Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2024 🤰💕🍼


Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

και δικά σου την Πέμπτη!! 😀 💗

εμείς όλο σκεφτόμαστε αν είναι 1 ή δίδυμα, μάλλον επειδή ΄ήταν κάπως υψηλή η χοριακή κ επειδή ο γιατρός είπε ότι είδε 1 σάκο αλλά ότι μπορεί κ μέσα σε 1 σάκο να είναι 2 μωράκια, οπότε έχω μια περιέργεια για αυτό τη Δευτέρα (αν κ πιστεύω ότι είναι 1)! 

ωχ ωχ...!! εμένα είναι 1η μου εγκυμοσύνη κ είναι όλα μια έκπληξη! 😅

εσείς έχετε ανακοινώσει την εγκυμοσύνη σας σε οικογένεια και φίλους ή περιμένετε ακόμη λίγο; 

Εμενα πάλι είδε 2 σάκους😅 αλλά ο ένας ήταν μικρότερος.. το ίδιο έγινε και την πρώτη μου εγκυμοσύνη ξανά 2 σάκους ο ένας μικρότερος τελικά ήταν ένα το μωρακι.. τώρα πιστεύω πάλι ένα θα είναι αλλά ποτε δεν ξέρεις 🤷‍♀️

Τα δυο θα είναι πολύ ζόρι αλλά αν έχεις βοήθεια όλα θα είναι μια χαρά όταν θα πας για καρδούλα θα σου πει σίγουρα ποσα είναι τα μωράκια 😊 

εμενα γονεις αδέρφια το ξέρουν και η κουμπαρα μου, όταν θα ακούσω καρδιά θα το πω και στις πολύ κοντινές μου φίλες.. και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το είχα πει από νωρίς 

Εσυ το είπες ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 320
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 9 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αχ με συγκίνησε αυτό το ποστ. Περσυ 19.09.2022 είχα ανοίξει το θέμα Μωράκια Μαΐου 2023. Εύχομαι κορίτσια με το καλό τα θαυματακια σας. Είναι πολύ όμορφες στιγμές άγχος αγωνία αλλά είναι γλυκές στιγμές. 

Ο μπεμπακος μου ροχαλίζει τώρα δίπλα μου. Είχα ΠΗΤ 16.05 αλλά γεμμησα 12.05 . 

 

Ευχαριστούμε πολύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εμενα πάλι είδε 2 σάκους😅 αλλά ο ένας ήταν μικρότερος.. το ίδιο έγινε και την πρώτη μου εγκυμοσύνη ξανά 2 σάκους ο ένας μικρότερος τελικά ήταν ένα το μωρακι.. τώρα πιστεύω πάλι ένα θα είναι αλλά ποτε δεν ξέρεις 🤷‍♀️

Τα δυο θα είναι πολύ ζόρι αλλά αν έχεις βοήθεια όλα θα είναι μια χαρά όταν θα πας για καρδούλα θα σου πει σίγουρα ποσα είναι τα μωράκια 😊 

εμενα γονεις αδέρφια το ξέρουν και η κουμπαρα μου, όταν θα ακούσω καρδιά θα το πω και στις πολύ κοντινές μου φίλες.. και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το είχα πει από νωρίς 

Εσυ το είπες ; 

Ναι, τα δίδυμα θα είναι ζόρι, εμένα είναι και 1η μου εγκυμοσύνη! Θα μάθω τη Δευτέρα πιστεύω!!

Και εμείς το είπαμε σε γονείς, αδέρφια και σε μια θεία. Ώρες ώρες κρατιέμαι να μην το πω σε φίλες, αλλά είναι νωρίς μάλλον ακόμη. 

Χθες το γρουσούζεψα ότι ήμουν καλά μέσα στην ημέρα. Ξύπνησα στις 5.30 το πρωί από έντονη αναγούλα και από τότε μισοκοιμάμαι ανά διαστήματα που σταματάει! 😫

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Vanilla_ είπε:

Ναι, τα δίδυμα θα είναι ζόρι, εμένα είναι και 1η μου εγκυμοσύνη! Θα μάθω τη Δευτέρα πιστεύω!!

Και εμείς το είπαμε σε γονείς, αδέρφια και σε μια θεία. Ώρες ώρες κρατιέμαι να μην το πω σε φίλες, αλλά είναι νωρίς μάλλον ακόμη. 

