Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κύησης


linami

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μελλοντικές μανούλες.

Κορίτσια θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Είμαι 25+6 εβδομάδων έκανα για 2 φορά καμπύλη ζαχάρου. Στην αρχή είχα 77 ζάχαρο, έκανα λήψη ζαχαρονερου 75gr και στη 1 ώρα το ζάχαρο μου πήγε 195 (ενώ πρέπει να είναι κάτω από 180) και στις 2 ώρες 153 (ενώ πρέπει να είναι κάτω από 155) 

Είμαι στα όρια. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έχω σακχαρώδη διαβήτη και ας είμαι στα όρια. Μου συνέστησε μια διατροφή, η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι να την κάνω και να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα για ζάχαρο! 

Κάποια που πέρασε διαβήτη κύησης ας μου πει την εμπειρία της. Δυσκολεύομαι και σαν άνθρωπος δεν τρώω ούτε πολλά γλυκά ούτε βλακείες απ' έξω. Μαγειρεύω όσο μπορώ πιο υγιεινά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτός ο διαβήτης κύησης....! Είχα κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου (γέννησα τον Ιούλιο) και πάλεψα πολύ να ισορροπήσω τις τιμές του ζαχάρου. Στην αρχή με διατροφή ήμουν οκ αλλά μετά όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη τόσο αυτό απορρυθμιζοταν με αποτέλεσμα να κάνω μετά ινσουλίνη. Με ειδική διατροφή και ινσουλίνη όλα πήγαν σούπερ και το μωράκι μου δεν επιρρεαστηκε καθόλου. Συν ότι δεν έβαλα καθόλου έξτρα βάρος... Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 54 κιλά μέχρι να γεννήσω είχα πάει 60 και 30 μέρες περίπου μετά τη γέννα ήμουν 51! 😉

Λοιπόν ο διαβήτης κύησης σχετίζεται τόσο με υγιεινή διατροφή όσο και με τη ποσότητα του υδατάνθρακα που θα καταναλώνεις. Θα κάνεις τις μετρήσεις σου, θα προσέχεις τον υδατάνθρακα, θα βρεις τι σε πειράζει και τι όχι και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά! Μπορεί να σταθείς και τυχερή και να το ρυθμίσεις απλά με διατροφή. 

Ο,τι απορία έχεις μη διστάσεις να μου στείλεις! 

Όλα θα πάνε καλά! Ψυχραιμία και υπομονή! 💪☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @linami! Και γω ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με διαβήτη, καθώς είχα αντίσταση στην ινσουλίνη από πριν και κάναμε καμπύλη από την 8η-9η βδομάδα. Και στη 1 και στις 2 ώρες είχα περίπου τις τιμές που έχεις και συ (όσο θυμάμαι δηλαδή!). Οπότε ξεκίνησα προσεκτική διατροφή, άσκηση και μέτρηση του ζαχάρου 4 φορές την ημέρα. Δεν καταφέρνω πάντα να είμαι τύπος και υπογραμμός, δηλαδή έχω φάει και 2-3 φορές γλυκάκι, το οποίο ευτυχώς δεν με έχει ανεβάσει! Απεναντίας τα βρήκα πολύ σκούρα με τους χυμούς φρούτων (φυσικούς και μη) και το ψωμί του τοστ. Σε σημείο να δυσκολεύομαι να παραγγείλω όταν βγαίνω έξω για έναν καφέ (τον είχα κόψει τον καφέ από πιο πριν). Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα, όλα μπορούν να ρυθμιστούν και να αντικατασταθούν! Επιδίωξε να τρως πολλές φυτικές ίνες, χρωματιστά λαχανικά και φρούτα, ολικής άλεσης ζυμαρικά, πρωτεΐνη πολλή, όσπρια. Επίσης να τσεκάρεις τα ζάχαρα σε ό,τι αγοράζεις. Γιατί μπορεί κάτι να θεωρείται ολικής και τελικά να έχει ζάχαρα στο Θεό!

