Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. 😞 Άρα έχεις τρεις βιοχημικές; Πολύ δυσάρεστο αυτό να το περνάς ξανά και ξανά... Τι λέει ο γιατρός σου; Βάλατε καλές βλαστοκύστες; Πόσες βάλατε τη φορά; Μήπως κάτι στη μήτρα δεν τις αφήνει να προχωρήσουν; Είσαι τόσο κοντά κάθε φορά, κριμα να μην προχωράει. Κάτι θα υπάρχει που δεν το έχετε βρει...

Θα βρεθουμε την επομενη βδομαδα με τον γιατρο κ τον εμβρυολογο.. πιστευω θα μ προτείνουν προεμφυτευτικο..ηταν δυο βλαστοκυστες 4ΑΑ..ηταν η πρωτη φορα με αυτο τον γιατρο..

Η πρωτη ΕΤ ηταν με δυο 4ΑΑ που οδηγησε σε παλινδρομη στην 8η βδομαδα (ειχαμε ακουσει καρδια).

Η δευτερη ΕΤ π ηταν με μηδενικη χοριακη ηταν με δυο βλαστοκυστες 3ΑΒ και 3BC.

Στην τριτη προσπάθεια π ηταν κενος σακος (παλινδρομη) ηταν με 4ΑΑ και 1ΑΑ χαλια χοριακες.. 

Μιλησα με την κα Οικονομοπουλου παλι σήμερα καιβθα παω σε 3 βδομαδες στο Ελενα για επαναληπτικες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε όσες έχετε κάνει ΕΤ σε φυσικό κύκλο? Σας έδωσαν ovitrelle ή πήραν το ωάριο και μετά πήγαν σε ΕΤ? Και μετά την Ετ, σας μετρούσαν προγεστερόνη?

Πήγα σε άλλο γιατρό και μου πρότεινε να πάμε σε φυσικό κύκλο..Κι επειδή δεν έχω ξανακάνει έχω κάποιες απορίες!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε όσες έχετε κάνει ΕΤ σε φυσικό κύκλο? Σας έδωσαν ovitrelle ή πήραν το ωάριο και μετά πήγαν σε ΕΤ? Και μετά την Ετ, σας μετρούσαν προγεστερόνη?

Πήγα σε άλλο γιατρό και μου πρότεινε να πάμε σε φυσικό κύκλο..Κι επειδή δεν έχω ξανακάνει έχω κάποιες απορίες!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Κοριτσακι μ εγω εχω κανει ΕΤ σε φυσικό με κατεψυγμένα. 
εγω δεν πρόλαβα να κανω Ovitrelle γιατι οταν πηγα για u/s την 11 μερα τ κύκλου κ  ειχε γινει η ωορρηξία κ το επιβεβαιώσαμε κ με τις εξετάσεις αίματος που ειχαμε κανει εκείνο το πρωινό. Απο την επόμενη μερα ξεκινησα προγεστερονη, cyclacur κ τα υπόλοιπα φάρμακα κ 5 μερες μετα εκανα την ΕΤ. Ο γιατρός μ δεν μ ζήτησε μετα την ΕΤ να μετρήσω προγεστερονη κ οιστραδιολη. Α κ 2 μερες πριν την ετ εκανα μια legogest k 1/2 Ovitrelle αυταααα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσακι μ εγω εχω κανει ΕΤ σε φυσικό με κατεψυγμένα. 
εγω δεν πρόλαβα να κανω Ovitrelle γιατι οταν πηγα για u/s την 11 μερα τ κύκλου κ  ειχε γινει η ωορρηξία κ το επιβεβαιώσαμε κ με τις εξετάσεις αίματος που ειχαμε κανει εκείνο το πρωινό. Απο την επόμενη μερα ξεκινησα προγεστερονη, cyclacur κ τα υπόλοιπα φάρμακα κ 5 μερες μετα εκανα την ΕΤ. Ο γιατρός μ δεν μ ζήτησε μετα την ΕΤ να μετρήσω προγεστερονη κ οιστραδιολη. Α κ 2 μερες πριν την ετ εκανα μια legogest k 1/2 Ovitrelle αυταααα…

Ευχαριστώ πολύ Νικόλ μου!!Και πώς πήγε? Η legogest τι είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Ευχαριστώ πολύ Νικόλ μου!!Και πώς πήγε? Η legogest τι είναι?

