Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Και καλή αρχή σε όσες ξεκινάνε πρώτη φορά 🙏🏻 να σας πάνε όλα καλά και να έχετε το αποτέλεσμα που επιθυμείτε ♥️

Αχ κορίτσια Μ εγώ είμαι από Κύπρο και βλέπω πόσα σας ζητάνε για να κάνετε την εξωσωματική και πραγματικά σας θαυμάζω! Δεν φτάνει το άγχος που έχετε για την διαδικασία, έχετε και να μαζέψετε τόσα πολλά έγγραφα...

Να ρωτήσω υπάρχει κάποια κοπέλα στο φόρουμ από Κύπρο που να έκανε δεύτερη φορά ετ να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 11 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα! Γράφω στην παρέα σας καθώς μπαίνουμε κι εμείς σιγά σιγά στη διαδικασία της εξωσωματικής κυρίως λόγω κακών παραμέτρων σπέρματος! Αλλά και λόγω ηλικίας..

Είμαστε πολύ αρχή ακόμη.. Η απόφαση πάρθηκε μόλις την προηγούμενη εβδομάδα και προσπαθώ να καταλάβω τη διαδικασία! Αύριο θα πάρω και τη μαία τηλέφωνο γιατί με την πρώτη και το σοκ που είχαμε στην επίσκεψη στον γιατρό δεν καταλάβαμε και πολλά..

Μπήκα στον ΕΟΠΥΥ και κοιτάζω λίγο τα δικαιολογητικά.. μου βγάζει τα ακόλουθα..

  • Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από το γυναικολόγο.
  • Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα.
  • Αστυνομική ταυτότητα / διαβατήριο.
  • Ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου. Αν η υποβοήθηση αφορά άγαμη γυναίκα, η συναίνεση αυτής και, εφόσον συντρέχει περίπτωση ελεύθερης ένωσης, του άνδρα με τον οποίο συζεί παρέχεται με συμβολαιογραφικό έγγραφο.
  • Έλεγχος της συζύγου/συντρόφου και του συζύγου/συντρόφου για τους ιούς της ανθρώπινης ανοσοανεπάρκειας (HIV-1, HIV-2), ηπατίτιδα Β και C και σύφιλη (VDRL ή RPR) πριν από την υποβολή σε μεθόδους Ι.Υ.Α..
  • Έλεγχος της συζύγου για τις ορμόνες: FSH, E2, LH, PRL, TSH, FT3 και FT4 το τελευταίο τρίμηνο, υπογεγραμμένες από βιοπαθολόγο.
  • Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου με μεσοδιάστημα 75 ημερών το ένα από το άλλο από τα οποία το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει σε Εργαστήριο του ΕΟΠΥΥ ή Δημόσιο Νοσοκομείο ή συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήριο υπογεγραμμένα από ιατρό μικροβιολόγο – βιοπαθολόγο ή και βιολόγο (και όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης).

Εσείς αυτά συγκεντρώσατε?

Σε πόσο καιρό σου κλείνουν ραντεβού?Να φροντίσω να τα συγκεντρώσω πρώτα όλα και μετά να πάρω τηλ ή έτσι θα χάσω χρόνο?

Εμείς θα κάνουμε στο Υγεία IVF εμβρυογένεσις..

@efakii  σε θυμάμαι κι από άλλη ομάδα εδώ στο φόρουμ! μπράβο σου τα έκανες όλα πολύ γρήγορα και βλέπω πάει και πολύ καλά η διαδικασία!! 

@Τακια κορίτσι συγχαρητήρια!!! έκανες χοριακή?

 

 

Είναι παραπάνω τα δικαιολογητικά. Κλείσε πρώτα το ραντεβού για την Επιτροπή. Μπορείς να τους ζητήσεις να σου στείλουν τη λίστα με τα δικαιολογητικά (θα ψάξω τα χαρτιά μου και θα τα σημειώσω). Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ και η μαία του γιατρού μου, κάναμε το τελευταίο τσεκ πριν την Επιτροπή. Και όλα πήγαν καλά!

στις πριν 11 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια εμείς δεν είμαστε παντρεμένοι! Ουσιαστικά σύμφωνο συμβίωσης πρέπει να κάνουμε? Λέτε να είναι πιο οικονομικό και γρήγορο να κάνουμε έναν πολιτικό γάμο?

