Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2024


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

@Βούλα1991αχ σε αγάπησα τώρα... με έχει τρομοκρατησει ο γιατρός με τα κιλά.. από την αρχή μέχρι τώρα έχασα 3 κιλά τώρα εχω βάλει τα 2 και με μάλωσε ότι δεν έπρεπε να τα βάλω ακόμα... και μου ειπε αν μπορεσω να χασω κιολας μεχρι την επομενη φορα..επίσης μου είπε περπάτημα κάθε μέρα το οποίο εγώ κάνω 3 φορές την εβδομάδα 😬 μετά τον 7ο μπαίνουν χωρίς να τρώμε οποτε προσπαθει να με εχει σε προγραμμα.. σκέψου μου έχει πει το απόγευμα να τρωω φρούτο,  σαλάτα και γάλα.. δε γίνεται αυτό θα πεθάνω από την πείνα... εδώ όταν έκανα διατροφή δε τα έκανα αυτά... 

Καλημέρα!! Ε ναι, έχεις δίκιο! Και το λέω δοκιμασμένα. Καμιά φορά που μπορεί να μην έχω πολλά να φάω και φάω κάτι αντίστοιχο, την επόμενη μέρα πεινάω πολύ! Δεν τη βγάζει το μωρό έτσι! Χρειάζονται κι αυτά, αλλά και άλλα φαγητά. 

Κι αυτό που λένε ότι είναι αναχρονιστική η άποψη ότι τρως για δύο για το μωρό.. Οκ, μπορεί να μην τρως ακριβώς για 2,αλλά σίγουρα πρέπει να τρως καλά!! Δεν μεγαλώνει αλλιώς το μωράκι στην κοιλιά μόνο με λαχανικά! Και το λέει κάποια που τρώει πάντα πολλά λαχανικά. Αλλά δεν φτάνουν.

@Βούλα1991 Κι εμένα θα μου δώσουν σχεδόν όλα τα υπόλοιπα εκτός από καροτσάκι. Γι'αυτό το ψάχνω. Επίσης ούτε ο άντρας μου ούτε οι δικοί μου δεν θέλουν να φορέσει ο μικρός ρουχαλάκια από άλλο μωρό το πρώτο 3μηνο. Μετά μου λένε βαλ'του ότι θέλεις. Αλλά οκ, με τα ρουχαλάκια το βρίσκεις. Το καρότσι με δυσκολεύει ακόμα. 

Εγώ πάλι βρε κορίτσια σταμάτησα τελείως να γυμνάζομαι ενώ πριν γυμναζόμουν, κυρίως από φόβο μην πάθει τίποτα το μικρό αν παρασυρθώ και γυμναστώ πιο έντονα απ'ότι αντέχει. Ελπίζω και πιστεύω ότι έχουμε χρόνο μετά τη γέννα να φτιάξουμε το σώμα μας. Επίσης ακόμα και στο περπάτημα οι αντοχές μου έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Από τον 7ο είναι πιο σημαντικό να περπατάμε, ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2023 at 10:28 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Αλήθεια;; Εγώ πάλι το αντίθετο και μου λένε κι άλλοι ότι τα κοριτσάκια σε μωράκι τα βλέπουν με τα κιάλια. Αφού αγορίστικα πράγματα βρήκαμε πολύ εύκολα από φίλους, ξαδέρφια κλπ.

Μόνο αν μπορείτε, πείτε μου για το θέμα του καροτσιού. Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν έχω καταλήξει τι να πάρουμε 

Κοίτα και σε εμάς στο σόι είναι όλα αγόρια εγωημουν σίγουρη ότι είχα αγορι πάντως και τελικά βγήκε κοριτσι🫣🫣

Προτείνω ένα απλό και όχι πολυμορφικο πχ με αυγουλακι και καλαθουνα!Επενδύσε λεφτά σε ένα καλό καθισμα αυτοκινητου που έχει να κάνει με την ασφάλεια του παιδιού και σε ένα απλό καροτσι να βγάλει τα λεφτά του!!Αν θέλεις βοήθεια με το κάθισμα ευχάριστος να σε βοηθησω🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κουλ!

Εγώ και στην 1η και τώρα είχα κιλακια,τίποτα δεν έπαθα μην πανικοβαλεστε φάτε ότι σας ευχαριστεί απλά με ένα μέτρο,όσο αναφορά το περπάτημα κακό δεν κάνει αλλά και αυτό με μέτρο!!Κυρίως από τον 8ο και μετά θέλει φουλ για να πάρει θέση το μωρο και βοηθάει και εμάς ουσιαστικά!!

