Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ θα τους ελεγα να σκάσουν σορι κιολας αλλά αυτό δεν είναι καθόλου διακριτικό!!!! Ποσά ζευγάρια τα ρωτανε αν θα κάνουν παιδάκι κ τηβ ίδια ώρα μπορεί να απέβαλαν ή να έκαναν απόξεση 

Άστο ήταν πααααααρα πολύ δύσκολο!!!Αποφάσισα όμως να μη δώσω σημασία και να αποχωρήσω γιατί ειλικρινά θα τσακωνομουν!!!και φυσικά προσπαθώ να ξεπεράσω και αυτή την ατυχία με λίγη υπερβολή βέβαια όπως και μόνη μου αναγνωρίζω αλλά εντάξει 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Άστο ήταν πααααααρα πολύ δύσκολο!!!Αποφάσισα όμως να μη δώσω σημασία και να αποχωρήσω γιατί ειλικρινά θα τσακωνομουν!!!και φυσικά προσπαθώ να ξεπεράσω και αυτή την ατυχία με λίγη υπερβολή βέβαια όπως και μόνη μου αναγνωρίζω αλλά εντάξει 😔

Εγω πάντως στην αρχή είχα μια βιοχιμικη η πεθερά μου και οι γονεις μου το γνώριζαν μετά από 9 μήνες ξανά μενω εγκυος ήμουν 7 εβδομάδων και μαθεύτηκε στο χωριό επειδή πήγα στο μικροβιολογικό εδώ και έκανα χοριακες 

μετα από λιγες μερες παίρνει ένας συγγενής της πεθεράς μου από Αθήνα με τον οποίο εχει σχεσεις τυπικες…  καποιος από το χωριό του το σφύριξε  ότι είμαι εγκυος  και την ρωτάει αν είμαι εγκυος…  εγω τότε ούτε καρδιά δεν είχα ακούσει ακόμα…

γύρισε η πεθερά μου και του είπε ναι ήταν εγκυος αλλά απέβαλε και έχασε τα λόγια του αυτός δεν ήξερε τι να της πει.. έτσι θέλουν.. γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουν την μ@λακια τους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω πάντως στην αρχή είχα μια βιοχιμικη η πεθερά μου και οι γονεις μου το γνώριζαν μετά από 6 μήνες ξανά μενω εγκυος ήμουν 7 εβδομάδων και μαθεύτηκε στο χωριό επειδή πήγα στο μικροβιολογικό εδώ και έκανα χοριακες 

μετα από λιγες μερες παίρνει ένας συγγενής της πεθεράς μου από Αθήνα με τον οποίο εχει σχεσεις τυπικες…  καποιος από το χωριό του το στήριξε ότι είμαι εγκυος  και την ρωτάει αν είμαι εγκυος…  εγω τότε ούτε καρδιά δεν είχα ακούσει ακόμα…

τότε και γύρισε και του είπε ναι ήταν εγκυος αλλά απέβαλε και έχασε τα λόγια του αυτός δεν ήξερε τι να της πει.. έτσι θέλουν.. γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνουν την μ@λακια τους 

Έχεις δίκιο κορίτσι μου και καλά έκανε απλά μετά από αυτό που δύναμη να πετάξεις στον άλλο στα μούτρα την βλακεία του αφού και εμείς ακόμα χτυπιομασταν και δε μπορούσαμε να καταλάβουμε το γιατί!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; 
 

εγω σήμερα έχω εξετάσεις αίματος που μου έγραψε ο γυναικολογος και θα αναγκαστώ να πάω στο διπλανό χωριό να τις κανω που είναι 45 λεπτά από εδώ για να πάω άλλο τόσο για να γυρίσω μόνο και μόνο γιατί αν πάω πάλι εδώ στο χωριό θα μαθευτεί ότι είμαι εγκυος και δεν θέλω είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μαθευτεί 

εχουμε καμία κοπέλα που να πλησιάζουν οι μερες της για κανένα τεστακι ; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; 
 

εγω σήμερα έχω εξετάσεις αίματος που μου έγραψε ο γυναικολογος και θα αναγκαστώ να πάω στο διπλανό χωριό να τις κανω που είναι 45 λεπτά από εδώ για να πάω άλλο τόσο για να γυρίσω μόνο και μόνο γιατί αν πάω πάλι εδώ στο χωριό θα μαθευτεί ότι είμαι εγκυος και δεν θέλω είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μαθευτεί 