Ειναι ενέσιμη προγεστερόνη την κανουν για extra boost απο τι καταλαβα. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 3ΑΒ κ ειμαι έγκυος 5,5 μηνών σε μια μπουμπου 👧🏼🎀🤰 με την πρωτη ετ. Σ ευχομαι κοριτσακι μ η επόμενη να σ φέρει το ή τα μωράκια σ🌈👶🏻👧🏼🤰🙏😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε όσες έχετε κάνει ΕΤ σε φυσικό κύκλο? Σας έδωσαν ovitrelle ή πήραν το ωάριο και μετά πήγαν σε ΕΤ? Και μετά την Ετ, σας μετρούσαν προγεστερόνη?

Πήγα σε άλλο γιατρό και μου πρότεινε να πάμε σε φυσικό κύκλο..Κι επειδή δεν έχω ξανακάνει έχω κάποιες απορίες!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλημέρα! Εγώ έκανα ωοληψια πριν το Πάσχα σε φυσικό κύκλο, έκανα μόνο μια ένεση (νομίζω ovitrelle) την παραμονή της ωοληψιας. Η εμβρυομεταφορα θα γίνει σε λίγες μέρες από τώρα (δεν μπορούσα νωρίτερα λόγω δουλειάς) και από ο,τι βλέπω στις οδηγίες θα κάνω ενέσιμα προγεστερονη μετά την εμβρυομεταφορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Lou418 είπε:

Καλημέρα! Εγώ έκανα ωοληψια πριν το Πάσχα σε φυσικό κύκλο, έκανα μόνο μια ένεση (νομίζω ovitrelle) την παραμονή της ωοληψιας. Η εμβρυομεταφορα θα γίνει σε λίγες μέρες από τώρα (δεν μπορούσα νωρίτερα λόγω δουλειάς) και από ο,τι βλέπω στις οδηγίες θα κάνω ενέσιμα προγεστερονη μετά την εμβρυομεταφορα. 

Σε τεχνητό κύκλο θα την κάνεις απ' ό,τι καταλαβαίνω ε??Καλή σου επιτυχία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Ειναι ενέσιμη προγεστερόνη την κανουν για extra boost απο τι καταλαβα. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 3ΑΒ κ ειμαι έγκυος 5,5 μηνών σε μια μπουμπου 👧🏼🎀🤰 με την πρωτη ετ. Σ ευχομαι κοριτσακι μ η επόμενη να σ φέρει το ή τα μωράκια σ🌈👶🏻👧🏼🤰🙏😘

Ναι Νικόλ μου τώρα το θυμήθηκα !!!! Με το καλό το κοριτσάκι σου!!! Σ ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε όσες έχετε κάνει ΕΤ σε φυσικό κύκλο? Σας έδωσαν ovitrelle ή πήραν το ωάριο και μετά πήγαν σε ΕΤ? Και μετά την Ετ, σας μετρούσαν προγεστερόνη?

Πήγα σε άλλο γιατρό και μου πρότεινε να πάμε σε φυσικό κύκλο..Κι επειδή δεν έχω ξανακάνει έχω κάποιες απορίες!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Ελισσάβετ μου καλησπέρα! Εγώ έκανα την εξωσωματική μου σε φυσικό κύκλο. Την προγεστερόνη μου τη μέτρησαν 3 φορές, με την πρώτη στη δεύτερη μέρα περιόδου, τη 2η πέντε μέρες μετά κ την 3η μέτρηση τέσσερις μέρες μετά. Στη 2η κ 3η έκανα κ υπέρηχο, όπου μου μέτρησε ενδομήτριο και ωοθυλάκια. Από τη 13η μέρα του κύκλου ξεκίνησα κολπικά προγεστερόνη cyclogest κ στη 17η κ prolutex. Κ η εμβρυομεταφορά (βλαστοκύστη 5 ημερών) έγινε τη 18η μέρα και μετά από 9 μέρες η χοριακή. Τα ωάρια τα δικά μου είχαν παρθεί Οκτώβρη κ την εξωσωματική την κάναμε Γενάρη. Άλλη ένεση δεν έκανα. Θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία με το νέο σου γιατρό κι εύχομαι πραγματικά να πετύχει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2024 at 6:31 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. 😞 Άρα έχεις τρεις βιοχημικές; Πολύ δυσάρεστο αυτό να το περνάς ξανά και ξανά... Τι λέει ο γιατρός σου; Βάλατε καλές βλαστοκύστες; Πόσες βάλατε τη φορά; Μήπως κάτι στη μήτρα δεν τις αφήνει να προχωρήσουν; Είσαι τόσο κοντά κάθε φορά, κριμα να μην προχωράει. Κάτι θα υπάρχει που δεν το έχετε βρει...

