Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι καρότσι να αγοράσω;


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια!! Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου με το πρώτο μου παιδάκι και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για καρότσι! Ενδιαφέρεται να πάρω καροτσάκι 3 σε 1 αλλά έχω μπερδευτεί πολύ με τις τιμές και τις μάρκες. Έχω βρει καρότσια 3 σε 1 από 200€ και άλλα 3 σε 1 με 1000€. Θέλω κάτι σχετικά οικονομικό γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 1000€ για καροτσάκι αλλά να είναι σχετικά ανθεκτικό και εύκολο στην χρήση. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή και να μου προτείνετε κάποιο καροτσάκι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η S_Marina είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!! Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου με το πρώτο μου παιδάκι και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για καρότσι! Ενδιαφέρεται να πάρω καροτσάκι 3 σε 1 αλλά έχω μπερδευτεί πολύ με τις τιμές και τις μάρκες. Έχω βρει καρότσια 3 σε 1 από 200€ και άλλα 3 σε 1 με 1000€. Θέλω κάτι σχετικά οικονομικό γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 1000€ για καροτσάκι αλλά να είναι σχετικά ανθεκτικό και εύκολο στην χρήση. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή και να μου προτείνετε κάποιο καροτσάκι; 

Και γω είμαι στην ίδια φάση με σένα, στο ψάξιμο! Άκρη δεν έχω βρει. Εχω τσεκάρει κάμποσες ιστοσελίδες, κοιτάζω κυρίως τα καρότσια 3 σε 1. Και τα βλέπω σε προσιτές σχετικά τιμές, μέχρι δηλ. 400 ευρώ (κάποια της Lorelli και της Kangaroo αν θυμάμαι καλά). Αυτά που ξεπερνούν τα 1000 πραγματικά με ξεπερνούν! Και δεν έχω δει κιόλας και ποια είναι η ουσιαστική τους διαφορά για να έχει τόσο μεγάλη διαφορά η τιμή. Αυτό που με προβληματίζει πάρα πολύ είναι ο όγκος τους όταν μαζεύουν. Γιατί έχουμε μικρό αμάξι και φοβάμαι πως δεν θα χωρά ή θα πιάνει όλο το πορτ μπαγκάζ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Γνωμη μου ειναι να επενδυσετε σε ενα καλο καροτσι και ας μην ειναι 3 σε 1. Αρκει να ξεκιναει απο 0+. Την καλαθουνα θα την χρειαστειτε μαξ 3 μηνες. Το αβγο οκ μέχρι το χρονο στο αυτοκίνητο. Αλλα και εκει μπορείτε να παρετε ένα καλο καθισματακι αυτοκινητου που παλι θα ξεκιναει απο 0+. Προσωπικα ειχαμε παρει το peg perego. Ειναι σκυλι. Πολυ ελαφρυ, χωραει σε μικρο αυτοκίνητο, σε μικρο πεζοδρομιο, 2 παιδια και ένα της αδερφης μου 3 και ειναι σαν καινουριο. Και μιλαμε για απειρα χιλιομετρα. Εγω ειχα τη δυνατότητα και πηραμε το 3 σε 1. Αλλα την καλαθουνα τη χρησιμοποησα κ στις 2 μεχρι τους 3 μηνες. Στο αβγο δ εκατσε ουτε η μια ουτε η αλλη. Δε το γουσταραν με τιποτα. Ευτυχως τ εβγαλε τ λεφτα του στον ανιψιό μου.

Με το καλο τα μωρακια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Γνωμη μου ειναι να επενδυσετε σε ενα καλο καροτσι και ας μην ειναι 3 σε 1. Αρκει να ξεκιναει απο 0+. Την καλαθουνα θα την χρειαστειτε μαξ 3 μηνες. Το αβγο οκ μέχρι το χρονο στο αυτοκίνητο. Αλλα και εκει μπορείτε να παρετε ένα καλο καθισματακι αυτοκινητου που παλι θα ξεκιναει απο 0+. Προσωπικα ειχαμε παρει το peg perego. Ειναι σκυλι. Πολυ ελαφρυ, χωραει σε μικρο αυτοκίνητο, σε μικρο πεζοδρομιο, 2 παιδια και ένα της αδερφης μου 3 και ειναι σαν καινουριο. Και μιλαμε για απειρα χιλιομετρα. Εγω ειχα τη δυνατότητα και πηραμε το 3 σε 1. Αλλα την καλαθουνα τη χρησιμοποησα κ στις 2 μεχρι τους 3 μηνες. Στο αβγο δ εκατσε ουτε η μια ουτε η αλλη. Δε το γουσταραν με τιποτα. Ευτυχως τ εβγαλε τ λεφτα του στον ανιψιό μου.

