Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Θα κάνεις μεγάλο κύκλο μάλλον! Και αν σήμερα είναι η ωορρηξία βάλε +14 μέρες! Θα πάει 54 🤔🤔🤔 θυμάμαι ότι δεν κάνεις τόσο μεγάλους κύκλους! Μέχρι 35-40 έφτανες σωστα?

Ο μεγαλύτερος ήταν 45 μέρες! Για να δούμε αυτός πως θα παει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσι μου οτι και να σου πούμε ξέρω οτι δεν θα ηρεμήσεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Σίγουρα θα υπάρχει η λύση στο πρόβλημα!! 

Θα του το πεις αύριο εννοείται από κοντά γιατί συνήθως οι άντρες δεν μπορούν να καταλάβουν και πολλά απλά πανικοβάλλονται. Εδώ ο δικός μ που ήταν λίγο πεσμένη η κινητικότητα και φρικαρε! Και έφτιαξε η κινητικότητα με βιταμίνες και μια χαρά κάναμε την εξωσωματική μας με πολύ καλά αποτελέσματα! 

Τώρα όσο αφορά το μικρόβιο δεν το γνωρίζω αλλά αυτά θα σας τα πει ο γιατρός σας! 

ναι μέχρι να κάνουμε μια συζήτηση με τον γιατρό από κοντά θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. πονέσανε τα μάτια μου στον υπολογιστή να ψάχνω.. για το μικρόβιο, για θεραπείες, για εξωσωματική γονιμοποίηση..

χίλια σενάρια περνάνε από το μυαλό μου.. θα προσπαθήσω να πάρω βαθιές ανάσες και να κάνω καμιά δουλειά μήπως ξεχαστώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

ναι μέχρι να κάνουμε μια συζήτηση με τον γιατρό από κοντά θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. πονέσανε τα μάτια μου στον υπολογιστή να ψάχνω.. για το μικρόβιο, για θεραπείες, για εξωσωματική γονιμοποίηση..

χίλια σενάρια περνάνε από το μυαλό μου.. θα προσπαθήσω να πάρω βαθιές ανάσες και να κάνω καμιά δουλειά μήπως ξεχαστώ..

Καλησπερα κοριτσι μ!!

Να μην απογοητευεσαι-ειναι το πρωτο σοκ.. Να θυμασαι πως παντα υπαρχει λυση εφόσον υπαρχουν σπερμαροζωαρια! Απλα ισως η εξωσωματική ειναι μονοδρομος.. 

Το εχω περασει και σε καταλαβαινω! Οταν ηρθαν τα αποτελεσματα εγω ημουν στην δουλεια σε συναντηση κιολας!! Καταλαβαινεις!

Θα πρεπει σε ολο αυτο να στηριξεις κ το συντροφο σου..εγω θα σου προτεινα να του μιλήσεις αφού μιλησεις πρωτα με τον γιατρό να σε βοηθησει να καταλαβεις καποια πραγματα για να τον προσεγγισεις καταλληλα.. εννοειται καταλληλοτερος ειναι ο ανδρολόγος αλλα μια πρώτη εικονα μπορεις να την παρεις κ απο τον γυναικολογο.. ισως οντως ολο αυτο να επηρεαζεται κ απο το μικροβιο.. εμενα το ειχε παρει παρα πολυ βαρια ολο αυτο ο σύντροφος μου γι αυτο στο λεω!

Τέλος θα σου πω οτι υπάρχουν πολλες μεθοδοι στην εξωσωματικη μια εξ αυτων η μικρογονιμοποίηση που διαλεγουν για καθε ωαριο ενα σπερμα κ το γονιμοποιουν απευθειας.. 

Εφοσον λοιπον υπαρχουν σπερματοζωάρια το χειροτερο σεναριο είναι να πατε αναγκαστικα με εξωσωματικη κ με αυτη τη μεθοδο!! Αλλα μανουλα θα γινεις!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

@Κατερίνα!!!@annitakianna@Elk κορίτσια είναι πολύ κακές οι τιμές, δεν μπορώ να το πιστέψω..

συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων: 900.000

ταχεία προωθητική: 0%

αργή προωθητική: 1%

επιτόπια κίνηση: 3%

μορφολογία: 1%

στρογγυλά κύταρα: 20 με όριο το 5 

κάπου διάβασα ότι τα στρογγυλά κύτταρα είναι δείκτης φλεγμονής.