 

Εμείς κάναμε μια ειδική συμβολαιογραφική πράξη που αφορά ακριβώς αυτό το θέμα: "Δήλωση - Έγγραφη συναίνεση σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή". Γρήγορη και οικονομική διαδικασία, χωρίς τρέξιμο για χαρτιά κλπ. Μιλάς με συμβολαιογράφο και το κανονίζεις. Αν θυμάμαι καλά, μόνο ταυτότητες χρειαστήκαμε. Βέβαια, το συγκεκριμένο έγγραφο δεν μας καλύπτει για τη γέννα. Οπότε ίσως να σκεφτείς κάποια άλλη πράξη (σύμφωνο συμβίωσης) ή πολιτικό γάμο για να 'στε έτοιμοι και γι' αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα καλη εβδομάδα να εχουμε 🙏

@singing in the rain θα συμφωνήσω με @το χοντρό μπιζέλι μιλά με το κεντρο να σε κατευθυνθούν  δυστυχώς η γραφειοκρατία και οι λεπτομεριες που ζητούν ειναι άπειρες ! 
Κλεισε κ το ραντεβού σου στη επιτροπή να το εχεις! Συνήθως η αναμονή ειναι στους 2 μήνες. Τα σπερμοδιαγραμματα πρέπει να έχουν 2μιση μήνες περίπου διαφορά το ενα απ το αλλο και Οχι στο ίδιο ιδιωτικό εργαστήριο. Άρα κλείσε κ για αυτα και παράλληλα συγκεντρώνεις όλα τα αλλα. 


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

@Zaxaroulamak@Γιάννα 36@annie!@το χοντρό μπιζέλι@efakii

Μόλις μίλησα με τη μαία που ασχολείται και με βοήθησε να ξεμπλέξω λίγο με τα χαρτιά και με παρέπεμψε σε κάποιον που θα με βοηθήσει καθώς θα συγκεντρώνω τα χαρτιά και θα τα ελέγξει και στο τέλος.. 

Για τη συμβολαιογραφική πράξη μας συμβούλευσε αυτό ακριβώς.. συναίνεση σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Τα σπερμοδιαγράμματα έχουν διαφορά μεταξύ τους (το ένα έγινε 3/2023 και το άλλο 9/2023) και είναι ευτυχώς από άλλο εργαστήριο.. τα κοιτάζω τώρα, είναι υπογεγραμμένα από βιοπαθολόγο και γράφει τον ΑΜΚΑ.. αχ ελπίζω να κάνουν..

μόλις τελειώσουμε την αγωγή που κάνουμε για ένα μικρόβιο ο σύντροφος θα καταψύξει σπέρμα για να είμαστε σίγουροι ότι θα έχουμε..

ναι, μου είπε και για τη χοριακή! 

Αύριο θα πάρω να κλείσω και το ραντεβού με την επιτροπή.. πήρα και σήμερα τηλ αλλά είχε ήδη κλείσει..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Και καλή αρχή σε όσες ξεκινάνε πρώτη φορά 🙏🏻 να σας πάνε όλα καλά και να έχετε το αποτέλεσμα που επιθυμείτε ♥️

Αχ κορίτσια Μ εγώ είμαι από Κύπρο και βλέπω πόσα σας ζητάνε για να κάνετε την εξωσωματική και πραγματικά σας θαυμάζω! Δεν φτάνει το άγχος που έχετε για την διαδικασία, έχετε και να μαζέψετε τόσα πολλά έγγραφα...

Να ρωτήσω υπάρχει κάποια κοπέλα στο φόρουμ από Κύπρο που να έκανε δεύτερη φορά ετ να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Άσε κορίτσι μου από την προηγούμενη Πέμπτη που το αποφασίσαμε το άγχος μου είναι στα κόκκινα!!

Πιστεύω όταν τα βάλω σε μια σειρά και είναι οκ κάπως θα ηρεμήσω.. εκεί είναι πιο απλή η διαδικασία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Άσε κορίτσι μου από την προηγούμενη Πέμπτη που το αποφασίσαμε το άγχος μου είναι στα κόκκινα!!

Πιστεύω όταν τα βάλω σε μια σειρά και είναι οκ κάπως θα ηρεμήσω.. εκεί είναι πιο απλή η διαδικασία?