Βασικά μια ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται, όχι κάτι πολύ αυστηρό, κυρίως μια οργάνωση, τουλάχιστον μέχρι και τη στιγμή που θα πρέπει να κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου. Και κάνε ήπια άσκηση επίσης! Περπα΄τημα! 20 λεπτάκια, μισή ωρίτσα την ημέρα βοηθά απίστευτα!  Από τότε που τα ξεκίνησα αυτά (κοντεύω να κλείσω την 18η βδομάδα τώρα), 2-3 φορές είχα ανεβασμένες μετρήσεις (με τους χυμούς και το ψωμί του τοστ) και άντε να έχω πάρει μισό κιλό. Μη σου πω ότι τις πρώτες βδομάδες έχασα κιόλας!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2023 at 1:11 ΠΜ, ο/η linami είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μελλοντικές μανούλες.

Κορίτσια θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Είμαι 25+6 εβδομάδων έκανα για 2 φορά καμπύλη ζαχάρου. Στην αρχή είχα 77 ζάχαρο, έκανα λήψη ζαχαρονερου 75gr και στη 1 ώρα το ζάχαρο μου πήγε 195 (ενώ πρέπει να είναι κάτω από 180) και στις 2 ώρες 153 (ενώ πρέπει να είναι κάτω από 155) 

Είμαι στα όρια. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έχω σακχαρώδη διαβήτη και ας είμαι στα όρια. Μου συνέστησε μια διατροφή, η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι να την κάνω και να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα για ζάχαρο! 

Κάποια που πέρασε διαβήτη κύησης ας μου πει την εμπειρία της. Δυσκολεύομαι και σαν άνθρωπος δεν τρώω ούτε πολλά γλυκά ούτε βλακείες απ' έξω. Μαγειρεύω όσο μπορώ πιο υγιεινά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ❤️

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Ξεκίνησα τις μετρήσεις προς το παρόν είμαι πολύ πιο κάτω από τα όρια.

Γενικότερα δεν είμαι άνθρωπος που τρώω υπερβολικά ούτε και γλυκά.

Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε και το άγχος εκείνη την μέρα που έκανα την εξέταση;;

Το ζάχαρο μου κάθε πρωί κυμαίνεται από 77-83

στις On 12/10/2023 at 10:57 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Αχ αυτός ο διαβήτης κύησης....! Είχα κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου (γέννησα τον Ιούλιο) και πάλεψα πολύ να ισορροπήσω τις τιμές του ζαχάρου. Στην αρχή με διατροφή ήμουν οκ αλλά μετά όσο προχωρούσε η εγκυμοσύνη τόσο αυτό απορρυθμιζοταν με αποτέλεσμα να κάνω μετά ινσουλίνη. Με ειδική διατροφή και ινσουλίνη όλα πήγαν σούπερ και το μωράκι μου δεν επιρρεαστηκε καθόλου. Συν ότι δεν έβαλα καθόλου έξτρα βάρος... Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 54 κιλά μέχρι να γεννήσω είχα πάει 60 και 30 μέρες περίπου μετά τη γέννα ήμουν 51! 😉

Λοιπόν ο διαβήτης κύησης σχετίζεται τόσο με υγιεινή διατροφή όσο και με τη ποσότητα του υδατάνθρακα που θα καταναλώνεις. Θα κάνεις τις μετρήσεις σου, θα προσέχεις τον υδατάνθρακα, θα βρεις τι σε πειράζει και τι όχι και θα δεις πως όλα θα πάνε καλά! Μπορεί να σταθείς και τυχερή και να το ρυθμίσεις απλά με διατροφή. 

Ο,τι απορία έχεις μη διστάσεις να μου στείλεις! 

Όλα θα πάνε καλά! Ψυχραιμία και υπομονή! 💪☺️

Ευχαριστώ πολύ ❤️

 

Ξεκίνησα τις μετρήσεις προς το παρόν είμαι πολύ πιο κάτω από τα όρια.

 

Γενικότερα δεν είμαι άνθρωπος που τρώω υπερβολικά ούτε και γλυκά.

