Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 50 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα 😊 εμένα με έχουν με μικρές συμβάσεις κάθε μήνα κ έχω καταλάβει ότι αν το πω θα με σταματήσουν... Είμαι εξωτερικός συνεργάτης δεν είμαι σε ένα χώρο μέσα να έχουμε καλή επικοινωνία κάθε μέρα..  είμαι 5 χρόνια σε αυτή τη δουλειά κ όλους μας γύρω στα 20 άτομα μας έχουν με συμβάσεις... Πέρυσι στην εγκυμοσύνη ήθελα να το ανακοινώσω μετά την αυχενική κ ευτυχώς δεν τους το είχα πει γιατί δεν ξέρω αν θα δούλευα μετά... Οι συνάδελφοι στην δική μου ομάδα κ ο προϊστάμενος μου το ξέρουν...  μακάρι να μπορούσα να το πω κ εγώ γιατί δεν μου αρέσει να λέω ψέματα αλλά έχω ανάγκη την δουλειά κ μου αρέσει κ η συγκεκριμένη... Κ μακάρι να με κρατήσουν κ να δουλέψω όσο αντέχω με εγκυμοσύνη...

Καλημέρα κορίτσι μου.Καταλαβαινω πώς το λες από την άλλη με εξοργίζει που δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά με ευκολία και θα πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα το πάρουν στην δουλειά και μετα αν θα μας κρατήσουν η όχι.Ειναι άδικο αλλά ξέρω ότι συμβαίνει.Ξερω περιπτώσεις κοριτσιών που όταν γύρισαν ήταν εντελώς διαφορετικά τα δεδομένα και τις ανάγκασαν να παραιτηθούν.Ποσο μάλλον αν είσαι εξωτερικός συνεργάτης που λες είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 29 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Καταλαβαινω πώς το λες από την άλλη με εξοργίζει που δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά με ευκολία και θα πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα το πάρουν στην δουλειά και μετα αν θα μας κρατήσουν η όχι.Ειναι άδικο αλλά ξέρω ότι συμβαίνει.Ξερω περιπτώσεις κοριτσιών που όταν γύρισαν ήταν εντελώς διαφορετικά τα δεδομένα και τις ανάγκασαν να παραιτηθούν.Ποσο μάλλον αν είσαι εξωτερικός συνεργάτης που λες είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματά.

Εγώ το κατάλαβα αυτό όταν έμεινα έγκυος κ άρχισα να τα ψάχνω όλα κ συνειδητοποίησα ότι μπορούσαν απλά να με σταματήσουν όταν τελείωνε η σύμβαση. Είχα μιλήσει με λογιστές κ μου είπαν δεν μπορώ να κάνω κάτι το έχουν κάνει έτσι νόμιμα παράνομα... Άστα... Τόσα χρόνια δεν με ένοιαζε αλλά τώρα έχω στεναχωρηθεί... Είναι πραγματικά άδικο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή Κυριακή 😁Αδιαθετησα σήμερα και από αύριο ξεκινάει η δεύτερη φάση...Πάμε δυνατά 💪💪💪

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Όλα να πάνε τέλεια εύχομαι!!!! 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Εγώ το κατάλαβα αυτό όταν έμεινα έγκυος κ άρχισα να τα ψάχνω όλα κ συνειδητοποίησα ότι μπορούσαν απλά να με σταματήσουν όταν τελείωνε η σύμβαση. Είχα μιλήσει με λογιστές κ μου είπαν δεν μπορώ να κάνω κάτι το έχουν κάνει έτσι νόμιμα παράνομα... Άστα... Τόσα χρόνια δεν με ένοιαζε αλλά τώρα έχω στεναχωρηθεί... Είναι πραγματικά άδικο...

