Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουνίου 2024 🤰🏽💞🌷


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Blur είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω έκανα χθες! Πηγανε ολα καλα ευτυχώς. Ο εμβρυολόγος τα είδε ολα μια χαρά. Τώρα περιμένω και τις αιματολογικές να έχουμε πλήρη εικόνα. Ακόμα το άγχος δεν εχει φύγει αν δεν βγουν και οι αιματολογικές 😛 

Αααχ μπράβο!! Με το καλό τα αποτελέσματα! Όλα τέλεια θα είναι!!
Τι αιματολογικές αν επιτρέπεται; Αυτές που στέλνουν στο εξωτερικό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Αααχ μπράβο!! Με το καλό τα αποτελέσματα! Όλα τέλεια θα είναι!!
Τι αιματολογικές αν επιτρέπεται; Αυτές που στέλνουν στο εξωτερικό; 

Σ ευχαριστωωω! Είναι αυτες που κανουν με την αυχενική για να εντοπίσουν καποια ανωμαλία. Τώρα αν τις στέλνουν εξωτερικο δεν το γνωρίζω. 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Αααχ μπράβο!! Με το καλό τα αποτελέσματα! Όλα τέλεια θα είναι!!
Τι αιματολογικές αν επιτρέπεται; Αυτές που στέλνουν στο εξωτερικό; 

Την Papp-A εννοεί. Το τελικό αποτέλεσμα της αυχενικής βγαίνει από τις μετρήσεις του υπερηχογραφήματος και τους δείκτες από την εξέταση αίματος.  Κορίτσια,θα τον απολαύσετε πολύ αυτόν τον υπέρηχο γιατί διαρκεί πολύ! Να φάτε κάτι γλυκό πριν για να είναι ξύπνιο το μπεμπακι και να το δείτε να κάνει διάφορες ζουζουνιές! Κάποιοι που διαθέτουν και 3D τεχνολογία και την χρησιμοποιούν, σας δείχνει και τα χαρακτηριστικά του προσώπου,το οποίο βέβαια αλλάζει αρκετά μέχρι την Β επιπέδου αλλά και πάλι,είναι υπέροχη εμπειρία!! Μετράω αντίστροφα... Ευτυχώς αύριο πάμε εκδρομούλα και θα γυρίσουμε Δευτέρα, οπότε την επόμενη έχω και την αυχενική και δεν θα μου φανούν πολλές οι μέρες!! Καλά αποτελέσματα σε όλες εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Αααχ μπράβο!! Με το καλό τα αποτελέσματα! Όλα τέλεια θα είναι!!
Τι αιματολογικές αν επιτρέπεται; Αυτές που στέλνουν στο εξωτερικό; 

Μπραβοοο κοριτσι μουυυ , με το καλό το μωράκι σου …..Και εγώ την έκανα 20 του μηνα και σήμερα βγήκαν και οι  αιματολογικές …Δόξα το θεό όλα πηγαν καλά και οι μετρήσεις βγήκαν φυσιολογικές και μας είπε ο εμβρυολογος πως κατά πασα πιθανότητα περιμένω κοριτσάκι 💕Ηθελα να ρωτήσω αν θα κανείς και την αιματολογική π την στελνω ν εξωτερικό για τα σύνδρομα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Την Papp-A εννοεί. Το τελικό αποτέλεσμα της αυχενικής βγαίνει από τις μετρήσεις του υπερηχογραφήματος και τους δείκτες από την εξέταση αίματος.  Κορίτσια,θα τον απολαύσετε πολύ αυτόν τον υπέρηχο γιατί διαρκεί πολύ! Να φάτε κάτι γλυκό πριν για να είναι ξύπνιο το μπεμπακι και να το δείτε να κάνει διάφορες ζουζουνιές! Κάποιοι που διαθέτουν και 3D τεχνολογία και την χρησιμοποιούν, σας δείχνει και τα χαρακτηριστικά του προσώπου,το οποίο βέβαια αλλάζει αρκετά μέχρι την Β επιπέδου αλλά και πάλι,είναι υπέροχη εμπειρία!! Μετράω αντίστροφα... Ευτυχώς αύριο πάμε εκδρομούλα και θα γυρίσουμε Δευτέρα, οπότε την επόμενη έχω και την αυχενική και δεν θα μου φανούν πολλές οι μέρες!! Καλά αποτελέσματα σε όλες εύχομαι!!

