Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορίες για τοκετό στο "Αλεξάνδρα"


AvocadoMama

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Πρόκειται να γεννήσω στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα και ήθελα τα φώτα σας, αν κάποια από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία τοκετού εκεί.

Επιτρέπεται ο μπαμπάς ως συνοδός; 

Επιτρέπονται τα επισκεπτήρια;

Μια γνωστή μου είπε να πάρω μαζί μπιμπερο και φόρμουλα σε περίπτωση που χρειαστεί. Μου φάνηκε υπερβολικό... Τι λέτε;

Εσείς μείνατε σε μονοκλινο ή δίκλινο; 

Υπάρχει λίστα με τα πράγματα που πρέπει να έχω μαζί μου;

Κανουμε ήδη μαθήματα προετοιμασίας στη Φαιναρέτη, αλλά θα ήθελα μια γνώμη από κάποια με προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο νοσοκομείο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Γέννησα πριν 3 μέρες στο Αλεξάνδρας και περιμένω να πάρω εξιτήριο. Είναι η δεύτερη μου γέννα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο και η γενική εικόνα που έχω δεν έχει αλλάξει.Η παρακολούθηση όλη της εγκυμοσύνης μου έγινε στο νοσοκομείο καθώς και οι υπέρηχοι και η αμνιοπαρακέντηση. Και οι δύο τοκετοί μου έγιναν με φυσιολογικό τρόπο μετά από πολύωρη επιμονή του γυναικολόγου μου. Έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις επισκληριδειο αναισθησία. Η διαμονή μου έγινε την πρώτη φορά σε μονόκλινο και τώρα σε δίκλινο στην πτέρυγα Λαμπράκη. Τα μονοκλινα είναι λίγα και δεν είναι σίγουρο ότι είναι πάντα διαθέσιμα. Τα δίκλινα είναι αρκετά καλά αλλά έχει να κάνει και με ποιον είσαι στο ίδιο δωμάτιο. Το βράδυ μπορεί να κάτσει σύνοδος μόνο γυναίκα αλλά όλη την άλλη ημέρα μπορεί να είναι ο άνδρας σου. Επισκεπτήριο είναι κάθε μέρα 12-2 και 5-8 αυστηρά και αφήνουν έναν έναν να μπαίνει στα δωμάτια αυστηρά μάσκα. Γενικά είναι αυστηροί εάν βλέπουν μεγάλο μπουγιο...και καλά κάνουν. Οι μαίες και οι πολλές εκπαιδευόμενος είναι συνεχώς δίπλα σου να σε στηρίξουν και ένα σε εκπαιδεύσουν στον θηλασμό και στην φροντίδα του βρέφους- το οποίο παρεμπιπτόντως είναι συνεχώς μαζί σου στο δωμάτιο. Εάν δεν μπορείς ή θέλεις να θηλάσεις σου παρέχουν αυτοί φόρμουλα. Και οι παιδίατροι νεογνολογοι συνεχώς έρχονται και ελέγχουν τα μωρα, κάτι που σου εμπνέει τεράστια ασφάλεια. Πρέπει να αναλάβεις εσύ να φέρεις πράγματα για το μωρό και για τον εαυτό σου. Για το μωρό πρέπει να έχεις περίπου 6 σεντονακια , 6 πετσετουλες, 2 μπουρζουαζία, 5 πάνες αγκάλιας, 2 σελτεδακια, 7 εσωτερικά βαμβακερα κοντομανικα κορμακια, 7 βαμβακερα εξωτερικα ολόσωμα κορμάκια όχι πολύ χοντρά γιατί μέσα στο νοσοκομείο έχει συνεχώς 23 βαθμούς, ,φαντασία για τα χέρια, 2 λεπτές κουβερτουλες και μια πιο χοντρη. Πάνες, σαπούνια και είδη περιποίησης μπάνιου στα παρέχουν αυτοί. Καλό είναι να πάρεις και μαξιλάρι θηλασμού. Σχετικά με τα δικά σου πράγματα, 2-3 ζευγάρια λεπτές πυτζάμες ή νυχτικά με κουμπιά, 1 ρόμπα, παντόφλες, σαγιονάρες για το μπάνιο, σουτιέν θηλασμού, βρακάκια και πάνες λοχείας, σαμπουάν αφρολουτρο, οδοντόκρεμα, φορτιστή προσωπικά είδη και κάνα χαρτί υγείας. Θα δεις βέβαια τι θα θέλεις επιπλέον και στο φέρνουν.