Εδώ εμεις δεν πρέπει να περάσουμε επιτροπή. Ξεκινάμε κανονικά την διαδικασία όποτε θέλουμε. Τα πληρώνουμε ολαααα( και είναι πάρα πολλά εγώ έδωσα €6.000 φάρμακα και κλινική) και αφου τελειώσει και η εμβρυομεταφορα ζητανε πιστοποιητικό γάμου ή ένορκη δήλωση από το δικαστήριο, εγγραφή στο ΓΕΣΥ (που είναι σαν το ΕΟΠΥΥ στην Ελλάδα), και τέλος την αίτηση που την υπογράφει ο γιατρός με όλα τα στοιχεία μας και τα γυναικολογικά προβλήματα ή του άνδρα. Και στο τέλος αφου εγκριθεί παίρνουμε πίσω μονο €2,500. Τώρα το ποσό αυξήθηκε στις € 3000 αλλά εγώ δεν το πρόλαβα δυστυχώς γιατί την έκανα πριν την αύξηση. 

Υπάρχει αντίστοιχη επιχορήγηση και για κατάψυξη ωαρίων, έμβρυομεταφορά, ωοληψια κτλ αλλά το ποσό της επιχορήγησης για αυτά είναι ανάλογο με το κόστος, σίγουρα κάτω από €3000.

Εγώ τώρα που θα πάω σε νέα εμβρυομεταφορα με βλαστοκυστες που μάζεψα με την πρώτη εξωσωματική, θα πληρώσω 1700 στη κλινική και θα πάρω από επιχορήγηση €500

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Εδώ εμεις δεν πρέπει να περάσουμε επιτροπή. Ξεκινάμε κανονικά την διαδικασία όποτε θέλουμε. Τα πληρώνουμε ολαααα( και είναι πάρα πολλά εγώ έδωσα €6.000 φάρμακα και κλινική) και αφου τελειώσει και η εμβρυομεταφορα ζητανε πιστοποιητικό γάμου ή ένορκη δήλωση από το δικαστήριο, εγγραφή στο ΓΕΣΥ (που είναι σαν το ΕΟΠΥΥ στην Ελλάδα), και τέλος την αίτηση που την υπογράφει ο γιατρός με όλα τα στοιχεία μας και τα γυναικολογικά προβλήματα ή του άνδρα. Και στο τέλος αφου εγκριθεί παίρνουμε πίσω μονο €2,500. Τώρα το ποσό αυξήθηκε στις € 3000 αλλά εγώ δεν το πρόλαβα δυστυχώς γιατί την έκανα πριν την αύξηση. 

Υπάρχει αντίστοιχη επιχορήγηση και για κατάψυξη ωαρίων, έμβρυομεταφορά, ωοληψια κτλ αλλά το ποσό της επιχορήγησης για αυτά είναι ανάλογο με το κόστος, σίγουρα κάτω από €3000.

Εγώ τώρα που θα πάω σε νέα εμβρυομεταφορα με βλαστοκυστες που μάζεψα με την πρώτη εξωσωματική, θα πληρώσω 1700 στη κλινική και θα πάρω από επιχορήγηση €500

Πω πω πανάκριβα είναι.. δε θα σου πω για το κόστος στην Ελλάδα γιατί παρότι μου είπανε ότι θα κοστίσει γύρω στις 3.500 με 4.000 δεν είμαι σίγουρη και με τις εξετάσεις και όλα πόσο θα πάει. Εγώ φυλάω στην άκρη ενα εξαχίλιαρο σίγουρα.. κάτι καρυότυοι, κυστική ίνωση, ιολογικές, εξέταση και κατοστάρικο το λιγότερο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η singing in the rain είπε:

Πω πω πανάκριβα είναι.. δε θα σου πω για το κόστος στην Ελλάδα γιατί παρότι μου είπανε ότι θα κοστίσει γύρω στις 3.500 με 4.000 δεν είμαι σίγουρη και με τις εξετάσεις και όλα πόσο θα πάει. Εγώ φυλάω στην άκρη ενα εξαχίλιαρο σίγουρα.. κάτι καρυότυοι, κυστική ίνωση, ιολογικές, εξέταση και κατοστάρικο το λιγότερο..

Καλα εμείς αν τα βάλουμε και αυτά μεσα... χαθήκαμε 😂 

Δεν έχω παράπονο όμως από την κλινική που είμαι, μου έκανα και δόσεις για τη πληρωμή και μετά από την αποβολή που χρειάστηκε να μείνω μέσα και τώρα με τις επισκέψεις δεν με έχει χρεώσει τίποτα. Θα δώσω απλα τα 1700 για την ετ.