Χθες το γρουσούζεψα ότι ήμουν καλά μέσα στην ημέρα. Ξύπνησα στις 5.30 το πρωί από έντονη αναγούλα και από τότε μισοκοιμάμαι ανά διαστήματα που σταματάει! 😫

 

Όπως νιώθεις την Δευτέρα που θα ακούσεις καρδούλα και θέλεις να το πεις πες το εγω είμαι από τους ανθρώπους που τα μοιράζεται από νωρίς 

Και εγω σήμερα ξύπνησα με το καλημέρα έκανα εμετό και έχω αναγούλες ακόμα εφαγα ένα τοστ μπας και νιώσω καλύτερα αλλα ακόμα δεν είμαι πολύ καλά

και ενώ το πρωί έπινα και το καφεδάκι μου σήμερα ακόμα δεν έκανα αν είμαι καλύτερα θα το πιω μετα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλημέρα, πότε περιμένεις τα αποτελέσματα; όλα καλα θα είναι😊

Καλημέρα! 

Τα πήρα τα αποτελέσματα χθες, δυστυχώς εμένα το σπορακι μου δεν προχώρησε. Η χοριακη βγήκε 150... ☹️

Έχω τύψεις για αυτό το σπορακι επειδή δεν το είχα πιστέψει στην αρχή... έμεινα έγκυος κατευθείαν μετά την πρώτη μου περίοδο μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μου και με όχι ιδιαίτερα στοχευμένες επαφές. Οπότε δεν είχα κοιτάξει και καθόλου τον θυρεοειδή μου (έχω χασιμοτο). Δεν πίστευα ότι θα πιάσουμε παιδί δηλαδή εξαρχής. 

Κι όταν το πίστεψα, είχα μια απαισιοδοξία επειδή τα συμπτώματα και οι τιμές της πρώτης χοριακης δεν έμοιαζαν με την πρώτη μου εγκυμοσύνη (όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό στην ουσία, απλώς μου είχε δημιουργήσει κακές σκέψεις). 

Τέλος πάντων, ελπίζω μέσα από την καρδιά μου σε όλα τα κορίτσια εδώ να έχετε μια τελειομηνη κι ανέφελη εγκυμοσύνη, με όσο λιγότερο άγχος γίνεται!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elk είπε:

Αργούν λίγο τα μνμ σου θέλει λίγο χρόνο να εγκριθούν να στέλνεις όσα πιο πολλά μπορείς και σε λιγες μερες θα τα βλέπουμε αμέσως εσυ να στέλνεις και μόλις τα βλέπουμε θα απαντάμε 😊

εγω σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη έχω λιγότερο άγχος είναι η αλήθεια αλλά πάλι έχω εννοείται 

πολύ καλή η χοριακη σου εμένα η πρώτη ήταν στην 34 ημέρα του κύκλου μου και ήταν 237 και μετά από δυο μερες 476 

εγω έχω μερικές ναυτίες συνήθως μεσημέρι προς απόγευμα και πονάνε οι θηλες μου έχω πονακια περιόδου και δεν έχω πολύ όρεξη για να φάω κρέας αυτά μέχρι στιγμής 

η αλήθεια είναι στην πρώτη εγκυμοσύνη ειχα πολλούς εμετούς να δούμε πως θα πάει κι αυτήν 

ποσο είναι το πρώτο σου παιδάκι ; 

Να μας στείλεις τα νέα σου από την χοριακη 

Με το καλό 🤰

Το πρώτο μου παιδάκι θα γίνει τώρα 14 μηνών σε μερικές μέρες. Για αυτό κι ήθελα πολύ να είμαι μέρος αυτής της ομαδουλας και να αποκτήσω κι εγώ ένα μαγιάτικο παιδάκι, επειδή βλέπω ότι ήμασταν στην ίδια φάση με τα πρώτα παιδιά, και με τις ίδιες απορίες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, ζω στο εξωτερικό κι εδώ είναι κάπως περίεργα τα πράγματα. 
Έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγηκε θετικο.  Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη…Πάω στον παθολόγο μου, γιατί ετσι είναι το σύστημα εδώ και ο παθολόγος μου λέει ότι με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι 5 εβδομάδων και 4 ημερών, περίπου και να πάω σε αυτόν ξανά σε 3 εβδομάδες να κάνουμε αιματολογικές. Εκνευρίστηκα δεν έβγαλα άκρη, έκλεισα ιδιωτικό ραντεβου για υπέρηχο με μαία και μου είπε ότι είναι νωρίς να φανεί κάτι τώρα, να πάω πάλι σε 2 εβδομάδες. Έχω αγχωθεί πολύ μήπως κάτι δεν πάει καλά κι γι αυτό δεν φάνηκε στον υπέρηχο.