 

Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε και το άγχος εκείνη την μέρα που έκανα την εξέταση;;

 

Το ζάχαρο μου κάθε πρωί κυμαίνεται από 77-83

Να σου ζήσει και το μωράκι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2023 at 9:20 ΠΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Γεια σου @linami! Και γω ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με διαβήτη, καθώς είχα αντίσταση στην ινσουλίνη από πριν και κάναμε καμπύλη από την 8η-9η βδομάδα. Και στη 1 και στις 2 ώρες είχα περίπου τις τιμές που έχεις και συ (όσο θυμάμαι δηλαδή!). Οπότε ξεκίνησα προσεκτική διατροφή, άσκηση και μέτρηση του ζαχάρου 4 φορές την ημέρα. Δεν καταφέρνω πάντα να είμαι τύπος και υπογραμμός, δηλαδή έχω φάει και 2-3 φορές γλυκάκι, το οποίο ευτυχώς δεν με έχει ανεβάσει! Απεναντίας τα βρήκα πολύ σκούρα με τους χυμούς φρούτων (φυσικούς και μη) και το ψωμί του τοστ. Σε σημείο να δυσκολεύομαι να παραγγείλω όταν βγαίνω έξω για έναν καφέ (τον είχα κόψει τον καφέ από πιο πριν). Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα, όλα μπορούν να ρυθμιστούν και να αντικατασταθούν! Επιδίωξε να τρως πολλές φυτικές ίνες, χρωματιστά λαχανικά και φρούτα, ολικής άλεσης ζυμαρικά, πρωτεΐνη πολλή, όσπρια. Επίσης να τσεκάρεις τα ζάχαρα σε ό,τι αγοράζεις. Γιατί μπορεί κάτι να θεωρείται ολικής και τελικά να έχει ζάχαρα στο Θεό!

Βασικά μια ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται, όχι κάτι πολύ αυστηρό, κυρίως μια οργάνωση, τουλάχιστον μέχρι και τη στιγμή που θα πρέπει να κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου. Και κάνε ήπια άσκηση επίσης! Περπα΄τημα! 20 λεπτάκια, μισή ωρίτσα την ημέρα βοηθά απίστευτα!  Από τότε που τα ξεκίνησα αυτά (κοντεύω να κλείσω την 18η βδομάδα τώρα), 2-3 φορές είχα ανεβασμένες μετρήσεις (με τους χυμούς και το ψωμί του τοστ) και άντε να έχω πάρει μισό κιλό. Μη σου πω ότι τις πρώτες βδομάδες έχασα κιόλας!

 

Σε ευχαριστώ πολύ με το καλό και το μωράκι σου ❤️

Δεν ξέρω τι γίνεται με το ζάχαρο γιατί προς το παρόν που μετριέμαι εγώ πολύ καλές τιμές 

Δεν ξέρω αν επηρεάζει το άγχος, γενικότερα πήγα αγχωμένη επειδή φοβόμουν το ζάχαρο από μια μέτρηση που είχα κάνει στην αρχή και ήταν αυξημένο γενικότερα οι τιμές μου ήταν πολύ χαμηλές.

Και δεν είμαι άνθρωπος που τρώω υπερβολικά, ούτε γλυκά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η linami είπε:

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Ξεκίνησα τις μετρήσεις προς το παρόν είμαι πολύ πιο κάτω από τα όρια.

Γενικότερα δεν είμαι άνθρωπος που τρώω υπερβολικά ούτε και γλυκά.

Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε και το άγχος εκείνη την μέρα που έκανα την εξέταση;;

Το ζάχαρο μου κάθε πρωί κυμαίνεται από 77-83

Ευχαριστώ πολύ ❤️

 

Ξεκίνησα τις μετρήσεις προς το παρόν είμαι πολύ πιο κάτω από τα όρια.

 

Γενικότερα δεν είμαι άνθρωπος που τρώω υπερβολικά ούτε και γλυκά.

