Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις Just now, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι θεωρητικά υποχωρούν στο τελος του πρώτου τριμήνου, αλλά εγώ είμαι 7η βδομάδα τωρα😐 τι να πω θα φανεί, δεν τα θέλω εννοείται γτ είναι ζόρικα απλώς με παραξένεψε που μειωθηκαν! 

Δεν έπαιρνες κάτι για να υποχωρήσουν ή να είναι πιο ήπια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaP είπε:

17η από ωορρηξία; Έχεις γενικά σταθερό κύκλο; 

Όχι έχω από περίπου από 25 με 34 μέρες κύκλο... αλλά δεν μου έχει τύχει να φτάσω 17η μέρα από την ωορρηξία κ να μην αδιαθετησω... τώρα απλά έχω αγχωθει μήπως έχει γίνει τίποτα άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Δεν έπαιρνες κάτι για να υποχωρήσουν ή να είναι πιο ήπια;

Όχι δεν παίρνω κάτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ερώτηση, να θυμησω λίγο τη περίπτωση μας, προσπαθούμε 10 μήνες, εγώ δεν έχω κάνει ιδιαίτερες εξετάσεις εκτός από ορμονολογικες που είναι σούπερ! Έχω σταθερό κύκλο και αποδεδειγμένα με τεστ κάθε 14-16 ωορρηξία! Κάναμε ένα σπερμοδιαγραμμα, ήταν μέτριο βρέθηκε ο σύζυγος με κιρσοκηλη, πήρε τις βιταμίνες για 3 μήνες τελείωσαν και την Παρασκευή πάμε για επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα να δούμε τι καταφέραμε! Η ερώτηση μου είναι η εξής να κάνουμε και εξέταση για μικρόβια? Χλαμυδια κτλ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εγώ κορίτσια...Σάββατο πρωί είχα θετικό τεστ....έκανα Σάββατο βράδυ... Κυριακή πρωί και Κυριακή βράδυ επαφές...πρώτη φορά το έκανα αυτό ..άκουσα την συμβουλή της @Raf123!!!!καλά αν πιάσει θα έρθεις να σε κεράσω αχχαχαχαχααχαχχα

Τώρα 2 weeks wait.. εχθές βράδυ και σήμερα το πρωί ήταν αρνητικό το τεστ ωορρηξίας...άρα έγινε....😁😁 

Από εμένα μην περιμένετε τεστ νωρίτερα από την καθυστέρηση...είπα θα περιμένω μια ημέρα καθυστέρησης και μετά θα κάνω ...το έδωσα υπόσχεση σε εμένα να μην ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία....

Σου εύχομαι να μην σου έρθει η περίοδος κ να έχετε πιάσει το σπορακι κορίτσι μου!!!! Κ εγώ ιδανικά θα ήθελα να τις κάνω έτσι τις επαφές αλλά εμείς έχουμε χρόνο μόνο αργά το βράδυ..  άντε να δούμε κ άλλο θετικό τεστ σύντομα 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι θεωρητικά υποχωρούν στο τελος του πρώτου τριμήνου, αλλά εγώ είμαι 7η βδομάδα τωρα😐 τι να πω θα φανεί, δεν τα θέλω εννοείται γτ είναι ζόρικα απλώς με παραξένεψε που μειωθηκαν! 

Κορίτσι μου καλύτερα να το μιλήσεις με το γιατρό σου αυτός θα σε καθησυχάσει. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις οσοοοο γίνεται, ξέρω αυτή την αγωνία πολύ καλά... ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Όχι δεν παίρνω κάτι!

Μην ανησυχείς! Κάποιες φορές υποχωρούν, επανέρχονται και τανάπαλιν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Όχι έχω από περίπου από 25 με 34 μέρες κύκλο... αλλά δεν μου έχει τύχει να φτάσω 17η μέρα από την ωορρηξία κ να μην αδιαθετησω... τώρα απλά έχω αγχωθει μήπως έχει γίνει τίποτα άλλο...

