Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πλαγιοκεφαλια


marinaantan

Recommended Posts

Κορίτσια μου ο μπέμπης μου 2.5 μηνών 11 εβδομάδων για την ακρίβεια έχει ελαφριά  πλαγιοκεφαλια.  Είπε η γιατρός να τον γυρνάω και από την άλλη αλλά δεν κατεθεται νευριάζει και ξανά γυρνάει από τη πλευρά που θέλει.  Μου είπε να πάρω μαξιλάρι πλαγιοκεφαλιας και να παρακολουθώ συνεχώς για να φτιάξει.  Είχε καμία παρόμοια περίπτωση και αν ναι φτιάχτηκε το κεφαλάκι του παιδιού σας? Έχω αγχωθεί πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaantan είπε:

Κορίτσια μου ο μπέμπης μου 2.5 μηνών 11 εβδομάδων για την ακρίβεια έχει ελαφριά  πλαγιοκεφαλια.  Είπε η γιατρός να τον γυρνάω και από την άλλη αλλά δεν κατεθεται νευριάζει και ξανά γυρνάει από τη πλευρά που θέλει.  Μου είπε να πάρω μαξιλάρι πλαγιοκεφαλιας και να παρακολουθώ συνεχώς για να φτιάξει.  Είχε καμία παρόμοια περίπτωση και αν ναι φτιάχτηκε το κεφαλάκι του παιδιού σας? Έχω αγχωθεί πολύ. 

Καλησπέρα! Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, αλλά λίγο που το έχω ψάξει το θέμα λένε πως μπορεί να διορθωθεί ακόμη και με φυσικοθεραπείες. Επίσης, το μωράκι σου είναι αρκετά μικρό ακόμη και πιστεύω πως σίγουρα μπορείτε να το διορθώσετε, εφόσον το εντοπίσετε εγκαίρως. Τουλάχιστον, όσο δεν κοιμάται και παίζεται κλπ να το βάζεις στην πλευρά που πρέπει. Τέλος, αν και το θεωρώ αχρείαστο στην περίπτωση σας, υπάρχει και ειδικό κράνος που φοράνε τα μωράκια με ίδιο θέμα. Στα λέω όλα αυτά για να δεις ότι λύσεις υπάρχουν και να μην απογοητεύεσαι. Εύχομαι τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Να σου ζησει τ μωρακι σου! Να ακολουθήσεις τις συμβουλές τ γιατρου σου κ ολα θα πανε μια χαρα. Αλλωστε μετα τον 6ο μήνα π κυρίως θα καθεται τ κεφαλακι του θα στρωσει. Ειχαμε τ ιδιο θεμα με τη μικρη μου. Σημερα ειναι 4.5 χρονων κ εχει μια χαρα κεφαλακι. Βλεπαμε κατι βιντεο με τ αντρα μου απο οταν ηταβ μωρακι κ λεγαμε καλα πως ήταν ετσι το παιδι? Μην αγχωνεσαι. Δεν ειναι κατι μονιμο ευτυχως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinaantan είπε:

Κορίτσια μου ο μπέμπης μου 2.5 μηνών 11 εβδομάδων για την ακρίβεια έχει ελαφριά  πλαγιοκεφαλια.  Είπε η γιατρός να τον γυρνάω και από την άλλη αλλά δεν κατεθεται νευριάζει και ξανά γυρνάει από τη πλευρά που θέλει.  Μου είπε να πάρω μαξιλάρι πλαγιοκεφαλιας και να παρακολουθώ συνεχώς για να φτιάξει.  Είχε καμία παρόμοια περίπτωση και αν ναι φτιάχτηκε το κεφαλάκι του παιδιού σας? Έχω αγχωθεί πολύ. 

Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Έχει και ο γιος μου το κατάλαβα γιατί όταν ήταν περίπου 3 μηνών παρατήρησα ότι γυρνούσε το κεφαλάκι σχεδόν πάντα από την μια μεριά, όταν βολεύονταν στο καρότσι η στην φωλιά... προσπαθούσα να τον γυρίσω απ την άλλη αλλά νευρίαζε.

Ο γιατρός μας είπε ότι έχει μια μικρή πλαγιοκεφαλια και να προσπαθούμε να του κάνουμε ασκησουλες να γυρνάει και απ' την άλλη.