εχουμε καμία κοπέλα που να πλησιάζουν οι μερες της για κανένα τεστακι ; 😊

Καλημέρα κορίτσι μου! Πω πω 45 λεπτά εε?? Είναι αρκετά μακριά! Αλλά τι να κάνεις έτσι είναι τα χωριά! Σήμερα περιμένουμε την επαναληπτική της @marinaP  και νομίζω ότι η @Girlyείναι σχετικά κοντά στην αναμενόμενη μέρα περιόδου!! @Girly που είσαι καλεεεε έκανες κανένα τεστακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; 
 

εγω σήμερα έχω εξετάσεις αίματος που μου έγραψε ο γυναικολογος και θα αναγκαστώ να πάω στο διπλανό χωριό να τις κανω που είναι 45 λεπτά από εδώ για να πάω άλλο τόσο για να γυρίσω μόνο και μόνο γιατί αν πάω πάλι εδώ στο χωριό θα μαθευτεί ότι είμαι εγκυος και δεν θέλω είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μαθευτεί 

εχουμε καμία κοπέλα που να πλησιάζουν οι μερες της για κανένα τεστακι ; 😊

Καλημέρα κορίτσι μου... τι πράγμα κ αυτό να τρέχεις άλλου γιατί θα μαθευτεί... κ εγώ το ίδιο θα έκανα σίγουρα... εγώ περιμένω αύριο η μεθαύριο περίοδο... είχα κάνει τέστ την Τετάρτη κ ήταν αρνητικό οπότε την περιμένω πάλι... απογοητευμένη πάλι αρκετά... ευτυχώς δεν με ταλαιπωρεί με πόνους έντονους η μουδιάσματα... το μόνο κακό είναι ότι από τη στιγμή που μου είπαν για εξωσωματική από το νέο έτος με τρώει κ θέλω να κάνω νωρίτερα αλλά ο άντρας μου θυμώνει γιατί θέλει να προσπαθήσουμε μόνοι μας κ άλλο επειδή είναι όλα φυσιολογικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ; 
 

εγω σήμερα έχω εξετάσεις αίματος που μου έγραψε ο γυναικολογος και θα αναγκαστώ να πάω στο διπλανό χωριό να τις κανω που είναι 45 λεπτά από εδώ για να πάω άλλο τόσο για να γυρίσω μόνο και μόνο γιατί αν πάω πάλι εδώ στο χωριό θα μαθευτεί ότι είμαι εγκυος και δεν θέλω είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μαθευτεί 

εχουμε καμία κοπέλα που να πλησιάζουν οι μερες της για κανένα τεστακι ; 😊

Τι ταλαιπωρία και αυτή να φοβάσαι τον κάθε αδιάκριτο 😔😔

Καλά αποτελέσματα 🥰🥰

Εγώ (δεν) την περιμένω 3 με 4 του Οκτώβρη αλλά θέλω να έχω πίστη ότι με τόσες επαφές κάτι μπορεί να έγινε 🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες, καταρχήν εύχομαι στην @marinaP μια μεγάλη χοριακή σήμερα.

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν ενδομητρίωση, είχε καμία σας τυμπανισμό??

Λίγο καιρό πριν κάνω το χειρουργείο πέρσι είχα τυμπανισμό που εξαφανίστηκε μετά το τέλος της θεραπείας. όμως τώρα έχει αρχίσει να εμφανίζεται πάλι και φοβάμαι μήπως η αιτία είναι η ανάπτυξη της ενδομητρίωσης ξανά. Να σημειώσω πως το παθαίνω κάθε πρωί και μέχρι το απόγευμα έχει ''φύγει''. Φοβάμαι γιατί δυστυχώς αυτό ακριβώς συνέβαινε και τότε. 

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό, αλλά θα ήθελα να ακούσω και εσάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα σε όλες, καταρχήν εύχομαι στην @marinaP μια μεγάλη χοριακή σήμερα.

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν ενδομητρίωση, είχε καμία σας τυμπανισμό??