Εχω κανει με τον προηγουμενο γιατρο υστεροσκοπηση για διαφραγμα μητρας το οποιο ανακαλυψαμε με τον νεο γιατρο πως δεν ειχε γινει σωστα και το ξανακαναμε..στο ενδιάμεσο με τον παλιο ειχα κανει κ επομενη υστεροσκοπηση & σκρατσινγκ αρα θα μπορούσε να το διορθώσει αλλα μαλλον δεν ασχολήθηκε κατα τη γνωμη μ..κ ο νεος γιατρος ειδε αυτό το τελευταιο dvd το προηγουμενο δε το εχω..επισης μ ειπε πως η ελλειψη χωρου μπορει να οδηγησε στην πρωτη αποβολη π ειχα στην βδομαδα π συνεβη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2024 at 10:11 ΜΜ, ο/η terry1986 είπε:

Θα βρεθουμε την επομενη βδομαδα με τον γιατρο κ τον εμβρυολογο.. πιστευω θα μ προτείνουν προεμφυτευτικο..ηταν δυο βλαστοκυστες 4ΑΑ..ηταν η πρωτη φορα με αυτο τον γιατρο..

Η πρωτη ΕΤ ηταν με δυο 4ΑΑ που οδηγησε σε παλινδρομη στην 8η βδομαδα (ειχαμε ακουσει καρδια).

Η δευτερη ΕΤ π ηταν με μηδενικη χοριακη ηταν με δυο βλαστοκυστες 3ΑΒ και 3BC.

Στην τριτη προσπάθεια π ηταν κενος σακος (παλινδρομη) ηταν με 4ΑΑ και 1ΑΑ χαλια χοριακες.. 

Μιλησα με την κα Οικονομοπουλου παλι σήμερα καιβθα παω σε 3 βδομαδες στο Ελενα για επαναληπτικες..

Χμ.. είχατε πολύ καλές βλαστοκύστες και τώρα και την πρώτη φορά. Όχι ότι και στις ενδιάμεσες προσπάθειες δεν υπήρχαν καλές προοπτικές. Φαίνεται ότι σε κάθε προσπάθειά σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Γιατί και κύηση είχες, και βιοχημικές και μηδενικές χοριακές.

Ίσως πράγματι να υπάρχει κάτι στα ωάρια, που οδηγησε στις παλίνδρομες. Άρα, προεμφυτευτικός. Ίσως δεν έγινε σωστά η ΕΤ. Ή μήπως σου δίνει κάποιο φάρμακο που δρα ανασταλτικά στην ετ; Κάποιες φορές τα αιμοδιαλυτικά που δίνουν προληπτικά προκαλούν αποβολές. Δεν ξέρω αν σου έδωσε κάτι τέτοιο, το λέω γιατί μπορεί να υπάρχουν παράγοντες στο αίμα που δεν έχουν ελεγχθεί. Ή κάποιο σύνδρομο; Πού έκανες προσπάθεια; Στο Έλενα; Φαίνεται ότι σε παρακολουθεί καλο τιμ γιατρών και πράγματι τα έχετε ψάξει όλα.