άραγε αν δεν φτιαχτεί το σπέρμα με εξωσωματική έχουμε κάποια ελπίδα?..

από αυτό το 1% θα υπάρχουν άραγε κάποια φυσιολογικά?

μου έχουν κοπεί τα πόδια.. δεν πήρα τηλ.. θα πάρω τη Δευτέρα.. θα ρωτήσω αν μου συστήνει κάποιον ουρολόγο-ανδρολόγο ή να ψάξω εγώ να βρω για να κλείσουμε άμεσα ραντεβού.. φοβάμαι μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο πίσω από αυτές τις τιμές.. διαβάζω εδώ στο φόρουμ για κιρσοκήλη που κάνει κακό στο σπέρμα και αν είναι μεγάλη η ηλικία δε θεραπεύεται..

 

 

Είναι πολύ χαμηλά όντως...αλλά θα είναι από το μικρόβιο..μην απογοητεύεσαι...αν φύγει ίσως ανέβουν αρκετά.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου όλες. Καλή Κυριακή.

@singing in the rain  κορίτσι μου γλυκο σε καταλαβαίνω και πραγματικα η κάθε μία μας θα είχε φρικαρει αν ήταν στη θέση σου. Ναι είναι όντως χαμηλά. Υπάρχει το μικρόβιο και προφανώς επιβαρύνει περισσότερο τα πράγματα. Θα σου μιλήσω ειλικρινά. Εφόσον το απλό.σπερμοδιαγραμμα που κάνατε σε διαγνωστικό είχε βγει σχετικά καλό το πιο εξειδικευμένο σίγουρα θα έδειχνε το πρόβλημα μεγαλύτερο. Και αυτό γιατί το απλό διαγνωστικό κάνει κάποιες πολύ επιφανειακές μετρήσεις.  Εμένα ο άντρας μου είχε κιρσοκήλη και στους δύο όρχεις και το απλό σπερμοδιαγραμμα έβγαινε τέλειο. Μετά εφόσον το ψάξαμε πιο διεξοδικά είδαμε άλλα πράγματα. Η κιρσοκήλη μπορεί να χειρουργηθεί για να καλυτερεύσει το σπέρμα έως 30 ετων. Και πάλι όμως θα σου πω ότι ο γιατρός θα πει πως μπορεί να φτιάξει,μπορεί να μείνει το ίδιο ή μπορεί να γίνει χειρότερα.. δεν μπορεί κανείς να ξέρει εκ των προτέρων. Αλλά εδώ θα σου πω και κάτι που είναι πραγματικά η πάσα αλήθεια! Όσο αφορά εξωσωματική γονιμοποίηση,επειδή έχω γνωστό ζευγάρι που ο άντρας είχε αζωσπερμια (εσείς δεν έχετε) ακόμη και σε αυτήν την ακραία περίπτωση μετά από πολύ πολύ ειδικά χειρουργεία ,μπόρεσε και γονιμοποίησε! Και μιλάμε για μια πολύ ακραία περίπτωση που ο άντρας δεν είχε κανένα σπερματοζωάριο και έκανε μια επέμβαση στους όρχεις που έψαξαν και βρήκαν ψυγματα σπερματοζωαρίων σε αρχικό στάδιο τα επεξεργάστηκαν σε εργαστήρια, έφτιαξαν ουσιαστικά σπερματοζωαρια και μπόρεσαν να κάνουν την διαδικασία. Εσείς ακόμη και να έχετε ένα χαμηλό σε κινητικότητα σπέρμα , ακόμη και να έχει πολλές ανώμαλες μορφές ή να είναι ελάχιστο σε αριθμό πίστεψε με είναι υπέρ αρκετό για να κάνετε εξωσωματική αν και εφόσον το πρόβλημα δεν φτιαχτεί με κατάλληλη θεραπεία για το μικρόβιο.

Στα λέω αυτά για να καταλάβεις πως έγκυος θα μείνεις σε κάθε περίπτωση! Είτε φυσικά μόνη σου αν φτιάξει το σπέρμα είτε με εξωσωματική που έχετε κατά νου.  Μην ανησυχείς καθόλου για το σπέρμα. Έχω πολλούς φίλους που έκαναν εξωσωματική και το μόνο "άγχος" των γιατρών πάντα ήταν να είναι οκ η γυναίκα. Οι άντρες είναι η εύκολη υπόθεση στις εξωσωματικές . Μια μήτρα χρειάζεται και το σπέρμα έχουν τους τρόπους να το κάνουν τέλειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

ναι μέχρι να κάνουμε μια συζήτηση με τον γιατρό από κοντά θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. πονέσανε τα μάτια μου στον υπολογιστή να ψάχνω.. για το μικρόβιο, για θεραπείες, για εξωσωματική γονιμοποίηση..

