Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποβολή 9η εβδομάδα


Naty_

Recommended Posts

Είμαι βαθιά στεναχωρημένη, ειναι η 2η μέρα μετά την απόξεση που έκανα μιας και το μικρό πλασματάκι έφυγε στις 9 εβδομάδες. Ακούσαμε την καρδιά του 2 φορές και ενώ είχα προγραμματισμένη αυχενική σε λίγες μέρες όταν πήγα στη γιατρό η καρδούλα του είχε σταματήσει. Είναι η 2η εγκυμοσύνη που δεν εξελίσσεται, πέρυσι ακριβώς την ίδια περίοδο είχα εξωμήτριο και έκανα πάλι επέμβαση (πιο μεγάλη εκείνη τη φορά). Όμως ο πόνος που νιώθω για αυτή την απώλεια τώρα είναι τεράστιος. Είμαι πολύ πιο συνειδητοποιημένη και ξέρω πως όλα θα πάνε κάλα στο μέλλον, θα έρθει το μικρό ουράνιο τόξο. Μέχρι τότε όμως..;; Περνάει αυτός ο πόνος, αυτό το κενό που νιώθω; Αυτό που με παρηγορεί είναι πως η φύση επέλεξε μόνη της ώστε να γίνουν έτσι τα πράγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολυ γι αυτο που περνας. Εκανα αναγκαστικα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα. Καταλαβαίνω αυτο το κενο που λες. Δεν ξερω αν περνάει ο πόνος ποτε. Σιγουρα μαλακωνει. Αλλα θα σε πιάνει. Περασαν 3.5 μήνες,  εχω αλλα 2 παιδιά και ειναι μερες που κλαιω στα καλα καθουμενα για τ μωρο που δε θα κρατησω ποτε στα χερια μου. Σίγουρα δεν ειναι οπως τον πρωτο καιρο ομως. Το σωμα σου τωρα βιωνει και μια λοχεια. Οι ορμονες σου βαρανε κοκκινο. Μετα την 1η περίοδο θα ηρεμησεις καπως. Και όταν ξεκινησεις εκ νέου προσπαθειες θα ηρεμησεις ακομα περισσότερο. Μακαρι καμια κοπέλα να μην βιωνε τετοιες καταστασεις.

Εύχομαι η επόμενη φορα να ειναι η τυχερή.

Ποτε σου ειπαν οτι μπορεις να ξανα προσπαθησεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2023 at 5:17 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Είμαι βαθιά στεναχωρημένη, ειναι η 2η μέρα μετά την απόξεση που έκανα μιας και το μικρό πλασματάκι έφυγε στις 9 εβδομάδες. Ακούσαμε την καρδιά του 2 φορές και ενώ είχα προγραμματισμένη αυχενική σε λίγες μέρες όταν πήγα στη γιατρό η καρδούλα του είχε σταματήσει. Είναι η 2η εγκυμοσύνη που δεν εξελίσσεται, πέρυσι ακριβώς την ίδια περίοδο είχα εξωμήτριο και έκανα πάλι επέμβαση (πιο μεγάλη εκείνη τη φορά). Όμως ο πόνος που νιώθω για αυτή την απώλεια τώρα είναι τεράστιος. Είμαι πολύ πιο συνειδητοποιημένη και ξέρω πως όλα θα πάνε κάλα στο μέλλον, θα έρθει το μικρό ουράνιο τόξο. Μέχρι τότε όμως..;; Περνάει αυτός ο πόνος, αυτό το κενό που νιώθω; Αυτό που με παρηγορεί είναι πως η φύση επέλεξε μόνη της ώστε να γίνουν έτσι τα πράγματα..

8 εβδομάδων το εχασα και εγω σταμάτησε η καρδιά του… δεν την άκουσα αλλά την ειδα να χτυπάει όπου μετά από λιγες μερες σταμάτησε..

εκανα αποξεση 5 Οκτωβρίου εγω το άφησα πίσω κορίτσι μου για κάποιο λόγο δεν προχώρησε συμβαίνουν και αυτά είναι μέσα στην ζωή.. δεν λέω ότι δεν το σκέφτομαι αλλα δεν μπορούσε να γίνει και κάτι άλλο.. η φύση επέλεξε ότι δεν πρέπει να προχωρήσει…

σίγουρα θα έρθει επόμενη εγκυμοσύνη και θα μαλακώσει ο πόνος.. εγω έχω και ένα κοριτσάκι 15 μηνών όποτε δεν με πήρε τόσο από κάτω…

ποτε σου είπε ότι μπορείς να προσπαθήσεις ξανά; 

Στις 5 εβδομάδες μετά την αποξεση αδιαθέτησα και τώρα άρχισα τις προσπαθείες ξανά ελπίζω να μην αργήσει να έρθει 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Λυπάμαι πολυ γι αυτο που περνας. Εκανα αναγκαστικα διακοπη κυησης στην 11η βδομαδα. Καταλαβαίνω αυτο το κενο που λες. Δεν ξερω αν περνάει ο πόνος ποτε. Σιγουρα μαλακωνει. Αλλα θα σε πιάνει. Περασαν 3.5 μήνες,  εχω αλλα 2 παιδιά και ειναι μερες που κλαιω στα καλα καθουμενα για τ μωρο που δε θα κρατησω ποτε στα χερια μου. Σίγουρα δεν ειναι οπως τον πρωτο καιρο ομως. Το σωμα σου τωρα βιωνει και μια λοχεια. Οι ορμονες σου βαρανε κοκκινο. Μετα την 1η περίοδο θα ηρεμησεις καπως. Και όταν ξεκινησεις εκ νέου προσπαθειες θα ηρεμησεις ακομα περισσότερο. Μακαρι καμια κοπέλα να μην βιωνε τετοιες καταστασεις.