Ευτυχώς που κατάλαβες εσύ να μη σας μπερδέψω κιόλας. Δε συγκρατώ ονόματα σε τίποτα 🫣🫣!! Ευτυχώς ρωτάω ξανά κ ξανά το γιατρό να τα εμπεδώσω, έχω κι εσάς εδώ που προηγείστε σε εξετάσεις κ τα μαθαίνω 😉 

Καλά αποτελέσματα και σε σένα! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα πήγα στον γιατρό σήμερα 8 εβδομάδων όλα καλά μέχρι στιγμης και τη  11 που θα κανω αυχενική θα πηγαίνω  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ελπίζω να πηγαινουν όλα καλά!! 

Εμείς κάναμε χθες την αυχενικη διαφάνεια κ σε συνδιασμό με την αιματολογική που μου είχε κάνει σε προηγουμενο ραντεβου τα είδε όλα καλά. Μας ταλαιπωρησε βέβαια λίγο το μπεμπέ γιατί δεν γυρνουσε προφιλ να το δει ο γιατρός. Καθίσαμε αρκετή ώρα στο ιατρείο, ξανά έκανα την αυχενικη και τελικά το είδαμε κ στο πλαι. Μου είπε ότι όλα καλά και μου εδωσε κ κάποια ποσοστα που βγήκαν για τις τρισωμιες με πολυ μικρές πιθανότητες να συμβεί κάτι. Απλά μπήκα στην διαδικασία να σκέφτομαι για αμνιοπαρακεντηση να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο. Ο γιατρος μου είπε ότι κατά την γνώμη του δεν χρειάζεται αλλά ποτε δεν θα πει όχι γιατί είναι στην διακριτική ευχέρεια του ζευγαριού. Εσείς τι γνώμη έχετε πανω σε αυτό? 

Μας είπε βέβαια κ το ενδεχόμενο αποβολης σε αυτή την επιλογή. 🤔🤔😕😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Πώς είστε από συμπτώματα;

Εγώ διανύω την 9η εβδομάδα, την επόμενη θα πάω στη γιατρό για υπέρηχο και 12/12 αυχενική! Ανυπομονώ η αλήθεια είναι.

Από συμπτώματα.. τις τελευταίες μέρες ενώ ξυπνάω καλά, προς το μεσημέρι νιώθω σαν άρρωστη. Πεινάω αρκετά αλλά μόλις φάω το στομάχι μου με ανακατεύει. Το στήθος επίσης πολύ πρησμένο και πονάει και μία μόνιμη νύστα. Επίσης πολύ ζωντανά όνειρα! 

Πότε περίπου σταματάνε αυτά τα συμπτώματα; Η μήπως δεν σταματάνε ποτέ όλα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας!!!Με το καλό σε όλες!!!Εγω είμαι 23 χρόνων 11εβδομαδων και 4 ημερών.Λόγω άστατου κύκλου πριν την εγκυμοσύνη δεν ξέρω ακριβώς την ΠΗΤ μου μόνο ξέρω το 1ο 10ημερο του Ιουνίου.Στις 28 εχω ραντεβού για αυχενική διαφάνεια (εχω πολυ άγχος να πω την αλήθεια).Υπήρχε ένα προβληματάκι με την εξέταση για τη Κυστικη Ίνωση και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα τπυ συντρόφου μου μακάρι να είναι όλα καλά γιατί αυτό με αγχώνει ακόμα πιο πολυ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια καλές εγκυμοσύνες εύχομαι. Πρωτη φορα 🤰  εδω. Ειμαι στην 11 εβδομάδα σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα αυχενικής και έχω μια γενική ανησυχία μέχρι να πάω στη γυναικολόγο μου από κοντά. Τι κανετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/11/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η Irrinni είπε:

Μπραβοοο κοριτσι μουυυ , με το καλό το μωράκι σου …..Και εγώ την έκανα 20 του μηνα και σήμερα βγήκαν και οι  αιματολογικές …Δόξα το θεό όλα πηγαν καλά και οι μετρήσεις βγήκαν φυσιολογικές και μας είπε ο εμβρυολογος πως κατά πασα πιθανότητα περιμένω κοριτσάκι 💕Ηθελα να ρωτήσω αν θα κανείς και την αιματολογική π την στελνω ν εξωτερικό για τα σύνδρομα ;

Hello..Κι εγω σκέφτομαι να την κάνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/11/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η Irrinni είπε:

Μπραβοοο κοριτσι μουυυ , με το καλό το μωράκι σου …..Και εγώ την έκανα 20 του μηνα και σήμερα βγήκαν και οι  αιματολογικές …Δόξα το θεό όλα πηγαν καλά και οι μετρήσεις βγήκαν φυσιολογικές και μας είπε ο εμβρυολογος πως κατά πασα πιθανότητα περιμένω κοριτσάκι 💕Ηθελα να ρωτήσω αν θα κανείς και την αιματολογική π την στελνω ν εξωτερικό για τα σύνδρομα ;

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό Σκ!!

Μπράβο για τα αποτελέσματα!! Συγχαρητήρια!! Εγώ σκέφτομαι να κάνω έτσι κι αλλιώς αυτή την εξέταση που λες. Αργεί ακόμα η αυχενική μου αλλά έχω αποφασίσει να την κάνω έτσι κι αλλιώς. Ελπίζω να μη χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση, αν όμως παρ’ ελπίδα χρειαστεί θα κάνω απευθείας αυτή.

Προς το παρόν κάναμε και σήμερα έναν υπέρηχο και ήταν πολύ ωραία που το είδαμε ξανά και το ακούσαμε! 

@Blur βγήκαν τα τελικά αποτελέσματα; 
@annoula1987πήγες για την αυχενική σου; Όλα καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό Σκ!!

Μπράβο για τα αποτελέσματα!! Συγχαρητήρια!! Εγώ σκέφτομαι να κάνω έτσι κι αλλιώς αυτή την εξέταση που λες. Αργεί ακόμα η αυχενική μου αλλά έχω αποφασίσει να την κάνω έτσι κι αλλιώς. Ελπίζω να μη χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση, αν όμως παρ’ ελπίδα χρειαστεί θα κάνω απευθείας αυτή.

Προς το παρόν κάναμε και σήμερα έναν υπέρηχο και ήταν πολύ ωραία που το είδαμε ξανά και το ακούσαμε! 

@Blur βγήκαν τα τελικά αποτελέσματα; 
@annoula1987πήγες για την αυχενική σου; Όλα καλά;

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό Σκ!!

Μπράβο για τα αποτελέσματα!! Συγχαρητήρια!! Εγώ σκέφτομαι να κάνω έτσι κι αλλιώς αυτή την εξέταση που λες. Αργεί ακόμα η αυχενική μου αλλά έχω αποφασίσει να την κάνω έτσι κι αλλιώς. Ελπίζω να μη χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση, αν όμως παρ’ ελπίδα χρειαστεί θα κάνω απευθείας αυτή.

Προς το παρόν κάναμε και σήμερα έναν υπέρηχο και ήταν πολύ ωραία που το είδαμε ξανά και το ακούσαμε! 

@Blur βγήκαν τα τελικά αποτελέσματα; 
@annoula1987πήγες για την αυχενική σου; Όλα καλά;

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό Σκ!!

Μπράβο για τα αποτελέσματα!! Συγχαρητήρια!! Εγώ σκέφτομαι να κάνω έτσι κι αλλιώς αυτή την εξέταση που λες. Αργεί ακόμα η αυχενική μου αλλά έχω αποφασίσει να την κάνω έτσι κι αλλιώς. Ελπίζω να μη χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση, αν όμως παρ’ ελπίδα χρειαστεί θα κάνω απευθείας αυτή.

Προς το παρόν κάναμε και σήμερα έναν υπέρηχο και ήταν πολύ ωραία που το είδαμε ξανά και το ακούσαμε! 

