Μετάβαση σε περιεχόμενο

15-16 μηνών είναι μεγάλη για βάφτιση;


Eliza Kats

Recommended Posts

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Σε καταλαβαινω γιατι ειχα το ιδιο αγχος οταν εκανα το 2020 την βαφτιση,λογω κοβιντ με τους περιορισμους επρεπε ή να βαφτισω τον μικρο οπως ειχα προγραμματισει 8 μηνων αλλα με πολυ λιγους καλεσμενους,ή μηνες μετα που θα εβγαινε κοντα 18-19 μηνων ..Προτιμησα το πρωτο να σου ειμαι ειλικρινης..Ο λογος απλα οτι πιστευω πως ενα μωρο οσο μικροτερο ειναι,τοσο καλυτερο οχι γιατι θα τραυματιστει,σε καμια περιπτωση,αλλα θα ειναι πιο "συνεργασιμο" απο ενα μωρο κοντα στα 1,5 που θα ειναι πιο "παιδι".. Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν το κανει απαγορευτικο,υπαρχουν σιγουρα και παιδια τετοιας ηλικιας που καθονται ανετα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Εμείς την βαφτίσαμε 2.5 χρόνων φέτος το καλοκαίρι, με τον κορονοιο κ όλα αυτά που γινοντουσαν με τα μυστήρια δεν είχαμε άλλη επιλογή! Δε νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία, οπότε σαν βολεύει κ μπορείτε κάντε το🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα! 

Εμείς κάναμε αυτό που θα θέλατε να κάνετε κι εσείς. Βαφτίσαμε τον δικό μας το καλοκαίρι όταν ήταν 11 μηνών. Ήταν ήρεμος στην βάφτιση, παρακολουθούσε τη διαδικασία, γκρινιαζε στην αλλαγή των ρούχων, είχε κουραστεί και κοιμήθηκε στο τραπέζι, δεν περπατούσε κιόλας τότε κι ήταν από αγκαλιά σε αγκαλιά και στο καρότσι. Μας ταλαιπώρησε περισσότερο στη φωτογράφιση, γιατί είχε βαρεθεί που τον τραβολογουσαμε από δω κι από κει.

Μια από τις πολύ καλές μου φίλες βάφτισε το παιδί της 18 μηνών και συμπεριφέρθηκε ακριβώς όπως ο δικός μας. Απλώς πέρασε και καλύτερα στο τραπέζι γιατί χόρευε κιόλας 😄

Εξαρτάται πολύ κι από το πόσο συνεργάσιμο είναι το παιδί και πόσο έντονο χαρακτήρα έχει. Σε όποια ηλικία και να είναι, πάντα κάτι θα δυσκολεύει και κάτι άλλο θα είναι πιο εύκολο! Με το καλό σάς εύχομαι!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Εμείς το βαφτίσαμε 14 μηνών, καλά ήταν, έκλαψε στην κολυμβήθρα, η μόνη διαφορά είναι πως 8 μηνών σηκώνεις 6 κιλά ενώ 14 σηκώνεις 10 κιλά παιδί όταν κλαίει. Τίποτα δεν έπαθε. Όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia86 είπε:

Σε καταλαβαινω γιατι ειχα το ιδιο αγχος οταν εκανα το 2020 την βαφτιση,λογω κοβιντ με τους περιορισμους επρεπε ή να βαφτισω τον μικρο οπως ειχα προγραμματισει 8 μηνων αλλα με πολυ λιγους καλεσμενους,ή μηνες μετα που θα εβγαινε κοντα 18-19 μηνων ..Προτιμησα το πρωτο να σου ειμαι ειλικρινης..Ο λογος απλα οτι πιστευω πως ενα μωρο οσο μικροτερο ειναι,τοσο καλυτερο οχι γιατι θα τραυματιστει,σε καμια περιπτωση,αλλα θα ειναι πιο "συνεργασιμο" απο ενα μωρο κοντα στα 1,5 που θα ειναι πιο "παιδι".. Βεβαια σε καμια περιπτωση δεν το κανει απαγορευτικο,υπαρχουν σιγουρα και παιδια τετοιας ηλικιας που καθονται ανετα.. 