χίλια σενάρια περνάνε από το μυαλό μου.. θα προσπαθήσω να πάρω βαθιές ανάσες και να κάνω καμιά δουλειά μήπως ξεχαστώ..

κοριτσάκι μου μην απελπίζεσαι... σου φαίνονται βουνό όλα τώρα.. περίμενε να μιλήσετε με τον γιατρό και αυτός θα σας κατευθύνει... αφού βρήκατε το πρόβλημα θα βρείτε και τη λύση.. αυτό να σκέφτεσαι... Ας γυρίσει ο καλός σου να μιλήσετε απο κοντά και μαζί θα πορευτείτε βήμα βήμα... όλα καλά θα πάνε!! Σου τα λέω με πολλή αγάπη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,καλή Κυριακή 🤗🤗

Και τώρα υπομονή και αναμονή 🥴 να περάσει αυτή η εβδομάδα να μην δουμε την ακατανόμαστη!!!Μήπως και ο Οκτώβρης μας υποδεχτεί με το μεγαλύτερο δώρο 👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

ναι μέχρι να κάνουμε μια συζήτηση με τον γιατρό από κοντά θα είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.. πονέσανε τα μάτια μου στον υπολογιστή να ψάχνω.. για το μικρόβιο, για θεραπείες, για εξωσωματική γονιμοποίηση..

χίλια σενάρια περνάνε από το μυαλό μου.. θα προσπαθήσω να πάρω βαθιές ανάσες και να κάνω καμιά δουλειά μήπως ξεχαστώ..

Κοριτσι μου καλημερα. Στεναχωριεμαι πολυ π διαβαζω οτι εισαι τοσο πεσμενη. Ειναι λογικο βεβαια.. ολες ετσι θα ημασταν στη θεση σου. 😔

Υπαρχει κοπελα στο φορουμ που μιλουσαμε καθε μερα κ ειχε ο αντρας της παρομοια αποτελεσματα. Αν θυμαμαι καλα εχετε κ παρομοια ηλικια, δλδ κι εκεινη οταν προσπαθουσε γυρω στα 37 ηταν... για ν μην πολυλογω, πηγε στον ουρολογο π πηγαμε κι εμεις. Εδω Αθηνα.. εκανε χειρουργειο ο αντρας της Νοεμβριο 2021 κ Μαρτιο 2022 ηταν εγκυος!! Το νοεμβριο του 2022 γεννησε μια κορουλα! Ολα γινονται!! Η κοπελα ειχε ψευδωνυμο @Hopemumtobe. Αν μπει θα σου γραψει κ η ιδια..

Εμεινε εγκυος φυσιολογικα ενω οι περισσοτεροι γιατροι (ανδρολογοι κ γυναικολογοι) την προετρεπαν ν κανει εξωσωματικη γτ ειχε χαμηλη αμη νομιζω κ ρνα ινομυωμα στη μητρα..

Η ουσια ειναι να βρειτε καλο γιατρο να σας βοηθησει. Κ λγκα θα χρειαστουν βιταμινες κ ισως αντιοξειδωτικη αγωγη κ γ τους 2 σας γ ν βοηθησετε να ερθει το κουκουνι σας.

Ειναι ανουσιο να σου πω ν σκεφτεις θετικσ. Προσπαθησε ομως να εισαι ψυχραιμη κ θα δεις π ολα θα γινουν...

Στελνω σφιχτη αγκαλια..🤗❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή Κυριακή.Ξερει καμιά αν η καλλιέργεια κολπική υγρού μπορεί να γίνει μέσω ΕΟΠΥΥ;

Καλημερα κοριτσι μου!! Ναι συνταγογραφειται η καλλιεργεια κολπικου υγρου! Πες στο γιατρο σου να στη γραψει..

Θες ν της κανεις προληπτικα η εχεις καποιο συμπτωμα;

(Θα σε συμβουλευα να προσεξεις σε ποιο κεντρο θα την κανεις γτ οι μεγαλες αλυσιδες βγαζουν λιγο οτι να ναι αποτελεσματα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα, καλή Κυριακή σε όλες! 

