Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

@Elk τους πρώτους μήνες όχι μωρομάντηλα; Τους πρώτους τρεις; Μετά τα τσίσα το σκούπιζες με πανάκι βρεγμένο και μετά με στεγνό ή το έπλενες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

@Elk ευχαριστούμε πολύ για τις λίστες! Κι εγώ θα τις κάνω screenshot! Βλέπω πολλά πράγματα που μας λένε να πάρουμε τελικά ίσως είναι πεταμένα χρήματα.. εγώ κορίτσια έχω έτοιμο τον φάκελο του μαιευτηρίου από χαρτιά τα δικά μας..τώρα αυτό που λέει ιατρικές εξετάσεις αυτά δεν τα έχει ο γιατρός; 

Κορίτσια εγω γράφω τι πήρα εγω εννοεται κάθε μαμα μπορεί να έχει πάρει διαφορετικά πράγματα και να την βόλεψαν αλλά πράγματα απλά να έχετε μια εικόνα περίπου μπορεί να έχω ξεχάσει και τίποτα θα δείτε και τις δικές σας ανάγκες 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nanouko είπε:

@Elk τους πρώτους μήνες όχι μωρομάντηλα; Τους πρώτους τρεις; Μετά τα τσίσα το σκούπιζες με πανάκι βρεγμένο και μετά με στεγνό ή το έπλενες; 

Τους πρώτους 3 μήνες εμένα με είπε όχι μωρομαντηλο το πλένεις το παιδί σε κάθε αλλαγής πάνας 

Στην αρχή κάνουν πολλά κακα 6 φορές την μέρα όποτε θέλει καλο πλύσιμο γιατί είναι διάρροια τα κακα 

εγω πχ το πρώτο διάστημα την έβαζα κάτω από την βρύση της κουζίνας και την έπλενα  

και μετά το βράδυ όλο το παιδί μπάνιο και κεφάλι πριν τον ύπνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Christi.D. είπε:

Ναι ισχύει 

Έχε χάρη που είμαι κι εγώ λίγο φοβιτσιαρα και λέω ας την ξανακάνω να είμαστε σίγουροι.

Ναι ούτε γυμναστική ούτε επαφές επιτρέπονται. Πάω και περπατάω λίγο στη γειτονιά αλλά για τη σκολίωση δεν βοηθάει και πολύ 

Τώρα θα κάνω υπομονή αναγκαστικά!!

Σε καταλαβαίνω εγω έχω θέμα με την μέση μου έχω κάνει χειρουργείο δησκοκηλη πριν καποια χρόνια 

Πήγε να το κανείς να μην έχεις και εσυ τον φόβο κορίτσι μου εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα 2 φορές καμπύλη αλλά αφού μου το ζήτησαν το έκανα και εγω 🤷‍♀️

Αλλά εμένα δεν βγήκε και καλή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk μου ευχαριστούμε πάρα πολύ γι' αυτές τις λίστες! Για τα χαρτιά του μαιευτηρίου "απογοητεύτηκα" λίγο! Αλλά θα το βρω φαντάζομαι μέχρι τότε τι θα πρέπει να έχω κι εγώ μαζί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Σε καταλαβαίνω εγω έχω θέμα με την μέση μου έχω κάνει χειρουργείο δησκοκηλη πριν καποια χρόνια 

Πήγε να το κανείς να μην έχεις και εσυ τον φόβο κορίτσι μου εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα 2 φορές καμπύλη αλλά αφού μου το ζήτησαν το έκανα και εγω 🤷‍♀️

Αλλά εμένα δεν βγήκε και καλή 

Ναι κι εγώ λέω καλύτερα να ξανακάνω το σημαντικό είναι να βγει καλή κι αν δεν βγει να το ξέρω για να προσέχω το τρώω! 

Υπομονή 

Τώρα πόσο έμεινε; Τρία μηνακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

@Elk μου ευχαριστούμε πάρα πολύ γι' αυτές τις λίστες! Για τα χαρτιά του μαιευτηρίου "απογοητεύτηκα" λίγο! Αλλά θα το βρω φαντάζομαι μέχρι τότε τι θα πρέπει να έχω κι εγώ μαζί μου.