@Blur βγήκαν τα τελικά αποτελέσματα; 
@annoula1987πήγες για την αυχενική σου; Όλα καλά;

Και εμείς αποφασίσαμε να την κάνουμε …παρολο που πηγαν όλα καλά με την αυχενική και στς αιματολογικές πηραμε Ένα πολυ καλό ποσοστό , θα την κάνουμε γιατί όπως και να έχει είναι ένα ακόμα μαξιλαράκι ασφάλειας για το μωρακι μας….Μετα το τελευταίο ραντεβού για την αυχενική το επόμενο ραντεβού μας στον γυναικολόγο είναι σχεδόν μετά από έναν μηνα …ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ  ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΑΚΡΙΝΟ 😇😇😇

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimand είπε:

Καλησπέρα κοριτσουδιαααα :) Δευτέρα έχουμε αυχενική και είμαι λίγο αγχωμένη . ☺️☺️

Είναι λογικό αλλά θα πάνε όλα καλά!! Θα γίνει η εξέταση και μετά θα είσαι ένα τσακ ακόμα πιο χαρούμενη!! Όλες αυτό περιμένουμε με αγωνία!! Σου στέλνω πολύ πολύ θετική σκέψη!! Περιμένουμε να μας πεις την εμπειρία σου!! 🥰🥰🥰🙏🙏🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Irrinni είπε:

 

 

Και εμείς αποφασίσαμε να την κάνουμε …παρολο που πηγαν όλα καλά με την αυχενική και στς αιματολογικές πηραμε Ένα πολυ καλό ποσοστό , θα την κάνουμε γιατί όπως και να έχει είναι ένα ακόμα μαξιλαράκι ασφάλειας για το μωρακι μας….Μετα το τελευταίο ραντεβού για την αυχενική το επόμενο ραντεβού μας στον γυναικολόγο είναι σχεδόν μετά από έναν μηνα …ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ  ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΑΚΡΙΝΟ 😇😇😇

 

Ποια εξέταση είναι αυτη? Πως λεγεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2023 at 1:23 ΜΜ, ο/η Naty_ είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Πώς είστε από συμπτώματα;

Εγώ διανύω την 9η εβδομάδα, την επόμενη θα πάω στη γιατρό για υπέρηχο και 12/12 αυχενική! Ανυπομονώ η αλήθεια είναι.

Από συμπτώματα.. τις τελευταίες μέρες ενώ ξυπνάω καλά, προς το μεσημέρι νιώθω σαν άρρωστη. Πεινάω αρκετά αλλά μόλις φάω το στομάχι μου με ανακατεύει. Το στήθος επίσης πολύ πρησμένο και πονάει και μία μόνιμη νύστα. Επίσης πολύ ζωντανά όνειρα! 

Πότε περίπου σταματάνε αυτά τα συμπτώματα; Η μήπως δεν σταματάνε ποτέ όλα; 

Είμαστε σχεδόν τα ίδια απλά εγώ είμαι 11 εβδομάδων και εγώ αυχενική 13/12... Από συμπτώματα ακριβώς όπως και εσύ ακόμα και τα ζωντανά όνειρα 😆😆 για να δούμε αν θα υποχωρήσουν όλα αυτά όταν κλείσουμε τρίμηνο ! Σου εύχομαι ότι καλύτερο και υπομονή σε καταλαβαίνω ❤️

στις πριν 16 ώρες, ο/η dimand είπε:

Καλησπέρα κοριτσουδιαααα :) Δευτέρα έχουμε αυχενική και είμαι λίγο αγχωμένη . ☺️☺️

Άντε με το καλό !!! Το περίμενες τόσο καιρό και ήρθε επιτέλους μην αγχώνεσαι για τίποτα όλα θα πάνε καλά 🥰❤️

Επίσης εμένα ο γυναικολόγος μου είπε για μια άλλη εξέταση μη επεμβατική και πιο ασφαλή που κάνει ίδια δουλειά με την αμνιοπαρακέντηση και λέγεται NIPT ..οποία θέλει ας διαβάσει και ας ρωτήσει τον γιατρό της  λεπτομέρειες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω έναν προβληματισμό! Γενικά είμαι αδύνατη (1.70, 54 κιλά). Είμαι στην 11η εβδομάδα και γενικά μέχρι στιγμής δεν είχα ούτε εμετούς, ούτε κάποια ενόχληση. Δεν βάζω γραμμάριο, μη σας πω νιώθω οτι αδυνάτισα. Παίζει ρόλο το ότι έκοψα μαχαίρι τη ζάχαρη και το junk food; Έχω ραντεβού με τον γιατρό στις 5/12 και δεν ξέρω...Αξίζει να τον ενοχλήσω γι αυτό το πράγμα; Θα με ενδιέφεραν οι εμπειρίες σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η stel2 είπε:

Κορίτσια έχω έναν προβληματισμό! Γενικά είμαι αδύνατη (1.70, 54 κιλά). Είμαι στην 11η εβδομάδα και γενικά μέχρι στιγμής δεν είχα ούτε εμετούς, ούτε κάποια ενόχληση. Δεν βάζω γραμμάριο, μη σας πω νιώθω οτι αδυνάτισα. Παίζει ρόλο το ότι έκοψα μαχαίρι τη ζάχαρη και το junk food; Έχω ραντεβού με τον γιατρό στις 5/12 και δεν ξέρω...Αξίζει να τον ενοχλήσω γι αυτό το πράγμα; Θα με ενδιέφεραν οι εμπειρίες σας. 

Ουαου είσαι πολύ αδύνατη!
Από τις οδηγίες του γιατρού μου καταλαβαίνω ότι από τη 12-13η εβδομάδα και μετά είναι οκ να πάρουμε γραμμάρια, κατά μέσο όρο 0,5 κιλά την εβδομάδα θεωρείται οκ. Εσύ με τόσο χαμηλό δείκτη μάζας δώματος λένε ότι μπορείς να πάρεις 15-19 κιλά.
Κι εγώ που είμαι στα 52 κιλά αλλά 1.60 δεν έχω πάρει καθόλου (στην 13 εβδομάδα εγώ) αλλά θεωρείται καλό απότι καταλαβαίνω. Θα πάω κι αύριο στο γιατρό για την αυχενική, αλλά δεν πιστεύω ότι θα μου πει ότι κακώς δεν έχω πάρει καθόλου κιλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/11/2023 at 11:41 ΠΜ, ο/η Zoiz είπε:

Ποια εξέταση είναι αυτη? Πως λεγεται? 

Είναι η NIPT, αιματολογική. Καλό είναι να πας σε καλό εξειδικευμένο κέντρο που θα σου προτείνει ο γιατρός σου. Κι εκεί έχουν διάφορα είδη πάνω σ αυτή, όπως έψαξα εγώ στο κέντρο που μου είπε δλδ. Είναι το κόστος γύρω στα 700-800€. Δεν αντικαθιστά την παρακέντηση από την άποψη ότι δεν καλύπτει ούτε τόσες πολλές ανωμαλίες ούτε κατά τόσο μεγάλο ποσοστό. Εγώ τη σκέφτομαι άμα έχω καλή αυχενική. 

στις πριν 10 ώρες, ο/η stel2 είπε:

Κορίτσια έχω έναν προβληματισμό! Γενικά είμαι αδύνατη (1.70, 54 κιλά). Είμαι στην 11η εβδομάδα και γενικά μέχρι στιγμής δεν είχα ούτε εμετούς, ούτε κάποια ενόχληση. Δεν βάζω γραμμάριο, μη σας πω νιώθω οτι αδυνάτισα. Παίζει ρόλο το ότι έκοψα μαχαίρι τη ζάχαρη και το junk food; Έχω ραντεβού με τον γιατρό στις 5/12 και δεν ξέρω...Αξίζει να τον ενοχλήσω γι αυτό το πράγμα; Θα με ενδιέφεραν οι εμπειρίες σας. 

Καλό θα είναι να ζυγιστείς κ να ελέγχεις το βάρος σου, αλλά μου φαίνεται πολύ λογικό άμα πριν κατανάλωνες τέτοιου είδους φαγητά τώρα να έχασες. Αυτό που θα σε ρωτήσει φαντάζομαι κι εκείνος είναι ποσό βάρος έχασες, όποτε μήπως αρχίσεις να το παρακολουθείς μέχρι να πας. Εγώ που έχω βέβαια πολλά παραπάνω κιλά από σένα και είχα εμετούς και ανακατευόμουν και δε μπορώ να φάω το βράδυ μου είπε δεν πειράζει κ να χάσω. Αλλά παίζει ρόλο το αρχικό βάρος. 
 