Με το καλο τα μωρακια σας.

Τα παιδάκια σου στο αμάξι που καθόντουσαν τους πρώτους μήνες? Σε ρωτώ επειδη ειπες οτι δεν ηθελαν καθολου το αυγο. Και ο δικος μου κλαιει γοερα καθε φορα που τον βαζουμε μεσα για να τον μεταφερουμε με το αμαξι και ειναι 3.5 μηνων, αλλα ειναι μεγαλοσωμος και χωραει οριακα..

Σκεφτομαι να αγορασω νεο αυγο/καθισμα αυτοκινητου και ψαχνω ενα φαρδυ και οικονομικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η S_Marina είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!! Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου με το πρώτο μου παιδάκι και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για καρότσι! Ενδιαφέρεται να πάρω καροτσάκι 3 σε 1 αλλά έχω μπερδευτεί πολύ με τις τιμές και τις μάρκες. Έχω βρει καρότσια 3 σε 1 από 200€ και άλλα 3 σε 1 με 1000€. Θέλω κάτι σχετικά οικονομικό γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 1000€ για καροτσάκι αλλά να είναι σχετικά ανθεκτικό και εύκολο στην χρήση. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή και να μου προτείνετε κάποιο καροτσάκι; 

Με το καλό το μωράκι σου ❤️ Επειδή κ εγω στην ιδια φαση ημουν πριν 3 μηνες (με περιορισμενο budget), θα σου προτεινα να παρεις ενα καροτσι 3 σε 1 και συγκεκριμενα το Cybex Balios και ας ειναι λιγο βαρύ. Επειδη το εχω δοκιμασει, ειναι φοβερα γεροδεμενο και απορροφαει τους κραδασμους απο τις λακκουβες των ελληνικων δρομων!

Εκανα την τεραστια βλακεια και πηρα το Cybex Melio για νεογέννητο, μονο κ μονο επειδη ειναι απιστευτα ελαφρυ, αλλα το κεφαλακι του μωρου δονουνταν εντονα με την παραμικρη κακοτεχνια στα πεζοδρομια, σε σημειο τετοιο που απεφευγα να το βγαζω βολτα κ ετσι καθομουν καθηλωμενη στο σπιτι κ εγω κ το παιδι μου.

Τωρα που εφτασε 3.5 μηνων τον βγαζω με αυτο το παλιοκάροτσο, αφου πρωτα το φορτωσω με βαριες τσαντες, ωστε να γινεται βαρυτερο στο δρομο και να μη νιωθει τοσες πολλες λακουβες το μωρο.

Αν ειχα τη δυνατοτητα, θα του επαιρνα το Balios ή κάποιο άλλο βαρύ αντικραδασμικό καρότσι, κ ας παιδευομουν με το βαρος. Τουλαχιστον θα ειχα το κεφαλι μου ησυχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 πηραμε ενα κανονικό καθισματακι αυτοκινητου που ξεκινάει απο μηδεν κ σωθηκαμε. Στο αβγο εκατσαν δεν εκατσαν 2 3 μηνες και αυτο με το ζορι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Ersi85 πηραμε ενα κανονικό καθισματακι αυτοκινητου που ξεκινάει απο μηδεν κ σωθηκαμε. Στο αβγο εκατσαν δεν εκατσαν 2 3 μηνες και αυτο με το ζορι.

Θυμασαι ποια μαρκα ηταν αυτο το καθισμα αυτοκινητου που ειχατε? Μαλλον αυτο θα κανω κ γω!