Ναι οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου έτσι είναι.Δυστυχως...Ευχομαι να αλλάξουν κάποια στιγμή οι νόμοι και αυτά τα μυαλά.Να υπάρχει μεγαλύτερη προστασία στις μητέρες για μεγάλο διάστημα όχι αυτό που υπάρχει τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Όλα να πάνε τέλεια εύχομαι!!!! 🥰🥰🥰

Ευχαριστώ πολύ 😃 Να ξέρεις ότι η περίοδος που ακολουθεί μετά την ωοληψια είναι πιο έντονη από την συνηθισμένη.Με είχαν ενημερώσει αλλά το διαπιστώνω και σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marilouu είπε:

Ευχαριστώ πολύ 😃 Να ξέρεις ότι η περίοδος που ακολουθεί μετά την ωοληψια είναι πιο έντονη από την συνηθισμένη.Με είχαν ενημερώσει αλλά το διαπιστώνω και σήμερα.

Α έχεις πιο πολύ δλδ? Να δω κ εγώ που έχει γίνει ελάχιστη η ροή μετά την αποβολή... Αδιαθετησες κανονικά? Δλδ 14 μέρες μετά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ όχι δεν με μπερδεψες μου τα εξηγήσεις πολύ ωραία... Έχω μια ιδέα τώρα πως θα πάει... Η αλήθεια έχω πολύ άγχος ξαφνικά αν πονάει η ωοληψια αφού την κάνω. Σήμερα ξύπνησα κ με έπιασε πανικός κ έκλαιγα.. ενώ είπα οκ το έχω σήμερα είμαι χάλια τα σκέφτομαι όλα... Έχω κ λίγα πονακια στις ωοθήκες... Σήμερα είμαι στην 4η μέρα κ ξαφνικά μου φαίνεται βουνό... Κ εγώ είμαι 37 στα 38... Μακάρι να περάσουν γρήγορα οι μέρες... Δεν ξέρω τι έπαθα σήμερα κ τα βλέπω όλα ξαφνικά χάλια...  μου έχει δώσει 300 μονάδες κάθε απόγευμα κ έχω στην άκρη τους ανταγωνιστές για αργότερα...Σε ευχαριστώ πολύ που έκατσες κ μου τα είπες αναλυτικά... Άρα Δευτέρα θα ξέρω αν πάει καλά αυτό 🥰

Καλημέρα κορίτσι μου ξέρω ότι θα σκεφτείς εύκολο να το λες αλλά θα βάλεις στο μυαλό σου ότι το άγχος όχι μόνο δεν βοηθάει αλλά μπορεί να κάνει και ζημιά τρόπος του λέγειν πίστεψε με δεν θα καταλάβεις καν πότε θα έρθει η μέρα της ωοληψιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Την πρώτη φορά στην ηλικία μου τα κατάφερες με την πρώτη? Είχε πάει καλά όλη η διαδικασία? Συγνώμη κ εγώ με τα μηνύματα το έχω χάσει.. αν θυμάμαι καλά έχεις ένα παιδάκι ❤️ κ εγώ με βλέπω να τρέχω πριν με κοιμήσουν κ να θέλω να φύγω 😂 

Που είναι η @Παρασκευαιδουνα σου πετάξει παντοφλιτσες την λες την ηλικία σου λες και είσαι 50 τι να πούμε εμείς που έχουμε κλείσει τα 45;; σταματά να αγχώνεσαι και θα πάνε όλα τέλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου ξέρω ότι θα σκεφτείς εύκολο να το λες αλλά θα βάλεις στο μυαλό σου ότι το άγχος όχι μόνο δεν βοηθάει αλλά μπορεί να κάνει και ζημιά τρόπος του λέγειν πίστεψε με δεν θα καταλάβεις καν πότε θα έρθει η μέρα της ωοληψιας

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Που είναι η @Παρασκευαιδουνα σου πετάξει παντοφλιτσες την λες την ηλικία σου λες και είσαι 50 τι να πούμε εμείς που έχουμε κλείσει τα 45;; σταματά να αγχώνεσαι και θα πάνε όλα τέλεια

Έχεις δίκιο κορίτσι μου αλλά δεν το ελέγχω δυστυχώς το άγχος... Χρόνια προσπαθώ να το διαχειριστώ τα κατάφερα για δύο χρόνια κ ήμουν καλά κ μετά την αποβολή άρχισα πάλι κρίσεις πανικού... Θα προσπαθήσω να σκέφτομαι θετικά 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα κ καλη κυριακη σε ολες!!!

