Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nanouko είπε:

Ωχ .. μάλλον θα πρέπει να προσπαθείς να κοιμάσαι υπό κλίση και όχι οριζόντια και ελαφρύ μόνο γεύμα 2-3 ώρες πριν τον ύπνο! Αυτά μου είχε πει ο γιατρός όταν στο πρώτο τρίμηνο υπέφερα από τις καούρες!

Τα κάνω αυτά εδώ και 1,5 μήνα που έχει ξεκινήσει η ΓΟΠ... Αλλά δεν ξέρω τι συνέβη εχθές και πραγματικά έχω κάνει πολύ χάλια ύπνο σήμερα. Κι έχω κουραστική μέρα μπροστά μου!

Λίγο έμεινε κορίτσια μου... Με λίγη ακόμα υπομονή, όλα θα τα παλέψουμε και θα τα ξεχάσουμε όλα μόλις έρθουν τα αγγελούδια μας στην αγκαλιά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Τα κάνω αυτά εδώ και 1,5 μήνα που έχει ξεκινήσει η ΓΟΠ... Αλλά δεν ξέρω τι συνέβη εχθές και πραγματικά έχω κάνει πολύ χάλια ύπνο σήμερα. Κι έχω κουραστική μέρα μπροστά μου!

Λίγο έμεινε κορίτσια μου... Με λίγη ακόμα υπομονή, όλα θα τα παλέψουμε και θα τα ξεχάσουμε όλα μόλις έρθουν τα αγγελούδια μας στην αγκαλιά μας!

Καλημέρα κορίτσια 

ωχ σε ταλαιπωρεί ακόμα ε; Δεν ξέρω καθόλου τι πρέπει να κανείς σε αυτήν την περίπτωση ρωτησες την γιατρό; Μηπως σου πει 2-3 πράγματα που μπορείς να κανείς ώστε να μπορείς να ανακουφιστείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εγώ αυτές τις μέρες έχω αρκετές δουλειές με τις ετοιμασίες και αρκετές καθαριοτητες..

Παράλληλα βέβαια έχω και πάρα πολλά νεύρα (με ξαναπιασαν)! 😂😂

@Fighter @Elk τέλεια νέα για τα μωράκια σας που πήραν θέση!!

@nanoukoκι εσένα θα έχει πάρει θέση θα δεις! Πώς το είπες αυτό το μενταγιόν;

Εγώ είναι να πάω για Doppler 11 του μήνα! Πιστεύω θα φανεί και αν έχει πάρει θέση και αν ανέβηκε ο πλακούντας! Ανυπομονώ!

 

Θα περιμένουμε και τα δικά σου νέα από την εξέταση κορίτσι μου μακάρι να να έχει ανεβει

εγω εχτές ειδα στην Doppler της κόρης μου έγραψε οπίσθιος πλακούντας χαμηλός αλλά δεν μου είπαν ότι υπήρχε θέμα για να γεννήσω φυσιολογικά ήταν άλλοι οι λόγοι που έκανα καισαρική 

σε αυτην ενώ ξεκίνησε χαμηλά τώρα γραφει οπίσθιος υψηλός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ωχ σε ταλαιπωρεί ακόμα ε; Δεν ξέρω καθόλου τι πρέπει να κανείς σε αυτήν την περίπτωση ρωτησες την γιατρό; Μηπως σου πει 2-3 πράγματα που μπορείς να κανείς ώστε να μπορείς να ανακουφιστείς 

Θα ρωτήσω την επόμενη εβδομάδα και τους 2. Ίσως ξεκινησω τίποτα τύπου maalox μόνο το βράδυ πριν τον ύπνο. Τι να πω! Θα δούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Katiana1987 είπε:

Θα ρωτήσω την επόμενη εβδομάδα και τους 2. Ίσως ξεκινησω τίποτα τύπου maalox μόνο το βράδυ πριν τον ύπνο. Τι να πω! Θα δούμε. 