Μωρέ αν μπορούσα θα τη βαφτιζα και τώρα αλλά δεν θέλω να βρω άλλη νονά... Είναι κολλητουλα η νονά και θα στεναχωρηθεί κι αυτή αν δεν μου τη βαφτίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Εμείς την βαφτίσαμε 2.5 χρόνων φέτος το καλοκαίρι, με τον κορονοιο κ όλα αυτά που γινοντουσαν με τα μυστήρια δεν είχαμε άλλη επιλογή! Δε νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία, οπότε σαν βολεύει κ μπορείτε κάντε το🙂

Πώς το πήρε που ήταν 2,5 και καταλάβαινε πολλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η evaioan είπε:

Εμείς το βαφτίσαμε 14 μηνών, καλά ήταν, έκλαψε στην κολυμβήθρα, η μόνη διαφορά είναι πως 8 μηνών σηκώνεις 6 κιλά ενώ 14 σηκώνεις 10 κιλά παιδί όταν κλαίει. Τίποτα δεν έπαθε. Όλα καλά. 

Μου δίνεις κουράγιο! Ε θα μας πέσει η μέση αλλά τι να κάνουμε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασια του παιδιού πιστεύω. Η δική μου στάθηκε 7 μηνών, περπάτησε 10 και γενικά είναι παιδί με πολύ συγκεκριμένη άποψη και πολύ έντονη προσωπικότητα από νωρίς. Θεωρώ το καλοκαίρι που ήταν 1 έτους δύσκολα θα καθόταν αλλά ήταν ακόμα πιο μωρό και θα μπορούσαμε να τη διαχειριστουμε τελικά κάπως. Τώρα που είναι 17 μηνών ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ καν τη διαδικασία. Θα έτρεχε γύρω γύρω και θα σκαρφαλωνε; αγκαλιά δεν κάθεται στιγμή, ειδικά να την κρατήσει κάποιος άλλος από εμάς αλλά ούτε σε εμάς για ώρα. Θα του έπεφτε του παπά έτσι όπως κάνει; τη νονά θα τη βασάνιζε; θα ούρλιαζε σε όλη τη διαδικασία; μιλάει κιόλας, λέει όχι όταν δε θέλει κάτι και τα θυμάται ΟΛΑ. Πριν 20 μέρες πιάστηκαν τα μαλλιά της στο σκουλαρίκι μου (της τράβηξα λίγο τα μαλλιά για μια στιγμή και ξεπιαστηκαν) και ακόμα μου το λέει με παράπονο όταν δει το συγκεκριμένο ζευγάρι. Πόσο καιρό θα μου το χτυπούσε αυτό το "βασανιστήριο"; δεν την ξεγελάει ούτε η παιδίατρος. Ξέρει το μέρος, θυμάται τα παλιά ραντεβού, δείχνει που πόνεσε και λέει ότι την είχε πονέσει κλπ. Από την άλλη δεν καταλαβαίνει τόσο πολύπλοκα θέματα όπως η βάφτιση ώστε να της εξηγούσαμε γιατί θα γίνει αυτό και να δεχτεί. 

Δεν είναι όλα τα παιδιά έτσι όμως. Της κολλητή μου η κόρη (είναι ίσα) που είναι ήρεμη και περπάτησε πριν 1 μήνα, οπότε ακόμα είναι πιο ψύχραιμη στο τρέξιμο, σκαρφάλωμα και κάθεται αγκαλιά, σίγουρα (με πάρα πολύ κλάμα) τελικά θα την κατάφερναν. Πρέπει να δεις το δικό σου παιδί τι χαρακτήρα και τι ιδιοσυγκρασια έχει, με τι ταχύτητα κατακτά τα κινητικά και να κρίνεις. Θεωρώ καλύτερο το 2,5-3 που κάπως καταλαβαινει κιόλας να του εξηγήσεις ότι τώρα θα γίνουν τα εξής από το πικ των ανακαλύψεων και του άγχους αποχωρισμού στους 18μηνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Εγω την βάφτισα 11 μηνών εεε το τι κλάμα έριξε άλλο πράγματα από την αρχή με το την πήρε ο νονος.. αν την βάφτιζα τώρα 15 μηνών που περπατάει κιολας γιατί τότε δεν περπατούσε θα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα..