Εσεις έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο με τον υπέρηχο; Ποτέ αρχίζει να φαίνεται;  Μου φαίνεται πολύς ο καιρός να περιμένω μέχρι να το δω και να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα! 

Τα πήρα τα αποτελέσματα χθες, δυστυχώς εμένα το σπορακι μου δεν προχώρησε. Η χοριακη βγήκε 150... ☹️

Έχω τύψεις για αυτό το σπορακι επειδή δεν το είχα πιστέψει στην αρχή... έμεινα έγκυος κατευθείαν μετά την πρώτη μου περίοδο μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μου και με όχι ιδιαίτερα στοχευμένες επαφές. Οπότε δεν είχα κοιτάξει και καθόλου τον θυρεοειδή μου (έχω χασιμοτο). Δεν πίστευα ότι θα πιάσουμε παιδί δηλαδή εξαρχής. 

Κι όταν το πίστεψα, είχα μια απαισιοδοξία επειδή τα συμπτώματα και οι τιμές της πρώτης χοριακης δεν έμοιαζαν με την πρώτη μου εγκυμοσύνη (όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό στην ουσία, απλώς μου είχε δημιουργήσει κακές σκέψεις). 

Τέλος πάντων, ελπίζω μέσα από την καρδιά μου σε όλα τα κορίτσια εδώ να έχετε μια τελειομηνη κι ανέφελη εγκυμοσύνη, με όσο λιγότερο άγχος γίνεται!! 😊😊

Δηλαδή κορίτσι μου έπεσε η χοριακη σου ποσο ήταν η πρώτη σου ; 
 

Επειδή έχεις Χασιμότο έπρεπε να πάρεις κάποιο χάπι ;

μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα είναι λογικό σου ήρθε από εκεί που δεν το περίμενες δεν φταίει η απαισιοδοξία σου για αυτό που έγινε κορίτσι μου μη λες τέτοια και εγω στην αρχή ήμουν μαγκωμένη γιατί ήρθε πολύ ξαφνικά προσπαθούσα να μεινω αλλά δεν το πίστευα όταν έγινε και έτσι γρήγορα είναι λογικό.. 

ευχομαι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lulu2023 είπε:

Γεια σας κορίτσια, ζω στο εξωτερικό κι εδώ είναι κάπως περίεργα τα πράγματα. 
Έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγηκε θετικο.  Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη…Πάω στον παθολόγο μου, γιατί ετσι είναι το σύστημα εδώ και ο παθολόγος μου λέει ότι με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι 5 εβδομάδων και 4 ημερών, περίπου και να πάω σε αυτόν ξανά σε 3 εβδομάδες να κάνουμε αιματολογικές. Εκνευρίστηκα δεν έβγαλα άκρη, έκλεισα ιδιωτικό ραντεβου για υπέρηχο με μαία και μου είπε ότι είναι νωρίς να φανεί κάτι τώρα, να πάω πάλι σε 2 εβδομάδες. Έχω αγχωθεί πολύ μήπως κάτι δεν πάει καλά κι γι αυτό δεν φάνηκε στον υπέρηχο.

Εσεις έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο με τον υπέρηχο; Ποτέ αρχίζει να φαίνεται;  Μου φαίνεται πολύς ο καιρός να περιμένω μέχρι να το δω και να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!!!

συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη με το καλό 😊

Έχεις την δυνατότητα να πας μόνη σου σε μικροβιολογικό να κανείς εξέταση αίματος β-χοριακη να δεις πως είναι ; Εδώ κοστίζει 10-20ευρω 

αληθεια είναι επειδή είναι νωρίς ακόμα από τον υπέρηχο δεν μπορούν να δουν πολλά πράγματα  εγω πρώτη φορά πήγα για υπέρηχο 6 εβδομάδων και 3 μερες ειδαμε μόνο σακο και μετά με ξανά έβαλε σε 2 βδομαδες για να ακούσω καρδούλα.. τώρα έχω την πεμτπη ραντεβού ξανά 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα! 