Ισως καποια κοριτσια ν με ξερουν γτ ειμαι σχετικα παλιο μελος στο φορουμ κ προσπαθουμε απο αρχες του 2021 μ τον αντρα μου... το φεβρουαριο ειχαμε κ μια φυσικη συλληψη αλλα ο σακος ηταν κενος δυστυχως.. τελος μαρτιου εκανα αποξεση κ απο τοτε ξαναπροσπαθουμε αλλα τπτ...η στεναχωρια καθε μηνα βαραει κοκκινο οποτε ειπαμε ν παρουμε δραστικα μετρα...

Πηγαμε πριν 10 μερες κ ειδαμε εξωσωματιστη κ ξεκιναω να μαζευω δικαιολογητικα γ την επιτροπη. Μενουμε αθηνα κ θα παμε λογικα στην επιτροπη στο Μαρουσι. Το αναφερω μηπως εχετε εμπειρια..

Ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης: αν ολες οι εξετασεις ειναι καλες κ ανηκεις στην ανεξηγητη, παιρνεις εγκριση απο την επιτροπη; γνωριζετε η εχετε ακουσει κτ σχετικα με αυτο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια καλημερα κ καλη κυριακη σε ολες!!!

Ισως καποια κοριτσια ν με ξερουν γτ ειμαι σχετικα παλιο μελος στο φορουμ κ προσπαθουμε απο αρχες του 2021 μ τον αντρα μου... το φεβρουαριο ειχαμε κ μια φυσικη συλληψη αλλα ο σακος ηταν κενος δυστυχως.. τελος μαρτιου εκανα αποξεση κ απο τοτε ξαναπροσπαθουμε αλλα τπτ...η στεναχωρια καθε μηνα βαραει κοκκινο οποτε ειπαμε ν παρουμε δραστικα μετρα...

Πηγαμε πριν 10 μερες κ ειδαμε εξωσωματιστη κ ξεκιναω να μαζευω δικαιολογητικα γ την επιτροπη. Μενουμε αθηνα κ θα παμε λογικα στην επιτροπη στο Μαρουσι. Το αναφερω μηπως εχετε εμπειρια..

Ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης: αν ολες οι εξετασεις ειναι καλες κ ανηκεις στην ανεξηγητη, παιρνεις εγκριση απο την επιτροπη; γνωριζετε η εχετε ακουσει κτ σχετικα με αυτο;; 

Καλησπέρα κορίτσι μου οταν μάζευα τα χαρτιά έτυχε εκείνο τον μήνα να είναι σχετικά Καλές οι εξετάσεις μου όποτε οι γιατροί μου έβαλαν σαν αιτία την ολιγοσπερμια που την είχαμε έτσι κι αλλιώς αλλά μην σε ανησυχεί όπως και να έχει ο γιατρός σου θα βρει αιτία για την επιτροπή και υπάρχουν τρόποι να μην βγει καλό το σπέρμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου οταν μάζευα τα χαρτιά έτυχε εκείνο τον μήνα να είναι σχετικά Καλές οι εξετάσεις μου όποτε οι γιατροί μου έβαλαν σαν αιτία την ολιγοσπερμια που την είχαμε έτσι κι αλλιώς αλλά μην σε ανησυχεί όπως και να έχει ο γιατρός σου θα βρει αιτία για την επιτροπή και υπάρχουν τρόποι να μην βγει καλό το σπέρμα

Εμεις δν εχουμε καποιο προφανη λογο γ εξωσωματικη αλλα προσπαθουμε 2μιση χρονια κ κουραστηκαμε πια.. η αληθεια εινσι οτι το dfi του αντρα μου ηταν 29% οταν το ελεγξαμε κ εκανε επεμβαση γ κιρσοκηλη τον Ιουλιο του 2022.

Ομως, στα πληρη σπερμοδιαγραμμα π ζητανε δε φαινεται το dfi κ η ποσοτητα κ η μορφολογια του σπερματος ηταν πολυ καλα την τελευταια φορα π τα ελεγξαμε.... 

