Μετάβαση σε περιεχόμενο

12 μέρες πίσω στην κύηση


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια έχω αγχωθεί παρά πολύ πήγαμε για υπέρηχο και ενώ θα έπρεπε να ήμουν 7.6 εβδομάδων με έβγαλε 6.4 εδομαδων στον υπέρηχο … τι νομίζετε έχει τύχη  σε κάποια ;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mariaoz είπε:

Γεια σας κορίτσια έχω αγχωθεί παρά πολύ πήγαμε για υπέρηχο και ενώ θα έπρεπε να ήμουν 7.6 εβδομάδων με έβγαλε 6.4 εδομαδων στον υπέρηχο … τι νομίζετε έχει τύχη  σε κάποια ;

 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου τι κύκλο έχεις ; 
Αυτό συνήθως γίνεται σε γυναίκες που έχουμε μεγάλους κύκλους  και κάνουμε αργά ωορρηξία 

εγω πχ που δεν έχω σταθερό κύκλο κάνω τεστ ωορρηξιας για να βρω την ωορρηξία θετικό τεστ είχα 22 & 23 ημέρα του κύκλου υπόθετο σύλληψη είχα την 24 ημέρα του κύκλου μου αρα θεωρητικά είμαι 10 μερες πίσω γιατί οι γιατροί μετράνε ότι οι γόνιμες μερες είναι 13-14 ημέρα 😊 

δεν είναι πρόβλημα να είσαι καποιες μερες  πίσω μην σε ανησυχεί, το μόνο που εχει σημασία  είναι το έμβρυο αναπτύσσετε σωστά.. με το καλό να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη  🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Mariaoz είπε:

Γεια σας κορίτσια έχω αγχωθεί παρά πολύ πήγαμε για υπέρηχο και ενώ θα έπρεπε να ήμουν 7.6 εβδομάδων με έβγαλε 6.4 εδομαδων στον υπέρηχο … τι νομίζετε έχει τύχη  σε κάποια ;

 

 

Κορίτσι μου ισχύει ακριβώς αυτό που λέει η κοπέλα πάνω. Ο τρόπος που μετράνε την κύηση ειναι σύμφωνος με κύκλο 28 ημερών. Αν έχεις ασταθή, μεγαλύτερο ή μικρότερο κύκλο είσαι εκτός των υπολογισμών τους. Στην αυχενική θα δείτε πώς θα μετράτε όντως την κύηση. Να πω κιόλας ότι αυτά αλλάζουν γιατί εγώ στο πρώτο ραντεβού φαινομουν να είμαι λίγες μέρες λιγότερο (που λογικό ήταν γιατί είχα θετικό ωορρηξιας 17η μέρα άρα λογικά είχα ωορρηξία 18η) και μετά φαινόταν να είμαι στις σωστές ημέρες και μου έλεγαν οι γιατροί ότι μπορεί να μην ίσχυαν τα τεστ ωορρηξίας. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Δεν είναι ακριβή πράγματα αυτά. Θα βλέπετε ραντεβού το ραντεβού αν αναπτύσσεται σωστά. Τέλος, ασήμαντο αλλά το 7 και 6 απέχει 9 μέρες από το 6 και 4 δηλαδή περίπου 1 εβδομάδα που δεν είναι πολλές μέρες. Σε έναν μεγάλο κύκλο εύκολα γίνεται.

Πότε είχες θετική χοριακη; και από αυτό μπορείτε να καταλάβετε αν πάει καλά ή όχι. Αν είχες πχ 4-5 εβδομάδες πριν θετική χοριακη έπρεπε κανονικά να είσαι στην 8η εβδομάδα αλλά αν είχες πιο μετά η λογική λέει ότι μπορεί να ήταν απλά καθυστερημένη ωορρηξία και σύλληψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω είχα κάτι αναλογο. Από ότι κατάλαβα ήταν επειδή ο κύκλος μου ήταν μεγαλύτερος και όχι 28 ημέρες, γιαυτό το μωράκι ήταν λιγότερες εβδομάδες. Αν έφτανα στην αυχενική θα ξέραμε ακριβώς όπως λέει και η @MyNa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 16/12/2023 at 4:59 ΠΜ, ο/η Mariaoz είπε:

