Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitrapth είπε:

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, μάλλον έχει να κάνει με την αιτία υπογονιμότητας γιατί εμείς είχαμε μια φυσιολογική σύλληψη που απλά ήταν εξωμητρια και γι αυτό το λόγο μας είπε να δοκιμάσουμε την σπερματέγχυση. Δεν ξέρω το μυαλό μου έχει γίνει σουπα με τόσες πληροφορίες. 🤦‍♀️

Kορίτσι πόσων ετών είσαι; απο μια ηλικια κ πανω ή αν το δικαιολογεί η αιτία δεν τις ζητάνε τις σπερματεγχυσεις... βασικα οι περισσοτερες δεν κανουν! Αν η αιτια σας εχει να κανει με το σπέρμα, ή είσαι άνω των 34-35 δεν έχει και τόσο νόημα... το είχα ψάξει και γω αρκετά τοτε το θεμα κ κατεληξα οτι δυστυχως ειναι κοστος οικονομικο κ ψυχικο κ σπανια εχει  αποτελεσμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου 15 αυγουλακια η ωοληψια μας ! Δεν καταλαβα τιποτα ! Η μέθη ήταν τοσο όσο. Στη μια ωρα είχα συνέλθει φουλ. Αυριο θα περιμένω τα νέα του εμβρυολογου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια μου 15 αυγουλακια η ωοληψια μας ! Δεν καταλαβα τιποτα ! Η μέθη ήταν τοσο όσο. Στη μια ωρα είχα συνέλθει φουλ. Αυριο θα περιμένω τα νέα του εμβρυολογου!

Τέλεια!!! Τώρα ξεκούραση και χαλάρωση!!

Εύχομαι καλά νέα και πολλά εμβρυάκια!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια μου 15 αυγουλακια η ωοληψια μας ! Δεν καταλαβα τιποτα ! Η μέθη ήταν τοσο όσο. Στη μια ωρα είχα συνέλθει φουλ. Αυριο θα περιμένω τα νέα του εμβρυολογου!

Σούπερ τα πήγες @efakii μου μπράβο! Θα περιμένουμε να μας ενημερώσεις αύριο 🙏🏻🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια μου 15 αυγουλακια η ωοληψια μας ! Δεν καταλαβα τιποτα ! Η μέθη ήταν τοσο όσο. Στη μια ωρα είχα συνέλθει φουλ. Αυριο θα περιμένω τα νέα του εμβρυολογου!

ωω τέλεια τα πήγες!! συγχαρητήρια!!! αναμένουμε τα νέα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η efakii είπε:

Άμα θες να περάσεις απο επιτροπή ,πρέπει να υπαρχει έκθεση για 2 σπερματεγχυσεις σιγουρα. 

Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λέτε. 2 φίλες μ περάσανε επιτροπή μεσα στο  καλοκαίρι χωρις  να εχουν κανει σπερματέγχυση. Είχαν βαλει σαν αιτιολογία ανδρικό παράγοντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η terry1986 είπε:

Καλησπέρα και απο εμένα!!!

Καλη επιτυχια να εχεις!!! Θα ηθελα να πω οτι δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάνει πρωτα σπερματεγχυσεις! 

Εφοσον ο παράγοντας είναι το σπέρμα σε πολλες περιπτώσεις πας κατευθείαν για Εξωσωματική..το λεω απο προσωπικη εμπειρία εννοειται! Περασα επιτροπη στο αιγαλεω τον Αυγουστο! @singing in the rain μπορεις ο,τι θες να με ρωτησεις γτ τα εχω προσφατα! Οπωσδηποτε χρειαζεται να αναγραφεται ο αριθμος ΤΣΑΥ στις μικροβιολογικες κ στο σπερμοδιαγραμμα.. σχετικα με το εντυπκ συναινεσης εγω δεν θα στο προτεινα μονο για τους εξης λογους: εαν αποφασισεις να αλλαξεις κεντρο δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις μετα απο το 6μηνο, στην επιτροπη εξωσωματικης το ιδιο..εμεις για το συμφωνο δωσαμε 200 ευρω σε συμβολαιογραφο τ γιατρου (ραντεβου αμεσο) ενω για συναινεση ζητησε 150..

τωρα ξεκινησα σε νεο γιατρο κ ειχα κανει εντυπο συνεναισης την πρωτη φορα..κ τωρα το μετανιωσα κ καταλαβα πως εξαρχης θα επρεπε να εχω κανει ειτε πολιτικο ειτε συμφωνο συμβιωσης. Γενικα τα συμφωνα συμβιωσης κυμαινονται στα 150 ευρω απλα εγω βιαζομουν..

Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!

γεια σου κορίτσι μου!! κι εγώ στο αιγάλεω έκλεισα να πάω τα χαρτιά!

σε ένα μήνα από τώρα! αν δω και δεν προλαβαίνω θα πάρω τηλ μια βδομάδα πριν να το αλλάξω..

τα περισσότερα χαρτιά τα έχω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστά.. πχ στα σπερμοδιαγράμματά μας (2 πρέπει να είναι έτσι???) γράφει ΑΜΚΑ και όχι τσαυ και υπογράφει βιολαθολόγος.. κάνει αυτό?

αν δεν κάνει τι θα κάνουμε? να τους τα πάω και να τους πω παρακαλώ γράψτε μου το τσάυ?

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όσον αφορά τον συμβολαιογράφο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εγώ έχω πανικοβληθεί με τα χαρτιά.. τι ισχύει τι όχι.. έχω στρεσαριστεί πάρα πολύ..

έχουν πέσει κι άλλα μαζεμένα..

θέλω κάποιος απλά να μου τα φτιάξει.. 😭😭😭

αν τυχόν δεν ισχύουν τα σπερμοδιαγράμματα και θέλει και δύο στον αριθμό θα πρέπει να περιμένουμε μήνες?

κάθε μέρα όλο και κάτι στραβό σκάει..

πόσο κάνουν τα φάρμακα? έτσι μου ρχεται να τα πληρώσω να τελειώσει το μαρτύριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια μου 15 αυγουλακια η ωοληψια μας ! Δεν καταλαβα τιποτα ! Η μέθη ήταν τοσο όσο. Στη μια ωρα είχα συνέλθει φουλ. Αυριο θα περιμένω τα νέα του εμβρυολογου!

Καλές γονιμοποιήσεις ευχομαι🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λέτε. 2 φίλες μ περάσανε επιτροπή μεσα στο  καλοκαίρι χωρις  να εχουν κανει σπερματέγχυση. Είχαν βαλει σαν αιτιολογία ανδρικό παράγοντα.

κι εμάς το σπέρμα θα μπει στην αιτιολογία και δε μας είπαν για σπερματέγχυση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η singing in the rain είπε:

κι εμάς το σπέρμα θα μπει στην αιτιολογία και δε μας είπαν για σπερματέγχυση..

Εγω περνάω 20 Οκτωβρίου. Σαν αιτιολογία βάλαμε ανδρικό παράγοντα. Βρε κοριτσια εχω άγχος μηπως δεν μας περάσουν. Στο πρώτο σπερμοδιαγραμμα ειχαμε θεμα με την μορφολογια 2% στο δεύτερο ειχε φτιαξει δεν ήταν παθολογικό. Μας βοήθησε η μικροβιολόγος κ πείραξε την κινητικότητα 20% κ μορφολογια 2%. Πήραμε κ χαρτι απο ουρολόγο. Λετε μα εχουμε θεμα που το πρώτο ειναι καλυτερο απο το δεύτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

κορίτσια εγώ έχω πανικοβληθεί με τα χαρτιά.. τι ισχύει τι όχι.. έχω στρεσαριστεί πάρα πολύ..

έχουν πέσει κι άλλα μαζεμένα..

θέλω κάποιος απλά να μου τα φτιάξει.. 😭😭😭

αν τυχόν δεν ισχύουν τα σπερμοδιαγράμματα και θέλει και δύο στον αριθμό θα πρέπει να περιμένουμε μήνες?

κάθε μέρα όλο και κάτι στραβό σκάει..

πόσο κάνουν τα φάρμακα? έτσι μου ρχεται να τα πληρώσω να τελειώσει το μαρτύριο..

