Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2024 🌈


Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Μωρέ άμα μείνουμε στα 12-14 κιλά καλά είναι... Γιατί ακούω κάτι 25-30 κι έχει φοβηθεί το μάτι μου!!!

Εχω φίλη που πήρε 30 κιλα και στις δυο εγκυμοσύνες της  εκείνη λέει έτρωγε κανονικά αλλά έβαζε πολύ εύκολα κιλά 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εχω φίλη που πήρε 30 κιλα και στις δυο εγκυμοσύνες της  εκείνη λέει έτρωγε κανονικά αλλά έβαζε πολύ εύκολα κιλά 🤷‍♀️

Αν είχε θυρεοειδή το καταλαβαίνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Barbiee είπε:

ναι μεγάλωσε αρκετά!

μαλλον θα μοιάζει και στον μπαμπα του κιόλας 😂

στη μύτη τουλάχιστον σίγουρα γιατί το ειδα ακόμα και εγώ 😂

τωρα η γιατρός μου ειπε σε 3 εβδομάδες περίπου για την  καμπύλη!

και επόμενο ραντεβού έχω στις 20 Μαϊου!

παρεπιπτόντως έχω πάρει μεχρι στιγμής 4.5 κιλά...εσεις με τα κιλά πως τα πάτε;

χαχαχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Ίδιος ο μπαμπάς του, μύτη και στόμα!! 

και κιλά κι εγώ εκεί γύρω στα 4! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2024 at 11:03 ΠΜ, ο/η Elk είπε:

Εμένα ο γιατρός ο πρώτος μου έδωσε Φολικο σίδηρο 

τωρα ο καινούργιος μου έδωσε + ασβεστιο που μάλλον πρέπει να έχει και μαγνήσιο μέσα αυτό αλλά είναι σε έλλειψη δεν το βρίσκω αυτό που μου έγραψε 

α εσείς συνεχίζετε ακόμη φιλικό? εμένα εδώ και κανένα μήνα περίπου μου το σταμάτησε.. είχε εκτοξευθεί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2024 at 10:11 ΠΜ, ο/η katerinayia είπε:

Καλώς ήρθες!

Θα σου πω εγώ τι θα έκανα, βέβαια κάθε μαμά έχει τον δικό της τρόπο. Για το μαιευτήριο είχα πάρει μόνο ένα φορμακι για την μέρα που θα φεύγαμε κ τα δικά μου πράγματα, ότι χρειαζόμουν. Εγώ πήρα μακρυμανικο γιατί είχα γεννήσει Απρίλιο κ μένω σε ορεινό μέρος. Τώρα εσύ λογικά θα θέλεις κοντομάνικο αλλά εξαρτάται κ που μένεις βέβαια. 

Για αρχή θα σου πρότεινα μα μην πάρεις το πολύ μικρό μέγεθος. Μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα κ είναι κρίμα να το βάλει μόνο 1-2 φορές. Ε κι ας είναι λίγο πιο φαρδουλα. Βέβαια αυτό εξαρτάται κ από το τι θα βολεύει καλύτερα κ σένα.

Όσο για πιπιλες κ μπιμπερό εγώ ή αλήθεια είναι ότι είχα, αλλά αν έχεις σκοπό να θηλάζεις αποκλειστικά ίσως απλά λειτουργήσουν ως πειρασμός αυτα😁 Αλλά όπως καταλαβαίνεις κ αυτό εξαρτάται από τι θέλεις να κάνεις.

Ότι άλλη απορία έχεις κ μπορώ να βοηθήσω, ευχαρίστως!

