Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα με tsh ;;😪


Fighter

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας κορίτσια, βρίσκομαι στις προσπάθειες με τον σύντροφο…είχαμε και μια παλινδρομη πριν από κάποιους μήνες…Τώρα έκανα γενικές εξετάσεις και έχω θυρεοειδή 3,6 ο παθολόγος μου που ξέρει ότι βρίσκομαι σε προσπάθειες μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο…Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά οι τιμές μου…και μου το επιβεβαίωσε οτι είναι μια χαρά…τι κάνω εγώ τώρα; Να πάω αλλού πφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 7:25 ΜΜ, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας κορίτσια, βρίσκομαι στις προσπάθειες με τον σύντροφο…είχαμε και μια παλινδρομη πριν από κάποιους μήνες…Τώρα έκανα γενικές εξετάσεις και έχω θυρεοειδή 3,6 ο παθολόγος μου που ξέρει ότι βρίσκομαι σε προσπάθειες μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο…Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά οι τιμές μου…και μου το επιβεβαίωσε οτι είναι μια χαρά…τι κάνω εγώ τώρα; Να πάω αλλού πφφφ

Κορίτσι μου εγω θα έλεγα να πας και σε άλλον ενδοκρινολόγο εδώ κορίτσια λένε ότι πρέπει να είναι κάτω από 2.. εγω θυμάμαι μου είχαν πει κάτω από 2,5 ο γυναικολογος είχα πάει δε ενδοκρινολόγο με έβαλε να πάω να κάνω υπέρηχο τελικά ήταν οκ δεν χρειάστηκε  να κάνω κάτι άλλο για τον θυροειδη 

εύχομαι να πάνε όλα μάλα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 7:25 ΜΜ, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας κορίτσια, βρίσκομαι στις προσπάθειες με τον σύντροφο…είχαμε και μια παλινδρομη πριν από κάποιους μήνες…Τώρα έκανα γενικές εξετάσεις και έχω θυρεοειδή 3,6 ο παθολόγος μου που ξέρει ότι βρίσκομαι σε προσπάθειες μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο…Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά οι τιμές μου…και μου το επιβεβαίωσε οτι είναι μια χαρά…τι κάνω εγώ τώρα; Να πάω αλλού πφφφ

Κορίτσι μ πήγαινε κ πάρε κ δεύτερη γνώμη. Ο γυναικολόγος μ στη αρχη π προσπαθούσα για μωράκι με tsh 3,4 μ ελεγε πως είναι οκ. Πήγα όμως σε ενδοκρινολόγο κ με ξεκίνησε χάπι αμέσως. Μ είπε οτι τι θέλει κάτω απο 2. Το ίδιο μ είπε κ ο εξωσωματικός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κορίτσι μ πήγαινε κ πάρε κ δεύτερη γνώμη. Ο γυναικολόγος μ στη αρχη π προσπαθούσα για μωράκι με tsh 3,4 μ ελεγε πως είναι οκ. Πήγα όμως σε ενδοκρινολόγο κ με ξεκίνησε χάπι αμέσως. Μ είπε οτι τι θέλει κάτω απο 2. Το ίδιο μ είπε κ ο εξωσωματικός. 

Και εμένα κάτι μου λέει οτι πρέπει να πάρω και άλλη γνώμη…σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2023 at 7:25 ΜΜ, ο/η Fighter είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας κορίτσια, βρίσκομαι στις προσπάθειες με τον σύντροφο…είχαμε και μια παλινδρομη πριν από κάποιους μήνες…Τώρα έκανα γενικές εξετάσεις και έχω θυρεοειδή 3,6 ο παθολόγος μου που ξέρει ότι βρίσκομαι σε προσπάθειες μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο…Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι μια χαρά οι τιμές μου…και μου το επιβεβαίωσε οτι είναι μια χαρά…τι κάνω εγώ τώρα; Να πάω αλλού πφφφ

Ειναι σημαντικο να δεις εαν εχεις αυτοαντισωματα για θυρεοειδιτιδα HASHIMOTO. Σου εστειλαν τετοια εξεταση αιματος?