Έτσι λοιπόν με διάφορα παιχνιδάκια του τραβούσαμε την προσοχή απ' την άλλη μεριά πχ κουδουνιστρα και γυρνούσε να το κοιτάξει. Επίσης προσπαθούσαμε να όταν κοιμάται να του γυρνάμε απαλά το κεφαλάκι απ' την άλλη.  Επειδή τον θήλαζα και ξαπλωτη τον έβαζα απ' το στήθος που ήταν στην μεριά που ήθελα το κεφαλάκι. Τέλος τον είχα πολύ στο πάτωμα σε αυτους τους ειδικούς τάπητες και παίζαμε διάφορα παιχνίδια πχ στριφογύριζα και γυρνούσε να με κοιτάξει και απ' τις 2 μεριές.

Ενώ λοιπόν είχα αγχωθει και εγώ σαν εσένα μέσα σε ένα μήνα ειχε εξαφανιστεί η πλαγιοκεφαλια. Είναι πολύ συχνό από ότι είχα διαβάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ μενα ο γιος μου ειχε ελαφρα πλαγιοκεφαλια κ προτιμουσε τη μια πλευρά στη κουνια κ στο καροτσι του...τωρα σα παιδακι δε φαίνεται τιποτα!και παρόλη την εμπειρια μου ,εχω κ εγώ αγχωθει τωρα μ τη μπεμπα μου επισης 3 μηνων η οποία προτιμα να κοιταει πάντα προς τα πάνω,και νευριαζει κ κλαιει αν τη γυρισω πλευρο!εχω μαξιλαρακια πλαγιοκεφαλιας αλλα ειναι πολυ λιγο το διάστημα που το χω για ν σου πω αν είδα διαφορά.....νομιζω οτι το κεφαλακι της πισω ειναι επίπεδο...αλλα μομιζω ολο αυτο με το που τα παιδάκια στηριζουν το κεφαλι τους φτιαχνει....ρωτα κ τον παιδιατρο σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2023 at 12:08 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Έχει και ο γιος μου το κατάλαβα γιατί όταν ήταν περίπου 3 μηνών παρατήρησα ότι γυρνούσε το κεφαλάκι σχεδόν πάντα από την μια μεριά, όταν βολεύονταν στο καρότσι η στην φωλιά... προσπαθούσα να τον γυρίσω απ την άλλη αλλά νευρίαζε.

Ο γιατρός μας είπε ότι έχει μια μικρή πλαγιοκεφαλια και να προσπαθούμε να του κάνουμε ασκησουλες να γυρνάει και απ' την άλλη.

Έτσι λοιπόν με διάφορα παιχνιδάκια του τραβούσαμε την προσοχή απ' την άλλη μεριά πχ κουδουνιστρα και γυρνούσε να το κοιτάξει. Επίσης προσπαθούσαμε να όταν κοιμάται να του γυρνάμε απαλά το κεφαλάκι απ' την άλλη.  Επειδή τον θήλαζα και ξαπλωτη τον έβαζα απ' το στήθος που ήταν στην μεριά που ήθελα το κεφαλάκι. Τέλος τον είχα πολύ στο πάτωμα σε αυτους τους ειδικούς τάπητες και παίζαμε διάφορα παιχνίδια πχ στριφογύριζα και γυρνούσε να με κοιτάξει και απ' τις 2 μεριές.

Ενώ λοιπόν είχα αγχωθει και εγώ σαν εσένα μέσα σε ένα μήνα ειχε εξαφανιστεί η πλαγιοκεφαλια. Είναι πολύ συχνό από ότι είχα διαβάσει 

Ναντινακι μου ελπίζω να είσαι καλά ❤️ 

μπήκα μετα από ένα χρόνο στο φόρουμ κ έπεσα σε σχόλιο σου! 
 

κ μένα είχε ο γιος μου ακριβώς όπως το περιγράφει το Ναντινακι κ φτιάχτηκε 

απλα προσπαθούσα να τον γυρνάω από την άλλη πλευρά, να πατάει κ από την άλλη δλδ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2023 at 9:45 ΜΜ, ο/η sunset22 είπε:

Κ μενα ο γιος μου ειχε ελαφρα πλαγιοκεφαλια κ προτιμουσε τη μια πλευρά στη κουνια κ στο καροτσι του...τωρα σα παιδακι δε φαίνεται τιποτα!και παρόλη την εμπειρια μου ,εχω κ εγώ αγχωθει τωρα μ τη μπεμπα μου επισης 3 μηνων η οποία προτιμα να κοιταει πάντα προς τα πάνω,και νευριαζει κ κλαιει αν τη γυρισω πλευρο!εχω μαξιλαρακια πλαγιοκεφαλιας αλλα ειναι πολυ λιγο το διάστημα που το χω για ν σου πω αν είδα διαφορά.....νομιζω οτι το κεφαλακι της πισω ειναι επίπεδο...αλλα μομιζω ολο αυτο με το που τα παιδάκια στηριζουν το κεφαλι τους φτιαχνει....ρωτα κ τον παιδιατρο σου !