Ναι ρώτησε μπορεί να υπάρχει κάτι που μπορείς να πάρεις είναι δύσκολο να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι ρώτησε μπορεί να υπάρχει κάτι που μπορείς να πάρεις είναι δύσκολο να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ 

Όντως. Κάνω που κάνω διαλλειματικό ύπνο... άμα κι αυτός είναι χάλια... ασ' τα να πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Όντως. Κάνω που κάνω διαλλειματικό ύπνο... άμα κι αυτός είναι χάλια... ασ' τα να πάνε!!!

Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεις ξανά τόσο! Ίσως ο γιατρός έχει κάποια συμβουλή ! Πάντως το να μην κοιμάσαι καλά είναι ότι χειρότερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Όντως. Κάνω που κάνω διαλλειματικό ύπνο... άμα κι αυτός είναι χάλια... ασ' τα να πάνε!!!

Εμένα πάλι με έχει πιάσει μια υπνηλία το ακριβώς αντίθετο δεν μπορω να σηκωθώ από το κρεβατι άλλο πράγμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εμένα πάλι με έχει πιάσει μια υπνηλία το ακριβώς αντίθετο δεν μπορω να σηκωθώ από το κρεβατι άλλο πράγμα

Χαχα πρέπει να είσαι η μόνη που το καταφέρνεις! 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εμένα πάλι με έχει πιάσει μια υπνηλία το ακριβώς αντίθετο δεν μπορω να σηκωθώ από το κρεβατι άλλο πράγμα

Ευχαριστησου το!!

Ρίξε έναν ύπνο και για μας!

Τι ωραία αίσθηση αυτή του να ξαπλώνεις και απλά να σε παίρνει ο ύπνος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

Χαχα πρέπει να είσαι η μόνη που το καταφέρνεις! 😀

 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ευχαριστησου το!!

Ρίξε έναν ύπνο και για μας!

Τι ωραία αίσθηση αυτή του να ξαπλώνεις και απλά να σε παίρνει ο ύπνος!!

Χαχαχαα προσπαθώ να ευχαριστηθώ τώρα που μπορω γιατί μετά αρχίζουν τα ξενύχτια 😅

Κουράζομαι και πολύ κοριτσια με το παιδί όμως δεν έχω και βοήθεια ίσως για αυτό κοιμάμαι έτσι 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

 

Χαχαχαα προσπαθώ να ευχαριστηθώ τώρα που μπορω γιατί μετά αρχίζουν τα ξενύχτια 😅

Κουράζομαι και πολύ κοριτσια με το παιδί όμως δεν έχω και βοήθεια ίσως για αυτό κοιμάμαι έτσι 🤷‍♀️

Καλέ, είσαι καλά;;; Δως του να καταλάβει!!! Κι εγώ αν δεν ταλαιπωριόμουν τόσο με το στομάχι μου, θα κοιμόμουν πολύ περισσότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η nanouko είπε:

και το είχες άγχος για τη θέση!! άντε τέλεια!! εγώ έμεινα κορίτσια να δούμε αν θα γυρίσει ο μπέμπης μου!! έχω ραντεβού στις 10 του μήνα.. αχ αργεί ακόμη.. να σου πω το κατάλαβες ότι γύρισε?

ευχηθείτε και για μένα παρακαλώ πολύυυυυυ 

Για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα😜πήγαμε στον γιατρό και μας το είπε το είδε δηλαδή στον υπέρηχο…εγώ είχα την εντύπωση οτι γυρίζει συνέχεια μια νιώθω τα πόδια πάνω στον θώρακα μία κάτω…αλλά μας είπε ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω η Μπέμπα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Fighter είπε:

Για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα😜πήγαμε στον γιατρό και μας το είπε το είδε δηλαδή στον υπέρηχο…εγώ είχα την εντύπωση οτι γυρίζει συνέχεια μια νιώθω τα πόδια πάνω στον θώρακα μία κάτω…αλλά μας είπε ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω η Μπέμπα 

Ίσως μπερδεύουν καμία φορά και οι μπουνίτσες από τα χέρια! Ωραία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως κορίτσια μου σας είπα πως μόνο απο το λόξυγγα καταλαβαίνω πια που είναι τι. Έχει δυναμώσει πολύ και οι μπουνίτσες με τις κλωτσιές μου φαίνονται το ίδιο. 