Λίγο καιρό πριν κάνω το χειρουργείο πέρσι είχα τυμπανισμό που εξαφανίστηκε μετά το τέλος της θεραπείας. όμως τώρα έχει αρχίσει να εμφανίζεται πάλι και φοβάμαι μήπως η αιτία είναι η ανάπτυξη της ενδομητρίωσης ξανά. Να σημειώσω πως το παθαίνω κάθε πρωί και μέχρι το απόγευμα έχει ''φύγει''. Φοβάμαι γιατί δυστυχώς αυτό ακριβώς συνέβαινε και τότε. 

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό, αλλά θα ήθελα να ακούσω και εσάς.

εγώ είχα τυμπανισμό και γενικότερα διάφορα συμπτώματα γαστρεντερικά επειδή είχα εστίες στο έντερο. Εσύ πού είχες ξέρεις; Αλλά η ενδομητρίωση είναι κάτι συνεχές, δε μου φαίνεται λογικό να προκαλεί σύμπτωμα τη μισή μέρα και την υπόλοιπη όχι. Περίεργο δεν είναι;

Και τι εννοεις μετά το τέλος της θεραπείας; Τι είδους θεραπεία σου έδωσαν για ενδομητρίωση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα σε όλες, καταρχήν εύχομαι στην @marinaP μια μεγάλη χοριακή σήμερα.

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν ενδομητρίωση, είχε καμία σας τυμπανισμό??

Λίγο καιρό πριν κάνω το χειρουργείο πέρσι είχα τυμπανισμό που εξαφανίστηκε μετά το τέλος της θεραπείας. όμως τώρα έχει αρχίσει να εμφανίζεται πάλι και φοβάμαι μήπως η αιτία είναι η ανάπτυξη της ενδομητρίωσης ξανά. Να σημειώσω πως το παθαίνω κάθε πρωί και μέχρι το απόγευμα έχει ''φύγει''. Φοβάμαι γιατί δυστυχώς αυτό ακριβώς συνέβαινε και τότε. 

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό, αλλά θα ήθελα να ακούσω και εσάς.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Πω πω 45 λεπτά εε?? Είναι αρκετά μακριά! Αλλά τι να κάνεις έτσι είναι τα χωριά! Σήμερα περιμένουμε την επαναληπτική της @marinaP  και νομίζω ότι η @Girlyείναι σχετικά κοντά στην αναμενόμενη μέρα περιόδου!! @Girly που είσαι καλεεεε έκανες κανένα τεστακι?

Καλημέρα κορίτσια μου! Πήγα πρωί πρωί από τις 7:30. Περιμένω μέχρι το μεσημέρι ελπίζω να μου τα στείλουν! 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

 

 

Καλημέρα κορίτσια μου! Πήγα πρωί πρωί από τις 7:30. Περιμένω μέχρι το μεσημέρι ελπίζω να μου τα στείλουν! 🙏🏻

Καλημέρα κορίτσι μου!!!!!με το καλοοοο ένα μεγάλο νούμερο 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

εγώ είχα τυμπανισμό και γενικότερα διάφορα συμπτώματα γαστρεντερικά επειδή είχα εστίες στο έντερο. Εσύ πού είχες ξέρεις; Αλλά η ενδομητρίωση είναι κάτι συνεχές, δε μου φαίνεται λογικό να προκαλεί σύμπτωμα τη μισή μέρα και την υπόλοιπη όχι. Περίεργο δεν είναι;

Και τι εννοεις μετά το τέλος της θεραπείας; Τι είδους θεραπεία σου έδωσαν για ενδομητρίωση; 

Καλημέρα, είχα μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη και μικρές διάσπαρτες εστίες πίσω από την μήτρα. Ο γιατρός πριν το χειρουργείο μου είχε πει πως ήταν σύμπτωμα της ενδομητρίωσης. 

Όσο για την θεραπεία, μετά την λαπαροσκόπηση έκανα 3 averkap ενέσεις. Την περίοδο εκείνη είχα τυμπανισμό φαντάζομαι και από τις κατακρατήσεις κλπ. Αφού ήρθε η πρώτη περίοδος δεν ξανά αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα, μέχρι τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα σε όλες, καταρχήν εύχομαι στην @marinaP μια μεγάλη χοριακή σήμερα.

Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια που έχουν ενδομητρίωση, είχε καμία σας τυμπανισμό??