Το μαξιλάρι πλαγιοκεφαλιας πολλοί λένε πως εξναι επικίνδυνο.  Αν και η παιδιατρος μας είπε να πάρουμε αφού δεν κάθεται σε μια πλευρά. Ελπίζω να σας βοηθήσει και εσας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/10/2023 at 1:08 ΠΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Έχει και ο γιος μου το κατάλαβα γιατί όταν ήταν περίπου 3 μηνών παρατήρησα ότι γυρνούσε το κεφαλάκι σχεδόν πάντα από την μια μεριά, όταν βολεύονταν στο καρότσι η στην φωλιά... προσπαθούσα να τον γυρίσω απ την άλλη αλλά νευρίαζε.

Ο γιατρός μας είπε ότι έχει μια μικρή πλαγιοκεφαλια και να προσπαθούμε να του κάνουμε ασκησουλες να γυρνάει και απ' την άλλη.

Έτσι λοιπόν με διάφορα παιχνιδάκια του τραβούσαμε την προσοχή απ' την άλλη μεριά πχ κουδουνιστρα και γυρνούσε να το κοιτάξει. Επίσης προσπαθούσαμε να όταν κοιμάται να του γυρνάμε απαλά το κεφαλάκι απ' την άλλη.  Επειδή τον θήλαζα και ξαπλωτη τον έβαζα απ' το στήθος που ήταν στην μεριά που ήθελα το κεφαλάκι. Τέλος τον είχα πολύ στο πάτωμα σε αυτους τους ειδικούς τάπητες και παίζαμε διάφορα παιχνίδια πχ στριφογύριζα και γυρνούσε να με κοιτάξει και απ' τις 2 μεριές.

Ενώ λοιπόν είχα αγχωθει και εγώ σαν εσένα μέσα σε ένα μήνα ειχε εξαφανιστεί η πλαγιοκεφαλια. Είναι πολύ συχνό από ότι είχα διαβάσει 

Δηλαδή μόνο με το να γυρνάω πλέον από την αντίθετη πλευρά θα φτιαχτεί?. Γιατί προσπαθώ κάνω ασκησεις τον γυρνάω μονίμως αν και νευριάζει αλλα μόνο αυτά φτάνουν?.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marinaantan είπε:

Δηλαδή μόνο με το να γυρνάω πλέον από την αντίθετη πλευρά θα φτιαχτεί?. Γιατί προσπαθώ κάνω ασκησεις τον γυρνάω μονίμως αν και νευριάζει αλλα μόνο αυτά φτάνουν?.

Εγώ μόνο αυτό έκανα στο μωρό μου κ έφτιαξε (το έβαζα να θηλάζει κ να κοιμάται από την άλλη πλευρά, γιατί γενικά όταν ήταν ξύπνιο δεν συνεργαζόταν προφανώς) 

 

 Δεν μου προτάθηκε να πάρω μαξιλάρι ή κάτι άλλο 

 

κ επειδή μετακόμισα Γερμανία όταν ήταν 2 μηνών το μωρό σκέψου εδώ δεν έδωσαν καν κ πολλή σημασία

 

Μπορείς να πάρεις κ δεύτερη γνώμη αν θέλεις από άλλο παιδίατρο αν δν είσαι σίγουρη 

κ φυσικά περνώντας ο καιρός θα δεις αν βελτιώνεται (μπορείς να ρωτήσεις κ τον παιδίατρο σε ποσο διάστημα πρέπει να περιμένεις βελτίωση για νς έχεις κ έναν μπούσουλα) 

 

Όλα καλά θα πάνε πάντως αλήθεια  🫶🏽

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η marinaantan είπε:

Δηλαδή μόνο με το να γυρνάω πλέον από την αντίθετη πλευρά θα φτιαχτεί?. Γιατί προσπαθώ κάνω ασκησεις τον γυρνάω μονίμως αν και νευριάζει αλλα μόνο αυτά φτάνουν?.