Σε άλλα νέα... 2ο άσχημο βράδυ στη σειρά... Η αυπνία χτυπάει κόκκινο! Κι είχα και πολύ κουραστική μέρα σήμερα... Τι άλλο να κάνω η δόλια μάνα to be;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Νέα απο τον μπαμπά της μπουμπούς μου. Μου έγραψε σε μήνυμα ότι δε θέλει να έχει καμία σχέση. Του έχω ζητήσει πολλές φορές να βρεθούμε αλλά φαίνεται πως δεν έχει τ' @@@δια να με αντιμετωπίσει απο κοντά. Την Παρασκευή θα πάω να τον βρω εκεί που δουλεύει. Πραγματικά κατάφερε να με εκνευρίσει πάρα πολύ! Μάλλον ήρθε η ώρα να δει και το άλλο μου πρόσωπο! Το Σάββατο έχει και τα γενέθλια του κι έχω σκοπό να του τα κάνω αξέχαστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ πάντως κορίτσια μου σας είπα πως μόνο απο το λόξυγγα καταλαβαίνω πια που είναι τι. Έχει δυναμώσει πολύ και οι μπουνίτσες με τις κλωτσιές μου φαίνονται το ίδιο. 

Σε άλλα νέα... 2ο άσχημο βράδυ στη σειρά... Η αυπνία χτυπάει κόκκινο! Κι είχα και πολύ κουραστική μέρα σήμερα... Τι άλλο να κάνω η δόλια μάνα to be;;;

Καλημερες!!Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση , υπνοε χαλια κ με διαλειμματα εδω και βδομαδες. Συνηθως ξυπναω απο την εντονη καουρα η τους πονους στα πλευρα. Παντως εγω τον ρωτησα και μου ειπε να παιρνω maalox και οτι δεν περνανε αυτα στον πλακουντα!!🤷‍♀️ Οποτε παιρνω το βραδυ σιγουρα κ μπορει κ μεσσ στη μερα γιατι πρεπει να ειμαι ξαπλα!!!Κουραγιο😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επαναφερω το θεμα για την ιδιωτικη φυλαξη βλαστοκυτταρων  Το εχει κανει καποια σε προηγουμενη γεννα η σκοπευει να το κανει? Ζοριζομαστε πολυ να αποφασισουμε, απο τη μια δεν μας περισσευουν κ εχει πανω απο 2000 κοστος για διδυμα απο την αλλη νιωθω τυψεις...Αν εχει καποια απαντηση απο τον γιατρο της η το εχει ψαξει πλιζ help😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gioher είπε:

Επαναφερω το θεμα για την ιδιωτικη φυλαξη βλαστοκυτταρων  Το εχει κανει καποια σε προηγουμενη γεννα η σκοπευει να το κανει? Ζοριζομαστε πολυ να αποφασισουμε, απο τη μια δεν μας περισσευουν κ εχει πανω απο 2000 κοστος για διδυμα απο την αλλη νιωθω τυψεις...Αν εχει καποια απαντηση απο τον γιατρο της η το εχει ψαξει πλιζ help😊

Κόριτσι μου καλημέρα. Σου είχαμε απαντήσει και την 1η φορά. Καμία μας δεν το έχει ψάξει και όσες είναι ήδη μανούλες δεν το έχουν κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Νέα απο τον μπαμπά της μπουμπούς μου. Μου έγραψε σε μήνυμα ότι δε θέλει να έχει καμία σχέση. Του έχω ζητήσει πολλές φορές να βρεθούμε αλλά φαίνεται πως δεν έχει τ' @@@δια να με αντιμετωπίσει απο κοντά. Την Παρασκευή θα πάω να τον βρω εκεί που δουλεύει. Πραγματικά κατάφερε να με εκνευρίσει πάρα πολύ! Μάλλον ήρθε η ώρα να δει και το άλλο μου πρόσωπο! Το Σάββατο έχει και τα γενέθλια του κι έχω σκοπό να του τα κάνω αξέχαστα!