Εγώ δεν πέρασα επιτροπή οπότε δεν έχω εμπειρία. Όμως δεν πλήρωσα τα φάρμακα απλά το ταμείο μου είχε δική του ξεχωριστή διαδικασία (δεν είμαι ΕΟΠΥΥ). Έχω ακούσει ότι αν δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες απλά στο φτιάχνουν να φαίνεται δλδ η κατάλληλη απόσταση χρονικά... Όσο για το κόστος επειδή εγώ τα πήρα από φαρμακείο οπότε είδα τι κατέβαλε το ταμείο μου ήταν γύρω στις 2000! Όλα όμως διέγερση, ανταγωνιστές κ όλα όσα χρειάστηκαν (κ οβιτρελ κ όλα μέσα). Κ φαντάσου πήρα bemfola που είναι γενοσημο κ άρα πιο φτηνό φάρμακο... Αξίζει τον κόπο η επιτροπή...το κόστος που λέω ήταν για περίπου 12 ενέσεις διέγερσης (δεν τις χρειάστηκα όλες) συν τα υπόλοιπα που ανέφερα. Είναι πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Kορίτσι πόσων ετών είσαι; απο μια ηλικια κ πανω ή αν το δικαιολογεί η αιτία δεν τις ζητάνε τις σπερματεγχυσεις... βασικα οι περισσοτερες δεν κανουν! Αν η αιτια σας εχει να κανει με το σπέρμα, ή είσαι άνω των 34-35 δεν έχει και τόσο νόημα... το είχα ψάξει και γω αρκετά τοτε το θεμα κ κατεληξα οτι δυστυχως ειναι κοστος οικονομικο κ ψυχικο κ σπανια εχει  αποτελεσμα...

Είμαι 35 και το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι και εγώ αλλά ο σύζυγος θέλει να δοκιμάσουμε πρώτα παρακολούθηση και ίσως σπερματέγχυση. Το πρόβλημα μου είναι πως έχω χάσει την μια σάλπιγγα μου από την εξωμήτρια. Ψάχνουμε να δούμε μήπως είναι και κάτι άλλο ή απλά bad timing έχουμε πήξει στις εξετάσεις και τώρα ξεκίνησα και παρακολούθηση. Έχασα τον χρόνο μου με έναν «κακό» γυναικολόγο (καλός επιστήμονας κακός στα θέματα γονιμότητας, οποία κοπέλα είναι Θεσσαλία και Λάρισα και θέλει να της πω ποιος είναι ας μου στείλει μήνυμα). Όποτε ο νέος πλέον γυναικολόγος θέλει να με δει, να δει τον κύκλο μου και μετά να προχωρήσουμε σε εξωσωματική αν χρειαστεί. Αλλά την σπερματέγχυση την πρότεινε αν θελουμε όχι υποχρεωτικά δλδ για επιτροπή και τώρα διάβασα αυτό και θα τον ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω. Έχω όλες τις άλλες εξετάσεις μην με κόψουν γι αυτό! 🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λέτε. 2 φίλες μ περάσανε επιτροπή μεσα στο  καλοκαίρι χωρις  να εχουν κανει σπερματέγχυση. Είχαν βαλει σαν αιτιολογία ανδρικό παράγοντα.

Όπως έγραψα και πιο πανω , εχετε δίκιο για αυτο. Ήταν δίκη μου παρανόηση. Γιατι εμεις ανήκουμε στην ανεξήγητη υπογονιμότητα. Οποτε ο γιατρός μου ειπε πως απ τη στιγμή που ειναι όλα φυσιολογικά και Οχι παθολογικο το σπερμα,αν δεν κανω Τουλάχιστον αυτές τις 2  προσπάθειες θα με κόβανε. Για αυτο και τις έκανα. Αλλιως δεν ήθελα ούτε χρόνο ούτε χρήματα να σπατάλησω. 
 

κατα αλλα να ευχαριστήσω όλα τα κορίτσια για τις ευχές σας!!! Εχω μεγαλη αγωνία για αυριο !!! Ελπίζω να πάνε όλα περίφημα ! 
@marilou εσυ σε τι φαση εισαι; Ξεκίνησες διέγερση;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dimitrapth είπε:

Είμαι 35 και το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι και εγώ αλλά ο σύζυγος θέλει να δοκιμάσουμε πρώτα παρακολούθηση και ίσως σπερματέγχυση. Το πρόβλημα μου είναι πως έχω χάσει την μια σάλπιγγα μου από την εξωμήτρια. Ψάχνουμε να δούμε μήπως είναι και κάτι άλλο ή απλά bad timing έχουμε πήξει στις εξετάσεις και τώρα ξεκίνησα και παρακολούθηση. Έχασα τον χρόνο μου με έναν «κακό» γυναικολόγο (καλός επιστήμονας κακός στα θέματα γονιμότητας, οποία κοπέλα είναι Θεσσαλία και Λάρισα και θέλει να της πω ποιος είναι ας μου στείλει μήνυμα). Όποτε ο νέος πλέον γυναικολόγος θέλει να με δει, να δει τον κύκλο μου και μετά να προχωρήσουμε σε εξωσωματική αν χρειαστεί. Αλλά την σπερματέγχυση την πρότεινε αν θελουμε όχι υποχρεωτικά δλδ για επιτροπή και τώρα διάβασα αυτό και θα τον ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω. Έχω όλες τις άλλες εξετάσεις μην με κόψουν γι αυτό! 🤷🏼‍♀️