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι, έχεις δίκιο το 0 είναι πολύ μικρό και σε κάποιες εταιρείες ειδικά νομίζω ούτε σε νεογέννητο αν είναι τελειόμηνο θα κάνει! Η αλήθεια είναι ότι έχω δύο μπιμπερό και δύο πιπίλες που μου κάνανε δώρο σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα αλλά σκοπεύω να θηλάσω αποκλειστικά αν έχω τη δυνατότητα οπότε θα τα βάλω παραμέρα στο ντουλάπι..🙂Φαντάζομαι θήλαστρο όμως θα π΄ρέπει να αγοράσω!? Διάβασα ότι καλύτερα να είναι διπλό για να βγάζω ταυτόχρονα από τα δύο! Και αποστειρωτή?Γενικά αυτό με αγχώνει, να έχω τα απαραίτητα από πριν, γτ τότε φαντάζομαι δε θα 'χω χρόνο να ψάχνω στο ίντερνετ.. εκτός κι αν έχω αποθηκευμένη μια λίστα με τις επιλογές μου οπότε θα είναι μόνο να κάνω την πληρωμή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Αν είχε θυρεοειδή το καταλαβαίνω!

Όχι τίποτα δεν είχε ούτε θυρεοειδή ούτε ζαχαρο ήταν και μικρη και πιο μικρή οταν εκανε το πρώτο παιδί 25 χρόνων δεν ξέρω αν παίζει ρόλο οργανισμός γιατί ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν παρά πολύ αδύνατη είναι και ψηλή εεε μετά τις εγκυμοσύνες βέβαια έχει παχύνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όχι τίποτα δεν είχε ούτε θυρεοειδή ούτε ζαχαρο ήταν και μικρη και πιο μικρή οταν εκανε το πρώτο παιδί 25 χρόνων δεν ξέρω αν παίζει ρόλο οργανισμός γιατί ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν παρά πολύ αδύνατη είναι και ψηλή εεε μετά τις εγκυμοσύνες βέβαια έχει παχύνει 

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία! Δεν πιστεύω τότε ότι έτρωγε κανονικά όπως πριν... Δε γίνεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία! Δεν πιστεύω τότε ότι έτρωγε κανονικά όπως πριν... Δε γίνεται! 

Τι να σου πω δεν ξέρω 🤷‍♀️ σπίτι της δεν ήμουν να ξέρω τι έκανε αλλά έτσι έλεγε πάντως για να πάρεις 30 κιλά νομίζω θέλει μεγάλη προσπάθεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Τι να σου πω δεν ξέρω 🤷‍♀️ σπίτι της δεν ήμουν να ξέρω τι έκανε αλλά έτσι έλεγε πάντως για να πάρεις 30 κιλά νομίζω θέλει μεγάλη προσπάθεια 

Μπορεί να το έκανε κρυφά ή να έτρωγε μόνο "βλακείες" με πολλές θερμίδες και λιπαρά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι, έχεις δίκιο το 0 είναι πολύ μικρό και σε κάποιες εταιρείες ειδικά νομίζω ούτε σε νεογέννητο αν είναι τελειόμηνο θα κάνει! Η αλήθεια είναι ότι έχω δύο μπιμπερό και δύο πιπίλες που μου κάνανε δώρο σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα αλλά σκοπεύω να θηλάσω αποκλειστικά αν έχω τη δυνατότητα οπότε θα τα βάλω παραμέρα στο ντουλάπι..🙂Φαντάζομαι θήλαστρο όμως θα π΄ρέπει να αγοράσω!? Διάβασα ότι καλύτερα να είναι διπλό για να βγάζω ταυτόχρονα από τα δύο! Και αποστειρωτή?Γενικά αυτό με αγχώνει, να έχω τα απαραίτητα από πριν, γτ τότε φαντάζομαι δε θα 'χω χρόνο να ψάχνω στο ίντερνετ.. εκτός κι αν έχω αποθηκευμένη μια λίστα με τις επιλογές μου οπότε θα είναι μόνο να κάνω την πληρωμή..