Είχα κι εγώ δύο αποτυχημένες ετ στα 41, με άριστες βλαστοκύστες, πέντε συνολικά, όλες 4ΑΑ, 4ΑΒ και 5ΑΒ. Η μία έδωσε βιοχημική με χοριακή στο 45 και η άλλη στη γκριζα ζώνη, ούτε θετική ούτε αρνητική. Καμία δεν προχώρησε. Σ' εμένα το έριξε στην ποιότητα των ωαρίων μου. Παρόλο που αυτά τα ωάρια πάντα φτιάχνουν βλαστοκύστες με πολύ καλές διαιρέσεις. Τι να πω... ότι δεν πιστεύω πια σε ποιότητα βλαστοκύστεων; Είναι να σε θέλει η προσπάθεια... Εύχομαι να γυρίσει και σε σένα και να πετύχεις με τις υπόλοιπες που έχεις!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Χμ.. είχατε πολύ καλές βλαστοκύστες και τώρα και την πρώτη φορά. Όχι ότι και στις ενδιάμεσες προσπάθειες δεν υπήρχαν καλές προοπτικές. Φαίνεται ότι σε κάθε προσπάθειά σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Γιατί και κύηση είχες, και βιοχημικές και μηδενικές χοριακές.

Ίσως πράγματι να υπάρχει κάτι στα ωάρια, που οδηγησε στις παλίνδρομες. Άρα, προεμφυτευτικός. Ίσως δεν έγινε σωστά η ΕΤ. Ή μήπως σου δίνει κάποιο φάρμακο που δρα ανασταλτικά στην ετ; Κάποιες φορές τα αιμοδιαλυτικά που δίνουν προληπτικά προκαλούν αποβολές. Δεν ξέρω αν σου έδωσε κάτι τέτοιο, το λέω γιατί μπορεί να υπάρχουν παράγοντες στο αίμα που δεν έχουν ελεγχθεί. Ή κάποιο σύνδρομο; Πού έκανες προσπάθεια; Στο Έλενα; Φαίνεται ότι σε παρακολουθεί καλο τιμ γιατρών και πράγματι τα έχετε ψάξει όλα.

Είχα κι εγώ δύο αποτυχημένες ετ στα 41, με άριστες βλαστοκύστες, πέντε συνολικά, όλες 4ΑΑ, 4ΑΒ και 5ΑΒ. Η μία έδωσε βιοχημική με χοριακή στο 45 και η άλλη στη γκριζα ζώνη, ούτε θετική ούτε αρνητική. Καμία δεν προχώρησε. Σ' εμένα το έριξε στην ποιότητα των ωαρίων μου. Παρόλο που αυτά τα ωάρια πάντα φτιάχνουν βλαστοκύστες με πολύ καλές διαιρέσεις. Τι να πω... ότι δεν πιστεύω πια σε ποιότητα βλαστοκύστεων; Είναι να σε θέλει η προσπάθεια... Εύχομαι να γυρίσει και σε σένα και να πετύχεις με τις υπόλοιπες που έχεις!❤️

Προσπαθειες εχω κανει για την ωρα ιδιωτικα στο Ι@σω και τωρα στο Υγεια Εμβρυογ...σις.

Η αιματολογος ειναι στο Ελενα π πηγα στο τμημα καθεξιν αποβολων. Ο καινούριος γιατρος μ ζητησε να ακολουθησω το πλανο της αιματολογου σχετικα με τις αντιπηκτικες δεν μ τις εδωσε προληπτικά οπως κανουν πολλοι. Εκεινος μ εδωσε μονο σαλοσπιρ με το οποίο ηταν οκ και η αιματολογος..

Το βασικο μας θεμα ηταν το σπερμα χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι μπορει το θεμα εντελει να βρισκεται και στα ωαρια..απλα η πρωτη ωοληψια μ εγινε στα 35 μ κ τωρα αυτη στα 37.5.. δυστυχως αφησα κ ενα χρονο να ηρεμήσω ψυχολογικα κ να μαζέψουμε λεφτα π ισως ηταν σημαντικός.. επαναπαυτηκα κ με το οτι εχω υψηλη ΑΜΗ..

