρφη μου είναι κι αυτή έγκυος κ η γιατρός της είχε πει περίπου στην εβδομάδα που είσαι εσύ ότι το μωρό έρχεται ανάποδα κ την είχε ψιλοτρομαξει..Ε μόλις μπήκε στο μήνα της γύρισε ο μπέμπης χωρίς η ίδια να κάνει κάτι αμάν κ τι..Μπορεί να συμβεί κ σε σενα το ίδιο. Θα δεις πως θα πάει στο επόμενο ραντεβού κ θα είσαι κ περισσότερο ψύχραιμη να ρωτήσεις αυτά που θες.🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

@katerinayia νομίζω κι εγώ πως αν δεν ήταν να φύγω απο Λευκάδα και δεν έφευγαν και οι δικοί μου διακοπές... σαν εσένα θα ήμουν! Τελευταία στιγμή θα τα  έκανα όλα.

@ΧρύσακιΠεραστικά σου κορίτσι μου. Αν το περάσεις ελαφριά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για κανέναν. Αν έχεις πιο "βαριά" συμπτώματα νομίζω ότι μόνο η δική σου ταλαιπωρία θα είναι. Μίλα με το γιατρό σου και βλέπεις! 

@Elk μου μήπως να του το υπενθυμίσεις για την FT4; 

Στην ενδοκρινολόγο σήμερα εστειλα τα αποτελέσματα της FT4  μαζί και το χαρτι για να μου γράψει εξετάσεις.. δεν έβαλε επανάληψη FT4 ..  αρα λογικά είναι οκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η maroo8 είπε:

Κορίτσι μου προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι γτ αυτό μόνο κακό σου κάνει..Κατανοητό το σοκ όπως κι ότι δεν τον ρώτησες παραπάνω εκείνη την ώρα..Εσύ θα κάνεις τις ασκήσεις σου κ σε δύο εβδομάδες θα ξαναπάς πιο ήρεμη..Όλες είχαμε να σου πούμε περιπτώσεις που τελικά το μωράκι γύρισε τελευταία στιγμή..Θα σου πω κι εγώ κι άλλη μία..Η ξαδέρφη μου είναι κι αυτή έγκυος κ η γιατρός της είχε πει περίπου στην εβδομάδα που είσαι εσύ ότι το μωρό έρχεται ανάποδα κ την είχε ψιλοτρομαξει..Ε μόλις μπήκε στο μήνα της γύρισε ο μπέμπης χωρίς η ίδια να κάνει κάτι αμάν κ τι..Μπορεί να συμβεί κ σε σενα το ίδιο. Θα δεις πως θα πάει στο επόμενο ραντεβού κ θα είσαι κ περισσότερο ψύχραιμη να ρωτήσεις αυτά που θες.🙂

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! Θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι και να μην πιάνω συνέχεια την κοιλιά μου.. λογικά αύριο θα είμαι καλύτερα!🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ίσως να έχεις δίκιο. Αλλά 1ον (ξανά λέω... γνώμη μου!) 1000 φορές να πας για έναν υπέρηχο παρά να αγχώνεσαι με τις ώρες και τα υγρά που έχεις καταναλώσει και όλα αυτά για την ωορηξία... 2ον υπάρχουν και οι διακοπές!  Αλλά ούτως ή άλλως... εγώ πάντα μιλάω περισσότερο για τα τεστ εγκυμοσύνης κι όχι ΤΌΣΟ για τα ωορηξίας! Εκεί καλύτερα να περιμένεις την καθυστέρηση και να κάνεις χοριακή κατ' ευθείαν... Γιατί έτσι σε περίπτωση βιοχημικής δεν περνάς ΌΛΟ αυτό που έχουμε περάσει σχεδόν ΌΛΕΣ εδώ μέσα και είναι αρκετά ψυχοφθόρο!!! 
    • Πάντως αρχίζω και καταλαβαίνω μάλλον δεν θα άντεχα να με αφήσει και πιο πολύ ίσως να έσκαγε και μύτη νωρίτερα σε σχέση με την κόρη που δεν έλεγε να βγει  🤷‍♀️ εδώ πέφτει με το αμαξι σε καμία λακουβα και κρατάω την κοιλια μου κάτω χαμηλά νιωθω πολύ πίεση.. λέω τον αντρα μου κοιτα μην μου σπάσουν τα νερά πριν της 12/8 😂 όχι τίποτα θα λείπει και ο γιατρός διακοπές    Στα πλευρά ειδικά από την δεξιά μεριά με έχει ταράξει λέω είναι και μια σταλιά μωρο φαντάσου να ήταν και μεγαλύτερο 😂   Καλε μην κανείς τέτοια πράγματα τώρα μην μου πεις ότι ανεβαίνεις και σε σκάλα πάνω για να κατεβάσεις κουρτίνες 😳;  εγω τερμάτισα άλλο δεν μπορω και τα βασικά με το ζόρι τα κάνω να σου πω την αλήθεια.. άσε που τα χερια μου άλλο είναι μουδιασμένα συνέχεια δεν μπορω να κάνω και πολλά  αυτες τις δουλειές τώρα που κανείς εσυ περιμένω την μαμα μου να έρθει να μου τα κάνει 😅 ελα ρε δεν είναι πολύ γλυκό που έχεις βρει δικά σου πράγματα που ήσουν μωρο ; Εμένα η μαμα μου με έφερε δικά μου πράγματα κουβερτάκια φορμάκια  και ήταν σε πολύ κατάσταση αφού καποια τα χρησιμοποίησα 😂
    • "Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ενημερωμένες από πριν και να μην ακούμε τυφλά συμβουλές γιατρών, αλλά να ξεσκαρταρουμε και να ψάχνουμε καταρτισμένους κι εξειδικευμένους επαγγελματίες. " Είπες τη μαγική και πιο σωστή φράση... Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί επικίνδυνοι "επιστήμονες" εκεί έξω... Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση..
    • Με το καλό γλυκιά μου!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα!!! 🙏🙏🙏🙏😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️❤️
    • Εμένα οι κλωτσιές είναι πιο πολύ σαν τεντώματα! Επειδή μάλλον είναι πιο μικρός ο χώρος του! Εν τω μεταξύ με έχει πιάσει μανία με τις δουλειές! Χθες κατέβασα κουρτίνες! Και σμρ έχω σιδερώματα! Κάναμε παντζούρια και τζάμια και ξεκαθαρίσαμε το πατάρι! Βρήκα και το σκουφάκι μου που μου είχαν βάλει στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκα🙆 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...