Να πω εγω που θήλασα αποκλείστηκα 13 μήνες πως δεν πήρα ποτε θηλαστρο επισης ούτε αποστειρωτη 

Το θηλαστρο είναι μεγάλη παγίδα δεν το χρησιμοποιούμε ποτε στην αρχή ο σκοπός του κανονικά είναι όταν το γαλα εδραιωθεί και θέλεις πχ να επιστρέψεις στην δουλειά σου να βγάζεις γαλα ώστε να αφήνεις στο σπίτι να το δίνει κάποιος άλλος

Αν το κανείς στην αρχή το θηλαστρο μπορεί να έχεις αποτελέσματα που δεν θέλεις όπως να κοπεί το γαλα σου ή να αυξήσεις την παραγωγή που και αυτό είναι κακο γιατί μπορεί να πάθεις μαστίτιδα 

Αποστειρωτη δεν χρειάζεται αν θηλάσεις δεν θα έχεις κάτι να αποστειρώνεις και αν θες να αποστειρώσεις κάτι μια κατσαρόλα με βραστό νερό κάνει μια χαρά δουλειά 😊 άσε που μέχρι τους πρώτους 3 μήνες θέλουν αποστείρωση τα πράγματα τους μετά σταματαει και αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nanouko είπε:

α εσείς συνεχίζετε ακόμη φιλικό? εμένα εδώ και κανένα μήνα περίπου μου το σταμάτησε.. είχε εκτοξευθεί! 

Ναι παίρνω ακόμα όχι ότι μου έκανε και εξετάσεις να δούμε που έχει πάει, έτσι τα παίρνουμε μπορεί και να μην χρειάζεται αλλά τέλος πάντων 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ μπορεί να είμαι 4.5 πάνω.. αλλά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με +10 απο τα φυσιολογικά μου..τα οποια τα εβαλα απο Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη... οπότε μου είναι δύσκολη η όλη αλλαγη στο σώμα μου... δηλαδή ήμουν πάντα γύρω στα 58 και τώρα είμαι 72.5🤷🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η katerinayia είπε:

Τέλεια, μια χαρά τα πάει το μωράκι σου!

Εγώ πάλι από κιλά επειδή έχω ήδη πολλά παραπάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης πάω σε διατροφολόγο κ δεν έχω βάλει καθόλου. Ίσα ίσα στην αρχή είχα χάσει κ 3 κιλά. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι γιατί δεν με παίρνει να βαλω πολλά.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έβαλα 26 ολόκληρα κιλά, αλλά είχα ξεκινήσει πολύ λιγότερα από τώρα!

Κοιτα αν ξεκινάς από χαμηλά σε παίρνει να πας και κάπως παρά πάνω αλλά γενικα βάζουν χερι οι γιατροί είναι αλήθεια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Barbiee είπε:

εγώ μπορεί να είμαι 4.5 πάνω.. αλλά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με +10 απο τα φυσιολογικά μου..τα οποια τα εβαλα απο Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη... οπότε μου είναι δύσκολη η όλη αλλαγη στο σώμα μου... δηλαδή ήμουν πάντα γύρω στα 58 και τώρα είμαι 72.5🤷🤷

Εεε θέλει λίγο προσοχή γιατί καποιες τα χάνουν εύκολα τα κιλά καποιες πάλι όχι μετά θα είναι ζόρικο εμένα το σωμα μου μετά την εγκυμοσύνη άλλαξε πολύ και η αληθεια είναι δεν θα επανέλθει  κιολας όχι μόνο από θέμα κιλών αλλά έχω κάνει και λίγο περιφέρεια ενώ δεν είχα άνοιξε η λεκάνη 🤷‍♀️ εεε αυτό δεν μαζεύει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2024 at 9:58 ΠΜ, ο/η katerinayia είπε:

Το μαγνήσιο υποτίθεται  βοηθαει στις κράμπες! Παίρνεις? Εμένα έχει σίγουρα 1-1,5 μήνα που μου το ξεκίνησε. Ακόμα δεν έχω θέμα με κράμπες, βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το μαγνήσιο η ούτως ή άλλως δεν θα είχα ακόμα!