Περίμενε μέχρι τις 34 μέρες. Και εγώ που δεν έχω σταθερό κύκλο και ο μεγαλύτερος μου είναι 45, πάντα περιμένω μέχρι την τελευταία μέρα. Αν δεν έρθει μέχρι και εκείνη την μέρα τότε μιλά με τον γιατρό σου😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

έτσι όπως τα γράφεις, θεωρώ εντελώς απίθανο να ήταν ενδομητρίωση. Είναι ξεκάθαρο, κύστη ωχρού σωματίου είναι ξεκάθαρα άλλο πράγμα, και πολύ πολύ πολύ λιγότερο σοβαρό!! Απ' ότι φαίνεται απλά έκανε λάθος ο γιατρός... Και να ξέρεις, δυστυχώς δύσκολα παραδέχονται το λάθος τους, ακόμα κ αν αυτό έχει επιπτώσεις στους ασθενείς!

Εμένα μια γυναικολόγος πριν 2 χρόνια με έτρεχε για περίπου 1 μήνα, είχε κάνει διάγνωση υδροσάλπιγγα, με τέντωσε σε κοκτέιλ αντιβιώσεων, έδωσα περίπου 800€ σε μεταφορικά αεροπλάνα πλοία διαγνωστικά κέντρα και ξενοδοχεία, για να μου πει στο τέλος που βγήκαν οι εξετάσεις καθαρές "θεωρώ ότι το προλάβαμε με την αντιβίωση και δε φάνηκε τίποτα στις εξετάσεις". Εκ των υστέρων έμαθα ότι η υδροσάλπιγγα δε διορθώνεται μόνη της, δεν προλαβαίνεις τίποτα με αντιβίωση, και αν υπάρχει υδροσάλπιγγα βγάζει μάτι. Σε 3 πήγα μετά από αυτό, όλοι μου είπαν ότι έκανε λάθος. Στη λαπαροσκόπηση επιβεβαιώθηκε ότι οι σάλπιγγές μου είναι υγιέστατες, διαβατές και κινητικότατες.

Τι είχα εν τέλει; Πρησμένο έντερο λόγω ενδομητρίωσης. Πού να παραδεχτεί τώρα γιατρός ότι μπέρδεψε τη σάλπιγγα με το έντερο; Και άντε να σε πείσει μετά ότι ΄εχει πτυχίο... 

(Εντάξει το δικό μου παραήταν ακραίο κ πρέπει να είναι πολύ άσχετη η συγκεκριμένη, εσένα απλά φαίνεται να μπέρδεψε 2 είδη κύστεων που μοιάζουν πολύ, δεν είναι το ίδιο.)

Κάνε λοιπόν...συγκρατημένο πάρτι και το σταυρό σου που το έμαθες!!

Όντως ακούγεται ακραίο και σε ταλαιπώρησε χωρίς λόγο.

Το θέμα μου είναι πως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με κάποιον τρόπο γιατί δεν μου έχουν δώσει το DVD του χειρουργείου και δεν ξέρω αν μπορεί το νοσοκομείο να μου δώσει το πρακτικό όπως είπες. Νόμιζα πως μόνο DVD υπάρχει.

Επίσης αν κάνω τώρα την εξέταση CA 125 θα φανεί αν έχω??? Δεν την εχω κάνει ποτε αυτή την εξέταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσι μου καλύτερα να το μιλήσεις με το γιατρό σου αυτός θα σε καθησυχάσει. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις οσοοοο γίνεται, ξέρω αυτή την αγωνία πολύ καλά... ♥️

Ναι θα δώσω λίγο χρόνο και αν συνεχίσει έτσι θα επικοινωνήσω, προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι απλά οι σκέψεις και το άγχος μου😅❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Μην ανησυχείς! Κάποιες φορές υποχωρούν, επανέρχονται και τανάπαλιν!