Να κάνεις αυτό που θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Να σκεφτείς εσένα κ μόνο! Ότι μάλλον δεν θα είχε συμμετοχή στην ανατροφή του παιδιού μάλλον το φανταζοσουν βέβαια, αλλά αν εσύ θέλεις να μιλήσετε ναι να πας να τον βρεις οπωσδήποτε. Να πεις αυτά που θέλεις να πεις για να είσαι εντάξει μέσα σου. Κ μετά θα τον βρεις τον ρυθμό σου, θα δυσκολευτείς πιθανόν, αλλά θα τα καταφέρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gioher είπε:

Επαναφερω το θεμα για την ιδιωτικη φυλαξη βλαστοκυτταρων  Το εχει κανει καποια σε προηγουμενη γεννα η σκοπευει να το κανει? Ζοριζομαστε πολυ να αποφασισουμε, απο τη μια δεν μας περισσευουν κ εχει πανω απο 2000 κοστος για διδυμα απο την αλλη νιωθω τυψεις...Αν εχει καποια απαντηση απο τον γιατρο της η το εχει ψαξει πλιζ help😊

Κορίτσι μου εγω δεν ασχολήθηκα καν με αυτά να σου πω την αλήθεια δεν το έκανα ούτε  πρώτη εγκυμοσύνη αλλά ούτε και τώρα θα το κάνω δεν το έχω ψάξει όμως 

εχω την εντύπωση πως η φύλαξη ειναι για μερικά χρόνια τύπου 6-7 χρόνια μετά είναι άχρηστα και δεν ξέρω αν το ποσο που ζητάνε είναι για όλα τα χρόνια  ή στην πορεία ζητάνε και αλλά βλέπεις καλή ενημέρωση δεν υπάρχει όποτε ίσως να βρωμάει και λίγο η δουλειά 🤷‍♀️(άποψη μου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

@Katiana1987 για τον μπαμπά της μπουμπους σου δεν έχω να πω πολλά... Απαράδεκτη συμπεριφορά.. Κάνε ό,τι θεωρείς εσύ καλύτερο και φυσικά κοίτα πάνω απ' όλα εσένα και το μωράκι σου!!

Όσον αφορά τον ύπνο γενικά κι εγώ δυσκολεύομαι... Αυτό το βράδυ βέβαια κοιμήθηκα καλύτερα γιατί όλη τη μέρα έτρεχα με δουλειές και ήμουν και άυπνη οπότε ήμουν πολύ κουρασμένη..

Κάτι άσχετο: σεντονακια για την κούνια, πετσέτες κτλ από πού πήρατε/παίρνετε; Από καταστήματα με βρεφικά είδη; Από μαγαζιά με λευκά είδη (κεντια νεφ νεφ κτλ) ;

Θέλει η μαμά μου να πάμε να πάρουμε μερικά για δώρο για το μωρό και δεν ξέρω πού να πάμε (hondos center , Λητώ, prenatal, σε κανένα συνοικιακό με βρεφικά) ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

@Katiana1987 για τον μπαμπά της μπουμπους σου δεν έχω να πω πολλά... Απαράδεκτη συμπεριφορά.. Κάνε ό,τι θεωρείς εσύ καλύτερο και φυσικά κοίτα πάνω απ' όλα εσένα και το μωράκι σου!!

Όσον αφορά τον ύπνο γενικά κι εγώ δυσκολεύομαι... Αυτό το βράδυ βέβαια κοιμήθηκα καλύτερα γιατί όλη τη μέρα έτρεχα με δουλειές και ήμουν και άυπνη οπότε ήμουν πολύ κουρασμένη..