Είχα λίγο χρόνο που κοιμόταν το παιδί και ειπα να στείλω να έχετε μια εικόνα στο περίπου 

κοριτσι μου τώρα για τα χαρτιά επλιζω να βγάλεις άκρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Christi.D. είπε:

Ναι κι εγώ λέω καλύτερα να ξανακάνω το σημαντικό είναι να βγει καλή κι αν δεν βγει να το ξέρω για να προσέχω το τρώω! 

Υπομονή 

Τώρα πόσο έμεινε; Τρία μηνακια!!!

Καλή θα βγει μωρέ εγω πιστεύω (από εμένα δηλαδή) ότι αν έχεις θεματάκι με ζαχαρο θα φαινόταν από την πρώτη φορά που εκανες καμπύλη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Είχα λίγο χρόνο που κοιμόταν το παιδί και ειπα να στείλω να έχετε μια εικόνα στο περίπου 

κοριτσι μου τώρα για τα χαρτιά επλιζω να βγάλεις άκρη 

Ε τι στο καλό;;; Τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει τα τελευταία χρόνια "μόνες" τους... Λογικά θα κάνω εξουσιοδότηση στη 2η μητέρα μου. Εκείνη τρέχει πάντα για τα χαρτιά στα νοσοκομεία! Και είναι και αυτή που θέλω να έχω παντού μαζί μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Katiana1987 είπε:

Ε τι στο καλό;;; Τόσες γυναίκες έχουν γεννήσει τα τελευταία χρόνια "μόνες" τους... Λογικά θα κάνω εξουσιοδότηση στη 2η μητέρα μου. Εκείνη τρέχει πάντα για τα χαρτιά στα νοσοκομεία!

Ναι κοριτσι μου δεν εισαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.. θα ρωτήσεις τι χαρτιά χρειάζεται στην περίπτωση σου να ξέρεις να τα ετοιμάσεις και αφού θα έχεις βοήθεια από την 2η μητέρα σου όλα καλα θα στα κάνει εκείνη τα χαρτιά φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι κοριτσι μου δεν εισαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.. θα ρωτήσεις τι χαρτιά χρειάζεται στην περίπτωση σου να ξέρεις να τα ετοιμάσεις και αφού θα έχεις βοήθεια από την 2η μητέρα σου όλα καλα θα στα κάνει εκείνη τα χαρτιά φαντάζομαι δεν θα υπάρχει θεμα

Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία του νοσοκομείου, λες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Το πλύσιμο πάει κ έρχεται..το σίδερο δεν αντέχεται.

Λέτε αν τα βαλω στεγνωτηριο να είναι οκ για την απολυμανση? Μήπως κ γλιτώσω το σίδερο? Εσύ έχεις στεγνωτηριο?

Όχι δεν έχω..θα σιδερωσω κανονικά τα πρώτα και μετά θα δω ..βλεποντας και κάνοντας..στο πρώτο με είχε πιάσει τρέλα τώρα είμαι πολύ πιο χαλαρή και δεν ξέρω κατά πόσο θα χω χρόνο με δύο παιδιά για σίδερο και τέτοια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στη γραμματεία του νοσοκομείου, λες;;;

Μπορείς όταν πας για επίσκεψη στην γιατρό να σε δει στο νοσοκομείο να ρωτήσεις που θα μπορούσες να ενημερωθείς για τα χαρτιά που χρειάζεται και να πας από κοντά να σου πουν 

Στην κλινική γίνετε μέσα η διαδικασία για να δηλώσεις το παιδί, σου βγάζουν αμκα του παιδιού εκεί και κανείς και την αίτηση για 2400 ευρώ που δίνουν επίδομα 

τωρα στο δημόσιο δεν γνωριζω τι γίνετε δεν έχω ρωτήσει και εγω ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Όχι δεν έχω..θα σιδερωσω κανονικά τα πρώτα και μετά θα δω ..βλεποντας και κάνοντας..στο πρώτο με είχε πιάσει τρέλα τώρα είμαι πολύ πιο χαλαρή και δεν ξέρω κατά πόσο θα χω χρόνο με δύο παιδιά για σίδερο και τέτοια..