Ναι θα δεις! Με ασκησουλες θα γίνει απλά θέλει υπομονή και παιχνίδια για να γυρίζει σιγά σιγά το κεφαλάκι. Ούτε ο δικός μου γυρνούσε απ' την πρώτη μέρα το κεφαλάκι αλλά σε κάθε ευκαιρία τον έκανα να το γυρνάειε τους τρόπους που σου περιεγραψα. Εμένα μόνο με αυτά έφτιαξε σε έναν μήνα δηλαδη στην επόμενη επίσκεψη στον γιατρό είχε εξαφανιστεί.

Δεν μου είχαν προτείνει ειδικο μαξιλάρι για να σου πω την εμπειρία μου.

Θα δεις σε λίγο καιρό ούτε που θα το θυμάσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναντινακι μου ελπίζω να είσαι καλά ❤️ 

μπήκα μετα από ένα χρόνο στο φόρουμ κ έπεσα σε σχόλιο σου! 
 

κ μένα είχε ο γιος μου ακριβώς όπως το περιγράφει το Ναντινακι κ φτιάχτηκε 

απλα προσπαθούσα να τον γυρνάω από την άλλη πλευρά, να πατάει κ από την άλλη δλδ! 

Αγαπημένη θα καταχραστω λίγο το νήμα για σου πω ότι χάρηκα πολύ που σε ξανά πέτυχα!

Είμαστε παρα πολύ καλά μεγαλώνουμε απίστευτα γρήγορα, ένα μικρός ασηχαστος γίγαντας!

Διάβασα και τα δικά σου τα νέα! Πρέπει να κανονίσουμε ένα διαδικτυακό ριγιουνιον της ομαδάρας μας να πούμε τα νέα μας μετά από 19 μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η marinaantan είπε:

Το μαξιλάρι πλαγιοκεφαλιας πολλοί λένε πως εξναι επικίνδυνο.  Αν και η παιδιατρος μας είπε να πάρουμε αφού δεν κάθεται σε μια πλευρά. Ελπίζω να σας βοηθήσει και εσας

Το εχω ακουσει κ εγω αυτο για την επικινδυνοτητα κ η αληθεια ειναι οτι δε το χρησιμοποιω το βραδυ στη κουνια...το εχω μονο για οση ωρα καθεται στη καλαθουνα στο καροτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2023 at 10:57 ΜΜ, ο/η Nantinaki είπε:

Αγαπημένη θα καταχραστω λίγο το νήμα για σου πω ότι χάρηκα πολύ που σε ξανά πέτυχα!

Είμαστε παρα πολύ καλά μεγαλώνουμε απίστευτα γρήγορα, ένα μικρός ασηχαστος γίγαντας!

Διάβασα και τα δικά σου τα νέα! Πρέπει να κανονίσουμε ένα διαδικτυακό ριγιουνιον της ομαδάρας μας να πούμε τα νέα μας μετά από 19 μήνες!

Γεια σου ξανά κορίτσι μου 

 

δεν μπορούσα να θυμηθώ που είχα σχολιάσει κ σε είχα πετύχει 

αλλα να που το βρήκα 🎉

 

Θα γράψω στην ομάδα που έχουμε στο φβ με τα  να κανονίσουμε όλες μαζί μια Κυριακή να κάνουμε σκάιπ ή κάτι τέτοιο ❤️

 

αν έχεις σοσιαλ μίντια πες μου να σε ακολουθήσω ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου ξανά κορίτσι μου 

 

δεν μπορούσα να θυμηθώ που είχα σχολιάσει κ σε είχα πετύχει 

αλλα να που το βρήκα 🎉

 

Θα γράψω στην ομάδα που έχουμε στο φβ με τα  να κανονίσουμε όλες μαζί μια Κυριακή να κάνουμε σκάιπ ή κάτι τέτοιο ❤️

 

αν έχεις σοσιαλ μίντια πες μου να σε ακολουθήσω ❤️

Δεν έχω καθόλου σοσιαλ αλλά φυσικά μέσω σκαιπ μπορώ να συνδεθώ. Αν κανονίσετε πες μου να σου γράψω το μέιλ να τα πουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...