Ναι το ξέρω πως βοηθάει αλλά δεν μου έχει δώσει γιατί την τελευταία φορά που πήγα δεν είχα θέμα με κραμπες τώρα άρχισαν όποτε λογικά θα παρω όταν πάω ξανά θα του το πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nanouko είπε:

α εσείς συνεχίζετε ακόμη φιλικό? εμένα εδώ και κανένα μήνα περίπου μου το σταμάτησε.. είχε εκτοξευθεί! 

Εγώ παίρνω ούτως ή άλλως κοπέλα μου γιατί έχω χαμήλο σίδηρο και χαμηλή φεριτίνη. Οπότε ούτε που το σκεφτόμαστε να το κόψουμε με αιματοκρίτη 33 στις τελευταιές εξετάσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Barbiee είπε:

εγώ μπορεί να είμαι 4.5 πάνω.. αλλά ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με +10 απο τα φυσιολογικά μου..τα οποια τα εβαλα απο Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη... οπότε μου είναι δύσκολη η όλη αλλαγη στο σώμα μου... δηλαδή ήμουν πάντα γύρω στα 58 και τώρα είμαι 72.5🤷🤷

Κι εγώ 58-59 παίζω χρόνια τώρα. Στο πρώτο ζύγισμα μετά τη θετική χοριακή ήμουν 60. Και τώρα 64-64,5... Σε καταλαβαίνω αλλά υπομονή. Δεν είναι ώρα τώρα για δίαιτα για να χάσεις κιλά. Ας έρθει το μπεμπέ με το καλό και βλέπεις μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Να πω εγω που θήλασα αποκλείστηκα 13 μήνες πως δεν πήρα ποτε θηλαστρο επισης ούτε αποστειρωτη 

Το θηλαστρο είναι μεγάλη παγίδα δεν το χρησιμοποιούμε ποτε στην αρχή ο σκοπός του κανονικά είναι όταν το γαλα εδραιωθεί και θέλεις πχ να επιστρέψεις στην δουλειά σου να βγάζεις γαλα ώστε να αφήνεις στο σπίτι να το δίνει κάποιος άλλος

Αν το κανείς στην αρχή το θηλαστρο μπορεί να έχεις αποτελέσματα που δεν θέλεις όπως να κοπεί το γαλα σου ή να αυξήσεις την παραγωγή που και αυτό είναι κακο γιατί μπορεί να πάθεις μαστίτιδα 

Αποστειρωτη δεν χρειάζεται αν θηλάσεις δεν θα έχεις κάτι να αποστειρώνεις και αν θες να αποστειρώσεις κάτι μια κατσαρόλα με βραστό νερό κάνει μια χαρά δουλειά 😊 άσε που μέχρι τους πρώτους 3 μήνες θέλουν αποστείρωση τα πράγματα τους μετά σταματαει και αυτό 

Κι εγώ εκεί που σκεφτόμουν να τα πάρω απο νωρίς... μετά το σεμινάριο θηλασμού που έκανα, κατάλαβα ότι μπορεί και να μη χρειαστώ καν θήλαστρο και αποστειρωτή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ναι το ξέρω πως βοηθάει αλλά δεν μου έχει δώσει γιατί την τελευταία φορά που πήγα δεν είχα θέμα με κραμπες τώρα άρχισαν όποτε λογικά θα παρω όταν πάω ξανά θα του το πω 

Ναι ναι να του το αναφέρεις. Αφού μπορεί να σε βοηθήσει γιατί να μην τα πάρεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η katerinayia είπε:

Ναι ναι να του το αναφέρεις. Αφού μπορεί να σε βοηθήσει γιατί να μην τα πάρεις? 