Κορίτσια μου ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμπαράσταση! @Mantarini @Antonia2 @Girly @marinamanoulitsa

το εκτιμώ ειλικρινά.. 

Μίλησα το πρωί με τον σύντροφό μου, το κατάλαβε με το που με είδε ότι κάτι είχα.. στενοχωρέθηκε τόσο πολύ..δεν τον έχω ξαναδεί έτσι.. ξημέρωσε όμως μια νέα μέρα..είμαι αισιόδοξη ότι θα βρεθεί η λύση και για μας..θα γίνω δυνατή και πάλι 🙂 θα διαβάσω αργότερα την παρόμοια ιστορία της κοπέλας για να εμπνευστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!! Ναι συνταγογραφειται η καλλιεργεια κολπικου υγρου! Πες στο γιατρο σου να στη γραψει..

Θες ν της κανεις προληπτικα η εχεις καποιο συμπτωμα;

(Θα σε συμβουλευα να προσεξεις σε ποιο κεντρο θα την κανεις γτ οι μεγαλες αλυσιδες βγαζουν λιγο οτι να ναι αποτελεσματα)

Καλημέρα 😁δεν έχω κάποιο σύμπτωμα προληπτικά θέλω να την κάνω.Ευχαριστω πολύ για την ενημέρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Girly  έκανες ξανά τεστακι;;; πότε περιμένεις;

Λογικά περιμένω την Τετάρτη..δεν ξέρω πότε έκανα ωορηξια. Την 11η μέρα που είχα πάει για παρακολούθηση ωορηξιας στον γιατρό είδε ότι είχε ήδη γίνει η ωορηξια μου...οπότε μαντεύω ότι περίπου εκεί περιμένω..δεν ξαναέκανα άλλο τεστακι γιατί έχω μόνο ένα και θα περιμένω να δω την Τετάρτη. Αν δε μου έχει έρθει το πρωί θα το κάνω τότε...άντε να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου..εγώ η μουλάρα τώρα ξύπνησα 😁😁

@singing in the rain θέλει λεπτό χειρισμό το θέμα! Και  Εμένα ο άντρας μου είχε πέσει πολύ ψυχολογικά το είχε πάρει πολύ βαριά! Φαντάσου το βράδυ από την στεναχώρια του είχε πιεί 3 μπύρες και το λέω γιατί δεν πίνει ποτέ και μετά τον είχαν πιάσει τα κλάματα! Άσε σου λέω για δράμα.. το θέμα τώρα είναι να βρεις έναν σωστό γιατρό να σας καθοδηγήσει σχετικά με το μικρόβιο και την λοίμωξη! Ίσως χρειαστεί και εσύ να πάρεις αγωγή! Αν φύγει το μικρόβιο και με κάποιες βιταμίνες θα δεις ότι θα ανέβει το σπέρμα! Πιθανόν να σου πουν και για τριπλεξ κ ίσως και κατακερματισμό και εκεί θα φανει καλύτερα που είναι το πρόβλημα για να το αντιμετωπίσετε. Όσο για την εξωσωματική που είπες μην το σκέφτεσαι καν πριν μιλήσεις στον γιατρό σου!! Χαίρομαι που διαβάζω ότι σήμερα είσαι πιο χαλαρή! Έτσι πρέπει! Εμπόδιο είναι και θα το περάσετε! Θα έρθει το μωράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

@Κατερίνα!!!@annitakianna@Elk κορίτσια είναι πολύ κακές οι τιμές, δεν μπορώ να το πιστέψω..

συνολικός αριθμός σπερματοζωαρίων: 900.000

ταχεία προωθητική: 0%

αργή προωθητική: 1%

επιτόπια κίνηση: 3%

μορφολογία: 1%

στρογγυλά κύταρα: 20 με όριο το 5 

κάπου διάβασα ότι τα στρογγυλά κύτταρα είναι δείκτης φλεγμονής.

άραγε αν δεν φτιαχτεί το σπέρμα με εξωσωματική έχουμε κάποια ελπίδα?..

από αυτό το 1% θα υπάρχουν άραγε κάποια φυσιολογικά?

μου έχουν κοπεί τα πόδια.. δεν πήρα τηλ.. θα πάρω τη Δευτέρα.. θα ρωτήσω αν μου συστήνει κάποιον ουρολόγο-ανδρολόγο ή να ψάξω εγώ να βρω για να κλείσουμε άμεσα ραντεβού.. φοβάμαι μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο πίσω από αυτές τις τιμές.. διαβάζω εδώ στο φόρουμ για κιρσοκήλη που κάνει κακό στο σπέρμα και αν είναι μεγάλη η ηλικία δε θεραπεύεται..