Λίγο καιρό πριν κάνω το χειρουργείο πέρσι είχα τυμπανισμό που εξαφανίστηκε μετά το τέλος της θεραπείας. όμως τώρα έχει αρχίσει να εμφανίζεται πάλι και φοβάμαι μήπως η αιτία είναι η ανάπτυξη της ενδομητρίωσης ξανά. Να σημειώσω πως το παθαίνω κάθε πρωί και μέχρι το απόγευμα έχει ''φύγει''. Φοβάμαι γιατί δυστυχώς αυτό ακριβώς συνέβαινε και τότε. 

Σήμερα έχω ραντεβού με γιατρό, αλλά θα ήθελα να ακούσω και εσάς.

Εγώ δεν είχα τέτοιο σύμπτωμα η αλήθεια σε καμία από τις τρεις φορές που ειχα ενδομητριωση. Είχα όλα τα άλλα συμπτώματα αλλά τυμπανισμο όχι. Θα δεις και σήμερα στον γιατρό και σου εύχομαι να μην πρόκειται ξανά για ενδομητριωση 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Πω πω 45 λεπτά εε?? Είναι αρκετά μακριά! Αλλά τι να κάνεις έτσι είναι τα χωριά! Σήμερα περιμένουμε την επαναληπτική της @marinaP  και νομίζω ότι η @Girlyείναι σχετικά κοντά στην αναμενόμενη μέρα περιόδου!! @Girly που είσαι καλεεεε έκανες κανένα τεστακι?

Καλημέρα κορίτσια μουυυυυυ!!! 

Μαρινακι μας περιμενουμε με τεράστια χαρά την επαναληπτική σου!!!

Εγώ είμαι μάλλον 9η μέρα μετά την ωορρηξία..έκανα χθες τεστακι και ειλικρινά το βραδυ ανέβασα πίεση! Το έκανα το πρωί το είδα στα γρήγορα και το παράτησα. Το βράδυ πριν το πετάξω το ξαναείδα και είδα δύο γραμμές η μία τόσο άχνη που τρελκαθηκα. Το έπιανε και το αρνητικό φόντο..τελικα έψαξα και βρήκα παλιό τεστ με γραμμή φάντασμα και είδα ότι για άλλη μια φορά την πάτησα! Έκανα άλλο ένα σήμερα το πρωί για να ησυχάσω και εφόσον είναι ξεκάθαρα αρνητικό ,το ένα και τελευταίο που μου έχει μείνει θα το κάνω την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου εφόσον δε μου έχει έρθει το πρωί. Πρέπει νομίζω να πάρω το μεγαλύτερο πακέτο με τεστακια 😜😜😜δε μου φτάνουν!!! Χαχαχαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα κορίτσια μουυυυυυ!!! 

Μαρινακι μας περιμενουμε με τεράστια χαρά την επαναληπτική σου!!!

Εγώ είμαι μάλλον 9η μέρα μετά την ωορρηξία..έκανα χθες τεστακι και ειλικρινά το βραδυ ανέβασα πίεση! Το έκανα το πρωί το είδα στα γρήγορα και το παράτησα. Το βράδυ πριν το πετάξω το ξαναείδα και είδα δύο γραμμές η μία τόσο άχνη που τρελκαθηκα. Το έπιανε και το αρνητικό φόντο..τελικα έψαξα και βρήκα παλιό τεστ με γραμμή φάντασμα και είδα ότι για άλλη μια φορά την πάτησα! Έκανα άλλο ένα σήμερα το πρωί για να ησυχάσω και εφόσον είναι ξεκάθαρα αρνητικό ,το ένα και τελευταίο που μου έχει μείνει θα το κάνω την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου εφόσον δε μου έχει έρθει το πρωί. Πρέπει νομίζω να πάρω το μεγαλύτερο πακέτο με τεστακια 😜😜😜δε μου φτάνουν!!! Χαχαχαχαχχα

Μέχρι να το διαβάσω όλο είχα μείνει στις δύο γραμμές ότι είναι θετικό!  Αν είσαι 9η μέρα μήπως είναι νωρίς για φανεί κάτι? Κάτι διάβαζα χθες κ έλεγε για να ανέβουν οι ορμόνες να φανούν σε τέστ πρέπει να έχουν περάσει 5-6 μέρες από την εμφύτευση... τώρα τι ισχύει τι να πω!!! Μέχρι να δεις αίμα δεν χάνουμε ελπίδα 🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Demy93 είπε:

Τι ταλαιπωρία και αυτή να φοβάσαι τον κάθε αδιάκριτο 😔😔

Καλά αποτελέσματα 🥰🥰

Εγώ (δεν) την περιμένω 3 με 4 του Οκτώβρη αλλά θέλω να έχω πίστη ότι με τόσες επαφές κάτι μπορεί να έγινε 🤗🤗

Μαζί είμαστε εμείς και εγώ εκεί (δεν) περίμενω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Καλημέρα κορίτσια μουυυυυυ!!! 

