Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουνίου 2024 🤰🏽💞🌷


Recommended Posts

στις πριν 20 ώρες, ο/η agapi009 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως τα πάτε εγώ 13 εβδ. όλα καλά μέχρι στιγμής!

Καλησπερα κοριτσι μου . 

Εγω διανυω τη 14η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. Αυριο εχω ραντεβου με το γιατρο για τον υπερηχο , ανυπομονω ❤️❤️ Πως πας απο συμπτωματα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2023 at 6:14 ΜΜ, ο/η agapi009 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως τα πάτε εγώ 13 εβδ. όλα καλά μέχρι στιγμής!

16 εβδομάδων πλέον. Ευτυχώς όλα δείχνουν καλά και μάλλον έχουμε κοριτσάκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Έχω χαθεί γιατί ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα περιμένουμε κ κόσμο σπίτι και κάνουμε κ ετοιμασίες σιγά σιγά.. 

Σήμερα βγήκε κι εμάς η αυχενική, όλα μια χαρά! Προχωράμε!!  🥰

Υπέρηχο τώρα με το νέο χρόνο. Συμπτώματα έχω κάτι τσιμπήματα- πονάκια που κ που χαμηλά μου είπε ο γιατρός θα είναι από τη μήτρα που μεγαλώνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλή χρονιά με υγεία, δε βλέπω νέα σας. Εμείς πήγαμε για υπέρηχο και το μωρό είναι τόσο ζωηρό που 17 εβδομάδων και ακόμα πιθανολογουμε αγοράκι αλλά δε κάθεται και ήσυχο να δούμε τι είναι σίγουρα. Περάσαμε και covid οικογενειακώς αλλά τώρα επανήλθα με! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, καλή χρονιά!! Κι εγώ τώρα είμαι στην 17η. Κοριτσάκι έχουμε. Το είχαμε δει στον υπέρηχο αλλά θα το επιβεβαιώσουμε κ στη nipt που περιμένουμε να βγει. 
Πως τον περάσατε τον κορωνοιο; Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να περιοριστώ μήπως τη γλιτώσουμε. 

Έχεις καταλάβει γενικά κάτι από κίνηση; 
Εγώ πέρα από κάτι πονάκια κ ενοχλήσεις που έχω χαμηλά δεν έχω καταλάβει κάτι άλλο.
Τα υπόλοιπα κορίτσια έχουν κάνει ομάδα σε σοσιαλ νομίζω κ τα λένε γι αυτό δε βλέπουμε νεότερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!
Ναι έχουμε κάνει μια ομαδική στο messenger και τα λέμε καθημερινά.
Εγώ είμαι στην 21η κι ακόμα δεν έχω καταλάβει κίνηση, την επόμενη Τρίτη 30/1 έχω τη β επιπέδου.
Έχω αιματοκρίτη 30 και αιμοσφαιρίνη 10 αλλά ο γιατρός λέει ότι δεν χρειάζεται να πάρω κάποιο έξτρα συμπλήρωμα. Ρώτησα και την κουμπάρα μου που είναι γραμματέας/βοηθός σε γυναικολόγο στην Χίο και μου είπε ότι είναι μια χαρά ο αιματοκρίτης μου.
Την Παρασκευή ζαλίστηκα αλλά ρίχνω το φταίξιμο στην κούραση που είχα εκείνη την ημέρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα, καλή χρονιά!! Κι εγώ τώρα είμαι στην 17η. Κοριτσάκι έχουμε. Το είχαμε δει στον υπέρηχο αλλά θα το επιβεβαιώσουμε κ στη nipt που περιμένουμε να βγει. 
Πως τον περάσατε τον κορωνοιο; Εγώ προσπαθώ όσο γίνεται να περιοριστώ μήπως τη γλιτώσουμε. 

Έχεις καταλάβει γενικά κάτι από κίνηση; 
Εγώ πέρα από κάτι πονάκια κ ενοχλήσεις που έχω χαμηλά δεν έχω καταλάβει κάτι άλλο.
Τα υπόλοιπα κορίτσια έχουν κάνει ομάδα σε σοσιαλ νομίζω κ τα λένε γι αυτό δε βλέπουμε νεότερα. 