Γεια σας κορίτσια έχω αγχωθεί παρά πολύ πήγαμε για υπέρηχο και ενώ θα έπρεπε να ήμουν 7.6 εβδομάδων με έβγαλε 6.4 εδομαδων στον υπέρηχο … τι νομίζετε έχει τύχη  σε κάποια ;

 

 

Καλησπέρα! Έχω ακριβώς το ίδιο με σένα ,τελευταία περίοδο 14/12 έμαθα πως είμαι Είμαι έγκυος 14/1 με 2 καλές χοριακες και άλλη μια όχι και τόσο καλή,παρόλα αυτά πήγα στον γιατρό την πρώτη φορά είδαμε σάκο και χθες είδαμε κ καρδιά αλλά εγώ θα Έπρεπε σήμερα να μπαίνω στην έβδομη βδομάδα και με τις μετρήςεις γιατρός με έβγαλε 5-6 εβδομάδα με το μωρό στα 3.98mm δεν ξέρω αν πάνε καλά τα πράγματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2023 at 3:59 ΠΜ, ο/η Mariaoz είπε:

Γεια σας κορίτσια έχω αγχωθεί παρά πολύ πήγαμε για υπέρηχο και ενώ θα έπρεπε να ήμουν 7.6 εβδομάδων με έβγαλε 6.4 εδομαδων στον υπέρηχο … τι νομίζετε έχει τύχη  σε κάποια ;

 

 

Κορίτσι μου τελικά τι έγινε τελικά τι έδειξαν οι επόμενοι υπέρηχοι, ελπίζω όλα να πήγαν καλά? ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Joannnna είπε:

Καλησπέρα! Έχω ακριβώς το ίδιο με σένα ,τελευταία περίοδο 14/12 έμαθα πως είμαι Είμαι έγκυος 14/1 με 2 καλές χοριακες και άλλη μια όχι και τόσο καλή,παρόλα αυτά πήγα στον γιατρό την πρώτη φορά είδαμε σάκο και χθες είδαμε κ καρδιά αλλά εγώ θα Έπρεπε σήμερα να μπαίνω στην έβδομη βδομάδα και με τις μετρήςεις γιατρός με έβγαλε 5-6 εβδομάδα με το μωρό στα 3.98mm δεν ξέρω αν πάνε καλά τα πράγματα 

Joanna,  κοπέλα μου είσαι σίγουρη οτι σου είπε κατι τέτοιο? Εγώ ήμουνα προχθές στην γιατρό, πήγα πολύ νωρίς για υπέρηχο (τέλος 6ης εβδομάδας η 5εβδ+5ημ όπως το μετράνε αυτοι) και είδαμε τους δύο σάκους (ο μεγάλος 13 mm και ο μικρός 4,5mm) και το μωρό ήτανε μόνο μια υποψία, μια τελίτσα που αναβοσβήνε, παίζει να ήτανε ένα Χιλ. Μόνο και η γιατρός μου ήτανε φουλ ευχαριστημένη. Επειδή πριν από 2 μήνες η πρώτη μου εγκυμοσυνη κατέληξε σε αποβολη, είχα και εγώ πολύ άγχος αν όλα είναι καλά, και η γιατρός μου έδειξε τις διεθνείς μετρήσεις και charts και την 6η βδομάδα πολύ σπάνια βλέπεις το μωρο στον υπέρηχο. Εσένα ήτανε 4 Χιλ κιόλας, δλδ φαινοταν καθαρά... σίγουρα είσαι 7η.... είδατε καρδιακή λειτουργία? Πότε θα ξαναπάς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 11:08 ΠΜ, ο/η Spanakopita είπε:

Joanna,  κοπέλα μου είσαι σίγουρη οτι σου είπε κατι τέτοιο? Εγώ ήμουνα προχθές στην γιατρό, πήγα πολύ νωρίς για υπέρηχο (τέλος 6ης εβδομάδας η 5εβδ+5ημ όπως το μετράνε αυτοι) και είδαμε τους δύο σάκους (ο μεγάλος 13 mm και ο μικρός 4,5mm) και το μωρό ήτανε μόνο μια υποψία, μια τελίτσα που αναβοσβήνε, παίζει να ήτανε ένα Χιλ. Μόνο και η γιατρός μου ήτανε φουλ ευχαριστημένη. Επειδή πριν από 2 μήνες η πρώτη μου εγκυμοσυνη κατέληξε σε αποβολη, είχα και εγώ πολύ άγχος αν όλα είναι καλά, και η γιατρός μου έδειξε τις διεθνείς μετρήσεις και charts και την 6η βδομάδα πολύ σπάνια βλέπεις το μωρο στον υπέρηχο. Εσένα ήτανε 4 Χιλ κιόλας, δλδ φαινοταν καθαρά... σίγουρα είσαι 7η.... είδατε καρδιακή λειτουργία? Πότε θα ξαναπάς? 

Καλησπέρα και πακι είμαι πολύ πιεσμένη!εγω υποτίθεται έχω 2 κλειστές σάλπιγγες κ έχω κάνει 2 κατάψυξης ωραρίων γτ είχα χαμηλή ΑΜΗ για να προχωρήσω σε εξωσωματική τέλος πάντων με τελευταία περίοδο 14/12 στις 14/1 ανακάλυψα πως είμαι έγκυος λόγο κλειστών σάλπιγγων πήγα κατευθείαν στον γυναικολόγο έπειτα από 3 χοριακες η πρώτη ήταν 16/1 :212 18/1:538 και 22/1:1360 η τελευταία δεν ανέβηκε όπως Επρπε έτσι νόμιζα πως θα είναι έξωμητριο πράγμα που δεν έγινε κ στον πρώτο υπέρηχο στις 22/1 όλα ήταν καλά κ μάλιστα μ είπε ο γιατρός πως έχω πιο και εικόνα από την χωριάτικη 31/1 ξανά πήγα για 2ο υπεροχο με έμβρυο 3.98mm και είδαμε και πως φαίνεται η καρδιά αλλά δεν την ακούσαμε(δεν ρώτησα γιατί)μου είπε ο γιατρός πως αντί να είμαι 6 εβδομάδων και 6 ημερών φαίνεται να είμαι 5 Ε σ και 6 ημερών 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κανονικά σήμερα θα έπρεπε να είμαι 7 εβδομάδων και 4 ημερών ενώ είμαι 1 εβδομάδα πίσω σύμφωνα με τις μετρήσεις

τον γιατρό θα τον δω δυστυχώς σε1 εβδομάδα από τώρα γτ μου είπε πως δεν έχει νόημα να πάω πιο νωρίς πρπει να αφήσουμε χρόνο να μεγαλώσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 11:08 ΠΜ, ο/η Spanakopita είπε:

Joanna,  κοπέλα μου είσαι σίγουρη οτι σου είπε κατι τέτοιο? Εγώ ήμουνα προχθές στην γιατρό, πήγα πολύ νωρίς για υπέρηχο (τέλος 6ης εβδομάδας η 5εβδ+5ημ όπως το μετράνε αυτοι) και είδαμε τους δύο σάκους (ο μεγάλος 13 mm και ο μικρός 4,5mm) και το μωρό ήτανε μόνο μια υποψία, μια τελίτσα που αναβοσβήνε, παίζει να ήτανε ένα Χιλ. Μόνο και η γιατρός μου ήτανε φουλ ευχαριστημένη. Επειδή πριν από 2 μήνες η πρώτη μου εγκυμοσυνη κατέληξε σε αποβολη, είχα και εγώ πολύ άγχος αν όλα είναι καλά, και η γιατρός μου έδειξε τις διεθνείς μετρήσεις και charts και την 6η βδομάδα πολύ σπάνια βλέπεις το μωρο στον υπέρηχο. Εσένα ήτανε 4 Χιλ κιόλας, δλδ φαινοταν καθαρά... σίγουρα είσαι 7η.... είδατε καρδιακή λειτουργία? Πότε θα ξαναπάς? 