 

 

Κοπέλα μου καταλαβαίνω απόλυτα το σοκ. Το θέμα είναι ότι βρέθηκε το μικρόβιο κ η αγωγή θα βοηθήσει σίγουρα κ θα δείτε αλλαγές. Αν υπάρχει κιρσοκηλη που παααρα μα παααρα πολλοί άντρες έχουν πάλι με βιταμίνες μπορεί να βελτιωθεί το σπερμα. Εμείς την κιρσοκηλη τη βρήκαμε πέρυσι (3 χρόνια μετά την εξωσωματική) κ ο άντρας μου 38. Του είπε ο γιατρός πως δεν θα τον βοηθήσει η επέμβαση λόγω ηλικίας κ πως ότι κακό ηταν να κάνει στο σπερμα το έκανε. Του έδωσε κάποιες βιταμίνες (spermotrend) και είδαμε τεράστια διαφορα!! Σε κάθε περίπτωση ακόμα κ στην εσχάτη και να μη διορθωθεί το σπερμα καθόλου (πράγμα παρα πολύ δύσκολο) εάν πάτε για εξωσωματική υπάρχουν λύσεις. Μέχρι κ από τους όρχεις παίρνουν κατευθείαν για να βρουν έστω κ ένα κινητό σπερματοζωάριο. Εσεις ήδη έχετε κινητά με μικρόβιο κ χωρίς θεραπεία!!! Τι πιστεύεις ότι δε θα βρουν έστω 1-2 καλά οι εμβρυολογοι;; Δεν υπάρχει περίπτωση!!  Υπάρχουν λύσεις και όλα θα πάνε καλά αλήθεια σου λέω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Kαλημέρα, καλή Κυριακή σε όλες! 

Κορίτσια μου ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμπαράσταση! @Mantarini @Antonia2 @Girly @marinamanoulitsa

το εκτιμώ ειλικρινά.. 

Μίλησα το πρωί με τον σύντροφό μου, το κατάλαβε με το που με είδε ότι κάτι είχα.. στενοχωρέθηκε τόσο πολύ..δεν τον έχω ξαναδεί έτσι.. ξημέρωσε όμως μια νέα μέρα..είμαι αισιόδοξη ότι θα βρεθεί η λύση και για μας..θα γίνω δυνατή και πάλι 🙂 θα διαβάσω αργότερα την παρόμοια ιστορία της κοπέλας για να εμπνευστώ! 

Κορίτσι μου καλημέρα!

Συμφωνώ με όσα σου έχουν πει και ήθελα να βάλω μια ακόμα παράμετρο, ότι το σπερμοδιάγραμμα δεν είναι πάντα ίδιο, δηλαδή μπορεί να έγινε η εξέταση σε μια πολύ κακή του μέρα. Να είχε στρεσσαριστεί, να είχε περάσει κάποιον πυρετό κτλ. Μην το βάζεις κάτω. Αφού έχει και μικρόβιο, τότε μάλλον αυτό επηρέασε τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Μετά τη θεραπεία του, να δεις που θα φτιάξουν οι τιμές του.

Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου..εγώ η μουλάρα τώρα ξύπνησα 😁😁

@singing in the rain θέλει λεπτό χειρισμό το θέμα! Και  Εμένα ο άντρας μου είχε πέσει πολύ ψυχολογικά το είχε πάρει πολύ βαριά! Φαντάσου το βράδυ από την στεναχώρια του είχε πιεί 3 μπύρες και το λέω γιατί δεν πίνει ποτέ και μετά τον είχαν πιάσει τα κλάματα! Άσε σου λέω για δράμα.. το θέμα τώρα είναι να βρεις έναν σωστό γιατρό να σας καθοδηγήσει σχετικά με το μικρόβιο και την λοίμωξη! Ίσως χρειαστεί και εσύ να πάρεις αγωγή! Αν φύγει το μικρόβιο και με κάποιες βιταμίνες θα δεις ότι θα ανέβει το σπέρμα! Πιθανόν να σου πουν και για τριπλεξ κ ίσως και κατακερματισμό και εκεί θα φανει καλύτερα που είναι το πρόβλημα για να το αντιμετωπίσετε. Όσο για την εξωσωματική που είπες μην το σκέφτεσαι καν πριν μιλήσεις στον γιατρό σου!! Χαίρομαι που διαβάζω ότι σήμερα είσαι πιο χαλαρή! Έτσι πρέπει! Εμπόδιο είναι και θα το περάσετε! Θα έρθει το μωράκι σας!