Καλώς ήρθατε καινούργια κορίτσια! Με το καλό σε όλες!! Αργούν κάποια μηνύματα να εμφανιστούν και χάνω λίγο τη μπάλα. Ελπίζω να έχουμε σε όλες απαντήσει. 
 

@dimand όλα καλά με την αυχενική; Πως ήταν σαν εμπειρία; Μάθατε και φύλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια :)

Όλα καλά με την αυχενική ναι :)

ήταν πολύ όμορφα , κουνιόταν το μωρό και είχαμε ενθουσιαστεί πάρα πολύ με τον άντρα μου 😁 

ΕΙπαμε στο γιατρό ότι δεν θέλουμε να μας πει το φύλο (αν το δει) γιατί θέλουμε να κάνουμε gender reveal,ωστόσο μας είπε ότι είναι μικρουλι και δεν φαίνεται καθαρά θα μπορούσε να μας πει με 80% πιθανότητα τι βλέπει αλλά δεν θέλαμε :)

λογικά στην επόμενη εξέταση με το γιατρό μας πριν τα Χριστούγεννα ίσως φανεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! 

Χαθηκα αλλα δεν ειμαι και πολυ καλά! Ενω η αυχενική-υπερηχος βγηκε εκλπηκτικά καλή. η papp a μας εδωσε 1/200 δυστυχώς για down! Ο γιατρός και η μαία μου λενε να μην ανησυχω οτι είναι κατι συνηθισμένο αλλα εγω οπως καταλαβαινετε δεν κοιμαμαι τα βραδια! Με την καινουργια χρονιά θα κανουμε αμνιοπαρακεντηση...

Σας διαβαζω καθημερινά και χαιρομαι για ολες που πανε καλα... 

Ελπίζω και για μενα να πανε ολα καλα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Είναι η NIPT, αιματολογική. Καλό είναι να πας σε καλό εξειδικευμένο κέντρο που θα σου προτείνει ο γιατρός σου. Κι εκεί έχουν διάφορα είδη πάνω σ αυτή, όπως έψαξα εγώ στο κέντρο που μου είπε δλδ. Είναι το κόστος γύρω στα 700-800€. Δεν αντικαθιστά την παρακέντηση από την άποψη ότι δεν καλύπτει ούτε τόσες πολλές ανωμαλίες ούτε κατά τόσο μεγάλο ποσοστό. Εγώ τη σκέφτομαι άμα έχω καλή αυχενική. 

Καλό θα είναι να ζυγιστείς κ να ελέγχεις το βάρος σου, αλλά μου φαίνεται πολύ λογικό άμα πριν κατανάλωνες τέτοιου είδους φαγητά τώρα να έχασες. Αυτό που θα σε ρωτήσει φαντάζομαι κι εκείνος είναι ποσό βάρος έχασες, όποτε μήπως αρχίσεις να το παρακολουθείς μέχρι να πας. Εγώ που έχω βέβαια πολλά παραπάνω κιλά από σένα και είχα εμετούς και ανακατευόμουν και δε μπορώ να φάω το βράδυ μου είπε δεν πειράζει κ να χάσω. Αλλά παίζει ρόλο το αρχικό βάρος. 
 

Καλώς ήρθατε καινούργια κορίτσια! Με το καλό σε όλες!! Αργούν κάποια μηνύματα να εμφανιστούν και χάνω λίγο τη μπάλα. Ελπίζω να έχουμε σε όλες απαντήσει. 
 

