Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπνοσακος βρέφους


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν κάποια κοπέλα μπορεί να μου προτείνει υπνοσακο για νεογέννητο. 

Βλέπω κυκλοφορούν διάφοροι, αλλά δε ξέρω τι είναι καλύτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν κάποια κοπέλα μπορεί να μου προτείνει υπνοσακο για νεογέννητο. 

Βλέπω κυκλοφορούν διάφοροι, αλλά δε ξέρω τι είναι καλύτερο.

Καλησπέρα! Κυκλοφορούν διάφορες μάρκες από υπνοσακους. Εμένα προσωπικά με βολεψαν πάρα πολύ της tommee tippee. Πέρα απ' την εταιρεία είναι σημαντικό να ξέρεις ότι οι υπνοσακοι χωρίζονται σε tog ανάλογα με την θερμοκρασία που υπάρχει στο σπίτι σου. Υπάρχει ειδικό πινακακι που αντιστοιχεί τα tog με την θερμοκρασία σπιτιού και τι πρέπει να φοράει το μωρό μέσα απ' τον υπνοσακο για να μην υπερθερμανθεί. Είναι πολύ σημαντικό να τσεκαρεις τις οδηγίες, οι υπνοσακοι ακόμα και αν δεν τους φαίνεται είναι πολύ ζεστοί.

Πάντως βολεύουν πολύ ώστε να αποφεύγετε ο κίνδυνος να μην μπορούν να αναπνεύσουν μέσα σε κουβέρτες η να μενουν τα μωρά ξεσκεπαστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα! Κυκλοφορούν διάφορες μάρκες από υπνοσακους. Εμένα προσωπικά με βολεψαν πάρα πολύ της tommee tippee. Πέρα απ' την εταιρεία είναι σημαντικό να ξέρεις ότι οι υπνοσακοι χωρίζονται σε tog ανάλογα με την θερμοκρασία που υπάρχει στο σπίτι σου. Υπάρχει ειδικό πινακακι που αντιστοιχεί τα tog με την θερμοκρασία σπιτιού και τι πρέπει να φοράει το μωρό μέσα απ' τον υπνοσακο για να μην υπερθερμανθεί. Είναι πολύ σημαντικό να τσεκαρεις τις οδηγίες, οι υπνοσακοι ακόμα και αν δεν τους φαίνεται είναι πολύ ζεστοί.

Πάντως βολεύουν πολύ ώστε να αποφεύγετε ο κίνδυνος να μην μπορούν να αναπνεύσουν μέσα σε κουβέρτες η να μενουν τα μωρά ξεσκεπαστα

Επειδή αυτό φοβάμαι πιο πολύ από όλα, να μη μπλεχτεί με τα σκεπάσματα και δε μπορεί να αναπνεύσει για αυτό σκέφτομαι να πάρω υπνοσακο. Ακομα δεν έχω γεννήσει ,πρώτη φορά μαμά οπότε ένα άγχος παραπάνω το έχω. Είδα ότι υπάρχουν και υπνοσακοι που βάζεις τα χέρια μέσα και άλλοι που δε τα βάζεις. Από αυτούς ποιους προτείνεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλησπέρα,

Θα ήθελα αν κάποια κοπέλα μπορεί να μου προτείνει υπνοσακο για νεογέννητο. 

Βλέπω κυκλοφορούν διάφοροι, αλλά δε ξέρω τι είναι καλύτερο.

παρε υπνοσακο και θα σωθεις.. μου φερανε δωρο της gro bag και μας βολεψε αρκετα. σκεψου χωρις υπνοσακο δεν κοιμάται  ενω με τον υπνοσακο μεσα σε 5 λεπτα τον περνει ο υπνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ μας βόλεψε και μας ο υπνοσακος. Γέννησα Σεπτέμβρη και πήρα κατευθείαν χειμερινό. Εννοείται δεν τον χρησιμοποίησα από τόσο νωρίς γιατί είχε πολύ ζέστη

Πήρα εναν από τα orchestra αλλά ο καθένας γράφει πάνω τα tog (πόσο ζεστός είναι ας πούμε) και ανάλογα με τα tog και τη θερμοκρασία του χώρου σου λέει πως να ντύσεις και το μωρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Επειδή αυτό φοβάμαι πιο πολύ από όλα, να μη μπλεχτεί με τα σκεπάσματα και δε μπορεί να αναπνεύσει για αυτό σκέφτομαι να πάρω υπνοσακο. Ακομα δεν έχω γεννήσει ,πρώτη φορά μαμά οπότε ένα άγχος παραπάνω το έχω. Είδα ότι υπάρχουν και υπνοσακοι που βάζεις τα χέρια μέσα και άλλοι που δε τα βάζεις. Από αυτούς ποιους προτείνεις ; 

Κοίτα είναι ανάλογα τι αρέσει και στο κάθε μωρό θα το δεις. Για παράδειγμα εμένα δεν τους άρεσε να έχει τα χέρια μέσα οπότε του πήρα με τα χεράκια έξω. Φοβουμουν στην αρχή μην κρυώνει αλλά τελικά καμία σχέση δεν κρυώνουν απ' τα χέρια. Το βασικά είναι να είναι καλυμμένα στο στήθος και να είναι μέσα τα ποδαράκια. Πάρε έναν στην αρχή για δοκιμή να δεις πως θα ειναι και τι θα βολεύει το μωράκι σου και μετά επενδύεις και περισσότερο. Εγώ πχ είχα 2 χειμερινούς 2,5 tog για θερμοκρασίες μέχρι 20 βαθμούς και μετά πήρα και έναν ανοιξιάτικο 1,5 tog γιατι και που μεγάλωσε δεν κρατάει ποτέ σκέπασμα πάνω του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Καλημέρα!! Εμένα το μωράκι μου είναι 3 μηνών, κουνιέται συνέχεια και μόλις νιώσει σκέπασμα πάνω της ξυπνάει και το πετάει. Σ αυτήν την περίπτωση θα ήταν καλύτερο να πάρω υπνοσακο με ποδαράκια ή χωρίς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι κατά τα τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου. Η μαία μας πρότεινε να αγοράσουμε υπνοσακο για λόγους ασφαλείας. Δυσκολεύομαι όμως να καταλήξω στο σωστό tog. Μένουμε στο κέντρο της Αθήνας και σε σπίτι με θέρμανση, οπότε νομίζω ότι έχει πολλή ζέστη για 2,5 tog... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 20/1/2024 at 8:24 ΠΜ, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλημέρα!

Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι κατά τα τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου. Η μαία μας πρότεινε να αγοράσουμε υπνοσακο για λόγους ασφαλείας. Δυσκολεύομαι όμως να καταλήξω στο σωστό tog. Μένουμε στο κέντρο της Αθήνας και σε σπίτι με θέρμανση, οπότε νομίζω ότι έχει πολλή ζέστη για 2,5 tog... 

Μπορεί να γεννησες και να μην σε πρόλαβα 😜 😜 Ναι πιστεύω είναι καλύτερα με λιγότερα tog απλά αν χρειαστεί θα το ντύνεις με περισσότερα ρούχα από μέσα. Θα ζεστάνει περισσότερο και ο καιρός σιγά σιγά, να έχεις έναν μέχρι το καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν βοήθησα 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...