Τα πήρα τα αποτελέσματα χθες, δυστυχώς εμένα το σπορακι μου δεν προχώρησε. Η χοριακη βγήκε 150... ☹️

Έχω τύψεις για αυτό το σπορακι επειδή δεν το είχα πιστέψει στην αρχή... έμεινα έγκυος κατευθείαν μετά την πρώτη μου περίοδο μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μου και με όχι ιδιαίτερα στοχευμένες επαφές. Οπότε δεν είχα κοιτάξει και καθόλου τον θυρεοειδή μου (έχω χασιμοτο). Δεν πίστευα ότι θα πιάσουμε παιδί δηλαδή εξαρχής. 

Κι όταν το πίστεψα, είχα μια απαισιοδοξία επειδή τα συμπτώματα και οι τιμές της πρώτης χοριακης δεν έμοιαζαν με την πρώτη μου εγκυμοσύνη (όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό στην ουσία, απλώς μου είχε δημιουργήσει κακές σκέψεις). 

Τέλος πάντων, ελπίζω μέσα από την καρδιά μου σε όλα τα κορίτσια εδώ να έχετε μια τελειομηνη κι ανέφελη εγκυμοσύνη, με όσο λιγότερο άγχος γίνεται!! 😊😊

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου😔 μην κατηγορείς τον εαυτό σου δεν φταις εσύ σε κάτι εφόσον δεν το περίμενες κιόλας, συνήθως όταν συμβαίνει αυτό τόσο νωρίς η φύση έχει προνοησει, εύχομαι όλα να πάνε καλά από δω κ περα🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Lulu2023 είπε:

Γεια σας κορίτσια, ζω στο εξωτερικό κι εδώ είναι κάπως περίεργα τα πράγματα. 
Έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγηκε θετικο.  Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη…Πάω στον παθολόγο μου, γιατί ετσι είναι το σύστημα εδώ και ο παθολόγος μου λέει ότι με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι 5 εβδομάδων και 4 ημερών, περίπου και να πάω σε αυτόν ξανά σε 3 εβδομάδες να κάνουμε αιματολογικές. Εκνευρίστηκα δεν έβγαλα άκρη, έκλεισα ιδιωτικό ραντεβου για υπέρηχο με μαία και μου είπε ότι είναι νωρίς να φανεί κάτι τώρα, να πάω πάλι σε 2 εβδομάδες. Έχω αγχωθεί πολύ μήπως κάτι δεν πάει καλά κι γι αυτό δεν φάνηκε στον υπέρηχο.

Εσεις έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο με τον υπέρηχο; Ποτέ αρχίζει να φαίνεται;  Μου φαίνεται πολύς ο καιρός να περιμένω μέχρι να το δω και να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!!!

Καλημέρα κορίτσι μου, σε γυναικολο δεν έχετε δυνατότητα να πάτε εκει; για τον υπέρηχο είναι όπως στο είπε είναι νωρίς να φανεί κάτι ακόμα συνήθως από 6η βδομάδα κ μετά φαίνεται και λίγο πιο μετά ακούς κ καρδούλα, εύχομαι να εξελιχθεί καλά μέχρι τέλους🥰 εμάς εδώ μας δίνουν φυλικο οξύ από των αρχή της εγκυμοσύνης αν μπορείς να το πάρεις καλό είναι να το ξεκινήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ piripiri.  Μην κατηγορείς τον εαυτό σου όμως. Κι εγώ έχω χασιμότο και αν είναι ρυθμισμένος και τον παρακολουθείς στην κύηση τότε από όσο ξέρω δεν δημιουργεί πρόβλημα. 

Είμαι νέα στο forum κι άργησε τόσο πολύ η έγκριση του πρώτου μου σχολίου που χάθηκε στην πρώτη σελίδα. Δημοσιεύθηκε μόλις το Σάββατο το απόγευμα. 

 Lulu23 μην αγχώνεσαι είναι ακριβώς όπως στα είπε η Κατερίνα. Λίγο υπομονή γιατί είναι νωρίς. Και θα σου πρότεινα κι εγώ να ξεκινήσεις φυλικό αν δεν παίρνεις ήδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2023 at 10:32 ΠΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα! 

