Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Ποια θα κάνεις; Την orgalutran μήπως; Αυτό το φάρμακο λέγεται ανταγωνιστής, γιατί, αν δεν κάνω λάθος, εμποδίζει τα ώριμα ωάρια (που μεγαλώνουν χάρη στις πρωτες ενέσεις), να "πέσουν" πριν την ώρα τους. Ας πούμε ότι τα κρατάει στη θέση τους ώστε να μεγαλώσουν όσο το δυνατό περισσότερα μέχρι την ημέρα της ωορρηξίας.

Νομίζω όμως ότι είναι λίγο νωρίς να τις ξεκινήσεις αυτές την πέμπτη μέρα. Συνήθως γύρω στην 7η ξεκινάς, μία ένεση κάθε πρωί, ανάλογα με την υπερηχογραφική σου εικόνα και τον έλεγχο ορμονών.

Πιθανότατα θα εννοεί την πεμπτη ημέρα διέγερσης, όχι κύκλου.. Συνήθως τότε προστίθεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια, 

αρχικά να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλες σας διαβάζω αρκετές μέρες τώρα κ αποφάσισα να σας γράψω κ εγώ είμαι 40 χρονών & ξεκίνησα για πρωτη φορα κυκλο διέγερσης στις 16/9 και τώρα είμαι στην 6η μέρα συμπτώματα παρενεργειες κτλ από τις ενέσεις δεν έχω το φάρμακο που μου έδωσαν είναι το gonal μεγάλη απόκριση δεν περιμενω καθώς η amh μου είναι αρκετά χαμηλη από ψυχολογία είμαι καλά αισιόδοξη που κ που όμως το άγχος μου χτυπάει τη πορτα 🤦‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Πιθανότατα θα εννοεί την πεμπτη ημέρα διέγερσης, όχι κύκλου.. Συνήθως τότε προστίθεται. 

Κορίτσια Καλημερα ! Λιγο που διάβασα αυτο θεωρείται το βραχύ πρωτόκολλο. Σωστα;;; 
μαύρες ειναι οι ενέσεις ναι. Με ρωτησε τι κύκλο εχω , συνήθως ειναι απο 25-27 μέρες, και να ξεκινησουμε 5η ημέρα διέγερσης ναι. 
Οι συγκεκριμένες ενέσεις θέλουν ψυγείο; Ξέρετε; Σημερα το πρωι τις πήρα απ το φαρμακείο και μου είπαν πως Οχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια Καλημερα ! Λιγο που διάβασα αυτο θεωρείται το βραχύ πρωτόκολλο. Σωστα;;; 
μαύρες ειναι οι ενέσεις ναι. Με ρωτησε τι κύκλο εχω , συνήθως ειναι απο 25-27 μέρες, και να ξεκινησουμε 5η ημέρα διέγερσης ναι. 
Οι συγκεκριμένες ενέσεις θέλουν ψυγείο; Ξέρετε; Σημερα το πρωι τις πήρα απ το φαρμακείο και μου είπαν πως Οχι. 

Αν οι ενέσεις που πήρες είναι οι Orgalutran δεν θέλουν ψυγείο. Σκιερό μέρος μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια Καλημερα ! Λιγο που διάβασα αυτο θεωρείται το βραχύ πρωτόκολλο. Σωστα;;; 
μαύρες ειναι οι ενέσεις ναι. Με ρωτησε τι κύκλο εχω , συνήθως ειναι απο 25-27 μέρες, και να ξεκινησουμε 5η ημέρα διέγερσης ναι. 
Οι συγκεκριμένες ενέσεις θέλουν ψυγείο; Ξέρετε; Σημερα το πρωι τις πήρα απ το φαρμακείο και μου είπαν πως Οχι. 

Οι ενέσεις που είναι για τη διέγερση των ωοθηκών θέλουν ψυγείο, αυτές τις ξεκινάμε συνήθως δεύτερη ημέρα περιόδου, βαριά τριτη.. Ο ανταγωνιστής τύπου orgalutran ή cetrotide δεν χρειάζονται ψυγείο, θερμοκρασία δωματίου είναι οκ κ να μην τις χτυπά ο ήλιος. Ψυγείο θέλει κ η ovitrelle που θα κάνεις δύο μέρες πριν την ωοληψια. 