@dimand όλα καλά με την αυχενική; Πως ήταν σαν εμπειρία; Μάθατε και φύλλο; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Με το καλό εύχομαι! Δεν έχω ζυγαριά στο σπίτι η αλήθεια είναι, αλλά δεν νομίζω να έχω χάσει περισσότερα από 1-2! Επίσης, 5.12 έχουμε και εμείς την αυχενική και papp A και δυστυχώς θα πάω μόνη μου. Είναι χρονοβόρα διαδικασία; Και πόσο καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η dimand είπε:

Καλησπέρα κορίτσια :)

Όλα καλά με την αυχενική ναι :)

ήταν πολύ όμορφα , κουνιόταν το μωρό και είχαμε ενθουσιαστεί πάρα πολύ με τον άντρα μου 😁 

ΕΙπαμε στο γιατρό ότι δεν θέλουμε να μας πει το φύλο (αν το δει) γιατί θέλουμε να κάνουμε gender reveal,ωστόσο μας είπε ότι είναι μικρουλι και δεν φαίνεται καθαρά θα μπορούσε να μας πει με 80% πιθανότητα τι βλέπει αλλά δεν θέλαμε :)

λογικά στην επόμενη εξέταση με το γιατρό μας πριν τα Χριστούγεννα ίσως φανεί. 

Μπράβο!!! Και ωραίο αυτό με το φύλο, σαν μικρό πάρτι! 
 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Blur είπε:

Γεια σας κοριτσια! 

Χαθηκα αλλα δεν ειμαι και πολυ καλά! Ενω η αυχενική-υπερηχος βγηκε εκλπηκτικά καλή. η papp a μας εδωσε 1/200 δυστυχώς για down! Ο γιατρός και η μαία μου λενε να μην ανησυχω οτι είναι κατι συνηθισμένο αλλα εγω οπως καταλαβαινετε δεν κοιμαμαι τα βραδια! Με την καινουργια χρονιά θα κανουμε αμνιοπαρακεντηση...

Σας διαβαζω καθημερινά και χαιρομαι για ολες που πανε καλα... 

Ελπίζω και για μενα να πανε ολα καλα

 

Κορίτσι μου είναι λογικό να είσαι αγχωμένη αλλά θα δεις ότι θα είναι όλα μια χαρά! Θα κάνεις και την αμνιοπαρακέντηση και θα ηρεμήσεις, έχω φίλες που την έχουν κάνει και ήταν όλα μα όλα τέλεια και μάλιστα μετά χαίρονταν πιο πολύ την εγκυμοσύνη τους γιατί ήταν σίγουρες! 
Οι γιατροί δε θα σου έλεγαν ψέματα! 
Να πάνε όλα καλά εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα το απόγευμα η αυχενική μας και έχω τρομοκρατηθεί!!!!

@Blur, καταλαβαίνω το άγχος σου! Είναι λογικό να έχεις αγχωθεί αλλά αν το σκεφτείς και αλλιώς, το ένα προς 200, δεν είναι και τόσο μεγάλο ποσοστό, ειδικά αν ο υπέρηχος ήταν καλός! Όπως και να'χει, καλά αποτελέσματα να έχεις!

@stel2το βάρος της μαμάς, δεν επηρεάζει ιδιαίτερα το έμβρυο. Καλό είναι να μην πάρεις βέβαια πολλά κιλά, το να χάνεις στης αρχές της εγκυμοσύνης, είναι συνηθισμένο, αλλά κάνε μια αναφορά στον γιατρό σου! Εγώ είμαι επίσημα +3 κιλά ήδη... Έτσι ήμουν και στον δεύτερο, πήρα αρχικά 4 κιλά και μετά σταμάτησα μέχρι τον 8 μήνα που άρχισα πάλι να παίρνω βάρος.

Από συμπτώματα δεν έχω σχεδόν τίποτα πλέον... Το στήθος μου νιώθω βαρύ, μάλλον πρέπει να πάρω ένα καλό σουτιέν γιατί φοράω μπουστάκια γενικά και πλέον νιώθω να μην με καλύπτει. Την εξέταση ΝΙΡΤ την είχα κάνει στο δεύτερο παιδάκι μου αντί για αυχενική (έτσι ήταν στην Κύπρο που ζούσα), ποσοστά δίνει και αυτή,όπως και η αυχενική. Μόνο η αμνιοπαρακέντηση μπορεί να σου δείξει 100% αποτέλεσμα αλλά εγώ μάλλον δεν θα την έκανα γιατί έχει 1-2% ποσοστό αποβολής. Μόνο αν βγει πολύ άσχημη η αυχενική,θα το ρισκαρα, όχι προληπτικά.

Θα σας στείλω το βράδυ που θα γυρίσω από αυχενική! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...