Θα το παρω 😊αλλά πρέπει πρώτα να μιλήσω με τον γιατρό μου όταν πάω από κοντά στο ραντεβού θα του το πω να μου πει πιο να παρω και να μου το γράψει νομίζω γράφετε το μαγνήσιο.. απλά είμαι στην φάση που αλλαζω γυναικολόγο τώρα και δεν θέλω να τα μπλεκω όποτε θα περιμένω το ραντεβού μου  να τα κανονίσω από κοντά με τον καινούργιο πλέον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2024 at 2:55 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Να πω εγω που θήλασα αποκλείστηκα 13 μήνες πως δεν πήρα ποτε θηλαστρο επισης ούτε αποστειρωτη 

Το θηλαστρο είναι μεγάλη παγίδα δεν το χρησιμοποιούμε ποτε στην αρχή ο σκοπός του κανονικά είναι όταν το γαλα εδραιωθεί και θέλεις πχ να επιστρέψεις στην δουλειά σου να βγάζεις γαλα ώστε να αφήνεις στο σπίτι να το δίνει κάποιος άλλος

Αν το κανείς στην αρχή το θηλαστρο μπορεί να έχεις αποτελέσματα που δεν θέλεις όπως να κοπεί το γαλα σου ή να αυξήσεις την παραγωγή που και αυτό είναι κακο γιατί μπορεί να πάθεις μαστίτιδα 

Αποστειρωτη δεν χρειάζεται αν θηλάσεις δεν θα έχεις κάτι να αποστειρώνεις και αν θες να αποστειρώσεις κάτι μια κατσαρόλα με βραστό νερό κάνει μια χαρά δουλειά 😊 άσε που μέχρι τους πρώτους 3 μήνες θέλουν αποστείρωση τα πράγματα τους μετά σταματαει και αυτό 

πολύ χρήσιμες πληροφορίες και δεν τις ήξερα! ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2024 at 4:46 ΜΜ, ο/η Katiana1987 είπε:

Κι εγώ εκεί που σκεφτόμουν να τα πάρω απο νωρίς... μετά το σεμινάριο θηλασμού που έκανα, κατάλαβα ότι μπορεί και να μη χρειαστώ καν θήλαστρο και αποστειρωτή...

αξίζει το σεμινάριο? έχω βρει κι εγώ ένα που κοστίζει νομίζω κάπου 30- 50 ευρώ.. δε θυμάμαι ποιο από τα δύο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2024 at 4:41 ΜΜ, ο/η Katiana1987 είπε:

Εγώ παίρνω ούτως ή άλλως κοπέλα μου γιατί έχω χαμήλο σίδηρο και χαμηλή φεριτίνη. Οπότε ούτε που το σκεφτόμαστε να το κόψουμε με αιματοκρίτη 33 στις τελευταιές εξετάσεις!!!

εμένα μου συνεχίζει μόνο σίδηρο δύο φορές τις μέρα.. κι εγώ χαμηλό.. από την αρχή της εγκυμοσύνης 30.. περιμένω να δω τις επόμενες αίματος.. αλήθεια φιλικό ξέρεις πόσο έχεις? εγώ αρχές τρίτου μήνα 54 και 19η εβδομάδα πήγε 98..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2024 at 6:57 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

@Elk  ΠΗΤ 23/8   Κοριτσάκι 🩷

@Katiana1987   ΠΗΤ 23/8  Κοριτσάκι 🩷

@Christine PilatesΠΗΤ 20/8  Αγοράκι 🩵

@ΜΑΡΘΑΑ_61 ΠΗΤ 13/8  Αγορακι 🩵 

@Fighter    ΠΗΤ  6/8  Κοριτσάκι 🩷

@Barbiee   ΠΗΤ 27/8  Αγορακι 🩵

@Demy93   ΠΗΤ 3/8  Αγορακι 🩵 

@Χρύσακι   ΠΗΤ 22/8 Κοριτσάκι 🩷

@katerinayia  ΠΗΤ 28/8 

@Benar  ΠΗΤ 1/8 Κοριτσάκι 🩷

@Magda zi  ΠΗΤ 31/8  Αγορακι 🩵

@μαμά12345  ΠΗΤ 10/8 Αγορακι 🩵

@nanouko  ΠΗΤ  14/8 Αγορακι 🩵

Επιτέλους μπορεί να συμπληρωθεί ο πίνακας! Κοριτσάκι κ εμεις❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...