 Αχ τον ύπνο σου να εκανα!! 😁

Ο δικός μου τώρα το απόγευμα συνήλθε κάπως και έφαγε τρία ντόνατ! Κατά τα άλλα δεν είναι του γλυκού! 🤪 προσπαθούμε να πιστέψουμε ότι είναι από το μικρόβιο και ότι λύση θα βρεθεί! Και επειδή γενικά προσπαθούμε να διακομωδουμε οτιδήποτε δυσάρεστο, λέμε άντε μωρέ και εξωσωματική να πάμε σιγά ίσα ίσα θα μας φύγει το άγχος για τις γόνιμες και θα κάνουμε σεξ οπότε θέλουμε! Και μιας και το αναφέραμε κάναμε και την επαφή μας και βάλαμε και μαξιλάρι από κάτω, έτσι γτ ποτέ δεν ξέρεις! 🙂 Για να δούμε αύριο τι θα μας πει και ο γιατρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annie! είπε:

Κοπέλα μου καταλαβαίνω απόλυτα το σοκ. Το θέμα είναι ότι βρέθηκε το μικρόβιο κ η αγωγή θα βοηθήσει σίγουρα κ θα δείτε αλλαγές. Αν υπάρχει κιρσοκηλη που παααρα μα παααρα πολλοί άντρες έχουν πάλι με βιταμίνες μπορεί να βελτιωθεί το σπερμα. Εμείς την κιρσοκηλη τη βρήκαμε πέρυσι (3 χρόνια μετά την εξωσωματική) κ ο άντρας μου 38. Του είπε ο γιατρός πως δεν θα τον βοηθήσει η επέμβαση λόγω ηλικίας κ πως ότι κακό ηταν να κάνει στο σπερμα το έκανε. Του έδωσε κάποιες βιταμίνες (spermotrend) και είδαμε τεράστια διαφορα!! Σε κάθε περίπτωση ακόμα κ στην εσχάτη και να μη διορθωθεί το σπερμα καθόλου (πράγμα παρα πολύ δύσκολο) εάν πάτε για εξωσωματική υπάρχουν λύσεις. Μέχρι κ από τους όρχεις παίρνουν κατευθείαν για να βρουν έστω κ ένα κινητό σπερματοζωάριο. Εσεις ήδη έχετε κινητά με μικρόβιο κ χωρίς θεραπεία!!! Τι πιστεύεις ότι δε θα βρουν έστω 1-2 καλά οι εμβρυολογοι;; Δεν υπάρχει περίπτωση!!  Υπάρχουν λύσεις και όλα θα πάνε καλά αλήθεια σου λέω 

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση κορίτσι μου!! 🤗🤗🤗 Και με βοηθούν πολύ αυτά που γράφεις! Έλα ντε ένα κινητό θα βρούμε τι στο καλό! Πάλι καλά που ζούμε σε αυτή την εποχή που η επιστήμη κάνει θαύματα! Αυτό σκέφτομαι! Ότι είμαστε τυχεροί στην ατυχία μας! Να βρούμε έναν καλό γιατρό εκεί εστιάζω τώρα! Θα δω τι θα μου πει αύριο ο δικός μου και πώς θα μας κατευθύνει! Αν δε νιώσω απόλυτη εμπιστοσύνη θα πάρω και δεύτερη γνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! 17η μέρα από την ωορηξια κ άφαντη η περίοδος... έκανα τεστ σήμερα αρνητικό πάλι... τι μπορεί να γίνεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

 Αχ τον ύπνο σου να εκανα!! 😁

Ο δικός μου τώρα το απόγευμα συνήλθε κάπως και έφαγε τρία ντόνατ! Κατά τα άλλα δεν είναι του γλυκού! 🤪 προσπαθούμε να πιστέψουμε ότι είναι από το μικρόβιο και ότι λύση θα βρεθεί! Και επειδή γενικά προσπαθούμε να διακομωδουμε οτιδήποτε δυσάρεστο, λέμε άντε μωρέ και εξωσωματική να πάμε σιγά ίσα ίσα θα μας φύγει το άγχος για τις γόνιμες και θα κάνουμε σεξ οπότε θέλουμε! Και μιας και το αναφέραμε κάναμε και την επαφή μας και βάλαμε και μαξιλάρι από κάτω, έτσι γτ ποτέ δεν ξέρεις! 🙂 Για να δούμε αύριο τι θα μας πει και ο γιατρός!

