Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επισκεπτήρια και κλινικές


linami

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Προετοιμάζομαι και εγώ σιγα σιγά για την μεγάλη μέρα και έχω απορίες!

Αρχικά θα γεννήσω Θεσσαλονίκη δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ποια κλινική.

Με ενδιαφέρει το Γένεσις αλλά μου φαίνεται τσιμπημενο οικονομικά σε σχέση με τα άλλα!

Ας πούμε Βιοκλινικη είναι πολύ πιο οικονομικά.

Το άλλο που με απασχολεί είναι τα επισκεπτήρια.

Μου είπαν ότι επιτρέπεται αλλά δεν μπορούν να δούνε το μωρό.

Είναι δυνατόν οι παππούδες να μην μπορούν να δούνε το μωρό;;

Είδα κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα την άφησαν να μπούνε οι συγγενείς να δούνε το μωρό.

Εμένα όμως μου είπαν όχι.

Ξέρετε τι ισχύει τελικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η linami είπε:

Καλησπέρα σας!

Προετοιμάζομαι και εγώ σιγα σιγά για την μεγάλη μέρα και έχω απορίες!

Αρχικά θα γεννήσω Θεσσαλονίκη δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ποια κλινική.

Με ενδιαφέρει το Γένεσις αλλά μου φαίνεται τσιμπημενο οικονομικά σε σχέση με τα άλλα!

Ας πούμε Βιοκλινικη είναι πολύ πιο οικονομικά.

Το άλλο που με απασχολεί είναι τα επισκεπτήρια.

Μου είπαν ότι επιτρέπεται αλλά δεν μπορούν να δούνε το μωρό.

Είναι δυνατόν οι παππούδες να μην μπορούν να δούνε το μωρό;;

Είδα κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα την άφησαν να μπούνε οι συγγενείς να δούνε το μωρό.

Εμένα όμως μου είπαν όχι.

Ξέρετε τι ισχύει τελικά;

Καλησπέρα! Μπορώ να σου πω για στην γενική κλινική ότι επιτρέπεται μόνο ο μπαμπάς να ανέβει πάνω στο δωμάτιο και μπορεί να κάτσει όσο θέλει (από το πρωί μέχρι το βράδυ). Στο κυλικείο της κλινικής μπορεί να έρθει όποιος θέλει να σε δει, αλλά όχι το μωρό. 

Πριν 1,5 χρόνο στο Γένεσις που είχα ρωτήσει μόνο σε μονοκλινο μπορούσε ο μπαμπάς να δει το παιδί (εκτός από την ώρα της γέννησης) με την προϋπόθεση ότι θα έμενε μέσα και τις 3 μέρες, χωρίς να βγει. 

Για την βιοκλινικη δεν ξέρω να σου πω. 

Πάντως γενικά, μετά τον κοβιντ, δεν επιτρέπονται τα επισκεπτήρια από συγγενείς, εκτός από τον μπαμπά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η linami είπε:

Καλησπέρα σας!

Προετοιμάζομαι και εγώ σιγα σιγά για την μεγάλη μέρα και έχω απορίες!

Αρχικά θα γεννήσω Θεσσαλονίκη δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ποια κλινική.

Με ενδιαφέρει το Γένεσις αλλά μου φαίνεται τσιμπημενο οικονομικά σε σχέση με τα άλλα!

Ας πούμε Βιοκλινικη είναι πολύ πιο οικονομικά.

Το άλλο που με απασχολεί είναι τα επισκεπτήρια.

Μου είπαν ότι επιτρέπεται αλλά δεν μπορούν να δούνε το μωρό.

Είναι δυνατόν οι παππούδες να μην μπορούν να δούνε το μωρό;;

Είδα κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα την άφησαν να μπούνε οι συγγενείς να δούνε το μωρό.

Εμένα όμως μου είπαν όχι.

