Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ακράτεια, κυστεοκήλη και ορθοκήλη μετά την εγκυμοσήνη


Μαρια2015

Recommended Posts

Καλημέρα. έχω γεννήσει 2 χρόνια. Από την πρώτη στιγμή που γέννησα έχω σοβαρής μορφής ακράτεια. Μου έχουν πει πως έχω κυστεοκήλη και ορθοκήλη 3ου βαθμού. Έκανα πάνω από 4 μήνες ασκήσεις kegel σε πολύ γνωστό φυσικοθεραπευτήριο στην Αθήνα χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Θα κάνω τώρα μια ένεση με αυξητικούς παράγοντες στον κόλπο. Ο γιατρός μου λέει θα με βοηθήσει αλλά δεν θα μου λύσει το πρόβλημα. Φοβάμαι το χειρουργείο. Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε το ίδιο θέμα? Πως το αντιμετώπισε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 10:44 ΠΜ, ο/η Μαρια2015 είπε:

Καλημέρα. έχω γεννήσει 2 χρόνια. Από την πρώτη στιγμή που γέννησα έχω σοβαρής μορφής ακράτεια. Μου έχουν πει πως έχω κυστεοκήλη και ορθοκήλη 3ου βαθμού. Έκανα πάνω από 4 μήνες ασκήσεις kegel σε πολύ γνωστό φυσικοθεραπευτήριο στην Αθήνα χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Θα κάνω τώρα μια ένεση με αυξητικούς παράγοντες στον κόλπο. Ο γιατρός μου λέει θα με βοηθήσει αλλά δεν θα μου λύσει το πρόβλημα. Φοβάμαι το χειρουργείο. Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε το ίδιο θέμα? Πως το αντιμετώπισε?

Μια καλή μου φίλη το έπαθε αυτό. Έκανε όπως λες ασκήσεις κ είδε μια βελτίωση γιατι στην αρχή είχε τεράστιο θέμα οπότε κααααπως έφτιαξε. Πήγε σε ειδικό ουρολόγο γυναικολόγο κ της έδωσε κάποια θεραπεία. Όπως σου είπα έχει δει βελτίωση σε σχέση με την αρχή αλλά δυστυχώς το θέμα δεν έφυγε ποτέ. Δλδ μου έλεγε ότι ακόμα κ τώρα (6+ χρόνια μετά) ακόμα έχει θεμα αν πχ φταρνιστει, βηξει, γελάσει κλπ κατάλαβες... επέμβαση δεν έκανε δεν ξέρω κ αν της προτάθηκε. Είναι πολύ κουραστικό έχεις δίκιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...