Σκεφτηκα κι εγω αυτο μ τις εξετασεις σπερματος κ γι αυτο αναρωτιεμαι... ν κανουμε κανα τετοιο κολπο ή ειναι οκ να παμε με πραγματικες τιμες;😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/10/2023 at 12:28 ΠΜ, ο/η elbe είπε:

Πραγματικά μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Σε εμένα ζητήθηκε η ΑΜΗ από μια σύμβουλο γονιμότητας για να δει αν έχω πολυκυστικες ωοθήκες. Ο γυναικολόγος μου όταν του την έδειξα μου είπε οκ είναι ελαφρώς πιο πάνω κ να μη δίνω τόσο σημασία για να μην αγχώνομαι...κ όταν πήγα με το φάκελο στην κλινική μου είπε ο εκεί γυναικολόγος ότι είναι μια εξέταση που μας δείχνει ότι θα έχεις αποθέματα... ελπίζω να βοήθησα κάπως ως προς την ΑΜΗ! Για τα άλλα ερωτήματα ίσως να μπορούσε να σε βοηθήσει ο γιατρός σου!! Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @elbe. Ναι απο οτι καταλαβαινω δεν ειχε νοημα που την εκανα. Τεσπα εγώ την έκανα και τουλάχιστον θα ξέρω τι μου γίνεται από αυτή την πλευρά  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/10/2023 at 9:41 ΠΜ, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσι μου μην απογοητεύεσαι. Έχεις δύο θυλάκια. Οκ, ας πα΄ρουν αυτά. Πόσα δηλαδή πρέπει να πα΄ρουν; Να εμφανιστούν κι άλλα τώρα 6η ημέρα διέγερσης το βλέπω δύσκολο, αλλά δεν μετράει η ποσότητα. Το ενδομήτριο βελτιώνεται με cyclacur (οιστραδιόλη). Αν δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτόν τον μήνα, μπορεί να είναι τον επόμενο. Θα το κοιτάξετε όταν έρθει η ώρα της ετ.

Αν θυμάμαι, είσαι στην Γερμανία και ο γιατρός σου στην Ελλάδα? Γιατί αυτό που γράφεις με την κλινική που δεν συμφωνεί με την γυναικολόγο σου, και που δεν βρίσκεις τον γιατρό σου, κάπου το έχασα...

Απογοητευτηκα γιατί με το άλλο πρωτόκολλο είχαμε βγάλει 5 ωάρια και νόμιζα πως με αυτό θα βγάλω περισσότερα αλλά προφανώς ονειρεύομαι χωρίς να σκέφτομαι την ηλικία μου. 

Απλά αγχωνομαι πολύ γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να πω οκ πάμε στον άλλο κύκλο. Δεν μπορώ να φεύγω από την δουλειά οπότε θέλω. Και κάνω ταξιδι και να βρω κάπου να μείνω, ο άντρας μου να καταφέρει να λείψει από την δουλειά..   πολύπλοκο. 

Όσο για την γυναικολόγο που είπα εννοώ πως εδώ έχω την γυναικολόγο που με παρακολουθεί γενικώς. Όταν είχα μείνει  5 φορές εγκυος και πάω εκεί και κάνω και τους υπερήχους για την διεγερση. Εκείνη λοιπόν μου είπε να πάω για Αμη γιατί αμφιβάλλει αν κανω ωάρια και να μην πετάω έτσι τα λεφτά. Είναι περίεργα έτσι και αλλιώς εδώ στο εξωτερικό.  

Και ο γιατρός στην Αθήνα μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω ΑΜΗ. Εκεί εννοουσα δεν συμφωνούν.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Εμεις δν εχουμε καποιο προφανη λογο γ εξωσωματικη αλλα προσπαθουμε 2μιση χρονια κ κουραστηκαμε πια.. η αληθεια εινσι οτι το dfi του αντρα μου ηταν 29% οταν το ελεγξαμε κ εκανε επεμβαση γ κιρσοκηλη τον Ιουλιο του 2022.

Ομως, στα πληρη σπερμοδιαγραμμα π ζητανε δε φαινεται το dfi κ η ποσοτητα κ η μορφολογια του σπερματος ηταν πολυ καλα την τελευταια φορα π τα ελεγξαμε.... 