Στο πρώτο και εγω τα σιδέρωνα τώρα βλέποντας και κάνοντας θα πάω

λογικα θα έχω και την μαμα μου στο σπίτι όταν γεννήσω όποτε αυτά θα τα αναλάβει αυτήν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πρώτη φορά που γέννησα (δημόσιο) σίγουρα μου είχαν ζητήσει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και μου φαίνεται τελευταίου εξαμήνου και ληξιαρχική πράξη γάμου..τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι

Κατά τ αλλά κάποια ρώτησε αλλά δε θυμάμαι θα ξεκινήσω να πλένω τον άλλο μήνα απλά τώρα έκατσα βρήκα τα ρουχαλακια τα διαλεξα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Στο πρώτο και εγω τα σιδέρωνα τώρα βλέποντας και κάνοντας θα πάω

λογικα θα έχω και την μαμα μου στο σπίτι όταν γεννήσω όποτε αυτά θα τα αναλάβει αυτήν 

Α μια χαρά τυχερή είσαι..κι εμείς μένουμε κοντά οπότε σίγουρα ένα μαγείρεμα θα μου το κάνει και ν ασχολούνται λίγο με τον μικρο..τ αλλά δε με νοιαζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η μαμά12345 είπε:

Α μια χαρά τυχερή είσαι..κι εμείς μένουμε κοντά οπότε σίγουρα ένα μαγείρεμα θα μου το κάνει και ν ασχολούνται λίγο με τον μικρο..τ αλλά δε με νοιαζουν

Εμένα κοντά δεν μένει αλλά θα έρθει να μείνει μαζί μας το πρώτο διάστημα να έχω μια βοήθεια στο σπίτι αλλά και παρέα γιατί ο αντρας μου δεν έχει πολύ άδεια θα πρέπει να γυρίσει στην δουλειά 

Αφού την έχεις κοντά είσαι τυχερη πολύ και μπορεί έστω ένα φαγητό να σου φέρνει είναι σωτήριο να έχεις ενα πιάτο φαει εκείνο το πρώτο δύσκολο  διάστημα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Ήρθα σήμερα για τις εξετάσεις και την καμπύλη..Δεν περνάει η ώρα με τίποτα..Ήπια τη γλυκόζη εύκολα σχετικά ,το περίμενα χειρότερο..Τώρα αναμονή κ μια κάποια πείνα 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η maroo8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήρθα σήμερα για τις εξετάσεις και την καμπύλη..Δεν περνάει η ώρα με τίποτα..Ήπια τη γλυκόζη εύκολα σχετικά ,το περίμενα χειρότερο..Τώρα αναμονή κ μια κάποια πείνα 😋

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου!

Καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου. Η πείνα νομίζω θα φτάσει κόκκινο... Υπομονή... Έχεις παρεούλα τουλάχστον;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου!

Καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου. Η πείνα νομίζω θα φτάσει κόκκινο... Υπομονή... Έχεις παρεούλα τουλάχστον;

Ευχαριστώ!! Όχι,μόνη μου ήρθα,άσε..😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Χρύσακι είπε:

Αρχίσατε πλύσιμο; 

Όχι ακόμα αλλά λέω μέσα στον Ιούνιο να ξεθάψω τα ρούχα κ να αρχίσω να τα πλένω σιγά σιγά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η maroo8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήρθα σήμερα για τις εξετάσεις και την καμπύλη..Δεν περνάει η ώρα με τίποτα..Ήπια τη γλυκόζη εύκολα σχετικά ,το περίμενα χειρότερο..Τώρα αναμονή κ μια κάποια πείνα 😋

Καλημέρααα, καλα αποτελεσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η maroo8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήρθα σήμερα για τις εξετάσεις και την καμπύλη..Δεν περνάει η ώρα με τίποτα..Ήπια τη γλυκόζη εύκολα σχετικά ,το περίμενα χειρότερο..Τώρα αναμονή κ μια κάποια πείνα 😋