Μαρινακι μας περιμενουμε με τεράστια χαρά την επαναληπτική σου!!!

Εγώ είμαι μάλλον 9η μέρα μετά την ωορρηξία..έκανα χθες τεστακι και ειλικρινά το βραδυ ανέβασα πίεση! Το έκανα το πρωί το είδα στα γρήγορα και το παράτησα. Το βράδυ πριν το πετάξω το ξαναείδα και είδα δύο γραμμές η μία τόσο άχνη που τρελκαθηκα. Το έπιανε και το αρνητικό φόντο..τελικα έψαξα και βρήκα παλιό τεστ με γραμμή φάντασμα και είδα ότι για άλλη μια φορά την πάτησα! Έκανα άλλο ένα σήμερα το πρωί για να ησυχάσω και εφόσον είναι ξεκάθαρα αρνητικό ,το ένα και τελευταίο που μου έχει μείνει θα το κάνω την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου εφόσον δε μου έχει έρθει το πρωί. Πρέπει νομίζω να πάρω το μεγαλύτερο πακέτο με τεστακια 😜😜😜δε μου φτάνουν!!! Χαχαχαχαχχα

Τώρα εγώ θα σου πω για βάλε φώτο....😂😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δυστυχώς έπεσε στο 105. Μέχρι εδώ ήταν η χαρά 😐 το ένιωθα. Περιμένω τον γιατρό να με πάρει να μου εξηγήσει τι γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσια δυστυχώς έπεσε στο 105. Μέχρι εδώ ήταν η χαρά 😐 το ένιωθα. Περιμένω τον γιατρό να με πάρει να μου εξηγήσει τι γίνεται. 

Κορίτσι μου... περίμενε όντως να δεις τι θα πει ο γιατρός... δεν το περίμενα... μπορεί να είναι από την προηγούμενη εγκυμοσύνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσι μου... περίμενε όντως να δεις τι θα πει ο γιατρός... δεν το περίμενα... μπορεί να είναι από την προηγούμενη εγκυμοσύνη?

Έτσι φαίνεται... ήταν λες και το ήξερα. Ευτυχώς δεν ενθουσιάστηκα δεν το πίστευα οτι συνέβαινε στα αλήθεια. Πονάει λιγότερο από την προηγούμενη φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσια δυστυχώς έπεσε στο 105. Μέχρι εδώ ήταν η χαρά 😐 το ένιωθα. Περιμένω τον γιατρό να με πάρει να μου εξηγήσει τι γίνεται. 

Άρα θα ήταν από την αποβολή...😞 και εμένα έκανε 2 μήνες να μηδενιστεί...αλλά εμένα είχε φτάσει το ανώτατο 53.000 φαντάστηκα οτι εσένα που δεν είχε φτάσει τόσο θα είχε μειωθεί σίγουρα....

😞😞😞

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Άρα θα ήταν από την αποβολή...😞 και εμένα έκανε 2 μήνες να μηδενιστεί...αλλά εμένα είχε φτάσει το ανώτατο 53.000 φαντάστηκα οτι εσένα που δεν είχε φτάσει τόσο θα είχε μειωθεί σίγουρα....

😞😞😞

 

Ήμουν σίγουρη... μπορεί και να ήταν νέα εγκυμοσύνη όπως είπε κ ο γιατρός και απλά να μην προχωρησε, περιμένω να με πάρει σύντομα ελπίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσια δυστυχώς έπεσε στο 105. Μέχρι εδώ ήταν η χαρά 😐 το ένιωθα. Περιμένω τον γιατρό να με πάρει να μου εξηγήσει τι γίνεται. 

Πολύ λυπάμαι... :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marinaP είπε:

Ήμουν σίγουρη... μπορεί και να ήταν νέα εγκυμοσύνη όπως είπε κ ο γιατρός και απλά να μην προχωρησε, περιμένω να με πάρει σύντομα ελπίζω...