Εμένα είναι η δεύτερη κύηση από τη 16η εβδομάδα άρχισα να νοιώθω κίνηση αλλά στην πρώτη κύηση είχα νιώσει κοντά στην 22η εβδομάδα θυμάμαι. Μας κόλλησε covid η πεθερά μου στο πρωτοχρωνιατικο τραπέζι. Πολύ ήρεμα το περάσαμε όλοι εκτός από τη μικρή που αρρώστησε πρώτη φορά τώρα στους 17 μήνες. Πυρετοι, εμετούς, κλάμα όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marmaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!
Ναι έχουμε κάνει μια ομαδική στο messenger και τα λέμε καθημερινά.
Εγώ είμαι στην 21η κι ακόμα δεν έχω καταλάβει κίνηση, την επόμενη Τρίτη 30/1 έχω τη β επιπέδου.
Έχω αιματοκρίτη 30 και αιμοσφαιρίνη 10 αλλά ο γιατρός λέει ότι δεν χρειάζεται να πάρω κάποιο έξτρα συμπλήρωμα. Ρώτησα και την κουμπάρα μου που είναι γραμματέας/βοηθός σε γυναικολόγο στην Χίο και μου είπε ότι είναι μια χαρά ο αιματοκρίτης μου.
Την Παρασκευή ζαλίστηκα αλλά ρίχνω το φταίξιμο στην κούραση που είχα εκείνη την ημέρα

Καλημερα,

Εχω και εγω 34,5 αιματοκριτη και μου εχει δωσει σιδηρο 2 φορες τη μερα. Παιρνεις σιδηρο πρωι και απογευμα 2 δοσεις?

Να τρως κοκκινο κρεας συχνοτερα.

Ο χαμηλος αιματοκριτης μπορει να οδηγησει σε προωρο τοκετο και ελλιποβαρες μωρο. Καλυτερα να το αντιμετωπισεις γιατι εαν δεν κανεις τιποτα μπορει να κατρακυλισει και αλλο η τιμη προς τα κατω. Καλυτερη η προληψη απο τη θεραπεια. Επισης να μη τρως γαλακτοκομικα κοντα σε κρεας ή συμπληρωμα σιδηρου ανταυτου συνοδεψε τα με ενα πορτοκαλι ή μανταρινι ππυ εχει βιταμινη c.

Καλη και και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα,

Εχω και εγω 34,5 αιματοκριτη και μου εχει δωσει σιδηρο 2 φορες τη μερα. Παιρνεις σιδηρο πρωι και απογευμα 2 δοσεις?

Να τρως κοκκινο κρεας συχνοτερα.

Ο χαμηλος αιματοκριτης μπορει να οδηγησει σε προωρο τοκετο και ελλιποβαρες μωρο. Καλυτερα να το αντιμετωπισεις γιατι εαν δεν κανεις τιποτα μπορει να κατρακυλισει και αλλο η τιμη προς τα κατω. Καλυτερη η προληψη απο τη θεραπεια. Επισης να μη τρως γαλακτοκομικα κοντα σε κρεας ή συμπληρωμα σιδηρου ανταυτου συνοδεψε τα με ενα πορτοκαλι ή μανταρινι ππυ εχει βιταμινη c.

Καλη και και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Μόνο τις πολυβιταμίνες pregnal bio grow μετά το φαγητό παίρνω που έχουν λίγο σίδηρο μέσα. Θα το συζητήσω με τον γιατρό κι από κοντά την Τρίτη που θα πάω στη β επιπέδου αλλά θεωρεί ότι είναι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να πάρω σίδηρο (του έστειλα τις εξετάσεις με ε-μαιλ)... Αν πάω σε αιματολόγο ξέρω ότι θα μου δώσει σίγουρα σίδηρο.
Τον Δεκέμβρη είχα 34 αιματοκρίτη και τώρα 30, οπότε ναι κατρακυλάει...