Στο θεμα του σπερματος εκτος απο ποσοτητα κινητικοτητα κ μορφολογια π ξεραμε πως υπαρχει θεμα καναμε πρωτη φορα dfi και ηταν 28%..δεν καναμε επαναληψη πριν την ωοληψια..αλλα ειδα πως η αναλυση π πηραμε για το σπερμα απο το κεντρο μαζι με τα χαρτια της εμβρυομεταφορας ηταν χειρότερα απο την τελευταια φορα σε σχεση με την ποσοτητα..δε ξερω..εκαναν μικρογονιμοποίηση κ δεν χρειαστηκε κατι επιπλεον μας ειπαν..την καναμε κ σε μια περιοδο π ο αντρας μ ειχε φουλ αγχος κ δε ξερω αν επηρέασε κ αυτο..αλλα ειχα ηδη ξεκινησει την διέγερση οταν προεκυψε..

Μονο τον κενο σακο εχουμε ελεγξει κ ηταν χρωμοσωμικα υγιες αγορι..

Σχετικα με τον προεμφυτετικο δε ξερω αν αξιζει να τον κανω σε 4 εμβρυα μονο..αλλα δεν μπορω να κανω κ νεα διεγερση εφοσον εχω βλαστοκύστες στην κατάψυξη με φαρμακα απο τον εοπυυ..αλλα πραγματικα δε ξερω ποτε θα εχω τα λεφτα για ολα αυτα..

Τωρα την Πέμπτη εχω ραντεβου με τον εξωσωματικο κ τον εμβρυολογο.. θεωρω οτι ισως εκει μας αναφερουν κατι σχετικα με τα ωαρια αν ευθυνονται..επισης στις 3 βδομαδες απο την βιοχημικη μ ζητησε κ η αιματολογος να παω αρα σιγα σιγα πλησιαζει κ αυτο...

Εσυ σε τι φαση εισαι τωρα? Σε εχω τρελανει με τα δικα μ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Χμ.. είχατε πολύ καλές βλαστοκύστες και τώρα και την πρώτη φορά. Όχι ότι και στις ενδιάμεσες προσπάθειες δεν υπήρχαν καλές προοπτικές. Φαίνεται ότι σε κάθε προσπάθειά σου, κάτι άλλο ευθύνεται. Γιατί και κύηση είχες, και βιοχημικές και μηδενικές χοριακές.

Ίσως πράγματι να υπάρχει κάτι στα ωάρια, που οδηγησε στις παλίνδρομες. Άρα, προεμφυτευτικός. Ίσως δεν έγινε σωστά η ΕΤ. Ή μήπως σου δίνει κάποιο φάρμακο που δρα ανασταλτικά στην ετ; Κάποιες φορές τα αιμοδιαλυτικά που δίνουν προληπτικά προκαλούν αποβολές. Δεν ξέρω αν σου έδωσε κάτι τέτοιο, το λέω γιατί μπορεί να υπάρχουν παράγοντες στο αίμα που δεν έχουν ελεγχθεί. Ή κάποιο σύνδρομο; Πού έκανες προσπάθεια; Στο Έλενα; Φαίνεται ότι σε παρακολουθεί καλο τιμ γιατρών και πράγματι τα έχετε ψάξει όλα.

Είχα κι εγώ δύο αποτυχημένες ετ στα 41, με άριστες βλαστοκύστες, πέντε συνολικά, όλες 4ΑΑ, 4ΑΒ και 5ΑΒ. Η μία έδωσε βιοχημική με χοριακή στο 45 και η άλλη στη γκριζα ζώνη, ούτε θετική ούτε αρνητική. Καμία δεν προχώρησε. Σ' εμένα το έριξε στην ποιότητα των ωαρίων μου. Παρόλο που αυτά τα ωάρια πάντα φτιάχνουν βλαστοκύστες με πολύ καλές διαιρέσεις. Τι να πω... ότι δεν πιστεύω πια σε ποιότητα βλαστοκύστεων; Είναι να σε θέλει η προσπάθεια... Εύχομαι να γυρίσει και σε σένα και να πετύχεις με τις υπόλοιπες που έχεις!❤️