Οσα και να κόστισε μακάρι να μας έρθει το θαύμα μας και χαλάλι ♥️🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/10/2023 at 10:51 ΠΜ, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια καλημέρα καλή Κυριακή!

Εγώ χθες γενικά είχα πάρα πολλά πονάκια μάλλον ίσως γιατί δεν ξεκουράζομαι πάρα πολύ και όταν είμαι αρκετή ώρα καθιστή η περπατάω μετά χαμηλά νιώθω πόνο  

Επίσης εδώ και δύο μέρες το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολύ και από χθες με τσούζουν οι θηλές. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα που είναι στην διαδικασία διέγερσης λίγες μέρες πριν την θεωρητικά ωορηξια - ωοληψια ; 
 

@marilou καλη αρχή να ευχηθώ ! Διάβαζα τα νέα σου στο αλλο θεματάκι πως σου ήρθε η περίοδος και ξεκινάς ! 


 

Ναι είναι πολύ φυσιολογικό! Θα υποχωρήσουν μετά την ωοληψία. Προσπάθησε να αποφεύγεις το πολύ αλάτι που προκαλεί επιπλέον φούσκωμα 

στις πριν 11 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Και καλή αρχή σε όσες ξεκινάνε πρώτη φορά 🙏🏻 να σας πάνε όλα καλά και να έχετε το αποτέλεσμα που επιθυμείτε ♥️

Αχ κορίτσια Μ εγώ είμαι από Κύπρο και βλέπω πόσα σας ζητάνε για να κάνετε την εξωσωματική και πραγματικά σας θαυμάζω! Δεν φτάνει το άγχος που έχετε για την διαδικασία, έχετε και να μαζέψετε τόσα πολλά έγγραφα...

Να ρωτήσω υπάρχει κάποια κοπέλα στο φόρουμ από Κύπρο που να έκανε δεύτερη φορά ετ να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Παρούσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλα εμείς αν τα βάλουμε και αυτά μεσα... χαθήκαμε 😂 

Δεν έχω παράπονο όμως από την κλινική που είμαι, μου έκανα και δόσεις για τη πληρωμή και μετά από την αποβολή που χρειάστηκε να μείνω μέσα και τώρα με τις επισκέψεις δεν με έχει χρεώσει τίποτα. Θα δώσω απλα τα 1700 για την ετ.

Οσα και να κόστισε μακάρι να μας έρθει το θαύμα μας και χαλάλι ♥️🙏🏻

Έτσι.. χαλάλι θα λέμε μετά από λίγο!!

♥️🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@singing in the rain  εχετε κανει σπερματεγχυσεις ;;; Χρειάζεται σιγουρα 2 και μαζι καταθέτεις και την διάγνωση του γιατρού που εξηγεί Γιατι προχωράς σε εξωσωματική. 
@marinaP μου το εχεις αναφέρει γλυκιά μου ! Καλα δν το συζητώ ειναι πααααααρα πολλα τα λεφτα που δίνετε. Και αυτα που σας επιστρέφουν συγκριτικά ειναι ψίχουλα. 
 

εγω συνηδειτα επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο γιατι η τσέπη μας δεν μας επιτρέπει επουδενί ιδιωτικό. Αν και μην φανταστείτε πως εχουμε δωσει και λίγα μεχρι στιγμής. Εξτρα φάρμακα και εξετάσεις (2.5 χρόνια τωρα).  Βέβαια είπαμε με τον σύζυγο πως θα προσπαθήσουμε όσο νιώθουμε πως μας παει ,και αν δεν δουμε φως τοτε αναγκαστικά θα παμε σε ιδιωτικό. 
σαφεστατα πληρώνεις και στο δημόσιο παράβολα και εισαγωγές για οτιδήποτε κανεις ,και η καταψυξη μας ανάφερε πως ειναι 300€. 
Θα τα μάθω οσονουπω με λεπτομεριες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η efakii είπε:

 

@singing in the rain  εχετε κανει σπερματεγχυσεις ;;; Χρειάζεται σιγουρα 2 και μαζι καταθέτεις και την διάγνωση του γιατρού που εξηγεί Γιατι προχωράς σε εξωσωματική. 
@marinaP μου το εχεις αναφέρει γλυκιά μου ! Καλα δν το συζητώ ειναι πααααααρα πολλα τα λεφτα που δίνετε. Και αυτα που σας επιστρέφουν συγκριτικά ειναι ψίχουλα. 
 