Ναι άρχισα τώρα να το σκέφτομαι να μη συνοδεύω το κρέας με τυρί, α να τρώω και μανταρίνια μαζί που τα τρώω ούτως ή άλλως άλλες ώρες της ημέρας, καλή ιδέα! Ευχαριστώ πολύ!!
 

Επίσης!! Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τώρα που είδα τις αναρτήσεις σας κοίταξα τον αιματοκρίτη. Τις κάνω κάθε μήνα και τις στέλνω μου λένε οκ δε δίνω σημασία. Μόνο άμα έχει κάνα κόκκινο σημειωμένο που καταλαβαίνω ότι είναι εκτός ορίων. 37,5 είδα τελευταία φορά. Αλλα παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου κάθε πρωί, μεσημέρι τις pregnacare max που έχουν κι αυτές μέσα. Μιλάμε για ντοπάρισμα 🤣

Χθες βράδυ να σας πω που είχα κάτσει σε ησυχία και χάϊδευα την κοιλιά μου κατάλαβα σαν κτ φτερουγίσματα δεξιά. Λέτε να είναι το μωρό ή κάνα έντερο; 🤣

Καλή συνέχεια να έχουμε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Εγώ τώρα 18η εβδομάδα παίρνω τις pregnacare max και ασβέστιο. Τα πρωινά έχω το χάπι του θυροειδη και μετά τρώμε λίγο βασιλικό πολτό. Ως τώρα δεν είχα πρόβλημα στις εξετάσεις μου. Όμως έχω χαμηλή πίεση και ζαλίζομαι μέσα στη μέρα. Τρώω μπανάνες και ξηρούς καρπούς με αλάτι για να το αντιμετωπίσω. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου και στις δύο εγκυμοσύνες μου είναι οι ορμόνες που κάνουν πάρτι και η ψυχολογία μου είναι πεσμένη χωρίς πραγματικό λόγο. Αυτό να μην είχα και μια χαρά θα ήμουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2024 at 8:02 ΠΜ, ο/η marmaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!
Ναι έχουμε κάνει μια ομαδική στο messenger και τα λέμε καθημερινά.
Εγώ είμαι στην 21η κι ακόμα δεν έχω καταλάβει κίνηση, την επόμενη Τρίτη 30/1 έχω τη β επιπέδου.
Έχω αιματοκρίτη 30 και αιμοσφαιρίνη 10 αλλά ο γιατρός λέει ότι δεν χρειάζεται να πάρω κάποιο έξτρα συμπλήρωμα. Ρώτησα και την κουμπάρα μου που είναι γραμματέας/βοηθός σε γυναικολόγο στην Χίο και μου είπε ότι είναι μια χαρά ο αιματοκρίτης μου.
Την Παρασκευή ζαλίστηκα αλλά ρίχνω το φταίξιμο στην κούραση που είχα εκείνη την ημέρα

Πάντως και η πολύωρη ορθοστασία, οι πολλαπλές υποχρεώσεις μέσα στη μέρα φέρνουν ζαλάδα. Το βλέπω όταν είμαι όλη μέρα με τη μικρή μου 17μηνων και παράλληλα κάνω δουλειές στο σπίτι, παίζω και μαζί της... εκεί κατά το μεσημέρι πέφτω ξερή στον καναπέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Πάντως και η πολύωρη ορθοστασία, οι πολλαπλές υποχρεώσεις μέσα στη μέρα φέρνουν ζαλάδα. Το βλέπω όταν είμαι όλη μέρα με τη μικρή μου 17μηνων και παράλληλα κάνω δουλειές στο σπίτι, παίζω και μαζί της... εκεί κατά το μεσημέρι πέφτω ξερή στον καναπέ. 

Γενικά από τότε που με θυμάμαι ζαλίζομαι 1-2 φορές τον χρόνο, δεν έχω βρει τι φταίει ξεκάθαρα, το ρίχνουν οι γιατροί σε χαμηλή πίεση αλλά όποτε μετριεμαι είναι χαμηλή αλλά φυσιολογική.