Σκεφτηκα κι εγω αυτο μ τις εξετασεις σπερματος κ γι αυτο αναρωτιεμαι... ν κανουμε κανα τετοιο κολπο ή ειναι οκ να παμε με πραγματικες τιμες;😜

Το difi που λες δεν ξέρω τι είναι.. Και στα 2 πλήρες σπερμοδιαγραμματα που κάναμε εμείς έγραφε και ποσότητα και μορφολογία και κινητικότητα εγώ δεν θα το διακινδυνευα να πάμε με καλό σπερμοδιαγραμμα αυτό που κάναμε εμείς ήταν όταν ήταν να πάει για το δεύτερο να μην αφήσουμε τις 4 μέρες αποχή και μετά κλείσαμε απλά ένα ραντεβού σε έναν ουρολόγο που μας έδωσε ένα χαρτί που βεβαίωνε ότι έπρεπε να πάμε σε εξωσωματική... Πριν πας τα χαρτιά στην επιτροπή θα τα δει ο γιατρός σου έτσι δεν είναι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/10/2023 at 11:23 ΠΜ, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου κοίτα να δεις εγώ 6  μέρα είχα 3 ωοθηλακια 1 στη μία ωοθήκη και 2 στην άλλη και την 9 μέρα είχα 5 ωοθηλακια 3 στη μία ωοθήκη και 2 στην άλλη εμένα βέβαια το ενδομυτριο ξεκίνησε από 6 και εφτασε στο 10 αλλά ναι μέχρι την Δευτέρα μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα βέβαια αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η ποιότητα όχι η ποσότητα εμένα μου πήραν 5 στην ωοληψια και τελικά καταψυχθηκαν μόνο τα 2 γιατί αυτά ήταν καλά ποιοτικά...Πόσες μονάδες παίρνεις;;

@Lacostaki ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. με καθυσηχασες λιγακι. Κια ο γιατρος μου ειπε οτι 6η μερα ειναι νωρις για να κρινουμε αν ειναι θετικα η αρνητικα τα πραγματα. Αυτο θα το δουμε την 12η μερα καλύτερα.  Έχω και υπέρηχο αύριο πάλι 9η μέρα και ίσως και εκεί δούμε κάποια πράγματα.  Έπαιρνα 300 μονάδες αλλά μου το κατέβασε σε 200 για να μου φτάσει ως την Πέμπτη.  Είχα πάρει 3 κουτιά από Ελλάδα gonal εννοώ και εδώ είναι πανάκριβα και πρέπει να είναι και συνταγογραφημενο.  

Μακάρι και όπως λένε και τα κορίτσι εδώ αλλά και ο ίδιος ο γιατρός αυτά τα 2 να μεγαλώσουν και να μπορούμε να τα πάρουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/10/2023 at 11:34 ΠΜ, ο/η MayiaKa είπε:

@Sunnyboy τώρα η ΑΜΗ δε βοηθάει κάπου όντως, αλλά μήπως την είχες κάνει στο πακέτο των εξετάσεων που κάνουμε πριν ξεκινήσουμε την εξωσωματική; Μου κάνει εντύπωση είναι από τις πρώτες εξετάσεις που ζητάνε με τη σαλπιγγογραφια. 
Αλλά κι αυτά που έχεις δεν είναι λίγα, μην αγχώνεσαι. Σκέψου υπάρχουν γυναίκες που επιλέγουν να πάρουν μόνο ένα από φυσικό κύκλο. 
Το σημαντικότερο είναι να ακούσεις τις οδηγίες του γιατρού που έχει αναλάβει την εξωσωματική. 

@MayiaKa τώρα την έκανα γιατί δεν έβρισκα το γιατρό να ρωτήσω αν έχει νόημα η όχι.  Δεν μου την ζήτησαν ποτέ. Όπως και σαλπιγγογραφια δεν έχω κάνει ποτέ. Υστεροσκόπηση έκανα. 

Μακάρι αυτά τα 2 να μεγαλώσουν και να επωφεληθουμε αυτόν τον κύκλο γιατί χρονικά στενεύουν πολύ τα περιθώρια.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια καλημερα κ καλη κυριακη σε ολες!!!