Είναι ένα εξαιρετικό μαιευτήριο με έμπειρους και πλήρως καταρτισμένους γυναικολόγος, μαίες και παιδιάτρους. Η εμπειρία που διαθέτουν δεν συγκρίνεται με τα ιδιωτικά μαιευτήρια. Βέβαια η παλαιές υποδομές σε κάποια βέβαια τμήματα και ο όγκος των ασθενών που δέχονται κάθε μέρα μπορεί να σε δυσκολέψει κάποιες φορές αλλά αυτό που μετράει είναι να νιώθεις ασφαλής εσύ και το μωρό σου και να εξυπηρετήσε από εξαιρετικούς επιστήμονες και προσιτούς ανθρώπους. Βέβαια υπάρχουν -ευτυχώς λίγες εξαιρέσεις- και νοσοκομειακοι που μπορεί να σε βγάλουν εκτός εαυτού αλλά δεν είναι ο κανόνας. Το Αλεξάνδρας είναι μεγάλο σχολείο στην μαιευτική και την γυναικολογία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2024 at 4:12 ΠΜ, ο/η barb2019 είπε:

Καλησπέρα,

Γέννησα πριν 3 μέρες στο Αλεξάνδρας και περιμένω να πάρω εξιτήριο. Είναι η δεύτερη μου γέννα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο και η γενική εικόνα που έχω δεν έχει αλλάξει.Η παρακολούθηση όλη της εγκυμοσύνης μου έγινε στο νοσοκομείο καθώς και οι υπέρηχοι και η αμνιοπαρακέντηση. Και οι δύο τοκετοί μου έγιναν με φυσιολογικό τρόπο μετά από πολύωρη επιμονή του γυναικολόγου μου. Έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις επισκληριδειο αναισθησία. Η διαμονή μου έγινε την πρώτη φορά σε μονόκλινο και τώρα σε δίκλινο στην πτέρυγα Λαμπράκη. Τα μονοκλινα είναι λίγα και δεν είναι σίγουρο ότι είναι πάντα διαθέσιμα. Τα δίκλινα είναι αρκετά καλά αλλά έχει να κάνει και με ποιον είσαι στο ίδιο δωμάτιο. Το βράδυ μπορεί να κάτσει σύνοδος μόνο γυναίκα αλλά όλη την άλλη ημέρα μπορεί να είναι ο άνδρας σου. Επισκεπτήριο είναι κάθε μέρα 12-2 και 5-8 αυστηρά και αφήνουν έναν έναν να μπαίνει στα δωμάτια αυστηρά μάσκα. Γενικά είναι αυστηροί εάν βλέπουν μεγάλο μπουγιο...και καλά κάνουν. Οι μαίες και οι πολλές εκπαιδευόμενος είναι συνεχώς δίπλα σου να σε στηρίξουν και ένα σε εκπαιδεύσουν στον θηλασμό και στην φροντίδα του βρέφους- το οποίο παρεμπιπτόντως είναι συνεχώς μαζί σου στο δωμάτιο. Εάν δεν μπορείς ή θέλεις να θηλάσεις σου παρέχουν αυτοί φόρμουλα. Και οι παιδίατροι νεογνολογοι συνεχώς έρχονται και ελέγχουν τα μωρα, κάτι που σου εμπνέει τεράστια ασφάλεια. Πρέπει να αναλάβεις εσύ να φέρεις πράγματα για το μωρό και για τον εαυτό σου. Για το μωρό πρέπει να έχεις περίπου 6 σεντονακια , 6 πετσετουλες, 2 μπουρζουαζία, 5 πάνες αγκάλιας, 2 σελτεδακια, 7 εσωτερικά βαμβακερα κοντομανικα κορμακια, 7 βαμβακερα εξωτερικα ολόσωμα κορμάκια όχι πολύ χοντρά γιατί μέσα στο νοσοκομείο έχει συνεχώς 23 βαθμούς, ,φαντασία για τα χέρια, 2 λεπτές κουβερτουλες και μια πιο χοντρη. Πάνες, σαπούνια και είδη περιποίησης μπάνιου στα παρέχουν αυτοί. Καλό είναι να πάρεις και μαξιλάρι θηλασμού. Σχετικά με τα δικά σου πράγματα, 2-3 ζευγάρια λεπτές πυτζάμες ή νυχτικά με κουμπιά, 1 ρόμπα, παντόφλες, σαγιονάρες για το μπάνιο, σουτιέν θηλασμού, βρακάκια και πάνες λοχείας, σαμπουάν αφρολουτρο, οδοντόκρεμα, φορτιστή προσωπικά είδη και κάνα χαρτί υγείας. Θα δεις βέβαια τι θα θέλεις επιπλέον και στο φέρνουν.