Ο σύζυγος όπως οι περισσότεροι δεν μπορεί να το δεχτεί... Πάντα αντιστέκονται οι άντρες. Από την άλλη εφόσον έχεις συλλάβει μια φορά έχεις σίγουρα καλύτερες πιθανότητες από μια άλλη γυναίκα. Απλά θα πρέπει κάθε φορά να βλέπεις αν γίνεται οωρρηξια από τη σωστή πλευρά αλλιώς δυστυχώς είναι χαμένος κύκλος... Ό,τι μπορείτε κ αντέχετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Εγώ δεν πέρασα επιτροπή οπότε δεν έχω εμπειρία. Όμως δεν πλήρωσα τα φάρμακα απλά το ταμείο μου είχε δική του ξεχωριστή διαδικασία (δεν είμαι ΕΟΠΥΥ). Έχω ακούσει ότι αν δεν βγαίνουν οι ημερομηνίες απλά στο φτιάχνουν να φαίνεται δλδ η κατάλληλη απόσταση χρονικά... Όσο για το κόστος επειδή εγώ τα πήρα από φαρμακείο οπότε είδα τι κατέβαλε το ταμείο μου ήταν γύρω στις 2000! Όλα όμως διέγερση, ανταγωνιστές κ όλα όσα χρειάστηκαν (κ οβιτρελ κ όλα μέσα). Κ φαντάσου πήρα bemfola που είναι γενοσημο κ άρα πιο φτηνό φάρμακο... Αξίζει τον κόπο η επιτροπή...το κόστος που λέω ήταν για περίπου 12 ενέσεις διέγερσης (δεν τις χρειάστηκα όλες) συν τα υπόλοιπα που ανέφερα. Είναι πολλά...

πφφφφ ναι είναι πάρα πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Ο σύζυγος όπως οι περισσότεροι δεν μπορεί να το δεχτεί... Πάντα αντιστέκονται οι άντρες. Από την άλλη εφόσον έχεις συλλάβει μια φορά έχεις σίγουρα καλύτερες πιθανότητες από μια άλλη γυναίκα. Απλά θα πρέπει κάθε φορά να βλέπεις αν γίνεται οωρρηξια από τη σωστή πλευρά αλλιώς δυστυχώς είναι χαμένος κύκλος... Ό,τι μπορείτε κ αντέχετε...

Αν δω ότι μας τραβάει μακριά η ιστορία θα επιμείνω στην εξωσωματική γιατί κάθε φορά είναι και θέμα τύχης που θα αναπτυχθεί το ωάριο και αν δεν είναι από εκεί που έχεις σάλπιγγα δεν προχωρά η σπερματέγχυση. Χθες που πήγαμε έτυχε να αναπτυχθεί από εκεί που είναι η σάλπιγγα ενώ πριν μια βδομάδα δεν φαινόταν τίποτα, πέσαμε πάνω στην περίπτωση και φυσικά μας είπε να το εκμεταλλευτούμε. Επειδή πρέπει να κάνω κάποιες επιπλέον εξετάσεις για να δούμε και την πορεία του ενδομητρίου και της ωορρηξίας θα κάνω σίγουρα άλλη μια παρακολούθηση και μετά θα το δούμε. 
Εγω να είμαι ειλικρινείς πήγα σε αυτόν τον γυναικολόγο για να μας ετοιμάσει φάκελο για εξωσωματική, ήμουν έτοιμη! Ο γιατρός μας σταμάτησε την φορά γιατί έχουμε λέει καλές προοπτικές 🤦‍♀️ Που τις βλέπει δεν ξέρω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η efakii είπε:

Άμα θες να περάσεις απο επιτροπή ,πρέπει να υπαρχει έκθεση για 2 σπερματεγχυσεις σιγουρα. 