Και με τι τα πηγαινατε βολτες στο δρομο σα νεογεννητα, αν οχι με αυγό? Με πορτ μπεμπε? Μαζευω ιδεες για να δω τι θα κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 εχουμε ενα joie  και ενα Chicco. Στη βολτα μεχρι 3 μηνων στην καλαθουνα κ μετα στο καθισμα τ κανονικο του καροτσιου. Το αβγο δ τ ηθελαν καθολου. Το καθισμα τους αρεσε. Εβλεπαν και τριγυρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η S_Marina είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!! Είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου με το πρώτο μου παιδάκι και έχω ξεκινήσει την αναζήτηση για καρότσι! Ενδιαφέρεται να πάρω καροτσάκι 3 σε 1 αλλά έχω μπερδευτεί πολύ με τις τιμές και τις μάρκες. Έχω βρει καρότσια 3 σε 1 από 200€ και άλλα 3 σε 1 με 1000€. Θέλω κάτι σχετικά οικονομικό γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω 1000€ για καροτσάκι αλλά να είναι σχετικά ανθεκτικό και εύκολο στην χρήση. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή και να μου προτείνετε κάποιο καροτσάκι; 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Εμείς πήραμε το inglesina trilogy (3 σε 1). Είναι καρότσι πόλης, πανάλαφρο και χωράει στο αμάξι μας που δεν το λες κ μεγάλο. Δεν το έχουμε δοκιμάσει, μιας και δεν γέννησα ακόμη, αλλά και μόνο στην δοκιμή στο σπίτι και στο κατάστημα, μας άρεσε πολύ. Η inglesina γενικά θεωρείται από τις καλύτερες μάρκες και έχει σειρά και με πιο ακριβά, αλλά ούτε εμείς μπορούσαμε να δώσουμε 1000€ και καταλήξαμε στο trilogy. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@S_Marina εμείς είχαμε πάρει το inglesina aptica.  Τότε είχα πάρει αρκετά πράγματα έτοιμα απο την αδερφή μου οπότε το βασικό μας έξοδο ήταν το καρότσι και έτσι το πήραμε αν κ ήταν όντως ακριβό (δεν πήραμε όμως αυγό καθώς είχαμε). Θα πρότεινα λοιπόν να πάρεις ένα παρόμοιο βαρύ μοντέλο γιατί όπως ανέφερε και κάποια ά΄λλη κοπέλα είναι τόσο χάλια τα πεζοδρόμια κ οι δρόμοι που χρειάζεσαι ένα βαρύ καρότσι με χοντρές ρόδες! αλλιώς πέρα απο τους κραδασμούς θα πρέπει κάθε τρεις κ λίγο να το ανασηκώνεις για να μην βρουν οι ρόδες από εδώ και από εκεί! Ισχύει πάντως ότι λόγω όγκου πιάνει όλο το πορτ-μπαγκαζ οπότε είναι κ αυτό ένα θέμα. Πάντως με είχε βολέψει πολύ όσο η μικρή μου ήταν μωρό! Μετά πήραμε ενα μικρό καρότσι περιπάτου και αν κ πανάλαφρο και γίνεται μια σταλιά όταν κλείνει κάθε τόσο βρίσκουν οι ρόδες από εδώ κ εκεί, αλλά πλέον μιλάμε για μεγάλο παιδί και το θέλουμε μόνο αν κάνουμε αποστάσεις!

με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @S_Marina. Με το καλό να υποδεχτείς το παιδάκι σου!

Κι εμείς inglesina είχαμε πάρει το trilogy, το σύστημα 3 σε ΄1. Το προτιμήσαμε ως αξιόπιστο, ελαφρύ και άνετο. Αυτό που με ενδιέφερε τότε ήταν το μεγάλο, σύγχρονο πορτ μπέμπε, γιατί δεν ήθελα να πάρω και λίκνο. Και πράγματι μας εξυπηρέτησε τότε, γιατί το μωρό κοιμόταν εκεί μέχρι 6 μηνών και την βγάζαμε και βόλτες. Αλλά αποκεί κι έπειτα το έχουμε στην αποθήκη και πιάνει πολύ χώρο... Το καθισματάκι αυτοκινήτου (αυγό) δεν ήταν σταθερό, έδενε μόνο με ζώνες, το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα, γιατί το μωρό δεν έβγαινε ιδιαίτερα με το αυτοκίνητο.

Αν με ρωτάς, εκ των υστέρων, δεν θα έπαιρνα σύστημα. Θα επέλεγα απευθείας ένα καθισματάκι αυτοκινήτου ποιοτικό, από νεογέννητο έως 2 ετών (?)... κάπως έτσι. Κι ένα καρότσι πιο ψηλό και ποιοτικό. Μάλλον θα πήγαινα στα cybex. Μ αρέσει πολύ το ύφασμα και η σχε΄διασή τους κι ας είναι ακριβούτσικα. Νομίζω ότι στα συστήματα είναι δύσκολο να πετύχεις και τα τρία κομμάτια όπως τα θέλεις. Και το πορτ μπεμπέ, αν δεν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις ως κρεβατάκι, δεν αξίζει να το πάρεις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...