Ισως καποια κοριτσια ν με ξερουν γτ ειμαι σχετικα παλιο μελος στο φορουμ κ προσπαθουμε απο αρχες του 2021 μ τον αντρα μου... το φεβρουαριο ειχαμε κ μια φυσικη συλληψη αλλα ο σακος ηταν κενος δυστυχως.. τελος μαρτιου εκανα αποξεση κ απο τοτε ξαναπροσπαθουμε αλλα τπτ...η στεναχωρια καθε μηνα βαραει κοκκινο οποτε ειπαμε ν παρουμε δραστικα μετρα...

Πηγαμε πριν 10 μερες κ ειδαμε εξωσωματιστη κ ξεκιναω να μαζευω δικαιολογητικα γ την επιτροπη. Μενουμε αθηνα κ θα παμε λογικα στην επιτροπη στο Μαρουσι. Το αναφερω μηπως εχετε εμπειρια..

Ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης: αν ολες οι εξετασεις ειναι καλες κ ανηκεις στην ανεξηγητη, παιρνεις εγκριση απο την επιτροπη; γνωριζετε η εχετε ακουσει κτ σχετικα με αυτο;; 

Εμείς με ανεξήγητη περάσαμε κανονικά Θεσσαλονίκη δε ζήτησαν τίποτα παραπάνω. Κ τώρα που πάμε για 2η επιτροπή το ίδιο θα γράψει ο γιατρός μαζί με την έκθεση της προηγούμενης εξωσωματικής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια καλημερα κ καλη κυριακη σε ολες!!!

Ισως καποια κοριτσια ν με ξερουν γτ ειμαι σχετικα παλιο μελος στο φορουμ κ προσπαθουμε απο αρχες του 2021 μ τον αντρα μου... το φεβρουαριο ειχαμε κ μια φυσικη συλληψη αλλα ο σακος ηταν κενος δυστυχως.. τελος μαρτιου εκανα αποξεση κ απο τοτε ξαναπροσπαθουμε αλλα τπτ...η στεναχωρια καθε μηνα βαραει κοκκινο οποτε ειπαμε ν παρουμε δραστικα μετρα...

Πηγαμε πριν 10 μερες κ ειδαμε εξωσωματιστη κ ξεκιναω να μαζευω δικαιολογητικα γ την επιτροπη. Μενουμε αθηνα κ θα παμε λογικα στην επιτροπη στο Μαρουσι. Το αναφερω μηπως εχετε εμπειρια..

Ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης: αν ολες οι εξετασεις ειναι καλες κ ανηκεις στην ανεξηγητη, παιρνεις εγκριση απο την επιτροπη; γνωριζετε η εχετε ακουσει κτ σχετικα με αυτο;; 

Καλησπέρα, εγώ πέρασα Μαρούσι τον Μάιο, λόγω σπέρματος, και σε σχέση με αυτά που είχα ακούσει μου φάνηκαν κάπως πιο αυστηροί απ ότι περίμενα. Πχ με κοπέλες που τους έλειπε ένα χαρτί από τον gov αντί να δεχτούν να το βγάλει εκείνη την ώρα από το κινητό τους έδιναν ημερομηνία αργότερα να ξανά πάνε. 
Θα σου πρότεινα να μην πας έτσι, να συμβουλευτείς τον γιατρό που θα αναλάβει την εξωσωματική σου ή όποιον συνεργάτη του σου προτείνει γιατί εκείνοι ξέρουν. Να φτιάξετε μαζί το φάκελο σου και το λόγο παραπομπής με ο,τι κι αν αυτό χρειαστεί. 
Καλή επιτυχία να έχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Εμείς με ανεξήγητη περάσαμε κανονικά Θεσσαλονίκη δε ζήτησαν τίποτα παραπάνω. Κ τώρα που πάμε για 2η επιτροπή το ίδιο θα γράψει ο γιατρός μαζί με την έκθεση της προηγούμενης εξωσωματικής. 

