Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Γεννάω με το καλό τέλη Ιουλίου και είμαι ανάμεσα σε Ιασώ και Ρέα.  Σαν πολιτικές μου φαίνονται πάνω κάτω ίδια. Θα ήθελα όσες έχουν γεννήσει σε αυτά να μου πείτε λίγο πως ήταν τα δωμάτια, δίκλινα -τρικλινα και ήσασταν ευχαριστημένες από τις παροχές. 

Επίσης αν σας χρέωσαν στο τέλος τίποτα έξτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Γεννάω με το καλό τέλη Ιουλίου και είμαι ανάμεσα σε Ιασώ και Ρέα.  Σαν πολιτικές μου φαίνονται πάνω κάτω ίδια. Θα ήθελα όσες έχουν γεννήσει σε αυτά να μου πείτε λίγο πως ήταν τα δωμάτια, δίκλινα -τρικλινα και ήσασταν ευχαριστημένες από τις παροχές. 

Επίσης αν σας χρέωσαν στο τέλος τίποτα έξτρα.

Καλημέρα κορίτσι μου 

εγω γέννησα Ιασώ σε τρίκλινο δωμάτιο είχα άλλες δυο κοπέλες μέσα μαζί μου 

εγω ευχαριστημένη έμεινα να σου πω την αλήθεια 

Λοιπόν ήμουν στον 4 όροφο τα κορίτσια εκεί ήταν πολυ καλές και ευγενικές εγω πρώτη μέρα είχα δικιά μου μαία μου έδειξε καποια πράγματα για τον θηλασμό και είχα δει και καποια βίντεο δεν δυσκολεύτηκα παρά πολύ γιατί έπιασε εύκολα το μωρο μου στήθος 

Τώρα όταν χρειαστείς κάτι παίρνεις τηλ τις μαιες και έρχονται δεν αργούν να έρθουν επισης έρχονται και από μόνες τους την μέρα πχ εμένα καποια φάση έκλεγε το μωρο και δεν μπορούσα να το σταματήσω ήρθαν από μόνες τους στο δωμάτιο χωρίς να τις καλέσω για να με βοηθήσουν.. σου αλλάζουν πανες στο παιδί στο πλένουν και στο φέρνουν καθαρο.. εγω με καισαρική δεν μπορούσα να σηκωθω εύκολα από το κρεβατι καποια στιγμή μου έφυγε η πεταλούδα από το χερι έφυγε πολύ αίμα εγω δεν πήρα χαμπάρι 😅 ήρθαν εκεί με καθάρισαν όλα εμένα σεντόνια επισης μου άλλαζαν και βρακάκι γιατί είχα πολύ αίμα με την γεννά οποτε δεν μπορούσα να αλλαξω μόνη μου… και ωραιο φαγητό… μέσα στο δωμάτιο έχει και ένα μικρό ψυγείο 

το μπάνιο καθαρο σχετικά όσο γινόταν με 6 άτομα μέσα που το χρησιμοποιούσαν ερχόταν το καθάριζαν όμως τα κορίτσια κάθε πρωί 

εγω είχα και τον αντρα μου μαζί συνέχεια τα αλλα κορίτσια στο δωμάτιο οχι αλλα αυτές ήταν και από Αθήνα 

Έκανα και rooming in εγω είχα το μωρο μαζί μου στο δωμάτιο συνέχεια 

Έχει δωρεάν Πάρκιν αλλα Αν πας 11:00 -12:00 η ώρα παίζει να μην βρεις εγω που πήγα 23:00 βρήκα αμέσως 

Τα αρνητικά ήταν ότι τα δωμάτιο είναι λίγο μικρά το τρίκλινο που ήμουν εγω 

πολλες πλασιέ την δεύτερη μέρα για ενημέρωση και κοιτάνε να σου πουλήσουν από κρεμες ζυγαριές θήλαστρα.. εμένα προσωπικά με ενοχλούσαν παρά πολύ να προσπαθω να ταΐσω και να έχω την άλλη πάνω από το κεφάλι μου να μου πουλάει κρεμες για ραγάδες αλλά αυτο πιστεύω θα γίνεται και στο ΡΕΑ.. ακριβό το κυλικείο 