Εμένα δεν ήταν καθόλου συνεργάσιμη ούτε να την ντυσω δεν μπορεσα τα μισά δεν μπορεσα να της τα βάλω 

ο Πάπας ήταν πολύ καλός το μυστήριο το έτρεξε αρκετά για να μην ταλαιπωρήσει πολύ το παιδί.. ήταν πολύ καλός και χαμογελαστός.. για εμένα οσο μπορείς αυτό να το κοιτάξεις είναι σημαντικό να είναι ένας καλός Πάπας 😊

πάντως να το κανείς όποτε θέλεις δεν εχει σημασία και πολύ πιστεύω αλλά παιδάκια κάθονται αλλά όχι… 

εμενα όποτε και να την έκανα δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσει 😂

με το καλό κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Μωρέ αν μπορούσα θα τη βαφτιζα και τώρα αλλά δεν θέλω να βρω άλλη νονά... Είναι κολλητουλα η νονά και θα στεναχωρηθεί κι αυτή αν δεν μου τη βαφτίσει.

Λογικο!! Ειναι αναλογα το παιδι,μπορει να εισαι τυχερη και να καθεται πιο ευκολα ή να ακουει ..! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πώς το πήρε που ήταν 2,5 και καταλάβαινε πολλά; 

Έκλαψε αρκετά την ώρα που ήταν στην κολυμβήθρα αλλά σε γενικές γραμμές καλά μπορώ να πω δλδ κ μετά δεν ήταν σαν να είχε κάτι, ήταν όπως πάντα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πείτε μου βρε μανουλες την άποψη σας για την ηλικία. Έχει βαφτίσει καμία 16 μηνών περίπου να μου πει πως το πήρε το παιδάκι γιατί πολύ αγχώνομαι! 

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 1/7 και ιδανικά θα ήθελα να την βαφτισω Μάιο- Ιούνιο να μην έχει κλείσει χρόνο. Έλα όμως που η νονά γέννησε τον Σεπτέμβρη ένα προωρακι και φοβάται να έρθει σε επαφή με κόσμο πριν τον χρόνο και την καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω και την αδερφή μου που καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάει τέλος Ιουλίου -αρχές Αυγούστου. Οπότε βλέπω να κάνουμε τη βάφτιση τέλος Οκτωβρίου ή Νοέμβρη.... Καλά θα είναι λέτε; Είμαι να σκάσω γιατί ήθελα να την βαφτισω μικρή να μην θυμάται και πάθει κανένα τραύμα το παιδί (εντάξει μπορεί να είμαι και υπερβολική...).

Χαίρεται! Να σου ζήσει η μικρή σου! Βάφτισα το αγοράκι μου όταν ήταν 15 μηνών. Η αλήθεια είναι ότι είχα σκέψεις για την ηλικία απ' την άλλη όμως δεν μου έβγαινε να κάνουμε την βάφτιση πιο νωρίς γιατί διάφορους λόγους κυρίως γιατί ο αδερφός μου μένει εξωτερικό και περίμενα να γεννηθεί το μωράκι τους για να έρθουν. Οπότε ήταν μονόδρομος να τον βαφτίσω είτε πολύ πολύ μωρό τύπου 3-4 μηνών η μετά από ένα χρόνο... Επέλεξα το δεύτερο γιατί πραγματικά όταν ήταν τριών μηνών όχι ετοιμασίες για βάφτιση δεν μπορούσα να κάνω, εδώ η ετοιμασία για να κάνω εγώ μπάνιο μου φαινόταν δύσκολη!

Θα σου πω τα θετικά και τα αρνητικά που εντόπισα :

Θετικά:

1) είχα χρόνο μαζί με την νονά και ετοιμάσαμε ωραία και οικονομικά πράγματα

2) έψαξα και βρήκα ωραίο χώρο και παπά που είχε καλή προσέγγιση απέναντι στα μωρα. Δηλαδή δεν τα βουτούσε με μανία στο νερό τους μιλούσε ήρεμα, με άφησε να κρατάω το μωρό την περισσότερη ώρα για το καθησυχάσω.