Να σου ζήσει η μικρή σου! 

Έχετε μάθει φύλο γι αυτό το μωρό τώρα; Αγοράκι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η marmaki είπε:

Γενικά από τότε που με θυμάμαι ζαλίζομαι 1-2 φορές τον χρόνο, δεν έχω βρει τι φταίει ξεκάθαρα, το ρίχνουν οι γιατροί σε χαμηλή πίεση αλλά όποτε μετριεμαι είναι χαμηλή αλλά φυσιολογική.

Να σου ζήσει η μικρή σου! 

Έχετε μάθει φύλο γι αυτό το μωρό τώρα; Αγοράκι;

 

Ως προς το φύλο μέχρι τη Β αυχενική αν δεν έχει κάνει καμία nipt κλπ ποτέ δεν είναι σίγουρο. Μας λένε πιθανόν αγοράκι αλλά μη βιαστείτε να ψωνίσετε μέχρι τη Β αυχενική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς στην α αυχενική μας είπε 90% αγοράκι και στον επόμενο υπέρηχο μας το έκανε 100% και το είδαμε ακόμα κι εμείς το πουλάκι του, φαινόταν πολύ ξεκάθαρα!

Δεν έχουμε ψωνίσει βέβαια τίποτα ακόμα, αλλά έχουμε βρει όνομα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως πάτε; Εμάς βγήκε και η nipt όλα φυσιολογικά και κοριτσάκι!!! 💝💝

Έκανε καμία β επιπέδου; Πως είναι σα διαδικασία;

Πότε σκέφτεστε να ψωνίσετε κούνια κ καρότσι; Εγώ από τη μια λέω καλή ευκαιρία οι εκπτώσεις από την άλλη νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς κ φοβάμαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Πως πάτε; Εμάς βγήκε και η nipt όλα φυσιολογικά και κοριτσάκι!!! 💝💝

Έκανε καμία β επιπέδου; Πως είναι σα διαδικασία;

Πότε σκέφτεστε να ψωνίσετε κούνια κ καρότσι; Εγώ από τη μια λέω καλή ευκαιρία οι εκπτώσεις από την άλλη νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς κ φοβάμαι! 

Καλημέρα μπράβο όλα καλά. Εγώ β επιπέδου έχω τέλη Φλεβάρη. Καρότσι να παραγγείλεις δύο μήνες πριν τη γέννα διότι αργούν. Κούνια δε θα χρειαστείς από τώρα δες για λικνο καλύτερα. Γενικά το τελευταίο δίμηνο τα ψώνια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Καλημέρα μπράβο όλα καλά. Εγώ β επιπέδου έχω τέλη Φλεβάρη. Καρότσι να παραγγείλεις δύο μήνες πριν τη γέννα διότι αργούν. Κούνια δε θα χρειαστείς από τώρα δες για λικνο καλύτερα. Γενικά το τελευταίο δίμηνο τα ψώνια. 

Έτσι έλεγα κι εγώ εκεί στον 7ο!! Λίκνο θα το βάλω στην αρχή δίπλα μου κ μετά βλέπουμε, απλώς να έχω καταλήξει γιατί που χρόνος να τρέχεις μετά..

Καλή επιτυχία με τη β επιπέδου σε όλες μας!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα σήμερα τη β επιπέδου! Όλα καλά μας είπε!! 

Ομολογώ ότι δεν την απόλαυσα όμως γιατί όπως μου είπε μετά ο γιατρός έπεσε η πίεση μου επειδή ήμουν τόση ώρα ανάσκελα και ίδρωνα, εβγαλα τη μπλουζα που φορουσα και δεν βοηθησε, ανησυχούσα ότι θα ζαλιστώ.

Όταν τελείωσε η εξέταση (μόνο μισή ώρα κράτησε) ρώτησε ο γιατρός πως ήμουν και μου είπε να γυρίσω στο πλάι και θα συνέλθω κι όντως συνήλθα. 