Εαν εχεις hashimoto πρεπει να ρυθμισεις την TSH σου να ειναι μεχρι 2 οταν θα προσπαθησεις για μωρο και μετα στο 1ο τριμηνο με τη θετικη χοριακη θελει αυξηση δοσης χαπιου και παρακολουθηση στενη γιατι εαν εχεις hashimoto θα χρειαστει αυξηση δοσης 25-30% μεσα στο 2ο μηνα της κυησης εως το 1ο τριμηνο συνηθως.

Εαν δεν εχεις καθολου αυτοαντισωματα ισως να δεχονται οι ενδοκρινολογοι το 3,5.

Εαν εχεις παραπανω κιλα και δεν εχεις hashimoto τοτε ισως τα κιλα να φταινε για την αυξηση της tsh και το ζορισμα σε θυρεοειδη και ενδεχομενως σε ποιοτητα ωαριων και γονιμοτητα. Δηλαδη να πρεπει να χασεις βαρος πριν ξαναπροσπαθησεις για μωρο.

Επισκεψου και αλλον ενδοκρινολογο για 2η γνωμη.

Καλη επιτυχια! Να εισαι αισιοδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Ειναι σημαντικο να δεις εαν εχεις αυτοαντισωματα για θυρεοειδιτιδα HASHIMOTO. Σου εστειλαν τετοια εξεταση αιματος?

Εαν εχεις hashimoto πρεπει να ρυθμισεις την TSH σου να ειναι μεχρι 2 οταν θα προσπαθησεις για μωρο και μετα στο 1ο τριμηνο με τη θετικη χοριακη θελει αυξηση δοσης χαπιου και παρακολουθηση στενη γιατι εαν εχεις hashimoto θα χρειαστει αυξηση δοσης 25-30% μεσα στο 2ο μηνα της κυησης εως το 1ο τριμηνο συνηθως.

Εαν δεν εχεις καθολου αυτοαντισωματα ισως να δεχονται οι ενδοκρινολογοι το 3,5.

Εαν εχεις παραπανω κιλα και δεν εχεις hashimoto τοτε ισως τα κιλα να φταινε για την αυξηση της tsh και το ζορισμα σε θυρεοειδη και ενδεχομενως σε ποιοτητα ωαριων και γονιμοτητα. Δηλαδη να πρεπει να χασεις βαρος πριν ξαναπροσπαθησεις για μωρο.

Επισκεψου και αλλον ενδοκρινολογο για 2η γνωμη.

Καλη επιτυχια! Να εισαι αισιοδοξη!

Εαν εχεις hashimoto θα πρεπει να κοιτας τη tsh ανα 15 μερες το πολυ 1 μηνα καθολη την διαρκεια της κυησης για να κρατησεις την tsh μεχρι 2,5.

Εαν δεν εχεις hashimoto ειναι ελεγχος ανα μηνα και δεχονται και πιο ψηλες τιμες tsh. Οπως και στη θυρεοειδεκτομη θελουν tsh μεχρι 2.

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Εγώ είχα ξεκινήσει χαπι θυρεοειδη πολυ πριν αποκτησω παιδι, όταν η παθολόγος μου είδε τιμή tsh 3,5-4, δεν θυμάμαι ακριβώς, και μου είπε ότι ο θυρεοειδής ζορίζεται. Είχα όμως και κάποια συμπτωματα ( εφίδρωσεις, αρρυθμιες, μεταβολες διαθεσης...). Με παρέπεμψε σε ενδοκρινολογο, η οποία μου έδωσε ελάχιστη δοση χαπιού και μου το αυξησε, μετά από κάποιο διάστημα.

Κατα τη γνωμη μου, θα πρέπει να πας ξανά σε ενδοκρινολογο και να σου κάνει έλεγχο αντισωμάτων για να διαπιστώσει αν πρόκειται για υποθυρεοειδισμο ή χασιμοτο.  Ο,τι κ να ναι, με ένα χαπάκι ρυθμίζεται, απλα θέλει παρακολούθηση. Εγώ με υποθυρεοειδισμο το παρακολουθώ ανά έξι μήνες κ κάνω υπέρηχο ανά 1- 1,5 χρόνο. Στην εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα, απλώς αύξησα το χαπάκι τους τελευταίους μήνες κ μετά επανήλθα στην κανονική μου δοση. Δεν είναι κάτι, μην ανησυχείς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μου έχει γράψει επιπλέον εξετάσεις λογικά θα δει τα αποτελέσματα και μετά θα μου δούμε για τη θεραπεία …για να δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...