Είναι ένα εξαιρετικό μαιευτήριο με έμπειρους και πλήρως καταρτισμένους γυναικολόγος, μαίες και παιδιάτρους. Η εμπειρία που διαθέτουν δεν συγκρίνεται με τα ιδιωτικά μαιευτήρια. Βέβαια η παλαιές υποδομές σε κάποια βέβαια τμήματα και ο όγκος των ασθενών που δέχονται κάθε μέρα μπορεί να σε δυσκολέψει κάποιες φορές αλλά αυτό που μετράει είναι να νιώθεις ασφαλής εσύ και το μωρό σου και να εξυπηρετήσε από εξαιρετικούς επιστήμονες και προσιτούς ανθρώπους. Βέβαια υπάρχουν -ευτυχώς λίγες εξαιρέσεις- και νοσοκομειακοι που μπορεί να σε βγάλουν εκτός εαυτού αλλά δεν είναι ο κανόνας. Το Αλεξάνδρας είναι μεγάλο σχολείο στην μαιευτική και την γυναικολογία. 

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τις πληροφορίες! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η AvocadoMama είπε:

Ευχαριστώ τόσο πολύ για τις πληροφορίες! ❤️

Με το καλό το μωράκι σου, όλα να πάνε κατ'ευχην!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Raf123 ποτε θα μας αποκαλύψεις το φύλο;;;; Ποτε θα κρυφοκοιτάξεις το χαρτάκι;;;;;
    • Καλά έχω κοιλιά που είχα στην πρώτη στον 6 μήνα. Αλλά και στον δεύτερο είχα γενικά πολύ μεγαλύτερη κοιλιά απ το πρώτο.  Ευτυχως λόγω διατροφής για τον διαβήτη δεν έχω πάρει κιλά μόνο τούρλωσα 🤣🤣🤣🤣 Γύρω στις 18 με 20 εβδομάδες θυμάμαι κι εγώ αλλά ανυπομονώ… μου αρέσει αυτή η αίσθηση!!!!!
    • Εμένα έχει κόψει γεύματα με γάλα.. πίνει τη μισή ποσότητα πλέον απ' ότι έπινε πριν. Πάει πολύ καλά το blw! Τρώει τα πάντα μόνος του και δε κάνει gagging αλλά εννοείται ότι κάθε φορά γίνεται σα λαδοποντικας 🤣 γιατί τρίβει τα μαλλιά του στα λάδια 🤯 οπότε σχεδόν μετά το μεσημεριανό κάνει μπάνιο 🤣  Πέρασε όντως ο καιρός.... Κι ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το ζω και δεν είναι όνειρο.... 💙  Δεν είμαστε σίγουροι αν θέλουμε 2ο παιδί, ίσως μετά από 3-4 χρόνια.... Ήταν πολλά τα χρόνια που κάναμε εξωσωματική οπότε θέλουμε λίγο να ηρεμήσουμε και να ευχαριστηθουμε αυτό που ζούμε τώρα! Να ξεπεταχτεί ο μικρός και βλέπουμε...   
    • καλημέρα κορίτσια πως είστε ; Εγω θα έλεγα να παρεις αυτήν που σου άρεσε και αν είναι και η πιο οικονομική ακόμα καλύτερα 😊
    • Κι εμένα! Τούρλα! Κι επειδή δεν είχα εμετούς, τα χω πάρει τα 3.5 kg μου. Δε θέλω να ξέρω πόσο θα πάει αυτό το τρίμηνο με τους ρυθμούς που τα παίρνω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...