Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σωστη διαδικασια Αυχενικης Διαφανειας


Anahit

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια. Ηθελα να ρωτησω.. εχει κανει καποια απο εσας την εξεταση papp-a διαφορετικη μερα απο το υπερηχογραφημα? Γιατι εμενα η γιατρος μου εγραψε παραπεμπτικο για το papp-a στις 12/10 ενω τον υπερηχο 19/10.. αποκλιση μιας ολοκληρης εβδομαδας. Ανησυχω διοτι εχω ακουσει οτι πρεπει να γινονται την ιδια μερα καθως οι τιμες αλλαζουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anahit είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Ηθελα να ρωτησω.. εχει κανει καποια απο εσας την εξεταση papp-a διαφορετικη μερα απο το υπερηχογραφημα? Γιατι εμενα η γιατρος μου εγραψε παραπεμπτικο για το papp-a στις 12/10 ενω τον υπερηχο 19/10.. αποκλιση μιας ολοκληρης εβδομαδας. Ανησυχω διοτι εχω ακουσει οτι πρεπει να γινονται την ιδια μερα καθως οι τιμες αλλαζουν...

Από προσωπική εμπειρία, το αίμα για την εξέταση μού το πήραν λίγο πριν κάνουμε την αυχενική. Και γω αυτή την εντύπωση έχω, ότι γίνονται την ίδια μέρα. Θα μπορούσες λογικά, αφού έχεις το παραπεμπτικό, να την κάνεις την εξέταση στις 19.10 πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anahit είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Ηθελα να ρωτησω.. εχει κανει καποια απο εσας την εξεταση papp-a διαφορετικη μερα απο το υπερηχογραφημα? Γιατι εμενα η γιατρος μου εγραψε παραπεμπτικο για το papp-a στις 12/10 ενω τον υπερηχο 19/10.. αποκλιση μιας ολοκληρης εβδομαδας. Ανησυχω διοτι εχω ακουσει οτι πρεπει να γινονται την ιδια μερα καθως οι τιμες αλλαζουν...

Γιατί δε ρωτάς την ίδια τη γιατρό σου γιατί σου είπε να κάνεις την papp-a χθες; είναι δύο ανεξάρτητες εξετάσεις οπότε δε χρειάζεται να γίνουν την ίδια μέρα απλά συνηθίζεται. Σκέφτομαι μήπως έχει κάποιο λόγο που θέλει την papp-a νωρίτερα. Μήπως δεν είναι σίγουρη ακριβώς ποια ημέρα συνέλαβες ή θέλει να είναι σίγουρα εντός των σωστών ημερών, αλλά δεν προλάβαινε να κανονίσει και υπέρηχο νωρίτερα; βάσει υπερήχου θα υπολογίσετε ακριβώς την ηλικία της κύησης και τότε θα σου βγουν και οι πιθανότητες για την ημέρα που πήρατε το αίμα λογικά. Αυτό που μου φαίνεται πιο σημαντικό είναι ότι πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στη γιατρο σου και να μπορείς να ρωτάς ο, τι θες. Έχετε να πάρετε πολλές σοβαρές αποφάσεις κατά τη διάρκεια της κύησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και σας ευχαριστω για την απαντηση. Η περιπτωση μου ειναι λιγο περιεργη η αληθεια ειναι καθως βρισκομαι στη Ροδο για σεζον ενω η γιατρος μου που με παρακολουθει εδω κ 10 χρονια ειναι στην Αθηνα. Αναγκαστικα βρηκα μια γυναικολογο εδω ωστε να κανω τις απαραιτητες εξετασεις αλλα τελικως θα καταληξω στην δικια μου στην Αθηνα. Γι'αυτο τον λογο ρωτησα σημερα της Αθηνας κ μου ειπε οτι δεν πρεπει να γινονται χωριστα, πρεπει να γινονται την ιδια μερα διοτι οι τιμες αλλαζουν καθημερινα κ μου ειπε να αλλαξω εμβρυολογο, ευτυχως βρηκε καποιον να μου προτινει, ο οποιος ειναι και πιστοποιημενος και εκλεισα ραντεβου τελικα με εκεινον. Κλεινοντας το ραντεβου ρωτησα κ εκεινο το ιατρειο κ μου ειπαν το ιδιο κ οτι εκεινοι θα μου κανουν το papp-a στον χωρο τους την ιδια μερα! Τι να πω... δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι γιατροι που ειναι της ιδιας ειδικοτητας πρεπει να ειναι τοσο διαφορετικοι κ να μην συμφωνουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και στις 2 εγκυμοσύνες μου είχα κάνει λίγες μέρες νωρίτερα την Papp-Α 

και όχι την ίδια ημέρα 

(Μια εγκυμοσύνη στην Αθήνα και μια στην επαρχία άρα διαφορετικοί γιατροί) 

 

όποτε αν δν είσαι σίγουρη μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου κ θα σου εξηγήσει σίγουρα ! 
 

παίζουνε πολλά ρόλο κ μόνο ο γιατρός που έχει το ιστορικό σου μπορεί να ξέρει πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να την κανεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο εμβρυολογος μου είχε ζητήσει να κάνω την αίματος 2-3 μέρες νωρίτερα από τον υπέρηχο. Όντως 2 μέρες πριν την έκανα. Πάω για υπέρηχο αλλά χάλασε το μηχάνημα του υπερήχου και αναγκαστικά έκανα τον υπέρηχο μια εβδομάδα μετά (μέχρι να επισκευαστεί). Τον ρώτησα αν έχουμε πρόβλημα που η εξέταση αίματος ήταν μια εβδομάδα πριν και μήπως έπρεπε να την επαναλάβω. Και μου είπε ότι δεν πειράζει και είναι οκ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...