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Έτσι να τα βλέπετε θετικά! Ο γιατρός θα σας βοηθήσει με την εξωσωματική κ θα έχετε σύντομα ένα μωράκι!!! Κ καλά κάνατε κ είχατε επαφή!!! Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα, την Παρασκευή είχα ραντεβού με γυναικολόγο (όχι τον δικό μου, έναν άλλο απλά για μια ακόμα γνώμη). Λοιπόν, του είπα πως έχω κάνει μια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σοκολατοειδούς κύστης και πως κατά την διάρκεια του χειρουργείου βρέθηκαν κάποιες εστίες ενδομητρίωσης πίσω από την μήτρα οι οποίες καυτηριάστηκαν. Μετά με εξέτασε και ευτυχώς είναι όλα πεντακάθαρα ακόμη. Μέχρι εκεί όλα καλά. Φεύγοντας μου λέει, στείλε μου και την ιστολογική σου εξέταση να την δω. Την έστειλα το ίδιο βράδυ και το επόμενο πρωί με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει:

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. (με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν έχει δει το DVD από το χειρουργείο)

Του λέω πως γίνεται;

Και μου λέει ότι στην ιστολογική εξέταση θα έπρεπε να αναφέρεται τι ακριβώς βρέθηκε και έπειτα αποκαταστάθηκε κατά την διάρκεια του χειρουργείου. Το μονό που έχει γραφτεί στην εξέταση είναι πως παρέλαβαν μια κύστη ωχρού σωματείου. 

Γίνεται αυτό ρε κορίτσια;;;; 

Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον δικό μου γιατρό. Να δω τι θα μου πει, γιατί φοβάμαι πως θα μας μιλήσει για εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα, την Παρασκευή είχα ραντεβού με γυναικολόγο (όχι τον δικό μου, έναν άλλο απλά για μια ακόμα γνώμη). Λοιπόν, του είπα πως έχω κάνει μια λαπαροσκόπηση για αφαίρεση σοκολατοειδούς κύστης και πως κατά την διάρκεια του χειρουργείου βρέθηκαν κάποιες εστίες ενδομητρίωσης πίσω από την μήτρα οι οποίες καυτηριάστηκαν. Μετά με εξέτασε και ευτυχώς είναι όλα πεντακάθαρα ακόμη. Μέχρι εκεί όλα καλά. Φεύγοντας μου λέει, στείλε μου και την ιστολογική σου εξέταση να την δω. Την έστειλα το ίδιο βράδυ και το επόμενο πρωί με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει:

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. (με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν έχει δει το DVD από το χειρουργείο)

Του λέω πως γίνεται;

Και μου λέει ότι στην ιστολογική εξέταση θα έπρεπε να αναφέρεται τι ακριβώς βρέθηκε και έπειτα αποκαταστάθηκε κατά την διάρκεια του χειρουργείου. Το μονό που έχει γραφτεί στην εξέταση είναι πως παρέλαβαν μια κύστη ωχρού σωματείου. 

Γίνεται αυτό ρε κορίτσια;;;; 

Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον δικό μου γιατρό. Να δω τι θα μου πει, γιατί φοβάμαι πως θα μας μιλήσει για εξωσωματική.

Καλημέρα Λευκή μου!!! Όντως περίεργο ο ένας να σου λέει ότι υπήρχε ενδομητριωση κ ο άλλος όχι... σίγουρα το καλύτερο είναι να περιμένεις τον γιατρό σου να σου πει ο εκείνος... αφού έκανες λαπαροσκόπηση για να σου διορθωθούν κάποια πράγματα γιατί να σου πει για εξωσωματική? Εκτός αν σου το είχε αναφέρει κ παλιότερα ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση... ότι κ να είναι εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. 

Θα τρελλαθω. Νομίζω βλέπω γραμμή στο τεστ μου. Τρέμω καλέ! Παλεύω να βγάλω μια.καλη φωτό και αυτό δε λέει να καθαρίσει να φανεί ξεκάθαρα. Είμαι λογικά 2 μέρες πριν την περίοδο. Είναι το ένα και μοναδικό τεστ που έχω. 