 

Τελικά ρε κορίτσια που μένετε?που θα γεννησετε?Μήπως να φτιάξουμε μια ομάδα μέσα βιμπερ η μεσσαντζερ?Δεν μου έρχονται τα μνματα ολονων και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Natasha24 Ναι, πολύ θα ήθελα λίγη βοήθεια, γιατί έχω πελαγώσει με τις πολλές επιλογές! Σ'ευχαριστώ πολύ!!! 😊 Για παράδειγμα, ακόμα και στα απλά, η μητέρα μου λέει δεν θα πάρουμε τίποτα για 0 μηνών, δηλαδή νεογέννητα. Παίρνεις εσωρουχάκια και φορμάκια για 3 μηνών και τα φοράνε και λίγο μετά. Ισχύει αυτό; Γιατί από άλλους ακούω ότι χρειάζονται. 

Πολύ καλή ιδέα αυτό με το viber! Να μπορούμε να πούμε δυο κουβέντες πιο άνετα. Θα μπορούσαμε όσα κορίτσια θέλετε να ανταλλάξουμε πληροφορίες σε μήνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/10/2023 at 1:57 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

@Natasha24 Ναι, πολύ θα ήθελα λίγη βοήθεια, γιατί έχω πελαγώσει με τις πολλές επιλογές! Σ'ευχαριστώ πολύ!!! 😊 Για παράδειγμα, ακόμα και στα απλά, η μητέρα μου λέει δεν θα πάρουμε τίποτα για 0 μηνών, δηλαδή νεογέννητα. Παίρνεις εσωρουχάκια και φορμάκια για 3 μηνών και τα φοράνε και λίγο μετά. Ισχύει αυτό; Γιατί από άλλους ακούω ότι χρειάζονται. 

Πολύ καλή ιδέα αυτό με το viber! Να μπορούμε να πούμε δυο κουβέντες πιο άνετα. Θα μπορούσαμε όσα κορίτσια θέλετε να ανταλλάξουμε πληροφορίες σε μήνυμα. 

Καλημέρα!!Λοιπόν εγώ πήρα όλα 0-3 62 πόντους γιατί τα νεογεννητου είναι πολύ μικρααα οπότε θα συμφωνήσω με την μαμά σου!!Για τ καθίσματα αν θέλεις στείλε μ να μ δείξεις τι έχεις βρει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου καλημέρα!!!

τι κάνετε? πως είστε?? τι κάνουμε με τα κιλά? 

Έχω πάθει σοκ.. τα κάλυψα αυτά που έπρεπε να πάρω μέχρι τέλους εγκυμοσύνης και είμαι just 24 εβδομάδων... Τι κάνουμε τώρα? καμία ιδέα?? 

Έχετε πάρει και εσείς ή μόνο εγώ ξέφυγα τόσο πολύ..? και να σημειωθεί ότι είμαι από τα άτομα που και να μυρίσουν φαγητό παίζει να πάρουν κιλά .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2023 at 7:38 ΜΜ, ο/η stellampoumpou είπε:

Καλως μας ηρθες κ με το καλο το μωρακι σου..να σ ρωτησω γιατι κανεις αντιπηκτικες;;εγω εχω ενα αιματωμα απο την αρχη της εγκυμοσύνης γι'αυτό σε ρωταω

Αχ κορίτσι μου τωρα μπηκα στη συζητηση, πως εισαι? Ειχα και γω περιπετειες.. αλλα τωρα καπως ηρεμησαμε .ελπιζω δηλαδη! 

Κανω αντιπηκτικες γιατι εχω αυτοανοσο θρομβοφιλίας... μεχρι τελευταια στιγμη θα κανω δυστυχώς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου χαιρομαι π σας βρισκω ολες καλα! Εμεις ειχαμε περιπέτειες και τψρα λιγο καπως ησυχασαμε.. φοβάμαι και που το λεω.. 

 

Εμεις στη β επιπεδου ειδαμε πως ειν 2 βδομάδες μπροστα πιο ανεπτυγμενος ο μπομπιρακος.. και το αμνιακο υγρο ειναι στα υψηλα ορια. Μεσα στα ορια αλλα θελει η γιατρος να το παρακολουθούμε καλου κακου. Κ γω κανω τις προσευχες μου να πανε ολα καλα... και να μην φτάσουμε στο σημειο αμνιοπαρακεντησης... γιατι δε θελω να κανω.. αυτα τα δικα μου νεα!