 

Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε και το άγχος εκείνη την μέρα που έκανα την εξέταση;;

 

Το ζάχαρο μου κάθε πρωί κυμαίνεται από 77-83

Να σου ζήσει και το μωράκι ❤️

Κορίτσι μου αν έχει βγει έστω και μια τιμή τσιμπημενη στη καμπύλη ζαχάρου μιλάμε για διαβήτη κύησης... Και όχι δεν επιρρεαζονται οι τιμές της καμπύλης από το αγχος. 

Σε μένα τον πρώτο μήνα μετά τη καμπύλη οι τιμές ήταν εντός ορίων πάντα μετά άρχιζε να ξεφεύγει κι ας έκανα ειδική διατροφή. 

Ο διαβήτης κύησης δεν εμφανίζεται επειδή τρώει κάποια κοπέλα υπερβολικά γλυκά... Είναι καθαρά θέμα πλακούντα όλο αυτό. 

Θα πρέπει από δω και πέρα να προσέχεις τη διατροφή σου, με τις μετρήσεις να δεις τι σε πειράζει και τι όχι... Πχ εμένα το ρύζι δε μου ανέβαζε το ζάχαρο ενώ σε κάποια άλλη κοπέλα ανεβάζει κτλ 

Το βασικό είναι να τρως σε κάθε γεύμα σαλάτα και να τρως προσεκτικά υδατάνθρακες...και εννοείται καθόλου ζάχαρη. 

Ρώτα με ότι θέλεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 12/10/2023 at 1:11 ΠΜ, ο/η linami είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και μελλοντικές μανούλες.

Κορίτσια θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Είμαι 25+6 εβδομάδων έκανα για 2 φορά καμπύλη ζαχάρου. Στην αρχή είχα 77 ζάχαρο, έκανα λήψη ζαχαρονερου 75gr και στη 1 ώρα το ζάχαρο μου πήγε 195 (ενώ πρέπει να είναι κάτω από 180) και στις 2 ώρες 153 (ενώ πρέπει να είναι κάτω από 155) 

Είμαι στα όρια. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έχω σακχαρώδη διαβήτη και ας είμαι στα όρια. Μου συνέστησε μια διατροφή, η αλήθεια είναι πως δυσκολεύομαι να την κάνω και να μετριέμαι 3 φορές την ημέρα για ζάχαρο! 

Κάποια που πέρασε διαβήτη κύησης ας μου πει την εμπειρία της. Δυσκολεύομαι και σαν άνθρωπος δεν τρώω ούτε πολλά γλυκά ούτε βλακείες απ' έξω. Μαγειρεύω όσο μπορώ πιο υγιεινά. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ❤️

Καλησπέρα και από μένα!

Πρωτη μου εγκυμοσύνη και στην 28η εβδομάδα που έκανα την καμπύλη βγήκε στον θεό! Έφτασε 243 το ζάχαρο μου μετά την λήψη γλυκόζης.

Μου συνέστησε διατροφή την οποία ακολουθώ (με δυσκολία, γιατί γενικά έχω παραπανίσια κιλά και μου αρέσει πολύ και το φαγητό και τα γλυκά 😂) και μέτρηση ζαχαρου μετά τα κύρια γεύματα. Προς το παρόν οι μετρήσεις είναι καλές και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Η διατροφή μου τα περιλαμβάνει όλα, εκτός γλυκών, αλλά και ρύζι και μακαρόνια και πατάτες απλά σε μικρές ποσότητες.
Αυτο που μου ειπε εμένα, είναι ότι η καμπύλη δείχνει την προδιάθεση του οργανισμού να εκδηλώσει ζάχαρο και την αντίσταση στην ινσουλίνη, κάτι που επηρεάζει άμεσα και το μωρό. Δεν παίζει ρόλο ούτε το άγχος ούτε τι έφαγες τις προηγούμενες μέρες. Είναι καθαρά θέμα οργανισμού. 

Προσπαθησε να ισορροπήσεις την διατροφή σου και θα πάνε όλα καλά! 
Το θετικό της υποθέσεις είναι ότι θα χάσουμε και κιλα άσχετα που θα είναι από ανάγκη 😂
Ελπίζω να σε βοήθησα! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς και υπομονή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...