3) θεωρώ ότι οι φωτογραφίες που βγάζουν σε αυτήν την ηλικία που περπατάνε στέκονται μόνα τους κτλ είναι πολύ όμορφες, δείχνουν ίσως πιο ωραία και τα ρούχα

Αρνητικά:

Μόνο ένα πιστεύω ότι ειναι αλλά δεν είναι απόλυτο έχει να κάνει και με το παιδί και το χαρακτήρα του. Εμένα πχ πλανταξε στο κλάμα σε όλο το μυστήριο.Μου άρεσε που τον έβλεπα έτσι;; σε καμία περίπτωση, η ψυχή μου το ξέρει το μισάωρο μου φάνηκε αιώνας Δεν πιστεύω ομως ότι του άφησα κάποιο τραύμα. Με το που τελείωσε μέσα σε 2 λεπτά  είχε ηρεμήσει τον τάισα και όλη την υπόλοιπη ώρα έπαιζε χαρούμενος και έβγαζε φωτογραφίες. Έχω δει όμως και πάρα πολλά παιδιά που δεν έκλαιγαν σε αυτήν την ηλικία και βρέφη με κλαμα. Η ξαδέρφη μου αντίστοιχα βάφτισε τον μπέμπη 3,5 μηνών και το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο σε κλάμα. 

Μην το πολυ σκέφτεσαι. Βάφτισε την όταν βολεύει και την νονά και σκέψου ότι θα έχεις περισσότερο χρόνο για να τα κάνεις όλα τέλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα. Εγώ έχω υπάρξει νονά σε βάφτιση μωρού 16 μηνών. Δεν είχα τότε εμπειρία από μωρά και μπορώ να σου πω ότι ήταν βαρύς ο μπέμπης, δυσκολεύτηκα. 😄 Έγινε και λίγο πριν το Πάσχα, δηλαδή χειμώνα ακόμα, και τον ντύσαμε με μπουφανάκια- καπέλα κτλ και μέχρι να τελειώσει η βάφτιση και να βγούμε φωτογραφίες, είχα κουραστεί να τον σηκώνω και να του φτιάχνω όλα αυτά τα ρούχα🤪 Αλλά ήταν ωραία εμπειρία βε΄βαια, το ευχαριστηθήκαμε όλοι. Ο μικρός και έκλαψε και πεινούσε και τον πήρε ο ύπνος.

Έτσι είναι, η βάφτιση είναι λίγο κουραστική για τα μωράκια, σε όποια ηλικία. Αλλά αφού συμφωνεί και η νονά σας και ξέρει από μωρά δεν θα έχει πρόβλημα να την σηκώνει. Νομίζω ότι θα είναι και πιο συνεργάσιμη η κόρη σου στις φωτογραφίες σ' αυτή την ηλικία.

Την δικιά μου κόρη την βάφτισα 10 μηνών, καλοκαίρι, στο νησί καταγωγής μου και πρώτον: σκάσαμε από τη ζέστη, δεύτερον: έβγαζε δόντια εκείνη την περίοδο και σε όλες τις φωτογραφίες είναι με το χέρι στο στόμα. Ήσυχη ήταν κατά τ' άλλα, την δίναμε απ' τη μία νονά στην άλλη και καθόταν το γλυκούλι μου, έκλαψε ελάχιστα. Αλλά αυτό είναι στο παιδί και στη φάση που θα είναι τότε, δεν το ξέρεις.

Όποτε σας βολεύει κανονίστε την βάφτιση, να έχετε και χρόνο να προετοιμαστείτε. Εγώ, ξεκίνησα ετοιμασίες με το μωρό 5-6 μηνών και ήμουν ακόμα λιώμα, κουράστηκα. Δεν είναι ανάγκη να πιεζόμαστε να τα κάνουμε όλα τον πρώτο χρόνο.

Να σας ζήσει η μπουμπού!!❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Ε θα της πέσει λίγο η μέση της νονας 🤣 Τι να κάνουμε... Ελπίζω να μπορέσει νωρίτερα κι αυτή, αλλιώς δεν πειράζει, αναγκαστικά θα τη βαφτίσουμε πιο μεγάλη. Όσο για το κλάμα, όπως μου τα λέτε, αφού είναι ήδη γκρινιάρα η δικιά μου δεν θα το γλιτώσουμε 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...