εγω συνηδειτα επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο γιατι η τσέπη μας δεν μας επιτρέπει επουδενί ιδιωτικό. Αν και μην φανταστείτε πως εχουμε δωσει και λίγα μεχρι στιγμής. Εξτρα φάρμακα και εξετάσεις (2.5 χρόνια τωρα).  Βέβαια είπαμε με τον σύζυγο πως θα προσπαθήσουμε όσο νιώθουμε πως μας παει ,και αν δεν δουμε φως τοτε αναγκαστικά θα παμε σε ιδιωτικό. 
σαφεστατα πληρώνεις και στο δημόσιο παράβολα και εισαγωγές για οτιδήποτε κανεις ,και η καταψυξη μας ανάφερε πως ειναι 300€. 
Θα τα μάθω οσονουπω με λεπτομεριες. 

Ισχύει αυτό για τις δυο σπερματεγχυσεις; Πρώτη φορά το ακούω! 😱 

Γι αυτο ο δικός μου επιμένει να πάμε πρώτα για σπερματέγχυσηx2 και μετά για εξωσωματική; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η efakii είπε:

 

@singing in the rain  εχετε κανει σπερματεγχυσεις ;;; Χρειάζεται σιγουρα 2 και μαζι καταθέτεις και την διάγνωση του γιατρού που εξηγεί Γιατι προχωράς σε εξωσωματική. 
@marinaP μου το εχεις αναφέρει γλυκιά μου ! Καλα δν το συζητώ ειναι πααααααρα πολλα τα λεφτα που δίνετε. Και αυτα που σας επιστρέφουν συγκριτικά ειναι ψίχουλα. 
 

εγω συνηδειτα επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο γιατι η τσέπη μας δεν μας επιτρέπει επουδενί ιδιωτικό. Αν και μην φανταστείτε πως εχουμε δωσει και λίγα μεχρι στιγμής. Εξτρα φάρμακα και εξετάσεις (2.5 χρόνια τωρα).  Βέβαια είπαμε με τον σύζυγο πως θα προσπαθήσουμε όσο νιώθουμε πως μας παει ,και αν δεν δουμε φως τοτε αναγκαστικά θα παμε σε ιδιωτικό. 
σαφεστατα πληρώνεις και στο δημόσιο παράβολα και εισαγωγές για οτιδήποτε κανεις ,και η καταψυξη μας ανάφερε πως ειναι 300€. 
Θα τα μάθω οσονουπω με λεπτομεριες. 

Καλησπέρα και απο εμένα!!!

Καλη επιτυχια να εχεις!!! Θα ηθελα να πω οτι δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάνει πρωτα σπερματεγχυσεις! 

Εφοσον ο παράγοντας είναι το σπέρμα σε πολλες περιπτώσεις πας κατευθείαν για Εξωσωματική..το λεω απο προσωπικη εμπειρία εννοειται! Περασα επιτροπη στο αιγαλεω τον Αυγουστο! @singing in the rain μπορεις ο,τι θες να με ρωτησεις γτ τα εχω προσφατα! Οπωσδηποτε χρειαζεται να αναγραφεται ο αριθμος ΤΣΑΥ στις μικροβιολογικες κ στο σπερμοδιαγραμμα.. σχετικα με το εντυπκ συναινεσης εγω δεν θα στο προτεινα μονο για τους εξης λογους: εαν αποφασισεις να αλλαξεις κεντρο δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις μετα απο το 6μηνο, στην επιτροπη εξωσωματικης το ιδιο..εμεις για το συμφωνο δωσαμε 200 ευρω σε συμβολαιογραφο τ γιατρου (ραντεβου αμεσο) ενω για συναινεση ζητησε 150..

τωρα ξεκινησα σε νεο γιατρο κ ειχα κανει εντυπο συνεναισης την πρωτη φορα..κ τωρα το μετανιωσα κ καταλαβα πως εξαρχης θα επρεπε να εχω κανει ειτε πολιτικο ειτε συμφωνο συμβιωσης. Γενικα τα συμφωνα συμβιωσης κυμαινονται στα 150 ευρω απλα εγω βιαζομουν..