 

εγω γενικα δε σκεφτομαι τη γεννα... οτι γινει! Αρκει να πανε ολα καλα και να γεμισει χαμογελα το σπιτικο μας!!!

Ελπιζω να περασει καλα και γρήγορα ο καιρος και να κρατήσουμε τα νινακια μας στην αγκαλιτσα μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα. Μια χαρά πάνε οι εγκυμοσύνες από ότι διαβάζω και χαίρομαι πάρα πολύ! Σχετικά με τα κιλά έχω πάρει μέχρι τώρα 10....ναι ναι μου την είπε η γιατρός όχι ότι θα υπάρχει θέμα απλά θα είναι πιο δύσκολο για εμάς και το έχω νιώσει γιατί δεν μπορώ ούτε τις κάλτσες μου να βάλω.

Είχα κι εγώ τις περιπέτειες μου πάλι.... έπαθα αποκόλληση και είχα συσπάσεις οπότε ξάπλα όλη την ημέρα. Αφού ξεπερνάω αυτό κολλάμε covid οικογενειακός , εκτός από τις δυο πρώτες μέρες που είχα τρομερό πονοκέφαλο( σε σημείο να κλαίω από τον πόνο μέχρι να πάρω το οκ για depon)μετά ήταν σαν να μην έχω τίποτα.... και η μικρή μου δεν είχε κανένα σύμπτωμα ευτυχώς το περάσαμε έτσι 5 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δήμητρα Ιωάννα Ωχ, τι πέρασες;!!! Τι είπε ο γιατρός ξεπερνιέται η αποκόλληση; Με ξεκούραση όλα θα πάνε καλά; Και συνέβη έτσι στα καλά καθούμενα; Συγγνώμη, αλλά δεν ξέρω πολλά, γι'αυτό ρωτάω.

Είσαι δυνατή πάντως που τα ξεπερνάς όλα!! Μπράβο σου!! Από εδώ και πέρα εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ηρεμήσεις κι εσύ, να χαλαρώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 10:44 ΠΜ, ο/η Ioanna E. είπε:

Καλημερα κορίτσια.. χθες είχαμε επίσκεψη στον γιατρό όλα καλά το μπουμπούκι είναι 370 γραμμαρια 20η βδομάδα... όλα καλά δόξα τον Θεό.. μου έδωσε και εξετάσεις να κάνω σε 20 μέρες. θα κάνω και καμπύλη ζαχάρου δηλαδή την 23η βδομάδα.. δεν είναι νωρίς για την καμπύλη? εσείς πως τα πηγαίνετε?

Καλησπέρα! Καμπυλη σακχαρου γίνεται απ όσο ξέρω μεταξύ 24 και 28ης εβδομάδας.  Εγώ και στην 1η εγκυμοσύνη  και στη 2η την έκανα στις 24 εβδομάδες. Να πάνε όλα καλά.

Τώρα είμαι 27 εβδομάδων. Β επιπέδου  γραμ ήμασταν 504

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2023 at 8:33 ΜΜ, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα έιχα να μπω καιρό και τα διάβασα τώρα όλα τα μνματα σας!Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός...Εγώ έχω στις 24/10 την β'επιπεδου,νιώθω κανονικά την μικρή είναι με τα ποδια κάτω και κατουριεμαι συνέχεια!!

Το ίδιο νιώθω και εγώ, πριν 1 εβδομάδα  που έκανα υπέρηχο  ήταν ακόμα με τα πόδια κάτω. Ισχιακη προβολή  όπως μου είπε. Ενώ η πρώτη μου κόρη είχε κεφαλικη προβολή από πολύ νωρίς ας ελπίσω  να γυρίσει  έστω και στο τέλος. Προς το παρόν ακόμη κάτω τη νιώθω  και μάλιστα  αρκετά έντονα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2023 at 11:16 ΜΜ, ο/η vasiliki 16 είπε:

Doppler ποτέ έχετε κορίτσια; 

Έμενα αν θυμάμαι καλα μου ειπε πως θα τη κανουμε προς την 30η βδομαδα.  Εχω ακομη, ειμαι στην 25η! Αχ κορίτσια..η Παναγια μαζι με εμας και ολα τα νινακια του κοσμου.. να μας προσεχει και να μας βοηθα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 29/10/2023 at 8:14 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

@Δήμητρα Ιωάννα Ωχ, τι πέρασες;!!! Τι είπε ο γιατρός ξεπερνιέται η αποκόλληση; Με ξεκούραση όλα θα πάνε καλά; Και συνέβη έτσι στα καλά καθούμενα; Συγγνώμη, αλλά δεν ξέρω πολλά, γι'αυτό ρωτάω.