Ναι αυτό σκέφτομαι κ εγώ ότι έχουν σκαμπανευασματα!! Θα δούμε🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Όντως ακούγεται ακραίο και σε ταλαιπώρησε χωρίς λόγο.

Το θέμα μου είναι πως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω με κάποιον τρόπο γιατί δεν μου έχουν δώσει το DVD του χειρουργείου και δεν ξέρω αν μπορεί το νοσοκομείο να μου δώσει το πρακτικό όπως είπες. Νόμιζα πως μόνο DVD υπάρχει.

Επίσης αν κάνω τώρα την εξέταση CA 125 θα φανεί αν έχω??? Δεν την εχω κάνει ποτε αυτή την εξέταση

Αυτήν την εξέταση μου την είχε βάλει να την κάνω γιατί είχε υποψία ενδομητριωσης στον υπέρηχο ο γιατρός μου κ τελικά από εκεί είδε ότι είμαι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι κ εγώ το σκέφτομαι αυτό ότι πάνε κ έρχονται, λέω να δώσω λίγο χρόνο να δω πως θα πάει η μέρα κ αύριο αν είμαι πάλι έτσι θα επικοινωνήσω μαζί του!! Αααχι το άγχος δεν τελειώνει ποτέ😐

Όχι βρε μην σκέφτεσαι τέτοια έρχονται και φεύγουν αυτά όλα καλά θα είναι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Μου είπαν σε δύο τρεις ώρες!!! Έχω πάθει ταρακουλο αν και είχα κάποιες βάσιμες υποψίες..κάτι αρχήν είχα εκείνο το τεστ που κάτι φαινόταν αλλά την επόμενη μέρα που ξαναέκανα δεν έδειχνε τίποτα... έχω υγρά όλες τις μέρες και νιώθω συνεχώς υγρή ,το στήθος άρχισε να με πονά πολύ νωρίς ,τώρα υποχώρησε ο πόνος και ξαφνικά πρήστηκε λιγάκι. Η αλήθεια είναι πως σήμερα το έκανα γιατί εχω πολύ ελαφριά πονακια άσχετες ώρες εδώ και μέρες και είπα αν είναι κάτι θα δείξει σήμερα. Αλλά πίστευα ότι όπως κάθε φορά θα ήταν αρνητικό .. πριν 6 χρόνια είχα ένα τέτοιο θετικό τεστ σαν μεθαύριο ...

Θα περιμένουμε με αγωνία καλά αποτελέσματα 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Αυτήν την εξέταση μου την είχε βάλει να την κάνω γιατί είχε υποψία ενδομητριωσης στον υπέρηχο ο γιατρός μου κ τελικά από εκεί είδε ότι είμαι οκ.

Εμένα δεν με έβαλε ποτέ να την κάνω! Αν την κάνω τώρα μπορεί να δείξει αν υπάρχει? Γιατί έχει προηγηθεί χειρουργείο και θεωρητικά ότι εστίες υπήρχαν έχουν καυτηριαστεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όχι βρε μην σκέφτεσαι τέτοια έρχονται και φεύγουν αυτά όλα καλά θα είναι 🥰

Μακάρι ρε κορίτσι μου, κ εγώ αυτό θέλω να σκέφτομαι🙏 εσύ πως είσαι; αυτή τω βδομάδα πας στο γιατρό νομίζω ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Εμένα δεν με έβαλε ποτέ να την κάνω! Αν την κάνω τώρα μπορεί να δείξει αν υπάρχει? Γιατί έχει προηγηθεί χειρουργείο και θεωρητικά ότι εστίες υπήρχαν έχουν καυτηριαστεί

Δεν το γνωρίζω καθόλου... κ εγώ πρώτη φορά την έκανα πριν έναν χρόνο... σίγουρα πάντως να τον ρωτήσεις τον γιατρό σου μήπως χρειάζεται αυτή η εξέταση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Δεν το γνωρίζω καθόλου... κ εγώ πρώτη φορά την έκανα πριν έναν χρόνο... σίγουρα πάντως να τον ρωτήσεις τον γιατρό σου μήπως χρειάζεται αυτή η εξέταση...