Τα πήρα τα αποτελέσματα χθες, δυστυχώς εμένα το σπορακι μου δεν προχώρησε. Η χοριακη βγήκε 150... ☹️

Έχω τύψεις για αυτό το σπορακι επειδή δεν το είχα πιστέψει στην αρχή... έμεινα έγκυος κατευθείαν μετά την πρώτη μου περίοδο μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μου και με όχι ιδιαίτερα στοχευμένες επαφές. Οπότε δεν είχα κοιτάξει και καθόλου τον θυρεοειδή μου (έχω χασιμοτο). Δεν πίστευα ότι θα πιάσουμε παιδί δηλαδή εξαρχής. 

Κι όταν το πίστεψα, είχα μια απαισιοδοξία επειδή τα συμπτώματα και οι τιμές της πρώτης χοριακης δεν έμοιαζαν με την πρώτη μου εγκυμοσύνη (όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό στην ουσία, απλώς μου είχε δημιουργήσει κακές σκέψεις). 

Τέλος πάντων, ελπίζω μέσα από την καρδιά μου σε όλα τα κορίτσια εδώ να έχετε μια τελειομηνη κι ανέφελη εγκυμοσύνη, με όσο λιγότερο άγχος γίνεται!! 😊😊

Λυπάμαι πολύ! :(  Προφανώς δεν έφταιξες εσύ σε κάτι! Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως θέλεις από δω κ πέρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σας κορίτσια!! Είμαι η Ντόρα! Είμαι 5 εβδομάδων  κ 5 ημερών κ συμφωνα με τον γιατρό γενναω Μάιο . Σήμερα το πρωι είδα λίγο ροζ στο χαρτί που σκουπίστηκα κ πανικοβληθηκα . Πήρα τον γιατρο κ μου είπε ξαπλα κ μην κάνεις τίποτα.. Δεν έχω πονο κ από το πρωι δεν ξανά έβγαλα τπτ.. Αυριο εχω ραντεβού με τον γιατρό.. Παίρνω utrogestan 2 φορές την μέρα.. Μπορείτε να μου πειτε κάτι να ηρεμησω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Ειμαι 5 εβδομάδων κ 5 ημερών. Σήμερα το πρωι είδα στο χαρτί που σκουπίστηκα ροζ κ πανικοβληθηκα . Πήρα τον γιατρό κ είπε ξαπλα κ να με δει αυριο το απόγευμα. Δεν έχω πονο ουτε έχω ξαναβγάλει κάτι από τότε. Παίρνω utrogestan 2 φορές την μέρα ήδη.. Μπορείτε να μου πειτε από τι μπορεί να είναι γιατί είναι η πρωτη μου φορά κ είμαι σε πανικο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2023 at 10:51 ΠΜ, ο/η Lulu2023 είπε:

Γεια σας κορίτσια, ζω στο εξωτερικό κι εδώ είναι κάπως περίεργα τα πράγματα. 
Έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγηκε θετικο.  Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη…Πάω στον παθολόγο μου, γιατί ετσι είναι το σύστημα εδώ και ο παθολόγος μου λέει ότι με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι 5 εβδομάδων και 4 ημερών, περίπου και να πάω σε αυτόν ξανά σε 3 εβδομάδες να κάνουμε αιματολογικές. Εκνευρίστηκα δεν έβγαλα άκρη, έκλεισα ιδιωτικό ραντεβου για υπέρηχο με μαία και μου είπε ότι είναι νωρίς να φανεί κάτι τώρα, να πάω πάλι σε 2 εβδομάδες. Έχω αγχωθεί πολύ μήπως κάτι δεν πάει καλά κι γι αυτό δεν φάνηκε στον υπέρηχο.

Εσεις έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο με τον υπέρηχο; Ποτέ αρχίζει να φαίνεται;  Μου φαίνεται πολύς ο καιρός να περιμένω μέχρι να το δω και να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά.

Με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!!!