Εύχομαι η επόμενη φορα να ειναι η τυχερή.

Ποτε σου ειπαν οτι μπορεις να ξανα προσπαθησεις?

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη! Νομίζω πως οι ορμόνες μου με επηρεάζουν πολύ αυτή τη στιγμή και στο πως αισθάνομαι πέρα από την απώλεια που βιώνω. Περιμένω τα αποτελέσματα από το μικράκι να δούμε που μπορεί να οφείλεται και αφού μου έρθει 2 φορές περίοδος μετά μπορώ να προσπαθήσω ξανά. Εύχομαι σε όλες μας να μην αργήσει η επόμενη φορά και να πάνε όλα καλά! 🥰

 

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

8 εβδομάδων το εχασα και εγω σταμάτησε η καρδιά του… δεν την άκουσα αλλά την ειδα να χτυπάει όπου μετά από λιγες μερες σταμάτησε..

εκανα αποξεση 5 Οκτωβρίου εγω το άφησα πίσω κορίτσι μου για κάποιο λόγο δεν προχώρησε συμβαίνουν και αυτά είναι μέσα στην ζωή.. δεν λέω ότι δεν το σκέφτομαι αλλα δεν μπορούσε να γίνει και κάτι άλλο.. η φύση επέλεξε ότι δεν πρέπει να προχωρήσει…

σίγουρα θα έρθει επόμενη εγκυμοσύνη και θα μαλακώσει ο πόνος.. εγω έχω και ένα κοριτσάκι 15 μηνών όποτε δεν με πήρε τόσο από κάτω…

ποτε σου είπε ότι μπορείς να προσπαθήσεις ξανά; 

Στις 5 εβδομάδες μετά την αποξεση αδιαθέτησα και τώρα άρχισα τις προσπαθείες ξανά ελπίζω να μην αργήσει να έρθει 🙏

Ευχαριστώ για την υποστήριξη! Νομίζω πως όταν μου έρθει περίοδος θα χαλαρώσουν κάπως και οι ορμόνες μου οπότε θα ηρεμήσω. Σίγουρα δεν θα φύγει ποτέ από το μυαλό μου όμως κάπως θα μαλακώσει. Σε 2 κύκλους μου είπε η γιατρός μπορώ να προσπαθήσω ξανά. Θα κάνουμε κάποιες εξετάσεις λογικά και μετά πάλι. Απλά πάλι σκέφτομαι αν θα πάνε όλα καλά και τότε και ίσως την επόμενη φορά έχω περισσότερο άγχος μετά την εμπειρία. Από την άλλη όλο αυτό το ταξίδι της εγκυμοσύνης και ακόμη και της αποβολής μας μαθαίνει να εμπιστευόμαστε τη ροή των πραγμάτων, κάποια πράγματα δεν είναι στο χέρι μας..

Εύχομαι να μείνεις κι εσύ σύντομα έγκυος ξανά και να πάνε όλα υπέροχα! Να σου ζήσει και το κοριτσάκι σου 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2023 at 5:17 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Είμαι βαθιά στεναχωρημένη, ειναι η 2η μέρα μετά την απόξεση που έκανα μιας και το μικρό πλασματάκι έφυγε στις 9 εβδομάδες. Ακούσαμε την καρδιά του 2 φορές και ενώ είχα προγραμματισμένη αυχενική σε λίγες μέρες όταν πήγα στη γιατρό η καρδούλα του είχε σταματήσει. Είναι η 2η εγκυμοσύνη που δεν εξελίσσεται, πέρυσι ακριβώς την ίδια περίοδο είχα εξωμήτριο και έκανα πάλι επέμβαση (πιο μεγάλη εκείνη τη φορά). Όμως ο πόνος που νιώθω για αυτή την απώλεια τώρα είναι τεράστιος. Είμαι πολύ πιο συνειδητοποιημένη και ξέρω πως όλα θα πάνε κάλα στο μέλλον, θα έρθει το μικρό ουράνιο τόξο. Μέχρι τότε όμως..;; Περνάει αυτός ο πόνος, αυτό το κενό που νιώθω; Αυτό που με παρηγορεί είναι πως η φύση επέλεξε μόνη της ώστε να γίνουν έτσι τα πράγματα..