Είσαι δυνατή πάντως που τα ξεπερνάς όλα!! Μπράβο σου!! Από εδώ και πέρα εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ηρεμήσεις κι εσύ, να χαλαρώσεις!

Είχα πάει βόλτα με την μικρή και περπατήσαμε πολύ, είχε αρχίσει να με πονάει η μέση μου εκείνο το βράδυ και την επόμενη μέρα το πρωί είδα αίμα. Έμεινα ξάπλα 1εβδομαδα και όλα καλά. Απλά πλέον όταν νιώσω πόνο στη μέση τ παρατάω όλα και ξαπλώνω

Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε? Ότι βρεθεί στον δρόμο μας πρέπει να το ξεπεράσουμε.

Άντε κορίτσια υπομονή λίγο ακόμη μας έμεινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα!!! 

εγώ doppler έκανα νωρίτερα γιατί έκανα διαβήτη κύησης και τώρα είμαι σε σούπερ αυστηρή διατροφή...  

πως είστε εσείς? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια και καλή χρονιά! Είμαι εγκυουλα κι εγώ περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και τώρα είμαι στην 34+1 εβδομάδα έχω τελική 15 Φλεβάρη, αλλά το πήγαμε 8 Φλεβάρη λόγω καισαρικής. Το πρώτο μου παιδάκι είναι κοριτσάκι ❤️και τώρα περιμένω αγοράκι. 💙 Είχα πιο δύσκολη εγκυμοσύνη αυτη την φορά και το μεγάλος μου άγχος είναι η καισαρική, παρόλο που την πρώτη φορά είχε πολύ καλή εμπειρία. Εύχομαι με το καλό να έρθουν τα παιδάκια σας γερά και τυχερά να είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά! Άντε κοντευουμε.....

Εμένα τελική ημερομηνία είναι 14 Φεβρουαρίου και  θέλω όσο μπορούμε θα το αφήσουμε αν και είμαι για καισαρική αλλά τελικά με τις τελευταίες εξετάσεις μου δεν ξέρω πως θα γίνει.... βρέθηκα θετική στο ουρεοπλασμα, ενώ στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχα .Αμάν αυτό το μικρόβιο....από έφηβη το κουβαλάω και όλο μου δημιουργεί θέματα γιατί και στην κόρη μου αυτό ήταν η αιτία που έσπασαν τα νερά στις 37 εβδομάδες. Άντε  κορίτσια υπομονή,το ξέρω έχουν δυσκολέψει τα πράγματα , αϋπνίες, πρήξιμο παντού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια τι κάνετε? Εγώ γέννησα χθες 9/2. Μια χαρά είμαστε! Άντε κορίτσια με το καλό τα μωράκια και να μας ζήσουν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2024 at 4:19 ΜΜ, ο/η Δήμητρα Ιωάννα είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Εγώ γέννησα χθες 9/2. Μια χαρά είμαστε! Άντε κορίτσια με το καλό τα μωράκια και να μας ζήσουν!!!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου να είναι γερό και καλότυχο.. πήγαν όλα καλά? Πως είναι οι πρώτες μέρες? Εμείς πάμε με καισαρική γιατί ο μπέμπης μας είναι πολύ μεγάλος και δεν έχει πάρει θέση ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 14/2/2024 at 10:08 ΜΜ, ο/η Ioanna E. είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου να είναι γερό και καλότυχο.. πήγαν όλα καλά? Πως είναι οι πρώτες μέρες? Εμείς πάμε με καισαρική γιατί ο μπέμπης μας είναι πολύ μεγάλος και δεν έχει πάρει θέση ακόμα...

Ευχαριστώ πολύ!!! Κι εγώ με καισαρική γέννησα γιατί είχα κάνει και την κόρη πριν 4 χρόνια.

Είναι πολύ ήσυχος και γλυκούλης και φαντασου δεν είχα τρελαθεί στην ιδέα ενός αγοριού. Βέβαια και η μικρή έχει πάθει τρέλα μαζί του.... θέλει να με βοηθάει σε όλα, μου φέρνει τις πάνες, έρχεται να τον κάνουμε μπάνιο,με φωνάζει όταν κλαίει, πραγματικά έχω λιώσει και με τα δυο!!!!

Με το καλό όλα να πάνε καλά και μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα η καισαρική.... όλα τα ξεχνάς μόλις το πιάσεις στην αγκαλιά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...