Ενέσεις ποια μάρκα σε έδωσε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@το χοντρό μπιζέλι @Γιάννα 36

Σας ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταπόκριση σας!! 
τις orgalutran μου έγραψε και μια ovitrelle την οποία την εχω βαλει ψυγείο ήδη ! Σημερα ή αυριο θα παει στο φαρμακείο του εοπυυ για τα υπόλοιπα που θα συνοδεύομαι απο το ψυγειακι και τις παγοκύστες μου 😛😛😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η efakii είπε:

@το χοντρό μπιζέλι @Γιάννα 36

Σας ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταπόκριση σας!! 
τις orgalutran μου έγραψε και μια ovitrelle την οποία την εχω βαλει ψυγείο ήδη ! Σημερα ή αυριο θα παει στο φαρμακείο του εοπυυ για τα υπόλοιπα που θα συνοδεύομαι απο το ψυγειακι και τις παγοκύστες μου 😛😛😛

Τέλεια! Οπότε με το καλό κάνεις εξετάσεις κι υπέρηχο μόλις έρθει η περίοδος και ξεκινάς. Για καμιά ώρα αν μείνουν εκτός δεν χρειάζεται καν ψυγειακι να ξέρεις, τώρα που δεν έχει πολλή ζέστη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η efakii είπε:

@το χοντρό μπιζέλι @Γιάννα 36

Σας ευχαριστω πολυ για την άμεση ανταπόκριση σας!! 
τις orgalutran μου έγραψε και μια ovitrelle την οποία την εχω βαλει ψυγείο ήδη ! Σημερα ή αυριο θα παει στο φαρμακείο του εοπυυ για τα υπόλοιπα που θα συνοδεύομαι απο το ψυγειακι και τις παγοκύστες μου 😛😛😛

Άντε με το καλό να ξεκινήσεις!! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες μια προς μια για τα όμορφα λόγια και ευχές σας! 
Θα ειμαστε εδω να λεμε τα νέα μας ,να λύνουμε τις απορίες μας!   
ακούω τωρα για τις ενέσεις για την διέγερση … είχατε τιποτα εφιδρώσεις ,πόνους στη κοιλιά ή εναλλαγές στη διάθεση;;

Κ γω δεν είχα κάτι ιδιαίτερο, όσο πλησίαζαν οι μέρες τις ωοληψιας αισθανόμουν φούσκωμα. Να σου πω την αλήθεια για μένα πιο δύσκολο αλλά κ πάλι όχι κάτι τραγικό ήταν το μετά μέχρι να αδιαθετήσω. Εκεί είχα πολύ φούσκωμα κ ενόχληση στην κοιλιά τα οποία πέρασαν με το που μου ήρθε περίοδος. Καλή αρχή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Οι ενέσεις που είναι για τη διέγερση των ωοθηκών θέλουν ψυγείο, αυτές τις ξεκινάμε συνήθως δεύτερη ημέρα περιόδου, βαριά τριτη.. Ο ανταγωνιστής τύπου orgalutran ή cetrotide δεν χρειάζονται ψυγείο, θερμοκρασία δωματίου είναι οκ κ να μην τις χτυπά ο ήλιος. Ψυγείο θέλει κ η ovitrelle που θα κάνεις δύο μέρες πριν την ωοληψια. 

Ενέσεις ποια μάρκα σε έδωσε? 

Ερωτηση... Δεν κάνει να μπουν στο ψυγείο ή δεν πρέπει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες μια προς μια για τα όμορφα λόγια και ευχές σας! 
Θα ειμαστε εδω να λεμε τα νέα μας ,να λύνουμε τις απορίες μας!   
ακούω τωρα για τις ενέσεις για την διέγερση … είχατε τιποτα εφιδρώσεις ,πόνους στη κοιλιά ή εναλλαγές στη διάθεση;;

Εγώ την πέρασα πολύ κουλ την όλη περίοδο της διέγερσης αλλά και μετά. Δεν είχα καμία ενόχληση. Εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό αν θα αντιδράσει. Π.χ. για τις γυναίκες με ΣΠΩ λένε πως συνήθως κινδυνεύουν να πάθουν υπερδιέγερση ωοθηκών. Αλλά όταν σε παρακολουθεί ο γιατρός κάτι τέτοιο αποφεύγεται. Και το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών βοηθά σε αυτό. 

Μην αγχώνεσαι για τίποτα, ακολούθα με προσοχή τις οδηγίες του γιατρού σου και θα δεις πως θα περάσει το διάστημα χωρίς ενοχλήσεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Ερωτηση... Δεν κάνει να μπουν στο ψυγείο ή δεν πρέπει;

Του ανταγωνιστή οι ενέσεις ξέρω πως θέλουν σκιερό μέρος σε θερμοκρασία δωματίου. Δεν γνωρίζω αν παθαίνουν κάτι στο ψυγείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ειπε ο δόκτωρ πως αν όλα πάνε καλα με την ωοληψια και μετα με το σπερμα γινει η «δουλιτσα» θα μπορέσουμε στον ίδιο κύκλο να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορα. Κάποια με την ιδια εμπειρία ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marilias είπε:

Γεια σας κορίτσια, 

αρχικά να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλες σας διαβάζω αρκετές μέρες τώρα κ αποφάσισα να σας γράψω κ εγώ είμαι 40 χρονών & ξεκίνησα για πρωτη φορα κυκλο διέγερσης στις 16/9 και τώρα είμαι στην 6η μέρα συμπτώματα παρενεργειες κτλ από τις ενέσεις δεν έχω το φάρμακο που μου έδωσαν είναι το gonal μεγάλη απόκριση δεν περιμενω καθώς η amh μου είναι αρκετά χαμηλη από ψυχολογία είμαι καλά αισιόδοξη που κ που όμως το άγχος μου χτυπάει τη πορτα 🤦‍♀️

Θετική σκέψη και ηρεμία! Το άγχος δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, δυστυχώς! Προσπάθησε να απορροφηθείς με κάτι άλλο, να ξεχνιέσαι! Περνούν οι μέρες. Εύχομαι όλα να σου πάνε όπως αγαπάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Συνήθως αυτό θέλουμε όλες για να τελειώνουμε. Αν λοιπόν όλα πάνε καλά, δηλαδή φτιάξεις δύο τουλάχιστον έμβρυα (τριών ημερών ή πέντε ημερών, αναλόγως τι θα πει ο γιατρός), βεβαίως μπορείς να κάνεις εμφύτευση άμεσα. Στο εύχομαι!

Ωστόσο, δεν τρέχει κάτι αν καταψύξετε και πάτε για εμφύτευση σε επόμενο κύκλο. Ό,τι αποφασίσετε για καλό θα είναι, να είσαι σίγουρη! Στην πορεία φαίνονται αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.  Κορίτσια πριν την εξωσωματική σας εχει δώσει ο γιατρός βιταμινες και ποιες είναι αυτε΄ς; Μεχρι τώρα έπαιρνα D3 και σελήνιο με οδηγίες ενδοκρινολόγου. Από σήμερα θα παίρνω μονο την D3.

Το 2019 ειχα κάνει την πρώτη προσπαθεια όπου είχα φτασει με΄χρι την ωοληψία και τον Οκτώβριο θα προσπαθήσω άλλη μια φορά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλησπέρα.  Κορίτσια πριν την εξωσωματική σας εχει δώσει ο γιατρός βιταμινες και ποιες είναι αυτε΄ς; Μεχρι τώρα έπαιρνα D3 και σελήνιο με οδηγίες ενδοκρινολόγου. Από σήμερα θα παίρνω μονο την D3.

Το 2019 ειχα κάνει την πρώτη προσπαθεια όπου είχα φτασει με΄χρι την ωοληψία και τον Οκτώβριο θα προσπαθήσω άλλη μια φορά. 

 

Με το καλό να ξεκινήσεις!

Εμένα στη 2η διέγερση μου είχε προτείνει να ξεκινήσω τις impryl μήπως δούμε βελτίωση στην ποιότητα των ωαρίων. Τις πήρα για περίπου 5-6 μήνες, τις έπαιρνα δηλαδή και όσο ήμουν στη φάση της διέγερσης και της εμβρυομεταφοράς, μέχρι και που κάναμε τον 1ο υπέρηχο. Εγώ προσωπικά είδα βελτίωση: φτιάξαμε περισσότερες βλαστοκύστες, άριστης και πολύ καλής ποιότητας στο μεγαλύτερο ποσοστό. Και μία από αυτές μου κάνει παρεούλα τώρα στην κοιλίτσα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η efakii είπε:

Μου ειπε ο δόκτωρ πως αν όλα πάνε καλα με την ωοληψια και μετα με το σπερμα γινει η «δουλιτσα» θα μπορέσουμε στον ίδιο κύκλο να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορα. Κάποια με την ιδια εμπειρία ;;;;