Συγνώμη προφανος ο σάκος είναι 3.89 στην 5wd6

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2024 at 6:39 ΜΜ, ο/η Joannnna είπε:

Συγνώμη προφανος ο σάκος είναι 3.89 στην 5wd6

Λάθος το έμβρυο είναι 3.89 crl δεν ήξερα τι σημαίνει η μέτρηση crl είναι η μέτρηση του εμβρύου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2024 at 2:53 ΜΜ, ο/η Joannnna είπε:

Εγώ κανονικά σήμερα θα έπρεπε να είμαι 7 εβδομάδων και 4 ημερών ενώ είμαι 1 εβδομάδα πίσω σύμφωνα με τις μετρήσεις

τον γιατρό θα τον δω δυστυχώς σε1 εβδομάδα από τώρα γτ μου είπε πως δεν έχει νόημα να πάω πιο νωρίς πρπει να αφήσουμε χρόνο να μεγαλώσει 

Και εγω είμαι πίσω τώρα είμαι 11&4 σε μια βδομαδα με το καλό θα παω για αυχενική ο γιατρός όμως  με μετράει σαν 12&6 ούτε καν δεν είμαι τόσο 

καρδια δεν ακουσες γιατί δεν ακούν ολες την ίδια βδοαμδα  καρδιά εγω καρδια άκουσα 7 εβδ με το πως το μετράω εγω και είχε 120 παλμούς   ο γιατρός έγραψε στο χαρτι 8 εβδ &2 μερες τότε έτσι όπως με μετράει αυτός 

μετα από μια βδομαδα ξανά πήγα και είχε 158 παλμούς 

μην δίνεις τόσο βάση σε αυτό αλλά στο πως μεγαλώνει το μωρο να μεγαλώνει σωστά αυτό έχει σημάδια τώρα μια βδομαδα μπρος μια βδομαδα πίσω έχει μόνο σημασία για την ΠΗΤ σου για το ποτε θα γεννήσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/2/2024 at 5:39 ΜΜ, ο/η Joannnna είπε:

Συγνώμη προφανος ο σάκος είναι 3.89 στην 5wd6

Κοίτα για να σου λέει ο γιατρός σου έλα σε 2 βδομάδες τότε πιστεύω ότι όλα είναι οκει, απλά αν ο σακος σου μόνο ήτανε 4mm πως είδατε καρδιά? Χωρίς εμβρυο εννοώ 🤔🤔 η είδατε και το εμβρυο? Τέλος πάντων, το πόσων εβδομαδων σε βγάζουνε είναι μερικές φορές στην αρχή της εγκυμοσύνης δύσκολο να υπολογιστεί ειδικά εσύ που λες έχεις κλειστές η σχεδόν κλειστές σάλπιγγες, μπορεί να έκανε καιρό μετά την γονιμοποίηση να φτάσει το εμβρυο στην μήτρα και να κάτσει εκεί. Οπότε να είσαι όντως μια βδομάδα πίσω. Πρέπει να γίνει και ο 2. Υπέρηχος και εκεί θα ξέρεις πως εξελίσσεται η εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Spanakopita είπε:

Κοίτα για να σου λέει ο γιατρός σου έλα σε 2 βδομάδες τότε πιστεύω ότι όλα είναι οκει, απλά αν ο σακος σου μόνο ήτανε 4mm πως είδατε καρδιά? Χωρίς εμβρυο εννοώ 🤔🤔 η είδατε και το εμβρυο? Τέλος πάντων, το πόσων εβδομαδων σε βγάζουνε είναι μερικές φορές στην αρχή της εγκυμοσύνης δύσκολο να υπολογιστεί ειδικά εσύ που λες έχεις κλειστές η σχεδόν κλειστές σάλπιγγες, μπορεί να έκανε καιρό μετά την γονιμοποίηση να φτάσει το εμβρυο στην μήτρα και να κάτσει εκεί. Οπότε να είσαι όντως μια βδομάδα πίσω. Πρέπει να γίνει και ο 2. Υπέρηχος και εκεί θα ξέρεις πως εξελίσσεται η εγκυμοσύνη. 

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μακάρι να πάνε όλα καλά θα πάω την Δευτέρα είχα κ μια βιοχημική τον Ιούλιο κ ήμουν έτοιμη για εξωσωματική γτ νόμιζα πως το καλοκαίρι ήταν εξωμητριο λόγο της κατάστασης μου !μακαρι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...