Τωρα σχετικα με τους γιατρους ψαχτηκα πολυ διαβασα για το Ελενα κ πηγα μονη οταν ημουν ακομη στον προηγουμενο γιατρο..ο νεος γιατρος ηθελε να παω σε αιματολογο με βαση το ιστορικό πριν τον ενημερώσω οτι το εχω ηδη κανει.. για θρομβοφιλια ειχα κανει τις βασικές εξετασεις πριν καταληξουμε στην εξωσωματικη γτ ειχαν αποβολες τοσο η μαμα μου οσο κ η γιαγια μου μετα το πρωτο παιδι..αν κ δεν οφειλονταν μαλλον σε κατι τετοιο..η μαμα μ μετα τη γεννα τ αδερφου μ ειχε υπερθυροειδισμο κ ο γιατρος δε της εδινε αγωγη στην εγκυμοσύνη οποτε μαλλον γι αυτο εχασε 2 παιδια πριν απο εμενα (μας εκανε στα 22 και 24)..κ η γιαγια μ αφου επεμεινα κ την ρωτουσα μ ειπε πως ισως δεν προσεξε αρκετα στις επομενες κ τα εχασε γτ ηταν μικρη (18 εκανε τη μαμα μ) κ δουλευε κομμώτρια οποτε ειχε πολυ ορθοστασια κουραση κ δουλευε κ πολλες ωρες..

Νομιζω πως ο προεμφυτευτικος ειναι μονοδρομος κ μετα περεταιρω εξετασεις σε μενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/6/2024 at 5:56 ΜΜ, ο/η elbe είπε:

Ελισσάβετ μου καλησπέρα! Εγώ έκανα την εξωσωματική μου σε φυσικό κύκλο. Την προγεστερόνη μου τη μέτρησαν 3 φορές, με την πρώτη στη δεύτερη μέρα περιόδου, τη 2η πέντε μέρες μετά κ την 3η μέτρηση τέσσερις μέρες μετά. Στη 2η κ 3η έκανα κ υπέρηχο, όπου μου μέτρησε ενδομήτριο και ωοθυλάκια. Από τη 13η μέρα του κύκλου ξεκίνησα κολπικά προγεστερόνη cyclogest κ στη 17η κ prolutex. Κ η εμβρυομεταφορά (βλαστοκύστη 5 ημερών) έγινε τη 18η μέρα και μετά από 9 μέρες η χοριακή. Τα ωάρια τα δικά μου είχαν παρθεί Οκτώβρη κ την εξωσωματική την κάναμε Γενάρη. Άλλη ένεση δεν έκανα. Θα σου ευχηθώ καλή επιτυχία με το νέο σου γιατρό κι εύχομαι πραγματικά να πετύχει!!!

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!!! Πες μου κιόλας ότι πέτυχε!!!

Σ ευχαρτιστώ πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η terry1986 είπε:

Τωρα σχετικα με τους γιατρους ψαχτηκα πολυ διαβασα για το Ελενα κ πηγα μονη οταν ημουν ακομη στον προηγουμενο γιατρο..ο νεος γιατρος ηθελε να παω σε αιματολογο με βαση το ιστορικό πριν τον ενημερώσω οτι το εχω ηδη κανει.. για θρομβοφιλια ειχα κανει τις βασικές εξετασεις πριν καταληξουμε στην εξωσωματικη γτ ειχαν αποβολες τοσο η μαμα μου οσο κ η γιαγια μου μετα το πρωτο παιδι..αν κ δεν οφειλονταν μαλλον σε κατι τετοιο..η μαμα μ μετα τη γεννα τ αδερφου μ ειχε υπερθυροειδισμο κ ο γιατρος δε της εδινε αγωγη στην εγκυμοσύνη οποτε μαλλον γι αυτο εχασε 2 παιδια πριν απο εμενα (μας εκανε στα 22 και 24)..κ η γιαγια μ αφου επεμεινα κ την ρωτουσα μ ειπε πως ισως δεν προσεξε αρκετα στις επομενες κ τα εχασε γτ ηταν μικρη (18 εκανε τη μαμα μ) κ δουλευε κομμώτρια οποτε ειχε πολυ ορθοστασια κουραση κ δουλευε κ πολλες ωρες..