Ενννοειται οτι μπορεις και στον ιδιο κυκλο αλλα αυτο θα το δεις αναλογα πως νιωθεις. Εγω ας πουμε αισθανθηκα οτι πρεπει να αφησω το σωμα μου να ηρεμησει μετα την ωοληψια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα τις σημειώσεις του … κοντό πρωτόκολλο ανταγωνιστών γράφει! 
Ακομα ειμαι μεσα στη χαρτούρα .. δεν εχω προλάβει να παρω ανάσα. Σημερα πήγα φαρμακείο εοπυυ πηρες τις bemfola. Με στέλνει για αίματος και καλλιέργεια κόλπου. Και αναμένω πρώτη ημέρα περιόδου συνδυαστικά με cyclacur. 
εχετε δίκιο όπως με παει η κατάσταση… δεν θελω να παρω βεβιασμένες αποφάσεις. Όπως νιώσω όντως και όπως κυλήσει και η κατάσταση με τα πιθανά έμβρυα. Αλλιως στον επόμενο κύκλο.  Η έξωσωματικη απ οτι εχω καταλάβει παει βήμα βήμα την φορά. 
μεχρι στιγμής βιταμίνες δεν μου εχει δωσει. 
και στη σπερματέγχυση μου έδινε με την έγχυση φυλλικό οξύ. Πριν τιποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Διάβασα τις σημειώσεις του … κοντό πρωτόκολλο ανταγωνιστών γράφει! 
Ακομα ειμαι μεσα στη χαρτούρα .. δεν εχω προλάβει να παρω ανάσα. Σημερα πήγα φαρμακείο εοπυυ πηρες τις bemfola. Με στέλνει για αίματος και καλλιέργεια κόλπου. Και αναμένω πρώτη ημέρα περιόδου συνδυαστικά με cyclacur. 
εχετε δίκιο όπως με παει η κατάσταση… δεν θελω να παρω βεβιασμένες αποφάσεις. Όπως νιώσω όντως και όπως κυλήσει και η κατάσταση με τα πιθανά έμβρυα. Αλλιως στον επόμενο κύκλο.  Η έξωσωματικη απ οτι εχω καταλάβει παει βήμα βήμα την φορά. 
μεχρι στιγμής βιταμίνες δεν μου εχει δωσει. 
και στη σπερματέγχυση μου έδινε με την έγχυση φυλλικό οξύ. Πριν τιποτα. 

Ακριβως αυτο, ενα βημα καθε φορα. Ναι αυτο το πρωτοκολλο διαρκει 13 14 μερες καπου εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Καλησπέρα.  Κορίτσια πριν την εξωσωματική σας εχει δώσει ο γιατρός βιταμινες και ποιες είναι αυτε΄ς; Μεχρι τώρα έπαιρνα D3 και σελήνιο με οδηγίες ενδοκρινολόγου. Από σήμερα θα παίρνω μονο την D3.

Το 2019 ειχα κάνει την πρώτη προσπαθεια όπου είχα φτασει με΄χρι την ωοληψία και τον Οκτώβριο θα προσπαθήσω άλλη μια φορά. 

 

Κι εγω μονο βιταμινη d επαιρνα και felicin. Βιταμινες δεν μου ειπε να παρω. Καποια στιγμη τον ρωτησα εγω και μου ειπε αν θελω να παρω τις ovamax ωστοσο τελικα δεν τις πηρα για να σου πω αν ειναι καλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Θετική σκέψη και ηρεμία! Το άγχος δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, δυστυχώς! Προσπάθησε να απορροφηθείς με κάτι άλλο, να ξεχνιέσαι! Περνούν οι μέρες. Εύχομαι όλα να σου πάνε όπως αγαπάς!

σε ευχαριστώ πολύ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η marilias είπε:

Γεια σας κορίτσια, 

αρχικά να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλες σας διαβάζω αρκετές μέρες τώρα κ αποφάσισα να σας γράψω κ εγώ είμαι 40 χρονών & ξεκίνησα για πρωτη φορα κυκλο διέγερσης στις 16/9 και τώρα είμαι στην 6η μέρα συμπτώματα παρενεργειες κτλ από τις ενέσεις δεν έχω το φάρμακο που μου έδωσαν είναι το gonal μεγάλη απόκριση δεν περιμενω καθώς η amh μου είναι αρκετά χαμηλη από ψυχολογία είμαι καλά αισιόδοξη που κ που όμως το άγχος μου χτυπάει τη πορτα 🤦‍♀️

Καλή αρχή και καλή δύναμη στο ταξίδι αυτό! Το άγχος μας είναι φυσιολογικό να υπάρχει, πώς να μην έχεις αγωνία για κάτι τόσο σημαντικό; Υπομονή και αισιοδοξία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η efakii είπε:

Μου ειπε ο δόκτωρ πως αν όλα πάνε καλα με την ωοληψια και μετα με το σπερμα γινει η «δουλιτσα» θα μπορέσουμε στον ίδιο κύκλο να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορα. Κάποια με την ιδια εμπειρία ;;;;

@efakii θα σου πει και ο γιατρός σου αν είναι οκ να κάνεις την εμβρυομεταφορά στον ίδιο κύκλιο. Εμείς εννοείται βιαζόμαστε, αλλά μπορεί να μην είναι σε ιδανικές συνθήκες το ενδημήτριο κλπ. τον ίδιο μήνα που έγινε η διέγερση και η ωοληψία. Να πάνε όλα τέλεια και σε πρώτη φάση τουλάχιστον να έχεις πολλά εμβρυάκια να σε περιμένουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...