Ξέρετε τι ισχύει τελικά;

Γενικά λόγω κοβιντ επιτρέπεται να έχεις ένα συνοδό. Αυτό που γίνεται σε κάποια μαιευτήρια είναι να είναι δύο αλλά όχι να έρχονται ταυτόχρονα, απλά να έχεις συνέχεια κάποιον. Πάντως εγώ γέννησα το 21 κ τότε επιτρεπόταν μόνο ο σύζυγος. Μια χαρά περάσαμε... Μη σου πω κ καλύτερα! Ούτε φασαρία, ούτε ο συφερτος που γίνονταν παλιά, ούτε οι πολλές γνώμες πάνω από το παιδί. Είχα χρόνο να γνωρίσω το παιδί με ηρεμία, να εξασκηθω στο θηλασμό κ να ηρεμήσω γενικά . Οι παππούδες το είδαν 5 μέρες μετά, δεν έγινε κ κάτι φοβερό, ίσα ίσα τους είχαμε κ σε περιορισμό μη φέρουν καμία ίωση! Υπερβολή; μπορεί! Αλλά σίγουρα συνέβαλε η έλλειψη κόσμου στο να βρούμε ηρεμία κ ισορροπία πολύ πιο εύκολα. Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/10/2023 at 4:11 ΜΜ, ο/η linami είπε:

Καλησπέρα σας!

Προετοιμάζομαι και εγώ σιγα σιγά για την μεγάλη μέρα και έχω απορίες!

Αρχικά θα γεννήσω Θεσσαλονίκη δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ποια κλινική.

Με ενδιαφέρει το Γένεσις αλλά μου φαίνεται τσιμπημενο οικονομικά σε σχέση με τα άλλα!

Ας πούμε Βιοκλινικη είναι πολύ πιο οικονομικά.

Το άλλο που με απασχολεί είναι τα επισκεπτήρια.

Μου είπαν ότι επιτρέπεται αλλά δεν μπορούν να δούνε το μωρό.

Είναι δυνατόν οι παππούδες να μην μπορούν να δούνε το μωρό;;

Είδα κάποια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα την άφησαν να μπούνε οι συγγενείς να δούνε το μωρό.

Εμένα όμως μου είπαν όχι.

Ξέρετε τι ισχύει τελικά;

Καλησπέρα, με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!! Για τις άλλες κλινικές δεν μπορω να σε βοηθήσω, Εγώ γέννησα το 2022 στο Γένεσις και είχα μόνο το σύζυγο συνέχεια μαζί μου γιατί είχαμε πάρει μονοκλινο, κανένας άλλος δεν μπορούσε να έρθει στο δωμάτιο και όπως λέει και η @Tokyo περάσαμε τέλεια.. είχαμε όλο το χρόνο με το μωράκι μας με ησυχία.. η νύφη μου γέννησε πριν ένα μήνα επίσης στο Γένεσις σε δίκλινο και μπορούσε να ανέβει στο δωμάτιο μόνο ο πατέρας στα επισκεπτήρια πρωί-απογευμα και κανένας άλλος.. πάντως και πριν τον κοβιντ που μπορούσαν να επισκεφτούν οι συγγενείς τις κλινικές έχω την εντύπωση ότι τις ώρες του επισκεπτηρίου τα μωρά δεν ήταν στα δωμάτια και να σου πω την αλήθεια αυτό είναι και το σωστό κατά την άποψη μου.. και γω τον πρώτο καιρο μέχρι να ξεπεταχτεί λίγο ο μικρός, τους είχα όλους σε περιορισμό, είναι και ο παιδίατρος μου πολύ αυστηρός σε αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλό το μωρακι σας!! Εγώ γέννησα διαβαλκανικό εν μέσω κοβιντ που ούτε ο μπαμπάς δε μπορούσε να δει το μωρό. Μόνο εμένα μισή ώρα. Σχετικά με τους συγγενείς κλπ θα σου πω ότι καλύτερα που δεν αφήνουν καθώς με αυτό τον τρόπο προστατεύουν το λεχουδακι από οποιαδήποτε λοίμωξη. Εμείς μέχρι τα πρώτα εμβόλια με οδηγία του παιδιάτρου όταν ερχόταν οποιοσδήποτε στο σπίτι να δει τα μωρά έβαζε μάσκα. Πέρα από αυτά σχετικά με την κλινική εγώ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από το διαβαλκανικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...