Κουνιόταν αρκετά ο μπέμπης αλλά δεν εμπόδισε τον γιατρό να κάνει την εξέταση. Κουνιόταν αρκετά κι εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα! Είπε ότι ίσως ένας λόγος να είναι ότι έχω πρόσθιο πλακούντα. Κι ότι λογικά θα τον νιώσω σε 1-2 βδομάδες. 

Κι είχα φάει μόνο δύο μικρά μανταρίνια κι όχι γλυκό και κουνιόταν αρκετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marmaki είπε:

Εγώ έκανα σήμερα τη β επιπέδου! Όλα καλά μας είπε!! 

Ομολογώ ότι δεν την απόλαυσα όμως γιατί όπως μου είπε μετά ο γιατρός έπεσε η πίεση μου επειδή ήμουν τόση ώρα ανάσκελα και ίδρωνα, εβγαλα τη μπλουζα που φορουσα και δεν βοηθησε, ανησυχούσα ότι θα ζαλιστώ.

Όταν τελείωσε η εξέταση (μόνο μισή ώρα κράτησε) ρώτησε ο γιατρός πως ήμουν και μου είπε να γυρίσω στο πλάι και θα συνέλθω κι όντως συνήλθα. 

Κουνιόταν αρκετά ο μπέμπης αλλά δεν εμπόδισε τον γιατρό να κάνει την εξέταση. Κουνιόταν αρκετά κι εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα! Είπε ότι ίσως ένας λόγος να είναι ότι έχω πρόσθιο πλακούντα. Κι ότι λογικά θα τον νιώσω σε 1-2 βδομάδες. 

Κι είχα φάει μόνο δύο μικρά μανταρίνια κι όχι γλυκό και κουνιόταν αρκετά!

Μπράβο! Σημασία έχει ότι σε ανακουφίζει το αποτέλεσμα αφού πήγαν όλα καλά!! Πολλές κοπέλες ζορίζονται με τη β επιπέδου.. ευτυχώς που είχε σωστή θέση το μωράκι και δεν παιδεύτηκες κ μ’ αυτό.

Περιμένεις και κτ άλλο να βγει, όπως στην αυχενική που μας πήραν αίμα;  Πρέπει να φάμε κάτι πριν; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Μπράβο! Σημασία έχει ότι σε ανακουφίζει το αποτέλεσμα αφού πήγαν όλα καλά!! Πολλές κοπέλες ζορίζονται με τη β επιπέδου.. ευτυχώς που είχε σωστή θέση το μωράκι και δεν παιδεύτηκες κ μ’ αυτό.

Περιμένεις και κτ άλλο να βγει, όπως στην αυχενική που μας πήραν αίμα;  Πρέπει να φάμε κάτι πριν; 
 

Όχι δεν περιμένεις κάτι άλλο να βγει. Απλά είναι ενας λεπτομερεστατος υπέρηχος! 

Συνήθως λένε να φας ενα γλυκό πριν για να κουνιέται το μωρό αλλά εμένα μου είχαν πει ότι είναι περιττό και μπορεί να έχει ήδη καλή θέση το μωρό και να μη χρειάζεται να μετακινηθεί. Εμένα που κουνιόταν δηλαδή δεν βόλευε τον γιατρό.

Καλή επιτυχία σε όλες!!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια μου τελικά 21η εβδομάδα και έδειξε ξεκάθαρα ο υπέρηχος ότι περιμένουμε αγοράκι ❤️ αναμένω β αυχενική τέλος του μήνα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου τελικά 21η εβδομάδα και έδειξε ξεκάθαρα ο υπέρηχος ότι περιμένουμε αγοράκι ❤️ αναμένω β αυχενική τέλος του μήνα! 

Με το καλό!! Να έχουμε όλες μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!! 
Κι εμείς αυχενική τέλος της άλλης εβδομάδας! 
Εδώ κ μέρες τη νιώθω πολύ έντονα κάθε μέρα να κουνιέται! Λέω δλδ όσο μεγαλώνει τι θα γίνεται; 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...