Εμεις περασαμε κατευθειαν επιτροπη, χωρις σπερματεγχυσεις με ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Και ήμασταν (30 εγω κ 35 ο συζυγος). Δεν είναι απαραίτητο. Εξαιρετική η ωοληψία σου μπράβο!!! Καλές γονιμοποιήσεις τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nicol🦩 είπε:

Εγω περνάω 20 Οκτωβρίου. Σαν αιτιολογία βάλαμε ανδρικό παράγοντα. Βρε κοριτσια εχω άγχος μηπως δεν μας περάσουν. Στο πρώτο σπερμοδιαγραμμα ειχαμε θεμα με την μορφολογια 2% στο δεύτερο ειχε φτιαξει δεν ήταν παθολογικό. Μας βοήθησε η μικροβιολόγος κ πείραξε την κινητικότητα 20% κ μορφολογια 2%. Πήραμε κ χαρτι απο ουρολόγο. Λετε μα εχουμε θεμα που το πρώτο ειναι καλυτερο απο το δεύτερο;

Δε θα σας απορριψουν αν το σπερμα εχει θεμα. Κι εμας το δευτερο σπερμοδιαγραμμα ηταν καλυτερο απ το πρωτο και μια χαρα μας ενεκριναν την αιτηση. Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η singing in the rain είπε:

γεια σου κορίτσι μου!! κι εγώ στο αιγάλεω έκλεισα να πάω τα χαρτιά!

σε ένα μήνα από τώρα! αν δω και δεν προλαβαίνω θα πάρω τηλ μια βδομάδα πριν να το αλλάξω..

τα περισσότερα χαρτιά τα έχω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστά.. πχ στα σπερμοδιαγράμματά μας (2 πρέπει να είναι έτσι???) γράφει ΑΜΚΑ και όχι τσαυ και υπογράφει βιολαθολόγος.. κάνει αυτό?

αν δεν κάνει τι θα κάνουμε? να τους τα πάω και να τους πω παρακαλώ γράψτε μου το τσάυ?

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όσον αφορά τον συμβολαιογράφο!!

Θελει υπογραφη απο βιοπαθολογο ναι. Κι εμας αμκα θυμαμαι εγραφε μια χαρα θα ειναι. Θελει δυο αλλα να ειναι απο διαφορετικα διαγνωστικα. Εμεις το ενα το ειχαμε κανει σκεψου σε ενα μικροβιολογικο της γειτονιας μας καο το αλλο ηταν απο τη σπερματεγχυση που καναμε στο κεντρο οπου εγινε ταυτοχρονα και σπερμοδιαγραμμα. Ξερω οτι σου φαινεται βουνο αλλα ειναι ευκολο πιστεψε με και αξιζει γιατι θα δωσετε πολλα χρηματα αν πατε χωρις επιτροπη. Για ο,τι απορια εχεις ρωτα και τον γιατρο σου, εγω τομ ειχα ζαλισει στα τηλεφωνα για να μου λυνει τις αποριες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

γεια σου κορίτσι μου!! κι εγώ στο αιγάλεω έκλεισα να πάω τα χαρτιά!

σε ένα μήνα από τώρα! αν δω και δεν προλαβαίνω θα πάρω τηλ μια βδομάδα πριν να το αλλάξω..

τα περισσότερα χαρτιά τα έχω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστά.. πχ στα σπερμοδιαγράμματά μας (2 πρέπει να είναι έτσι???) γράφει ΑΜΚΑ και όχι τσαυ και υπογράφει βιολαθολόγος.. κάνει αυτό?

αν δεν κάνει τι θα κάνουμε? να τους τα πάω και να τους πω παρακαλώ γράψτε μου το τσάυ?

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όσον αφορά τον συμβολαιογράφο!!

Προλαβαίνεις, προλαβαίνεις! Μια χαρά!

Αν σου λείπει το ΤΣΑΥ του γιατρού σε κάποια από τα χαρτιά σου, επικοινωνείς με τον γιατρό, τον ρωτάς και το σημειώνεις χειρόγραφα. Δεν θα έχουν πρόβλημα. Ειδικά στο Αιγάλεω η υπεύθυνη εκεί είναι εξυπηρετικότατη!! Για όποια εξέταση κάνεις όμως, μπορείς να τους το λες να στο σημειώνουν εκείνοι, για να μην ψάχνεσαι μετά. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

κορίτσια εγώ έχω πανικοβληθεί με τα χαρτιά.. τι ισχύει τι όχι.. έχω στρεσαριστεί πάρα πολύ..

έχουν πέσει κι άλλα μαζεμένα..