Κάτι άσχετο: σεντονακια για την κούνια, πετσέτες κτλ από πού πήρατε/παίρνετε; Από καταστήματα με βρεφικά είδη; Από μαγαζιά με λευκά είδη (κεντια νεφ νεφ κτλ) ;

Θέλει η μαμά μου να πάμε να πάρουμε μερικά για δώρο για το μωρό και δεν ξέρω πού να πάμε (hondos center , Λητώ, prenatal, σε κανένα συνοικιακό με βρεφικά) ;

Κορίτσι μου εμένα μου έδωσαν σεντονάκια και κουβερτάκια και πήρα κανά 2 απο Jumbo και κανά 2 απο ένα μαγαζί που έχει διάφορα... Δηλαδή απο εκεί που πήρα το καρότσι, την αλλαξιέρα και τέτοια πήρα και αδιάβροχα σεντόνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια ακους διπλασιασμούς κορίτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 🥰
    • Αννίτα μου εγώ έκανα από 4-5 τσιγάρα πριν μάθω την εγκυμοσύνη μου στα 23. Όμως επειδή κατάλαβα ότι είμαι έγκυος όταν ήμουν 8εβδ δυστυχώς μέχρι τότε εν άγνοια μου κάπνιζα.  κ λόγω αυτού εμφάνισα υψηλή αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες κ έπαιρνα Σαλοσπίρ μέχρι τον 9ο μήνα κ διατροφή χωρίς αλάτι.  Ήδη μέχρι την β επιπέδου οι μετρήσεις είχαν έρθει στα φυσιολογικά.  Σαφως κ μόλις έμαθα την εγκυμοσύνη κόπηκε  το τσιγάρο μαχαίρι κ δν ξανά έκανα από τότε ποτε.  Άλλωστε το έκανα πιο πολύ στην δουλειά ως διάλειμμα κ όχι πχ στο σπίτι. Ήταν μια συνήθεια απλά.    Το τσιγάρο ποτέ μα ποτέ δεν κάνει καλό. Δν ξέρω πως επιτρέπουν γιατροί το τσιγάρο όταν όντως με βάση τα επιστημονικά δεδομένα το έμβρυο επηρεάζεται. Η περίπτωση μου ήταν ένα από τα παραδείγματα.    μπράβο σ εσένα κ σε κάθε γυναίκα που κατάφερε και το έκοψε ενώ ήταν χρόνια καπνίστρια. Πραγματικά μπράβο! Δν είναι λίγο να ξέρεις ❤️
    • Το ξέρω ότι έκανες υπέρβαση και μπράβο σου γι αυτό. Καλό είναι να μην εξαντλούμε τον εαυτό μας, να βάζουμε κάποιο όριο. Το λέω και για μένα. Να είσαι καλά κορίτσι μου και να έρθει το παιδάκι σου, αν θελει ο Θεός, πιο εύκολα! Σε φιλώ!❤️
    • Αχ εγώ δεν ξέρω, άλλες φορές ανυπομονώ να τον αντικρύσω και άλλες σκέφτομαι πώς θα είναι που δεν θα τον έχω πια στην κοιλίτσα μου; Τρελό ε; Δεν ξέρω νομίζω θα πάθω σοκ εκείνη τη στιγμή, όταν το σκέφτομαι δακρύζω..είναι τόσο μεγάλη η συγκίνηση που δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ! Εν τω μεταξύ δε θέλω να με πάρουν τα ζουμιά τότε μπροστά στον γιατρό, ντρέπομαι 😀😀
    • Ναι κι εγώ έτσι αισθάνομαι και σκέψου ειμαι πιο πίσω σε βδομάδες απ' όλες σας!!  Μου φαίνονται ατελείωτες οι βδομάδες που έμειναν αν και το ξέρω ότι είναι λίγες!  Ευτυχώς είναι και οι ετοιμασίες και περνάνε οι μέρες! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...