Γειά σου κορίτσι μου... Εγώ είμαι 5 εβδομάδων και 5 ημερών με βάση την τελευταία μου περίοδο και ακόμη δεν πήγα στην γιατρο μου... Μιλήσαμε και μου είπε ότι πρέπει να κλείσεις τις 6 εβδομάδες για να δεις έστω και λίγο το μωρό και να ακούσεις την καρδούλα του. Οπότε έκλεισα ραντεβού στις 2 Οκτωβρίου. Έκανα 2 χοριακες για να δούμε ότι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται κανονικά και τα υπόλοιπα θα τα δούμε στο ραντεβού. Μου είπε ότι δεν έχει νόημα να πάω νωρίτερα γιατί στον υπέρηχο θα φαίνεται μόνο ο σακος και τίποτε άλλο. Θεωρώ ότι οι δύο εβδομάδες είναι αρκετές..  Θα μπορούσαν να σου πουν σε μια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2023 at 10:32 ΠΜ, ο/η _piripiri_ είπε:

Καλημέρα! 

Τα πήρα τα αποτελέσματα χθες, δυστυχώς εμένα το σπορακι μου δεν προχώρησε. Η χοριακη βγήκε 150... ☹️

Έχω τύψεις για αυτό το σπορακι επειδή δεν το είχα πιστέψει στην αρχή... έμεινα έγκυος κατευθείαν μετά την πρώτη μου περίοδο μετά την πρώτη εγκυμοσύνη μου και με όχι ιδιαίτερα στοχευμένες επαφές. Οπότε δεν είχα κοιτάξει και καθόλου τον θυρεοειδή μου (έχω χασιμοτο). Δεν πίστευα ότι θα πιάσουμε παιδί δηλαδή εξαρχής. 

Κι όταν το πίστεψα, είχα μια απαισιοδοξία επειδή τα συμπτώματα και οι τιμές της πρώτης χοριακης δεν έμοιαζαν με την πρώτη μου εγκυμοσύνη (όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό στην ουσία, απλώς μου είχε δημιουργήσει κακές σκέψεις). 

Τέλος πάντων, ελπίζω μέσα από την καρδιά μου σε όλα τα κορίτσια εδώ να έχετε μια τελειομηνη κι ανέφελη εγκυμοσύνη, με όσο λιγότερο άγχος γίνεται!! 😊😊

Λυπάμαι πολύ που το ακούω αυτό... Εύχομαι να μην το πάρεις τόσο βαριά... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Τον Απρίλιο η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλίνδρομη... 9 εβδομάδων το μωρό και εγώ να κλαιω και να με κατηγορώ... Τελικά δεν έφταιγα εγώ καθώς το παιδάκι μου είχε σύνδρομο και η φύση προνόησε ώστε να μη γεννηθεί.. Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά..  Δεν ξεχνάμε αλλά παίρνουμε βαθιά ανάσα και συνεχίζουμε..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ντορα35 είπε:

Για σας κορίτσια!! Είμαι η Ντόρα! Είμαι 5 εβδομάδων  κ 5 ημερών κ συμφωνα με τον γιατρό γενναω Μάιο . Σήμερα το πρωι είδα λίγο ροζ στο χαρτί που σκουπίστηκα κ πανικοβληθηκα . Πήρα τον γιατρο κ μου είπε ξαπλα κ μην κάνεις τίποτα.. Δεν έχω πονο κ από το πρωι δεν ξανά έβγαλα τπτ.. Αυριο εχω ραντεβού με τον γιατρό.. Παίρνω utrogestan 2 φορές την μέρα.. Μπορείτε να μου πειτε κάτι να ηρεμησω? 

Καλημέρα κορίτσι μου, με το καλό το μωράκι σου, ίσως ήταν αίμα εμφύτευσης εφόσον δεν ξανά είδες κ δεν έχεις πόνο η κάτι άλλο! Τις ίδιες μέρες με σένα είχα δει κ εγώ καφέ στο σκούπισμα για 3 4 μέρες, μου είχε πει ο γιατρός εφόσον δεν πονάω να μην ανησυχώ, 2 Οκτωβρίου θα ξανά πάω κ εγώ να ακούσουμε καρδούλα πρώτα ο Θεός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα  κορίτσια και εγώ καινούργια, μετά από μια δύσκολη χρόνια με δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και κάμποσες ωοληψιες τελικά συλλάβαμε φυσιολογικά και τώρα διανύω την 7η εβδομάδα. Πολύ Χαρα μετά από πολύ στεναχώρια 😌. Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες μας και να έχουμε όλες  υγιη μωράκια. Και εμείς επόμενη επίσκεψη στο γιατρό στις 2/10 και ανυπομονώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, με το καλό το μωράκι σου, ίσως ήταν αίμα εμφύτευσης εφόσον δεν ξανά είδες κ δεν έχεις πόνο η κάτι άλλο! Τις ίδιες μέρες με σένα είχα δει κ εγώ καφέ στο σκούπισμα για 3 4 μέρες, μου είχε πει ο γιατρός εφόσον δεν πονάω να μην ανησυχώ, 2 Οκτωβρίου θα ξανά πάω κ εγώ να ακούσουμε καρδούλα πρώτα ο Θεός!