Ευχαριστω γ την απαντηση κοριτσι μου!!!! Να χαιρεσαι τ@ κουκουνι@ σου κ με το καλο στη 2η προσπαθεια σας!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Το difi που λες δεν ξέρω τι είναι.. Και στα 2 πλήρες σπερμοδιαγραμματα που κάναμε εμείς έγραφε και ποσότητα και μορφολογία και κινητικότητα εγώ δεν θα το διακινδυνευα να πάμε με καλό σπερμοδιαγραμμα αυτό που κάναμε εμείς ήταν όταν ήταν να πάει για το δεύτερο να μην αφήσουμε τις 4 μέρες αποχή και μετά κλείσαμε απλά ένα ραντεβού σε έναν ουρολόγο που μας έδωσε ένα χαρτί που βεβαίωνε ότι έπρεπε να πάμε σε εξωσωματική... Πριν πας τα χαρτιά στην επιτροπή θα τα δει ο γιατρός σου έτσι δεν είναι;;

Ναι εννοειται θ τα δει ο γιατρος απλα μας εγραψε το σπερμοδιαγραμμα κ λογικα μεσα στη βδομαδα θ παει ο αντρας μου ν κανει το πρωτο!! Γι αυτο αναρωτιομαστε ν το παμε στην ωρα του η μετα απ καμια ωρα;;😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα, εγώ πέρασα Μαρούσι τον Μάιο, λόγω σπέρματος, και σε σχέση με αυτά που είχα ακούσει μου φάνηκαν κάπως πιο αυστηροί απ ότι περίμενα. Πχ με κοπέλες που τους έλειπε ένα χαρτί από τον gov αντί να δεχτούν να το βγάλει εκείνη την ώρα από το κινητό τους έδιναν ημερομηνία αργότερα να ξανά πάνε. 
Θα σου πρότεινα να μην πας έτσι, να συμβουλευτείς τον γιατρό που θα αναλάβει την εξωσωματική σου ή όποιον συνεργάτη του σου προτείνει γιατί εκείνοι ξέρουν. Να φτιάξετε μαζί το φάκελο σου και το λόγο παραπομπής με ο,τι κι αν αυτό χρειαστεί. 
Καλή επιτυχία να έχεις!!!

Ευχαριστω κοριτσι μου γ τη βοηθεια κ τις ευχες!! ❤️

Θα μιλησω αυριο κιολας μ το γιατρο ν παω απ κει ν τα συζητησουμε πριν κανουμε τις εξετασεις!!

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!🥰🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Α έχεις πιο πολύ δλδ? Να δω κ εγώ που έχει γίνει ελάχιστη η ροή μετά την αποβολή... Αδιαθετησες κανονικά? Δλδ 14 μέρες μετά?

Ναι έχω μεγαλύτερη ροή.Με είχαν ενημερώσει όμως ότι θα συμβεί.Δεν πέρασαν μέρες...Δευτέρα έκανα την ωοληψια σήμερα πρωί πρωί αδιαθετησα.Ουτε βδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Καταλαβαινω πώς το λες από την άλλη με εξοργίζει που δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά με ευκολία και θα πρέπει να σκεφτόμαστε πως θα το πάρουν στην δουλειά και μετα αν θα μας κρατήσουν η όχι.Ειναι άδικο αλλά ξέρω ότι συμβαίνει.Ξερω περιπτώσεις κοριτσιών που όταν γύρισαν ήταν εντελώς διαφορετικά τα δεδομένα και τις ανάγκασαν να παραιτηθούν.Ποσο μάλλον αν είσαι εξωτερικός συνεργάτης που λες είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματά.

Αχ... Εγώ είμαι μια από αυτές τις περιπτώσεις... Μετά την εξωσωματική και ενω δεν γνώριζε το αφεντικό για την εξωσωματική, αφου απέβαλα τώρα ετοιμάζομαι για δεύτερη ετ και παραιτήθηκα. Ο ψυχολογικός πόλεμος ηταν πολύς για μένα σε μια τέτοια κατάσταση και αφου υπήρχε αυτός ο φόβος οτι αν μιλήσω και πω τι πέρασα και οτι πάω για δεύτερη ετ, θα με απολύσουν, παραιτήθηκα μόνη Μ. 

Τουλάχιστον τώρα θα είμαι καλά ψυχολογικά στη δεύτερη ετ. Και ελπίζω μια μέρα να αλλάξουν τα πράγματα και για μας που δίνουμε τον δικό μας αγώνα για να κάνουμε οικογένεια και δεν είναι όλα τόσο εύκολα 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...