ααα και το δωμάτιο έκανε 1800 ευρώ κάτι έξτρα δεν πληρωσα.. τα έξτρα ήταν τα 300 ευρώ που δίνεις για τις εξετάσεις του μωρο.. εγω δεν τις εκανα όποτε δεν πληρωσα τίποτα άλλο πέρα από το δωμάτιο 

Δεν θυμάμαι κάτι άλλο τώρα αλλα αν θες να με ρωτήσεις κάτι πες μου 

Με το καλό 🍼💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Γεννάω με το καλό τέλη Ιουλίου και είμαι ανάμεσα σε Ιασώ και Ρέα.  Σαν πολιτικές μου φαίνονται πάνω κάτω ίδια. Θα ήθελα όσες έχουν γεννήσει σε αυτά να μου πείτε λίγο πως ήταν τα δωμάτια, δίκλινα -τρικλινα και ήσασταν ευχαριστημένες από τις παροχές. 

Επίσης αν σας χρέωσαν στο τέλος τίποτα έξτρα.

καλησπερα και με το καλο το μωρακι.. γεννησα περισυ τον ιουλιο στο ιασω και ηταν πολυ ωραια εμπειρια. μπηκα εσπευσμενα με καισαρικη επειδη το παιδι δεν εδινε κινησεις. απο την υποδοχη, στα χειρουργεία, μεχρι και που πηγα στο δωμάτιο ηταν ολοι εξαιρετικη. η μαιες πολυ βοηθητικές, η αναισθησιολογος εξαιρετικη, ολο το προσωπικο ευγενικο και ο γιατρος μου φυσικα που μου σταθηκε σε ολοι την διαδικασία αλλα και μετα που βγήκα απο το μαιευτηριο. στο 4ο οροφο ειμουν οτι και να ήθελα η μαιες με βοηθουσαν. το φαγητο πολυ καλο, μου εδωσαν πολλα δωρακια για το μωρο, μου παρειχαν σερβιετες λοχειας, βρακακια μιας χρησης, πετσετες για να κανω μπανιο, αλλαζαν κάθε μέρα τα σεντονια, μέχρι να σηκωθω να περπατησω με πλενανε τοπικα, για το μωρο δεν μου ζητησαν τιποτα για την αλλαγη της πανας του ουτε για το μπανακι του. το μωρο την πρωτη μερα μπηκε στην μενν λογω του ζαχαρου μου απλα για παρακολουθηση και την επόμενη μερα μου τον φερανε πάνω. δεν μου χρεωσαν κατι εξτρα. σιγουρα και το επομενο παιδι εκει θα το κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα πολύ καλή εμπειρία στο Ιασω. Γέννησα φθινόπωρο του '21. 

Ήμουν σε δίκλινο στον 6ο όροφο μαζί με μια άλλη κοπέλα κι έμεινα 4 ημέρες λόγω καισαρικής. Ο όροφός μας ήταν πολύ ήσυχος, επειδή τότε απαγορεύονταν οι επισκέψεις λόγω κόβιντ, κάτι που κ εγώ και ο άντρας μου ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ! Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη...

Όλοι ήταν πολύ εξυπηρετικοί και ευγενικοί. Και σε προσέχουν. Από την υποδοχή, τις νοσηλεύτριες και τον αναισθησιολόγο, που με ηρεμούσαν με αστεία, την ανάνηψη και φυσικά την διαμονή, μόνο τα καλύτερα έχω να θυμάμαι. Κυρίως δεν θυμάμαι ποτέ να πόνεσα, γιατί ο καταπληκτικός γιατρός μου με είχε ενισχύσει με έξτρα παυσίπονα και τα κορίτσια έφερναν την αγωγή στην ώρα της. Δεν ζήτησα τίποτα. Σηκώθηκα εύκολα την δεύτερη μέρα, έκοβα βόλτες, με βοήθησαν πολύ. Είχα βέβαια και την φοβερή δικιά μου μαία, πανταχού παρούσα.