Νομιζω πως ο προεμφυτευτικος ειναι μονοδρομος κ μετα περεταιρω εξετασεις σε μενα..

Ο προεμφυτευτικός δεν είναι ανάγκη να γίνει σε πολλά έμβρυα, και σε ένα γίνεται, απλώς πληρώνεις αρκετά χρήματα την βιοψία και αναλόγως με τα έμβρυα που έχεις μετά. Λογικά το ξέρεις αυτό. Επίσης νομίζω ότι καλό είναι να γίνει σε "φρέσκιες" βλαστοκύστες, όχι να αποψύξεις αυτές που έχεις. Ό,τι πει ο γιατρός σου βέβαια. Απ' ότι καταλαβαίνω το σπέρμα είναι το θέμα σας και αφού το παρακάμπτετε με μικρογονιμοποιηση, έχετε δλδ βλαστοκ, γιατί θεωρείς σίγουρο τον προεμφυτευτικό;

Η ηλικία σου είναι καλή για εξωσωματική. Στα 35 και στα 37,5 μπορείς να πάρεις καλής ποιότητας ωάρια. Αρκεί να βοηθούν και οι ορμόνες σου. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια με πολλα θετικα τεστ σε ολες σας🩷 θα ηθελα να μ απαντησετε αν καποια απο εσας εχει κανει εξωσωματικη στο πανεπιστημιακο νοσοκ.λαρισας ή αν εχει επισκεφθει εκει καποιον γυναικολογο ή εστω στο Αλεξανδρας στην αθηνα.

Καθε πληροφορια χρησιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2024 at 6:27 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλή επιτυχία! Να είναι η τυχερή αυτή τη φορά! Καλύτερα κολπικά, δεν εχουν τόσες παρενέργειες. Αρκεί να μην βγαίνει πολύ απ' το φάρμακο στο εσώρουχο και χάνεις το μισό...Εγώ αυτό πάθαινα. Και με έβαλε να παίρνω οπωσδήποτε το βραδινό ουτροτζεστάν απ το στόμα και αν μπορούσα κι ένα ακόμη. Και κάποιες φορές μου έδινε και ενέσιμη προγεστερόνη. Εσύ μόνο ουτρο παίρνεις;

Προς το παρόν παίρνω cyclacur και από την Πέμπτη τα ουτρο. Σήμερα έκανα υπέρηχο κ το ενδομήτριο είναι 7,5 χιλ. Την επόμενη Τρίτη θα πάμε για εμβρυομεταφορα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Προς το παρόν παίρνω cyclacur και από την Πέμπτη τα ουτρο. Σήμερα έκανα υπέρηχο κ το ενδομήτριο είναι 7,5 χιλ. Την επόμενη Τρίτη θα πάμε για εμβρυομεταφορα 

Με το καλό γλυκιά μου!!! Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκτός από την προγεστερόνη, τα cyclacur, filicine, salospir αύριο θα ξεκινήσω και κορτιζόνη. Μου είπε να κόψω αλάτι και ζάχαρη. Όλες πήρατε κορτιζόνη; Είναι πρώτη φορά που θα πάρω κ φοβάμαι με αυτά που διαβάζω. Κατάθλιψη, αύξηση βάρους, αϋπνία κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Εκτός από την προγεστερόνη, τα cyclacur, filicine, salospir αύριο θα ξεκινήσω και κορτιζόνη. Μου είπε να κόψω αλάτι και ζάχαρη. Όλες πήρατε κορτιζόνη; Είναι πρώτη φορά που θα πάρω κ φοβάμαι με αυτά που διαβάζω. Κατάθλιψη, αύξηση βάρους, αϋπνία κλπ

Καλησπέρα κοριτσι μου! Το δίνουν αρκετοί γυναικολόγοι προληπτικά επειδη υπαρχει περιπτωση ο οργανισμος να αντιμετωπίσει το εμβρυο σαν ξενο σωμα και να του επιτεθεί.. η δοσολογία π θα παιρνεις τη μερα (υποθετω 5mg) δυσκολα θα σου φερουν τα συμπτωματα που αναφερονται στο φυλλάδιο..εγω σε προηγούμενη προσπάθεια που ειχα παρει μαλιστα μου ειχαν πει να περιορισω αλατι κ ζαχαρη οχι να τα κοψω εντελως!!! Καλη επιτυχια μα εχεις!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η agapi82 είπε:

Εκτός από την προγεστερόνη, τα cyclacur, filicine, salospir αύριο θα ξεκινήσω και κορτιζόνη. Μου είπε να κόψω αλάτι και ζάχαρη. Όλες πήρατε κορτιζόνη; Είναι πρώτη φορά που θα πάρω κ φοβάμαι με αυτά που διαβάζω. Κατάθλιψη, αύξηση βάρους, αϋπνία κλπ

Κι εγώ έχω πάρει κορτιζόνη, όλες τις φορές. Medrol ή Prezolon. Δεν θα είναι για καιρό, μη φοβάσαι. Εύχομαι να πα΄νε όλα καλά. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Εκτός από την προγεστερόνη, τα cyclacur, filicine, salospir αύριο θα ξεκινήσω και κορτιζόνη. Μου είπε να κόψω αλάτι και ζάχαρη. Όλες πήρατε κορτιζόνη; Είναι πρώτη φορά που θα πάρω κ φοβάμαι με αυτά που διαβάζω. Κατάθλιψη, αύξηση βάρους, αϋπνία κλπ

Καλησπερα κοριτσι μου κ με το καλο η ετ σου!! 😍🧿

Εκανα κι εγω ετ πριν μερικες μερες κ ξεκινησα την αγωγη 4-5 μερες πριν  την κανω. Παιρνω κ κορτιζονη. Την adelcort αν τη λεω σωστα.. 1 χαπι των 5mg παιρνω κ δν μ εχει επηρεασει καπου.. μια χαρα διαθεση εχω.. κ αυπνια ουτε καν... η προγεστερονη μου εχει δημιουργησει φουλ υπνηλια...

Οσο γ το φαγητο κι εμενα μου ζητησε να περιορισω γλυκα κ ζαχαρη, αλατι κ λιπαρα. Οχι να τα κοψω.. βαζω ενα τσικ αλατι στα φαγητα στο μαγειρεμα ισα να μην ειναι τελειως αναλατα.. αλλα πολυ πολυ λιγο..

Ευχομαι συντομα μια θετικη χοριακη!!!! 🙏🫄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Ηθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποια να μου απαντήσει.Οταν έχουμε απόθεμα κρυοσυντηρημενων βλαστοκυστεων το κέντρο που είμαστε η' το νοσοκομείο είναι υποχρεωμένο να τα ''δηλωνει'' σ αυτον τον κρατικό φορέα;Δεν ξέρω αν το λέω και σωστά,στην Εθνική αρχή ιατρικώς υποβοηθούμενης αναπαραγωγής;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου κ με το καλο η ετ σου!! 😍🧿

Εκανα κι εγω ετ πριν μερικες μερες κ ξεκινησα την αγωγη 4-5 μερες πριν  την κανω. Παιρνω κ κορτιζονη. Την adelcort αν τη λεω σωστα.. 1 χαπι των 5mg παιρνω κ δν μ εχει επηρεασει καπου.. μια χαρα διαθεση εχω.. κ αυπνια ουτε καν... η προγεστερονη μου εχει δημιουργησει φουλ υπνηλια...

Οσο γ το φαγητο κι εμενα μου ζητησε να περιορισω γλυκα κ ζαχαρη, αλατι κ λιπαρα. Οχι να τα κοψω.. βαζω ενα τσικ αλατι στα φαγητα στο μαγειρεμα ισα να μην ειναι τελειως αναλατα.. αλλα πολυ πολυ λιγο..

Ευχομαι συντομα μια θετικη χοριακη!!!! 🙏🫄

Καλή επιτυχία κορίτσι μου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου ❤️ 

Ευχαριστω πολυ Μαριλου μου!!!🥰 

Αυτο π ρωτησες πιο πανω δν το γνωριζω καθολου...🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...