Καλη επιτυχια σε ολες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! (Δεν ξέρω καν αν με ξέρετε) ήρθα να σας ευχηθώ τα καλύτερα και το νέο θεματάκι να είναι τυχερό!! Και θα σας πω ποτέ μα ποτέ μην τα παρατήσετε!! Εύχομαι πολλά πολλά μωράκια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Ισχύει αυτό για τις δυο σπερματεγχυσεις; Πρώτη φορά το ακούω! 😱 

Γι αυτο ο δικός μου επιμένει να πάμε πρώτα για σπερματέγχυσηx2 και μετά για εξωσωματική; 🤔

Κοριτσια δεν ισχυει αυτο! Δεν θυμαμαι αν παιζει ρολο μονο ο αντρικος παραγοντας ή αν κ με γυναικολογικα θεματα μπορεις να πας κατευθείαν για εξωσωματικη..παντως εμεις με θεμα ποσοτητας, κινητικοτητας και μορφολογιας μας πηγαν κατευθείαν για Εξωσωματική κ περασαμε κανονικα επιτροπη χωρις καποιο θεμα..χρειάστηκε απλα διαγνωση ουρολογου που ανεφερε απλα πως εκανε θεραπεία στο μεσοδιαστημα.

Νομιζω παιζει ρολο τι θα βαλουν σαν αιτια παραπομπης για την εξωσωματικη..παντως εμας μας ειχαν πει πως οι σπερματεγχυσεις δε θα εχουν επιτυχια στην περιπτωση μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Ισχύει αυτό για τις δυο σπερματεγχυσεις; Πρώτη φορά το ακούω! 😱 

Γι αυτο ο δικός μου επιμένει να πάμε πρώτα για σπερματέγχυσηx2 και μετά για εξωσωματική; 🤔

Άμα θες να περάσεις απο επιτροπή ,πρέπει να υπαρχει έκθεση για 2 σπερματεγχυσεις σιγουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Άμα θες να περάσεις απο επιτροπή ,πρέπει να υπαρχει έκθεση για 2 σπερματεγχυσεις σιγουρα. 

Εμεις δεν ειχαμε κανει δυο. Μονο μια καναμε κι αυτο επειδη εμεις θελαμε να το προσπαθησουμε παρολο που ο γιατρος μας εδινε ελαχιστες πιθανοτητες να πετυχει. Περασαμε απο επιτροπη χωρις προβλημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια μπορει καποια να μοιραστει την εμπειρια της οσον αφορα την περιοδο μετα απο ωοληψια. Εμενα μου ηρθε πολυ νωρις 5 μερες μετα την ωοληψια, αρκετα νωριτερα δλδ απ οτι περιμενα και αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση χωρις φυσικα ελπιδες να παιζει κατι αλλο 🤣 απλως αναρωτιεμαι ποσο μπορει να αργησει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Βρε κοριτσια μπορει καποια να μοιραστει την εμπειρια της οσον αφορα την περιοδο μετα απο ωοληψια. Εμενα μου ηρθε πολυ νωρις 5 μερες μετα την ωοληψια, αρκετα νωριτερα δλδ απ οτι περιμενα και αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση χωρις φυσικα ελπιδες να παιζει κατι αλλο 🤣 απλως αναρωτιεμαι ποσο μπορει να αργησει..

Εμένα μου ερχόταν πάντα 13 μέρες μετά την ωοληψία, αν φυσικά δεν έκανα εμφύτευση στον ίδιο κύκλο. Ακόμα και μια φορά που είχα αργά ωορρηξία και καθυστερήσαμε να πάρουμε τα ωάρια και πάλι τσουπ, στις 13 μέρες μετά ήρθε. Νομίζω είναι θέμα οργανισμού, δεν είναι ανησυχητικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Εμεις δεν ειχαμε κανει δυο. Μονο μια καναμε κι αυτο επειδη εμεις θελαμε να το προσπαθησουμε παρολο που ο γιατρος μας εδινε ελαχιστες πιθανοτητες να πετυχει. Περασαμε απο επιτροπη χωρις προβλημα. 