Καλημερα! Σήμερα που ξυπνησα ξανά έχω ροζ.. Ο γιατρός χτες το βράδυ μου είπε ότι μπορεί να έχω αποκόλληση κ να κάτσω ξαπλα.. Με φοβισε.. Κ δεν περναει η μέρα να παω το απόγευμα να δω τι γίνεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Elk είπε:

Δηλαδή κορίτσι μου έπεσε η χοριακη σου ποσο ήταν η πρώτη σου ; 
 

Επειδή έχεις Χασιμότο έπρεπε να πάρεις κάποιο χάπι ;

μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα είναι λογικό σου ήρθε από εκεί που δεν το περίμενες δεν φταίει η απαισιοδοξία σου για αυτό που έγινε κορίτσι μου μη λες τέτοια και εγω στην αρχή ήμουν μαγκωμένη γιατί ήρθε πολύ ξαφνικά προσπαθούσα να μεινω αλλά δεν το πίστευα όταν έγινε και έτσι γρήγορα είναι λογικό.. 

ευχομαι να πάνε όλα καλά 

Από 680 έπεσε στο 150. Κανονικά πρέπει να είναι ρυθμισμένος στην εγκυμοσύνη αλλιώς μπορεί να ευθύνεται για αποβολές.

στις πριν 22 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου😔 μην κατηγορείς τον εαυτό σου δεν φταις εσύ σε κάτι εφόσον δεν το περίμενες κιόλας, συνήθως όταν συμβαίνει αυτό τόσο νωρίς η φύση έχει προνοησει, εύχομαι όλα να πάνε καλά από δω κ περα🙏

 

στις πριν 17 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Λυπάμαι πολύ! :(  Προφανώς δεν έφταιξες εσύ σε κάτι! Εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως θέλεις από δω κ πέρα!! 

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Christina.... είπε:

Λυπάμαι πολύ που το ακούω αυτό... Εύχομαι να μην το πάρεις τόσο βαριά... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Τον Απρίλιο η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλίνδρομη... 9 εβδομάδων το μωρό και εγώ να κλαιω και να με κατηγορώ... Τελικά δεν έφταιγα εγώ καθώς το παιδάκι μου είχε σύνδρομο και η φύση προνόησε ώστε να μη γεννηθεί.. Δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά..  Δεν ξεχνάμε αλλά παίρνουμε βαθιά ανάσα και συνεχίζουμε..  

Λυπάμαι πολύ που το ακούω. Ευτυχώς εμένα ήταν πολύ αρχή. Είναι πιο δύσκολο όσο έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη κι έχεις ακούσει καρδιά! Αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!! ☺️☺️

στις πριν 22 ώρες, ο/η Natasa_K είπε:

Λυπάμαι πολύ piripiri.  Μην κατηγορείς τον εαυτό σου όμως. Κι εγώ έχω χασιμότο και αν είναι ρυθμισμένος και τον παρακολουθείς στην κύηση τότε από όσο ξέρω δεν δημιουργεί πρόβλημα. 

Είμαι νέα στο forum κι άργησε τόσο πολύ η έγκριση του πρώτου μου σχολίου που χάθηκε στην πρώτη σελίδα. Δημοσιεύθηκε μόλις το Σάββατο το απόγευμα. 

 Lulu23 μην αγχώνεσαι είναι ακριβώς όπως στα είπε η Κατερίνα. Λίγο υπομονή γιατί είναι νωρίς. Και θα σου πρότεινα κι εγώ να ξεκινήσεις φυλικό αν δεν παίρνεις ήδη. 