Ναι αυτο θα κάνω! Σε ευχαριστώ😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Μακάρι ρε κορίτσι μου, κ εγώ αυτό θέλω να σκέφτομαι🙏 εσύ πως είσαι; αυτή τω βδομάδα πας στο γιατρό νομίζω ε;

Όλα καλά θα είναι να μην αγχώνεσαι να δεις πάλι θα γυρίσουν τα συμπτώματα 😊

Εγω αυτές τις μερες έχω εμετούς με πιάνουν το πρωί που ξυπναω και έχω ένα κεφάλι λες και ήπια το προηγούμενο βράδυ… μου παίρνει καποιες ώρες να συνέλθω, αλλά μετά την υπόλοιπη μέρα είμαι πιο καλά 

ναι την Πέμπτη έχω ραντεβού να πάμε να δούμε το σπορακι μας 💕

Εσυ έχει την άλλη βδομαδα ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι θεωρητικά υποχωρούν στο τελος του πρώτου τριμήνου, αλλά εγώ είμαι 7η βδομάδα τωρα😐 τι να πω θα φανεί, δεν τα θέλω εννοείται γτ είναι ζόρικα απλώς με παραξένεψε που μειωθηκαν! 

Κορίτσι μου εγώ στην 8η εβδομάδα πέρασα το ίδιο! Ήμουν όλο το προηγούμενο διάστημα ένα ράκος με αναγούλες κ τρελή κόπωση. Παντρευόταν μια φίλη και σκεφτομουν πως θα αντέξω να πάω μετά το 8ωρο της δουλειάς. Τελικά όχι απλά πήγα αλλά ήμουν και περδίκι κ εκείνη την ημέρα και τις 2 επόμενες σαν να μην έχω τίποτα. Την 3η μέρα και μετά από μια κρίση πανικού που δεν περνούσε, με πήγε σηκωτή ο άντρας μου στην κλινική και τελικά το σποράκι ήταν εκεί υγιέστατο. Αυτά συμβαίνουν από ότι μου είπε και ο γιατρός, αλλά επειδή δεν παλεύεται το άγχος, τσέκαρε το αν θες για να σου φύγει. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όλα καλά θα είναι να μην αγχώνεσαι να δεις πάλι θα γυρίσουν τα συμπτώματα 😊

Εγω αυτές τις μερες έχω εμετούς με πιάνουν το πρωί που ξυπναω και έχω ένα κεφάλι λες και ήπια το προηγούμενο βράδυ… μου παίρνει καποιες ώρες να συνέλθω, αλλά μετά την υπόλοιπη μέρα είμαι πιο καλά 

ναι την Πέμπτη έχω ραντεβού να πάμε να δούμε το σπορακι μας 💕

Εσυ έχει την άλλη βδομαδα ε; 

Ααχ σε ξεκίνησαν ε; υπομονή τουλάχιστον αφού είναι μόνο πρωί παίρνεις μια ανάσα την υπόλοιπη μέρα! Αντε ωραία με το καλό να πας να ακούσετε καρδούλα🥰

Ναι εμείς την άλλη Δευτέρα πάμε 2 Οκτωβρίου πρώτα ο Θεος🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσι μου εγώ στην 8η εβδομάδα πέρασα το ίδιο! Ήμουν όλο το προηγούμενο διάστημα ένα ράκος με αναγούλες κ τρελή κόπωση. Παντρευόταν μια φίλη και σκεφτομουν πως θα αντέξω να πάω μετά το 8ωρο της δουλειάς. Τελικά όχι απλά πήγα αλλά ήμουν και περδίκι κ εκείνη την ημέρα και τις 2 επόμενες σαν να μην έχω τίποτα. Την 3η μέρα και μετά από μια κρίση πανικού που δεν περνούσε, με πήγε σηκωτή ο άντρας μου στην κλινική και τελικά το σποράκι ήταν εκεί υγιέστατο. Αυτά συμβαίνουν από ότι μου είπε και ο γιατρός, αλλά επειδή δεν παλεύεται το άγχος, τσέκαρε το αν θες για να σου φύγει. ❤️