Σας στέλνω σε λίγο φωτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα Λευκή μου!!! Όντως περίεργο ο ένας να σου λέει ότι υπήρχε ενδομητριωση κ ο άλλος όχι... σίγουρα το καλύτερο είναι να περιμένεις τον γιατρό σου να σου πει ο εκείνος... αφού έκανες λαπαροσκόπηση για να σου διορθωθούν κάποια πράγματα γιατί να σου πει για εξωσωματική? Εκτός αν σου το είχε αναφέρει κ παλιότερα ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση... ότι κ να είναι εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Μας έδωσε περιθώριο 5 μηνών για προσπάθειες και έπειτα θα μιλούσαμε για εξωσωματική. Από τι μας είχε πει δεν υπάρχουν περιθώρια για πολλές προσπάθειες, για να προλάβουμε την επανεμφάνιση της. 

Δεν ξέρω, ο γιατρός μου με έχει ψιλό τρομοκρατήσει ενώ αυτός ο καινούργιος γιατρός με καθησύχασε πάρα πολύ. Μου είπε πως και να υπάρχει ενδομητρίωση (που από τι κατάλαβα δεν το πιστεύει) είναι ελαφριάς μορφής και πως πρέπει να ολοκληρωθεί ένας χρόνος προσπαθειών για να προχωρήσουμε σε κάτι άλλο. Και όλα αυτά τα βασίζει στο γεγονός πως ούτε κύστη έχει δημιουργηθεί ξανά ούτε τίποτα.

Μου περνούν πολλά από το μυαλό. Μήπως ο γιατρός μας θέλησε να μας φοβίσει για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • περιμένουμε νέα σου! εγώ έχω Τετάρτη και ανυπομονώ!😍😍
    • Αυτό που σου είπε ο άντρας, αύτο να κρατήσεις κορίτσι μου ❤️ Είναι το πιο σημαντικό να είστε ενωμένοι και να συμφωνείτε για το ποιες είναι οι προτεραιότητες σας αναφορικά με την οικογένεια σας. Μπράβο και στη μαμα που ήρθε ν αναλάβει ευθύς αμέσως, θα ξεκουραστείς κι εσύ πιστεύω 🙏 Ήδη τα καφέ ελλατώθηκαν γιατί έριξες ρυθμούς, άρα πολύ πιθανόν να ΄ήταν από την εξάντληση. Αυτό που είπες για το έκτατο ραντεβού, το λέγαμε και με την Κίντο όταν μ έπιασε εμένα η κρίση 😅 και να πάμε στα επείγοντα, τίποτα δεν μπορούμε να αλλάξουμε αν έχεις συμβεί κάτι, δεν είναι στο χέρι μας δυστυχώς... Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι όσο πιο ήρεμη και ξεκούραστη γίνεται, θετικές σκέψεις κι αύριο με το καλό θα πας στο γιατρό σου και θα δεις ότι όλα θα είναι όπως πρέπει ❤️☘️💫
    • Έκλεισα ραντεβού με μία γιατρό που είναι και εμβρυομητρικός. Αλλά θα με δει την άλλη Παρασκευή. Το πρώτο που με ρώτησε όταν της είπα το ιστορικό και το λόγο της επίσκεψης. "Δεν είχε εντοπιστεί στην αυχενική?" Tι να της πω? Αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ τώρα μετά το ψάξιμο που έκανα; Kαι στην αυχενική υπήρχε η αντίσταση στη μητριαία. Απλά ήταν στο όριο. Και ο κίνδυνος είχε πάλι βγει, απλά ήταν μικρότερος 1/160..στη β επιπέδου όμως έφτασε το 1/40. Αν είχε αξιολογηθεί τότε σωστά από το γιατρό, ίσως προλαβαίναμε κάτι με ασπιρίνη.. τώρα πλέον δεν ξέρω. Ελπίζω ως τότε όλα καλά γιατί έχω ανησυχήσει. Σαν να μην είναι τόσο ζωηρός όσο τον ένιωθα πριν τη β επιπέδου στις αρχές Ιουνίου.
    • Καλησπέρα! Όχι η κύστη δεν επηρέαζε πουθενά το τεστ. Αφού έκανα και χοριακη πριν πάω στο γιατρό κ ήταν 0,2. Ούτε καν υποψία εγκυμοσύνης!! Κάνε μια χοριακη να ξεμπερδευεις! Υπομονή 1-2 μέρες για να δεις τι γίνεται! Εύχομαι κάθε καλό!!
    • Περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από την Doppler 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...