Εμένα γενικά δεν είναι απορρυθμισμενος. Η TSH μου είναι τσιμπημενη γύρω στο 3, στα όρια όμως για να μην χρειάζομαι χάπι. Αλλά για εγκυμοσύνη είναι υψηλή. Γι αυτό είχα στεναχωρηθεί, ότι δεν είχα προσέξει και για αυτό δεν πήγε καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τα λόγια σας!! Με βοήθησαν πολύ, ειδικά επειδή δεν την είχαμε ανακοινώσει πουθενά την εγκυμοσύνη! Σας εύχομαι από την καρδιά μου ο,τι καλύτερο!! 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Fofico είπε:

Καλημέρα  κορίτσια και εγώ καινούργια, μετά από μια δύσκολη χρόνια με δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και κάμποσες ωοληψιες τελικά συλλάβαμε φυσιολογικά και τώρα διανύω την 7η εβδομάδα. Πολύ Χαρα μετά από πολύ στεναχώρια 😌. Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες μας και να έχουμε όλες  υγιη μωράκια. Και εμείς επόμενη επίσκεψη στο γιατρό στις 2/10 και ανυπομονώ! 

Με το καλό κορίτσι μου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 

Είδες η άτιμη η εγκυμοσύνη αν είναι να έρθει 2 χρόνια με εξωσωματικές και ήρθε μόνο του ; Φοβερό ! 

Γερά μωράκια να έχουμε 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Από 680 έπεσε στο 150. Κανονικά πρέπει να είναι ρυθμισμένος στην εγκυμοσύνη αλλιώς μπορεί να ευθύνεται για αποβολές.

 

 

Λυπάμαι πολύ που το ακούω. Ευτυχώς εμένα ήταν πολύ αρχή. Είναι πιο δύσκολο όσο έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη κι έχεις ακούσει καρδιά! Αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!! ☺️☺️

Εμένα γενικά δεν είναι απορρυθμισμενος. Η TSH μου είναι τσιμπημενη γύρω στο 3, στα όρια όμως για να μην χρειάζομαι χάπι. Αλλά για εγκυμοσύνη είναι υψηλή. Γι αυτό είχα στεναχωρηθεί, ότι δεν είχα προσέξει και για αυτό δεν πήγε καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τα λόγια σας!! Με βοήθησαν πολύ, ειδικά επειδή δεν την είχαμε ανακοινώσει πουθενά την εγκυμοσύνη! Σας εύχομαι από την καρδιά μου ο,τι καλύτερο!! 😊😊

Κρίμα που δεν προχώρησε είχες και καλή χοριακη αλλά κορίτσι μου και χάπι να έπαιρνες δεν ξέρεις τι μπορεί να έφταιγε και να μην προχώρησε σε αυτά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο 

ευχομαι να μείνεις γρήγορα ξανά εγκυος που σίγουρα όταν θα το ξανά προσπαθήσεις θα έρθει το σπορακι σας και θα φωλιάσει στην κοιλιτσα σου 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ντορα35 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ειμαι 5 εβδομάδων κ 5 ημερών. Σήμερα το πρωι είδα στο χαρτί που σκουπίστηκα ροζ κ πανικοβληθηκα . Πήρα τον γιατρό κ είπε ξαπλα κ να με δει αυριο το απόγευμα. Δεν έχω πονο ουτε έχω ξαναβγάλει κάτι από τότε. Παίρνω utrogestan 2 φορές την μέρα ήδη.. Μπορείτε να μου πειτε από τι μπορεί να είναι γιατί είναι η πρωτη μου φορά κ είμαι σε πανικο 

Μπορεί να μην είναι κάτι γιατί πολλές κοπέλες έχουν καφέ ή ροζ στο σκούπισμα παρε τα χάπια σου ξεκουράσει και πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά.. λογικό είναι να τρομάξεις όσο μπορείς να είσαι ήμερη και να σκέφτεσαι θετικά 🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ντορα35 είπε:

Καλημερα! Σήμερα που ξυπνησα ξανά έχω ροζ.. Ο γιατρός χτες το βράδυ μου είπε ότι μπορεί να έχω αποκόλληση κ να κάτσω ξαπλα.. Με φοβισε.. Κ δεν περναει η μέρα να παω το απόγευμα να δω τι γίνεται.. 

Κορίτσι μην αγχώνεσαι αφού θα πας το απόγευμα θα δεις τι γίνεται, πάντως στην 10η εβδομάδα της πρώτης μου εγκυμοσύνης είχα κ εγώ μια μικρή αποκόλληση κ είχα δει 2 μερες λίγο αίμα κ μετά έγινε κ καφέ και όλα πήγαν πολύ καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...