Αν ισχύει αυτό, αποτελεί θετική ένδειξη πάντως ότι μένεις έγκυος και μάλιστα σε μεταβατική φάση που το σώμα προσπαθεί να επανέλθει από την αποβολή. Να'χεις θετική σκέψη, Μαρίνα, βουρ για τη θεραπεία σου και θα δεις πως σε λίγους μήνες θα μας λες ευχάριστες εξελίξεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αν ισχύει αυτό, αποτελεί θετική ένδειξη πάντως ότι μένεις έγκυος και μάλιστα σε μεταβατική φάση που το σώμα προσπαθεί να επανέλθει από την αποβολή. Να'χεις θετική σκέψη, Μαρίνα, βουρ για τη θεραπεία σου και θα δεις πως σε λίγους μήνες θα μας λες ευχάριστες εξελίξεις!

Από τη μια σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να κάνω αυτό το τεστ, τζάμπα χαρά Μ έδωσε. Από την άλλη σκέφτομαι αν έκανα πιο νωρίς το τέστ και ήταν όντως νέα εγκυμοσύνη ίσως να ξεκινούσα νωρίς τη προγεστερόνη μου και όλα να πήγαιναν καλύτερα. Πολλές σκέψεις άσκοπες βέβαια τώρα αλλά ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Να να αυτό δεν ήθελα!! Να σε αγχωσω και άλλο!!! Θα σου πω ακριβώς αυτό που λέω και στον εαυτό μου! Ρεαλιστικά αισιόδοξη, ναι μεν είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο, δεν εστιάζω όμως σε όσα μπορούν να πάνε στραβά! Εστιάζω στο ότι το μωράκι πάει καλά παρά τις πιθανότητες, γιατί είναι αυτό ακριβώς.. πιθανότητες..! Ναι μεν έχω το φόβο στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά μέχρι σήμερα όλα είναι καλά και μπορεί να πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι τέλους!! Και να σου πω, ούτε ο δικός μου γιατρός με αγχωσε με αυτές τις πιθανότητες το μόνο που μου είπε να μείνω στο κρεβάτι, να ξεκουράζομαι και με την τόση προγεστερόνη που παίρνω είμαι καλυμμένη..! Ενδομυχα τον ευχαριστώ ολόψυχα γιατί αν με αγχωνε και ο ίδιος τώρα θα ήμουν πίσω από τα κάγκελα!!! Από όταν σταμάτησα τη δουλειά και όσο μπορούσα έμενα στο κρεβάτι, αίμα δεν ξαναείδα! Επίσης διάβασα ιστορίες γυναικών ανά τα χρόνια που γράφουν στα φόρουμ και στις περισσότερες περιπτώσεις όλα πήγαν κατ'ευχήν! Οπότε κρατάμε την αισιοδοξία και απλά έχουμε γνώση των κινδύνων και πιθανοτήτων..!  Εσένα φαίνεται ότι παλεύει το σπορακι.. τώρα να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί λόγο του αιματωματος; Ότι και να σου πω ψέμα θα είναι γιατί δεν είμαι γιατρός!! Μπορεί ναι.. μπορεί να μην έχει σχέση.. μπορεί απλά να έχει πιο αργή ανάπτυξη ως έμβρυο.. σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις μια δεύτερη γνώμη γιατρού με περισσότερη γνώση και περισσότερη ευαισθησία που να θέλει να σε βοηθήσει πραγματικά.. ο συγκεκριμένος μόνο από το γεγονός της πιθανότητας 4ης κ.τ. σε γειωσε.... Τώρα θα σε στηρίξει;;;; Εγώ τουλάχιστον αυτό εισπράττω.. ότι δεν πολύ καίγεται για το την έκβαση.. θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο και στον άλλον τον κυριουλη που βοήθησε τη φίλη σου με τις εγκυμοσύνες της να σου πω.. αναγνωριστικά περισσότερο για να έχεις εικόνα αντιμετώπισης και από τους δύο γιατρούς.. να δείς ποιος θα σου ταιριάξει.. και εύχομαι πραγματικά ολόψυχα να σε αναλάβει για τους επόμενους 9 μήνες!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏
    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...