Όσον αφορά το παιδί, σου φέρνουν να υπογράψεις αν δέχεσαι να πάρει φόρμουλα και ακολουθούν ό,τι ακριβώς τους πεις. Εγώ έκανα μεικτή, την είχα όλη μέρα δίπλα μου και την έπαιρναν το βράδυ ό,τι ώρα ήθελα και την ξαναέφερναν το πρωί κατά τις 9, αφότου είχαν περάσει οι παιδίατροι. Και κάθε μέρα μας ενημέρωναν για το βάρος και αν προέκυπτε κάτι άλλο. Το μόνο που λίγο στράβωσα είναι ότι προσπαθούν να σου συστήσουν παιδίατρο που μένει στην περιοχή σου, αν είσαι από Αθήνα. Αυτός θα δώσει το τελικό οκ για να πάρεις το παιδί να βγεις και ταυτόχρονα θα προτείνει και μάρκα φόρμουλα, θα σου δώσει και την κάρτα του για τα εκτός. Κακό δεν είναι, απλά το αναφέρω...

Στις παροχές είναι όπως τα λένε τα κορίτσια πιο πάνω. Πολλά απ τα πράγματα που είχα φέρει (σερβιέτες, κουβερτάκια, εσώρουχα μιας χρήσης...) δεν μου χρειάστηκαν καν. Υπάρχουν τα πάντα. Επίσης διάφορα δωράκια, καθαριότητα, πολύ καλό και πολύ φαγητό... Θυμάμαι ότι κάποιες φορές έβαζα το γλυκό στο ψυγείο μήπως το φάω αργότερα και, μέχρι τότε μας είχαν φέρει το επόμενο σνακ ή γεύμα! χα! Το δωμάτιό μου ήταν φωτεινό, όχι πολύ μεγάλο, αλλά για δυο μανούλες και δύο συνοδούς υπεραρκετό. 

Πληρώσαμε περίπου 2500 ευρώ και τίποτα έξτρα, γιατί δεν κάναμε επιπλέον εξετάσεις στο μωρό. Σου φέρνουν ένα έντυπο με εξετάσεις που προτείνουν και, σε συνεννόηση με τον γυναικολόγό σου αποφασίζεις τι θα κάνεις.

Οι πλανόδιοι περνάνε, ναι. Εμένα δεν με ενόχλησαν, ίσα- ίσα που κάποια πράγματα είναι χρήσιμα και, αν δεν ξέρεις, δεν τα βρίσκεις εύκολα έξω (πχ ζυγαριά). Και το μαγαζάκι στο ισόγειο έχει διάφορα χρήσιμα πράγματα για μανούλα και μωράκι, τσιμπημένα βέβαια. Όπως και το κυλικείο. Γενικά υπολόγισε ότι θα βάλετε το χέρι στο πορτοφόλι αυτές τις 3-4 μέρες για διάφορες χαζομαρούλες.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Ελπίζω να βοήθησα. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, να απολαύσεις την γέννα σου και να έχεις ένα χαρούμενο, ζωηρό και όμορφο αγγελούδι!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! 

Να πω για Ιασώ που μίλησα πρόσφατα ευτυχώς δεν αφήνουν ακόμα τις επισκέψεις λόγο covid. Πιστεύω το ίδιο θα ισχύει και σε Ρέα. Και αυτό που λέει η @RAM21 για τον παιδίατρο, νομίζω το κάνουν σε όλα τα ιδιωτικά.

Προσπαθώ να καταλήξω βρε κορίτσια στο αν θα πάω σε δίκλινο για να είναι πιο ήσυχα ή τρίκλινο για πιο φθηνά... Να πω εδώ ότι θα επιλέξω rooming in, οπότε μάλλον δίκλινο θα είναι καλύτερα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τα δωμάτια του Ιασώ με του Ρέα έχουν στο δίκλινο περίπου 300€ διαφορά (το Ρέα πιο φθηνό), για αυτό αναρωτιέμαι μήπως του Ρέα είναι πιο παλιά ή στενά, δεν ξε΄ρω... 

Αν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα με πρόσφατη εμπειρία από Ρέα ας μας γράψει! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...