Κορίτσι μου, δύο απώλειες είχα.. Μια βιοχημική πέρσι τον Οκτώβριο και μια παλινδρομη όπου έκανα αποξεση 16/12. Ειδικά η δεύτερη αποβολή με πόνεσε τόσο πολύ που δεν το ξεπέρασα εντελώς ποτέ. Φοβομουν ότι δεν θα καταφέρω να γίνω μανούλα, έκλαιγα συνέχεια, ήθελα πίσω τα μωράκια που έχασα. Τώρα σου γράφω με μια μπέμπα αγκαλιά 43 ημερών 🥰. Ακόμα σκέφτομαι πως θα ήταν εκείνα τα μωράκια, ειδικά αυτό που άκουσα την καρδούλα του να χτυπάει, αν θα έμοιαζαν με την μπεμπα, αν θα ήταν κοριτσάκια ή αγοράκια. Αλλά ο πόνος έχει απαλύνει σε μεγάλο βαθμό. Δεν ξεχνάμε ποτέ, απλά μαθαίνουμε να διαχειριζόμαστε τα συναισθήματα μας και το κενό αυτό. Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου, δύο απώλειες είχα.. Μια βιοχημική πέρσι τον Οκτώβριο και μια παλινδρομη όπου έκανα αποξεση 16/12. Ειδικά η δεύτερη αποβολή με πόνεσε τόσο πολύ που δεν το ξεπέρασα εντελώς ποτέ. Φοβομουν ότι δεν θα καταφέρω να γίνω μανούλα, έκλαιγα συνέχεια, ήθελα πίσω τα μωράκια που έχασα. Τώρα σου γράφω με μια μπέμπα αγκαλιά 43 ημερών 🥰. Ακόμα σκέφτομαι πως θα ήταν εκείνα τα μωράκια, ειδικά αυτό που άκουσα την καρδούλα του να χτυπάει, αν θα έμοιαζαν με την μπεμπα, αν θα ήταν κοριτσάκια ή αγοράκια. Αλλά ο πόνος έχει απαλύνει σε μεγάλο βαθμό. Δεν ξεχνάμε ποτέ, απλά μαθαίνουμε να διαχειριζόμαστε τα συναισθήματα μας και το κενό αυτό. Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά ♥️

Αχχ, ευχαριστώ πολύ πραγματικά μου δίνει δύναμη και ελπίδα αυτό το μήνυμα!

Ξέρω πως θα ρθει και για μένα η μέρα που θα κρατάω το μωράκι μου αγκαλιά και πραγματικά χαίρομαι που βλέπω τέτοια μηνύματα όπως αυτό!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου, να έχετε όμορφες γιορτές ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκό…τα πέρασα και εγώ τον Μάρτιο που μας πέρασε…ήμουν 9 εβδομάδων και είχα αιμορραγία…είδαμε καρδιακό παλμό αλλά δεν ακούσαμε καρδιά…η χειρότερη χρονιά της ζωής μου…βρέθηκε ένα διάφραγμα στη μήτρα μου και το διόρθωσα από τότε έχει 3 μήνες που ξανα προσπαθουμε και περιμένουμε το ουράνιο τόξο μας…πονάει αλλά περνάει…ο χρόνος βοηθάει…αλλά να που είναι ακόμα κάτι στιγμές όπως τώρα που είναι γιορτές και σκέφτομαι ότι θα το είχα στα χέρια μου και θα βγαίναμε φωτογραφίες μπροστά από το δεντράκι…δεν πειράζει και εγώ πιστεύω πως κάποια στιγμή θα πάνε όλα καλά για όλες μας…αρκεί να μην τα παρατήσουμε …σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά 🌲♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2023 at 5:17 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Είμαι βαθιά στεναχωρημένη, ειναι η 2η μέρα μετά την απόξεση που έκανα μιας και το μικρό πλασματάκι έφυγε στις 9 εβδομάδες. Ακούσαμε την καρδιά του 2 φορές και ενώ είχα προγραμματισμένη αυχενική σε λίγες μέρες όταν πήγα στη γιατρό η καρδούλα του είχε σταματήσει. Είναι η 2η εγκυμοσύνη που δεν εξελίσσεται, πέρυσι ακριβώς την ίδια περίοδο είχα εξωμήτριο και έκανα πάλι επέμβαση (πιο μεγάλη εκείνη τη φορά). Όμως ο πόνος που νιώθω για αυτή την απώλεια τώρα είναι τεράστιος. Είμαι πολύ πιο συνειδητοποιημένη και ξέρω πως όλα θα πάνε κάλα στο μέλλον, θα έρθει το μικρό ουράνιο τόξο. Μέχρι τότε όμως..;; Περνάει αυτός ο πόνος, αυτό το κενό που νιώθω; Αυτό που με παρηγορεί είναι πως η φύση επέλεξε μόνη της ώστε να γίνουν έτσι τα πράγματα..

Γειά σας κορίτσια και γω έρχομαι από αποξεση που έκανα 7/12, το σημαντικό είναι να επανέλθει σώμα και πνεύμα και να έχουμε θετική σκέψη. Είναι δύσκολο αρκετά, είχα αρχίσει και γω να συνηθίζω στην ιδέα πως μεγαλώνει ένα πλασματακι μέσα μου , αλλά  μας την έφερε το μικρούλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...