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά εκεί που είσαι? Εμένα εδώ στην περιοχή μου κάνουν απεργία, είναι τώρα η 3η εβδομάδα κ δεν μπορώ να την κάνω. Εντωμεταξύ το παραπεμπτικο ισχύει ως τις 30/5. Αντε να δούμε πότε θα ανοίξουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maroo8 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήρθα σήμερα για τις εξετάσεις και την καμπύλη..Δεν περνάει η ώρα με τίποτα..Ήπια τη γλυκόζη εύκολα σχετικά ,το περίμενα χειρότερο..Τώρα αναμονή κ μια κάποια πείνα 😋

Καλημέρα καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου 

αχ η πείνα και εγω πεινουσα πολύ ειδικά όταν τελείως 

υπομονη που θα πάει θα περάσει η ώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά εκεί που είσαι? Εμένα εδώ στην περιοχή μου κάνουν απεργία, είναι τώρα η 3η εβδομάδα κ δεν μπορώ να την κάνω. Εντωμεταξύ το παραπεμπτικο ισχύει ως τις 30/5. Αντε να δούμε πότε θα ανοίξουν.

Ναι, κανονικά ανοιχτά είναι..από Λαμία είμαι..Μακάρι να ανοίξουν πριν λήξει το παραπεμπτικό σου να ξεμπερδευεις ,αν και στη χειρότερη θα μπορεί να στην γράψει ξανά φαντάζομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι δε το έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ ούτε ήξερα ότι υπάρχει... Απλά έμαθα για το 1 στις 4, εφόσον μου συνέβη κι εμένα. Τώρα όμως όπως λες πάμε γι αλλά, είμαστε εγκυουλες και προτεραιότητα έχει η ψυχική μας υγεία κι αρμονία ❤️ μας άξιζε αυτό το θαύμα και όλα θα πάνε καλά ✨🙏
    • Εμένα πρόσφατα ο σύντροφος μου έκανε υπερηχο και κάποιες εξετάσεις στον ανδρολογο ουρολόγο εδώ της περιοχής γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις αλλά τελικά ήταν όλα καλά απλά ήταν λίγο πιο βαριά η δουλειά και τον έπιασε κάπως ο πόνος χαμηλά , για σπερμοδιαγραμμα δεν ειχε πει κάτι,  όμως είχα ρωτήσει τον γιατρό αν αναλαμβάνει και από αυτά και θυμαμαι πως ναι , θα τον καλέσω ξανά την Δευτέρα,  όπως είπαν και τα κορίτσια ας ξεκινήσω με τον γιατρό της περιοχής και ύστερα βλέπουμε αν χρειαστεί και κάποιο κέντρο... Περιμέναμε πως το σποράκι θα μας έκανε την επίσκεψη του τόσο σύντομα όπως την πρώτη φορα αλλά μέχρις στιγμής αποτυχημένες προσπάθειες 
    • Κορίτσι μου Εμένα είναι πολύ πρόθυμος να προβεί σε εξετάσεις,  θα μιλήσω με τον ανδρολογο από Δευτέρα Εμείς είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήρθε εύκολα σε 2 μήνες που είχαμε ελεύθερες επαφές,  τώρα προσπαθούμε από Φλεβάρη που είχα και την αποξεση αλλά πιο στοχευμενες επαφές είχαμε τις 2 τελευταίες περιόδους που παρακολουθουσα την ωορρηξία με τεστακια 
    • Ααα εντάξει τότε δικαιολογούνται κάνε λίγο υπομονή θα στα στείλουν πιστεύουν σε λίγο καιρό  η σκόνη απλά δεν διαλύεται εύκολα τουλάχιστον στο δικό μου πληντηριο 
    • εε το αφήνω λίγο γιατί περάσανε ενα πρόβλημα υγείας...και δεν θέλω να τους επιβαρύνω επιπλέον...θα δείξει σε λίγο καιρό! εγω απορρυπαντικό που πήρε η πεθερά μου Αρκάδι...θα χρησιμοποιήσω αυτό για αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα το αλλάξω στην πορεία!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...