Καλημερα κορίτσια !! Φυσικά και εχετε δίκιο δεν το συζητώ! Μήπως εμεις επειδή ανήκουμε στη φαση ανεξήγητη υπογονιμότητα ,μας ειπε ετσι ο γιατρός;! Δν ξέρω… εμας το έγραφε και το χαρτί δηλαδή που μου συμπλήρωσε ο γιατρός για την επιτροπή. 
καλη επιτυχία σε όλες μας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η efakii είπε:

Καλημερα κορίτσια !! Φυσικά και εχετε δίκιο δεν το συζητώ! Μήπως εμεις επειδή ανήκουμε στη φαση ανεξήγητη υπογονιμότητα ,μας ειπε ετσι ο γιατρός;! Δν ξέρω… εμας το έγραφε και το χαρτί δηλαδή που μου συμπλήρωσε ο γιατρός για την επιτροπή. 
καλη επιτυχία σε όλες μας !!!

Ναι μαλλον εμεις ειχαμε θεμα οποτε δεν υπηρχε λογος να το παλεψουμε παραπανω με σπερματεγχυσεις. Σημερα εχεις την ωοληψια απ οτι θυμαμαι ε; καλη επιτυχια να εχεις, να πανε ολα τελεια!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Βρε κοριτσια μπορει καποια να μοιραστει την εμπειρια της οσον αφορα την περιοδο μετα απο ωοληψια. Εμενα μου ηρθε πολυ νωρις 5 μερες μετα την ωοληψια, αρκετα νωριτερα δλδ απ οτι περιμενα και αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση χωρις φυσικα ελπιδες να παιζει κατι αλλο 🤣 απλως αναρωτιεμαι ποσο μπορει να αργησει..

Εμένα την πρώτη φορά ήρθε μια εβδομάδα μετά, κ τις επόμενες έως 15 μέρες μετά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια, μάλλον έχει να κάνει με την αιτία υπογονιμότητας γιατί εμείς είχαμε μια φυσιολογική σύλληψη που απλά ήταν εξωμητρια και γι αυτό το λόγο μας είπε να δοκιμάσουμε την σπερματέγχυση. Δεν ξέρω το μυαλό μου έχει γίνει σουπα με τόσες πληροφορίες. 🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η efakii είπε:

Άμα θες να περάσεις απο επιτροπή ,πρέπει να υπαρχει έκθεση για 2 σπερματεγχυσεις σιγουρα. 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η efakii είπε:

Καλημερα κορίτσια !! Φυσικά και εχετε δίκιο δεν το συζητώ! Μήπως εμεις επειδή ανήκουμε στη φαση ανεξήγητη υπογονιμότητα ,μας ειπε ετσι ο γιατρός;! Δν ξέρω… εμας το έγραφε και το χαρτί δηλαδή που μου συμπλήρωσε ο γιατρός για την επιτροπή. 
καλη επιτυχία σε όλες μας !!!

Δεν είναι απαραίτητη αυτή η έκθεση που αναφέρεις. Αν ο παράγοντας υπογονιμότητας είναι αντρικός, προχωράς με τις δύο ουρολογικές εκθέσεις και τη βεβαίωση του γιατρού όπου γίνεται αναφορά στον συγκεκριμένο παράγοντα αντρικής υπογονιμότητας (π.χ. ολιγοσπερμία, τερατοσπερμία κ.λπ.). Έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες περιπτώσεις γυναικείας υπογονιμότητας προϋποτίθεται η σπερματέγχυση. Για παράδειγμα, οι πολυκυστικές ωοθήκες παρόλο που αποτελούν παράγοντα γυναικείας υπογονιμότητας, δεν είμαι σίγουρη αν περνούν έτσι κατευθείαν στην εξωσωματική, ως αποκλειστική αιτία. Στην Επιτροπή δηλαδή θα ζητήσουν και έκθεση προηγούμενων προσπαθειών (σπερματεγχύσεων). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Βρε κοριτσια μπορει καποια να μοιραστει την εμπειρια της οσον αφορα την περιοδο μετα απο ωοληψια. Εμενα μου ηρθε πολυ νωρις 5 μερες μετα την ωοληψια, αρκετα νωριτερα δλδ απ οτι περιμενα και αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση χωρις φυσικα ελπιδες να παιζει κατι αλλο 🤣 απλως αναρωτιεμαι ποσο μπορει να αργησει..

Εξαρτάται από τον οργανισμό. Και μένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι συνήθως έρχεται στις 5-10 μέρες περίπου. Εμένα μου ήρθε στις 7. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...