θέλω κάποιος απλά να μου τα φτιάξει.. 😭😭😭

αν τυχόν δεν ισχύουν τα σπερμοδιαγράμματα και θέλει και δύο στον αριθμό θα πρέπει να περιμένουμε μήνες?

κάθε μέρα όλο και κάτι στραβό σκάει..

πόσο κάνουν τα φάρμακα? έτσι μου ρχεται να τα πληρώσω να τελειώσει το μαρτύριο..

Λοιπόν, κοίταξα τα τεφτέρια μου και σου σημειώνω τι δικαιολογητικά είχα καταθέσει τον Σεπτέμβρη του 2022.

1. Υπεύθυνη δήλωση γυναίκας ("Συναινώ στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή.
Δεν έχω λάβει φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα.")

2. Υπεύθυνη δήλωση άνδρα ("Συναινώ στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή.
Δεν έχω λάβει φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα.
Δεν έχω λάβει γοναδοτροπίνες από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα για κανέναν άλλο λόγο.")

3. Στοιχεία φυσικού προσώπου για διεύθυνση κατοικίας μέσω του myAADE (εγώ είχα τυπώσει και τα δικά μου και του συντρόφου μου, αλλά τελικά μόνο τα δικά μου νομίζω χρειάζονταν)

4. Ασφαλιστική ικανότητα μέσω του ATLAS (εγώ είχα τυπώσει και τη δική μου και του συντρόφου μου, αλλά τελικά μόνο τη δική μου νομίζω χρειάζονταν)

5. Φωτοτυπία ταυτότητας και των δύο

6. Συμβολαιογραφική πράξη/σύμφωνο συμβίωσης κ.ο.κ.

7. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (νομίζω χρειάστηκε μόνο το δικό μου, το τύπωσα μέσω του gov αν θυμάμαι καλά)

8. Δύο σπερμοδιαγράμματα

9. Γνωμάτευση ουρολόγου

10. Γυναικολογικό υπερηχογράφημα (έκθεση και εικόνες)

11. Β' χοριακή (αν θυμάμαι καλά, 2-3 μέρες πριν πας στην Επιτροπή την κάνεις)

12. Ανοσολογικός έλεγχος και των δύο (Αυστραλιανό αντιγόνο, Ηπατίτιδα C, RPR, Αντίσωμα HIV I+II)

13. Ορμονολογικές εξετάσεις (TSH, FT3, FT4, FSH, LH, PRL, Ε2)

14. Σαλπιγγογραφία

15. Ειδικό έντυπο παραπομπής (αυτό στο ετοιμάζει ο γιατρός)

 Σε όλες τις εξετάσεις που υπογράφουν γιατροί είναι απαραίτητο το ΑΜΚΑ και το ΤΣΑΥ τους. Επίσης όλα πρέπει να είναι πρωτότυπα. 

Ελπίζω να μην ξεχνώ κάτι!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Προλαβαίνεις, προλαβαίνεις! Μια χαρά!

Αν σου λείπει το ΤΣΑΥ του γιατρού σε κάποια από τα χαρτιά σου, επικοινωνείς με τον γιατρό, τον ρωτάς και το σημειώνεις χειρόγραφα. Δεν θα έχουν πρόβλημα. Ειδικά στο Αιγάλεω η υπεύθυνη εκεί είναι εξυπηρετικότατη!! Για όποια εξέταση κάνεις όμως, μπορείς να τους το λες να στο σημειώνουν εκείνοι, για να μην ψάχνεσαι μετά. 

Λοιπόν, κοίταξα τα τεφτέρια μου και σου σημειώνω τι δικαιολογητικά είχα καταθέσει τον Σεπτέμβρη του 2022.

1. Υπεύθυνη δήλωση γυναίκας ("Συναινώ στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή.
Δεν έχω λάβει φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα.")

2. Υπεύθυνη δήλωση άνδρα ("Συναινώ στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή.
Δεν έχω λάβει φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα.
Δεν έχω λάβει γοναδοτροπίνες από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα για κανέναν άλλο λόγο.")

3. Στοιχεία φυσικού προσώπου για διεύθυνση κατοικίας μέσω του myAADE (εγώ είχα τυπώσει και τα δικά μου και του συντρόφου μου, αλλά τελικά μόνο τα δικά μου νομίζω χρειάζονταν)

4. Ασφαλιστική ικανότητα μέσω του ATLAS (εγώ είχα τυπώσει και τη δική μου και του συντρόφου μου, αλλά τελικά μόνο τη δική μου νομίζω χρειάζονταν)

5. Φωτοτυπία ταυτότητας και των δύο

6. Συμβολαιογραφική πράξη/σύμφωνο συμβίωσης κ.ο.κ.

7. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (νομίζω χρειάστηκε μόνο το δικό μου, το τύπωσα μέσω του gov αν θυμάμαι καλά)

8. Δύο σπερμοδιαγράμματα

9. Γνωμάτευση ουρολόγου

10. Γυναικολογικό υπερηχογράφημα (έκθεση και εικόνες)

11. Β' χοριακή (αν θυμάμαι καλά, 2-3 μέρες πριν πας στην Επιτροπή την κάνεις)

12. Ανοσολογικός έλεγχος και των δύο (Αυστραλιανό αντιγόνο, Ηπατίτιδα C, RPR, Αντίσωμα HIV I+II)

13. Ορμονολογικές εξετάσεις (TSH, FT3, FT4, FSH, LH, PRL, Ε2)

14. Σαλπιγγογραφία

15. Ειδικό έντυπο παραπομπής (αυτό στο ετοιμάζει ο γιατρός)

 Σε όλες τις εξετάσεις που υπογράφουν γιατροί είναι απαραίτητο το ΑΜΚΑ και το ΤΣΑΥ τους. Επίσης όλα πρέπει να είναι πρωτότυπα. 

Ελπίζω να μην ξεχνώ κάτι!! 😊

Σε υπερευχαριστώ!!! Με βοήθησες παρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Θελει υπογραφη απο βιοπαθολογο ναι. Κι εμας αμκα θυμαμαι εγραφε μια χαρα θα ειναι. Θελει δυο αλλα να ειναι απο διαφορετικα διαγνωστικα. Εμεις το ενα το ειχαμε κανει σκεψου σε ενα μικροβιολογικο της γειτονιας μας καο το αλλο ηταν απο τη σπερματεγχυση που καναμε στο κεντρο οπου εγινε ταυτοχρονα και σπερμοδιαγραμμα. Ξερω οτι σου φαινεται βουνο αλλα ειναι ευκολο πιστεψε με και αξιζει γιατι θα δωσετε πολλα χρηματα αν πατε χωρις επιτροπη. Για ο,τι απορια εχεις ρωτα και τον γιατρο σου, εγω τομ ειχα ζαλισει στα τηλεφωνα για να μου λυνει τις αποριες!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Προλαβαίνεις, προλαβαίνεις! Μια χαρά!

Αν σου λείπει το ΤΣΑΥ του γιατρού σε κάποια από τα χαρτιά σου, επικοινωνείς με τον γιατρό, τον ρωτάς και το σημειώνεις χειρόγραφα. Δεν θα έχουν πρόβλημα. Ειδικά στο Αιγάλεω η υπεύθυνη εκεί είναι εξυπηρετικότατη!! Για όποια εξέταση κάνεις όμως, μπορείς να τους το λες να στο σημειώνουν εκείνοι, για να μην ψάχνεσαι μετά. 

Λοιπόν, κοίταξα τα τεφτέρια μου και σου σημειώνω τι δικαιολογητικά είχα καταθέσει τον Σεπτέμβρη του 2022.

1. Υπεύθυνη δήλωση γυναίκας ("Συναινώ στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή.
Δεν έχω λάβει φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα.")

2. Υπεύθυνη δήλωση άνδρα ("Συναινώ στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή.
Δεν έχω λάβει φάρμακα για εξωσωματική γονιμοποίηση από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα.
Δεν έχω λάβει γοναδοτροπίνες από δημόσιο ασφαλιστικό φορέα για κανέναν άλλο λόγο.")

3. Στοιχεία φυσικού προσώπου για διεύθυνση κατοικίας μέσω του myAADE (εγώ είχα τυπώσει και τα δικά μου και του συντρόφου μου, αλλά τελικά μόνο τα δικά μου νομίζω χρειάζονταν)

4. Ασφαλιστική ικανότητα μέσω του ATLAS (εγώ είχα τυπώσει και τη δική μου και του συντρόφου μου, αλλά τελικά μόνο τη δική μου νομίζω χρειάζονταν)

5. Φωτοτυπία ταυτότητας και των δύο

6. Συμβολαιογραφική πράξη/σύμφωνο συμβίωσης κ.ο.κ.

7. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (νομίζω χρειάστηκε μόνο το δικό μου, το τύπωσα μέσω του gov αν θυμάμαι καλά)

8. Δύο σπερμοδιαγράμματα

9. Γνωμάτευση ουρολόγου

10. Γυναικολογικό υπερηχογράφημα (έκθεση και εικόνες)

11. Β' χοριακή (αν θυμάμαι καλά, 2-3 μέρες πριν πας στην Επιτροπή την κάνεις)

12. Ανοσολογικός έλεγχος και των δύο (Αυστραλιανό αντιγόνο, Ηπατίτιδα C, RPR, Αντίσωμα HIV I+II)

13. Ορμονολογικές εξετάσεις (TSH, FT3, FT4, FSH, LH, PRL, Ε2)

14. Σαλπιγγογραφία

15. Ειδικό έντυπο παραπομπής (αυτό στο ετοιμάζει ο γιατρός)

 Σε όλες τις εξετάσεις που υπογράφουν γιατροί είναι απαραίτητο το ΑΜΚΑ και το ΤΣΑΥ τους. Επίσης όλα πρέπει να είναι πρωτότυπα. 

Ελπίζω να μην ξεχνώ κάτι!! 😊

Δεν εχω λόγια ! Κατατοπιστικότατη !!!  Πραγματικά !!! 🙏🙏

@singing in the rain κ γω όταν ειδα όλο αυτο το κατεβατό ,έπαθα εναν πανικό ! Αλλα θα δεις,με το που ξεκινήσεις Τσακ μπαμ τα μαζέψεις ! Καλη επιτυχία !!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

γεια σου κορίτσι μου!! κι εγώ στο αιγάλεω έκλεισα να πάω τα χαρτιά!

σε ένα μήνα από τώρα! αν δω και δεν προλαβαίνω θα πάρω τηλ μια βδομάδα πριν να το αλλάξω..

τα περισσότερα χαρτιά τα έχω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστά.. πχ στα σπερμοδιαγράμματά μας (2 πρέπει να είναι έτσι???) γράφει ΑΜΚΑ και όχι τσαυ και υπογράφει βιολαθολόγος.. κάνει αυτό?

αν δεν κάνει τι θα κάνουμε? να τους τα πάω και να τους πω παρακαλώ γράψτε μου το τσάυ?

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όσον αφορά τον συμβολαιογράφο!!

Ειναι παρα πολυ καλη κ εξυπηρετική η κυρια Τσιωνου στο Αιγαλεω..κ εμεις δεν ειχαμε μια εξεταση κ μ μετεφερε το ραντεβου κ προσπαθουσε να με βοηθησει να βρω λυση!! Για τα σπερμοδιαγραμματα εφοσον υπαρχουν θα πας εκει που εχουν γινει και θα ζητήσεις να σου βαλουν σφραγιδα που θα λεει τον αριθμο ΤΣΑΥ τπυ βιοπαθολογου! Μην αγχωνεσαι!! Το ιδιο ισχυει κ για τις ορμονολογικες και ΣΜΝ.. Δυστυχως τα φαρμακα ειναι περιπου στα 1.000 ευρω οποτε ειναι κριμα να τ δωσεις.. το εχω κανει στην πρωτη διεγερση κ το μετανιωσα (κ εγω την λιστα ειχα δει κ μου φανηκε βουνο αλλα τωρα που τα ετοιμασα δεν ηταν κατι)..

Επισης με βοηθησαν και απο το γραφειο του γιατρου για τα χαρτια..γτ υπογραφει πως τα εχει ελεγξει κιολας ο γιατρος.. επισης απο την λιστα καποια δεν σε αφορουν αν πας με δικο σου γενετικο υλικο! 

Αν θυμαμαι καλα εχεις ηδη κανει κ σαλπιγγογραφια, εχεις τα σπερμοδιαγραμματα, αρα χρειαζεσαι συμφωνο (που πιστεψε με ειναι τσακ μπαμ-το επομενο πρωι το δηλωσαμε στο ληξιαρχειο), αιματολογικες εσυ κ ο συντροφος, υπευθυνες δηλωσεις μεσω gov, υπερηχο λογικα απο τον γιατρο σου κ γνωματευση απο ουρολογο (εμενα με βοηθησαν απο τον εξωσωματικο κ γι αυτο)!!! σε 5 μερες ειχα οργανωσει τα παντα! 

Ο,τι θες εννοειται να μ στειλεις!!!! Καλη αρχη!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...