Μακάρι βρε κορίτσι μου κ εγώ αυτό λεω πως πιθανόν αύριο θα ξανά ρθουν😅 ναι αύριο αναλόγως πως θα είμαι θα επικοινωνήσω με τον γιατρό🙏 ευχαριστώ πολύ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια

Η χοριςκη μου βγήκε αρνητική!

2.30

Πώς γίνεται αυτό??? Έχω ένας ροζ τεστ στα χέρια μου. 

Δεν το περίμενα να είναι αρνητική κορίτσι μου 😞

η αλήθεια είναι ότι φαινόταν η γραμμή να είναι εξατμίσεις πάλι ; Τι να πω..πια τεστ εκανες ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Να να αυτό δεν ήθελα!! Να σε αγχωσω και άλλο!!! Θα σου πω ακριβώς αυτό που λέω και στον εαυτό μου! Ρεαλιστικά αισιόδοξη, ναι μεν είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο, δεν εστιάζω όμως σε όσα μπορούν να πάνε στραβά! Εστιάζω στο ότι το μωράκι πάει καλά παρά τις πιθανότητες, γιατί είναι αυτό ακριβώς.. πιθανότητες..! Ναι μεν έχω το φόβο στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά μέχρι σήμερα όλα είναι καλά και μπορεί να πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τέλους!! Και να σου πω, ούτε ο δικός μου γιατρός με αγχωσε με αυτές τις πιθανότητες το μόνο που μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να ξεκουράζομαι και με την τόση προγεστερόνη που παίρνω είμαι καλυμμένη..! Ενδομυχα τον ευχαριστώ ολόψυχα γιατί αν με αγχωνε και ο ίδιος τώρα θα ήμουν πίσω από τα κάγκελα!!! Από όταν σταμάτησα τη δουλειά και όσο μπορούσα έμενα στο κρεβάτι, αίμα δεν ξαναείδα! Επίσης διάβασα ιστορίες γυναικών ανά τα χρόνια που γράφουν στα φόρουμ και στις περισσότερες περιπτώσεις όλα πήγαν κατ'ευχήν! Οπότε κρατάμε την αισιοδοξία και απλά έχουμε γνώση των κινδύνων και πιθανοτήτων..!  Εσένα φαίνεται ότι παλεύει το σπορακι.. τώρα να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί λόγο του αιματωματος; Ότι και να σου πω ψέμα θα είναι γιατί δεν είμαι γιατρός!! Μπορεί ναι.. μπορεί να μην έχει σχέση.. μπορεί απλά να έχει πιο αργή ανάπτυξη ως έμβρυο.. σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη γιατρού με περισσότερη γνώση και περισσότερη ευαισθησία που να θέλει να σε βοηθήσει πραγματικά.. ο συγκεκριμένος μόνο από το γεγονός της πιθανότητας 4ης κ.τ. σε γειωσε.... Τώρα θα σε στηρίξει;;;; Εγώ τουλάχιστον αυτό εισπράττω.. ότι δεν πολύ καίγεται για το την έκβαση.. θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο και στον άλλον τον κυριουλη που βοήθησε τη φίλη σου με τις εγκυμοσύνες της να σου πω.. αναγνωριστικά περισσότερο για να έχεις εικόνα αντιμετώπισης και από τους δύο γιατρούς.. να δείς ποιος θα σου ταιριάξει.. και εύχομαι πραγματικά ολόψυχα να σε αναλάβει για τους επόμενους 9 μήνες!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...